De Zebo betrok nieuw pand Middelburg Van, voor en over vrouwen DE FAAM Mini-Card ins Schoudertjes Mooi gebaar van 007 Tijdverdrijf Vol lof TANDEN BORSTELS CAMOUFLAGE WIJNVLEKKEN DOOR MAKE-UP DONDERDAG 17 FEBRUARI 1972 Jaren geleden gaf de heer De Mey in de PZC een levensbe schrijving van Adriaan de Vin de eenvoudige schoolmeester van St. Laurens in de eerste helft van de achttiende eeuw. Op die biografie van de heer De Mey ga ik thans niet in. Wel vraag ik aandacht voor het werk van De Vin en tevens, hoe hij de resultaten van zijn onder wijs trachtte te verbeteren. Want De Vin moet voor zijn tijd vrij bekwaam zijn geweest in zekere zin een onderwijsver nieuwer. Maar hiervan straks meer. Of de eenvoudige dorpsmeester meen de, dat hij dichten kon? Ik denk het niet. Hij gaf slechts rijmwerk beter gezegd wat gerijmel. Een bezig heid, die hem heel wat tijd zal gekost hebben evenals de talrijke bewij zen van zijn buitengewone schrijf kunst. Want De Vin kon naar waar heid getuigen, dat 'penneconste jonste' schenkt. De Vin berijmde het bijbelboek Job, „maar veel meer opgang maakte zijn 'Den gezalfden Christen' vermeerderd met 'Den Zeeuwschen Akker'. Het boekje werd in Middelburg gedrukt en uitgegeven bij Jacobus Pauwelssen, boekdrukker en verkooper in de Kor- tedelft op de hoek van de Bellink- straat. Het bundeltje beleefde enige drukken en was op Walcheren tiental len jaren bijzonder geliefd. RAMPEN De Vin Vin was zeer gelovig, en zijn boekje getuigt dit natuurlijk. Maar het gaf méér. Het bood behalve een beschrijving van het Middelburg van die dagen ook een soort reportage van de rampen, die de hoofdstad van Zeeland troffen. Zo bezong De Vin de buitengewoon zware hagelbuien en ijs- regens op Pinkster-maandag 5 juni 1724. Even na de middag van die eerst zo fraaie en warme dag trok over Walcheren een ongekend zwaar onweer met hevige windstoten en ha gelbuien sommige met stukken ijs die de oogst hier en daar groten deels vernielden. Vooral in Middelburg werden op vele plaatsen huis aan huis de toen nog kleine ruitjes verbrijzeld. Het noodweer maakte natuurlijk een ontzaglijke indruk en leefde jarenlang in ieders herinnering voort. Maar De Vin zag in de oorzaak van de ramp méér dan een ongekend hevig natuurverschijnsel. Middelburg en andere delen van Walcheren had den in de ogen des Heren menigwerf en zwaar gezondigd en moesten zijn slaande hand en toom gevoelen een aansporing tot een godvruchtdger leven en een waarachtig berouw. Och, De Vin had al twaalf jaren eerder eenzelfde vermaning doen ho ren, die aan duidelijkheid niet te wen sen liet. In de vroege morgen van de eerste augustus 1712 werd aan het eind van een zwaar en langdurig onweer de abdij toren door het hemelvuur getrof fen, waarbij het trotse bouwwerk tot het muurwerk verbrandde en vijf mannen het leven moesten laten. Beschrijvingen van de brand zijn schaars. Men kent nog een vrij uitvoe rig bericht van de toenmalige brand meester Everaa en een van De Vin natuurlijk op rijm. En met een aan wijzing, hoe men het kon zingen. Of de meester van St-Laurens bij de brand aanwezig was? Ik weet het niet. Misschien dat hij door de rook en de vlammen aan de zuidelijke hemel zich onmiddellijk naar Middel burg spoedde en zo een soort oogge tuigenverslag heeft kunnen geven. Met het oog op de plaatsruimte kan ik het u slechts gedeeltelijk geven. GEZANG VAN DEN VREESELIJKEN BRAND IN DEN ABDI-TOREN TOT MIDDELBURG. Vois: Eelaas mijn zugten zijn om niet. U ziet: De Vin gaf de beginregel van een bekend liedje. Men zong in die dagen graag en veel. Maar vraag niet hoe! Augustus één, van 't Schrikkel Jaar, Zeventienhonderd, en nog twaalve me de, Doe was 't dat Middelburg de Stede Zeer onvoorziens kwam in een groot gevaar. Door Donder en door Blixem groot. Die daar tot in den hoogsten Tooren schoot. 