GENEESMIDDELEN SOMS RISKANT ctn en voor vrouwen Tips voor dekeuken Jong en oud leren het spel met de klosjes trim met het hele gezin nationale trim wandeldag zaterdag 22 april DE FAAM Normen zijn essentieel V eiligheidsmaatregel 9Elastisch9 werken Stuntvrouw 9Ouderwets bestaat nief ''Anonieme moeders9 Horoscoop Opvoeding Militaire bloemetjes Schoonheids specialist Uitdaging aan iedere Nederlander: 3x10 is Trim Van 8 tot 80 Kant in dia's DONDERDAG 6 APRIL 1972 Geneesmiddelen zijn niet meer weg te denken uit de moderne beschaving. Hiermee kunnen levens gered worden en pijnen gestild. Er zijn mensen die hun leven lang elke dag medicijnen moeten innemen om hun ge zondheid op peil te houden. Dank zij geneesmiddelen kun nen wij zelfs de grootte van ons gezin bepalen. En voorlopig zal hun rol naar alle waarschijn lijkheid alleen nog maar be langrijker worden. Waarom kunnen we dan geen ge neesmiddel krijgen zonder eerst een dokter of een apotheker ge raadpleegd te hebben? Het ant woord op deze vraag ligt voor de hand: misbruik van de mo derne, sterk werkende genees middelen kan rampzalige gevol gen hebben. Naast, het - gevaar van verslaving be staat bij veel geneesmiddelen de kans op onaangename bijverschijnselen wanneer men tegelijkertijd andere ge neesmiddelen inneemt. Sommige mid delen kunnen zelfs fataal werken in dien tijdens de kuur bepaalde soorten voedsel worden gebruikt.. Er zijn ge vallen bekend van patiënten die een bepaald type geneesmiddel, dat wel werd voorgeschreven ter verlichting van depressieve toestanden, innamen en na het eten van kaas overleden. De ontwikkeling van doeltreffende medicijnen dient dus wel hand in hand te gaan met een degelijke con trole van de wijze waarop ze worden vervaardigd en aan het publiek ver strekt. Dit gecombineerde proces betere geneesmiddelen en doeltreffender con trole is in feite al vele eeuwen aan de gang. In Europa bepaalde Frederik II van Hohenstaufen al in 1240, dat artsen niet zelf geneesmiddelen moch ten bereiden. Dit moest door apothe kers worden gedaan, en in overeen stemming met bepaalde voorschriften. Deze waren neergelegd in een in het Latijn geschreven boekwerk van de hand van een zekere Nicolaus van Salemo. Tegenwoordig heeft elk land zijn officieel voorschriftenboek voor het vervaardigen van medicijnen, waarin de normen voor zuiverheid en werkzaamheid worden beschreven. Sinds een paar jaar echter houdt een internationaal forum van deskundigen zich bezig met de samenstelling van een boek, waarin normen worden vastgesteld die zullen gelden voor ge heel Europa. Deze deskundigen wor den bijeengebracht door de Raad van Europa met het doel een Europese Pharmacopee voor te bereiden. Deze pharmacopee zoals men een boek dat geneesmiddelen beschrijft gewoon lijk noemt zal normen voor de samenstelling van geneesmiddelen be vatten die in alle 17 bij de Raad van Europa vertegenwoordigde landen van kracht zullen zijn. Algemeen erkende normen zijn essen tieel. als men wil dat de fabrikant produkten vervaardigt die in staat zijn aan officieel vereiste tests te voldoen, alvorens ze aan het. publiek mogen worden verkocht. De genees middelenfabrikant is immers belast met een zware verantwoordelijkheid. Het moderne geneesmiddel is het eindprodukt van een complexe reeks processen en in elk stadium van de fabricage moet de samenstelling van het medicijn geanalyseerd en getoetst worden. Vervolgens moet het genees middel in een vorm worden gegoten waarin het gemakkelijk