Frans van de Kop leeft zich uit in zijn hobbij UW KIND? 1 s Naar grotere bestuurlijke eenheden 3 Kerstherberg KOPER WORDT ONDER ZIJN HANDEN KUNSTWERK S VERKEERS MAATREGELEN GOEDE BELANGSTELLING VOOR TENTOON STELLING WATER EN KINDEREN NIEUWS UIT POELENDAELE DE FAAM „Ik ben bijzonder gelukkig in dit werk" Gelukkig Nu ook voor ouderen en bejaarden O DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 In een achteruitbouwtje van een pand aan de Middelburgse Kin derdijk, te bereiken via het Bal- kengat, is het atelier van Frans van de Kop gevestigd. Al van verre hoort men een regelmatig hameren en bij het binnenko men kan men hem vaak aan treffen bij een klein aambeeld bezig met het koperdrijven, Frans van de Kop, 51 jaar oud, is Middelburger in hart en nie ren. Hij heeft gedurende dertig- jaar in verschillende fabrieken gewerkt, waarvan twintig jaar op de Vitrite. Door ziekte werd hij echter uitgeschakeld en op advies van zijn huisarts ging hij zich hele dagen aan zijn hobby wijden, het koperdrijfwerk. Drie jaar geleden deed de toen malige Kunstmarktcommissie 'n beroep op hem tijdens de zo mermaanden op de Vismarkt demonstraties te geven. Daar had Van de Kop best zin in en vanaf die tijd begon hij eigenlijk steeds meer dingen te ontwer pen en te maken. Hij maakt de meest uiteenlopende dingen: sieraden, hanglampjes, borden voorzien van teksten en voorstellin gen, naambordjes, etc, etc. „Ik ben geweldig blij met deze ruimte hier," vertelt Van de Kop. „Ik zat vroeger bij mij thuis in de Prins Hendrikstraat op zolder, nou dat is ook niet alles natuurlijk. In de winter maanden maak ik meestal een grote partij koperwerk klaar voor de zo mer. Van de opbrengsten koop ik dan weer nieuw materiaal, want dat is aardig duur op het ogenblik. Een gedeelte van het geld moet ik nog reserveren voor de aanschaf van nieuw gereedschap." Van de Kop .s a>. van jongsaf aan geïnteresseerd geweest in kunst, maar voor iemand rit het arbeidsmilieu was er toen nog geen gelegenheid om je op elk gewenst terrein te kunnen ontplooien. „Hetgeen ik nu doe," zo vertelt Frans, „is pas op latere leef tijd naar boven gekomen. Ik voel me geen kunstenaar, eerder een artistiek ambachtsman..Ik geloof niet dat er nog veel mensen zijn die dit soort werk doen. Ik heb het althans nog niet vaak gezien. Hoe langer ik het doe, hoe beter of het gaat, vroeger maakte ik dingen die ik echt wel goed vond, maar als ik die achteraf bekijk, zeg ik toch nee, het is nu toch wel heel anders geworden." De heer Van de Kop wordt vaak geïnspireerd door het Zeeuwse land en zijn bewoners, zoals bij dat om zich heen ziet. Enige tijd geleden kocht hij een groot aantal militaire registratieplaatjes die hi.: in korte tijd verwerkte tot orginele hangers Daar bij ging hij zoveel mogelijk uit van de vorm van hef plaatje, dat in het midden enkele langwerpige gaten ver toont. „Ik ben bijzonder gelukkig in dit werk," vertelt Van de Kop. „Ik kan mijn fantasie de vrije loop laten en dat is iets dat ik altijd al heb gewild. Wat ik doe, zou ik willen omschrijven als roeien met de riemen die je hebt. Het zou heel eenvoudig zijn om in een of andere fabriek kraaltjes of andere versieringen te laten maken, die ik hier bij het maken van siera den zou kunnen verwerken. Dat doe ik liever niet. Alles wat ik tot nu toe heb gemaakt, bestaat uit materiaal dat ik bij de hand had. Dat kunnen spaken of fietskogeltjes zijn of mis schien wel schakels uit een ketting." Van de Kop is ook bezig met het bewerken van roestvrij staal. Op een kastje liggen een aantal fraaie, aparte