Qraanbeurs krijgt oude glans Tieners op de Modetoer IS DIT UW ZOONTJE GEMEENTELIJKE VOLKSKREDIETBANK RAADSRESTEN Cultuurnota vandaag in gemeenteraad Weekenddiensten 3 NIEUWS VAN HET SCHUTTERSHOF VERNIELINGEN NIEUWS UIT POELEND AELE Wat ter inzage ligt CULTUREEL OUDEREN- PASPOORT QUICK-QUICK- SLOW VOOR OUDEREN UITSLAG BEVOLKINGS ONDERZOEK DE FAAM fMMik m Drukke zaak Looptijd Openingsuren bank Rente J eugd b randiveer kan leden gebruiken DONDERDAG 21 OKTOBÉR 1971 27 oktober eet-speel-dag, aanvang 11.00 uur, einde: 16.30 uur kaarten a ƒ2,50 verkrijgbaar bij de medewerk sters van het dienstencentrum. 5 november Zuidmolukse dansavond. Verder vestigen wij ar uw aandacht op dat er weer Culturele Ouderen Paspoorten verkrijgbaar zijn a 3,50 per stuk. Indien u in het bezit bent van een COP-paspoort kunt u onder andere deelnemen aan een cursus bloemschik ken welke gegeven wordt, op de volgen de donderdagmiddagen (half drie - half vijf): 28 oktober, 11 en 25 november en 2 december. De totale kosten inclusief materiaal tien gulden. Hiervoor neemt u dnn steeds een eigengemaakt bloemstukje mee naar huis. Er wordt geoefend met 'levende' bloemen en strobloemen. Gaarne vragen wij uw aandacht; voor de volgende evenementen welke zullen plaatsvinden in het dienstencentrum 'Het Schuttershof' Schuttershofstraat te Middelburg. He herbouw van de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg vordert gestaag. Vorige week is de kapcon structie die in onderdelen al in de werkplaats van het aannemersbedrijf Mesu in St-Laurens klaar stond, op de pilaren gezet. Deze pilaren zijn de originele die bij de bouw van de eerste beurs gebruikt zijn. Natuurlijk zijn ze door de steenhouwer, die ook voor prachtige hardstenen stoepen zorgde, wel bijgewerkt. I-Iet ligt in de bedoeling hel gebouwtje omstreeks 12 november gereed te hebben daar het Damplein dan ook ongeveer klaar zal zijn. Zoals bekend, wordt dit een groot modern parkeerterrein, maar aangepast aan de oude stijl van de omringende gebouwen. De opening van het Damplein zal door de winke liers daar niet onopgemerkt voorbij gegaan laten worden, integendeel, men wil door het organiseren van een winkelweek of iets in die geest, probe ren de aandacht op dit gedeelte van de stad te vestigen. Tien Zeeuwse meisjes doen zaterdag aanstaande mee aan de provinciale finale van een mode-ontwerpwedstrijd. 'Tieners op de Modetoer', uitgeschre ven door het meisjesweekblad Tina. Op deze show in 'de Prins van Oranje' te Goes zullen de meisjes hun eigen mode-creaties tonen. De winnares van elke provincie zal uitkomen in de landelijke finale op 13 november te Rotterdam, waar de Tina-Mode-Miss 1971 zal worden gekozen. Tijdens de show in Goes brengt het living wall theatre Perspekt Delight een mime act en vóórts lichteffecten en muziek. De tien deelnemende meisjes zijn Hanneke de Reiger (12), Heinkens- zand; Els van de Jagt (13), Yerseke; Annette Burm (10), Nieuw-Namen; Il se Langenhorst (12), Hulst; Annema- rie Sinac (11), Borssele; Eveline Da- nielse (13), Middelburg: Janine van Tienhoven (14), Goes; Ceciel Sponse- lee (15), Axel; Nancy Warrens (10), Sas van Gent en Gerda Kattenbroek (11), Vlissingen. Eveneens in het kader van het COP- paspoort vertoont Frans Koomans met zijn poppentheater een voorstelling in de PZEM-kantkie en wel op vrijdag middag 29 oktober aanstaande. Aan vang: half drie. Prijs: 1,- (Niet COP- houders ƒ2,50). Zijn voorstelling