't Geen vele Burgers jammerlijk deed klagen. Die feilen- brand, o Sware slagen Van des Heeren hand. De Brandklok gav' een naar geluid. Een ween-stem gav bij veel een droev geschater. Men hoorde roepen, water, water. Opdat men deze Brand zou krijgen uit. Maar 't vuur zeer haast nog lager kwam En zet den Tooren in een volle vlam. Dat menig mensch deed roepen met zwaar beven In vreese groot. Heer wild ons geven Uitkomst in dees nood. De vonken vielen als een dichte regen de klokken stortten in de laaiende vlammen met het gesmolten lood en het bluswater, dat men in leren em mers zo goed mogelijk naar boven sjouwde, droop, voor zover het niet verdampte, langs de muren. Wat zou het lot van de twee kerken zijn? o Heere, mag het zijn, Verschoon, verschoon U Tempels, Heer! En werpt U huisen dog zo niet ter neer. Het dak van de koorkerk werd even eens een prooi van de vlammen. Dog God verschoonde dese Kerke nog. Veel opgewekter klinkt De Vins be schrijving van Middelburg, die hij na de opbouw van de toren gemaakt moet hebben. Middelburgs Lov en des Zelvs hoedanigheid. Natuurlijk volgt weer een aanwijzing voor hen, die graag zingen: Vois: Ai, schoonste Nimph. Ik voel mij van mijn geest inwendig dringen. Om met een blijden toon Een lied tot lov' van Middelburg te zingen. Een stad zeer fraai en schoon. In 't Zeeuwsche dal(!), de hoofdstad van de steden: Van ouds bekend en wijd vermaard Zoo verr' men d'Oceaan bevaard In tijd van vreden. Met ingang van 1 januari 1972 is de Zeeuwse bandenonderneming Zebo gaan samenwerken met T.S Banden service. TB Bandenservice is een lan delijke onderneming die in een groot aantal plaatsen en steden vestigingen heeft. Door het samengaan met de Zebo kan de service die beide bedrij ven verlenen, nog verder worden uit gebreid. De Zebo blijft gewoon de eigen naam behouden, alleen de plaats van vestiging is veranderd: van de Kromme Weeic verhuisde men naar de Grenadiersweg, even buiten Middel burg. In het gloednieuwe bedrijfspand is een zeer ruim gesorteerd magazijn ingericht, waar de meest uiteenlopen de soorten kwaliteitsbanden worden opgeslagen. De montage-afdeling is met de meest moderne apparatuur ingericht, waaronder de kostbare John Bean-visualiner, een uitlijninstal latie voor personen- en vrachtwagens. Verder natuurlijk de nodige appara tuur voor het uitbalanceren van wie len, het afnemen en monteren van banden etc. Men heeft bij een en ander terdege rekening gehouden met de voordelige afmetingen van het ge bouw. De beide ondernemingen willen er' voor zorgen, dat alleen het beste 1 produkt tegen een redelijke prijs wordt geleverd. „Wanneer een band niet in orde is, doet dat afbreuk aan de rijprestaties van de auto", vertelt de heer C. G. Abrahams van TS Bandenservice en bovendien kan het levensgevaarlijk zijn. Vandaar dat we ons uitsluitend bezighouden met kwa litatief goed bekend staande merkban- den. Door onze massale inkoop kun nen we met aantrekkelijke prijzen werken. De technische ontwikkelingen op het bandengebied worden door een team van specialisten nauwlettend bij gehouden. Een groot aantal medewer kers van TS Bandenservice rijdt met een bepaald soort banden onder de auto om te kijken hoe die banden het doen. Ook busondernemingen nemen vaak proeven met banden om uitein delijk tot een definitieve keus te ko men". Het Zebo-bedrijf houdt zijn eigen mensen. Het betreft dus eigenlijk meer een samenwerking op inkoop-, technisch, verkoop- en serviceterrein. Het Zeeuwse kenmerk in het em bleem van de Zebo, de golfjes onder de band, zijn nog steeds gerechtvaar digd. Zowel de Zebo. opgericht in 1951 als de TS Bandenservice, maken deel uit van de VACO, de vakorganisatie van de samenwerkende bandenspecia! 