11 Sv'"f 7 '- 'm d t vf V-v L ;.viÖ .-• Op vrijdag 12 november: Prijzenregen en braderie GRAANBEURS IN OUDE STIJL HERBOUWD DE FAAM %'ssm^i^- -j W^mU r %A P IIELE OS AAN 'T SPIT Ossebraderij Deelnemers Een brokje geschiedenis DONDERDAG 4 NOVEMBER 1971 '.'FWT KI - f* f»' f f rl f U S O v tAfc> Slager Plasschaert uit Axel ia een bekend man in Nederland. Hij is zoals hij zelf vertelt de enige in ons land die een hele os aan het spit braadt. De laatste tijd is er bij bijzondere gelegenhe den steeds meer vraag naar 'n der gelijk al van oudsher stammend gebruik, zodat de heer Plas schaert er de handen aan vol heeft. 'Er gaat haast geen week voorbij of ik zit op de meest uiteenlopen de plaatsen', vertelt hij. ..dat kan Leeuwarden zijn. maar even goed Hazerswoude of Maas tricht". Enige tijd geleden bereikte hem het verzoek om in België even eens met deze braderij te begin nen, maar daar hij nog twee drukke slagerswinkels heeft, een in Axel en één in Zuiddorpe, voelde de heer Plasschaert daar weinig voor: „de zaak gaal na tuurlijk voor" Ook in Duitsland heeft men al belangstelling voor zijn aparte werk getoond. Dit kon niet doorgaan vanwege moei lijkheden in EEG-verband, daar de heer Plasschaert zelf de te branden ossen meebrengt naar de plaatsen, waar die gebraden moe ten worden. Dat is noodzakelijk daar de os van te voren op verschillende plaatsen wordt inge spoten. met eeit speciaal daar voor bereid mengsel uit een of andere dranksoort met kruiden, dat het vlees heerlijk geurig en pittig maakt. De os wordt aan het spit van tweeëneenhalve meter geregen en wordt boven een grote meta len bak met gloeiende houtskool in ongeveer drie uur gebraden. De ossen hebben in de regel een geivicht van ongeveer 200 kilo gram. zodat er nogal een broodje ossevlees gegeten kan worden. Met muziek naar nieuwe Damplein Vrijdag 12 november wordt het gloednieuwe Middelburgse Damplein, dat is ontstaan door de afbraak van een vijftig panden in de Korte Delft en de Lange Giststraat. feestelijk in gebruik genomen. Het plein met de gerekonstrueerde Graanbeurs en zijn sfeervolle lantaarns vormt een zeer aan trekkelijke ruimte, die ongetwijfeld niet alleen dienst zal gaan doen als parkeerterrein voor 111 auto's. Een aantal genodigden verzamelt zich om half acht 's avonds in het Stad huis en vandaaat gaat men met mu ziek voorop, naar het Damplein. In de stoet loopt wethouder W. P. J. Baars van openbare werken met een kruiwa gen, waarin de laatste stenen voor het Damplein liggen. Op het plein aange komen zal hij die overhandigen aan de heer Jacob Paauwe, voorman bij de firma Geldof, die de supervisie bij de bestrating en de aanleg van het plein heeft gehad. Deze zal ze op vakkundige wijze aanbrengen, waar mee het Damplein voltooid zal zijn. De muziekverenigingen ONDA Middel burg, Juliana, de Scoutingband, de Signaalafdeling van de Middelburgse turnvereniging en ook het Middel burgs muziekkorps hebben toegezegd hun medewerking te willen verlenen. Op het Damplein zullen na de laatste steenlegging turndemonstraties wor- mfm. Luchtfoto van het Damplein, toen de werkzaamheden nog in volle gang waren. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Damplein-winkeliers maken er een groet feest van! De opening van het Damplein is voor de aan dit plein wonende winkeliers en andere zakenmensen aanleiding geweest een grootscheepse actie op touw te zetten. Vijfentwintig winkels en bedrijven organiseren samen een winkelweek en een braderie om de aandacht van het publiek op zich te vestigen. Deze win kelweek zal duren van 6 tot 13 november onder het motto: Damplein Koopplein. Het initiatief voor diverse acties werd genomen door de heer H. Vader, die op de Dam een levensmid- delenbedrijf heeft. maar dat de weersomstandigheden een beetje gunstig zullen zijn. De voorbereidingen voor deze acties zijn op zeer korte termijn getroffen. Pas half oktober is men eigenlijk met vergaderen en bespreken begonnen. De winkeliers hebben, evenals trou wens andere zaken die zich niet direct voor een bonnenactie of iets derge lijks lenen gezien hun aard, kosten noch moeite gespaard om een zo fijn mogelijk programma te brengen. De deelnemende zaken aan de festivi teiten zijn: Fa. Groenendijk, fa Loon tjes café-inventaris, Fa. Vermeulen vloerbedekking, Sexboetiek Eros, speelgoed en souvenirzaal Gerja, slij