in de "Brasserie' oogstte volle zalen. Pro gramma: 'De reis naar de maan' en 'Vcssenstreken'. Wist u dat u zich kunt opgeven voor een danscursus? Een danscursus spe ciaal voor ouderen. De polka, veleta en E-ngelse wals komen aan bod. Start woensdagmiddag 27 oktober in dansschool Meeuwse, Nieuwstraat 19. Kosten 1,- per les per persoon. To taal 10 lessen. Wordt weer jong met oude dansen. Graag tot ziens in het Schuttershof. HOOG WATER VLISSINGEN Donderdag 21 tot en met woensdag 27 oktober. do. 2.41 en 14.56, vr. 3.13 en 15.29, za. 3.46 en 16.03, zo. 4.23 en 16.42, ma. 5.03 en 17.28, di. 5.48 en 18.24, wo. 8.49 en 19.32. Westkapelle 21 min.' vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. 23 EN 24 OKTOBER 1971 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 B Artsen: Middelburg: za. 24.00 uur: P. H. Schram, Oosterscheldestraat 2, tel. 01180-4664. Zo. dr. J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180-4305 Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke 'en Domburg: F. G. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden en Nieuwland: G. A. v. d. Bockel, Kanaalstraat 89, Souburg, tel. 01183-1500: Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: J. W. Oostterhof, Markt 12, Veere, tel. 01181-271. Dierenarts: E. P. Oldenkamp, Meliskerke, tel. 01186-287. TANDARTS: G. H. P. J. Miljoen, Eemstraat 5, Oost- Souburg, tel. 01183-1530. Apotheek: J. H. Taa-Meijer, Scheldestr. 26, Vlis singen tel. 01184-2025. Vrijdag 22 oktober tot vrijdag 29 oktober L. v. d. Boogert, Korte Delft 12. Wijkverpleegsters: Zr. N. Boogaard, F. G. Alemanstr. 38, tel. 01180-3491. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, Sint-Laurens, Aagtekerke en Domburg: zr. Corrie, Noordstraat 27, Domburg, tel. 01188-1427. Groene Kruis Souburg: zr. A. M. v. Sabben, Sottegemstraat 22, Vlissingen, tel. 01184-2914. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis Souburg en Ritthem: mw. N. Filius-Westerbeke, Middenhofsingel 29, tel. 01183-1668. I Mevrouw, is dit uw zoontje? Zo ja, dan kunt u de origi nele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. U ontvangt dan tevens een waar debon van vijf gulden. Dat een onder het college van burgemeester en wethouders opererende instelling geld aan particuliere personen kan lenen is wellicht een niet zo bekende zaak. Toch bestaat de gemeentelijke volkskredietbank in Middelburg al sinds 1953. Deze instelling heeft een strikt sociaal karakter. Leningen worden slechts verstrekt als de noodzaak tot het aanchaffen van gebruiksgoe deren na onderzoek gebleken is. In het voorstel aan de gemeenteraad over het instellen van deze bank werd destijds onder andere opgemerkt, dat voorkomen moet worden, dat door het te gemakkelijk verlenen van kredieten de eigen verantwoordelijkheid wordt ondermijnd en 'leenziekte' wordt bevorderd. Ook werd gewezen op de mogelijkheid om schuldbemiddelend, (sanerend) op te treden. Bedoeld zijn hierbij de gevallen, waar naar verhouding van bet inkomen te grote schulden gemaakt „zijn en de verplichte aflossing hét gezinsbudget té zwaar belast. Uit het jaarverslag over 1970 blijkt, dat in dat jaar 123 leningen werden verstrekt. In 1969 was dit aantal 151 en in 1968 98. Die 123 leningen, die vorig jaar werden verstrekt vertegen woordigen samen een bedrag van 140.534.89. Eind vorig jaar liepen 222 leningen en stond een bedrag uit van 154.127.47. Het gemiddelde bedrag dat per geval in 170 