Nieuwe inwoners vroegen over stadsbusdienst, huisvuil, honden O/s ""W .5» TER INZAGE e O IS DIT UW KIND <=/Bruidóóhow in '5"i&óta 3 Voor uw TUIN in onze WEIKOOP-WINKEL Weekenddiensten - DE FAAM DE VRAGEN Stadsbusdienst Huisvuilzaken NIEUWS UIT POELENDAELE Honden S po o rwego ver gang Brug/spoor/ verkeer slichten Surveillance SUBSIDIE WONING VERBETERING DONDERDAG 2 MAART 1972 „Is uw college niet van mening, dat de gemeente Middelburg toe is aan een stads busdienst?" „Waarom moeten de vuilniszakken zo duur zijn in deze gemeente?" „Wat doen we met zoveel bonden?" „Is één hond per gezin niet voldoende?" „Zijn de wandelpadén en trottoirs alleen voor honden?" Zie hier enkele vragen, die door nieuwe inwoners van Middelburg werden gesteld aan het college van burgemeester en wethouders tijdens de bijeenkomst die afge- lopn donderdag in de burgerzaal van het stadhuis werd gehouden. Het Middel burgse stadsbestuur belegde toen n.l. een begroetings- en voorlichtingsavond voor die inwoners van de stad, die zich er in 1971 gevestigd hadden. Voor de pauze werd algemene voorlichting gegeven over de stad en allerlei voorzieningen die er zijn. Voor de eerste keer werd tijdens een dergelijke bijeenkomst ook gemusiceerd. Zowel voor de aanvang als tijdens het eerste gedeelte van het programma speelde het barokensenible van de Zeeuwse Muziekschool onder ieiding van Peter Jense. Gezien de reactie werd dit door de vele aanwezigen zeer op prijs gesteld. Bij de uitnodigingen, die aan de nieu we inwoners van de stad worden verstuurd worden antwoordkaarten gevoegd, waarop o.a. ook vragen ge steld kunnen worden. Van die moge lijkheid werd dit keer een druk ge bruik gemaakt. Een vol uur was no dig om op alle vragen antwoord te geven. Aangezien er diverse vragen bij waren, die niet alleen voor nieuwe inwoners interessant zijn, geven wij hieronder een deel van het vraag en antwoordspel weer. Waarom is er in Middelburg geen stadsbusdienst? Zo vroeg iemand. Een opmerking over hetzelfde onderwerp. „Vooral bejaarden hebben behoefte aan een stadsbusdienst". De burge meester bracht naar aanleiding van die vragen het volgende naar voren. „Door de groei van de gemeente, waar door de afstanden groter worden, gaat er inderdaad behoefte bestaan aan een stadsbusdienst. Om de fian- ciële gevolgen voor de gemeente van een dergelijke dienst te kunnen dra gen is Middelburg echter nog te klein. U weet, dat de gemeenten van het rijk een uitkering ontvangen, die me de gebaseerd wordt op het aantal inwoners. Niettemin is er in het verle den zeer serieus over deze zaak gestu deerd. In het kader van die studie werd in Emmen gekeken naar de minibusjes, die daar rijden. Al met al is het er echter nog niet van geko men. En op korte termijn is niet te verwachten, dat er een specifieke stadsbusdienst geboren zal worden", aldus drs. P. A. Wolters. De burge meester wees er op dat de taxidien sten in Middelburg goed lopen. Verder is het zo, dat Middelburg-Zuid niet helemaal verstoken is van een verbin ding naar het centrum van de stad. De lijndiensten van Streekvervoer Walcheren naar Vlissingen en Vlissin- gen-Oost en terug gaan via de Staten- laan. De lijndienst naar Goes en te rug rijdt via Dauwendaele. De bussen van en naar Veere rijden door de Nassaulaan en ook de bus richting Serooskerke doet een stukje stad. Voorts werd er op gewezen dat op vrijdagen een speciale bus langs de bejaardentehuizen rijdt om bewoners, die naar 'de stad' willen op te halén. Die zelfde bus- brengt de stadsbezoe- kers om half twaalf weer terug. Tenslotte kan er nog gemeld worden, dat in de oorspronkelijke opzet voor de