PARFUMERIE KETELAARS BREIDDE UIT Firma Sies vierde haar 50-jarig bestaan GEMEENTEBEGROTING '72 AAN RAAD AANGEBODEN Weekenddiensten VERHOGING BELASTING '0EM0EMEN0E' 3 NIEUWS UIT POELENDAELE POPPEN- VOORSTELLING GAAT NIET DOOR 1 GEEN METERS MAAR BLOEMBAKKEN PLASTIC HUISVUILZAKKEN Donderdag 28 oktober 1971 DE FAAM Groot tekort Ontwikkeling van Middelburg Voorlichting Samenwerking met Vlissingen Politie W oningzoekenden Restauratie Sporthal Parkeren Gevonden voorwerpen Bezoekers 30 EN 31 OKTOBER 1971 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bï.i ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Vrijdag 22 oktober heropende Parfu merie Ketelaars de geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak in de Mid delburgse Segeerstraat. Deze verbou wing was noodzakelijk vanwege de te klein geworden winkelruimte. De arti kelenstonden dermate op elkaar ge drongen, dat bezoekers verschillende dingen gewoon over het hoofd zagen. De ruimte na de verbouwing is onge veer twee keer zo groot geworden. Met behulp van wandrekken is de ruimte zoveel mogelijk benut en kunnen alle artikelen overzichtelijk worden opge steld. De verbouwing is in zes weken tijds voor elkaar gebracht. Gedurende deze periode vond de verkoop van Parfu merie Ketelaars plaats in een salon wagen op het parkeerterrein bij de Lange Jan. Het was de bedoeling dat wethouder W. P. J. Baars de zaak zou openen, maar deze moest verstek la ten gaan wegens een onverwachte bui tenlandse reis. Inplaats van de wet houder sprak de heer A. Imanse van Handelsbelang, 'voor de vuist weg', een openingswoord. Hij prees daarin onder meer de durf en het zakelijk enthousiasme van de heer Ketelaars om op al wat oudere leeftijd nog zo'n drastische verbouwing op touw te zetten. Verder merkte hij onder meer o_p blij te zijn met de bijdrage van deze parfumerie tot het oplossen van problemen in verband met diverse minder aangename geuren boven Zee land.... Hij hoopte dat deze verbouwing aan leiding zou zijn tot een nog grotere omzet en betere resultaten. Na de heer Imanse sprak de heer Ketelaars een dankwoord, waarin hij zijn erken telijkheid uitsprak voor de fijne sa menwerking tijdens de verbouwing van alle betrokken bouw«="*s. Het voornaamste punt van de verbou wing is de winst aan ruimte. Het plafond is verlaagd en voorzien van witte geperforeerde tegeltjes. Er is veel met verschillende houtsoorten ge werkt en de vloerbedekking bestaat uit grote tegels in de kleuren antra ciet en geel. Achter in de winkel is de toonbank opgesteld, met daarboven enkele leuke, decoratieve lampen. De gehele zaak is sfeervol verlicht door een indirecte verlichtingsmethode. De schoonheidssalon het domein van mej. M. Neve is in zijn geheel naar de bovenste verdieping verhuisd. Ter gelegenheid van de opening had de firma Ketelaars en Zoon tal van fraaie bloemstukken ten geschenke ge kregen van vrienden, bekenden en col lega winkeliers. Bij de foto: De heer en mevrouw Ketelaars brengen een toast uit op de nieuwe zaak. Artsen: Middelburg: za. 24.00 uur: mevr. J. Pel-Melldnk, Rouaansekaai 11, tel. 01180-2585. Zo. J. Z. S. Pel, Rouaansekaai 11, tel. 01180-2585. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg M. Huygens, De Casen? brootstraat 26, Westkapelle, tel. 01187- 234. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: M. L. van der Moer, Stationsplein 1, Arnemuiden, tel. 01182-1308. Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenartsen: R. M. Barkema, Middelburg, tel. 01180- 3118, consult alleen na telefonische afspraak. Tandarts: T. J. Smit, Londensekaai 29, Middel burg/tel. 01180-2738. Apotheek: D. H. van de Kleine Mulder, Singel 9, Vlissingen, tel. 01184-2730. Vrijdag 29 oktober tot vrijdag 5 no vember A. Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg, Nw- en St-Joostland, zr G. A. M. van der Linden, Sloehaven- straat 17, St-Joostland, tel. 01182-1474. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, Sint-Laurens, Aagtekerke en Domburg: E. Vogelaar, Markt 36, Vee re, tel. 01181-339. Groene Kruis Souburg zr Bouwman, W. Alexanderstraat 33, tel. 01183-1621. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr W. Verhagen-Westerbeke, Burg. Stemer- dinglaan 119, tel. 01183-1541. Met een drukbezochte receptie werd maandag j.l. het vijftigjarig jubileum van de firma Sies uit Middelburg gevierd. Deze receptie vond plaats in café-restaurant St-Joris aan de Markt. Hier was het dat de heer H. J. Sies ter gelegenheidvan dit jubileum aan Sport steunt Zonneveld een groot bord met daarop vijftig zilveren tien tjes overhandigde, voor elk jaar van de. zaak een tientje. Het elftal van Zeeuwse veteranen dat ten bate van Sport steunt Zonneveld speelt, mocht van de heer Sies dertien paar voetbal kousen in ontvangst nemen. De zaak 'van de firma Sies werd door de heer H. J. M. Sies opgericht. Toentertijd was de winkel nog in de Lange Delft gevestigd. In de oorlog is echter alles verbrand en met de res tanten die er nog waren verhuisde men naar de Heerenstraat, waar men gedurende de oorlogsjaren met veel moeite met de verkoop probeerde door te gaan. Na de oorlog kwam men op de Vlasmarkt terecht. In eerste instantie had men een herenmodezaak gehad, maar na de oorlog verkocht men van allerlei artikelen. Pas later kon men weer beginnen met een meer gespecia liseerde verkoop. Twintig jaar geleden kwam de heer H. J. Sies bij zijn vader in de zaak, die hij nu geheel over heeft genomen. Achter de schermen werkt zijn vader echter nog graag mee. De zaken aan de Vlasmarkt want het zijn er inmiddels twee geworden floreren goed. De oudste op nummer 43 is sinds 1950 al drie keer verbouwd, in '54 en in '58 betrof dit zuiver uitbrei ding van de winkelruimte en enkele weken geleden is er een groter maga zijn gekomen. De kousen-speciaalzaak op no. 32, die drie jaar geleden van start ging, heeft ook al de nodige uitbreidingen ondergaan. De firma Sies is gespecialiseerd in werkkleding, bonneterie en tricotage. Ook heeft men een uitgebreide collec tie huishoudgoed in voorraad. Ter gelegenheid van het jubileum zijn er enkele speciale aanbiedingen tegen zeer scherpe prijzen en een korting van 10 procent op alle artikelen. Dit gedurende veertien dagen. De heer Sies was zeer verrast toen hij- 's morgens bemerkte dat heel de Vlas markt met vlaggen was getooid. Ook had de winkeliersvereniging gezorgd voor feestverlichting. Toen de familie Sies in St-Joris arriveerde, troffen zij daar een geweldig aantal bloemen en bloemstukjes aan. De heer Sies: „Ik wist niet. dat ik zoveel mensen ken de...". Heel erg blij waren de heer en mevrouw Sies met een oude foto van de Vlasmarkt die zij kregen aangebo den door mevrouw Mulder, echtgeno te van de eigenaar van café-restaurant St-Joris'. Bij de foto: de heer en mevrouw Sies met de foto, links mevrouw Mulder. De begroting van de gemeente Middelburg voor het komende jaar zal, zoals al eerder werd bericht, door de gemeenteraad behandeld worden op ;6, 7 en 8 december a.s. Een dezer dagen hebben de gemeentelijke volksvertegenwoor digers die begroting met een nota van aanbieding thuis gekregen. Zij zullen in de .tijd die rest tot de behandeling in de raad alle stukken nader kunnen bestuderen. Vooruitlopend op een voor de raadsbehandeling huis-aan-huis te verspreiden begrotingsfolder tovervorm en inhoud wordt nog nagedacht) geven wij hieronder alvast wat" nadere bijzonderheden-;Qter'de inhoud van deze voor de-stad-20-belangrijke stukken^.