Nachtelijke moordpartij in 1828 Voor de vrouw Tips voor de keuken Wijnkelder op Damplein „Oid Dutch Bar" g og open Rystieke meofjelen „Sn 't St. Pieter" Pieter Gilde, de commissaris van de postwagens, die het per sonenvervoer tussen Vlissingen en Middelburg onderhielden, was de eerste Middelburger, die in de vroege morgen van zondag 3 februari 1828 uit de mond van de weinige reizigers bij het loge ment De Engel, op het Wagen plein, het ontstellende nieuws uit de Scheldestad vernam een tijding, die hem waarschijn lijk een ogenblik sprakeloos zal hebben doen staan. Wat had hem zo erg doen ont stellen? DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 DE fAAM H. F. Schreuder, woest Vlissings herbergier In Vlissingen woonde in de Koren straat de herbergier Hendrik Frederik Schreuder (33), Amsterdammer v&n geboorte een buitengewoon ruw, ongemakkelijk en potig heer, met wie men beter kon eten dan vechten. De justitie had zich door 's mans nie mand ontziende drift dan ook drie maal genoodzaakt gezien, de hand op hem te leggen en te vonnissen, waar onder éénmaal crimineel dus aan den lijve, op het schavot. Nu woonde in de stad aan de Wester- schelde een meisje, dat Schreuders bijzondere belangstelling had. Zij wil de van zijn attenties en handtastelijk heden echter niemendal weten en door die afwijzende houding ten zeer ste geprikkeld, dreigde hij haar her haaldelijk met de dood. Het arme kind wist maar al te goed, dat haar onhebbelijke bewonderaar zijn bedrei gingen wel eens tot werkelijkheid zou kunnen maken, waarom haar ouders dan ook hulp bij de politie zochten. Een bevel tot aanhouding volgde. In de late avond van zaterdag 2 februari werd Schreuder gearresteerd, maar dankzij zijn kracht rukte hij zich los en ontkwam. Zijn schuilplaats werd echter die nacht al ontdekt en vier agenten trachtten hem te over meesteren. Maar Schreuder verweerde zich zó geducht met een broodmes, dat hij twee agenten onmiddellijk doodde en een derde zware verwon dingen opliep. De vierde agent gelukte het, Schreuder zij het dan ook ten koste van een paar deerlijk gewonde vingers het mes te ontnemen. De woesteling kon weer ontkomen. Door het overzwemmen van een der vesten Vlissingen was toen nog een vxij sterke vesting gelukte het hem buiten de stad te komen. Die vrijheid was gelukkig van korte duur. Schreuder wist zich aanvankelijk in een schuur te verbergen en tegen het vallen van de avond bijna Middelburg te bereiken, maar in de vroege mor gen van maandag werd hij door een paar van de weinige hoofdstedelijke agenten met behulp van enige solda ten in de omgeving van de Vlissingse poort gearresteerd. Zijn uitzinnig ver zet baatte ditmaal niet. De moordenaar werd stevig geboeid, maar hij liet zich op de grond vallen en weigerde ook maar één voet te verzetten. De agenten wierpen hem en waarschijnlijk allesbehalve zacht zinnig! in een handkar, en zo ging het, vergezeld van de nodige nieuws gierigen door de poort, over het Wa genplein, door de Vlissingse straat, de Hoogstraat en de kade en vervolgens over de zogenaamde platte brug naar de gevangenis. Het maakte niet de minste indruk op Schreuder. Het was in die dagen nog gewoonte, een misdadiger een andere gevangene als gezelschap te geven en de logementhouder deelde dan ook in die gunst. 