vertienvoudigd Ledental meer dan Weekenddiensten Minder Zeeuwen emigreerden Vilvoordse kunst BevoSkings onderzoek Honden en belasting Vernielingen AGENDA Wat ter inzage ligt Asfalt in Dauwendaele Uitbreiding NIEUWS UIT POELEND AELE jj Vriendelijk verzoek 3 1 Grote verbetering Cliaos v Walplein Zaterdag dam simultaanseance in sporthal Nog eens f5000,- Gevonden voorwerpen DONDERDAG 7 OKTOBER. 1971 DE FAAM De viering van het tienjarig be staan van de Middelburgse wa tersportvereniging 'De Arne' is beslist niet onopgemerkt voor bijgegaan. Zaterdagmiddag werd een zeer geslaagde vlootschouw gehouden, die eindigde in het hart van de stad Middelburg, tussen de Spijker- en de Bellink- brug. Aan een 'propaganda- tocht' over het Kanaal door Walcheren, die begonnen was bij de sluizen van Veere, werd door ca. tachtig zeil- en motorjach ten deelgenomen. Het was een bijzonder fleurig en vrolijk ge zicht al deze schepen, die voor deze gelegenheid allemaal gepa- voiseerd waren. Op de Kinder dijk en de Rouaansekaai waren honderden mensen samenge stroomd om van dit evenement getuige te zijn. De vlootschouw werd bovendien nog opgeluis terd door 'Juliana', dat verge zeld was van een majoretten- korps. In de avonduren was er voor de leden van de Arne een feest in de Middel burgse Schouwburg. Dit feest werd opgeluisterd door het optreden van de bekende cabaretier Rients Gratama met zijn 'Knollentuin'. Hij laste op ver zoek van het Arnebestuur ook enkele nummers uit zijn nieuwe show in. Na dit optreden verzamelde men zich voor een bal op muziek van het Coloriet-combo uit Tilburg. De voorzitter van 'de Arne' de heer B. Vriesman had de feestavond geopend. Hij sprak daarbij de verwachting uit dat de vereniging nog verder zal uit groeien. ,J3e watersport betekent voor velen een uitkomst, zeker nu deze vorm van recreatie niet alleen maar meer voor de financieel sterkeren is weggelegd". Aldus de Ame-voorzitter. Hij hoopte verder dat het Veerse Meer qua karakter niet zal uitgroeien tot een tweede Loosdrecht. Gezien het beleid van het Recreatieschap Veerse Meer, in welk verband hij hulde bracht aan de directeur van dit recre atieschap de heer H. P. Hiijsman, zou dat volgens hem zo'n vaart niet lopen. De heer Vriesman bracht ook dank aan de overheid voor het aanbrengen van voorzieningen voor de watersport. Ook wees hij op een teruggang van de etiquette op het water. Men zal elkaar opneiuw moeten leren respec teren. Daarna lichtte hij het streven naar 9 en 10 oktober 1971 Hulpcentrum Noortl- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE Alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2238 Artsen: Middelburg: za. 24.00 uur: J. K. Do minicus, Dam 59, tel. 01180-2830. zo. H. A. Delfos, Rouaansekaai 47, tel. 01180-2637. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke en Domburg: L. Sloos, Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Souburg, Amemuiden en Nieuwland: Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel, 01183-1212. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: P. J. Bom, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Dierenarts: I. C. Klok, Oostkapelle, tel. 01188-1443. uitbreiding van de havenaccommoda tie in Middelburg toe. Het aantal ligplaatsen in het z.g. Balkengat is te klein geworden voor de snelgroeiende vereniging, die het ledental in tien jaar zag stijgen van 33 tot 386. Er liggen thans plannen bij de gemeente voor een uitbreiding van het aantal ligplaatsen in twee fasen; de eerste tegenover de accommodaties van de roeivereniging 'de Honte', de tweede in het kaaigedeelte tussen de Spijker en de Bellinkbrug. In het bijzonder prees de heer Vries man verder tweede bestuursleden van de vereniging; secretaris J. H. van Pagee en havencommissaris J. Jacobs. Aan het eind van zijn toespreak ging hij over tot het uitreiken van de prijzen van het clubkampioenschap in de 16 vierkante meter klas. Hans van Pagee had samen met fokkemaat Hannie Dekker het kampioenschap voor zich weten te behouden en kreeg de wisselprijs, het zilveren schip van de Arne, een beker die hij nu mag behouden en de clubvaan. Voor Han nie waren er bloemen. Ook waren er bekers voor de winnaars van de twee de en de derde prijs, de heren Pierre de Groot en P. Dekker. De eerste voorzitter van watersport vereniging 'de Arne' de heer S. P. Rietema, had tijdens een aan de.feest-! avond voorafgaande receptie, een bij-1 zonder geschenk aangeboden, de inge-j bonden jaargangen van 'de Waterkam pioen' van 1927 tot heden. Deze boe-j ken zullen de basis gaan vormen vanj een bibliotheek van de club. De NV| Kon. Mij. 'de Schelde' te Vissingen; bood een waardebon aan voor de; beplanting van een strook grond rond- j om het clubgebouw. Tandarts: H. A. Reddingius, Badhuisstraat 11, Vlissingen, tel. 01184-2481. Apotheek: C. P. Lastdrager, C. v. Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. 01183-1593. Vrijdag 8 oktober tot vrijdag 15 ok tober A. Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg. Wijkverpleegsters: Middelburg en Nieuwland: zr. N. Schout, Verlengde Oudestraat 1, Vee re, tel. 01181-208. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, Sint-Laurens, Aagtekerke en Domburg: zr. M. v. d. Slikke, Oude Domburgseweg '22, Oostkapelle, tel. 01188-1472. Groene Kruis Souburg: zr. R. Boersma, Wiëlingenlaan 2a, tel. 01184-2735. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis Souburg en Ritthem: zr. N. Fi- lius-Westerbeke, Middenhofsingel 29, 01183-1668. De belangstelling in Zeeland voor emi gratie blijkt vorig jaar belangrijk be neden het landelijk gemiddelde te heb ben gelegen. Terwijl men voor de rest van het land tot een gemiddelde van 7,5 per 10.000 inwoners kwam, was dit voor Zeeland 4,6,. oftewel 39 pet onder het gemiddelde van overig Nederland. Dit valt te lezen in hei jaarverslag van de .Nederlandse emigratiedienst over 1970, toen 142 Zeeuwen zich aanmeldden om te emigreren, terwijl er 106 vertrokken. Opvallend is de grote voorkeur van de Zeeuwen voor Canada: 51,9 pet van de 106 emigranten die vertrokken, gingen naar Canada (55), terwijl in de rest van Nederland 24,7 pet van de emigranten naar dat land ging. De emigratie vanuit Zeeland naar Austra lië daarentegen blijft ver achter bij het gemiddelde in het land: 12,3 pet (13 personen) van de Zeeuwse emi granten ging naar dit werelddeel, te gen 36,7 pet uit de rest van het land. Met uitzondering van de emigratie naar Zuid-Afrika 22 of wel 20,8 pet tegen landelijk 18,2 pet, blijven ook de percentages voor de andere emi- gratielanden beduidend onder het ge middelde van de rest van het land. Vanuit Zeeland gingen er verder nog 13 personen naar Brazilië, 1 naar Nieuw-Zeeland, 1 naar de Verenigde Staten en 1 naar overige landen. Voorts is opvallend het hoge percen tage gereformeerden dat deel uit maakt van het totaal aantal vertrok kenen uit Zeeland: 44,3 pet van de emigranten uit Zeeland was gerefor meerd, terwijl zij 20 pet van de Zeeuwse bevolking uitmaken. De her