,Puur Natuur ook bij de aanleg van tuinen Behang en gordijnen zijn erg decoratief Veel mogelijkheden met muurverf Wij kopen uw oude stofzuiger op als u bij ons een nieuwe koopt (Zelfs tot 70,- betalen wij u terug bij aankoop van een nieuwe Electrolux Z91 f iw-- ELECTRO RADIO TELEVISIE Walstraat 113-115 TEL. 01184-2437— VLISSINGEN x behang Electrolux Z94 Holland Electro Splendy Electrolux Z91 Siemens, Electrolux Z87 Hoover, Philips Draaitop, Hoover Constellation (bol) 189,— Hoover slee, 149,- De hang naar Puur Natuur die zich de laatste jaren in brede kring begint te mani festeren, uit zich niet alleen in het laten groeien van het haar, maar ook, de vergelij king zij geëxcuseerd, in het laten groeien van het gazon en wilde flora in de tuin. Natuurlijk zijn er nog wel aanhangers van het steriel kaalgeknipte grasveld, een een zekere fatsoenlijke schoonheid kan een dergelij ke tuinaanleg dan ook niet ontzegd worden. Hier en daar een keurige bloem, ge decoreerd door een aantal decente struiken en wat kuis bloeiende plantjes, dat is toch voor veel mensen wel een ideaal beeld. Voor wie kinderen heeft en zijn tuin zowel netjes als speelbaar wil houden, is een gazon trouwens wel de op lossing. Maar wie een fraai uitzicht wenst op zijn voor tuintje. waar toch niet gelo pen wordt, die kan daar een zogenaamde „natuurlijke tuin" aanleggen. Dat „na tuurlijk" moet men dan wel met een korreltje zout ne men, want de praktijk leert dat in zo'n tuin al gauw de sterke planten de zwakke gaan overwoekeren als er niks aan wordt gedaan. Van een natuurlijk evenwicht is dus geen sprake. Om een dergelijk evenwicht in zeke re mate te bereiken, is een grote lap grond nodig, waar planten en bomen op de door de natuur „voorgeschreven" afstand van elkaar staan. Zo'n „natuurlijke" tuin heeft inplaats van een gazon een middenpartij van kruipende planten: sagina sterren mos.-, erica, hei. Engels gras met rode bloempjes zijn een paar van de vele mogelijkhe den. De randen staan volge- plant met struiken en derge lijke. Wie niet creatief ge noeg is om het allemaal zelf te bedenken, kan de hulp inroepen van een tuincen trum. Maar omdat het weer lente wordt en we misschien al een tuin hebben en die wel mooi vinden en graag netjes willen houden, dan toch nog een paar tips. Het wordt tijd om te gaan snoeien. De rozestruiken op dat ze een „verantwoorde" vorm gaan aannemen en de andere bloeiende struiken opdat het hout zich verjongt. Anders, wordt alles te oud en te lang en komt er geen bloei meer. Verder wordt het tijd voor bemesting. En het onkruid moet van het leven worden benomen. Het gazon heeft ook een versterking nodig in de vorm van mest. Als er veel mos groeit is dat een teken van ondervoeding, dus mos weg halen en bemesten. Wie zijn gazon nog aan moet leggen moet nu eens beginnen de grond van zijn nieuwbouw- tuin, die aardig vast is ge- bul Idozerd. los te spitten en te bemesten. Vanaf april kan er gezaaid worden. Voor wie dit nooit heeft gedaan, ver dient het aanbeveling een machine te gebruiken, die bij iedere tuinwinkel te huur is. Met de hand is moeilijker dan u denkt. Afhankelijk van de zaadsoort staat het gras er na twee of vier we ken. Dat het eerst lang moet worden en dan voor de eer ste keer met een zeis ge maaid. is een fabeltje. Het hoge gras verstikt dan de dunne grassoorten die eron der zitten. Daarom: direct maaien met de machine. Dit heeft ook het voordeel dat veel onkruid daar niet tegen kan, zodat op een „natuurlij ke" manier een „schoon" grasveld ontstaat. Later komt er dan weer „ongerechtig heid" in de vorm van made liefjes en paardebloemen en klaver, maar dat is ander soort onkruid. Nu kan begonnen worden met het voorzaaien van een jarige planten. Men kan dat bijvoorbeeld doen binnens huis op speciale voedingsbo demtabletten. In mei kan het plantje dan de tuin in. Kant en klaar kopen en in mei planten kan ook. Rozestrui ken, heesters en coniferen kunnen ook de grond in. De bloembollen zijn al in de herfst geplant, de enige bol len die nu nog de tuin in kunnen zijn lelies, anemonen en sieruien. Het aanleggen van een klein kruidentuintje in een schaduwrijke hoek is mis schien ook een idee. Een ro mantisch tintje aan de tuin. In deze tijd van het jaar is iedereen druk in de weer om zijn woning een jaarlijkse opknapbeurt te geven. De gor dijnen worden eens van de rails gehaald, er komt een nieuw behangetje op de muur, de vloerbedekking krijgt de aandacht. Enfin, alles wordt gedaan om het huis weer fris en vrolijk te maken. Nu zijn er met name bij de wandbekleding veel mogelijk heden om de kamer een ander aanzien te geven. Behalve het traditionele behang kan men er ook een structuurverf tegen aanbrengen, of bamboe, rieten tegels, tapijten of een houten wand plaatsen. Allereerst wat over muur verf. Muren vertonen meestal onefTenheden of beschadigde plekken, zoals kleine barsten, gaatjes enzovoort. Die gaat u eerst plamuren. Bladders ver wijdert u met het plamuurmes of een krabber. Verdere aan wijzingen vindt u op de bus muurverf' die