sieraden, die met veel moeite uit dit metaal zijn samengesteld. Het metaal :s ontzaglijk moeilijk te verwerken door z'n enorme hardheid. Koper is, weer veel zachter. Alle koperen voor werpen worden hard gesoldeerd, daar na gebrand met zwavellever en gepo lijst. Na deze behandeling wordt het voorwerp geheel in de vernis gezet om te voorkomen dat het afgeeft. „Je moet het echt in je vingers heb ben," vertelt Frans. „Het is als het ware een samenspel van je vingers en je geest. Terwijl ik iets maak, ben ik er voortdurend mee bezig en ik zie dan de meest vreemde vormen ont staan. De voorwerpen zijn niet altijd even modem, misschien zit er vaker een klassiek element in. Dat is echter voor mij beslist geen punt, want alles wat mooi is, is tijdloos. Ik heb een hele verzameling afbeeldingen van tal van sieraden en voorbeelden van siersmeedwerk van vooraanstaande kunstenaars. Daar ontdekt ik soms dingen in die ik, al lang voordat zij hun werkstuk maakten, in mijn werk heb toegepast. Tussen de bedrijven door mag Van de Kop graag even wat filosogeren. Hij heeft ontzettend veel gelezen en pro beert nog steeds om op alle mogelijke terreinen zoveel mogelijk bij te blij ven. Vandaar uat hij nu experimen teert met aluminium. Sinds kort is er ook werk van Frans te krijgen in de Goese kunsthandel 'Gusaha' die twee weken geleden werd geopend. „Ik kom in dit werk helemaal tot rust; ik moet weliswaar bepaalde rustperiodes inlassen, maar ik ben heel erg blij dat ik dit kan doen," aldus Van de Kop. Nadat hij dit heeft gezegd pakt hij een grote tas met stukken aluminium, zoekt een plaatje uit en begint ver woed te hameren. Onder zijn handen ontstaat al spoedig bet portret van de Franse chansonnier Aznavour Evenals vorig jaar zal ook gedurende de komende kerstdagen onder auspi ciën van de Middelburgse raad van kerken een kerstherberg worden inge richt in het dienstencentrum 'Het Schuttershof'. De kerstherberg zal dag en nacht openstaan (vanaf vrijdaga vond 24 december 18.00 uur tot maan dagmorgen 27 december om 7.00 uur), om iedereen warm te ontvangen, die om welke reden dan ook behoefte heeft aan ontmoeting en gezelligheid; waar gelegenheid is tot creatief bezig zijn of zomaar wat aanspraak, muziek of spel en waar op z'n tijd diverse hapjes en drankjes worden aangebo den. Er is gerekend op iedereen. Vorig jaar heeft de kerstherberg een gewel dige toeloop te verwerken gekregen. Dit jaar is het streven er nog meer dan toen op gericht om ook ouderen en bejaarden een zodanige ontvangst te bereiden, dat zij zich er geheel thuis zullen voelen. Jongeren zoeken dikwijls alleen maar een gezellige sfeer, waarin men geheel zichzelf kan zijn. De indruk bestaat, dat ouderen de voorkeur geven aan een bepaald programma, dat hun wordt aangebo den. Om het voor hen, voorzover die indruk juist is, nog wat aantrekkelij ker te maken, zal op zaterdag, de eerste kerstdag, van 2-4 uur een meer geprogrammeerd samenzijn plaats vinden, waarin het één en an der ten tonele zal worden gebracht. Zij, die hierbij graag aanwezig zullen zijn, maar niet in staat zijn op eigen gelegenheid te komen, kunnen opge haald worden. Dan graag even bellen nummer 4812. Overigens zal ook dit jaar de kerstherberg in een volledig open en vrijblijvende sfeer gehouden worden, omdat dit duidelijk de char me heeft betekend van dit gebeuren in het vorig jaar. Tot slot nog een verzoek: we hebben in de eerste plaats nog een aantal medewerkers nodig, die zich een aan tal uren tijdens de kerstdagen be schikbaar willen stellen. Willen zij, die zich