Tips voor de keuken Nieuwe banketbakkerij-luncfiroom Bruidsshou/ van ,Ffesta' ROOVERS HIELD BONTSHOW Fotowedstrijd voor bejaarden DE FAAM Flora Ouders van nu en in de toekomst! DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 .Rammekenshoek' prachtig brok natuurschoon Boswachter Janse (rechts) met een bezoeker tussen de rietkraag langs een van de kreken. KOKEN ZONDER PANNEN Koken in aluminiumfolie is reuze ge makkelijk en u maakt er geen pan bij vuil. Vooral met vis en groente, maar ook met bijvoorbeeld lever kunt u snel een heerlijk gerecht op tafel zet ten. Voor de huisgenoten zal het steeds weer een verrassing zijn wat er voor lekkers in dat 'pakketje' op hun bord zit. De vis- en vleesgerechten kunnen ook op een barbecue klaargemaakt worden. U moet de pakketjes dan wel regelmatig keren. Recepten voor 4 personen. publiek niet meer zo vertrouwt... Hij blijft even staan om de plek aan te wijzen waar vorig jaar een enorm aantal spreeuwen neerstreek om te overnachten. Ook dit jaar was er weer een respectabele hoeveelheid. Onder de bomen waarin deze vogels hebben gezeten lijkt de rond te zijn omgeploegd: op de mest zijn wormen afgekomen, die op hun beurt weer aan trekkelijk waren voor de mollen. Een fraai voorbeeld van de kringloop in de natuur. Vanuit het reservaat dat hoofdzake lijk bestaat uit loofhout eiken en essen komt men in het opengestel de gedeelte dat voor het grootste deel bestaat uit populieren. Duidelijk is hier te zien dat er bij de beplanting- van het bos een bepaald systeem is gevolgd. Iedere boom moet een ruim te hebben van ongeveer zeven meter. Er wordt natuurlijk veel dichter ge pland, maar er wordt na verloop van tijd behooi-lijk gedund. Dit uitdunsel 'vulhout' genoemd, dient om de jonge bomen te beschutten tegen wind. Ook in dit deel van 'Rammekenshoek' zijn er talloze mooie plaatsjes te vinden. In de oude noodboerderij waar de heer Janse nog geruime tijd heeft gewoond, blijkt in een van de vertrek ken een groot aantal nesten te zijn ondergebracht. Compleet met eieren. Daarnaast liggen er nog heel wat andere bezienswaardigheden. Een daarvan is een nestkastje, waarvan de opening door een specht groter is gemaakt door middel van het bekende 'hameren'; het dier kon er anders niet door. Achter een kastdeur zit een heel mooie opgezette uil. Ook deze dieren komen in steeds minder wördende aantallen voor. Enkele jaren geleden waren er nog 3000 paren, daarvan zijn er momenteel nog maar 200 paren over... Nu het seizoen achter de rug is, taant de belangstelling voor de rondleidin gen. Voor de heer Janse is dat niet direct een bezwaar: hij heeft z'n han den vol aan karweitjes in de bossen. Een ding moet hem nog van het hart: „Als er soms op een vreemd tijdstip een auto of fiets of wat voor voertuig dan ook aan de bosrand sta-t, gebeurt het vaak dat inwoners van Ritthem me daarop attent maken. Dit wijst toch wel in de richting dat deze mensen het bos beschouwen als iets wat hen direct aangaat. Het is als het ware iets van hen, iets waar ze zelf bij betrokken zijn. En zo zou het eigenlijk overal moeten zijn. Ik hoef er niet bij te zeggen dat dit idee het plezier in mijn werk nog verhoogt." Even ten zuiden van de weg door het Sloegebied, die Vlissin- gen met Goes verbindt, ligt het prachtige natuurreservaat 'Rammekenshoek'. Veel mensen die over de weg in hun auto voorbijsuizen zullen bij zichzelf denken: He, kijk nou, wat een leuk stukje bos". Toch zou de grootte van dat 'stukje' bij na dere beschouwing nog behoor lijk meevallen! Het is een bos dat is aangelegd in het gebied, waar grote geulen en kreken van soms wel zeventien meter diepte de sporen zijn van de inundatie in 1945. Door