—„z... Het is een bijzonder moeilijk karwei geweest Om de ontwerp-begroting voor 1972 sluitend te maken. Of met andere woorden: om de uitgaven even groot te doen zijn als de inkomsten. Een eerste opstelling leverde een te kort op van niet minder dan 1.833.914,In dat geval konden twee dingen gedaan worden. Of de inkomsten worden opgetrokken (meer belastingen, hogere tarieven) of er wordt een rood potlood gepakt en er worden uitgaven doorgehaald. Na tuurlijk is het ook mogelijk om beide te doen. Dus de belastingen wat min der hoog optrekken en een beperkter aantal posten schrappen. Het' tekort van bijna twee miljoen werd teruggebracht tot 1.326.320, Dat kon worden bereikt door o.a. de volgende maatregelen: het niet aanstellen van een chef personeelszaken 47.000, het verminderen van het subsidie aan de openbare leeszaal 37.000,—; het niet opnemen van een post voor het instellen van een half- uurs-busdienst tussen Middelburg- Zuid en centrum 51.480, - het hoger ramen van een uitkering door het rijk aan de gemeente voor sociale zorg 298.906, het optrekken van elektriciteitsta- rieven voor bedrijfspanden 50.000,—. Het toen nog resterende tekort van ongeveer 1,3 miljoen gulden willen b. en q. opvullen door het treffen van onder andere de volgende maatrege len: verhoging tarief water (vastrecht kleinverbruikers plus 9,per aansluiting), tarief grootverbrui kers plus 5 cent per m3, verlaging vastrecht grootverbruikers van ƒ174,—tot 72,— 104.000,—; - verhoging gastarief onder aftrek loonmaatregelen e.d. 154.000, —••het brengen van de kosten van herstrating ten laste van kapitaals- dienst 560.000, verhoging reinigingsrechten 51.000- belastingmaatregelen (zie ook apart stukje hierover) 235.850, vermindering 36.000,—; kosten politie tweede verlaging subsidie openbare leeszaal 24.400, niet aanstellen cultureel ambtenaar 45.000,—; vermindering nadeling saldo Stich ting Sportbelangen 12.500, Na al deze financiële zaken geven wij hiernaast nog een overzicht van ande re - zaken, die in de zogenaamde nota van aanbieding bij de begroting wor den behandeld. Wij citeren: „Het valt te venvachten, dat in de komende jaren belangrijke ontwikkelingen in en om Middelburg gaan plaatsvinden. Deze verwachting is gebaseerd op hetgeen is vermeld in het rapport van de Rijksplanologische Commissie 1971: „De ontwikkeling van Zuid-West-Nederland". In dit rap port wordt gesproken van een aflei ding van de groei van de zeehavenin dustrie van het noordelijk naar het zuidelijk deel van het Deltagebied, i.e. het Westerscheldebekken". Over de in dustrievestigingen wordt gesteld, dat voor Middelburg gedacht moet wor den aan toeleverende- en grondstof- verwerkende bedrijven. De vestiging van AMGAS NV, een bedrijf dat dub belwandige rookafvoerkanalen produ ceert, op het klein industrieterrein wordt als voorbeeld genoemd van een vestiging in onze stad, die mede beïn vloed is door de ontwikkelingen in het Sloehavengebied. Uit het gedeelte over de voorlichting blijkt, dat het college van b. en w. het zeer op prijs stelt waar mogelijk de burgers zo vroeg tijdig mogelijk bij diverse plannen, die de belangen van de inwonersraken, in te schakelen. „Wij denken hierbij met name ook aan bestemmingsplannen", aldus het college. Overigens wordt natuurlijk gewoon doorgegaan met deze rubriek in De Faam en andere bekende zaken. De colleges van b. en w. van Vlissin gen en Middelburg vergaderen regel matig samen. Onderwerpen, die be sproken werden in 1971: a. cultuurnota gemeente Middel burg; - b. onderzoek waardering woonmi- lieu; c. vuilverwerking; d. ambulancevervoer; e. stichting centraal ziekenhuis; f. stichting crematorium Zeeland; g. openbaar vervoer; g. exploitatie slachthuizen; i. bestuurlijke organisatie in de toekomst; j. structuurplan Middenburg/Vlissin- gen. Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. De politie van Middelburg kampt met een onderbezetting van 5 man. Gelet op het aantal in behandeling zijnde sollicitaties mag echter worden ver wacht, dat tegen 1 januari 1973 over een op sterkte zijnd korps kan wor den beschikt. Het aantal geregistreerde niet-Neder- landers neemt steeds toe. Het be draagt nu 499. Ondanks het feit dat in 1971 niet minder dan 974 woningen gereed zul len komen (een absoluut record) blijft bet aantal woningzoekende groot. Per 1 augustus 1971 waren er in Middelburg 999 woningzoekenden, waaronder 220. trouwkandidaten. In dit aantal zijn ook ongeveer 60 sane- ringsgevallen begrepen. Vorig jaar wa ren er 770 woningzoekenden. De com missie huisvesting ziet de bevordering van de doorstroming als een belang rijke zaak. De pakhuizen aan de Kuiperspoort zullen, naar wordt aangenomen, eind 1972 gereed komen. Daarmede zal dan het laatste van de grote monumenten in de stad in ere hersteld zijn. Wat de kleine monumenten betreft wordt opgemerkt, dat 1972 voor de Span- jaardstraat (tussen Haringplaats en Spuistraat) een belangrijk jaar zal worden. De meeste restauraties zullen dan n.l. gereedkomen. De restauratie- activiteiten zullen daarom spoedig ge richt worden op probleemgebieden zo als de Spuistraat, de Herenstraat en de Sint Janstraat. De ene sporthal die Middelburg rijk is kan niet meer in alle behoeften voor zien. De bouw van een tweede sport hal is volgens de nota van aanbieding daarom zonder meer urgent te noe men. Ook wordt een voorziening voor de zomeravondvoetbalcompetitie noodzakelijk geacht. Die competitie wordt n.l. verspeeld wanneer de vel den, waarop in de weekenden wordt gespeeld, voor onderhoud gesloten zijn. Wij hebben hiermede natuurlijk nog niet alles gehad, maar er komen nog meer weken, voordat de begroting wordt behandeld. Noteert u wel alvast de data waarop de begroting door de raad wordt behandeld in uw agenda. 6, 7 en 8 december aanstaande. Om het begrotingstekort te kun nen opvangen werd aanvankelijk een post van ƒ235.850 opgevoerd, welk bedrag werd verkregen door het verhogen van belasting tarieven. Om precies te zijn ging het hier om de volgende onderdelen: a. straatbelasting 43.000 b. rioolbelasting 137.000 c. opcenten pers. bel. 20.453 d. vervoersdienst reinigingsdienst 20.000 e. kolkenzuiger 1.500 f. hondenbelasting 8.900 Totaal 235.853 Tot de verhoging van de onder d en e had de raad al eerder beslo ten. Uit het afzonderlijke voorstel hierover citeren wij: „Het zal u duidelijk zijn, dat wij met grote tegenzin de verhoging van de on der a tot en met c vermelde belastingen in de ontwerp-begro ting voor 1972 hebben geraamd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat aan deze verhogingen ter handhaving van het budgettaire evenwicht niet was te ontkomen. Het doet ons thans genoegen u te kunnen mededelen, dat wij erin menen geslaagd te zijn het even wicht in de ontwerp-begroting 1972 te handhaven met het ach terwege laten van de onder a tot en met c vermelde belasting ver hogingen, zonder dat dit gaat ten koste van het verzorgingpeil van de gemeente". Als de raad ermee instemt zal volgend jaar dus geen verhoging van straatbelasting, rioolbelasting en opcenten personele belasting worden doorgevoerd. Ook uit het bovenstaande blijkt duidelijk hoe veel moeite het kost om de za ken in evenwicht te houden. .Oemoemenoe?