begroting 1972 een bedrag van 51.480 was opgenomen voor het in stellen van een halfuursdienst. met autobussen tussen het centrum van de stad en zuid. Om de begroting slui tend te maken moest deze post wor den afgevoerd. Er werden ook nogal wat vragen gesteld over huisvuilaangelegenheden. Er was b.v. een klacht over de prijs van de zakken. Het is wellicht goed hierop wat nader in te gaan aan de hand van het antwoord, dat de heer ir. Van Unen, directeur gemeentewer ken, gaf. Het systeem van het ophalen van huisvuil in plastic zakken werd op 1 januari 1971 ingevoerd. In 1971 kostten de zakken 0,125 per stuk. De reinigingsrechten bedroegen per aan geslotene in dat jaar 26,40. Met ingang van 1 januari 1972 is een gedeelte van de reinigingsrechten op genomen in de prijs van de zakken, waardoor vanaf die datum de prijs per zak 0,20 bedraagt. Het vastrecht per aangeslotene werd van 26,40 ver laagd tot ƒ21,60. Met deze nieuwe regeling werd be oogd een rechtvaardiger situatie te scheppen. Immers wie weinig vuil produceert heeft weinig zakken nodig en betaalt op deze manier dus minder dan degene die veel vuil kwijt wil. In het bedrag van 0,20 is dus een gedeelte van de reinigingsrechten be grepen. Eén van de vragenstellers repte over een uitbuitende regeling. Men zou dus denken, dat de gemeente aan het ophalen van huisvuil een aardige duit verdient. Niets is echter minder waar. Het totale voor 1972 geraamde tekort van de reinigingsdienst bedraagt 402.865. De specificatie van dit be drag ziet er als volgt uit. Veegdienst 204.511 Huisvuilophaaldienst 14.038 Stortplaats 54.498 Kolkenzuiger 73.642 Sneeuwruimen f 36.942 Diversen f 33.778 Totaal 417.409 Af: Batig saldo Laadkistendienst 7070 Vervoersdienst 7474 14.544. Totaal 402.865. Er waren wat klachten over de ma niet waarop huisvuil werd opgehaald. De burgemeester nam het wat dit punt betreft op voor de medewerkers <v*eToo0 Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. van de ophaaldienst. „Deze mensen doen geweldig hun best en zij houden zich aan de opdrachten", aldus de heer Wolters. De ophaaldienst heeft de opdracht om alleen plastic zakken, voorzien van de opdruk 'Gemeente Middelburg' mee te nemen. Gezien het bovenstaande zal het duidelijk zijn waarom 'aangeleerd' moet. worden dat uitsluitend die zakken gebruikt kun nen worden. De nieuwe inwoners krij gen wanneer zij zich voor een aanslui ting voor gas, licht en water bij gemeentebedrijven vervoegen een fol der met diverse bijzonderheden over het ophalen van huisvuil. Bij het invoeren van de nipuwe rege ling per 1 januari jl. is huis aan huis een speciale folder verspreid. Voor een soepel lopeude afvoer van huis vuil is de medewerking van alle bur gers noodzakelijk. Gelooft men het wel en laat men de boel (letterlijk) maar waaien dan ontstaan bijzonder vervelende toestanden waar niemand mee gebaat is. In het begin hebben wij letterlijk een paar vragen aangehaald, die gesteld werden. Bij de vraag of de wandelpa den en trottoirs alleen voor honden waren klonk een applaus in de bur gerzaal op. Een duidelijk bewijs, dat niet alleen de vragensteller last heeft van de uitwerpselen van honden, die men veel te veel op stoepen en paden aantreft. Onze collega uil Vlissingen heeft onlangs een stukje geschreven over de milieuverbruining. Ook daar heeft men dus met dit probleem te kampen. In de eerste plaats zal een beroep gedaan moeten worden op de bezitters van honden om hun huisdier, waaraan men ongetwijfeld veel vreug de en vriendschap beleeft, te. leren een zo weinig mogelijk storende plaats op te zoeken waar de iiond zijn hoop kan deponeren. Naar