's Mans gedrag ging wekenlang alle perken te buiten. Hij vloekte als een waanzinnige, probeerde de bijbel van zijn mede-gevangene in stukken te scheuren en dreigde bovendien telkens zich van het leven te beroven. Op 12 april stond Schreuder voor zijn rechters, maar zij wisten niets met hem te beginnen. De onbehouwen ké rel schold en vloekte, raasde en tier de, hij danste maar en sprong als een gek. De rechters veroordeelden hem ter dood. Men bracht de moordenaar zij het ook met veel moeite! naar de gevangenis terug, maar hij gedroeg zich nu zó buitensporig wild en uitzin nig, dat hij nóg twee bewakers kreeg. Oók gevangenen, maar dat was toen heel gewoon. Schreuder was de volgende dagen zo mogelijk nog woester, maar eindelijk tegen het eind van de maand nam hij voor het eerst een bijbel ter hand. Hij las in Lukas 15, de gelijke nis van de verloren zoon. De gesprekken met de predikanten Van Raden en Van Deinse, alsmede van de krankenbezoeker en catechi seermeester Welle, die niet schroom den hem vaak en bezoek te brengen, begonnen eindelijk enige verbetering in Schreuders gedrag te brengen. Hij schreef een verzoek om gratie aan de koning, en de gedachte, dat er misschien toch nog hoop voor hem bestond, schonk hem ogenblikken van hoop en verwachting, die telkens door vlagen van wanhoop werden gevolgd. Dan trachtte hij zijn bewakers om te kopen, ten einde hem te laten ont vluchten, maar die pogingen hadden geen resultaat. En toen Schreuder wéér met zelfmoord begon te dreigen, DIEET De couturiers die filmster Elizabeth Taylor van kleren mogen voorzien, kunnen zich in de handen wrijven, want 's werelds meest besproken ac trice is waarschijnlijk aan een geheel nieuwe garderobe toe. Volgens week blad Elle heeft Liz, die de laatste jaren de indruk wekte dat ze haar opzienbarende vormen maar onbe kommerd liet uitdijen, nu toch een vermageringskuur gedaan. Acht kilo gewichtsverlies zou het resultaat zijn van een vijf weekends lang volgehou den dieet. Tijdens die weekends heeft Elizabeth alleen maar een kilo bana nen per dag gegeten, weggespoeld met grote hoeveelheden mineraalwater. Het wachten is nu op foto's in het genre 'v o o r en na de kuur'. werd in het vertrek alles, wat tot dn, oogmerk kon dienen, weggehaald. Die voorzorg deed de woede van de veroordeelde weer toenemen, maar toch kwam hij zij het ook lang zaam!tot betere gedachten. En ein delijk het was ongeveer half juli - werd hem meegedeeld, dat koning Willem (I) zijn verzoek om gratie had afgewezen. Schreuder wist nu, dat er geen hoop meer voor hem bestond hem restten nog slechts weinig dagen. Men vergunde hem, van enige Vlis singse bekenden afscheid te nemen. Dit vond plaats door het zogenaamde schaftgat in de deur het luikje, waardoor de gevangene zijn voedsel kreeg. De volgende dag het was zaterdag 19 juli bracht de gevangene met bidden en bijbellezen door en de pre dikanten benevens de krankenbezoe ker stonden hem daarbij trouw terzij de de laatste bezocht hem zelfs 's avonds nog. 's Zondags woonde Schreuder zijn laatste godsdienstoefening in het ge vangenhuis bij. Ds. Van Deinse predik te naar aanleiding van Lukas 23:39-43. De berouwvolle moordenaar aan het kruis. Meer bemoedigende en troostvoller woorden had men de veroordeelde niet kunnen schenken. Hij vroeg de krankenbezoeker hem in de laatste nacht van zijn leven te willen bijstaan en de oude heer weigerde niet. Ook de predikanten bezochten hem 's middags en 's avonds. Tegen tienên was de heer Welle er weer. Schreuder had geen behoefte meer aan eten hij dronk gedurende