Belasting op katten? Openingstijden stadhuis neTo0 O I Onderscheidingen BB en BZB Zeeuwse Nutsspaarbank f 150 miljoen overschreden 3 Actie voor bloed Weekenddiensten Diseussieproject ontwikkeling Z.W.-Nederland DE FAAM OPENBARE COMMISSIE VERGADERINGEN TE HUUR: BEDRIJFSHALLEN OP INDUSTRIE TERREIN Lessen tussen de middag VERKEERS MAATREGELEN HUISVUIL/GROF HUISVUIL .DE PIERROT" WORDT GEOPEND DONDERDAG 13 JANUARI 1972 Zeker, zullen velen onder u zeggen, waarom wel een belasting op honden en geen belasting op katten of luxe paarden, of duiven. Deze vraag is goed te begrijpen. Vooral, nu de gemeenteraad heeft besloten met ingang van 1 januari de hondenbelasting te verhogen. Betaalde men in 1971 aan hondenbelasting voor een hond nog 24,- per jaar, nu is het tarief opgetrokken tot 36,-. Voor de tweede en volgende hond bedraagt het belastingbedrag nu 72,- per hond per jaar. Een interessante 'briefwisseling' over deze aangelegenheid troffen wij in een in onze stad verschijnende periodiek. YVij nemen de vrij heid uit die brieven enige gedeelten over te nemen en deze aan u door te geven. Vraag. „Kosten de honden ineens zoveel meer voor de gemeente? Wat voor onkosten brengen ze eigenlijk mee? Persoonlijk vind ik het hoogst onrede lijk wanneer de begroting moeilijk sluitend te maken is, dit te verhalen op een speciale groep n.l. de bezitters van honden". Voorts gaat de vraag steller in op het feit, dat een ieder voor zijn hond hetzelfde bedrag moet betalen. Of men nu veel of weinig verdient het bedrag blijft gelijk. Antwoord. Wethouder Hubregtse van financiën en onderwijs geeft het onderstaande antwoord. „De gemeenten krijgen voor het over grote deel hun inkomsten 90 pro cent van het rijk. Soms voor bepaalde doeleinden zoals politie en onderwijs soms als algemene uitkering. Het rijk krijgt op zijn beurt deze inkomsten via belastingen, waaronder de sterk progressieve in komstenbelasting en b.v. de niet-pro- gressieve btw. Voor het resterende deel kunnen de gemeenten plaatselijke belastingen invoeren. Ze worden daar toe niet verplicht, maar gezien de vele wensen op allerlei gebied is er geen gemeente in Nederland, die geen plaatselijke belastingen heft. Welke belastingen er zoal mogen zijn, vinden we in de gemeentewet precies opgesomd en alleen deze belastingen mogen worden ingevoerd. Al vinden we een belasting op de katten of de duiven nog zo belangrijk, het mag niet. Het gemeentebestuur zou hierop nimmer de koninklijke goedkeuring verkrijgen. Indien men hierin verande ring wil brengen, dan zal de gemeen tewet op dit punt moeten worden gewijzigd. Dit zal dan in Den Haag- moeten gebeuren. Op de gemeentebe stuurders van onze stad rust dan ook geen enkele blaam, als zij wel de hondenliefhebbers aanpakken en niet die van de katten. En thans de kritiek en in de eerste plaats de stijging met 50 procent. In 1968 is het laatst het tarief vastge steld; n.l. 24,00 per hond. Intussen is er op het gebied van lonen en prijzen wel het een en ander gebeurd. Boven dien geldt deze belastingverhoging voor de komende jaren, waarin we helaas nog wel met prijsverhogin gen en daarop volgende loonsverho gingen zullen worden geconfronteerd. Mogen we misschien door op deze prijsstijgingen wat vooruit lopen, ver geiten mag niet worden, .dat we. sinds 1968 niets aan deze belasting hebben gedaan en dat dus het tarief on danks de inkomstenverbetering van de hondenliefhebbers hetzelfde is ge bleven. Bovendien hebben we thans voor hen die minder verdienen dan het sociaal minimum de belasting op het oude bedrag gehandhaafd, terwijl onze in woners, die onbelast zijn voor de inkomstenbelastingen geen hondenbe lasting betalen". Mogen wij er nog op wijzen, dat nadere inlichtingen hierover graag verstrekt worden door de afdeling financiën van het stadhuis, Stadhuis straat 3. Voor de goede orde geven wij hieron der nog eens