Belangwekkend experiment in Middelburgse woningbouw Tips voor de keuken Nieuw bijkantoor Nutsspaarbank Nieuwe wasinrichting voor auto's 9 DE FAAM Aannemer ONTMOETINGS WEEKENDS ZEEUWSE GEHANDICAPTEN li DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 Middelburgse glassnijder leidt zijn mensen zelf op „Stelt u zich eens een huis voor maar dan geheel zonder glas. Dat is vandaag de dag natuur lijk een onmogelijke zaak" aan het woord is de heer R. Roe- giers, directeur van Roegiers glashandel en glasslijperij in Middelburg. „Er wordt trou wens de laatste jaren steeds meer met glas gewerkt. Archi tecten hebben de mogelijkheid om in een ontwerp gewoon een gat te tekenen, waar glas in ge pland wordt. Je kunt er fantas tische effecten mee oproepen". Toch bestaat er voor de diverse be werkingen die het glas bij de firma Roegiers ondergaan moet, geen enkele schoolopleiding. Op technische scholen leren schilders wel glassnijden maar dat staat in geen enkele verhouding tot het snijden dat bij de firma Roegiers wordt gedaan. Dit heeft tot gevolg dat de heer Roegiers zijn men sen zelf een opleiding binnen het bedrijf moet geven, wat dan ook gebeurt. Het is vaak even moeilijk om mensen aan glas te laten wennen. De meesten hebben een onwillekeuri ge vrees voor de grote glazen platen die soms wel 3x4 meter zijn. Wanneer men die aan de onderkant optilt, staal het grootste deel ver boven het hoofd van de mensen die de plaat vervoeren, wat soms wel eens een beetje angstwekkend is. Men leert immers dat glas breekbaar en scherp is. De omgang met het glas is dus een zeer belangrijke factor in dit soort bedrijven. De werkzaamheden blijven voor een groot deel beperkt tot het voorsnijden van het glas en het slij pen van afgeplatte kanten, zodat men zich daaraan niet meer kan snijden. Vroeger werden er in het bedrijf van de heer Roegiers ook nog wel spiegels gemaakt. Nu worden echter grote spiegelplaten vanuit Belgie geïmpor teerd. Belgie is een van de meest vooraanstaande landen op het gebied van de glasproduktie, vooral in Wallo nië zijn veel glasfabrieken. Het slijpen gaat voor het grootste deel machinaal. Er is op het ogenblik maar weinig vraag meer naar gesle pen glas, althans niet naar glas met verschillende versieringen. Echte slij pers zijn er trouwens ook maar heel weinig meer. Het vak is al vergrijsd. Debet daaraan is misschien het feit dat het slijpen in nu niet zo geweldig fijne omstandigheden wordt gedaan. Men staat vaak in het water, want dat vloeit bij het slijpproces rijkelijk. Daartegenover staat dat het een zeer artistiek beroep is, het slijpen van bloemen, takken, vogels en tal van andere figuratie's is niet voor ieder een weggelegd, men moet het wel degelijk in de vingers hebben. De laatste tijd levert Roegers glashan del steeds meer glas rechtstreeks aan de aannemer. Glaszetters van de fir ma Roegers zorgen dan dat de ruiten in de gebouwde woningen komen te staan. Ook dit is weer een onderdeel in het vak waar geen andere opleiding voor bestaat dan de praktijk. Voor het vervoer van het glas naar de diverse bouwplaatsen wordt gebruik gemaakt van vrachtauto's. Deze heb ben een speciale inrichting die dooi de heer Roegiers zelf is uitgedacht: een klem voorzien van rubber dop kan met een handbeweging worden vastgezet waarbij de plaat tegen een rek wordt geklemd. Het vervoer van glas van de fabrie ken naar de groothandel, is ook dras tisch gewijzigd. Vroeger werden daar voor grote kisten gebruikt die met de hand moesten worden gelost. Tegen woordig rijden er zogenaamde Huio's vrachtwagens met een eigen losinstal latie. Het