de weg gebombardeerde dijk stroomde het water van de Westerschelde het eiland bij vloed in en bij eb weer uit. De diepten zijn toen ontstaan door uitschuring van het water. Het bos zelf is aan geplant in 1948 en is nog maar enkele jaren voor het publiek toegankelijk. Rammekenshoek', in de wandeling ook wel 'het Ritthemse bos' genoemd, bestaat eigenlijk uit twee gedeelten. Het ene deel is permanent voor pu bliek toegankelijk, het andere is na-, tuurreservaat en daarom verboden! terrein. Om het publiek toch de moge-j lijkheid te bieden de natuur in dit reservaat te bewonderen, zijn er on der de kundige leiding van boswach ter J. Janse, gedurende het seizoen rondleidingen georganiseerd. „Het afgelopen seizoen", vertelt de heer Janse tijdens een wandeling door het reservaat, „zijn er toch zeker; weer zo'n achthonderd mensen ge-j weest. Bij dit aantal zijn ook excur-i sies inbegrepen. Vooral in de broed-! tijd is het voor vogelliefhebbers hierl een interessant gebied. Toch zou ik> liever, hoe vreemd het ook moge klinken, eigenlijk veel minder of hele-! maal geen mensen willen zien. Om de! doodeenvoudige reden dat mensen en: vogels nu eenmaal moeilijk samen-i gaan". Niettemin vindt de heer Janse het zeer belangrijk, dat de belangstel ling voor de natuur in het algemeen, steeds toeneemt. In het reservaat kun nen belangstellenden de vogels in alle rust bestuderen en leren kennen. Om enkele soorten te noemen: lijsters, winterkoninkjes, vinken, haggemussen, kneutjes, kraaien, etc., verschillende soorten watervogels als bergeenden, karekieten, visdiefjes en scholeksters. Het zijn bij elkaar wel vijftig ver schillende soorten. Vaak spant de heer Janse bij sommi ge laantjes of dreven een zogenaamd 'mistnet' waar de vogels bij het invlie gen van een laan tegenaanbotsen en daardoor langs het net naar beneden vallen, waarbij ze in een speciaal gedeelte van dit net worden opgevan gen. Dit gebeurt allemaal om de vo gels te kunnen ringen. „Je moet goed uitkijken welk net je gebruikt" vertelt 'e boswachter. „Als je bezig bent met een net dat vrij kort is, kan het best gebeuren dat een fazant of een hout duif er dwars doorheen vliegt. Je moet dus goed weten waar je met welk net staat". Het kapotvliegen van een net komt alleen voor bij het korte net. Dit heeft namelijk, wanneer het strak staat (met z'n meter of zes) geen veerkracht genoeg om een op volle snelheid vliegende betrekkelijk grote vogel, tegen te houden. Voor dit soort 'snelvliegers' maakt men gebruik van lange netten, soms van tien tot vijf tien meter, maar dan moet er wel de benodigde ruimte voorhanden zijn na tuurlijk. Het is opvallend hoe fraai ook de flora er bij staat. Een goed voorbeeld van de rust in het bos zijn de padde stoelen. Aan de stronk van een afge zaagde boom groeien prachtige zwam men. Ook ziet men er regelmatig de 'elfenbankjes', een kunstig bouwwerk je van moeder natuur. Het is eigenlijk al vanzelfsprekend dat deze dingen uit een voor het publiek opengesteld bos binnen de kortste keren zouden zijn verdwenen. Dagelijks ziet de heer Jan se dit in het andere deel van 'Ramme kenshoek', waai-van de ene dag op de andere bloemen en planten soms ver dwijnen. „Het is jammer", zegt hij, „dat er bij de honderd mensen nou twee zijn die dergelijke dingen doen. Deze paar pro cent maakt dat je soms het hele Vorige week hield bruidshuis Fiesta, de Middelburgse speciaalzaak op het gebied van bruidskleren en kleding voor moeders van de bruid en bruid meisjes, gedurende enkele avonden een show in de eigen salon in de Lange Delft. Er bestond voor deze show zoals gebruikelijk weer zeer veel belangstelling. De firma De Vos had gezorgd voor elegante