Januari 72: Tips voor de automobilist Voor de vrouw Door honger gedreven lll/arm de winter in Tips voor de keuken MÈËÈÊtiééi Ochtendwerk Itïi! f,wM.?uiwwfitfncaia |pr -jBMHffll nu ook Januari 1972 begint de zestiende jaar gang Openbaar Kunstbezit. Dat bete kent, dat er afgezien van kleinere kleurenreprodukties en zwart-iwt af beeldingen. nu zo'n 600 werken uit Nederlandse musea via een vorstelij ke, groot-formaat reproduktie dichter bij het publiek zijn gekomen. JOike jaargang telt immers 40 van die grote platen. Werken uit Nederlandse mu sea. Dat is niet zo maar een willekeu rige beperking. Het komt ook niet voort uit een mentaliteit van 'bij ons is het allemaal beter'. Maar Openbaar Kunstbezit is er altijd vanuit gegaan, dat het reproduceren en bespreken van kunstwerken vooral een voorbe reidende functie heeft doel is altijd de ontmoeting met het schilderij of het beeldhouwwerk zelf. Maar dan moete ndie ook wél in de buurt zijn. en niet in Leningrad of New York. Vandaar die beperking tot musea in Nederland. Maar de wereld wordt kleiner. De mensen reizen meer en gemakkelijker dan vroeger. Bovendien zijn voor wie in het grensgebied wonen, musea in België en Duitsland vaak dichterbij dan die in het westen van Nederland. Daarom deze belangrijke vernieuwing: in de jaargang-1972 zuilen ook werken uit Belgische musea worden gerepro duceerd. Dit was mogelijk dankzij samenwerking met Openbaar Kunstbe zit in Vlaanderen, een organisatie die in bet Nederlandstalige des' van Bel gië een uitgave verzorgt, vergelijkbaar met de hier bekende. Openbaar Kunst bezit in Nederland en in Vlaanderen gaan nu samen één album uitgeven. Dat maakt het ook mogelijk, de kunstwerken nog scherper te selecte ren. De kunst uit de 17e eeuw, bij voorbeeld, is wel nergens zo rijk vertegenwoordigd als in Nederlandse musea. Vlaanderen echter bezit schat ten aan middeleeuwse kunst, waar wij in Nederland alleen maar jaloers op kunnen zijn. En ook voor moderne kunst vullen België en Nederland elk aar allerplezierigst aan. Dat Neder land niet alleen maar een grens heeft met België, maar ook nog een oost grens, is bij Openbaar Kunstbezit ter dege bekend. Voor de verdere toekomst zijn er hopelijk ook daar mogelijkheden tot uitbreiding. Maar de komende jaar gang zit dat er nog niet in. De Vlaams-Nederlandse samenwerking biedt ook de mogelijkheid tot meer service via radio en televisie. De Bel gische radio is in het grootste deel van Nederland goed te ontvangen. Wie de woensdagavond (als Openbaar Kunstbezit via Hilversum uitzendt) niet schikt, kan op een andere dag hetzelfde programma horen uit Brus sel. Wie de Belgische televisie kan ontvangen, krijgt nog meer mogelijk heden: Openbaar Kunstbezit-Neder- land blijft, naast het radioprogram ma, aparte tv-series geven: in België maakt men rondom elke in de radio besproken reproduktie óók nog een tv-ultzending. Zo er ooit reden was, zich te abonne ren op Openbaar Kunstbezit, dan nu toch wel! Een voor iedereen begrijpe lijke inleiding in de beeldende kunst, oud en modern, uit de Europese tradi tie, maar evengoed uit Afrika of Ocea nic want ook aan kunst uit die gebieden zijn de musea in Nedeiland en België bijzonder rijk. Er wordt de laatste tijd veel gepraat en geschre ven over de geweldige democratise ring van het onderwijs, die er zal komen dank zij radio en televisie. Openbaar Kunstbezit brengt dat nu al 15 jaar in praktijk. Velen van ons hebben van huis-uit weinig 