glas dat in pakken bi; elkaar zit wordt uit de auto gehesei en op een lorrie naar het magaziji gebracht. Het is zo dat een auto me een lading van twintig ton glas in tij< van drie uur wordit gelost... In het magazijn van een glashande als de firma Roegiers wordt het pa duidelijk hoeveel verschillende sooi ten glas er eigenlijk wel zijn. Op he ogenblik wordt er in de huizen vee gebruik gemaakt van polyglas, dat ee> sterk isolerende werking heeft. Het i; te vergelijken met een één steen.' muur. Dit polyglas bestaat uit twe: spiegelruiten met daartussen eer vochtvrije luchtlaag. Spiegelglas wi' zeggen dat dit glas op een volkome-: vlakke bodem is gegoten. Ander gla: dat ook vaak wordt gebruikt is he semi-spiegelglas. Dit vertoont echte: slagen die opvallen bij het erlang: kijken. Deze slagen zijn afkomstig var de wals waar dit glas door is gerold. Daar er steeds meer banken worder gebouwd is het niet verwonderlijk da ook de vraag naar kogelvrijglas is gestegen. Dit glas bestaat uit vier lagen spiegelglas van 6 mm dikte aa-n elkaar gekit met accetaat. Bij het gebruik van kleine wapens is dit abso luut kogelvrij. De laatste paar jaar wordt er ook vee', gebruik gemaakt van draadglas voor het maken van afscheidingen. Dit glas is vooral van grote betekenis bij brand. Wanneer een vuurhaard zich uitbreidt en een draadglazen af scheiding bereikt zal door de hitte de ruit springen. Het glas blijft echter aan het draad vastzitten zodat er geen gat ontstaat waardoor zuurstof aangevoer kan worden. Het is dus in hoge mate brandveilig. De heer Roe giers vindt het jammer dat er zo weinig gekleurd glas wordt gebruikt. Vooral bij moderne bouwwerken als flats en dergelijke werkt getint glas zeer decoratief. Minder geluidshinder door nieuwe bouwmethode Uit een onderzoek van TNO is gebleken dat bij het gebruik van een dubbele ankerloze OOSTERSE SALADE 2 bananen, 2 appels. 150 gr schoonge maakte knolselderij, sap van 1 ci troen 4 eetlepels mango-chutney, pe terselie, kropsla. 10 gehalveerde wal noten. De bananen pellen en in dunne plak jes snijden. De appels schillen, van klokhuis ontdoen de ene appel ras pen, de andere in kleine stukjes snij den. De schoongemaakte Icnolsederij grof raspen. De knolselderij, banaan en appel direct met citroensap be sprenkelen. De peterselie wassen en kleinsnijden. De chutney met de knol- sederij, banaan, appel en peterselie vermengen. De salade opdoen op ge wassen en uitgelekte slabladen en gar neren met de walnoten. Deze salade direct na het bereiden opdienen. VISSALADE 400 gr diepvrieskabeljauw, 4 eetlepels slasaus, 4 eetlepels magere kwark, peper, zout, lh eetlepel tomatenpuree, 2 appels, 250 gr tomaten, Vz blik doperwten, peterselie, kropsla. De vis volgens de gebruiksaanwijzing gaarkoken. Van de slasaus, de kwark, peper, zout en de tomatenpuree een saus maken. De appels schillen, van klokhuis ontdoen en in stukjes snij den. De tomaten wassen en kleinsnij den. De afgekoelde vis in stukjes verdelen en met de tomaat, de appel, de uitgelekte doperwten, de gewassen en fijngesneden peterselie en de saus vermengen. De salade opdoen op ge wassen en uitgelekte slabladen. Er gebakken aardappelen of stokbrood bijgeven. spouwmuur de geluidshinder voor een groot gedeelte kan worden tegengegaan. Maandag middag werd in een complex van 16 woningen in het Middel burgse plan Klarenbeek de laat ste tussenwand gebouwd vol gens dit nieuwe systeem, dat be staat uit twee muren van kalk zandsteen met daartussen een ruimte van ongeveer vier centi meter. Ter gelegenheid van dit gebeuren werd er in de burger zaal van het