werd geleend was 1142. De grootte van het krediet hangt in het algemeen samen met de grootte van het inkomen. De meeste kredieten worden verstrekt aan personen in de inkomensklas tussen 6.000 en 12.000 per jaar. rekening gebracht tot.ten hoogste 2°/b van het nominale leningsbedrag. De risicopremie werd door burgemeester en wethouders vastgesteld op maxi maal 1%. De bank is gevestigd bij de gemeente lijke sociale dienst, Stadhuisstraat 5, Middelburg. Het kantoor is voor het aanvragen van kredieten en voor het verkrijgen van inlichtingen geopend op alle werk dagen van 8.30 uur tot 11.30 uur. Bovendien is het kantoor geopend op dinsdagavond van 7.00-8.00 uur. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de bank uitsluitend diensten ver leent aan inwoners van de gemeente Middelburg. Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Het ziet er helaas naar uit, dat dit onderwerp regelmatig in onze rubriek gaat terugkomen. Nog maar enkele weken geleden ver telden wij u op deze plaats, dat aan de raad een krediet gevraagd werd van ƒ5.000 om hogere licht masten langs het rijwielpad tus sen de wijken Griffioen en Breeweg te doen plaatsen. Dit om te bereiken, dat minder lam pen kapot gegooid worden dan nu het geval is. De lichtmasten zijn namelijk nu niet zo hoog. Een dezer weken berichtte de directeur van gemeentebedrijven, de bedrijven, die voor de openba re verlichting zorgen, dat gecon stateerd was, dat in het Tooren- vliedtwegje en omgeving met windbuksen op de lampen van de openbare verlichting wordt ge schoten. De politie is op de hoog te gesteld. De looptijd van de 'kredieten is in het algemeen niet zo lang. Van de 123 kredieten die in 1970 werden verstrekt hebben er 9 een looptijd van een half jaar of' korter, 25 een looptijd van V? jaar tot een jaar, 70 een looptijd van 1 tot 2 jaar en 19 een looptijd van langer dan 2 jaar. Ij Commissie van advies jH= Burgemeester en wethouders worden ^5 bij het beheer bijgestaan tloor een =-= commissie van advies van tenminste 7 leden. De wethouder van sociale za- H= ken de lieer J. A. van Bennekom is voorzitter van die commissie. Verder hebben daarin zitting de directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (deze dienst behartigt namelijk de zaken van de volkskredietbank) de waarnc- mend directeur van die dienst en voorts vijf niet-ambtelijke leden na- melijk mevrouw M. M. Bijleveld-Over- eem, mevrouw J. Helm-Waage, en de heren P. H. Geers, P. L. Hamming en drs J. H. Roelvink. Per 1 januari 1969 werd de rentever goeding vastgesteld op 8% over het werkelijk uitstaand saldo van de le ning. Administratiekosten worden in Vorige week was er geen ruimte ge noeg om alle punten die afgelopen maandag in de raad aan de orde kwamen van een korte toelichting te voorzien. Hieronder de rest. 21 Krediet t.b.v. verbouwing gedeelte stadhuis. De gemeentelijke sociale dienst heeft kantoorruimten in de vleugel van het stadhuis. Door een uitbreiding van het personeel van deze dienst namen de huisvestingsproblemen nog meer toe. Vooruitlopend op een grotere verbou wing, waarvoor thans plannen worden ontwikkeld, werd de raad een krediet gevraagd van 5723,- om een aantal tijdelijke voorzieningen te kunnen aanbrengen. 