'oog' mee gekregen voor kunst. En de school doet in dit opzicht doorgaans ook geen wonderen. Dat is jammer, want door de omgang met beeldende kunst leer je attent kijken. Voor wie vroe ger de kans niet had, is er Openbaar Kunstbezit. En wie al wél vertrouwd is met de beeldende kunst, zal zich dat reproduktiealbum ook niet willen laten ontgaan. Want schilderijen en beelden kijken smaakt altijd naar méér. Het ging zoëven over de mogelijkhe den van televisie en radio om 'bij te leren'. En we zeiden, dat Openbaar Kunstbezit die mogelijkheden al zo'n 15 jaar gebruikt. Dus 'leren' over kunst?? Nee: leren kijken en dat is wat anders. Je ogen gebruiken, op de plezierigst denkbare manier. En er wat bij horen vertellen, waardoor je Ook al zijn we op de komst van de winter voorbereid, hij openbaart zich toch vrij plotseling en meestal op die momenten waarop hij nog wel even had mogen wegblijven. Zo zullen veel automobilisten erover denken als straks het allereerste pak sneeuw hun auto in een iglo heeft veranderd en wanneer de kilometers naar fabriek en kantoor al 'schuife lend' moeten worden afgelegd: blik schade voorkomen is nu eenmaal be ter dan repareren. Misschien behoort u tot de automobi listen die hun wagen piekfijn op de winter hebben voorbereid. Accu, rem men, ruitewissers, lichten, uitlaatsy steem, waterslangen en ventilatorriem moeten natuurlijk in perfecte conditie zijn. Dikwijls nogal verwaarloosde onder delen van de auto zijn de banden, die vooral in het winterseizoen toch wel extra aandacht nodig hebben. Een te am van Goodyaer testrijders reist ieder jaar naar Zweden en Zwitser land om het gedrag van banden in sneeuw en op ijs te controleren én te verbeteren. Uit hun ervaringen komen een paar vuistregels naar voren die iedere automobilist zonder al te veel ingewikkeldheden kan opvolgen om zo veilig en comfortabel mogelijk met de auto de winter door ce komen. 1. Banden dienen een profieidiepte te bezitten van minstens 1,5 mm. Het gevaar van slippen neemt toe naar mate de profieldiepte afneemt. 2. Handhaaf de juiste bandenspanning en let daarbij vooral op de voor banden. Ongelijke spanning in de voorbanden kan, zelfs bij geleide lijk remmen, uw wagen doen slip pen. 3. Wagens met een groot motorver mogen slippen gemakkelijker dan kleine en middenklassewagens. Rij rustig weg en rem geleidelijk. 4. Afsr.and houden. Op een droog weg dek heeft een wagen, rijdende met een snelheid van 80 km/u, al 45 meter nodig om te stoppen. Op een besneeuwde weg is dat 130 tot 160 meter. Op een beijzeld wegdek 260 meter. 5. Sneeuwbanden geven uw auto een betere wegligging en verhogen het remvermogen. Het grovere blok- profiel bijt zich vast in de sneeuw en vergemakkelijkt optrekken en remmen. Voor hen die voor het uitoefenen van hun beroep veel moeten rijden zijn winterhanden natuurlijk de beste oplossing. 6. Wintersporters die met de auto naar hun vakantieverblijf gaan, kunnen in hun winterbanden ijsna- gels (spikes) laten aanbrengen. Daarvoor zijn de gaatjes in het profiel reeds aanwezig. De bandenspecialist weet er alles van. En natuurlijk is het zo dat u onder winterse omstandigheden veel langza mer en voorzichtiger moet rijden dan gewoonlijk. Met de nodige zelfbeheer sing, een in perfecte staat verkerende auto én goede banden hebt u de meeste kans om schade- en schande- vrij uit het winterseizoen te voor schijn te komen. TANDPIJN Met de tanden van de kindertjes is het ook in