'en. Op vier december werd in Nijmegen een vestiging van TS Bandenservice geopend die zo modern van inrichting is, dat uit heel Europa belangstellen den komen kijken hoe het daar toe gaat. Er staan nog twee dergelijke bedrijven op stapel. Zowel de heer Abrahams van TS Bandenservice als de heer Weststrate van Zebo zijn het erover eens, dat de automobilist wel kritischer is gewor den ten aanzien van het bandenmate riaal waar hij op rijdt, en dat hij gesteld is op een goede service. Men hoopt dan ook door de samenwerking tussen de bedrijven, een constructieve opstelling in de markten een juist beleid een positief resultaat te verkrij gen waar de automobilist het nodige profijt van kan ondervinden. Binnen kort wordt het nieuwe bedrijfspand officieel geopend. Op 2, 3 en 4 maart wordt in het nieu we bedrijfspand een z.g. 'Open huis' gehouden. Michelin zal dan een gratis bandencontrole uitvoeren. De uitnodi gingen daarvoor worden in het week eind of de maandag of dinsdag voor afgaand aan die drie dagen, door me dewerkers van T S Bandenservice per soonlijk huis aan huis in Middelburg uitgereikt. EERHERSTEL ADRIAAN DE VIN (1672-1743) Een stad zeer net, met huizen als kasteelen Al fraai en digt bij een: Veel Adelijk geslagt. en meesten deele Vreedzaam in 't algemeen. Een burgerij, fijn van verstand, goe daardig. In eendragt, lievd' en zoete rust. Wie ziet dit volk niet aan met lust, Gelijk 't is waardig? Een schoon stadhuis, plaizierig in 't aanschouwen, Overal kuis en net: Veel graven van Zeeland in steenen uitgehouwen Ziet men daar in gezet. Daar nevens staat de hall' daar men de beesten Hun vleesch ten toonsteld, daar men loopt. En elk tot zijn maaltijden koopt Of ook tot Feesten. Dan bezingt De Vin o.m. de waag op de Balans en het klokkenspel van de Lange jan. Een Klokspel trotst de verr' en bijge legen. Zoo exelent en schoon: Gemengde klanken hoord men aller wegen: Van aangenaamen loon. Heeft De Vin de krotwoninkjes van zijn tijd niet gezien, alsmede de wat grotere huizen die vaak in elk kamer tje een gezin huisvesten? Den Konstenaar is ook zijn eere waardig, Als hij met dobbele klanken speeld, Of enkele, 't heeft mij nooit verveeld: 't Gaat zoet en aardig. De meester gaat verder met de wees huizen, het gasthuis en het tehuis voor 'Oude mans en de vrouwen'. Die in 't gewoel hem niet meer wil begeven Van Stad/van volk, van land: Maar nu begeerd afzonderlijk te leven- Ten eind' zijns levens stand: Hier is een huis voor oude Mans en Vrouwen Daar ider een na zijn manier. Kan leven in een stil plaizier En 's avonds, als het zomer is Als 't dagend ligt schuild achter zijn gordijnen. En 't werk is afgeleid: Dan. komt de maan uw Wandelpad beschijnen. Daar ider maar na beid. Dan gaat de jeugd een straatje om passeeren. Op 't Molenwater, of de kaai. Of elders, daar het ook is fraai, Na hun begeeren. Bovendien Hoe prettig was het niet bij hel. heldere licht van de maan op het wijde Molenwater te roeien! Het spe levaren op die uitgestrekte plas moet in de eerste plaats voor de jonge 'knechten' en 'vrijsters' een bijzon der prettige verpozing geweest zijn, om van verdere, meer intieme geneug ten maar niet te spreken. Wie weet er niet van all' deez' mootje dingen? Wie heeft het niet gezien? Wie hoorde nooit op 't Molenwater zingen Van zomin' ge