terij Parking, bloemisterij Riemens, café Damzicht, bar Carabole, studio Efano, levensmidelenbedrijf H. Vader, restaurant 'de Meerpaal', makelaars kantoor Sinke en Komejan. groothan del Den Hollander, de Uiver meubels, nachtbar 'Don Quichotte', radio Van der Meer, autorijschool De Bruyn, ta leninstituut Ad Fra-acken, madame Couture, anriek Van Oirschot, fa. Berg werf café-inventaris, chocolaterie A. J. Burger en bar 'Chez verre d'Or'. Aan bovenstaande opsomming is te zien dat praktisch alle zaken hebben meegewerkt. De in oude stijl herbouwde Graan beurs aan liet nieuwe Damplein zal tegelijk met het plein gereedkomen. De mensen van aannemersbedrijf Me- su hebben al het mogelijke gedaan om gelijk op te gaan met de straat- makers van de firma Geldof. In juli van dit jaar kwam de bouw pas goed op gang; net voor de bouwvakvakan tie was de hele kapconstructie voor liet Beursgebóuwtje in de werkplaats van het aannemersbedrijf in St-Lau- rens gereedgekomen. Deze werd in Gedurende de winkelweek zullen er talrijke speciale aanbiedingen zijn. Bo vendien wordt er bij iedere bestede gulden een bon verstrekt, die kans geeft op een van de aantrekkelijke prijzen die voor deze bonnenactie klaarstaan: een bromfiets, een koel kast, een vouwfiets en nog vele ande re leuke dingen. Het is niet te ver wonderen dat de zakenmensen met het plein bijzonder in hun sas zijn. Wat kan men zich als winkelier beter voor de deur wensen dan een parkeer terrein van dergelijke omvang? De klanten kunnen hun boodschappen zo in de auto dragen „Als het nodig mocht zijn kan men ze ook laten dragen", aldus de heer Vader. Hij hoopt dat nu de winkeliers van het Damplein voortaan nog meer gaan samenwerken, zodat er een soort win keliersvereniging kan ontstaan. Men is al wel vast van plan om middels enkele acties per jaar de aandacht van het winkelende publiek vast te blijven houden. Aan het eind van de winkelweek wordt een braderie gehouden. Daartoe worden ongevper twintig kraampjes opgezet rondom de Graanbeurs. Diver se zaken zullen zorgen voor een gezel lige sfeer en tal van demonstraties. Als hoogtepunt van deze zaterdag is een spectaculaire ossebraderij in de Graanbeurs. Er wordt een hele os aan het spit gebraden en tegen aantrekke lijke prijzen kunnen de braderiebezoe kers een broodje ossevlees kopen. Voor dit braadfestijn is de slagerij Plasschaert uit Axel in de arm geno men, die op dit gebied de nodige ervaring heeft. Deze braderij zal du ren van omstreeks tien uur 's mor gens tot zes uur 's avonds. Gedurende de winkelweek en natuur lijk ook tijdens de braderie zaterdags, zal de gevelverlichting van de huizen rondom het Damplein zijn ontstoken. De organisatoren koesteren hoogge spannen verwachtingen en hopen TT ïiiïfoffreM ïfiénIrNiSP den gegeven door MTV. De winkeliers rond het Damplein hebben ervoor ge zorgd, dat er twee in middeleeuws kos tuum gestoken dames erwtensoep en warme chocolademelk met kaneelbe- schuitjes verkopen. De muziekverenigingen blazen een kleine taptoe en daarna wordt er een klein vuurwerk ontstoken. Later op de avond worden er door de verschil lende muziekkorpsen mini-concerten gegeven in de Graanbeurs. Waar schijnlijk zal ook contact worden ge legd met een beatgroep, zodat ook de jongeren zich uitstekend kunn'/a amu seren. Natuurlijk komt er de nodige feestverlichting en ook wil men pro beren een draaiorgel te krijgen. Jam mer genoeg zal dat niet de bekende 'Sater' zijn. daar dis in revisie is. Een zang- en dansgroep zal tussen de be drijven door een kleine show geven. onderdelen bewaard tot de bouw zo ver was gevorderd dat de kap ge plaatst kon worden. Bij de bouw is gebruik gemaakt van de oude pilaren, die eerst geruime tijd bij de steenhouwer zijn geweest om bijgewerkt te worden. Het groot ste deel van het werk aan het ge bouwtje verricht, is nog puur hand werk geweest. Veel van de balken waren van een dusdanige dikte, men hield strikt de oude bouwwijze aan dat er van machinebewerking vaak geen sprake kon zijn. Er was van deze Graanbeurs al zeer vroeg sprake in de Middelburgse his torie. Op tekeningen van Pieter Borst in 1594 en Coinelis Goliath in 1657 prijkt al een beurs, zij het dan in de vorm van een pleintje met een omhei ning. Wanneer he' tijdens de beursu- ren ging regenen, moesten de bezoe kers zich haasten om in een café in de buurt een goed