de Westduitse bondsrepu bliek al niet best gesteld. De gezamen lijke ervaringen van schooltandartsen leveren een al even somber beeld op als in Nederland: slechts een kleine minderheid van de leerplichtige West duitse kinderen heeft een gezond ge bit. Volgens de resultaten van repre sentatieve steekproeven heeft nog geen 20 procent van de kleuters tus sen drie en zes jaar een gaaf gebit. Bij de zes- tot tien jarigen zakt dit percentage tot iets meer dan drie procent, en in de leeftijdsgroep tussen tien en 14 jaar is het 'gaafheidsper centage' zelfs minder dan een half. Volgens het blad Jasmin kost de behandeling van al die caries-gevallen jaarlijks meer dan drie miljard mark. Fluor wordt in West-Duitsland nog be trekkelijk weinig toegepast in de strijd tegen het tandbederf, maar waar het wel gebeurt boekt men goe de resultaten. Behandelingen met flu or (in de vorm van fluor-kalktabletten of fluorlak die op de tanden wordt gepenseeld) hebben het aantal caries- gevallen bij kinderen met 40 tot 70 procent doen afnemen. Dubbele moord in Ellewoutsdijk weer beterkijken kunt. Dait is Open baar Kunstbezit. Het is bijzonder eenvoudig om abon nee te worden, 18,90 storten op postgiro 1665 van Openbaar Kunstbe zit, en dan komen in de loop van 1972 de linnen opbregrand en de re- produkties met teksten bij u in de bus. En niet te vergeten de museum kaart, waarmee u gratis toegang hebt tot meer dan honderd musea in Neder land en België. De prijs is veel lager dan wat u betalen moet voor elk an der kunstboek van vergelijkbare kwa liteit. Dat komt omdat het Nederland se volk nu al zoveel jaar in massa 'ja' zegt tegen Openbaar Kunstbezit. Een grote oplage maakt het nu een maal mogelijk om goedkoop te wer ken. Het komt óók omdat Openbaar Kunstbezit geen winst hoeft te ma ken. De hele abonnementsprijs komt bij uzelf terug. Wanneer wij horen of lezen, welk een bittere armoede de dijkwerkers vroeger leden, zijn wij meestal geneigd, het eerst aan de mannen van Westkapel- le te denken. Zij waren echter in onze provincie niet alléén aan grauwe ellende ten prooi. De lange kustlijn van de Zeeuw se eilanden, alsmede Zeeuwsch- Vlaanderen, maakte het na tuurlijk noodzakelijk, dat ook daar heel wat arbeiders inge zet konden worden. Hun levens omstandigheden waren niet minder hard. Meer dan honderd jaren geleden woonden de werkers aan de Zuidbeve- landse dijken en waarschijnlijk ook aan de andere zeeweringen in onze provincie zo dicht mogelijk bij hun werk. Binnen aan de voet van de dijken, in zelf gemaakte woonver- blijfjes. Hutten, juister gezegd: krot ten van oude en halfvergane planken, ternauwernood gedekt met riet uit de kreken of stro van een medelijdende boer. Stulpen met moeilijk te dichten spleten en kieren, waardoor wind en regen en koude drongen. In een van die ellendige bouwsels, niet ver van Ellewoutsdijk, woonde in 1840 het gezin van Jacobus Baert man, vrouw en vijf kinderen. De verdien sten waren het hele najaar maar karig geweest geen stormschade en nergens een val van de dijk en bij de intrede van de winter vrijwel nihil. Zo naderde Kerstmis. Het ontbrak de stakkerds aan wat het allernoodzake lijkst was: voedsel, brandstof, dekens en kleding. De snijdende wind joeg door spleten en scheuren en de moe der verwachtte haar zesde kind. Baert zocht werk, maar vond het niet. Het voorraadje aardappels was verbruikt. De arme ouders- en schoonouders konden niets geven maar Baert vroeg niemand