aanleiding van de vraag: „Wat doen we met' zoveel honden?", werd geantw;oord, dat met ingang van-A januari j.I. de 'hondenbelastingveror dening' een drastische wijziging on derging. Het bedrag voor de eerste hond werd verhoogd van 24 tot 36 per jaar. Voorheen betaalde men voor de twee de hond eenzelfde bedrag. Nu moet voor de tweede hond 72 (het dubbe le dus) voldaan worden. In de nieu we algemene politieverordening die nog door de raad vastgesteld moet worden, wordt er in voorzien, dat honden in de bebouwde kom aange lijnd moeten worden. Er wordt dus wel getracht door middel van bepaal de maatregelen de overlast die men hier en daar van honden ervaart te gen te gaan. I)e situatie bij de spoorwegovergang Schroeweg werd door een van de vragenstellers levensgevaarlijk ge noemd door het ontbreken over het voetgangerspad van een spoorboom wanneer de bomen gesloten zijn. Ge antwoord werd, dat bij soortgelijke spoorwegovergangen in heel het land dezelfde situatie bestaat. Ook de wijk- vereniging heeft op een andere voor ziening aangedrongen en de gemeente heeft deze dringende wensen aan de NS doorgegeven. De NS acht het niet noodzakelijk tot wijziging over te gaan. Als de brug open geweest is of de spoorbomen zijn dicht geweest, dan is liet computertje, dat het brein vormt van de verkeerslichten wat van streek, aldus werd geconstateerd. Het kan dan voorkomen dat een bepaalde rijstrook pas na minuten aan de beurt komt. Dr. Van Ooijen, commis saris van politie, wees er op, dat dit al eens is opgenomen met de leveran cier van de installatie. Een betere werking dan nu is .echter niet te verwezenlijken. Velgende week hopen wij nog enkele andere vragen en antwoorden aan u voor te leggen. Het wordt zaterdag aanstaande een drukke dag in het overdekte zwembad Poelendaele aan de Poelendaelesingel. Om acht uur 's morgens ontplooit de in oprich ting zijnde Middelburgse Red dingsbrigade de eerste activitei ten. Belangstellenden voor red dend zwemmen en degenen, die dat willen leren zijn dan welkom. Om 9.00 uur gaat het bad open voor vrij zwemmen. Diplomazwcmmen. Om drie uur 's middags gaat het bad dicht voor vrij zwemmen. Vanaf die tijd wordt er namelijk weer afgezwommen voor de di ploma's A en B. Ongeveer 80 kandidaten zullen dan tonen wat zij kunnen. Sluitingstijden op zaterdag. Graag willen wij er nog even op wijzen' dat elke eerste zaterdag van de maand voor diploma's gezwommen wordt. Het bad wordt dan voor het vrij zwem men om 15.00 uur gesloten. Op de overige zaterdagen is de slui tingstijd voor het vrij zwemmen 16.00 uur. Trimmen. In het zwembad kan met ook uitstekend trimmen. Dit wordt ook gestimuleerd door het uitge ven van trimkaarten. Op die kaarten wordt bijgehouden welke afstand men aflegt. Personen bo ven de 10 jaar moeten bijvoor beeld op een dag minimaal 250 meter zwemmen en maximaal 500 meter. Bij een volle kaart kan men voor de geleverde pres tatie (die erg goed is voor de gezondheid) afhankelijk van de afstand een speld in een bepaald soort metaal bekomen. De be langstelling voor dit soort trim men is stijgende. Om vervuiling in een bepaalde wijk tegen te gaan werd gevraagd of de politie niet beter toezicht kan houden door middel van straatsurveillance in plaats van de surveillance per auto. De commissaris van politie wees in dit verband op het tekort aan man schappen, waarmede op dit moment bij de gemeentepolitie wordt ge kampt. In deze rubriek, die werd ge plaatst in de Faam van 27 janua ri jongstleden werd wederom melding gemaakt van de moge lijkheid om in de kosten van woningverbetering èen subsidie te verkrijgen. Zo bedraagt de