Middelburgse raad vergadert maandagavond Familie Weber trekt met Esperanto Europa door I IS DIT U KIND? laatje rijden! 3 Weekenddiensten DE FAAM V erkeersmaatregel mmm Ter Inzage Openbare commissie Ophalen grof huisvuil T entoons tel ling Brandmelding Nieuw- en Sint Joosland HUISHOUDELIJKE- EN GEZINS VOORLICHTING Contacten 'DE TWEE WEZEN' IN MIDDELBURGSE SCHOUWBURG PTT wijdt zegel aan deltawerken iiSMIte''' I DONDERDAG 6 JANUARI 1972 De leclen van de Middelburgse gemeenteraad komen maandagavond 10 januari aanstaande om 19.30 uur in een extra vergadering bijeen. Dat is het gevolg van liet tijdens de begrotingsvergaderingen genomen besluit om de vast stelling in beginsel van een 5-jarenprogramma (1972 tot en met 1976) investe ringen in een aparte vergadering te behandelen. Die vergadering vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis, ingang Marktzijde. Een ieder is welkom. Dat het hier om zeer belangrijke zaken gaat is duidelijk. In beginsel wordt beslist over de besteding gedurende vijf achtereenvolgende jaren van in totaal bijna 15 miljoen gulden. Een en ander is een uitvloeisel van het be sluit van de raad om aan planning te gaan doen. Het verder vooruit kijken dan een jaar dus. Het onderstaande staatje spreekt dachten wij voor zichzelf. X 1.000 1972 1973 1974 1975 1976 totaal A huisvesting diensten 1.032 1.490 520 350 3.392 B brandweeraoorzieningen 42.5 12 30 120 204.5 C culturele voorzieningen 311.3 374 293.2 978.5 D sportvoorzieningen 208 175 225 325 400 1.333 E jeugdzaken 50 30 25 105 F recreatie 100 250 350 H verbetering openbare verlichting 100 100 100 100 100 500 I 'diensten' (gemeentewerken) 187 245 58 104 130 724 J onderhoud/reconstr. wegen en bruggen 900 900 1.200 1.800 1.708 6.508 K voorz. afvoer water en vuil 150 250 100 500 L parkeerv. en abri's 4 206 4 6 4 224 M diversen 150 150 totaal 3.084.0 3.752 2.560.2 2.805 2.767 14.969 Jaaroverzicht Aan het begin van het nieuwe jaar willen wij graag met u nog even omkijken naar voor de gemeente be langrijke zaken die in 1971 passeer den. 4 jan. De vuilnisemmer maakt plaats voor de plasticzak voor het aanbieden van huisvuil. 6 jan. Opening ingenieurs- en con structiebureau Keynes NV. 16 jan. Concert Nederlands Studenten orkest in Concertzaal. 20 jan. Aanvang restauratie Kuipers poort. 22 jan. Opening dagverblijf voor gees telijk gehandicapte kinderen en oude ren "De Windroos' bij Vijvervreugd. 25 jan. Officiële opening Sint-Joris- doelen door minister Roolvink. 26 jan. Burgemeester Wolters opent Philips Service Centre op groot-indu strieterrein. 27 jan. Wethouder Van der Weel opent in Vleeshal tentoonstelling van werk van slagerij Hugense en kweke rij Dekker. 15/16 febr. Gemeenteraad behandelt begroting 1971. 18 febr. Wethouder Hubregtse opent verbouwde Openbare Van Randwijck- school. 21 febr. Vereniging Kinderzorg be staat 65 jaar. 22 febr. Drs. G. Kerkhof neemt af scheid als raadslid. 26 febr. Bewoners van Nieuw- en Sint Joosland worden voorgelicht over re habilitatieplannen. 28 febr. De heer N. Filius wordt 100 jaar. 6 maart. Opening P. C. Buitenhove- school (Dauwendaele). 8 maart. Ministerieel liavenoverleg in burgerzaal stadhuis. 8 maart. Gemeenteraad behandelt sportnota. 12 maart. Congres Zuidnederlandse sportambtenaren. 13 maart. Eerste rodekruismars gaat met succes van start. 