sieraden. In deze show toonde Fiesta een ge heel nieuwe collectie bruidstoiletten, complets en avondtoiletten. De bruidstoiletten die werden ge showd, waren in hoofdzaak te verde len in twee soorten: de princesselijn- modellen en de toiletten met de blou- sende mouwen en de ruime rok. Ook waren er voor deze winter tal van pastelkleurige bruidstoiletjes in rose en lindegroen. Er kan een keuze ge maakt worden uit lange gladde mou wen, kelkmouwen en kopmouwen. Op vallend was dat er dit seizoen meer lange sluiers gedragen worden. Speci aal voor de avond had men, beslag weten te leggen op een bruidegom die verschillende bruidjes begeleidde op hun show door de winkel. Ook waren er wat jumpsuits te zien voor de zeer moderne bruidjes. Ge maakt van wollen georgette. Een van de jumpsuits had wijd uitlopende pij pen. Zeer apart was de buidsjapon van doupionzijde met wijde tot op de grond vallende mouwen met hoog split. De show werd ongetwijfeld gestolen door de vijfjarige Manke. Als bruids meisje droeg zij verschillende heel leuke pakjes. Voor de bruidsmoeders en de andere familie in de vrouwelij ke lijn was er een keur van verschil lende toiletten te zien. Mevrouw Ou- termans deelde mee dat chic niet altijd duur behoeft te zijn. Wanneer men een wat eenvoudiger japon heeft, kan men deze door het dragen van een aparte hoed of andere goede accessoires, zeer aantrekkelijk maken. Voor de handige dames zijn verschil lende modellen ook geknipt verkrijg baar zódat ze de japonnen enkel nog maar in elkaar hoeven te zetten. De eigenaresse van Fiesta, mevrouw Ou- termans, was op deze shows de lady- speaker. Schelvis of kabeljauw met rookspek. 600 g. schelvis- of kabeljauwfilets (vers of diepvries), 50 g. dun gesneden rook spek, 1 citroen, peterselie, verse tijm, peper, zout. Was de filets zonodig en snijd ze in 4 stukken. Wrijf de vis in met peper en zout en omwikkel de vis met de plakjes rookspek. Snijd de citroen in plakjes en ver deel ze over de vis. Was de peter selie en de tijm en snijd ze fijn. Leg de vis op 4 stukken aluminium--, folie en bestrooi hem met peterselie en tijm. Vouw de aluminiumfolie dicht Leg de pakketjes op een rooster in een hete oven van 200-220'C. Laat de vis in 25 minuten gaar worden. Schelvis of kabeljauw met gember en banaan. 600 g. schelvis- of kabeljauwfilets (vers of diepvries), 4 nootjes gember, 2 eet lepels gembersiroop, banaan, paprika poeder, peper, zout. Was de filets zonodig en snijd ze in 4 stukken. Wrijf de vis in met peper zout en paprikapoeder. Leg de vis op 4 stukken aluminium folie. Snijd de gember klein en de banaan in plakjes. Verdeel de gem ber en de plakjes banaan over de vis en besprenkel alles met de gember siroop. Voiiw de aluminiumfolie dicht. Leg de pakketjes op een rooster in een hete oven van 200-220'C. Laat de vis in 25 minuten gaar worden. Lever met champions. 4 dunne plakken lever van 100 g., 50 g. champignons, 1 ui, peterselie, bies look, peper, zout. Was de champignons, bieslook en pe terselie en snijd ze klein. Maak de ui schoon en snijd hem klein. Was de lever en wrijf hem in met peper en zout. Rol de lapjes op en leg ze op 4 stukken aluminiumfolie. Ver deel de ui, de champignons, peterse lie en bieslook over cle lever. Vouw de aluminiumfolie dicht. Plaats de pakketjes op een rooster en laat de lever in 20 minuten in een hete oven van 200-200° C. gaar worden. Gevulde paprika's (lunchgerecht). 