subsi die voor het verbeteren van het algehele woongerief 25 pet. van maximaal 10.000 van de kos ten van de te treffen voorzienin gen. Voor verbeteringswerkzaam heden die 10.000 of meer bedra gen kan dus een bijdrage verkre gen worden van 2500. Voor be paalde veel voorkomende woning verbeteringen, zoals het vernieu wen van de keukeninrichting, het aanbrengen van een douche en het vervangen van een privaat door een toilet met waterspoe ling worden vaste bedragen toe gekend. Voor het inrichten van een ruimte om te douchen en het aanbrengen van een douche-in richting wordt ongeacht de kos ten een bedrag van 450 toege kend. VRAAG AAN VOOR GIJ BEGINT Met grote nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat geen rijksbij drage worden verstrekt, wanneer met het aanbrengen van de ver betering van de woning een aan vang is gemaakt voordat een aan vrage om subsidie bij de gemeen te is ingediend. Op de afdeling Algemene Zaken van het stadhuis (kamer 15) en bij de afdeling Bouw- en Woningtoezicht zijn al le nadere inlichtingen te verkrij gen. Vanaf 3 maart aanstaande zal ter inzage liggen het zogenaamde partiële bestemmingsplan buiten gebieden (Amezijkanaal), dat er in voorziet dit gebied via het storten van grofvuil om te vor men tot een park. Door gedepu teerde staten van Zeeland is in middels de hinderwetsvergunning voor het storten van grof vuil in het Amezijkanaal verleend. Dege-' nen die bezwaren hadden inge diend hebben daarvan bericht ge kregen. Wijziging uibreidingsplan in on derdelen en wijziging bestem mingsplan in hoofdzaken. Deze wijziging heeft betrekking op de gebruiksvoorschriften van gron den gelegen op het klein- en grootindustrieterrein Het voorbereidingsbesluit voor de kom van Nieuw- en Sint-Joost- land. Het. ontwerp-bestemmingsplan Klarenbeek IIAdat betrekking heeft op het gebied, gelegen in de wijk Klarenbeek, dat wordt be grensd door de Noordweg, de Gerbrandylaan, de W. Beekman- laan, de Noordsingel, de S. W. Öhurchill-laan, de G. Eisenhou- werlaan en de Rooseveltlaan. Een aantal plannen is hierboven met name genoemd. Ook de an dere bestaande bestemmingsplan nen liggen voor een ieder ter inzage op de afdelingg algemene zaken van het stadhuis (kamer 15). Vorige week was het in Bruidshuis 'Fiesta' in Middelburg weer een druk te van belang. Gedurende drie avon den werd er een bruidsshow gehouden voor een totaal uitverkocht huis. Aan staande bruidjes, bruidsmeisjes en bruidsmoeders en ook vele andere belangstellenden uit Middelburg, Vlis singen en omgeving, genoten van de drie uur durende show. Er waren ook belangstellenden uit Zuid-Beveland aanwezig. Mevrouw Ou- termans praatte de show op vakkun dige wijze aan elkaar en voorzag alle geshowde modellen van een uitgebreid commentaar. Was de show in de eer ste plaats opgezet voor bruidskleding, toch bleek duidelijk dat ook de overi ge vrouwelijke deelnemers in de bruidsstoet beslist niet waren verge ten, getuige het grote aantal deux- pièces, jurken, lange japonnen en broekspakken, mantelpakjes etc. dat werd geshowd. De bruidskleding vertoonde hoofdza kelijk een romantische inslag. Veel strikjes, borduursels en kantjes, linten en pofmouwtjes. De sluier die aanvan kelijk wat minder in de belangstelling stond, blijkt langzaam maar zeker haar plaatsje weer in te gaan nemen. Er waren bruidstoiletjes bij met een korte sluier, maar ook met een lange, die overging in een sleep. Bijzonder opvallend was ook de bruidsjurk die bestond uit drie over elkaar vallende gedeeltes (etages). Er was bij de bruidskleding veelvul dig gebruik gemaakt van nylon geor gette. Mevrouw Outermans verzekerde