een overzichtje van de tijden waarop de diverse afdelingen van het stadhuis voor u geopend zijn. AFDELING BEVOLKING Ingang Lange Noordstraat 1. Huwelijken, geboorte-aangiften, ver huizingen, paspoorten, rijbewijzen, mi litaire zaken enz. Dagelijks van 08.00-12.00 uur. AFDELING ALGEMENE ZAKEN Ingang Lange Noordstraat 1. Bestemmingsplannen (ter inzage), aan- en verkopen, hinderwet, drank en horecawet, verklaringen omtrent het gedrag, vergunning voor optoch ten, saneringen, premieregeling wo ningverbetering, doorstromingsrege ling enz. Dagelijks van 8.00-12.00 uur. AFDELING ONDERWIJS, SPORT- EN JEUGDZAKEN. Ingang Lange Noordstraat 4. Dagelijks van 8.00-12.15 uur en 13.15- 17.15 uur. AFDELING ONDERWIJS (BUREAU CULTURELE ZAKEN). Ingang Lange Noordstraat 1. Tentoonstellingen, verhuur openlucht theater en vleeshal enz. Dagelijks van 8.00-12.15 uur en 13.15- 17.15 uur. AFDELING FINANCIËN Ingang Stadhuisstraat 3. Schoolgeld, hondenbelasting, vermake lijkheidsbelasting, straatbelasting, rei nigingsrechten, subsidieaangelegenhe den. Uitsluitend voor het bespreken van deze zaken (dus geen betalingen). Dagelijks 8.00-12.15 uur en 13.15-17.15 uur. KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER Ingang Stadhuisstraat 3. Dus wel voor betalingen, dinsdag 8.00- 12.00 uur, donderdag 8.00-12.00 uur. HUISVESTINGSZAKEN Ingang Lange Noordstraat 1. Afdeling Algemene zaken. Maandag 8.30-9.30 uur, woensdag 8.30-9.30 uur, vrijdag 8.30-9.30 uur. Spreekuur huis vestingscommissieleden woensdag 11.00-12.00 uur, stadhuis, ingang Lange Noordstraat 1. Donderdag 13 januari (20.00 uur). Commissie voor de strafverorde ningen en commissie voor de openbare orde en veiligheid. Maandag 17 januari (16.00 uur) Commissie financiën Dinsdag 18 januari (17.00 uur) Commissie onderwijs Dinsdag 18 januari (19.00 uur) Commissie gemeentebedrijven Woensdag 19 januari (17.00 uur) Lommissie Sociale zaken en Volksgezondheid De commissies vergaderen in het algemeen in de kamer van burge- neester en wethouders (ingang Lange Noordstraat). De vergader- ngen zijn openbaar, zodat een eder welkom is om te komen .uisteren naar wat er aan de orde komt. Burgemeester Wolters van Mid delburg heide op 7 juni van het vorige jaar de eerste paal in de grond voor de bouw van acht bedrijfshallen op het groot-indus trieterrein te Middelburg. Dit in dustrieterrein ligt aan de Nieuw- landseweg. Rijdend of lopend over die weg kan men de resulta ten van de bouwactiviteiten aan die hallen zeer goed zien. De hallen zijn nog niet helemaal klaar, maar nu al kan men con stateren, dat het een smaakvol geheel is geworden. Voor eventu ele geïnteresseerde lezers geven wij hieronder nog een aantal bij zonderheden over deze bedrijfs ruimten die gehuurd kunnen worden. De hallen hebben een oppervlakte van 645 m-2 en zijn op de begane grond voorzien van een entree- ruimte met toiletten en op de verdieping van kantoorruimten (totaal 81 m2). Aan deze indeling is men echter niet gebonden. Er kan in overleg ook gekozen worden voor een hal zonder kantoorruimte. Ook de en- tree-ruimte kan eventueel achter wege gelaten worden. Bovendien is het mogelijk meerdere hallen samen te voegen tot één ruimte. In de hallen is een verwarmings installatie. INLICHTINGEN Nadere inlichtingen kan men ver krijgen bij het makelaarskantoor Rouw-De Bruyn Tak, Staten- laan 162, Middelburg, Tel. 01180- 5765. Redactie Bureau Voorlichting gemeente Middelburg Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. De eerste diploma's in het nieuwe jaar zijn al weer uitgegeven. Afgelo pen zaterdag gingen 58 kandidaten op voor de diploma's A en B en iedereen slaagde. Er werden op die middag 44 A-diploma's en 14 B-diploma's uit het water gehaald. Onder de kandidaten bevonden zich 6 volwassenen. Het is overigens maandelijks diploma- zwemmen geblazen. Op zaterdag 5 februari a.s. om 15.00 uur