17 maart. In burgerzaal krijgen bouw- patroons voorlichting over restaura tiemogelijkheden. 19 maart. Ir. L. D. Huisman HID Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning slaat eerste paal voor meander flat in Dauwendaele. 26 maart. Eerste sleutels voor bejaar denwoningen te Nieuw- en Sint Joos land worden uitgereikt. 31 maart. Boomplantfeest in Middel burg. 2 april. Introductie strokenbouwwo- ningen door Woningstichting Volksbe lang. 8 april. Middelburgs oudste inwoon ster, mevrouw K. van Langeraad- Delst, wordt 105 jaar. 13 april. In burgerzaal wordt rapport "Winkelen in Middelburg onder grote belangstelling toegelicht. 15 april. Middelburgse 65-plussers gaan op vakantie naar Folkestone in het kader van de uitwisseling. 19 april. Eerste vragenhalfuur voor publieke tribune wordt gehouden. 23 april. De gemeenteraad vertrekt voor een bezoek aan Folkestone in kader van uitwisseling. 28 april. Verkiezingsuitslagenbijeen komst in hal stadhuis, mei. Aanvang bouw openbare combi- school in Dauwendaele. 5 mei. In Dauwendaele wordt eerste paal voor kerkcentrum geslagen. 6 mei. Voorlichtingsbijeenkomst in burgerzaal over bestemmingsplan Spanjaardstraat/Spuistraat. 7 mei. Het rapport Wonen in Middel burg-Zuid' wordt aan de burgemeester aangeboden. 8 mei. Tafeltennisinterland Nederland- Frankrijk wordt in sporthal gespeeld. 8 mei. De P. C. kleuterschool De Wigwam' aan de Sint-Jorisstraat wordt feestelijk in gebruik genomen. 10 mei. Vijfhonderd cultuurnota's worden in de Middelburgse samenle ving 'uitgezet'. 11 mei. Ontvangst deelnemers persreis Benelux Economische Unie. 15 mei. In Folkestone wordt de 21ste verjaardag van de A.N.S.K.A. gevierd. 23 mei. Fusie woningbouwverenigin gen wordt een feit. 24 mei Gemeenteraad behandelt rap port 'Winkelen in Middelburg'. juni. Aanvang bouw P. C. basisschool in Prinsenhove. 7 juni. Burgemeester Wolters slaat op grootindustrieterrein eerste paal voor bedrijfshallen. 11 juni. Het bejaardentehuis "Eben Haëser' wordt door de commissaris der koningin officieel geopend. 16 juni. De Nehalennia-tentoonstelling wordt door de commissaris der ko ningin geopend. 29 juni. In kader van het Holland Festival treedt in de Schouwburg op het Pools Pantomime Theater. 29 juni. Honderden motorrijders uit vele landen komen naar Middelburg in verband met de F.IM.-rally. Juli. Aanvang bouw G. C. kleuter school in Prinsenhove. 2 juli. Burgemeester opent op kleinin- dustrieterrein uitbreiding Croon en Co. en Amgas. 2 juli. Bij restauratie Kuiperspoort wordt hoogste punt bereikt. 5 juli. Jeugdland opent opnieuw zijn poorten. 6 juli. Paco Pena en zijn ensemble geven in burgerzaal van stadhuis een wervelende show. 8 juli. Koning Boudewijn van België bezoekt de Nehalennia-tentoonstelling. 29 juli. VPRO-Campus gaat vanuit Toorenvliedt de lucht in. 12 aug. Folkloristische dag in Middel burg. 26 aug. Burgemeester Wolters slaat eerste paal voor complex van 93 wo ningen AZL in de Griffioen. 26 aug. De Kunstmarkt begroet 50.000ste bezoeker. v%eT o0 Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Voor een ieder ligt ter inzage de 'verordening regelende de wer king, de samenstelling en de be voegdheid van de Culturele Raad', zoals die door de gemeenteraad op 22 november 1971 werd vast gesteld. Deze verordening ligt op de afde ling onderwijs c.a. ter inzage. 28 aug. De molen 'Ons Genoegen' krijgt hoed op. 29 aug. De Nehalennia-tentoonstelling sluit met bijna 40.000 bezoekers. 