de nacht maar wat koffie. Hij sliep hoe kon het ook anders! bijzonder onrustig en las, telkens als hij wakker was, in het Handboek voor gevange nen een uitgave van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Bij het aanbreken van de. nieuwe zijn laatste morgen, verklaarde Schreuder niet meer te willen rusten. Hij ging met lezen en bidden voort en toen de catechiseermeester hem na zessen verliet, verklaarde hij de dood niet meer te vrezen. Om tien uur verscheen de heer Welle opnieuw, teneinde de veroordeelde in zijn laatste ogenblikken bij te staan. Zij lazen weer in de bijbel, baden en zongen een enkele psalm tot einde lijk ds. Van Raden verscheen, om Schreuder te berichten, dat het uur van sterven naderde. Kort daarna tra den de helpers van de beul binnen. De ongelukkige werd gebonden en naar het stadhuis gevoerd, om zijn vonnis nogmaals te horen lezen. Dan leidde men hem naar buiten, waar voor het stadhuis het schavot met de galg, het afschuwelijke, rode getim merte wachtte. Daar was het, dat de heer Welle de veroordeelde verliet. Schreuder kuste hem. Toen besteeg de beklagenswaardige herbergier met het hoofd in de strop de ladder, en weldra zagen de duizen den nieuwsgierigen, hoe hij levenloos hing. Reeds in de Middelburgse Courant van donderdag 7 februari 1828 stond een oproep uit Vlissingen een bede om hulp voor de nagelaten betrekkin gen van de gedode agenten met onder meer de volgende woorden: Voorzeker zal ieder gevoelig hart begaan zijn met het lot van de vrouwen en kinderen der ongelukki ge agenten van policie dezer stad, waarvan twee aan de gevolgen der verschrikkelijke verwondingen, hun in den nacht tusschen den 2 en 3 dezer toegebragt, reeds zijn overle den, terwijl voor den derden weinig hoop voor herstel zich opdoet. Reeds zijn, tengevolge van het af sterven der beide genoemde agen ten, twee huisgezinnen, bestaande uit twee vrouwen en tien kinderen, van hunnen vader en verzorger be roofd, terwijl een gelijk lot het derde huisgezin van eene vrouw en negen, meestal hulpbehoevende kin deren, te wachten staat, indien ook, zoo als te vreezen is, de derde agent er het leven niet zal mogen afbrengen. A. Moens, D. Uyttenhooven. Twee weken later had men al meer dan vierhonderd gulden bijeen, waar onder een zilveren dukaat een toen nog in omloop zijnde Zeeuwse rijks daalder (ƒ2,60) vergezeld van het volgende rijmpje: Een liefdegift, hoewel niet groot, Helpt toch wel wat bij nood en dood. C. J. Geldhof NASCHRIFT De gruwelijke daad van de Vlissingse logementhouder vond plaats in het begin van februari 1828 en bij velen rijst misschien de vraag, waar Schreuder gevangen heeft gezeten. De gevangenis oudtijds 's-Graven- steen en later het Huis van arrest en policie genoemd bevond zich op het hoogste deel van de Lange Burg. Het werd gedurende de jaren 1526/28 gebouwd en na een dienst van drie eeuwen in 1827 verkocht en vrijwel onmiddellijk afgebroken. Schreuder heeft er dus niet vertoefd. Naar het mij voorkomt heeft men hem naar het z.g. Huis van detentie (opsluiting) gebracht. Dit gebouw, dat zich ongeveer ter plaatse van het tegenwoordige Huis van bewaring be vond, rustte aan de achterzijde nog op een deel van de oude stadsmuur. Zij, die tot gevangenisstraf of ge dwongen arbeid veroordeeld waren, zaten er aan het weefgetouw of ver vaardigden matten en kledingstukken. Ds. Anthonie van Deinse was predi kant te Middelburg van 1797-1829 (het jaar van zijn overlijden). Van 1802 tot aan zijn dood was hij ook dis- tricts-schoolopziener. De krankenbezoeker en catechiseer meester Jan Welle woonde op de (thans helaas niet meer bestaande) Wal, in het huis genaamd Sint-Paul, het derde huis rechts van de Stro poort. De door een ieder geachte grijsaard overleed 27 februari 1836 op 70-jarige leeftijd. Het aardige huis Sint-Paul, dat zijn eigendom was, werd kort na zijn dood voor ƒ925 verkocht. VRUCHTENKOEKJES 100 gram boter, 100 gram zeer fijne tafelsuiker, 2 grote eieren, 175 gram bloem, l'/2 theelepel bakpoeder, 40 gram custardpoeder; theelepel zout, 2 pakjes vanillesuiker, 150 gram Franse vruchtjes. De boter samen met de suiker tot een zachte massa roeren. Daarna de eie ren één voor één erbij doen. Bloem, bakpoeder, custard, zout en vanillesui ker gezeefd toevoegen. U schept nu de Franse vruchtjes door het deeg. Een bakplaat beboteren en met be hulp van 2 lepels bergjes deeg op de bakplaat leggen. De oven ongeveer 5 minuten voorverwarmen en de vrucli- ieni:oe!cjes in het midden van de oven geplaatst, in ca. 25 minuten gaar bak ken. VRUCHTEN ZOETZUUR 'h liter azijn. 500 gram zeer fijne tafelsuiker, stukje pijpkaneel, een paar kruidnagelen, 3 goudrenetten, 3 stevige handperen. 250 gram voorgeweekte en ontpitte pruimen. Een stroop koken van azijn, suiker en de specerijen. De stukjes appel en peer 5 minuten zachtjes laten meekoken. Dan de vruchten eruit scheppen en vermengen met de pruimen. De vruch tenstroop apart laten inkoken en daarna weer vermengen met de vruchten... Dit zoetzuur bewaren in schone glazen potten. Het smaakt heerlijk bij rijsttafel, diverse stampot- ten en vooral bij rode kool. BANANENCRèME Benodigdheden: 6 bananen; 2 sinaas appels; 40 gram suiker; 1 eetlepel rum of arak; 2 eieren; gelatineker sen; kirsch. De bananen met een mixer fijnmaken en de suiker er doorheen mengen; vervolgens het sap van de sinaasap pels, de rum of arak en het wit van de eieren er bijvoegen. Verder mixen tot het mengsel erg schuimig wordt. Nu de gelatine oplossen en er even eens doorheen mengen. Op een koele plaats stijf laten worden. Tot slot met (gekonfijte) kersen versieren en met kirsch besprenkelen. Onder zijn slijterij op de hoek van het Damplein in Middelburg, bouwde de heer C. W. J. de Heus, eigenaar van deze zaak, een kleine wijnkelder. Het is de bedoeling dat deze kelder in de nabije toekomst gebruikt gaat wor den als proefkelder. „Zo langzamer hand wordt liet tijd dat we ook hier in Zeeland eens iets aan de wijnen gaan doen", aldus de heer De Heus. „Veel te veel mensen beschouwen het nog als een soort elitedrank en dat is toch echt niet zo. Ook heerst er algemeen de gedachte dat wijndrin- ken behoorlijk in de contanten loopt, hetgeen beslist niet waar is. Er zijn natuurlijk heel bijzondere wijnsoor ten, maar daartegenover staat dat er ook wijn is van een gulden of vier per fles". De heer De Heus is van mening dat nog teveel mensen de wijn zien als typische tafeldrank. Echt iets voor bij een diner of een gezellig etentje. Men denkt dan direct aan voorproevers, een heel gemanoeuvreer met kurken en servetten etc... „Wanneer men gezellig bij elkaar zit is het schenken van een goed glas wijn toch een veel fijner iets dan een gewoon glas pils", zegt de heer De Heus. „Vooral bij een kaasavondje of barbecue smaakt wijn voortreffelijk." In de kelder staan langs de wanden hoge rekken met daarin