vormden daarentegen blijven ver be neden het percentage: 18,9 van de Zeeuwse emigranten was Nederlands hervormd, terwijl zij 43,1 pet van de Zeeuwse bevolking vormen. Ook de rooms-katholieken blijven onder het percentage, respectievelijk 17,9 én 26,8. In een van de Middelburgse winkelstraten maakte onze fotograaf deze opname. De moeder van deze jongedame kan de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de P.Z.C., Markt 51, Middelburg. Er ligt dan bovendien een waardebon van vijf gulden voor haar klaar. ^WVWVVV^AA'WWVVWVVS/VVVVVWVV\A/WViVVVVSA'V\**A HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 7 oktober tot en met woensdag 13 oktober, do. 3.21 en 15.31, vr. 4.00 en 16.16, za. 4.45 en 17.03, zo. 5.37 en 18.00, ma. 6.42 en 19.13, di 8.00 en 20.36, wo. 9.22 en 22.00. Breskens 6 min.. Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpolder 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Middelburg heeft er weer een promenadetje bij. Medeburgers, die de afgelopen weken in het centrum van de stad geweest zijn zullen begrijpen waar wij op doelen. Inderdaad op de Stroopoortgang, die onlangs geheel van tegels is voorzien en die nu alleen nog maar door voetgangers al of niet met fietsen of brommers aan de hand betreden mag worden. Misschien spijtig voor de automobilisten, die tot voor kort door de Stroopoortgang het parkeerterrein op het Walplein konden bereiken. Hoe dan ook de aangebrachte wijzi ging betekent een grote verbetering. Men kan nu niet alleen rustig door de Stroopoortgang wandelen, maar men kan er ook de fiets of brommer goed stallen. In de Stroopoortgang en op het Walplein zijn welgeteld 135 haken geplaatst, waarin een fiets 'gehangen' kan worden, zonder dat deze kans loopt beschadigd te worden. Met name voor V D in de Lange Delft kon men op het trottoir vaak een fietsenchaos aantreffen. Brom mers en fietsen stonden kris-kras door elkaar. Met veel moeite zag men soms personen hun karretje uit de rijwielbrei opvissen. Aan die toestan den kan nu een einde komen. Immers het is niet meer nodig dat men de fietsen voor V D op de stoep zet. In de Stroopoortgang, tien a twintig meter verder is er namelijk ruimte genoeg. En men kan als men terug- komt het tweewielige voertuig weer heel erg makkelijk meenemen. Voor de etalage van V D staan duidelijk leesbare borden met het vriendelijke verzoek de fietsen in de Stroopoortgang te plaatsen. Op maan dagmiddag zijn wij eens even wezen kijken of de winkelende ménsen de tot stand gebrachte verbeteringen metterdaad ook waardeerden. Het spijt ons te moeten melden dat voor de etalages van het meergenoemde warenhuis, ja zelfs tegen de borden met het vriendelijke verzoek de fiet sen neergezet werden. Wij telden er een kléine dertig. Natuurlijk, er waren ook mensen, die gehoor gaven aan het verzoek, want In de Stroopoortgang stonden ruim dertig tweewielige voer tuigen netjes gestald. Dit epistel is bedoeld om er op te wijzen, dat fietsen en brommers van af heden in de Stroopoortgang of op het Walplein in de rekken geplaatst moeten worden. De politie kijkt de zaak nog even aan. Men zal echter niet schromen om wanneer blijkt, dat men op het trottoir fietsen en brom mers blijft plaatsen eens een keer de zaak op te laden. Wij vertrouwen er op dat het niet zover zal behoeven te komen. Nu er op de 'vluchtheuveltjes' op het Walplein ook vele fietsenhaken ge plaatst zijn is het niet meer nodig de fietsen of brommers tegen de achter zijde van V D en andere zaken