2 sept. Leden van het Nederlands Instiuut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting komen voor excursie ook naar Middelburg. 11 sept. Brandweer viert 40e verjaar dag met demonstraties, receptie en feestavond. 11 sept. Voor het eerst in de geschie denis wordt in Middelburg rugby ge speeld. 14 sept. Hoorzitting over nota inzake culturele aangelegenheden trekt veel belangstelling. 18 sept. Gemeenteraad gaat op excur sie in de stad en naar de kernenergie centrale te Borsele. 20 sept. Tweede proef vragenhalfuur mislukt (er komen geen vragen). 24 sept. Kampioensteams worden door b. en w. ontvangen. 25 sept. Tentoonstelling van werk van Vilvoordse kunstenaars in Vleeshal wordt geopend. 29 sept. Het eerste gymnastieklokaal in Dauwendaele wordt ingebruik geno men. 29 sept. De 'Westland-Utrecht Hypo theekbank' opent bijkantoor in Mid delburg. 2 okt. De leden van de gemeenteraad bezoeken Vilvoorde in kader van uit wisseling. 7/8 okt. Landelijk congres brandweer commandanten wordt in Middelburg gehouden. a Burgemeester en wethouder, daartoe gemachtigd door de ge meenteraad hebben besloten voor de percelen Korte Noordstraat 21-23 een parkeex-verbod in te stellen. Het in deze panden geves tigde orthopedisch schoenmakers bedrijf wordt n.l. regelmatig be zocht door mensen die zeer slecht ter been zijn. Dit besluit is op 31 december ter openbare kennis gebracht. Het grof huisvuil wordt met in gang van het nieuwe jaar een maal per maand opgehaald. In de maandagwijk op de eerste vrij dag van de maand. In de dinsdag en woensdagwijk op de tweede vrijdag van de maand. In de maandagwijk dus op vrij dag 7 januari a.s. en in de dins dag- en woensdagwijk op 14 janu ari. Grof huisvuil bestaat uit niet aan bederf onderhevige afvalstoffen af komstig uit gezinshuishoudingen, die door afmeting, vorm of ge wicht niet in gesloten plastic zak ken kunnen worden aangeboden. 15 okt. Natzweiler reünie wordt in Middelburg gehouden. 16 okt. P. C. kleuterschool 'Eenden- kroost' in Dauwendaele wordt in ge bruik genomen. 16 okt. Derde P. C. en derde openbare kleuterschool in Dauwendaele worden in gebruik genomen. 18 okt. De ankerloze spouwmuur wordt in Middelburg ten doop gehou den. 21 okt. De gemeenteraad behandelt cultuurnota. 10 nov. Uitbreiding P. C. basisschool te Nieuw- en Sint Joosland komt gereed. 12 nov. Het Damplein wordt feestelijk in gebruik genomen. 22 nov. De openbare kleuterschool De Pierot' in Keurhove wordt in gebruik genomen. 25 nov. In burgerzaal wordt bijeen komst in kader van wereldstedebouw dag gehouden. 30 nov. Reünie van 65 jaar en oudere Engelandvaarders. dec. Aanvang bouw permanente P. C. kleuterschool in Griffioen. 1 dec. Wethouder Van Bennekom opent tentoonstelling van contrapres- tatiewerk. 6/7/8 dec. Gemeenteraad behandelt begroting 1972. 17 dec. Burgemeester Wolters opent informatiecentrum Bouwfonds Neder landse Gemeenten. 22 dec. Opening kersttentoonstelling in Vleeshal van leden Zeeuwse Kunstki-ing. 23 dec. Volkskerstzang in burgerzaal. 