stadhuis in Middel burg een voorlichtingsbijeen komst gehouden met betrekking- tot het voorkomen van overma tige geluidshinder. Bij het experiment met deze nieuwe bouwmethode heeft de gemeente Mid delburg nauw samengewerkt met mensen van gezondheidstechniek TNO, het technisch bureau van de kalkzandsteenindustrie en het advies bureau van ir. J. Hageman te Rijswijk. De bijeenkomst werd geopend door de heer W. B. Boomsma, directeur van het NV Centraal Verkoopkantoor voor de kalkzandsteenindustrie. Na hem sprak wethouder W. P. J. Baars van de gemeente Middelburg. Hij liet onder andere weten dat bij de toepas sing van het nieuwe geluidsisolatiesy steem de woningen in materiaalkosten zouden stijgen. „Dit heeft tot gevolg", zei hij „dat de rijkspremie die voor het bouwen van deze huizen wordt gegeven, verlaagd wordt". Hij vertelde echter dat er op 30 juli al een brief naar de minister van volkshuisvesting is gestuurd met het verzoek of deze regeling kan worden veranderd. „Helaas hebben we daar nog steeds geen antwoord op gekre gen". wethouder Baars hoopte overi gens dat door toename in het gebruik van de dubbele spouwmuur de kosten wat omlaag zullen gaan. Daarna kwam de directeur van ge meentewerken Middelburg de heer ir. C. J. M. van Unen aan het woord. Hij vertelde in het kort de gescheiedenis van de geluidshinder in en rond Mid delburg. Hoe bij metingen door TNO was komen vast te staan, dat een groot gedeelte van de huizen die in een nieuwe complex te Middelburg werden gebouwd, wat geluidsisolatie betrof, de kwalificatie 'matig' neg niet eens haalden. Na zorgvuldig onderzoek door TNO de technici van de kalkzandsteenindu strie de gemeente Middelburg en het ingenieursbureau Hageman bleek bij een proefwoning uitgevoerd met een ankerloze dubbele spouwmuur de ge luidsisolatie zeer goed te zijn. Het keerpunt in de geschiedenis kwam toen het college van b. en w. van Middelburg aan verschillende op drachtgevers van de bouw van wonin gen te kennen gaf „dat volgens TNO de voor nieuwbouw ontworpen een- steensmuur niet aan de bepalingen van de bouwverordening zou voldoen en dat daarom geen bouwvergunning zou kunnen worden verleend op grond van art. 48 van de woningwet". Deze brief deed heel wat stof opwaai en, voornamelijk daar dit een verho ging van de bouwkosten met zich mee bracht. Om deze kosten wat te druk ken is er een steenklem voor de hijsbok ontwikkeld, die twee rijen stenen kan hijsen en ze gelijk op afstand brengt, zodat een spouw ont staat. Tevens is een aangepaste mor- teibalk geconstrueerd. Met behulp van deze installatie kunnen dubbele spouwmuren mechanisch worden ge metseld hetgeen een besparing in de kosten oplevert tot ongeveer 500,- a 600,- per woning. Oorspronkelijk be- lroegen deze kosten 700,- tot 1000,- per woning. Aan het eind van de bijeenkomst overhandigde de heer Boomsma aan ir. J. Mol, voorzitter van de woningbouwvereniging Middel burg, een bedrag voor het aanbrengen van de ankerloze dubbele spouwmu ren in een complex van 128 woningen die in Middelburg worden gebouwd. Na de bijeenkomst ging het gezel schap een kijkje nemen op het bouw terrein aan de Churchilllaan om te zien hoe het metselen van de spouw muren in praktijk wordt gebracht. De dag werd besloten met een koffie maaltijd in het Abdij restaurant. k Het slijpen van glas, zoals hier m het bedrijf van Roegiers glashan del en glasslijperij te Middelburg, is over hel algemeen een vrij natie aangelegenheid, daar er rijkelijk water bij gebruikt moet worden. voor deelneming kan men zich wen den tot de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie. Bogarastraat 