aan een pa tiënt kan worden toegediend, hetzij in vloeibare hetzij in tabletvorm, ofwel als injectiestof. Vaak is de hoeveelheid die voor eesi bepaalde dosis vereist is microsco pisch klein, maar toch kan het nodig zijn deze te verwerken tot een tablet dat. ofschoon zelf ook klein, toch vele honderden keren groter is dan de hoeveelheid geneesmiddel die het be vat. Daarom wordt het middel ver dund met andere stoffen die chemisch inert zijn. Dit alles moet echter zo nauwkeurig in zijn werk gaan, dat de hoeveelheid geneesmiddel in elk indi vidueel tablet niet belangrijk van de andere verschilt. Zo zou bijvoorbeeld een vrouw die een oraal anticoncep tiemiddel gebruikt, onverwacht zwan ger kunnen worden, als haar pillen een te geringe dosis zouden bevatten. Is de dosering daarentegen juist te groot, dan kunnen onaangename fysie ke symptomen optreden. Sterk werkende geneesmiddelen leiden tot strenge controlemaatregelen van de kant van de overheid. Men dient onafgebroken te zoeken naar steeds nauwkeuriger middelen voor het vast stellen van zuiverheid en sterkte, zo dat de verantwoordelijke overheidsin stanties de zekerheid hebben dat een nieuw geneesmiddel veilig op de markt kan worden gebracht. Daarom werken fabdikanten en verte genwoordigers van de overheid tegen woordig in nauw overleg met elkaar samen om te komen tot doeltreffende methodes voor kwaliteitscontrole die universeel aanvaard zullen worden. Ook hier levert de Raad van Europa een actieve bijdrage door richtlijnen aan zijn lid-staten te verschaffen. De vervaardiging van een geneesmid del is echter nog maar de eerste stap. Vele medicijnen zijn, zoals onze sa menleving tot haar schade heeft be merkt, in aanleg verslavend. Andere, zoals antibiotica, kunnen hun genees krachtige werking bij ernstige ziektes verliezen als ze te vaak voor onbete kenende kwalen worden toegepast. Om die reden zijn de meeste sterk werkende geneesmiddelen alleen bij de apotheker verkrijgbaar en dan nog op doktersrecept. Deze tweevoudige veiligheidsmaatregel zorgt ervoor dat de patiënt het geneesmiddel krijgt dat. hij nodig heeft, terwijl hij tegelijker tijd advies ontvangt hoe hij het dient te gebruiken. Natuurlijk zijn niet alle geneesmidde len op deze manier aan beperkingen onderhevig. Het publiek kan veel ge neeskrachtige middelen zelf kopen en veelal wordt het hiertoe aangezet door de reclame. Helaas zijn zelfs zogenaamd onschuldige geneesmidde len alleen dan onschuldig als er op de juiste manier mee wordt omgegaan, en reclamestunts, bedoeld om de men sen op te jagen om medicijnen te kopen die ze eigenlijk niet nodig heb ben, dienen dan ook te worden tegen gegaan. Vroeger zag men overal ad vertenties waarin zogenaamde feilloos werkende 'wondermiddelen' werden aangeprezen en zelfs in deze tijd laat dit soort methodes zich moeilijk uit roeien. Vrijwel overal echter wordt de ge neesmiddelenreclame onder streng toezicht gehouden. De Raad van Euro pa heeft richtlijnen voor het adverte ren van geneesmiddelen uitgegeven waardoor mogelijk misbruik tot. een minimum zal worden teruggebracht. Daarnaast, blijft het voortdurend noodzakelijk ons voor ogen te houden dat alle medicijnen zelfs de schijn baar onschuldige met eerbied be handeld dienen te worden. Elke dag weer komen verscheidene kinderen in het ziekenhuis terecht na het eten van moeders bloedarmoedepillen of va ders hoofdpijntabletten, die 'toevallig' ergens in huis waren blijven liggen. En er zijn er bij die het niet