26 dec. In de hal van het stadhuis geeft het Quadro Hotteterre een kerstconcert. In 1971 startten de M.E.A.O. school en de school voor werkende jonge ren. De commissie voor de strafvei'or- deningen en de commissie voor de openbare orde en veiligheid komt op donderdag 13 januari a.s. om 20.00 uur in openbare vergadering bijeen. Belangrijk punt van bespreking is de nieuwe algemene politieverordening. O Tot en met a.s. zondag kunt u nog een bezoek brengen aan de tentoonstelling van werk van le den van de Zeeuwse Kunstkring, die in de Vleeshal van het Mid delburgse stadhuis wordt gehou den. De openingstijden zijn dagelijks van 14.00-17.00 uur, dus ook op zaterdag en zondag. Bij brand in dit dorp kan men het beste het. nieuwe nummer 1700 draaien (dus zonder kenge tal). Men krijgt dan rechtstreeks aansluiting met de brandweerka zerne in Middelburg. Ondanks de subsidieperikelen, waarmede ook de Middelburgse Stichting voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting te kampen heeft worden toch nog diverse cursussen gegeven. Hieronder een overzichtje van de cursussen. a. naaien begint op nader te bepa len datum na Pasen. 8 lessen voor 10. b. bewegingsleer (mevrouw en de heer De Vries) di-, wo-, donder- dagmoi-gen woensdag- en don derdagavond 8 lessen voor 12,50. c. handwerken en handenarbeid (mej. Bommeljé) ma- en don derdagavond (cursus januari volgeboekt) cursus weven, tex tiele werkvormen en handenar beid begint 9 en 13 maart a.s. d. bloemschikken (hr. Joosse) maandag- en dinsdagavond; be gint 10 en 11 april a.s. 4 lessen voor 12,50. e. koken wellicht in aprü op woensdagavonden 8 lessen voor 15. VOÖRLICIITINGSSPREEKUUR Eerste donderdag van de maand in het centrum Nieuwstraat. 36b. Aanmelden voor de nieuwe cur sussen uitsluitend telefonisch of schriftelijk, Nieuwstraat 36b (me vrouw Van Kraay), tel. 7821. In 1887 gaf dr. L. L. Zamenhof een boekwerk uit onder het pseudoniem 'D-ro Esperanto'. Het was een verhandeling over een door hem ontwikkelde inter nationale taal ,Internacia Ling vo'. Later werd de taal aange duid door het gebruik van het synoniem waaronder hij zijn werk uitgaf: Esperanto. Iedere taal is een sociaal verschijnsel en niet iets dat 'biologisch' of 'natuurlijk' is gegroeid. Ook de internationale taal heeft dit zelf de kenmerk en ook in deze taal zijn er wetten die voor iedere andere taal gelden. Tot op zeke re hoogte ontstaat iedere taal spontaan in de menselijke sa menleving, maar anderzijds vindt men in elke ontwikkelde cultuurtaal tal van elementen die bewust daarin aangebracht zijn. Op de ontwikkeling van een taal zijn over het algemeen twee groepen van factoren van invloed: geografische en economisch-maatschappelijke facto- ren oefenen vaak een ontbindende in vloed op de taal uit. Ze deden afbreuk aan de samenhang van ?en reeds bestaande, tot een eenheid gegroeide taal, of verhinderen het naar elkaar toegroeien of het versmelten eraan. De technische ontwikkeling en met name de uitbreiding van de verkeers middelen en communicatiesystemen kunnen anderzijds voor een eenwor ding van verschillende talen zorgen evenals bijvoorbeeld de heersende op vattingen ten aanzien van gelijkheid, verschillende opvoedende en culturele factoren als: schrift, de drukpers, kranten, scholen, bibliotheken, thea ters etc... Steeds meer blijkt, gelijke tred houdend met de evolutie van de mens, dat er veel meer sprake is van een eenwording in de talen terwijl de factoren die dit zouden kunnen tegen houden, langzamerhand verdwijnen. De vorming van de internationale taal is dan ook een rechtstreeks gevolg daaraan. De grammatica van Esperanto bestaat uit slechts 16 grondregels die vrij eenvoudig