22 Delegatie garantieverlening. Op grond van liet zogenaamde Besluit geldelijke steun volkshuisvesting kon de gemeenteraad besluiten een garan tie te verlenen aan personen, die een eigen huis kochten. Die garantie gold de betaling van rente en aflossing van een gesloten lening. Steeds meer wordt van deze regeling gebruik ge maakt en daarom werd aan de raad voorgesteld de afwikkeling van deze zaken aan bet college van b. en w. op te dragen. Dit om een vlotte behande ling van de ontvangen aanvragen le bevorderen. 23 Advies organisatie personeelsbeleid, leid. Al eerder zijn voorstellen in de raad behandeld over de organisatie en de efficiency van de secretarie. Daarin stelden b. en w. onder andere grote waarde te hechten aan een modern systeem voor personeelsbeleid/beheer. De raad was het daarmee eens. Over deze zaken wensen burgemees ter en wethouders nu een deskundig advies in te winnen hij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Dat ad vies kost incl. btw ƒ7410,-. Aan de raad werd gevraagd dit bedr2g ter beschikking te stellen. 24 Verbouwing conciërgewoning stad huis. Deze woning was aangesloten op de verwarmingsketel, die ook warmte aan het stadhuis levert. Om kosten te besparen zal in de conciërgewoning een apart keteltje worden geplaatst. Daarvoor moet het nodige werk ver richt worden in de keuken. Deze gele genheid wordt aangegrepen om nog wat andere aanpassingen te 'plegen De raad wordt gevraagd daarvoor een krediet te geven van 6500,-. 25 ƒ70.760,- voor materiaal reinigings dienst. De gemeentelijke reinigingsdienst beeft een uit 1961 daterende kipauto, die 210.000 kilometer gereden heeft en die nu aan vervanging toe is. Begrij pelijk. Overigens zal de oude wagen bij noodgevallen (gladheidsbestrij- ding) nog ingezet worden. Voor een nieuwe kipper werd de raad gevraagd om een bedrag van 66.240,-. Voor een nieuwe sneeuwschuif is voorts nog een bedrag nodig van ƒ4520,-. 26 le fase verbetering verlichting Noordweg. De verlichting aan de Noordweg zal verbeterd worden. De eerste fase van het verbeteringsplan voorziet in het plaatsen van masten op drievoudige afstand op het gedeelte tussen oude gemeentegrens en de Leliëndaalseweg. De raad werd een krediet gevraagd van ƒ21.000,-. 27 Ook meer licht op Noordsingel Op het gedeelte van de Noordsingel tussen de Noordbrug en de Churchill- laan zal de openbare verlichting even eens worden verbeterd. De raad werd daarvoor een krediet gevraagd van 24.900,-. 28 Hogere lichtmasten hij fietspad. De ƒ5000,- die de raad werd gevraagd om hogere lichtmasten te kunnen plaatsen langs het fietspad dat voert van de Griffioen naar de Breeweg is nodig omdat nu de lampen kapot gegooid worden. Zie ook elders in deze rubiek ('Vernielingen'). 28 tot en met 33 Begrotingswijzigin gen en rondvraag. Tijdens de rondvraag werd nog even van gedachten gewisseld over het for meren van een team van raadsleden voor het op zaterdag 6 november aanstaande te organiseren zaalvoetbal- en volleybaltoernooi voor Middelburg se gemeente-ambtenaren. Alle voorstellen die niet vermeld wor den werden aanvaard. Het C.O.P. wordt nu ook weer actu eel. De proef, die vorig seizoen met het C.O.P werd genomen slaagde zo goed, dat besloten is ook dit jaar over te gaan tot uitgifte van dit bewijsje, dat aanzienlijke reductie geeft op toegangsprijzen voor toneel voorstellingen en concerten, gratis toegang geeft tot ZVU-lezingen, Zeeuws Museum en tentoonstellingen van dat museum en de gemeente Middelburg, voorts reductie geeft op cursusgelden van ZVU-cursussen en dergelijke. Bovendien krijgt men maandelijks gratis de culturele agen da toegezonden, zodat men