4 middelgrote paprika's, 4 eieren, 50 g. geraspte kaas, 50 g. ham, peterse lie, bieslook, 4 eetlepels melk of bouil lon, peper, zout. Snijd een kapje van de paprika's, ont- i doe ze van zaad en zaadlijsten en was ze. Klop de eieren los met de melk of de bouillon, peper en zout. Snijd de ham klein. Vermeng de eieren met de ham, de kaas en de gewassen en klein ge sneden bieslook en peterselie. Schenk het eiermengsel in de paprika's en zet de kapjes er weer op. Zet iedere paprika op een stukje alu miniumfolie en vouw dal dicht. Plaats de pakketjes op een rooster en laat de paprika's in een hete oven van 200° C. in 15 minuten gaar worden. Komkommer gevuld met kaas en to maat. 1 komkommer, 2 a 3 tomaten, 150 g. gesneden belegen kaas, peper, zout. Schil de komkommer. Snijd hem. in de lengte doormidden en haal het zaad eruit. Ontvel de tomaten, snijd ze in stukjes en strooi er ivat peper en zout op. Vul de komkommerhelften met de tomaten en bedek ze dan met de plak ken kaas. Leg de komkommerhelften op 2 stuk ken aluminiumfolie en pak ze apart in. Leg de pakketten op het rooster, met de gevulde kant naar boven en laat de komkommer in een hete oven van 200° C. in 15 minuten gaar worden. De pakketjes nog dichtgevouwen op de borden leggen, zodat ieder, met zijn mes en vork, zijn pakketje open kan maken. Let op, ze zijn kokend heet! KIPSAUS Kip aan het spit. Hierbij wordt een andere saus gebruikt. De zachtzoete saus doet wonderen. Drink er een koe le Rosé bij. Ingrediënten: 15 gram witte basterd suiker, 'h theelepel paprikapoeder, theelepel peper, theelepel zout, 2 dl. tomatensap, dl. ketchup, 1 ge snipperde ui, 1 dl. azijn, 1 eetlepel olijfolie, enkele druppels Worcester- saus. Alles bijeen in een steelpannetje. Gedu rende 10 minuten laten trekken. TAHITIAANSE PANNEKOEKEN Basis beslag. 6 bananen, 1 theelepel citroensap, 100 gram zeer fijne tafel suiker of 50 gram bruine basterd suiker en 50 gram zeer fijne tafelsui ker, 4-6 eetlepels rum. Maak een verrukkelijk prakje van ba naan, citroensap en de helft van de suiker. Als de pannekoeken klaar zijn dan verdeelt u dit mengsel eerlijk. In het midden van iedere pannekoek een flinke lepel. Dan de pannekoek in vie ren vouwen en alles op een schaal rangschikken. Strooi de rest van de suiker er over heen. Nu de rum ver warmen en over de pannekoeken gie ten. Aansteken en vlammend opdie nen. Maandagmiddag jl om drie uur open de brood- en banketbakkerij Brons wijk in de Lange Delft te Middelburg een gloednieuwe banketbakkerij-lunch room. Deze bevindt zich op num mer 109, waar vroeger een rijwielzaak was gevestigd, er gelegenheid van deze opening hielden de het en me vrouw Bronswijk maandag een druk bezochte receptie in de nieuwe afde ling van hun bedrijf. Het oorspronke lijke bedrijf is ook in de Lange Delft, namelijk op nummer 99. De heer Bronswijk was geweldig blij met deze uitbreiding. Het werd in de winkel vaak zo druk, dat de mensen te lang moesten wachten voor ze geholpen konden worden. Het is ech ter niet de bedoeling dat er in de oude winkel helemaal geen gebak meer te krijgen valt. Alleen is de sorterkig in de nieuwe afdeling veel ruimer. Ook het idee van de heer Bronswijk om aan deze banketbakke rij een lunchroom te verbinden, is tot uitvoering gebracht. De lunchroom biedt plaats aan ongeveer 32 bezoe kers, die daar kunnen genieten van een kopje koffie, met of zonder gebak of van een ander drankje. Het behoeft geen nadere uitleg, om vast te stellen, dat ons hedendaags verkeer steeds drukker wordt. De overheid van het rijk, provincie en gemeente staat voor een heel moeilij ke taak om het verkeer in ons klein landje in de hand te houden. Doe wij hier iets aan? Elke dag lezen we in de krant het droevige aantal verkeers slachtoffers met of zonder dodelijke afloop. Dan vragen wij ons steeds maar weer af of dat zo door moet blijven gaan. Natuurlijk niet, daar moet wat aan gedaan worden. U kunt meehelpen door lid te worden van