anders om hulp. „Had hij", schreef de Goese predikant dr E. B. Swalue later, „op eerlijke wijze leni ging in zijn nood gezocht, hij ware nog wel geholpen". Zeker, diaconieën en armbesturen deden zoveel ze slechts konden, maar de wonden, die de tiëcering van de staatsschuld door Napoleon had geslagen, waren nog niet of slechts ternauwernood geheeld. De werklozen ondervonden het. Trou wens aan steun van de overheid bij werkloosheid of ziekte v/erd vrij wel nog door niemand gedacht. Baert vroeg dus nergens. Toch hield het lot van vrouw en kinderen de norse, in zichzelf gekeerde man onafgebroken bezig en eindelijk rijpte in hem een plan. Tussen Ellewoutsdijk en Hoedekens- kerke stond het woninkje van Balten Zuidweg (74) en zijn zuster Janna (72). Door sober te leven en te spa ren op wat maar enigszins kon, had de oude arbeider zijn schamel huisje met het schuurtje in eigendom verkre gen. met wat kleinvee en een stukje land. Het gerucht wilde, als vaak bij zulke oudjes, dat Zuidweg een aardige stuiver bezat. Baert vertelde zijn vrouw, iemand te kennen, die hem zeker zou willen helpen, maar alleen 's avonds laat te mogen komen. De arme ziel vertrouwde het echter niet en zij trachtte haar man dan ook van dit bezoek te weerhouden. Maar Baert luisterde niet naar zijn vrouw en twee dagen voor Kerstmis ging hij er in de late avond op uit. De Zuid- wegs waren het doel van zijn tocht. Langs allerlei omwegen kwam Baert bij het schamele boerderijtje aan. Hij wist, dat de oudjes vroeg gingen sla pen, en om zich te overtuigen, dat zij alleen waren, sloop hij enige malen om het huisje rond. Een waakhond had Zuidweg niet. Baerts geduld werd niet lang op de proef gesteld. De vrouw kwam naar buiten, om de kat te roepen en Baert trad onmiddellijk op haar toe. Op barse toon vroeg hij twee rijksdaalders. Janna weigerde en vluchtte het achterhuis in. Zij strui kelde en kwam te vallen, maar wist het woonvertrek toch te bereiken. Haar broer, die daar reeds in zijn kleine bedstee lag, merkte, dat er iets aan de hand was, en schoot ijlings van onder de dekens. Nog eer de arme oude stond, had Baert hem al bij de keel gepakt. De indringer had een hamer meegenomen en hij gaf de weerloze Zuidweg een aantal slagen op het hoofd. De weerloze grijsaard zak te kermend ineen. Baert greep nu een ijzeren ketel en drukte die zijn slach toffer op de mond zo lang, tot de ongelukkige geen enkel teken van le ven meer gaf. De zuster had in haar doodsangst een van de blinden open gerukt; zij sloeg op het andere en schreeuwde om hulp. Maar de onver laat vloog op haar toe en sloeg ook haar de schedel in. De kleren van Zuidweg hingen over een stoel. Uit een van de broekzakken haalde Baert een beursje met tien centen en uit een laatje van het kleine kastje het walmende kaarsje, dat in een blaker tje op de tafel stond, verschafte hem een weinigje licht een oud, zilveren horloge, een paar hemdsknopen van hetzelfde metaal en een doosje met twee kwartjes er in. In zijn gejaagd heid zag de moordenaar de zilveren broekstukken over het hoofd. Uit de bedsteetjes rukte Baert enige dekens en van de stoel een borstrok, een buis en een boezeroen. Hij wikkelde de kledingstukken in de dekens en vluchtte dan het kamertje uit. Ook nu ging het weer langs allerlei omwegen naar zijn woning, die een uur na middernacht werd bereikt. De hamer had Baert in de Schelde geworpen. Rillend en schreiend van koude en honger zat de beklagenswaardige