een goede keus kan maken. De prijs van het paspoort bedraagt dit seizoen ƒ3,50. Het kan verkregen worden bij het dienstencentrum voor bejaarden 'Het Schuttershof'. Pasfoto meebrengen. Degenen, die al een dergelijk paspoort hebben kunnen het voor ƒ3,50 laten verlengen. Dan is geen pasfoto nodig. Het COP is uitsluitend voor burgers van Middelburg', die 65 jaar of ouder zijn. Al spoedig kan er van het verlengde of nieuwe COP gebruik gemaakt wor den. Op vrijdag 29 oktober a.s. om 14.30 uur wordt ei in de kantine van de PZEM, Poelendaeleweg een voor stelling georganiseerd van Frank Koomans Poppentheater. Toegang 2,50. Houders(sters) van COP's 1. Kaarten verkrijgbaar bij 'Het Schut tershof'. Alleen voor houders van een COP wordt op vier achtereenvolgende donderdagmiddagen (eerste 28 okto ber a.s. aanvang half drie einde half vijf) een cursus bloemschikken geor ganiseerd. De cursus wordt gegeven door de heer K. W. J. Begeer van kwekerij Dekker. Kosten in totaal 10. Ook voor deze cursus opgeven bij 'Het Schuttershof' vóór 20 oktober a.s. Behalve een brandweerkorps waarvan de leden 18 jaar of ouder moeten zijn, heeft Middel burg ook een jeugdbrandweer. Van die jeugdbrandweer kunnen jongens van 12 tot en met 16 jaar lid zijn. Omdat de tijd niet stilstaat moeten elk jaar enkele jarigen afscheid nemen. Dat is dit jaar ook weer het geval. De jeugdbrandweer kan dus enkele jongens gebruiken om het korps weer op de volledige sterkte van 20 man te brengen. De voorkeur gaat uit naar jongens van 12 a 13 jaar, die dan enkele jaren kunnen meelopen. De jeugdbrandweer is elke vrijdag in actie. Eerst wordt er gesport in de gymzaal, die bij de brandweerkazerne is gelegen en daarna krijgen allerlei zaken rond het bestrijden van brand de aandacht. De jongens krijgen the orie en praktijk. De werking van allerlei spuiten wordt geleerd. Het materiaal wordt onderhou den enz. Bijzonder interessante zaken allemaal. Zijn er onder onze lezers liefhebbers dan kun nen zij zich aanmelden bij de brandweerkazerne. Daar is altijd wel iemand te vinden, die namen wil noteren. Spoedig daarna krijgt men een berichtje om eens te komen kijken en praten. Aan gezien de gegadigden aan enkele eisen moeten voldoen is er wel een kleine selectie. De zaken rond de nota inzake culturele aangelegenheden wor den vlot afgewerkt. In mei van dit jaar werd de nota 'uitgezet' in de Middelburgse gemeenschap (de 500 exemplaren zijn nu op). Op 14 september jongstleden werd de hoorzitting gehouden en vandaag, (donderdag 21 oktober 1971) gaat de raad in een specia le vergadering, die in verband met de te verwachten publieke belangstelling in de burgerzaal wordt gehouden, er nader over van gedachten wisselen. De bijeenkomst begint om acht uur. Iedereen is welkom. U ook. Bestemmingsplan Klarenbeek I (herziening), omvat gebied langs begin Noordweg. Voorbereidingsbesluit landgoed Ter Hooge. Voorbereidingsbesluit terrein aan Joost de Moörstraat. Voorbereidingsbesluit gebied Dau- wendaele I B (gebied tussen Schroeweg en oude Dauwendaelse- weg). Voorbereidingsbesluit herziening bestemmingsplan Stromenwijk II. le herziening bestemmingsplan Ma- gistraatwijk. Bestemmingsplan Elzenlaan. Het gaat hier met name om besluit gedeputeerde staten m.b.t. dit plan. Aan een gedeelte van de bij het plan behoren voorschriften is n.l. goedkeuring onthouden. Ontwerpvoorstel aan provinciale staten tot het onttrekken aan het openbare verkeer van