worden weer proeven genomen voor de diplo ma's A en B. Voor de overige zwem- activiteiten zal het bad dan vanaf 15.00 uur gesloten zijn. Een week tevoren dus op zaterdag 29 januari a.s. kan men om 13.00 uur proefzwemmen. Het bad is dan niet voor het publiek gesloten. Lessen tussen de middag Voor volwassenen zijn er nog lesmo- gelijkheden tussen de middag. En wel om 12.15 uur. Voor de meesten een wellicht wat moeilijke tijd voor ande ren misschien niet. In het zwembad is het' een zeer rustige tijd. Dus voor volwassenen, die de zwem kunst mees ter willen worden een goede gelegen heid. Het telefoonnummer van het zwembad is 6451. Wie het eerst komt.... Het stukje van de Sint-Pieter- straat, dat nu Damplein heet, het gedeelte dus vanaf de hoek van de Korte Delft tot aan de Gistpoort is een moeilijk punt; voor het verkeer. Het maakt im mers onderdeel uit van de ring waarop éénrichtingsverkeer geldt. Vanuit de Korte Delft gaat men links-af naar de Sint-Pieterst.raat om weer op weg naar de Markt te kunnen gaan. Het parkeerverbod werd overge bracht van de ene zijde van de straat naar de andere zijde, zodat men in het gedeelte voor El'ano wel mocht parkeren. Die maatre gel bleek geen succes te zijn en daarom hebben b. en w. (hans besloten een parkeerverbod in te stellen voor de zijde van de straat voor Efano en kadaster en een stopverbod in te stellen voor de zijde aan het Damplein. Belanghebbenden kunnen beroep instellen tegen deze maatregel bij de Kroon. Het beroepschrift moet worden ingediend bij de commissaris van de koningin in Zeeland te Middelburg voor het einde van deze maand. Huisvuil wordt eenmaal per week opgehaald. Grof huisvuil wordt een maal per maand opgehaald. Op vrijdag 14 januari aanstaande wordt grol' huisvuil opgehaald in die wijken waar de plastic zak ken worden opgehaald op dins dag en woensdag. Grof huisvuil is niet aan bederf onderhevige afvalstoffen afkom stig uit gezinshuishoudingen, die door afmeting, vorm of gewicht niet in gesloten plastic zakken kunnen worden aangeboden. Als voorbeelden kunnen worden genoemd wasmachines, radiotoe stellen, matrassen, emmers, ge bundelde takken e.d. Geen plastic zakken met; of zonder opdruk 'Gemeente Middelburg', ,geen kar tonnen dozen met of zonder in houd. Deze wat straf lijkende scheiding is nodig i.v.m. de plaatsen waar het vuil wordt gestort. Het. in het algemeen aan bederf onderhevige vuil gaat. n.l. ergens anders naar toe dan de niet aan bederf onder hevige stukken. De Middelburgse afdeling van het Rode Kruis organiseert op dins dag 18 januari aanstaande vanaf 7 uur 's avonds in de 'Zuidburch- sc'nool' Samuel Rademacherstraat 3. in de Magistraatwijk een bloed- afname-avond. Met deze actie wil het Rode Kruis in een klap een flinke hoe veelheid bloed bij elkaar krij gen. Er is veel bloed nodig, om dat door de ontwikkeling van de wetenschap de behoefte aan bloed en plasma in de Nederland se ziekenhuizen steeds groter wordt. Dat. bloed wordt gebruikt voor bloedtransfusies is genoeg zaam bekend. Van bloed wordt echter ook plasma bereid, dat kan worden opgeslagen en indien nodig (bij rampen) in grote hoe veelheden aangewend kan wor den. Zelfs ter bestrijding van ziekten als rode hond en geel zucht worden bloedprodukten ge bruikt. In 1969 heeft een kwart miljoen mensen in Nederland bloed afge staan. Ondanks dit geweldig gro te aantal heeft men nog meer bloed nodig. Het; Rode Kruis vraagt daarom de medewerking van vele inwoners van 18-65 jaar die wonen in Middelburg-Zuid en Dauwendaele om op dinsdag aan staande vanaf 19.00 in de openba re basisschool 'De Zuidburch' bloed af te staan. Meldt u zich door middel van de verspreide kaart of belt u de heer C. J. 11. v. d. Kam, IJsselstraat 44 te Middel burg, telefoon 5911. De nieuwe permanente openbare kleuterschool in Keurhove zal op woensdag 19 januari a.s. om half drie 's