overle ven. Al dergelijke bij het probleem in kwestie betrokken factoren dient men in aanmerking te nemen, wanneer men richtlijnen voor een doeltreffen de controle op de kwaliteit en ver krijgbaarheid van geneesmiddelen aan fabrikanten en regeringen geeft. Dc/.o laatsten moeten het evenwicht trach ten te vinden tussen de noodzaak misbruik te voorkomen enerzijds en de verkrijgbaarheid van geneesmidde len te waarborgen op het moment dat we ze nodig hebben anderzijds. De Raad van Europa is één van de organisaties die een bijdrage leveren aan de instandhouding van dit even wicht, opdat geneesmiddelen de mens werkelijk tot heil zullen zijn. <v Ook in Frankrijk zijn enkele grote bedrijven begonnen met. het experi ment van de 'verschoven' werktijden. Een ontwikkeling die vooral belang rijk is voor de ruim zeven miljoen buitenshuis werkende Frangaises die naast dat werk bovendien de zorg voor een huishouding en gezin heb ben. Weekblad Elle praatte met enkele vrouwen die de 'elastische' werktijden sinds kort uit de praktijk kennen en enthousiast zijn over de mogelijkheid om zonder problemen hun werktijden iets anders in te delen, wanneer huise lijke omstandigheden dat noodzakelijk maken. Elk bedrijf interpreteert het systeem op eigen manier. Bij een groot zuivelbedrijf bijvoorbeeld mo gen de werknemers tevoren een aan tal werkuren zodanig vastleggen dat er ruimte komt voor een hele vrije dag per week. Andere ondernemingen hebben hun klassieke kantooruren (ran half negen tot kwart over vijf met een korte middagpauze) terzijde geschoven en zijn van 's ochtends acht tot 's avonds zeven onafgebroken geopend. De werknemers kunnen tussen acht uur en kwart over negen beginnen, en tussen half vijf en zeven uur vertrek ken. Vooral moeders van schoolgaan de kinderen grijpen gretig de kans om zo vroeg mogelijk te beginnen en in de namiddag tijdig thuis te zijn om een oogje op het huiswerk van de kinderen te houden. Ze lopen dan bovendien de spitsuren mis en zijn verzekerd van een zitplaats in de metro. Zowel werkneemsters als werkgevers zeggen dat het systeem de werksfeer meer ontspannen heeft ge maakt. Een werkgever: „Ik heb het gevoel dat de mensen zich nu als volwassenen behandeld voelen en dat maakt de dialoog een stuk beter". Uit een derde etage springen, zwem men tussen een troep nijlpaarden, van een rennend paard vallen, voor een rijdende trein springen. Allemaal on gebruikelijke bezigheden die echter met de regelmaat van een klok voor komen op de agenda van Odile Astié, Fr ankrijks enige 'stuntvrouw'. Tien jaar geleden las ze in een avondblad een advertentie waarin een acrobate werd gevraagd die bereid was zich door een auto te laten overrijden. Dat werd de aanloop tot een beroep dat tot nu toe vrijwel uitsluitend door mannen wordt uitge oefend: plaatsvervanger voor beroem de filmsterren in riskante scenes. Odile, 30 jaar, slank en zeer blond, vertelt aan Elle dat ze eigenlijk met haar roeping geboren is omdat ze altijd al een jongen had willen zijn, een gloeiende hekel had aan kleine meisjes met him poppenspel en op haar achtste jaar al halsbrekende toe- -en deed op een klein rood fiets je. In de afgelopen jaren is ze als stuntvrouw in zo'n 100 films opgetre den, deed voor de filmcamera ver scheidene 'ontsnappingen' uit kastelen of gevangenissen, rolde voor één enke le filmopname 400 keer van een trap, liet zich aan de lopende band van dravende paarden vallen en was bij dozijnen filmische verkeersongelukken