moe der op de thuiskomst van haar man te wachten, maar hoe zij ook snikte en wat zij ook vroeg hij snauwde haar af en sprak verder geen woord. De vrouw bleef de hele nacht, waar zij zat en de kinderen sliepen op de grond, in hun schamele en totaal versleten kleertjes, ternauwernood door een gekregen, kapotte deken ge dekt. Onbeweeglijk leunde Baert tegen de wankele tafel, nors en kwaadaar dig, en al maar zonder een enkel woord. Dan en het was volkomen onverwacht toen het late daglicht door het venstertje drong, bekende hij zijn gruwelijke daad. De geroofde twaalf stuivers waren die morgen spoedig uitgegeven en weer klopte de honger aan. Met veel moeite kreeg Baert van een kameraad een gulden los. Hij reisde nu naar zijn ouders in Hengstdijk, in de hoop, dat zij hem wat zouden geven en tevens om te proberen het gestolene van de hand te doen. Het gelukte hem, het horloge en de knopen te gelde te maken. Baert kocht nu brood en spek en daarmee zocht hij zijn woninkje op. Velen in Ellewoutsdijk herinnerden zich, dat Baert wel eens van de Zuidwegs had gesproken, als luidjes, „die aardig bij kas waren" en „die men gemakkelijk bang kon maken", en spoedig viel dan ook de verdenking op hem. Huiszoeking volgde. Han denwringend zat de ongelukkige moe der bij de lege stookplaats en de kinderen drongen schreiend om haar heen. Baert antwoordde op geen enke le vraag. Aanvankelijk werd niet het minste bewijs gevonden tot een van de veldwachters langs het wrakke laddertje naar het zoldertje klom. Daar vond hij de dekens en de kleren van de vermoorde en liet ze langs het laddertje glijden. Baert had de dekens niet durven gebruiken. Met zijn onver schillige houding was het gedaan. „Ik ...ik heb de mensen ver...vermoord- .."stotterde hij. Toen sloten de boeien zich om zijn polsen. Het provinciaal gerechtshof van Zee land veroordeelde Baert, die al bij het eerste verhoor zijn bekentenis her haald had, „om gebracht te worden ter plaatse (dit is voor het stadhuis) alwaar men gewoon is binnen de stad Middelburg executie van Criminele Justitie te doen, en aldaar op een schavot te worden overgeleverd in handen van den Scherprechter, ten einde door denzelven aan eene galg met de strop gestraft te worden, dat de dood er na volgt". Het vonnis werd maandag 25 oktober voltrokken. In de Middelburgse Cou rant, die dag gedrukt, maar zoals toen gebruikelijk, op de volgende geda teerd, las men: „Zoals wij in ons vorig nummer aankondigden, heeft op heden alhier de tenuitvoerlegging der doodstraf aan den persoon van Jaco bus Baert, oud jaren, onder eenen grooten toevloed van aanschouwers plaats gehad, waarbij alles in eene geregelde orde is afgelopen, hebbende de veroordeelde zijne straf met de meeste bedaardheid en onderworpen heid ondergaan". Zeker, wij mogen de gruwelijke daad van Baert in de uiterste nood begaan! niet verontschuldigen. En toch... toch... Was hij niet een slacht offer van de treurige, méér dan ontoe- reikbare sociale voorzieningen van zijn dagen? C. J. Geldhof "*^1 iff! kkk.irHU m m Warm de winter in is liet motto van dit sportieve tweetal, dat houdt van strandwandelen in de storm, safari tochten door een winterbos en weer of geen weer zomaar even een frisse neus halen door een straat- je-om. Daarbij willen ze ook nog modieus voor de dag komen als ze een middag gaan winkelen in de stad. Zoek daar nu maar eens passende kleding voor, sportief, bestand tegen weer en wind en toch volgens