daarvoor aanbieden, zich zo spoe dig mogelijk aanmelden bij de heer Allewijn, Brigdammestraat 1, tel. 4812? In de tweede plaats houdt de werkgroep zich gaarne aanbevolen voor giften, die u kunt storten op gironummer 64569 t.n.v. Raiffeisen- bank, Middelburg, t.g.v. werkgroep Kerstherberg. J. A. A. de Boer, mW00W000W0MMMMM0MMMWMMMMMM0MBaM000&M003mM0mmi Even de rit onderbreken, dacht deze Middelburgse kleu ter kennelijk, toen onze fotograaf de lens op hem (of haar?) richtte. Zijn (of haar) moeder kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Er ligt daar ook een waardebon van 5 gulden voor haar (hem) gereed. A A A A A A AA As A A A A A HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 9 tot en met woensdag 15 december, do. 6.51 en 19.16, vr. 7.49 en 20.16, za. 8.48 en 21.17, zo. 9.47 en 22.18, ma. 10.41 en 23.16, di. 11.32, wo. 0.02 en 12.17. Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Walcheren had tot 1 juli 1966 negentien gemeenten. Door de herinde ling werd dit aantal teruggebracht tot acht. Nu, ruim vijf jaar na die herindeling wordt de vraag al opgeworpen of die maatregel wel ver genoeg gegaan is. Gezien de later plaatsgevonden hebbende herinde lingen in Zeeland, waarbij tot nog kleinere aantallen gemeenten werd gekomen, zou men geneigd zijn de opgeworpen vraag met neen te be antwoorden. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de laatste tijd de term gewestvorming zo dikwijls valt. „De bestuurlijke schaal is te klein", zo stelde wethouder mr. J. J. van der Weel van Middelburg een week geleden. Wat vinden de fracties in de Middelburgse gemeente raad van gemeentelijke samenwerking, gewestvorming e.d.? Wij heb ben de passages over dit onderwerp uit de algemene beschouwingen die de fractievoorzitters maandag j.l. bij de behandeling van de begro ting 1972 hielden, opgezocht en voor u onder elkaar gezet. DE HEER DON (pvda) „Wij hebben kortelings opnieuw con tact opgenomen met de fractie van onze politieke partij in de zusterstad. Reeds jaren spreken wij in beide raden over de dubbelstadsgedachte, doch de samenspreking van de beide colleges hebben ons inziens tot wei nig zichtbare resultaten geleid. Wanneer men zich realiseert, dat reeds haast tien jaar gesproken wordt over de gezamenlijke vuilafvoer dan wel verwerking, dan moet het toch een slechte indruk maken dat op een bepaald moment een krediet moet worden verleend aan een onafhanke lijk bureau om een beslissing te laten nemen. Het demonstreert de onmacht van beide colleges om gezamènlijk beslissingen te nemen en daarbij kan men zich afvragen of ieder college voor zich niet teveel het belang van het eigen stadje hoog houdt en het belang van de regio niet uit het oog verliest. Incidenteel komen resultaat- jes tot stand, na zeer veel moeite, denk aan heit ambulancevervoer, maar werkelijk gezamenlijk beleid ziet men niet. Onze beide frakties zijn van oordeel dat met name in het nieuwe struc tuurplan Vlissingen/Middelburg de in vuloefening gericht zal moeten zijn op een toekomstig gezamenlijk beleid, hetgeen dan wellicht in de toekomst tot een gezamenlijk bestuursbeleid kan voeren. Daartoe zullen onze frac ties in beide steden gaan streven naar een gezamenlijk optreden, hetgeen wij ook nu reeds doen door deze gehele passage over de samenwerking, in beide steden in de algemene beschou wingen gelijk uit te spreken. Alle punten die in dit opzicht zijn te noemen passen in feite in het eerder genoemde structuurplan en zullen van af heden in gezamenlijke fractieverga deringen aan de orde worden gesteld. Of