7, Middel burg, telefoon: 01180-3069 Eventueel ook tot 'Het Zilveren Schor', Arnemui- den. telefoon: 02182-1285. Maandagmiddag werd in Vlissingen een nieuw bijkantoor van de Zeeuwse Nutsspaarbank geopend. Het nieuwe kantoor ligt schuin tegenover het wijkgebouw 't Anker, waarin tot voor kort het vorige was gevestigd. Door het sterk groeiende aantal cliënten werd de ruimte daar veel te klein en zodende trok men naar de overkant van de straat. Het nieuwe pand is door de firma Huisman geheel ver bouwd, terwijl de firma IJzerloo het schilderwerk voor zijn rekening nam. Behalve een receptie is er aan de opening niet bijzonder veel gedaan, geen officiële gebeurtenissen etc. De belangstelling om het gebouw te be zichtigen was echter overweldigend. Onder de bezoekers bevonden zich verschillende leden van het bestuur van de Zeeuwse Nutsspaarbank, direc tieleden van andere banken en wet houder Ch. J. G. Gillissen Verschage en gemeenteraadslid J. W. Peters na mens het gemeentebestuur. De balie is beveiligd met triplexglas dat stoot- en slagvast is. Achter in het kantoor staat een zware kluis van het nieuwste type. Een bijzonderheid is de terminal aan de balie die door het personeel van de bank binnenkort in gebruik wordt genomen. Dit ingewikkeld uitziende apparaat staat via een telefoonlijn in verbinding met een computer in Rot terdam, waarop alle gegevens van spaarbankboekjes zijn verwerkt. Men hoeft in Vlissingen straks enkel maar meer het boekje van een cliënt in de terminal te stoppen, het bedrag dat opgenomen of gestort wordt op te tikken en het wordt automatisch op de computer en op het boekje bijge werkt. Het spreekt vanzelf dat deze gang van zaken aanzienlijk tijdsbespa- rend werkt. Verder heeft het bankkan toor een aparte spreekkamer en een leuk overblijfvertrek. Achterin het ge bouw zijn nog een garage annex fiet senstalling en een archief aanwezig. Ook is er een keukentje. Ter gelegenheid van de opening waren er veel prachtige bloemstukken bin nengekomen, die nu een plaatsje op de balie hebben gekregen. De beheerder van dit bijkantoor is de heer J. van den Broek. Samen met twee andere personeelsleden zorgt hij voor een vlotte afhandeling van alle voorkomende bankzaken. Enige tijd geleden is men begonnen met de bouw van een ander bijkantoor voor de Zeeuwse Nutsspaarbank op de hoek Singel-Bosjeslaan. Ter gelegenheid van de opening ont vangt iedereen dié in de week van 19 tot en met 22 oktober bij dit kantoor een spaarrekening opent bij de eerste inleg van minimaal 10,- een bedrag van 5,- als premie. Voor de bestaande spaarders was er een leuke attentie in de vorm van een peper- en zoutstel- letje (varkentjes en balpennen. tioneren vaa een technische dienst, noemde de heer Priem een dergelijke ligging ideaal. In de nieuwe zaak is praktisch ieder artikel op het gebied van de elektra te vinden; of het nu om een strijkij zer of om een kleurentelevisie gaat, om een wasautomaat of een gewone hanglamp, men kan er terecht. In de zeer ruime winkel staan verschillende artikelen in leuke groepjes bij elk aar. Vooral aan de collectie lampen is duidelijk de nodige zorg besteed. Dit is het werk geweest van de eta leur Jan den Toonder. „We zijn geen zaak met de zogenaam de bokser-prijzen", aldus de heer Priem. „Wat voor ons het belangrijk ste is, zal het visitekaartje van de zaak worden, namelijk de service. Daar leggen wij de nadruk op. We zijn er om de mensen behulpzaam te zijn bij de aanschaf van een artikel en om er voor te zorgen, dat .emand iets koopt waar hij achteraf niet van hoeft te zeggen dat het