opgetast fles sen Beaujolais, Moezel- en Rijnwijnen, Rosé's enz. enz. In een hoek staat een grote z.g. ,sherry-pipe' waar woensdag ook werkelijk sherry uit getapt zal worden. Aan de muren hangen een paar venencia's. De venencia's hebben een lange buigzame steel met op hel eind een klein bekertje. De echte vakmensen op het gebied van de sher ry halen met behulp van dit instru ment een beetje sherry uit de pipe en gieten dat van respectabele hoogte in een glas, zonder een druppeltje te morsen. De bodem van de kelder is bedekt met een laag zand, hetgeen de droogte in de kelder ten goede komt. Verder heeft de heer De Heus een rietdecoratie aangebracht. Hij is voor nemens om begin van het volgend jaar de slijterij te gaan verbouwen. De ruimte in de zaak wordt dan ongeveer twee maal zo groot. Donderdag 11 november werd op de hoek van de Pottenmarkt en de Lange Viele de nieuwe 'Old Dutch Bar' geo pend. Deze zogenaamde 'dag-bar' zal geopend zijn van 11.00 uur 's morgens tot 24.00 uur 's nachts, op vrijdag en zaterdag tot 01.00 uur. De bedrijfslei der van deze bar is de heer V. Thurnim, beter bekend onder dé naam Turry. Eigenaar is de beer De Pree uit Middelburg, in de Zeeuwse horecawereld geen onbekende, die met deze bar zijn serie van vijf vol maakt. De opening werd verricht door de heer H. J. Z. Verstralen, adjunct- secretaris Horeca Nederland. Hij deed dit door het tappen van het eerste glas bier en overhandigde dit onder applaus van de vele belangstellenden aan Turry. In de openingstoespraak die aan deze handeling vooraf ging, wenste de heer Verstralen de familie De Pree geluk met de nieuwe zaak en met de ondernemingsgeest van de heer De Pree. Verder wees hij op de goede samenwerking tussen het hoofdbestuur van de Horeca Neder land en de diverse horecabedrijven. De heer De Pree is zelf ook ingeno men met het nieuwe bedrijf. „Nog steeds neemt de gedachte aan Middel burg als centrum toe", aldus de heer De Pree. „Hoewel er in Vlissingen meer mogelijkheden zijn wat nachtle ven betreft. Het zou beslist ideaal zijn, wanneer er van overheidswege bepaald werd dat verschillende gele genheden hier langer open zouden mogen ?ijn, minimaal één uur in het winterseizoen en in de zomer nog langer. Overigens is er sprake van een uitstekende samenwerking met de overheid, ondanks het feit dat er aan de horecavestigingen als de onze steeds strengere eisen worden gesteld in verband met brandpreventie, even tuele geluidshinder, toiletruimte, etc". De heer De Pree is ervan overtuigd dat deze strengere eisen op zijn plaats zijn. Van zeer dichtbij heeft hij een brand meegemaakt. In de nacht van 1 op 2 november '64 brandde zijn 'Alassio-bar' uit. Op 21 november kon deze echter weer gaan draaien De heer De Pree is van mening dat steeds meer mensen, waa,ronder ook steeds meer ouderen, er toe overgaan om een avondje in een of andere bar wat vertier te zoeken. De laatste ja ren ziet hij een duidelijke toename van het barbezoek, vooral in de uren na negenen. Het uitgaanstijdstip werd opgeschoven als het ware. De nieuwe disco-bar is vrij vlug ge reedgekomen. Bij de inrichting is veel vuldig gebruik gemaakt van hout. Voor de bar staan op een verhoging een groot aantal krukken. Achter de bar bevindt zich een up-to-date geluids installatie. Laat uw kinderen eens kokkerellen voor hun eigen verjaardagspartijtje. In de ogen van vrindjes zal hun aanzien stijgen bij het aanschouwen van