te plaatsen. Ook daar wordt uw mede werking ingeroepen. De Koninklijke Nederlandse Dambond wil ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan bevorderen, dat heel Neder land een week damt. Men wil dat onder andere bereiken door het orga niseren in meer dan 100 plaatsen in Nederland van dam-simultaan-seances. Een dam wedstrijd dus tussen een heel erg goede dammer en veertig a vijftig niet in georganiseerd verband spelen de dammers. Die damster loopt rond jes langs alle borden en speelt op die manier in z'n eentje tegen veertig a vijftig tegenstanders. Zaterdag 9 oktober a.s. komt de elf- voudige Belgische kampioen Hugo Verooest naar de Zeeuwse hoofdstad om de strijd aan te binden tegen enkele tientallen Middelburgers (per sonen die niet in Middelburg wonen zijn natuurlijk ook welkom). Men kan zich aanmelden bij de heer J. F. Boon, Elzénlaan 2 te Middelburg, tel. 011*80-8261. Iedereen, die een kijkje wil komen nemen is ook welkom. Er worden geen toegangsgelden gevraagd. De sporthal werd door de gemeente voor dit bijzondere doel gratis beschikbaar gesteld. Gedurende de 32 uren, dat de tentoon stelling van werk van leden van de Koninklijke Portaelskring uit Vilvoor de geopend was, hebben 838 personen een bezoek aan de vleeshal van het Middelburgse stadhuis gebracht. Deze expositie werd gehouden in het kader van de vriendschappelijke be trekkingen tussen het Belgische Vil voorde en Middelburg. Er was ook werk dat tentoongesteld was te koop. Hoewel diverse personen naar prijzen geinformeerd hebben is het op de tentoonstelling niet tot 'handel' geko men. Volgende keer misschien beter. Zoals al eens eerder in deze rubriek werd aangekondigd zullen begin vol gend jaar over en weer toneelvoor stellingen worden verzorgd. Te zijner tijd zullen wij u uiteraard nader over deze zaken informeren. Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Dit onderwerp duikt de laatste weken steeds op in deze rubriek. Dat komt, omdat wij het erg- belangrijk vinden en wij niet al leen natuurlijk, dat zoveel moge lijk mensen, die een oproep krij gen om aan dit onderzoek op tb deelnemen, aan die uitnodiging ook gevolg geven. Het is maar een keer per vier jaar, dat dit massale onderzoek plaatsvindt. Het onderzoek be staat in Middelburg (als eerste gemeente in Zeeland) uit drie onderdelen, namelijk bet maken van een foto van de longen enz., bet urine-onderzoek en het inleve ren van een ingevuld vragenfor- muliertje. Voor de betrokkenen en hun omgeving zeer belangrijke zaken. Daarom doe mee. Voor de kosten hoeft u het niet te laten. Zij bedragen namelijk 2,75 per persoon. Tot en met maandag 11 oktober a.s. is het onderzoekcentrum ge vestigd op het adres Nieuwerve- straat 1 (de laatste zijstraat links van de Breeweg-, als men via die weg uit de stad komt). Kunt u niet op het aangegeven tijdstip, gaat u dan s.v.p. op een andere tijd. Het onderzoek vindt plaats van 13.30-16.30 en van 18.00-20.00 uur. Op woensdag en donderdag 13 en 14 oktober a.s. zijn de bewoners van 30 jaar en ouder van Middelburg-Zuid aan de beurt. Zij kunnen terecht in het Zuiderbaken. kosten. Waarom die afrastering ge maakt wordt? Wel, omdat het school gebouw en de bij de school behorende beplantingen aan vernielingen bloot staan. Aangenomen mag worden, dat de afrastering rond de school aan de Veersesingel 45 ongeveer evenveel zal gaan kosten. Samen dus 7000,-. In een van de eerstvolgende vergade ringen van de gemeenteraad zal een voorstel aan de orde worden gesteld