een te grote uitgave was." Ook de garantieregelii^t is iets waar de heer Priem bijzonder trots op is: „We geven op alle artike len een jaar garantie, ook arbeidskos ten en materiaal vallen daaronder. Dit geldt natuurlijk in de eerste plaats voor de grotere stukken. We kunnen dit doen door onder meer een zeer prettige relatie met de fabrikan ten en door een groot aantal onderde len die we van alle artikelen die we verkopen, in voorraad hebben. Ook is er hier sprake van een snelle service". Op het gebied van de hi-fi staat Priem ook zijn mannetje. Tegen de achter wand van de zaak staan tientallen stereo-installaties van diverse bekende merken. Gedurende de eerste weken van de opening staat er in de etalage een fraaie hi-fi-installatie die niet van prijs is voorzien. Die is alleen bekend bij een reclameadviesbureau. Ieder een kan op een wedstrijdformulier de prijs invullen die hij denkt, dat voor deze installatie de juiste is. Ook moet er nog een slagzin worden gemaakt. Met het insturen van dit formulier maakt men kans op een avondje uit. in de vorm van een bezoek aan de Snip en Snaprevue, waarschijnlijk in Den Bosch. Alle kosten komen voor rekening van Priem. Op 17 novem ber worden de 'uitgaanders' die alle maal iemand mee mogen nemen bekendgemaakt. Bij de opening waarbij natuurlijk ook mevrouw Priem aanwezig was, ston den een geweldig aantal bloemen en bloemstukjes, afkomstig van vrienden en bekenden, door de hele zaak ver spreid opgesteld. Heel wat mensen maakten van deze openingsmiddag ge bruik om kennis te maken met deze nieuwe winkel. ^so Servicenter 'Sporthal' aan de President Rooseveltlaan te Vlissingen heeft een volkomen nieuwe wasinrich ting voor personenwagens. Tot kort daarvoor werd gebruik gemaakt van een wasinstallatie die helemaal om de te wassen auto heen draaide over een speciaal daarvoor aangelegd railsje. De nieuwe machine gaat echter over de auto heen. In de machine zijn drie enorme rollen aangebracht die be staan uit vier segmenten. Deze rollen zijn voorzien van nylon borstels en tonen aan de bovenkant het patroon van een dambord. Twee van deze rollen staan vertikaal aan de zijkant van de installatie, en een rol ligt horizontaal. Het voordeel van deze opstelling is, dat de borstels de auto's aan alle kanten kunnen bereiken, ze passen zichzelf aan bij de vorm van de carosserie van elk soort auto. Dit punt gaf bij de vorige wasinstallatie nog wel eens wat pro blemen. Het geven van een wasbeurt duurt een minuut of vijf. De machine kan worden bediend door één man. Wanneer deze man op een knop drukt, zet het apparaat zich in bewe ging. In de eerste gang wordt de auto gewassen, een keer van voor naar achter en een keer in omgekeerde richting. Daarna wordt de wagen afge- speold, waarbij op de terugweg een waslaag wordt aangebracht. Is de ma chine weer op het punt van uitgang- teruggekeerd, dan ziet men de hori zontale rol omhoog gaan en hoort men duidelijk hoe de twee grote aanja gers bovenin koude lucht beginnen te blazen. De rol wordt eerst geheel droogge- blazen zodat er bij de 'drooggang' over de auto geen waterdruppels op het dak of de motorkap kunnen val len. Nadat de installatie na twee keer drogen automatisch is gestopt, kan de er als nieuw uitziende auto uit de washal gereden worden. De heer A. J. G. Nederstigt van het Servicecenter is met het nieuwe appa raat bijzonder in zijn sas. In de eerste paar weken heeft hij al zo'n driehonderdvijftig wagens gehad. Hij merkte nog op hoe bijzonder de rol len van deze 'Roké-Califomia' zijn: ,Door hun geweldige oppervlakte en soepelheid kunnen ze zich als