al dot eigengemaakte lekkers. Maar wel een waarschuwend woordje. Zorg ervoor dat kinderen nooit zelf aan het gas of aan de oven zitten. Oefen eerst, met hen en als ze de kunst te pakken hebben kunnen ze 'los zwemmen'. Een paar gemakkelijke re ceptjes. KOKOSNOOT IJS l'/2 dl gecondenseerde melk, 340 gram poedersuiker, 170 gram geraspte ko kos, een paar druppeltjes rode vloei stof. Los de suiker goed op in de melk. Strooi hierin de kokos; zeer goed roeren. Het me?igsel moet nu stijf zijn. Verdeel het in tweeën. Kleur één helft licht-rose met de kleurstof. Nu de helften tot repen vormen en ze goed teg.èn elkaar aandrukken. Be strooi één bakplaat met poedersuiker en leg daar het werkstukje op. Wach ten totdat het 'ijs' droog en stijf geworden is. ROOMIJS 2 eiwtten, 2 dl room, 60 gram poeder suiker en 1 pakje vanillesuiker. Sla de eiwtten stijf. Klop met de suiker (poe der en vanille) de room wat op. Schep nu room en eiwit vlug door elkaar en vlu de ijsbakjes. Daarna in de ijskast en wachten tot.... 115 gram chocolade (repen) 50 gram sultana rozijnen. 80 gram cornflakes. Breek de repen in stukjes en smelt ze au-bain-marie. Als dat gebeurt is de rozijnen toevoegen. Dan ae cornflakes er door scheppen. Met behulp van een lepel hoopjes vormen op een bak plaat. Wachten totdat de trosjes hard geworden zijn. Konraad ooende nieuwe zaak Sinds kort zetelt er in het huis In 't St-Pieter' vooraan in de Middelburgse Nieuwstraat, een speciaalzaak in rus tieke meubelen. Deze zaak is een afdeling van het meubelhuis 'De Ui- ver' en de trots van de eigenaar van deze winkel de heer A. Boogaart. De heer Boogaart heeft samen met enke le bekenden het voormalige woonhuis omgetoverd tot een sfeervol geheel. Het huis bestond uit een voor- en achterkamer van elkaar gescheiden door een soort alkoof. Alle tussenwan den zijn eruit gebroken, zodat een vrij grote ruimte werd verkregen. Bij zonder leuk doet het plafond aan, dat voorzien is van een groot aantal klei ne dwarsbalkjes. „Langzamerhand zijn we bezig de zaak te veranderen", vertelt de heer Boogaart. „Er komt de laatste jaren steeds meer vraag naar de zogenaam de 'rustieke' meubelen. Alles wat wij hier hebben, bestaat uit massief eiken hout. Een prachtig voorbeeld daarvan is wel een van de kasten die we hier hebben, een Utrechtse boogkast. Deze kasten werden vroeger in kloosters gemaakt, echt monnikenwerk dus. De boordeh van de kast bestaan uit een aantal eiken plankjes die aan elkaar gelijmd zijn. De kap van de kast zit nog op de ouderwetse manier met een wig bevestigd". In de als huiskamer ingerichte winkel treffen we ook een kussenkast en een rankenkast, genoemd naar de houten kussens en de druivenranken die erop zijn aangebracht. Verder zijn er prachtige stoelen en banken te vin den; voorzien van de meest uiteenlo pende soorten gobelins. Natuurlijk vindt men hier ook wandgobelins. De heer Boogaart voert verder een bij zondere Aenminster tapijtenserie. Deze Engelse tapijten zijn voorzien van fraaie, warmgetinte bloemmotieven. Een betere soort tin is te bewonderen in de fraaie etalage. Daar staan ook verschillende kandelaars van Spaans eikenhout in opgesteld en een hoeveel heid keramiek van de Ossendrechtse pottenbankker Frits de Witte. Vanuit de winkel voert een trap naar de kelder. Ook deze is geheel door de heer Boogaart zelf opgeknapt. In deze kelder is het net alsof men in de middeleeuwen binnenstapt. Opvallend is