de dames, dat er wat bruidskleding betreft, altijd maar één bruidsjapon per plaats of stad geleverd wordt, althans wat model betreft. Zo kan wel koe Kunstmestkorrels (ook klsinverpakking) Tuinturf potgrond - compost Gazongraszaad - tuin- en bloem zaden Gazonmaaiers Tuingereedschap - draad - gaas palen Geopend: 8 - 12; 1 - 5.30, 's-Zaterdags 8.30 - 12 uur *_EBECO ZUIDWEST - LANDBOUWCOÖPERATIE Kleverskerkseweg 53A, Middelburg. Tel. 01180-4955 men verzekerd zijn. altijd een origi neel te hebben. Natuurlijk werd ook de nodige aan dacht besteed aan het zelf maken van diverse kledingstukken. Patronen en stoffen zijn in ruime mate voorhan den bij 'Fiësta'. Een vaak terugkerend verschijnsel bij de geshowde kleding: opgestikte pa reltjes en borduursels. Ook bij de bruidsjapon komt dat steeds meer terug. Ook bleek uit de reacties van het publiek dat gekleurde bruidstoilet ten het nog steeds uitstekend doen. Ster van de avond was de kleine Marieke, amper zes jaar oud, die een aantal jurkjes voor bruidsmeisjes showde. De meeste vaste bezoekers van de shows van 'Fiësta' kunnen zich geen show zonder dit leuke kleine meisje meer voorstellen. De manne quins droegen sieraden van juwelier De Vos uit Middelburg, terwijl mejuf frouw Meliefste de kapsels verzorgde. In de pauze ontvingen de aanwezige dames een soort waaier waarop alle specialiteiten van 'Fiësta' waren ver meld. Het applaus dat de mannequins •iedere keer oogstten en het applaus aan het slot van de show, gaf duide lijk blijk van veel waardering van de kant van de aanwezigen. 4 en 5 maart 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden-Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE Bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: zaterdag 0-24 uur: H. A. Delfos, Rouaansekaai 47, tel. 01180- 2637; zondag 0-24 uur: J. K. Domini- cus, Dam 55, tel. 01180-2830. Aalleen voor spoedgevallen visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur van 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur. Middelburg-Zuid (alleen patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen Schrama: zie onder Souburg, Nieuw- land en Arnemuiden. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: B. Vaandrager, West straat 21, Domburg, tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: G. A. van Bockel, Kanaalstraat 89 Souburg, tel. 01183-1500. Veere, Oostkapelle, Grijpskerke en Se rooskerke: P. J. Bom, Dorpsstraat 2 Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: Dr R. M. Barkema, tel. 01180-3118. (Consult alleen na telefonische af spraak). Tandartsen: A. H. Oort, Tobagolaan 6, Vlissingen, tel. 01184-4390. Apotheek: J. M. H. van der Sande, Badhuisstraat 22-24, Vlissingen, tel. 01184-2066. Vrij dag 3 maart tot vrijdag 10 maart 1972, L. van de Bogert, Korte- Delft 12, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nieuw- en St-Joostland: zr G. A. van der Linden, Sloehaven- straat 17, Nw- en St-Joostland, tel. 01182-1474. Domburg. Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr E. C. Vogelaar, Markt 36, Veere, tel. 01181-339. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: zr W. Verhagen-] Westerbeke. Burg. Stemerdinglaan 191, tel. 01183-1541. Wijkverpleging Zoutelande, Koudeker ke, Meliskerke, Biggekerke: zr J. Meinders, Zoutstraat 14, Zoutelande, tel. 01186-325. k Natuurlijk niet een gewoonte van maken om op auto's te klimmen, maar zo even voor een foto is toch wel leuk. De moeder van dit knaapje kan de originele foto (plus waarde bon van 5 gulden) gratis afha len op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg.

de Faam | 1972 | | pagina 3