de belangen van de regio worden gediend met gewestvorming dan wel met een nieuwe bestuurlijke herinde ling van ons eiland, is nog niet uitge kristalliseerd en daarbij zouden wij uw beide colleges willen uitnodigen ons nu serieus te gaan begeleiden, waarbij het woord serieus dik wordt onderstreept. Overleg tussen de ge meenten en met de provincie is bitte re noodzaak. DE HEER BEINEMA (arp/chu/kvp) In de nota van aanbieding, vinden we op blz. 20 de vermelding van een reeks onderwerpen die samen met het gemeentebestuur van Vlissingen be sproken zijn. Naast die lijst staat blijmoedig het kopje 'samenwerking met Vlissingen'. Nu leidt niet elke samenspreking tot samenwerking. Die opsomming van besproken onder werpen lijkt nogal solide, maar zal ze bij uitdieping niet enigszins hol blij ken te zijn? Hoe zijn werksfeer, feite lijke resultaten en uw toekomstver wachtingen aangaande deze samen werking? Toekomstverwachtingen betreffende de samenwerking met Vlissingen ra ken de vraag naar de bestuurlijke toekomst van heel Walcheren. Kunnen we denken aan een stadsgewest Wal cheren? Op het eerste gezicht is zo'n stadsgewest gewenst en lijken de noodzakelijke voorwaarden voor de realisering daarvan vervuld of vervul baar te zijn. Over 't algemeen stelt men dat voor een stadsgewest ten minste een centra le stad van 50.000 inwoners en een totale bevolking van 100.000 personen aanwezig moeten zijn. Maar ook een betrokkenheid op twee of meer ste den behoort tot de mogelijkhe den. In ons geval zijn er twee steden met gezamenlijk ruim 70.000 inwoners, die een voldoende hoog verzorgingsniveau hebben om als kernen te kunnen fun geren. Historische, maar vooral geografische factoren hebben ertoe geleid dat er een ruime mate van gerichtheid is van de regio op de twee steden. Van oudsher markt en winkelt de platte landsbevolking daar; een toenemend aantal in de stad werkzame lieden woont in één der dorpen of gaat daar wonen; het aantal leerlingen dat on derwijsinstellingen in de twee steden bezoekt neemt relatief en absoluut toe; mede door de twee laatstgenoem de ontwikkelingen wordt het bezoek aan bibliotheek en schouwburg vanuit de regio talrijker. Enz. Enz. Gewestvorming zou in sommige op zichten bepaald een daad van recht vaardigheid zijn. Voorzieningen als de openbare bibliotheek en de schouw burg bijvoorbeeld, waarvan de dorpen •nu wel de lusten maai- niet de lasten hebben, zouden zo al niet een steviger dan toch wel een breder financieel draagvlak krijgen. Op planologisch terrein en wat diensten als poütie en brandweer betreft, heeft gewestvor ming opvallende voordelen. Maar ook mogelijke nadelen moeten onder ogen gezien worden en worden gewogen. Grotere bestuurseenheden kunnen, zoals onderzoekingen van Brasz en De Jong ons leren, de af stand tussen bestuurde en bestuurder vergroten en zo de betrokkenheid van de burger bij het bestuur verkleinen. Brasz en De Jong vergelijken echter grote gemeenten met kleine gemeen ten. En het is, zo nodig, mogelijk binnen een stadsgewest Walcheren het bestaande aantal gemeenten te hand haven, waarbij dan wel gezorgd moet worden dat die gemeenten voldoende bestuurstaken overhouden. Vanaf provinciaal niveau is er in dezen geen initiatief te verwachten, gelezen de Ontwikkelingsschets 1971. De bestuurlijke energie van de provin cie schijnt in andere richtingen afge vloeid te zijn. Ons inziens moeten er nu twee dingen gebeuren. De gemeente Middelburg dient het initiatief te nemen om de gerichtheid van de regio op Middel burg en Vlissingen te doen analyseren en