betrokken. Ongelukjes bij dit beroep: eenmaal een gebroken arm. vijf keer een schedelbasisfractuur. „Ik heb op de lijst van de best geklede vrouwen ter wereld gestaan. Toen ik het telegram uit New York kreeg heb ik aan een grap gedacht: dit was niet mogelijk. Zeker niet als ik aan mijn oude zwarte jas met bontvoering dacht. Die is al zes jaar oud". Modeontwerpster Sonja Rykiel in een interview met maandblad Ma rie Claire waarin ze onder meer zegt dat het begrip 'ouderwets' voor haar niet bestaat. Wat volgens haar belang rijk is: de manier waarop vrouwen hun kleren dragen en erin leven. Om dat ze zelf nooit tijd heeft om zich voor een uitgangetje te verkleden ont werpt ze kleren die een vrouw van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat kan dragen. In haar boetiek vindt de clientèle slechts één enkel model van pantalon, rok, mantel en andere hasiskleren', maar uitgevoerd in allerlei kleuren en te combineren met ontelbare truitjes (Sonja maakt er 60.000 per seizoen). Eén van haar ideeën voor dit voor jaar: namaakbont in zachte pastel kleurtjes maar ook in de klassieke zomerkleuren rood, wit en marine blauw, Kindermishandeling is ook in Ame rika een levensgroot en nog steeds groeiend probleem. Wanneer kinder mishandeling aan het licht komt kan het mishandelde kind met deskundige verzorging worden opgevangen. „Maar voor de ouders is er vrijwel geen hulp om op terug te vallen", zegt mevrouw J. jH., een anoniem blijvende moeder uit Califomië die in maand blad McCall's vertelt hoe ze vier jaar lang heeft geworsteld met de steeds terugkerende aandrang om haar doch tertje te mishandelen. Haar pogingen om hulp te krijgen strandden volgens haar bij alle maatschappelijke instel lingen op de dooddoener 'dat ze niet in de juiste categorie voor hulpverle ning paste'. Op zeker ogenblik kwam ze op het idee dat het voorbeeld van de anonie me alcoholisten die elkaar helpen om van de drank af te blijven, misschien ook zou werken ten aanzien van men sen die hun kinderen mishandelen. Ze plaatste een serie oproepen in kranten en het resultaat is een groep van enkele honderden moeders die zich de 'anonieme moeders' noemen en gere geld bij elkaar komen om hun speci fieke problemen uit te praten. Als een van hen 'onder spanning' staat kan ze andere leden te hulp roepen die dan tijdelijk het bedreigde kind onder hun hoede nemen. In het bestuur van de zich snel uitbreidende vereniging zitten niet al leen enkele 'anonieme moeders', maar ook een paar sociale werkers, artsen en een jurist. Volgens McCall's is dr. Heifer, in Amerika een autoriteit op dit gebied en schrijver van het boek 'Het mishandelde kind', speciaal naar Califomië gereisd om de activiteiten van de groep te bestuderen. Zestig miljoen franken is het be drag dat in 1971 verhuisd is van de portefeuilles van de Fransen naar die van de 'helderzienden' in hun land. In meer dan 60 Franse steden zijn hel derzienden en astrologen (in totaal een kleine 500) te vinden die een bloeiende praktijk er op na houden, vertelt weekblad Elle. Ook de horoscopen in dagbladen en tijdschriften worden blijkbaar veel vuldig gelezen, want bij een desbetref fende enquête gaven zes van de tien ondervraagden toe, dat ze het lezen van hun horoscoop nooit oversloegen. De kosten voor een consult bij de 'groten' onder de helderzienden in Frankrijk bedragen zo'n 150 tot 200 franken. Elle signaleert voorts een sterke opkomst van de 'toverwinkels' waar amuletten, magische kruisen, wierook en