middags door de heer II. Verboom, rijksinspecteur van het kleuteronderwijs, worden geo pend. =- Het gezelschap bijeen in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis Woensdag 5 januari reikte burgemees- Ier drs. P. A. Wolters op liet stadhuis te Middelburg een groot aantal onder scheidingen uit. Deze onderscheidin gen werden uitgereikt vanwege tien- of vijftienjarig dienstbetoon aan de Bescherming Bevolking of aan de Be- drijfs Zelfbescherming van één of an der bedrijf. De uitreiking geschiedde in de burgerzaal, waar een groot aantal belangstellenden bijeen was ge komen. Diverse heren werden verge zeld van hun echtgenotes. Het was overigens de eerste keer, dat de on derscheidingen voor tien en vijftien jaar dienst aan een groot aantal men sen tegelijk werd overhandigd. „Voor heen kwamen de mensen van alle betrokken bedrijven of instanties alle maal apart", aldus burgemeester Wol ters, „maar dat is gewoon geen doen meer. Er gaat dan zo ontzettend veel tijd in zitten..." In zijn toespraak voordat hij tot het uitreiken van de diverse onderschei dingen overging, zei de heer Wolters o.m., dat het belangrijk was vooral waakzaam te blijven, ook al zijn de gedachten aan oorlogen en rampen wat op de achtergrond gedrongen. Hij ging wat dieper in op de ontwikkelin gen bij de BZB en de BB op het gebied van de bestrijdingsmogelijkhe den van rampen. Ook de echtgenotes van de vrijwilligers werden door bur gemeester Wolters niet vergeten: „Zonder de medewerking van u allen. zou het onmogelijk zijn dat de man nen deze taak ten uitvoer brengen. De opvang daarvan in het gezin is zeer belangrijk". Na zijn korte toespraak speldde de burgemeester eigenhandig 18 medailles op. Er waren ook nog 13 gespen voor 15 jaar dienst. Iedere onderscheiding ging vergezeld van een oorkonde. Twee personen wa- In de maand december 1971 werd bij de Zeeuwse Nutsspaarbank 15.327.000,- ingelegd en 15.230.000,- lerugbelaald, waardoor een spaarover schot ontstond van 97.000,-. In de maand december 1970 was sprake van een ontsparing van 1.209.000,-. Over het gehele jaar 1971 werd door kas- en girostortingen ingelegd f 177.107.000,- en terugbetaald 162.120.000,-. Hierdoor ontstond een spaaroverschot uit het kas- girover- keer van f 14.987.000,-. De bijgeschre ven rente over 1971 bedroeg ƒ3.493.000,-, zodat het totale inleggers tegoed over 1971 vermeerderde met f 18.480.000,-. Waarmede het inleggerstegoed per 31 15 en 16 januari 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 ren wegens ziekte verhinderd. Nadat alle onderscheidingen waren uitgereikt voerde ir. G. Kranen, directeur van de NV De Vitrite nog even het woord. „Er zijn een heleboel mensen", zo zei hij, „die een BZB nog teveel zien als een soort 'hobbyclub'. Niets is echter minder waar. Net als de gewone BB is ook de BZB in eerste instantie gericht op het verlenen van hulp bij calarniteiten. Hoewel er sprake is van het woordje 'zelf', wil dat nog niet zeggen dat de hulp alleen binnen het betrokken bedrijf wordt geboden. Ook buiten het bedrijf zal de BZB hulp werkzaamheden verrichten in geval van nood. Momenteel Is het zo, dat de samenwerking tussen de verschillende organisaties op het gebied van de bedrijfszelfbescherming nog niet hon derd procent is. Ook de samenwer king met de BB laat hier en daar nog te wensen over. Door middel van gezamenlijke oefeningen zou hier nog wel één en ander kunnen worden verbeterd". De heer Kranen was ook van mening, dat er voor dames beslist ook taken zijn weggelegd binnen de BZB. Hij zou dan ook graag de dames bij de activiteiten van de BZB betrokken zien. Na afloop van het officiële gedeelte van de bijeenkomst kreeg deze een gezellig tintje doordat een alcohol vrij drankje werd geserveerd. Artsen: Middelburg, 24.00 uur: M. Reijerse, Seisweg 29, tel. 01180-3456. Zo: A. W. Boerwinkel. Noordweg 214. tel. 01180-2460. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: F. L. Berghauser, De Casembrootstr. 24, Westkapelle, tel. 01187-234. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01183-1212. Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: J. W. Oosterhof. Markt 12, Veere, tel. 01181-271. Dierenarts: J. Hoftijzer, tel. 01180-3118. consult alleen na telefonische afspraak. Tandartsen: C. Westveer, Loskade 21, Middelburg, tel. 01180-6694. Apotheek: D. H. v. d. Kleine Mulder, Singel .9, Vlissingen, tel. 01184-2730. Vrijdag 14 jan. tot vrijdag 21 jan.: W K. Hummelen, Markt 69, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nieuwland en Sint-Joos- land: zr B. W. van der Logt. Bierkaai 9B, Middelburg, tel. 01180-7396. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en Sint-Lau- rens: zr Corrie, Noordstraat 27, Dom burg, tel. 01188-1427. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: zr H. A. Bouw man, Willem Alexanderstraat 33, tel 01183-1621. In 1971 publiceerde de rijks planologi sche commissie een studie onder de titel 'De ontwikkeling van Zuidwest- Nederland'. In dit boek wordt de ontwikkeling van het deltagebied geschetst met de daaraan verbonden conclusies voor de jaren zeventig. De in het NVN-verband samenwerken de volksontwikkelingsorganisaties in Zeeland: Nut-De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Nivon-Nederlands in stituut voor volksontwikkeling en na- tuurvriendenwerk, BNVU-Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten, en Zeeuwsche Volksuniversiteit, meen den, dat dit rapport veel aandacht verdiende. Aandacht met name van de in het gebied levende bewoners. Het is in de eerste plaats immers hun belang te weten hoe hun omgeving zal worden. Het is hun recht om die omgeving, het milieu, zelf te helpen vormen. Dat betékent de inwoners van Zeeland in al hun schakeringen proberen te be trekken bij de discussie en menings vorming rond die komende ontwikke ling. Om die doelstelling te bereiken orga niseert de NVN-Zeeland in februari en maart 1972 in zeven plaatsen (Oost- burg, Terneuzen, Vlissingen, Middel burg, Goes, Zierikzee en Tholen) een reeks van vijf discussie-avonden over dit rapport. Na een inleidende avond komen de drie in dit rapport geschetste model len: het economische, het sociaal-cul turele en het milieumodel op achter eenvolgende avonden aan de beurt. Deze modellen worden ingeleid door de deskundigen. Daarna volgt een al gemene discussie. Op de slotavond vindt een nabespre king plaats en kunnen de deelnemers hun slotconclusie ten aanzien van dit rapport vaststellen. X IS DIT UW ZOONTJE I december 1971 de 150.000.000,- over schreed tot 152.098.595,03. Zowel het, inleggersoverschot in 1971 als het be reikte totale inleggerstegoed betekent een record in de geschiedenis van de Zeeuwse Nutsspaarbank. Per 31 december 1961 bedroeg het totale tegoed 43.000.000,- per 31 de cember 1966 bedroeg het totale te goed ƒ75.000.000,-, per 31 december 1971 bedroeg het totale tegoed f 152.098.000,-. Een verdubbeling derhalve in 5 jaar. Aan het einde van het jaar 1971 bedroeg liet aantal spaarrekeningen inclusief spaargirorekeningen 77.757 (vorig jaar 73.107). ■i 1 S riven een handje helpen dacht deze knaap kennelijk. En juist passeerde onze fotograaf, die deze hulpvaardig- heid op de film vastlegde. De moeder van deze knaap kan de orginele foto gratis afhalen op het bureau van de PZC, Markt 51 Middelburg. Zij ontvangt er dan nog een waardebon van vijf gulden bij ook. 5/ HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 13 tot en met woensdag 15 januari. Do. 11.40, vr. 0.14 en 12.31, za. 1.00 en 13.18, ma. 1.42 en 14.02, ma. 2.24 en 14.45, di. 3.05 en 15.26, wo. 3.45 en 16.07. Westkapelle 2i min vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle 'VVV*VVVVVVVVVWVA/VVWWWW*\A/WVVWVVVVVV\AAAi'VV'VVVV

de Faam | 1972 | | pagina 3