weggedeel ten in de gemeenten Middelburg en Vlissingen. Wijziging partieel bestemmingsplan in hoofdzaken. Al deze stukken met bijbehorende kaarten liggen ter inzage op kamer 15 van het stadhuis op elke werkdag van S.0D - 12.15 uur en van 13.15 - 17.15 uur. Ja, het winterseizoen is nu toch echt begonnen. De bladeren vallen, de ka chels branden en allerlei instellingen organiseren activiteiten van velerlei soort. Hei dienstencentrum 'Het Schuttershof' gaat een danscursus voor ouderen organiseren. De eerste les wordt al op 27 oktober a.s. 's middags om 3.00 uur gegeven in dans school Meeuse, Nieuwstraat 19. Men kan zich opgeven per echtpaar of alleen in het dienstencentrum 'Het Schuttershof'. Schuttershofstraat la. Bij inschrijving gelieve men de helft van liet cursusgeld ad 5 (prijs dus maar ƒ1 per les) te betalen. Uit de toelichting die wij ontvingen blijkt dat het om een opfrissingscursus gaat. Een Engels walsje wordt door genomen, maar ook andere dansen, zoals de veleta, de kruispolka en de wienerwals zullen niet vergeten «-or den. Wordt weer jong met oude dan sen!! Aan het zwemmen voor een diploma komt geen eind. Dat is een goed teken, want hoe meer mensen kunnen zwemmen hoe beter. Op zaterdag 6 november aanstaande wordt weer examen afgenomen voor de diploma's A en B. Ook personen, die geen lessen volgen in 'Poelendaele' kunnen aan het diplomazwemmen deelnemen. Er moet dan wel eerst proef gezwommen worden. Dat kan op zaterdag 30 oktober aanstaande in het overdekte bad aan de Poelendaele- singel. Om 13.00 uur kan men laten zien hoever men de zwemkunst al machtig is. C- en D-dipIoma. Op zaterdag 13 november aanstaande kunnen proeven worden afgelegd met het doel diploma C of D te bemachti gen. Daar komt heel wat voor kijken. Op zaterdag 6 november aanstaande om 13.00 uur kan er proef gezwom men worden. Eisen diploma C: 1 in water van startblok en aanslui tend 25 m. borstcrawl; start in water en aansluitend 25 m. rugslag; 2 van startblok en aansluitend 200 meter zwemmen (slag naar keuze); 3 met hurksprong in water en twee bordjes opduiken, die op 2 meter diepte op een afstand van 2 meter uit elkaar liggen; met hurksprong in water en over afstand van 10 meter drenkeling in kopgreep vervoeren; 4 van lage wip rechtstandig voor waarts gestrekt; van lage wip zweefsprong voorover gestrekt. Eisen diploma D: 1 in water van startblok en aanslui tend 300 meter zwemmen, waarvan 200 meter schoolslag, 50 meter rug slag en 50 meter borstcrawl; 2 in hurksprong van bassinrand en van acht bordjes die op een diepte van 2l/z meter een meter uit elkaar liggen er in een ademtocht ten minste vier opduiken; 3 van startblok in water duiken en aan sluitend 10 meter onder water zwem men; 4 van lage wip rechtstandig voorover gestrekt; van lage wip zweefsprong voorover gestrekt; 5 waterpolobal 10 meter crawlend voorwaarts brengen en met dezelfde bal 5 meter ver wei-pen. Het proefzwemmen kan op een ge woon kaartje of knipkaart of iets dergelijks gebeuren. Het diploma- zwemmen kost nog 2,50. „Geen bericht, goed bericht". Dit gezegde geldt ook voor de deel neemsters en deelnemers aan het bevolkingsonderzoek, dat de afge lopen weken in Middelburg werd gehouden. Mocht er iets gevonden worden dan krijgt betrokkene binnen en kele dagenf in ieder geval binnen een week bericht. Hebt u een week na het onderzoek niets ver nomen dan is de zaak dus wel aardig in orde.

de Faam | 1971 | | pagina 3