kwantificeren, opdat we meer heb ben dan vage indrukken. Hopelijk is er op dit punt samenwerking met Vlissingen en andere gemeenten moge lijk. En ten tweede moeten de politieke partijen de burgers over de gewest- vorming horen en voorlichten. Vooral in de regio zal dat met grote zorg en aandacht dienen te geschieden, omdat deze zaak daar, historisch bepaald en gevoelsmatig benaderd, moeilijk ligt. Tenslotte is een van de doeleinden van gewestvorming de planologische mogelijkheden ten bate van de bevol king en met het oog op de toekomst, zo verantwoord mogelijk te gebrui ken. Daarbij zal voortdurende in spraak onontbeerlijk zijn. Zo mogelijk geldt de noodzaak van die inspraak dan in nog sterkere mate voor de vorming van het gewest dat het kader moet zijn, waarbinnen die planologi sche activiteiten zullen plaatsvin den. DE HEER KAMMERAAD (wd) O'er de samenwerking op verschil lend gebied met name met Vlissingen zijn we minder tevreden. Weliswaar heeft uw college in enkele besprekingen met b. en w. van Vlissin gen over een aantal onderwerpen van gedachten gewisseld, zo is ons mede gedeeld, doch onze raad heeft van de resultaten weinig kunnen gewaar wor den. Voor de raad was samenspreking in 1971 taboe. In verband met de ontwikkeling teleurstellend. Onze gedachten gaan hierbij uit naar gewestvorming. De gewestvorming zal ruimere moge lijkheden bieden, ook met andere ge meenten op ons eiland, voor een gede centraliseerde uitoefening van bepaal de overheidstaken. Het is m.i. van groot belang dat de gewestvorming, zowel wat omvang als functionele inhoud betreft, in georden de banen wordt geleid, met behoud van de gemeentelijke autonomie. Ik heb vernomen, mijnheer de burge meester, dat u bent benoemd in een studiecommissie ter bestudering van het wetsontwerp gewestvorming. U hebt hiermede een uitstekende moge lijkheid u in deze materie te verdie pen. Bent u reeds in staat, zo u dit wenst, om iets mede te delen over de structuurschets en bestuurlijke inde ling? Volgens het ingediende wetsont werp kan aan de gemeentebesturen in beginsel worden overgelaten de beslis sing te nemen of en zo ja op welke termijn een gewest moet worden ge vormd. DE HEER AKKERMAN (d'66) Ik heb het over Middelburg als cen trumgemeente. Het is ook tijd dit politiek waar te maken. De heer v. d. Weel heeft hiertoe al een eerste stap genomen in zijn voordracht van afge lopen donderdag over gewestvorming en gemeentelijke herindeling. Onze ge meente moet nu al een onderzoek laten instellen naar wat nu al op zinnige wijze is te combineren met andere gemeenten. Ik denk aan de brandweer, waar de spuitwagens op historische basis zijn verspreid; wij gaan 75 cent per inwoner betalen aan Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. een regionale brandweer, dan mag er ook wat gebeuren. Ik denk ook aan technische samenwerking van de di verse polities op Walcheren en de Bevelanden, mogelijk ook een dienst voor bouw- en woningtoezicht. Er zijn nog meer gebieden, een onderzoek is op zijn plaats. Het is logisch dat Middelburg hiertoe het initiatief neemt. Uiteraard moet het overleg hierbij zich niet beperken tot Middel burg en Vlissingen, zeker moeten de andere gemeenten op Walcheren als volwaardige partners worden inge schakeld. Door de SGP werden bij deze algeme ne beschouwingen over dit onderwerp geen opmerkingen gemaakt. 