te onthouden zijn. De woor denschat bestaat voor het grootste deel uit internationale stammen van woorden, die algemeen bekend zijn, en het overige deel bestaat uit stam men die zo niet in alle, dan toch wel in enkele talen voorkomen. Het sys teem van voor en achtervoegsels maakt het mogelijk dat men uit een stam veel woorden zelf kan vormen, soms een aantal van veertigDe spelling is fonetisch. Esperanto ontwikkelde zich op dezelf de manier als andere talen. Zamenhof gaf alleen de beginselen van de taal en liet het aanvullen en de ontwikke ling over aan de gebruikers. Hij zei: „Esperanto dient te groeien en zich te ontplooien volgens dezelfde wetten die voor alle levende talen gelden". Geheel op deze manier heeft het Espe ranto zich ontwikkeld en ontwikkelt het zich nog steeds. In 1887 bezat het Esperanto in totaal 904 woordenstam- men met behulp waarvan men onge veer 10.000 woorden kon maken. In 1965 bezat Esperanto 7866 woorden- stammen die 80.000 woorden als basis dienden. Nu zijn het er al weer enkele duizenden meer geworden. Behalve deze woorden telt de internationale taal ook nog een groot aantal weten schappelijke, technische en vakuit drukkingen die zijn vastgelegd in 127 vakwoordenboeken. Ondanks de snelle groei van Esperanto is er nog steeds sprake van een grote eenheid onder haar gebruikers. Tot deze gebruikers behoort ook de familie B. Weber uit Middelburg. Re gelmatig bezoeken zij vergaderingen en congressen van Esperantisen. In de loop van de jaren dat zij met Espe ranto bezig zijn, hebben zij al een geweldig aantal internationale contac ten weten te leggen. De heer Weber: „Ieder jaar gaan we op vakantie naar vrienden die ook Esperanto spreken. Meestal naar Frankrijk". Hij heeft een paar dikke boeken die vol staan met allerlei plaatsen waar hij al is geweest in verband met Espe- rantocongres etc. Daartussen zitten ook een aantal plaatsen waar hij zuiver voor ontspanning naar toe ging. Van alle door hem bezochte plaatsen is er een foto of kaart te vinden en op de bladzijde ernaast een aantal stempels of aantekeningen van de plaatselijke overheid. „In haast iedere plaats van een beetje betekenis (en soms ook niet) is er wel iemand te vinden die Esperanto machtig is. In een speciale gids staan overal in Europa contactadressen vermeld. Op vallend is het gevoel van saamhorig heid dat onder Esperantisten leeft", aldus de heer Weber. „Meestal kun je bij de mensen waar je aanklopt, blij ven logeren als je dat wilt. Vorig jaar hebben we in Schotland hele fijne contacten gelegd". De heer Weber wisselt uiteraard in Esperanto tal van gegevens uit met een Franse journalist. Mevrouw We ber vertelt dat gedichten die vanuit een vreemde taal in Esperanto wor den vertaald, vaak beter overkomen. Het gevoelsmatige komt veel sterker -,ot uitdrukking omdat je het direct runt begrijpen". Bij het bezoek aan :ongressen neemt de heer Weber vaak •.ijn pop mee, waar hij demonstraties buikspreken mee geeft. Op de foto ;taat een Engels meisje er vol aan lacht bij te kijken. Op de borst van de iop prijkt de Esperanto-ster, het sym bool waaraan men een Esperantist :an herkennen, waar ter wereld ook. "al van boeken en tijdschriften wol len in Esperanto uitgegeven. De fami- ie Weber ontvang grote aantallen ijdschriften, tot zelfs uit Communis- isch China toe. Ook voeren de heer n mevrouw Weber drukke correspon lentie. esperanto is ook internationaal, ge den tegen de achtergrond van het doel dat het wü dienen: een neutraal, supra-nationaal instrument zijn in de internationale wereldbetrekkigen 8 en 9 januari 1972 Hulpcentrum Noord- en Midden. Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg, 24.00 uur: H. A. Delfos, Rouaansekaai 47 tel. 01180-2637. Zo: dr. J. K. Dominicus, Dam 55, tel. 01180-2830 Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: F. G. Vaandrager, Weststr. 7, Domburg, tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: J. J. Jansen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: P. J. Bom. Dorpsstr. 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: R. M. Barkema, tel. 01180-3118, con sult alleen na telefonische afspraak. Tandartsen: W. Krommenhoek, Rouaansekaai, 23, Middelburg, tel. 01180-3320. Apotheek: J. M H. v. d. Sande, Badhuisstr. 22-24, Vlissingen, tel. 01184-2066. Vrijdag 6 jan tot vrijdag 13 jan. A. Ringeling, Lange Delft 133. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nieuwland en Sint-Joos- land: zr. v. d. Linde, Sloestr. en St- Joosland, tel. 01182-1474. Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere, Gapinge en St-Laurens: zr. E. Vogelaar, Markt 36, Veere, tel. 01181-339. Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis Souburg en Ritthem: zr. N. Filius- Westerbeke, Middenhofsingel 29, tel. 01183-1668. Het Zuidelijk Toneel Globe komt vrij dag a.s. in de Schouwburg te Middel burg met het stuk „De twee wezen", naar het wereldsucces van D'Ennery en C'ormon. Dit „theater met een lach en een traan" wordt in de vertaling van Ernst van Altena geregisseerd door Ton Lutz. Nicolaas Wijnberg zorgde voor het to neelbeeld en de kostuums en Frits Lambrechts voor de muziek. Van de zeer grote bezetting maken deel uit o.a.: Ann Hasekamp, Petra Laseur, Ineke Cohen, Henk Rigters, Wim van den Brink, Jeroom Reehuis, Rudolf Lucieer en Cor van der Brink. oetTiPixN 20 C NEDERLAND PTT zal van 15 februari tot en met 20 mei a.s. een bijzondere postzegel van 20 cent uitgeven, gewijd aan de Delta werken. Op deze zegel, ontworpen door R. J. Draijer te 's-Gravenhage, is een kaart van het Deltagebied met de dammen en afsluitingen afgebeeld. In kleurcodering zijn de uitgevoerde en nog uit te voeren werken aangegeven: dijken (zwart), kunstwerken (wit), de twee laatste kunstwerken (rood) en de ontworpen dijkplannen (stippel lijn). Andere kleuren: blauw, groen. De belettering werd verzorgd door P. C'. Cossee te 's-Gravenhage. Bijzondere tekst: 'Deltaplan'. Technische gegevens: beeldformaat 36 x 22 mm; zegelformaat 36 x 25 mm; tanding 14 123/»; papier, zonder wa termerk; velindeling 10 x 10 100 zegels; druktechniek, rasterdiepdruk. De geldigheidstermijn voor de franke ring is onbepaald. s I Mevrouw, Is dit uw kind? Zo ja, aan kunt u de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Er ligt daar bovendien een waardebon van vijf gulden voor u klaar. HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 6 tot en met woensdag 12 januari: donderdag 5.23 en 17.45, vrijdag 6.04 en 18.28, zaterdag 6.50 en 19.15, zondag 7.40 en 20.10, maandag 8.36 en 21.11, dinsdag 9.40 en 22.15, woensdag 10.40 en 23.20. Westkapelle 2i min vroeger en Vrouw.;ijp"Jdei 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveex gelijk aan Westkapelle.

de Faam | 1972 | | pagina 3