de laatste mode. Het lijkt moeilijk, maar is toch ge makkelijker dan u denkt. Er worden namelijk tegenwoordig bij zonder mooie kledingstukken vervaar digd van synthetische materialen, die warm zijn, gemakkelijk in het onder houd en verwerkt worden volgens de laatste modelijnen. Als u nog even naar de foto kijkt, ziet u zo op het oog twee jassen van suède, gegar neerd met bont. Mis, zowel de dames mantel als het herenjack zijn van synthetisch materiaal gemaakt, tot zelfs het bont toe! De modellen zijn helemaal up to date, maar toch vrij klassiek van snit, vol gens het huidige modebeeld. De getail leerde damesjas is van vistram ve lours en reikt tot net over de knie, waardoor in combinatie met een paar warme laarzen de benen helemaal beschermd zijn tegen de kou. De draion bontgamering is in kozak- kenstijl, met een soort van houwtje touwtje sluiting. Door middel van de grote klepzakken kunnen ook de handen worden be schermd tegen guur weer. Het korte heren jack is van draion bont. De grote kraag, die hoog opge zet kan worden, gaat in een brede bontgamering langs de sluiting over. De bontmouwen zijn niet alleen heer lijk warm, maar geven ook een breed en stoer effect. Dit korte getailleerde model met ceintuur is ook uitstekend geschikt om als autocoat dienst te doen. Kort om: u hoeft dus echt niet te denken dat sportief en modieus niet kunnen samengaan bij winterkleding, want er is juist in deze sector keus genoeg. De afgebeelde modellen vindt u terug in dezelfde, of iets gevarieerde vorm. bij diverse modezaken. Nog een voor deel is daarbij dat u het met dralon- bont zo bont kunt maken als u zelf wilt, want het is niet duur en wel lekker warm. Dat ook de heren hier hoe langer hoe meer van profiteren blijkt wel uit de vele bontjassen en bontjacks die op straat te zien zijn. Het door de welvaart ontwaakte mo debewustzijn maakt dat de bontjas zich alleen kan handhaven als de vormgeving zich aanpast aan het ver anderen van het modebeeld, en aan de kleedbehoefte en de portemonnee van de drager of draagster. Welnu, hier staan alle voorbeelden van synthetisch bont op een rijtje. Gaat u maar eens in de winkels kijken, dan zult u zien: u kunt warm de winter in! KIP OP TROPISCHE WIJZE Benodigdheden: 1 grote kip; 2 koppen kippebouillon; 1 pot pindakaas; 1 fijn gehakte ui; 1 eetlepel plantenolie; 1 theelepel zout; 1 eetlepel meel; 1/3 theelepel cayenne peper; theelepel gember; 1 eetlepel azijn. Fruitfantasie: 4 bananen; 2 sinaasap pels; 1 grote tomaat; 1 grote ui; geraspte kokosnoot; chutney; 4 hard gekookte eieren; peterselie. De kip in stukken verdelen en op een lage vlam gaarstoven. Nadat u de kip heeft ontbeend, snijdt u het vlees in kleine stukjes. Bewaar de bouillon.. Fruit nu de uien in plantenolie en voeg meel, zout, cayenne peper en gember eraan toe. Roer alles zorgvul dig dooreen. Vervolgens azijn, pinda kaas (naar smaak) en kippebouillon toevoegen, zodat er een dikke brei ontstaat, waardoor u het vlees roert. Laat het mengsel ongeveer 20-30 mi nuten in een braadpan sudderen. Kook tegelijkertijd de rijst. Als alles gaar is, legt u een halve cirkel rijst op een plateau, waarop u vervolgens het 'kippemengsel' giet. De rest van het plateau vult u rijkelijk met stukjes banaan en sinaasappel, die u tot slot met wat takjes peterse lie garneert. Op een aparte schaal rangschikt u de gehalveerde, hardgekookte eieren, ge raspte kokosnoot, chutney, gehakte ui en stukjes