allerhande middeltjes te gen 'het boze oog' worden ver kocht. Ook Duitsland staat op het (trieste) lijstje van welvaartslanden waar het kwaad van de kindermishandeling langzaam maar zeker toeneemt. Op het ogenblik moet, volgens het blad Jasmin, aangenomen worden dat per jaar in Duitsland zo'n 80.000 kinderen door volwassenen worden mishan deld. Het blad plaatst er nog een paar pikante cijfertjes bij: 66 procent van onze oosterburen noemt zichzelf 'kin dervriend', maar op de vraag wat hen het meest irriteert geeft meer dan 50 procent als antwoord: 'kinderen'. En dan heeft een Duits instituut voor opiniepeiling bovendien nog genoteerd dat bijna 40 procent van de bewoners van de Bondsrepubliek van mening is, dat een fris pakje slaag voor de kinderen af en toe onmisbaar is als men het grut naar behoren wil opvoe den. Bijna 50 procent geeft toe dat ze hun kinderen een dreun verkopen 'wanneer andere maatregelen niet hel pen'. Slechts 16 procent is in principe tegen slaag als opvoedingsmiddel. Het begint bijna op kwaadsprekerij te lijken, maar Jasmin beweert ook nog dat in Duitsland de auto belang rijker is dan het kind: op elke 250 nieuwe appartementen wordt parkeer ruimte voor 170 auto's aangelegd, maar komt er slechts één kleuter speelplaats. Dat zou betekenen dat de Westduitse kindertjes maar een halve vierkante meter officiële speelruimte per kind hebben. In Zwitserland heb ben de kleuters zes, in Groot-Brittan- nië 20 vierkante meter per kind be schikbaar. „Dieppe is geen kazerne, maar een school vol bloemen", zegt (in Paris Match) mevrouw Genevieve le Creu- rer. Ze heeft de rang van kapitein, is draagster van twee hoge oorlogson derscheidingen en is als eerste vrouw benoemd tot commandant van een militaire school in Dieppe die vrouwe lijk landmachtpersoneel opleidt. 650 onder haar jonge blommen niet al te jonge Frangaises staan onder haar orders. De kapitein gelooft dat ze het met het handhaven van de orde moeilijk zal krijgen: zelf is ze, behal ve militair, ook moeder van een ge zin. Evelyn Kuhn is een mooie, blonde (van origine Duitse) verschijning die in de Verenigde Staten furore maakt als fotomodel. Haar toilettafel is ui teraard afgeladen met potjes, doosjes en stiften in de nieuwste make-upkleu- ren, maar als Evelyn aan het eind van een drukke dag thuis komt loopt ze dat schoonheidsarsenaal radicaal voorbij In Ladies' Home Journal onthult ze openhartig één van haar belangrijkste schoonheidsgeheimen: ze verwijdert aaar make-up, grijpt de fles yoghurt uit de koelkast, en legt bij wijze van gezichtsmasker een laagje van dit zul- velprodukt op haar gezicht. Ze laat de yoghurt 20 minuten intrekken, wast de smurrie eraf met warm water en smeert wat nachtcrème op de huid. De melkboer als (goedkope) schoon heidsspecialist, zogezegd. Kunt U nog tien km wandelen? Onder het motto 'Trim met het hele gezin' dagen de Nederland se Sport Federatie en de wan delsportbonden iedere Neder lander uit op zaterdag 22 april a.s. 10 km te wandelen. In nau we samenwerking tussen de ge zamenlijke wandelsportbonden en -verenigingen en de Neder landse Sport Federatie wordt in alle gemeenten van ons land wanneer u de auto zoudt gebruiken. De opbrengst zal worden gebruikt om in steden t dorpen trimparcoursen te bouwen. U wandelt zaterdag 22 april a.s. met het hele gezin een brok gezondheid bij elkaar, om straks wanneer de trim-baan klaar is verder aan uw conditie te werken. Van iedere gulden die u betaalt om deel te nemen aan