jonge liên? Dat zig de galm verspreiden over 't water: En dat het scheen, dal d'Echo zoet Den zanger zingend kwam te gemoet.' Met groot geschater? De Vin eindigt zijn vrij lange beschrij ving van Middelburg aldus: De heere Geev' de Borgers deze slede Een dankbaarlijke.) gemoed. Hij geev' ons al een duurzamigef! Vrede Die 'L hert verheugen doet: De Heere geev' dat onze Overheden Met goed verstand en wijs beleid Ons met haar oude Trouwigheid Mogen regeren. De eenvoudige, kinderlijk vertrouwen de meester heeft blijkbaar niet gewe ten van de geheime, onderlinge af spraken van de heren regenten de z.g. 'contracten van correspondentie of goede verstandhouding' waarbij zij elkaar met de voordeligste ambten en betrekkingen begiftigden. Zij wil den zich zo een blijvende en absolute macht waarborgen en echte familiere geringen grondvesten, die de gewone burger a.h.w. tiranniseerden. Nog opgewekter klinkt de MIDDELBURGSE WANDELINGE NA SI NT-LAURENS die natuurlijk weer gezongen kon wer den. Vois: Hansje lag al in een slootje. Een wandelaar, die op een vroege, zondagse zomermorgen naar het dorp kuierde, vertelt o.m. van zijn uitstap je: Ik ben zoetjes voort getreden, Tot dat ik wat verder kwam. Aan Brigdamme, daar ik mede Voor een uurtje mijn ruste nam. Op een bankje neergeseten Ging ik een beschuitje eten: Ik stak er nog wat in mijn zak: Ik rookte ook een pijpe Loebak. Daar hoord' ik de klokke luiden En ilc stapte wat wakker aan 'lc Wist wel wat het moest beduiden, 't IVas om na de kerk te gaan. Maar ik dronk tot mijn plaiziertje Eerst een glaasje Sint-Luurens biertje. Daarmee kond' ik mijn dorst vers- slaan Doe ben ik na de Kerk gegaan. 's Middags dacht onze wandelaar er niet aan om al naar huis te gaan. 't Was nu vrij druk. De Middelburgers gingen in die dagen graag naar St- Laurens. De afstand was niet groot en het oude kasteel Popkensburg met zijn brede slotgracht lokte velen. Bo vendien er was een hertenkamp en hoog in de bomen nestelden reigers. Veel dagjesmensen behielden een pret tige herinnering aan de grote grijs- en blauwgevederde vogels. Óók onze een zame wandelaar: Maar een Reiger kwam daar gevlogen. Die dede iets. dat mij wat speet. Want hij bevuilde mijn beste kleed. De Vin besloot enkele van zijn berij- minkjes met een z.g. anagram, ge vormd uit de letters van zijn naam. Zo'n 'letterverzettinge ofte letterkeer' diende óf als gevolgtrekking óf als opwekking. De naam Adriaan de Vin .werd dan: Draav na die in of Ai iverd dan na. Bijvoorbeeld: Raakt gij dus op den weg der deug den Door neerstigheid en des Heeren ze gen: Dan raakt gij ten top van volle vreug den: Ai iverd dan na die goed doen plegen. Neemt agt op Jezus en der vromen wegen Nu dat het nog tijd is. eer 't is te spa, Aldus besluit ik: Ai iverd dan na C. J. Geldhof. Middelburg. Grote gezinnen raken meer en meer uit de tijd. Paris Match heeft er evenwel toch nog eentje weten op te sporen: het gezin Roussel, bestaande uit vader, moeder en 19 kinderen, in leeftijd variërend tussen twintig jaar en één maand. Het blad fotografeerde de familie rondom de sponde waarin moeder Roussel opgewekt poseert met de vier weken oude Vincent die er nog geen weet van heeft dat nie mand minder dan president Pompidou zijn peetvader is. De Roussels bewonen met hun één entwintigen een driekamerwoning in het Franse plaatsje Quend en voor geïnteresseerde huisvrouwen drukt Pa ris Match nog het dagelijkse bood schappenlijstje van moeder Roussel af: tien kilo aardappels, een kilo sui ker, twaalf grote broden, anderhalf pond boter, tien liter melk en (soms) een stuk vlees. Op de een of andere manier is er ook nog ruimte voor de huisdieren van de kinderen Roussel: zes honden, een kat en een gezelschap kanaries. Langzamerhand kijkt niemand er meer van op wanneer couturier Pier re Cardin alweer met iets nieuws komt. De goede man heeft zich tot nu toe al geweerd in alle sectoren van de mode, ontwierp tussen de bedrijven door leuke dingetjes voor de fabrikan ten van huishoudtextiel, deed zelfs aan vormgeving voor bekende porse leinbakkers en vindt het nu kennelijk tijd om weer een duit in het zakje van de kindermode te doen. 