1. Burgemeester en wethouders con stateren, dat het gedeelte van de Kla- rebeeklaan gelegen tussen de uitrit van het perceel Klarebeeklaan 5 tot aan de Sprencklaan zo smal is, dat wanneer aan beide zijde van dat ge deelte van deze laan wordt gepar keerd het verkeer wordt gestremd. Daarom is besloten voor de zuidelijke zijde van dat gedeelte van de Klare beeklaan een parkeerverbod in te stel len. Voorts werd besloten om ter bevorde ring van een vlotte doorstroming van het verkeer het gedeelte van de Klare beeklaan, gelegen tussen de Sprenck laan en de Seislaan voor alle verkeer, behalve voetgangers, in de richting van de Noordweg te Sluiten. (30-11). 2. Dezelfde maatregelen werden ge troffen voor het verkeer in de Sprencklaan. Ook deze laan is erg smal. Besloten is daarom een parkeer verbod in te stellen voor de oostelijke zijde van het gedeelte van de Sprencklaan gelegen tussen Seislaan en Klarebeeklaan. Voorts werd besloten (dit met het oog op een vlotte doorstroming van het verkeer) voor het gedeelte van de Sprencklaan, gelegen tussen de Seis laan en de Klarebeeklaan eenrichtings verkeer in te stellen. Dit gedeelte van de Sprencklaan wordt gesloten voor al het verkeer in de richting Klare beeklaan, behalve voetgangers (30-11). Binnen dertig dagen na 30 november 1971 kan iedere belanghebbende be roep instellen bij de kroon. Het be roepschrift moet worden ingediend bij de commissaris van de koningin in Zeeland te Middelburg. Gemiddeld 100 mensen per dag komen kijken naar de tentoon stelling van werk van Middel burgse kunstenaars, die nog tot en met 11 december a.s. in de vleeshal van het stadhuis wordt gehouden. De openingstijden zijn 14.00-18.00 uur. De expositie is elke dag geopend. Tot en met a.s. zaterdag kunt u er dus nog terecht. De toegang is gratis. Inderdaad een onlosmakelijk be grip. Daarom is het ook zo pret tig, dat met de regelmaat van de klok in het overdekte zwembad 'Poelendaele' diploma's kunnen worden uitgereikt aan kinderen, die de zwemkunst onder de knie hebben gekregen. Het gaat hier veelal om kinderen van een jaar of zeven. De kinde ren onder die leeftijd kunnen in vele gevallen ook geen weerstand bieden aan de verleiding van het water. Waar we naar toe willen? Dat zullen wij u vertellen. Een van de medewerkers van het Middelburgse politiekorps heeft onlangs een vierjarig jongetje uit de watergang die loopt langs de Piet Heinstraat gehaald. Het was niet de eerste keer, dat hij in een dergelijk geval handelend moest optreden. Vooral nu die watergang kortge leden is uitgediept (dit in ver band met een goede gang van zaken bij de waterhuishouding) is het er voor spelende kinderen nog gevaarlijker geworden. Na tuurlijk is bij de gemeente nage gaan op welke wijze een minder gevaarlijke situatie zou kunnen worden gecreëerd. Het uitdiepen was noodzakelijk. Het moest ge beuren. Het enige wat dan nog over blijft is het plaatsen van een hek. Verwacht moet echter worden, dat ondernemende kinde ren daar ook wel overheen weten te komen- Hier ligt, dachten wij, een taak voor de ouders om de kinderen te leren op een veilige afstand van het water te blijven en voorts een oog in het zeil te houden. Tweeënveertig A-diploma's en vieren twintig B-diploma's werden afgelopen zaterdag uit het grote bassin van het overdekte zwembad 'Poelendaele' ge haald. Bij de proeven voor het A- diploma moest een kandidaat worden afgewezen. Voor het B-diploma slaag den allen die opgingen. Op zaterdag 8 januari a.s. om 15.00 uur is het weer diploma zwemmen voor de "brevetten' A en B Proefzwemmen woensdag 29 december a.s. om 9.00 uur. In de week va 12 tot 18 januari a.s. zal in het kader van het schoolzwemmen ook worden afgezwommen voor de diploma's A en B.

de Faam | 1971 | | pagina 3