onderkomen te vinden. Pas in het jaar 1846 kreeg de beurs het aanzien dat hij heeft gehad tot aan het tijdstip dat hij werd gesloopt. De gerestaureerde Graanbeurs is voor zien van een prachtig leien dak waar aan een dezer dagen de laatste hand zal worden gelegd. Er zijn hardstenen blauwe stoepen aangelegd. Over de functie die de beurs gaat krijgen zijn nog geen definitieve beslissingen geno men. Gezien de verhoogde ligging zou het een ideale plaats zijn voor demon straties en dergelijke Men heeft ook al gedacht om er een terrasje van te maken, dat zeker in het seizoen met een parkeerplaats als het Damplein ernaast veel belangstelling zou onder vinden. Ook voor de bloemenkoopman die altijd met ee" tentje op de Dam staat, lijkt het een aantrekkelijk on derkomen. Wat men er ook mee van plan is te gaan doen, vast staat, dat het een leuk punt in het stadsbeeld vormt, dat men als achtergrond de oude gevels van de Korte Delft en de Giststraat. beslist herinnering aan vroeger zal oproepen. De Dam, een onderdeel van de eerste waterkering van de stad Middelburg, stond al heel vroeg bekend als plaats voor handel en zeevaart en was dan ook al spoedig een van de bedri.jvig- ste punten in de stad. Men kon er schepen in en uit zien varen, die ook vaak werden gadegeslagen vanuit de uitkijktorens die veel huizen in Middel burg omstreeks die tijd bezaten. Nu zijn er nog maar enkele huizenmet een dergelijk torentje overgebleven, onder andere de Raiffeisenbank in de Langeviele heeft er nog een, evenals het gebouw van Hondius aan de Vlas- markt. De firma Zeylen en De Decker was de eerste eigenaar van het droog dok, welke functie de Dam latei- kreeg, daarna werd het eigendom van de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde'. Omstreeks de eeuwwisseling werd er echter al bijna geen gebruik meer van gemaakt. Op de Dam stond vroeger een prachti ge houten kraan, gebouwd door archi tect De Munck in het jaar 1746. Ook bij de Segeersbrug heeft een dergelij ke kraan gestaan, die men heeft ver vangen door een kraan aan de Oost punt. Oude platen leveren daarvoor het bewijs. Er was ook al sprake van het Kraanstraatje, dat uitkomt in de Breestraat. In de naamwijzer van 1865 wordt hierover gesproken door Nagtglas. Ook de Korenbeurs was in die tijd het centrum van een levendi ge handel. Boeren van heel het eiland kwamen daar bij elkaar. Indertijd stond op de Dam het Ac cijnshuis, later in gebruik als IJkhuis voor het ijken van maten en gewich ten. Het had een fraaie dubbele punt- gevel en een schoorsteen die reeds bij de bouw van dit huis een antieke waarde had, werd lange tijd in het stadhuis bewaard. Niet ver van het Accijnshuis stond de Wisselbank. Deze was als zodanig in gebruik van 1643 tot 1878. In veel plaatsen had men een Heilige Geeststraat. Vandaar dat er nog wel eens wordt, beweerd, dat de oude naam van de Giststraat, vroe ger Geeststraat moet zijn geweest, maar er is geen enkel bewijs voor. Evenmin is het bekend of er inder daad gistverkopers zouden hebben ge woond. De Lange Giststraat is nu Damplein geworden. Alleen de Korte Giststraat, aan de andere zijde van de Gistpoort, bestaat nu nog. Aan de zuidzijde van de Dam herinne ren vele smalle gangetjes en poorten nog aan de tijden van vroeger. Het Bellinkstraatje voerde naar de Bel- link, naar de kade of de stadswal. Ook de sfeervolle Kuiperspoort die men op het ogenblik aan het restaure ren is. geeft een duidelijke indruk hoe het stadsbeeld vroeger moet zijn ge weest. Zoals bekend zal zijn, bestond een groot gedeelte van de huizen aan deze poort uit opslagruimte, bestemd voor vaten wijn. Toch is de Kuipers- poort niet genoemd naar de kuipers die er in verband met de wijnhandel wel in de buurt gewoond zullen heb ben, maar naar de Kamer van het Kuipersgilde, die zich indertijd in de Kuiperspoort bevond. In het jaar 1847 nam de Typografische vereniging Har monie en Vriendschap de niet meer gebruikte kamer als vergaderzaal in bezit. Hieronder nog drie prenten uit vroe ger jaren. Links op de eerste prent de Korenbeurs, uit het begin van de 18de eeuw, die model heeft gestaan voor de thans herbouwde graanbeurs. Op de middelste prent de uit 1846 stam mende weinig fraaie graanbeurs, wel ke werd gesloopt en op de rechtse prent neg een ander deel van de vroegere Dam. BMP IÜ ijfsSS

de Faam | 1971 | | pagina 11