'Mini-plus' heet zijn nieuwste collec tie, bestemd voor kindertjes van twee tot negen jaar. De kleding (overgooi- ers, jurken, jacks) wordt door een Franse fabrikant van viltdoek op de markt gebracht in de vorm van doe- het-zelf-pakketten met kledingonderde len die thuis in elkaar kunnen worden gezet. Vakblad Textilia meldt nog een paar bijzonderheden over deze nieuwe Cardin-kindermode: het viltdoek is uit zuiver scheerwol gemaakt en de prij zen van de pakketten zullen variëren tussen 20 en 35 gulden. „De mode-ontwerpers willen dit sei zoen dat we de schouders van onze kleren weer breder maken en opvul len. Maar van alle vrouwen die ik ooit heb gezien is Joan Crawford de enige die er werkelijk attractief uit zag met opgevulde schouders". (Beryl Pfizer in de Almanak van Ladies' Home Journal). Sean Connery, voor liefhebbers de 'echte' James Bond, is als geheim agent 007 terug op het witte doek en zijn fans staan rijen dik voor de bioscopen die zijn jongste epos 'Do den voor diamanten' draaien. Het schijnt dat de herboren Bond steeds warser van publiciteit wordt, maar Woman's Own heeft toch kans gezien om een serie verhalen bij elkaar te schrijven over 'de Sean Connery die niemand kent' en waarin de beroemde ster vanaf de kleuterjaren tot en met zijn huidige carrière te kijk staat. Over één ding hoeven de fans zich geen zorgen te maken: de tijd dat Connery als werkloos acteurtje 'ziek van ondervoeding' was is definitief voorbij. Volgens Woman's Own is agent 007 op het ogenblik in zijn privéleven 'een verschrikkelijk rijk man'. Zo rijk dat hij zich het brede gebaar heeft gepermitteerd om zijn gage van de jongste Bondfilm (een miljoen dollar) volledig weg te geven. Miniatuur-wagenbouwer Davidse verveelt zich nooit Walcherse verenwagen Wanneer men in Middelburg en omgeving en soms ook ver daar buiten, in een huiskamer tuin een miniatuur van een oude Walcherse boerenwagen komt, is deze tien tegen een ge maakt- door de heer D. David se uit Middelburg. Achter de voorgevel van zijn woonhuis aan het Oud Arnemuidsvoetpad gaat een fabriekje schuil. Hier worden door hem de modellen van de boerenwagens nage maakt, tot in de kleinste details precies. De heer Davidse die 86 jaar oud is, maakt ieder model zo gaaf mogelijk. „Ik ben ongeveer zeven jaar geleden met deze hobby begonnen", vertelt de krasse bejaarde. „Een van mijn doch ters wilde zo graag een kruiwagentje hebben. Ik ben altijd al een verwoed knutselaar geweest, vandaar ook dat ze zich in eerste instantie tot mij wendde. Het model dat ik voor haar maakte kwam heel leuk uit de verf en het duurde dan ook niet lang of mijn andere kinderen wilden er ook graag zo een hebben. Later kwamen er wat grotere bij voor de kleinkinderen om mee te spelen... Enkelen hebben het kruiwagentje nu nog in de tuin of de kamer staan, vol bloemen". De heer Davidse heeft nooit een opleiding in het timmervak of iets dergelijks ge had. Wel heeft hij een paar jaar in de bouw gewerkt, daarna was hij werk zaam als stoker bij de Vitrite, eerst nog aan de Schoorsteenvegerssingel. De heer Davidse