de grote schouw die volgestapeld ligt met grote blokken hout. In een hoek staat een laag bed met bijbeho rend nachtkastje, geheel van massief eiken vervaardigd, evenals de twee salontafeltjes. Hier liggen op de grond enkele matten van Chinese bie zen en langs de wanden is met grint een soort ondergrond gemaakt, waar op tal van siervoorwerpen een plaats je hebben gevonden, waaronder een serie tegeltjes van Makummer aarde werk, houten kandelaars, keramiek en tinnen voorwerpen o.a. een ouderwet se 'snotneus'. Volgens de heer Boogaart is dit de enige speciaalzaak in zijn soort in Zeeland. Hij is echter nog niet hele maal tevreden en wil nog een en ander veranderen. Maar voorlopig blijft het nog zo: eerst gaat hij de andere winkel, die aan de Lange Delft geheel naar zijn eigen idee opnieuw inrichten met een ander soort meu bels, van een nog betere klasse dan tot nu toe het geval was. Donderdagmiddag was er feest in de nieuwe zaak van de firma Konraad aan de Lange Zelke in Vlissingen. Ter gelegenheid van de opening van deze nieuwe winkel waar iedere doe-het- zelver hetzij voor materiaal, hetzij voor gereedschap terecht kan, werd een zeer druk bezochte receptie ge houden. In deze nieuwe vestiging van de firma Konraad zijn twee oude Vlissingse vestigingen, bekend onder de naam 'De Gouden Nagel' bijeenge bracht. De eigenaar, de heer J. Adriaanse uit Vlissingen, heeft samen met eigen mensen ongeveer één maand het voor malige kledingmagazijn omgebouwd tot een modern opgezette en ingerich te doe-het-zelf-zaak, maar dan in de ruimste zin van het woord, want ook aannemers en industrie kunnen voor de aanschaf van diverse materialen bij de firma Konraad terecht. De winkel is ingericht volgens het ontwerp van de heer Lex Maes uit Vlissingen, die een opleiding 'publici teit' volgde aan de Academie voor Beeldende Kunsten St-Joost in Breda. De kleuren van het interieur zijn donkergroen, veel wit en langs de bovenrand van de verschillende wand rekken oranje. Achter de zeer deco ratieve toonbank waarbij gebruik is gemaakt van een opengewerkte steen, is een donkere houten wandbetimme- ring aangebracht. De wandrekken en stellages in de zaak zijn opgebouwd uit elementen die gemakkelijk verstel baar zijn. Al het materiaal dat bij de verbouwing is gebruikt, komt uit de eigen voorraad materiaal. Een aparte hoek is ingericht voor de huishoudelijke artikelen, evenals voor verf en behang. De heer Adriaan se vertelde de eerste paar dagen dat de zaak nu draait, al te hebben ge merkt dat de bezoekers het zeer ple zierig vinden dat ze nu zelf in de winkel kunnen rondneuzen en hun keuze maken. Natuurlijk wordt er door het winkelpersoneel wel de nodi ge voorlichting gegeven. Er zijn im mers een groot aantal artikelen waar bij dit onontbeerlijk is. De firma Konraad geeft ook een 'klaar terwijl u wacht' sleutelservice; voor alle mo gelijke sleutels en sloten kan men er terecht. Achter de winkel is een kleine houtzagerij waar gekocht hout desge wenst op maat wordt gezaagd. Tevens dient deze ruimte als opslagplaats voor de diverse houtsoorten. Vlak bij de ingang staat een reusach tige plantenbak, een openingsgeschenk /an een tiental vrienden van de heer Adriaanse. Verder staan er door de iele zaak overal bloemstukjes opge steld die blijk geven van de ruime belangstelling donderdagmiddag. Ter gelegenheid van de opening lopen er tal van speciale aanbiedingen.

de Faam | 1971 | | pagina 9