u koopt en als u daaraan niet voldoende heeft, vraagt u uw verfhandelaar om advies. U gaat schilderen. Dat kunt u doen met roller of kwast. Het is een kwestie van persoonlijke voorkeur. Er zijn zelfdoeners die een roller ideaal vinden en er zijn er die liever een kwast hanteren. Probeert u zelf wat u het prettigst vindt. Welke verf u neemt hangt af van uw wen sen en van de bestaande on dergrond. Er zijn allerlei soor ten muurverven. oliehoudend of niet-oliehoudend, wasbaar of niet-afwasbaar. En kleuren zijn er in overvloed. Kies die kleur niet te lichtvaardig. Houd rekening met uw inte rieur en met het licht. Een keuken geeft men een andere kleur dan een woonkamer en die misschien weer een andere dan een kinderkamer. Met kleuren kunt u eindeloos ex perimenteren. Verschillende kleuren in een kamer, kén een bijzonder mooi effect hebben, maar daar moet u voorzichtig mee zijn. Het hangt namelijk af van de verhoudingen of dat mogelijk is. Schildert u bij voorbeeld twee tegenover el kaar liggende muren in een an dere kleur, dan kan het zijn dat de kamer gaat „kantelen", dat wil zeggen dat het accent te veel op één kleur komt en dat daardoor het evenwicht wordt verstoord. Uitkijken dus en bezinnen voor u begint. Behangen muren kunt u in principe altijd overschilderen. Alleen behang van kunststof kan wel eens problemen ople veren. Vraag in dat geval zé ker advies aan uw verfhande laar. En denk erom dat u ge scheurde behangdelen vast plakt of overplakt. Nog wat goede tips: sommi ge muren en plafonds verto nen vervelende kringen en plekken. Laat u daardoor niet afschrikken. Uw verfhandelaar heeft verschillende produkten om die plekken te verwijde ren. Plafonds schilderen is on getwijfeld een wat inspannen de aangelegenheid omdat u boven uw macht moet werken. Hier geldt vooral wat we al eerder hebben gezegd: doe het kalm aan. En gebruik een goe de keukentrap, inspecteer die» eerst zorgvuldig en overtuig u ervan dat hij een onwankel baar karakter heeft. Gaat u behangen? Ook daar in zijn veel decoratieve moge lijkheden. Er is behang in de handel op een basis van hout vezel, het zogenaamde grenol- behang. Behalve dat het goed koop is heeft het geen voorde len. Daarom kopen veel men sen liever iets mooiers, zeker wanneer ze een van de muren hebben versierd met duur de- coratiebehang. Onder decora- tiebehang moet ook verstaan worden behang met grote me- daljonvormige motieven of, voor de ouderen onder ons, behangpapier met mooie gete kende prenten, jachttaferelen of herderstaferelen. Vooral in een nis, of achter een open haard. Gordijnen vormen ook een heel belangrijk deel van de decoratie van een kamer. In sommige landen, zoals bijvoor beeld in Zwitserland, wordt er meer aandacht aan besteed dan in andere. We kunnen met gordijnen erg veel doen. Ze hoeven echt niet alleen voor het raam te hangen en verder nergens. Een heel mooi effect wordt bereikt als zowel over gordijnen als glasgord^nen van plafond tot op de grond reiken. De hele kale muur waarin de ramen zitten kan overigens bedekt worden. Bij een uitstekende vensterbank kan men ook de glasgordijnen wat naar voren halen, zodat ze alles bedekken. Het wassen van vitrage is niet moeilijk, maar je moet het even weten. Vooral als het om hele lange gordijnen gaat, die onberispe lijk moeten hangen. In sommige glasgordijnen zit een „loodve ter" ingeweven, te zien als een dun zilverdraadje. Daar door valt het gordijn soepe ler. Pas vlak voor het wassen moeten de gordijnen van de ramen worden genomen. Ze moeten als normale was wor den gewassen, maar wel bij een temperatuur van 30 gra den C. Met een langzame, draaiende beweging moeten de gordijnen door het sop worden gehaald. Naspoelen in veel koud water. Ook in de wasma chine kunnen de gordijnen mooi schoon worden, mits ze wel van tevoren luchtig wor den opgevouwen. Het gevou wen stuk wordt losjes opge rold en in de wasmachine ge daan, die maar voor een derde van het feitelijke wasvermo- gen wordt gevuld en niet gaat centrifugeren. Vochtig ophan gen is het beste, maar alleen die gordijnen uit het water halen die dan ook inderdaad direct worden opgehangen. Mochten er dan nog storende kreukels in zijn gekomen, dan moet een lauwe bout uitkomst bieden. •-*-. *-• fve 0i fir r— £ia T-iï' -1» Stofzuiger voorjaarsactie (hiernaast afgebeeld, het toppunt van kwaliteit) 345,Wij betalen terug 66,wq U betaaltZ V (600 W motor) 600 W. het oude vertrouwde merk, 225,Wij betalen terug 20,aaj U betaaltJ ZUo, dezelfde als Z 94 maar iets minder luxueus, 319, Wij betalen terug 70,— U betaalt249, met zijn hypermoderne vorm, en 600 W motor, 223,Wij betalen terug 25, Topkwaliteit voor een middenklasseprijs, 245,Wij betalen terug 46,—. U betaalt199, engelse kwaliteit, 600 W motor, met luxe bekleding, 229,Wij betalen terug 30, U betaalt199,— 173,Wij betalen terug 25, U betaalt148, 600 motor, enorm stofvolume, 219,Wij betalen terug 30. U betaalt 510 W motor. 169,Ondanks z'n lage prijs betalen wij toch nog 20,TERUG U betaalt r- i i

de Faam | 1972 | | pagina 14