*. die vraag zullen de leden van het college van b en w zich de afgelopen weken bij hun pogingen de begroting 1972 sluitend te krijgen ongetwijfeld wel eens aan elkaar voorgelegd hebben. Minder moeite met die vraag hebben de leden van de Eerste Zeeuwse Rugbyclub, hoe wel him vereniging Oemoemenoe heet. Het eerste team heeft nu zes wedstrijden in de competitie gespeeld. Het scoorde 260 punten 'en Icr-eèg nog geen punten tegen zich. Inmiddels is ook met eén tweede team gestart. Zondag 30 oktober a.s. speelt Oemoemenoe I om 14.30 uur op het sportpark aan de Breeweg tegen de Wasps uitNijmegen. Dat belooft een interessante partij te worden. Het tweede team moet naar Am sterdam om de strijd aan te binden tegen Noordwij kerhout. gouden zegelringetje (na diploma- zwemmen gevonden), jongenshorloge, dameshorloge, diverse portemonnees, kettinkjes, ringen, f ietssleuteltjes, wol len handschoen, wit kindervest. Op zaterdag 30 oktober a,s. kan er om één uur 's middags proef gezwom men worden voor de diploma's A en B. Een week daarna kan voor het behalen van deze diploma's gezwom men worden. Behalve het kaartje kost het proefzwemmen niets. Het diploma- zwemmen kost 2,50. Het komt de laatste tijd nogal eens voor, dat auto's geparkeerd worden op de ruimte vlak voor de ingang van het overdekte zwembad Poelendaele. Dat mag niet. Zet uw auto dus a.u.b. op de parkeerruimte. In het zwembad wordt veel verloren. Er wox-dt dus ook veel gevonden. Hieronder een opsomming van zaken, die bij de kassa van het zwembad door verliezers opgehaald kunnen worden. Een bankbiljet van ƒ25, een Uit de begeleidingsbrief bij de begro ting 1972 lezen wij, dat in het bad vanaf de opening in oktober 1970 tot en met juli 1971 197.263 baden zijn genomen. In een jaar werden 1000 diploma's uitgereikt. Vorige week kondigden wij aan, dat op vrijdag as. in het personeelsge- bouw van de PZEM een voorstelling gegeven zou worden door Frank Koomans Poppentheater. Het spijt ons, maar door gebrek aan belangstel ling moest worden besloten deze voor stelling niet door te laten gaan. Jam mer, volgende keer beter. In de voorlaatste vergadering van de Middelburgse gemeenteraad vroegen burgemeester en wethouders om een bedrag van ƒ2.183. Daarmee wilde men op de Varkensmarkt vijf par- keermeters plaatsen. De raad was het daarmede niet eens. Op voorstel van de heren Beinema en Pijnenburg be sloot de raad dat er op de Varkens- markt geen parkeermeters komen, maar bloembakken. Speciaal de vele nieuwe bewoners van onze stad brengen wij graag het vol gende onder de aandacht. Het huisvuil wordt in Middelburg opgehaald in plastic zakken. De aanbieders van huisvuil moeten dit in plastic zakken met de opdruk .Gemeente Middelburg' op de stoeprand zetten. Deze zakken zijn verkrijgbaar bij de melkhandel. Het huisvuil wordt opgehaald op maandag en dinsdag en woensdagmor gen, met dien verstande, dat het vuil slechts één maal per week wordt opgehaald, in de wijken waar 's maandags huisvuil wordt opgehaald wordt op de le en 3e vrijdag van de maand grof huisvuil opgehaald, in de dinsdagwijk en woensdagwijk wordt grof huisvuil opgehaald op de 2e en 4e vrijdag van de maand. In elke week dus twee maal per maand gele genheid om gratis grof huisvuil aan te bieden.

de Faam | 1971 | | pagina 3