de nationale trim-wandeldag wordt vijf cent gebruik voor de organisatie op regionaal niveau, twintig cent voor de plaatselijke regelingscommissies en de rest is voor uw trim-parcours, waarvan er verleden jaar maar liefst 50 verrezen en waarvoor de animo onder het publiek groot blijkt te zijn. Hoe belangrijk de nationale trim-wan deldag op 22 april a.s. wordt gevon den, blijkt duidelijk uit de medewer king die de Nederlandse Sport Fede ratie mocht ontvangen. Zo werden alle ministers en staatssecretarissen ver zocht om aan deze dag deel te nemen, terwijl onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Claus een comité van aanbeveling is geformeerd, waarin naast premier Biesheuvel staatssecre taris Vonhoff, de voorzitters van de eerste en tweede kamer, vertegen woordigers van diverse organisaties en instellingen in ons land zitting hebben. De burgemeesters van alle Ne derlandse gemeenten werden boven dien verzocht hun medewerking te verlenen t.a.v. het beschikbaarstellen van startlokaliteiten, het uitzetten van de routes, politiebegeleiding enz. een nationale trim-wandeldag, waaraan door iedereen kan wor den deelgenomen, georgani seerd. Op die dag namelijk worden in het gehele land wandelparcoursen uitgezet door bossen, duinen en landelijke we gen, maar als het niet anders kan dwars door de steden, door parken en langs bezienswaardigheden met de be doeling om iedere nederlander te laten bewegen. Wanneer alles volgens plan verloopt en waarom niet wanneer ruim 1200 mensen vanaf 4 maart jl. met de organisatie van dit voor Nederland unieke en gigantische evenement bezig zijn dan zullen vele landgenoten op die dag voor een paar uur hun auto vergeten. Het wordt dan voor ieder een letterlijk en figuurlijk een schone dag, waarop u zich weer bewust wordt van uw eigen lichaam en na dien gezeten in uw luie stoel het swingende ritme van die stevige wan delpas nog in al uw vezels voelt. I-Iet best is de nationale trim-wandel dag te vangen onder de slogan: '3 x 10 trim'. Tien kilometer wandelen in uw eigen tempo alleen of met uw gezin. Vindt u dat teveel voor de kleine kinderen dan is 5 kilometer ook goed. Vertrokken wordt vanaf 10.00 uur in de morgen tot ongeveer 14.00 uur 's-middags. U loopt in uw eigen omgeving met vrienden en ken nissen die met elkaar een wedden schap hebben afgesloten om die tien kilometer te lijf te gaan. Het kost u 1,dus tien cent per kilometer, dat is ongeveer 15 cent goedkoper dan BANANEN-WALNOOT TULBAND Benodigdheden: 3/4 kopje suiker (ca 200 gram) 50 gram biskin 2 eieren 2 ons cakemeel 114 theelepel koolzuursoda 112 theelepel zout 1 kopje fijngeprakte rijpe bananen (2- 3) 1 kopje gemalen walnoten. De gesmolten biskin roert u met de suiker en de meren goed door elkaar, waarna u afwisselend het cakemeel en de fijngeprakte bananen erbij doet. Alles goed dooreen mengen! Tot slot de noten erbij voegen en in een goed ingevet bakblik 1 uur in een middelmatig verwarmde oven bakken. Om de smaak te verfijnen, kunt u bij dit geheel een weinig rum toevoegen. 