het ware om ieder uitstekend opstakel heen vouwen, zodat bijvoorbeeld ook het portier gedeelte onder de deur krukken wordt bereikt. Een van de voornaamste dingen is echter wel, dat er nooit iets stuk kan gaan, zolang het tenminste geen bijzonder vreemde autoaccessoires betreft". De prijs voor een wasbeurt bedraagt 5,- maar wanneer men gelijk komt tanken en er gaat minimaal twintig liter in de benzinetank, dan krijgt men 0,50 reductie. Al een aantal jaren worden op 'Het Zilveren Schor' in Arnemuiden zomer weken georganiseerd voor lichamelijk gehandicapten en niet-geliandicapte jongeren uit Noord-Brabant en Zee land. De deelnemers zingen en spelen, dansen en feesten en doen nog veel meer dingen, die zowel leuk als inte ressant zijn. Daardoor leert men zijn eigen en eikaars mogelijkheden beter kennen. Er wordt ook gepraat en er ontstaan contacten, die na de zomex*- week nog blijven bestaan en onder houden worden door brieven en bij eenkomsten. Naar aanleiding van deze ervaring hebben de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie en 'Het Zilveren Schor' samen het plan opgevat om ook voor de lichamelijk gehandicapten tussen 20 en 40 jaar ontmoetingsweekends te organiseren. Wat daar precies ge daan wordt, zal in de eerste plaats door de deelnemers zelfs bepaald moeten worden. Wellicht kunnen ei gen ervaringen uitgewisseld worden en nieuwe opgedaan. Misschien ook kunnen planne ngemaakt worden om te komen tot bepaalde voorzieningen die men in Zeeland nog mist. De medewerkers van de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie en van 'het Zilveren Schor' willen hierover graag' meedenken. Op 20 en 21 november a.s. wordt als eerste verkenning een weekend geor ganiseerd, waar lichamelijk gehandi capten uit Zeeland tussen 20 en 40 jaar (eventueel met begeleiders) wel kom zijn. Wel zal aan bepaalde medi sche en verpleegkundige voorwaarden moeten worden voldaan. Voorlopig wordt gedacht aan een maximum aan tal deelnemers van 20 personen. De kosten bedragen 20,-. Wanneer men niet over eigen vervoer beschikt, zal gezocht worden naar een oplossing hiervoor. Voor nadere inlichtingen of opgave burg is de zesde zaak die hij sinds februari van dit jaar op verschillende plaatsen in ons land opende. Al deze winkels worden wat admini stratie en dergelijke betreft, vanuit een centraal punt verzorgd, namelijk het kantoor in Nunen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van computers. De vroegere stoffenhandel, is in een re cordtempo van ongeveer zes werkda gen totaal veranderd. Met behulp van grote lappen decoratief materiaal werd een heel andere winkelinricnting mo gelijk. Een groot gedeelte van dc beschikbare ruimte werd afgeschoten om later dienst te gaan doen als magazijn. Ook is daar een ruimte gereserveerd waar de technische dienst voor Zeeland wordt onderge bracht. Er bestaan voorts plannen voor een vestiging in Goes, zodat Middelburg dan goed centraal zou komen te liggen tussen twee zaken in. In verband met het economisch func- Ook wensen of suggesties zijn op beide adressen van harte welkom. Ge zien het beperkte aantal deelnemers en de te treffen voorbereidingen is spoedige aanmelding zeer gewenst. Sinds donderdag heeft ook Middel burg een Priem-vestiging: in de voor malige winkel van Brouwenaar en Van de Kamer in de Lange Viele. Met de opening van deze /.aak in elektra in de ruimste zin van het woord, kreeg de heer A. Priem er zijn tweede verkooppunt in Zeeland bij. Zoals bekend, heeft hij ook de zaak van de heer Feenstra in Vlissingen overgenomen. De winkel in Middel-

de Faam | 1971 | | pagina 9