begon na het maken van de kruiwagens met de bouw van andere soorten wagens, de overbeken de verewagens, ellewagens, driewiel- karretjes en gewone boerenwagens. Al deze modellen hebben naast nog een aantal andere, een plaatsje op zijn dressoir in de voorkamer van zijn woning gekregen. Een van de fraaiste wagens die hij heeft gemaakt is een tilbury. Voor deze tilbury is een prachtig paardje gespannen, uiteraard ook in miniatuur. Dit paardje kreeg de heer Davidse ten geschenke van zijn zoon in Canada ter gelegenheid van vaderdag. „Hij wist dat ik met de bouw van de modelkarretjes bezig was en dat ik er ook vaak een paardje voor zet", aldus de heer Da vidse. „Het beest staat in de trekhou- ding, een been al van de grond, het past er precies bij! Ik ben er gewel dig blij mee". Deze modelbouw is voor de heer Davidse een welkom tijdverdrijf. Hij begint 's-mofgens te bouwen en gaat dan door tot de middag. Soms doet hij 's-middags ook nog wel eens wat, maar dat mag geen naam hebben. Hij is dan vaak weg om familieleden en bekenden op te zoeken. Ook 's-avonds wordt er maar weinig aan de model bouw gedaan: „Ik hou ook erg veel van lezen en het maken van kruis woordpuzzels. Daar ben ik 's-avonds meestal mee bezig", vertelt hij. De heer Davidse maakt ieder model precies zo als hij het zich van vroeger kan herinneren. Hij is zelf uit de boerenstand afkomstig en toen hij vijf jaar was kocht zijn vader een boerderij waar hij altijd met het materiaal, dat hij nu nabouwt, heeft gewerkt. Er komen nogal eens men sen die zich verbazen over de nauw keurigheid waarmee de heer Davidse tewerk gaat. „Een poos geleden kreeg ik nog bezoek van een ex-wagenmaker en die vroeg meteen naar de werkte keningen. Toen ik de man vertelde dat ik die niet had en alles uit het hoofd maakte, zei deze: „dat moet wel, want er zijn geen tekeningen van". „Deze kenner was ook vol lof over mijn modellen, vandaar dat ik er zelf ook wel een beetje trots op ben", zegt de heer Davidse die een groot deel van zijn wagentjes in de schuur heeft gebouwd. Pas wanneer het echt te koud wordt, trekt hij zich terug in de keuken, waar de kachel een heerlijke warmte verspreidt. Enkele weken gele den heeft de heer Davidse een prachti ge eikehouten stoof gemaakt. Het bovenblad heeft een uitgezaagd pa troon evenals het kleine deurtje aan de voorkant. Het middengedeelte van de stoof bestaat uit een groot aantal kleine plankjes die in een in de grond- en bovenplaat uitgestoken rand zijn vastgelijmd. Alle plankjes zijn heel precies bijgeschaafd om ze in de ronde vorm goed passend naast elkaar te krijgen. „Als ik ergens aan ga beginnen", vertelt de heer Davidse, dan zie ik al van te voren hoe het moet gaan worden. Als er maar even iets aan mankeert, keur ik het af, maar dat komt gelukkig niet vaak voor". De heer Davidse met een van zijn pronkstukken, de tilbury. Ofschoon een tandenborstel een een voudig ding lijkt, zijn er toch vele variaties mogelijk. In Zweden alleen al werden in 1969 ruim vijftig ver schillende tandenborstels in de handel gebracht. (Of ze allemaal functioneel zijn is wel de vraag). Het Nederlands Ivoren Kruis stelt er, in haar publika- tie 'Wees kieskeurig', de volgende ei sen aan: a. Over de functie: Een tandenborstel is een middel om de tanden en kiezen te reinigen, waar bij het er speciaal om gaat om de groefjes tussen de elementen schoon te houden. Een tweede taak van de borstel is het masseren van het tandvlees. b. Over de eisen: - de steel moet bij voorkeur recht zijn; - de kop mag vooral niet te groot zijn, niet langer dan 2,5 cm, niet breder dan 1 cm; - de haren moeten