de vereniging 'Veilig Verkeer Nederland' afdeling Oost- en West-Souburg. dan ook alleen eerste kwaliteit bont verkoopt. Niet alleen de buitenkant is van belang, ook de binnenkant van de huiden wordt degelijk gecontroleerd op looifouten etc. Was bont voor de tweede wereldoorlog nog exclusief, door de populair geworden prijzen die tussen de 750,- en de 1500,- liggen, is zo'n bijzonder prettig dragen de, modevaste mantel haast voor ie dereen bereikbaar geworden. Enkele successen uit de collectie wa ren een kort manteltje van chenotte bont (kat) in een donkerbruin-wit streepdessin, een sportieve mantel van Russisch veulen en een midimantel van beverlam gegarneerd met drie lagen blauwvos aan de zoom en een vrij brede blauwvoskraag. Deze mo dellen waren eigenlijk voor de wat jongere vrouw. Voor de oudere dames waren er een hele serie klassieke mantels die het vooral van de kunst zinnige verwerking van de edele bont soorten door de vakman bontwerker moesten hebben. De meeste mantels werden gecompleteerd met fraaie tas sen, die eveneens bij de firma Roo- vers verkrijgbaar zijn. Behalve bont werd ook een aantal suede jassen geshowd, terwijl mannequin Marike, pas 10 jaar oud, in gezelschap van mannequin Margriet bij wijze van toegift nog wat ruiterkleding toonde. Wat doet deze vereniging? Voor u al wat mogelijk is om uw kinderen veilig langs de wegen te laten gaan. Voor automobilisten en bromfietsbe rijders de cusus 'Pech-Onderweg' or ganiseren, gecombineerd met de eer ste hulp bij ongelukken (de noodzake lijke kennis hiervan). Voor alle weg gebruikers wordt een verkeerscursus gegeven. Vervolgens het voorbereiden en organiseren van verkeersproeven voor leerlingen van de Hoogleerjaren van de lagere scholen. Tenslotte op allerlei manieren trachten op te ko men voor een goed verkeer ter plaat se. U kunt begrijpen dat dit veel geld kost. Het rijk en de gemeente Vlissin- gen geven subsidies. De vereniging heeft steeds de volle medewerking van het gemeentebestuur en politie, die met raad en daad klaar staan om te trachten de steeds uitgebreider worden verkeersproblemen op te los sen. Toch kan de financiële steun van de inwoners niet worden gemist. Aar zel dus niet langer, maar geeft u op als lid. Het lidmaatschap kost 5 per jaar, donateur ƒ2,50 per jaar. Geeft u op bij de onderstaande adressen: J. Deij, Kromwegensingel 12, tel. 1355 (voorzitter) J. Beck, Van Doornlaan 44 penn. E. Rutters, Burchtstraat 47, tel. 1821, mevr. M. Lobbezoo, Vrij burgstraat 33, J. Veen, Pr. Hendrik straat 66, tel. 1841, mej. M. Bos- schaart, Hudsonstraat 4, .J Blokland, Margrietstraat 1, tel. 2186, H. Leender- tse, Platanestraat 5, J. Westerweel, Dijkstraat 41, secretaris. Vrijdag 1 oktober hield het lederhuis Roovers in cafe-restaurant 'de Brasse rie' een tweetal zeer geslaagde bont shows. Een week tevoren was er in Goes ook een drukbezochte show ge weest. Het was echt voor elk wat wils bij deze gelegenheid: er waren mantels in vele soorten bont te zien zowel voor de jonge hippe vrouw als voor de wat oudere. Opvallend was dat de geitevacht, overigens uit ver schillende delen van de wereld afkom stig, zeer goed vertegenwoordigd was. Om enkele soorten te noemen: Danka- li, Cheurette, Chekiang, Asmara. Daar naast waren er veel nerstmantels in diverse soorten en kleuren, bisam, persianer, lam, kalfs- en veulenjassen. „Alle bontsoorten die in de mantels zijn verwerkt en die door de firma Roovers worden verkocht, zijn afkom stig van gefokte dieren" verzekerde keer op keer speaker Ronnie de Ko ning. „De wildstand heeft dus in deze niets te lijden". Het duurste model dat werd getoond was een midi-jas van ocelot-Peluda. Deze mantel had een