'DUBBELDEKKER' U roostert 'n sneetje ontkorst witte brood en belegt dit met een laagje allerdunste reepjes van bleekselderij (of anders blaadjes groenselderij). Op de selderij plaatst u vier halve gegrilleerde of gebakken tomaten, en daarop weer een snee geroosterd brood. Het geheel bedekt u nu, eerst met schijven banaan, en dan nog met een plak kaas. Tenslotte verwarmt u het gehele bouwwerk in éen oven met veel bovenwarmte (ca. 240 C.), gedu rende welke tijd de kaas smelten en bruineren zaldat is 'gratineren' of 'overbakken'. CHUTNEY 500 grain, tomaten of 3 mango's; 3 zure appels; 150 gr. uien; 1 a 2 fijngehakte teentjes knoflook; 350 gram lichtgele basterdsuiker; 2 dl. azijn; 1 eetlepel zout: eetlepel sambal oelek; 3 laurierblaadjes: 2 theelepels gemberpoeder. De ontvelde tomaten plus de schoon gemaakte appels en uien fijn maken en met de overige ingrediënten ver mengen Dit mengsel inkoken geduren de ongeveer 30 minuten. Met heet sodawater schoongemaakte jampotten hiermee pullen en afsluiten met cello faan en elastiekjes. Chutney presenteren bij rijsttafel, peulvruchten en echte Hollandse win- terkost, zoals zuurkool, boerenkool, etc. Ook als dipsaus zal dit recept ar iTMwr'' In Brugge bloeit het kantklossen weer op De oude Westvlaamse stad Brugge heeft tientallen plekjes waar men zich zonder enige moeite in de middeleeuwen kan wanen. Zoals in dat smalle en stille zijstraatje van de Jeruza- lemstraat, waar het in 1970 ge stichte Kantcentrum is geves tigd. Daar is ook de Kantschool van de zusters Apostolinnen die meer dan twee eeuwen geleden al de eerste kantschool in Brug ge hadden. Op woensdagmidda gen zitten daar kleine meisjes (en ook een enkel jongetje) in diepe concentratie over de kant kloskussens gebogen. Alleen de allerjongsten zijn even afgeleid als bezoekers de klas binnen komen. De rest werkt vol over gave verder met de klosjes, spel- zeer in de smaak vallen. Bij gebruik van mango's deze pellen en in kleine blokjes verdelen. Is er in deze tijd iets lekkerders te bedenken dat een stevige Hollandse pot, bijvoorbeeld boerenkool? Om de eentonigheid van dit gerecht eens te breken, neemt u er deze maand eens een vreemde uitheemse saus bij. Heus, dat kan en het smaakt voortref felijk. Alleen al als u het deksel van de pot optilt en de geur komt u tegemoet, waant u zich in verre lan den. De Chutney is makkelijk zelf te ma ken en na één keer proeven, zeker voor herhaling vatbaar. CHOCO-BANANEN PUDDING Benodigdheden: 4 bananen 1 pakje chocoladepudding melk voor de pudding 1 blikje ananas of l kleine verse anna's 1/4 liter slagroom De pudding bereiden. De kom, waarin de pudding ter afkoeling gegoten wordt, wordt vooraf rijkelijk met dik ke banaanschijven en met de ananas- ringen belegd. De stijf geworden pud ding op een schaal omkeren en met slagroom garneren. den en draden waaruit de kant patroontjes groeien. Het kantklossen leeft weer op in Brugge, tot grote vreugde van de (vele) vrienden van het oude am bacht. De belangstelling is zo groot dat zelfs tekorten aan kloskussens en andere materialen wordt gesignaleerd. „Op heel wat zolders wordt driftig naar oude kloskussens gezocht", zegt mevrouw F. Maes-Noë die in vier talen explicaties geeft bij de perma nente kantwerkexpositie in het cen trum, en uit hoofde van die functie weer voor een druk seizoen staat. Wie enkele jaren geleden in Brugge met kenners en liefhebbers van de oude kantkunst praatte, hoorde uit sluitend verhlen in mineur. De kant- scholen verdwenen stuk voor st.uk: omstreeks 1912 waren er nog 160 in België, nu zijn er amper 10 over. De in 1911 gestichte Kantnormaalschool tot opleiding van leraressen zag steeds minder belangstellenden aan de poort verschijnen. De oude kantwerksters, ongetwij feld de meest gefotografeerde en ge filmde vrouwtjes in het Brugse straat beeld, zijn er nog steeds, al zitten ze niet allemaal aan de voordeuren van hun huisjes. Maar opvolgsters