stevig zijn met afgeronde koppen; - de haren behoren gelijke lengte te hebben; - de haren moeten bij voorkeur in bosjes opgesteld zijn, in 3 rijen. c. Over het gebruik: -de borstel moet na gebruik goed uitgespoeld worden. Bij de wagentjes die Davidse maakt, komt ook nog het bijbehorende mate riaal. Een boerenwagen die voor aller lei doeleinden werd gebruikt, is uitge rust met een compleet oppertuig. Dit oppertuig, bestaande uit een menlad- der, galgehouten en een pongerboom is ook heel exact nagemaakt, evenals de reep met de katrollen. Met de reep werd de pongerboom vast aangetrok ken over de hooilast. Aan de voorzij de zat de boom met een nok achter de menladder, terwijl de hooilast op de galgehouten rustte. De hele lading zat zo goed vast. Voor een groot deel van de wagens staan paardjes. De verewa- gen heeft een zitbank die gebruikt kan worden als bergruimte, net zoals bij de echte, een melkkarretje is uit gerust met twee koperen melkbussen en een piepklein boertje ment het paard. Het tuig voor de paarden maakt de heer Davidse ook geheel zelf. Het 'gareel' kan open zodat het van de hals van het paard kan wor den afgenomen. Op het ogenblik loopt de lieer Davidse rond met plannen voor de bouw van een driewielkar, zoals die in gebruik waren in Zuid-Beveland. Inplaats van een vast voorwiel zoals de Walcher se driewielkarren, hebben' deze een zwenkbaar wiel. „Iets dat eigenlijk veel praktischer is", aldus de heer Davidse. „Toch waren ze aan deze kanten ook praktisch, daar niet van. kijk maar eens naar de laadbomen van de eilewagen. Deze werden aan de achterzijde op de wagen gelegd zodat vaten en kisten via deze bomen naar beneden konden worden gerold! Voor de driewielkar zal bij zijn zeven kin deren en ook bij de kleinkinderen wel weer de nodige belangstelling bestaan, dus kan hij weer even vooruit. Als men bedenkt dat in een vere en een boerenwagen zo'n zestig werkuren zitten, hoeft de heer Davidse zich voorlopig niet te vervelen. Hij zal nog tal van morgens temidden van plank jes, latjes, gereedschap en verf, in zijn keuken te vinden zijn... Voor het camoufleren van hinderlijke vlekken in het gezicht is het uit psychologisch oogpunt belangrijk om uit te gaan van een normale dag make-up. Dit zal de betreffende per soon een geweldig gevoel van zelfver trouwen geven: zij weet nu immers dat haar inake-up eruit ziet zoals die van ieder ander. Het is eerder belangrijk om de plek te verminderen, inplaats van haar vol ledig te bedekken, wanneer algehele camouflage een maskerachtig gezicht doet ontstaan. Dit laatste zal n.l. voor de betreffende persoon elke dag weer een gevoel van onbehagen en verle genheid geven. Als het om een man of jongen gaat dan zal een laagje Pan-Cake al vol doende zijn om de wijnvlek terug te brengen tot een onopvallende scha duw, vertelt Guy van Max Factor. Om het beste resultaat te verkrijgen brengt men eerst een dunne laag Pan- Cake aan over het gehele gezicht en daarna wat meer camouflage op de wijnvlek. Op deze manier bereikt men een veel natuurlijker effect. De Pan- Cake is waterproof (zwemmen e.d. is mogelijk aanbrengen met uitgekne pen natte spons). Betreft het een vrouw of een meisje dan zal Pan-Stik de beste en mooiste camouflage geven, aangezien dit een unieke make-up is zowel wat samen stelling als wat eindresultaat betreft. Aanbrengen over een vochtinbrengen- de dagcrème. De Pan-Stik wordt uitge werkt tot een dun laagje en hierna brengt men met een inkloppende be weging van de vingers of van het sponsje wat meer Pan-Stik aan op de wijnvlek, zodat deze goed zal verdwij nen.

de Faam | 1972 | | pagina 3