dubbele rij knoopsluiting, een rugceintuur, een re- verskraag en een lang rugsplit. Hoewel de prijzen van verschillende jassen, mantels en stola's nu niet direct aan de lage kant zijn te noemen, staat daartegenover dat de firma Roovers Er is echter een hoofdprijs die beslist de moeite waard is: een camera of wanneer men al een camera heeft, een waardebon ter waarde van het bedrag van dat fototoestel. Wil men voor deze prijs in aanmerking komen, dan is men verplicht tenminste 1 foto in te zenden met een stadsbeeld naar keuze. De andere opnamen komen niet in aanmerking voor deze prijs. De camera's moeten uiterlijk drie da gen na ontvangst weer worden ingele verd. Degenen die deze wedstrijd hebben mogelijk gemaakt zijn de stichting dienstverlening aan bejaarden en foto- handel Harry Verschuren. Deze laatst genoemde firma heeft alle filmmateri aal en camera's ter beschikking ge steld. Ook zorgt zij voor de afwerking van films en foto's. De jury zal bestaan uit personen die van deelname zijn uitgesloten. Deel ervan maken in ieder geval uit de heren N. Riet, directeur van het dien stencentrum en A. van de Velde, fili aalhouder van Harry Verschuren. De inschrijving staat open tot 11 oktober bij Harry Verschuren, Lange Delft 47, Middelburg. De resultaten zullen woensdag 17 november tentoon gesteld worden in het dienstencen trum. Om enigszins aan de kosten tegemoet te kunnen komen wordt een inschrijf geld van ƒ2,- per deelnemer gevraagd. Het idee voor de inrichting is afkom stig van de heer Bronswijk zelf. Er is in de-afwerking veel hout gebruikt. In de lunchroom staan een aantal stoel tjes die wat stijl betreft erg veel lijken op oud-Hollands meubilair. De groen grijs geblokte vloerbedekking doet rustig en warm aan. Voor in is de winkel. Er staan een aantal ruime koelvitrines die vol lig gen mei de meest uiteenlopende soor ten gebak. Achter deze koelvitrines is nog een speciale ijsbak aangebracht. Er zitten een vijftal soorten ijs in, bestemd voor het maken van ijscou pes. Vlak daarbij staat een uiterst modern koffiezetapparaat en daar naast een slagroomkoeler met spuitin- richting, zodat men altijd verse slag room bij de hand heeft. Het was voor de familie Bronswijk maandag wel een bijzonder heugelijke dag daar het ook precies de datum was dat de heer Bronswijk 4 jaar geleden de bakkerij van de firma Wattez overnam. Overigens kan men van de heer Bronswijk gerust zeggen dat hij een traditie voortzet. In het jaar 1860 begon zijn overgrootvader in het bakkersvak- Opvallend waren de zeer vele bloem stukken die overal in de zaak stonden verspreid. Ze waren afkomstig van zakenrelaties, vrienden en bekenden, waarvan er velen op de openingsre ceptie aanwezig waren om de heer en mevrouw Bronswijk geluk te wensen met hun nieuwe aanwinst. Voor de oudere bewoners van Middel burg en omgeving bestaat de moge lijkheid mee te doen aan een fotowed strijd. Deze wedstrijd is bedoeld voor alle personen van 60 jaar en ouder, hetgeen niet wil zeggen dat iemand die nu 59 is en binnenkort 60 wordt, niet mee zou kunnen doen. Iedere deelnemer heeft gelijke kansen, want iedereen krijgt een zelfde soort foto toestel ter beschikking. Dit gebeurt overigens geheel gratis. In de camera zit al een cassette met een flimpje waarop u zes foto's kunt maken. De onderwerpen daarvoor zijn: stadsbeel den. landschapsopnamen, portretopna men en. onderwerpen naar eigen keu ze. Het ontwikkelen en afdrukken van de foto's gebeurt eveneens geheel gratis. De foto's worden na de wedstrijd het eigendom van de maker. Als een van de foto's een eervolle vermelding krijgt, betekent dat een gratis vergro ting van 10 x 15 cm.

de Faam | 1971 | | pagina 9