tomaat. GARNALENSLA Benodigdheden: 100 gram mayonaise; sap van l/z citroen; 1 mespuntje zout en suiker; 2 appels; 1 augurk; 1 banaan2 eieren; 1 klein blikje man darijntjes; 125 gram garnalen. De mayonaise met citroensap, zout en suiker naar smaak afmaken. De ge schilde appels en augurk in stukjes, de banaan en hardgekookte eieren in schijfjes snijden en de afgedruipte mandarijntjes en garnalen in hun ge heel met alle andere benodigdheden onder de mayonaise mengen en goed laten doortrekken. SPRUITEN SCHOTEL MET KNAK WORSTJES. 1 kg. aardappelen, kg. spruiten, 1 blik knakworstjes, (100 g geraspte kaas), 20 g boter of margarine, 1 dl. melk, peper, nootmuskaat. De spruiten schoonmaken en gaar ko ken in water met wat zout in 15 minuten. Van de gekookte aardappe len, melk, vocht van de knakworstjes, boter of margarine, zout, peper en nootmuskaat een aardappelpuree ma ken en hier doorheen de spruiten roe ren, zó dat ze nog heel blijven. De massa overdoen in een vuurvaste schaal en er bovenop de knakworstjes leggen. Desgewenst geraspte kaas ev- over strooien en de schotel in een oven vlug gratineren. YOGHURT - BANANENCRèME Vermeng een Vz liter yoghurt met twee eetlepels honing, 2 fijngedrukte bananen, het sap van een halve ci troen en een eetlepel amandelslijpsel. Eventueel met wat slagroom garneren en koud serveren. SLA VAN WITLOF MET WORTEL EN APPEL 4 struikjes witlof, 1 winterwortel, 1 appel, mayonaise of slasaus, wat peper, zout, (citroensap), peterselie. Het witlof schoonmaken door eventu ele bruine plekjes weg te schrappen. De stronk zover afsnijden, dat het struikje juist heel blijft. Het stronk je nog iets uithollen om een bittere smaak te voorkomen. De groente was sen en zeer fijn snijden. De wortel schrappen of schillen en raspen. De appel schillen en in blokjes snijden of eveneens raspen. Alle groenten en appel direct met de slasaus vermen gen, daar anders bruinverkleuring op treedt. De sla op smaak brengen met peper, zout en desgewenst citroensap. Er op het laatst wat fijngesneden pe terselie over strooien. VARKENSKOTELETTEN MET AP PEL EN MOSTERD Bij de volle, landelijke smaak van een varkenskarbonade past alles wat zoet, zuur en pikant is. En het allerbeste kunnen we dit zoet, zuur en pikant combineren tot een verrukkelijke har monie die het varkensvlees bijzonder zal flatteren. Ingrediënten: 4 varkenskarbonaden 125 gr. boter 2 appelen 2 theelepels citroen sap zout peper mosterd. Wrijf de karbonaden in met zout, pe per en mosterd. Schil en boor de ap pelen en snijd ze in plakken. Neem een plak er af en rasp deze. (Druppel eventueel wat citroensap op de appel om het verkleuren te voorkomen). Bak de karbonaden in de hete boter en neem ze uit de pan als ze gaar zijn. Houd ze warm. Strooi in de achtergebleven boter de geraspte appel en citroensap, roer even goed door en voeg wat water toe tot de gewenste sausdikte. Giet deze saus over de karbonaden. Bak dan snel in heel weinig boter de plakken appel en leg deze op de kar bonaden. Deze karbonaden smaken uitstekend bij de rode kool, bij zuurkool of bij bruine bonen. U kunt rustig 7-oyaal zijn met mos terd: door de verhitting gaat de scherp te verloren en alleen geur en aroma blijven over. Probeert u dit zelfde resept ook eens met sinaasappel in plaats van appel. U strooit dan in de boter geen geresp- te appel maar een theelepel geraspte sinaasappelschil en u voegt enkele le pels sinaasappelsap toe.

de Faam | 1971 | | pagina 9