voor deze markante verschijningen zijn niet meer te verwachten, te meer daar er nog nooit een kantwerkster is geweest die met dit schier onbetaalba re handwerk fortuin heeft ge maakt. Dat laatste is dan ook niet de bedoeling van de vele liefhebbers die in deze tijden het kussen en de klos jes weer van de zolder hebben ge haald. Kantklossen is vrijetijdsbeste ding en kunstambacht geworden, ook in de bakermat Brugge. Volgens me vrouw Maes-Noë is het op het ogen blik bijna 'een prestigezaak' om te kunnen kantwerken, terwijl in Brugge ook al dit gevleugeld woord wordt gehoord: „Vroeger was het kantklos sen voor de arme klassen, nu doen de rijken het". Zo zijn er op het ogenblik allerwe gen in Brugge centra van activiteiten rondom de kantwerkkunst» te vinden. Er worden lessen gegeven voor vol wassenen en voor gevorderden, er zijn vakantiecursussen voor leerlingen van middelbaar en lager onderwijs. Er worden 'open kantstonden' gehou den waar vrouwen die al iets van het kantklossen kennen, advies en begelei ding kunnen krijgen van een gediplo meerde lerares. Aan de kinderklassen doen kinderen van zes tot 14 jaar mee: het kantwerken lijkt een hobby te worden voor 'mensen van acht tot tachtig jaar'. Achter dit alles staat de Stichting Kantcentrum die het kantwerken als kunstambacht in stand wil houden, kostbaar kantwerk wil bewaren en de kantscholen steunen. Dat kan dankzij particuliere hulp, met daarnaast finan ciële steun van stad en provincie. In de expositiezaal van het Kantcentrum ligt prachtig kantwerk uit privébezit in de vitrines. Op verzoek vertoont mevrouw Maes-Noë hier ook de dia-montage van het Kantcentrum, die een helder beeld geeft van kantsoorten en kant technieken. Toeristen die het kantklos sen in de praktijk hebben gezien wil len er bijna altijd graag meer van weten, want voor de leek is het vingervlugge werk met klosjes en dra den een geheimzinnige en volstrekt ondoorgrondelijk handwerk dat zo op het oog vrijwel niet te volgen is. Aan de hand van de dia-montage vertelt de explicatrice over de specia liteit van de Brugse kant: de Toinche'. Over de techniek van de stropkant, het eerste dat in de kinderklassen wordt geleerd. Over de 'Vlaanderse tralie', de Cluny-kant (die altijd een gotische inslag heeft), de Mechelse kant die vroeger overwegend voor kerkelijke doeleinden werd gebruikt, en de specifieke kenmerken van al die soorten. Het blijft niet bij het kijken naar fraaie plaatjes. Er wordt ook een en ander getoond van de technische ach tergronden van hei kantwerk opdat bezoekers iets meer leren begrijpen van technische termen als halveslag, linnenslag en gewrongen slag die de ervaren kantwerkster zonder moeite over de lippen rollen. Mevrouw Maes- Noë: „Er zit een zekere evolutie in het kantklossen zoals dat nu gebeurt. Motieven en stilering worden moder ner, men zoekt naar nieuwe onderwer pen. Kant wordt steeds decoratiever, krijgt een eigen plaats in het inte rieur". In het zonnige leslokaal naast de tentoonstellingsruimte zijn de kinder hoofdjes nog steeds over de kloskus sens gebogen. Bij de allerkleinsten lijkt het een spelletje met spelden,; draden en klosjes. En zo begint het ook, voor kinderen en voor volwasse-1 nen: als een spel met materialen dat in veel gevallen uitgroeit tot een ware passie voor het vier eeuwen oude handwerk. Daarom is de kinder-kant- klas in dat oude Brugse straatje waarschijnlijk de enig klas ter wereld waar nablijven geen straf is. i

de Faam | 1972 | | pagina 9