om een bedrag van 5000,- uit te trekken voor het plaatsen van hogere lichtmasten langs het rijwielpad tus sen de wijken Griffioen en Breeweg. Begin 1970 werd, rekening houdend met te verwachten baldadigheid van een bepaald deel van de jeugd geko zen voor een zodanig geconstrueerde armatuur dat een enkele steen geen schade zou kunnen aanrichten. Men is echter te optimistisch geweest. Ondanks extra toezicht van de politie is de verlichtingsinstallatie aan het meergenoemde fietspad grondig ver nield. In de hoop dat zij het langer zullen overleven wordt nu dus voorge steld langs dit fietspad hogere licht masten te plaatsen (lichtpunthoogte 5 Va meter). De vernielzucht moet door de gemeenschap inderdaad duur betaald worden. In de gemeenteraadsvergadering, die op 24 mei van dit jaar werd gehouden werd medewerking verleend voor het doen aanbrengen van afrasteringen rond de kleuterscholen met de adres sen Veersesingel 45 en Poorterhove 1. Naar wij vernamen zal de afrastering rond 'Kleine Poortershof' ƒ3500,- gaan In de gemeentewet is aan de gemeen ten de mogelijkheid' gegeven een be lasting op honden te heffen. Van die mogelijkheid maken de meeste, zo niet alle gemeenten gebruik, dus ook Middelburg. Heeft men een luxe hond, dus geen waakhond of een blindegelei- de hond dan dient men per jaar ƒ24,- te betalen. Er is een ontheffingsmoge lijkheid voor diegenen, die dit bedrag niet kunnen opbrengèn. In Middelburg betalen ongeveer 1000 hondenbazen en -bazinnen jaarlijks trouw hun belasting. Het hondenbezit neemt nog steeds toe. De hond is een trouwe kameraad in huis. Ook als trimmakker verricht hij-zij tegenwoor dig- ook erg goede diensten. Voor alle nieuwe hondenbezitters en 'oude' hon denbezitters, die zich in onze stad vestigden willen wij graag op het volgende wijzen: iedere houder van een hond of honden is verplicht daarvan aan gifte te doen; op het stadhuis (afd. financien, '.Stadhuisstraat 3 in het poortje) kan men een aangifte biljet beko- rrién. Hèt kan' daar direct worden ingevuld; de belasting is verschuldigd voor een hond die ouder dan twee maanden is; binnen veertien dagen na het aan schaffen van een hond dient daar van aangifte te worden gedaan. Omdat de indruk bestaat, dat er in Middelburg meer dan 1000 honden zijn, doen wij een beroep op uw sportiviteit (of beter uw plichtsge voel) om wanneer u in het bezit van een hond bent en deze niet hebt aangegeven, dit zo spoedig mogelijk te doen. Het lijkt ons voor uw hond trouwens geen prettig gevoel als zwartblaffer aangemerkt te moeten worden. Maandag 18 oktober Maandelijkse vergadering ge meenteraad in raadszaal stadhuis, aanvang 14.00 uur. Donderdag 21 oktober Speciale vergadering van de ge meenteraad over de nota inzake culturele aangelegenheden in het stadhuis, aanvang 20.00 uur. Maandag 6 december 's Avonds behandeling door ge meenteraad van begroting 1972. Dinsdag 4 december 's Middags en 's avonds voortzet ting behandeling begroting door gemeenteraad. Woensdag 8 december 's Avonds afsluiting behandeling begroting 1972 door gemeente raad. Het bestemmingsplan Klarenbeek I, dat op 20 september j.l. door de gemeenteraad werd vastgesteld. Tegen dit plan werden geen bezwa ren ingediend, zodat niemand be voegd is bij g.s. tegen dit plan bezwaren in te dienen. Het ligt ter zage tot 5 november aanstaande. Het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan voor het landgoed Ter Hooge. Door het besluit van de gemeenteraad te verklaren dat voor dit gebied een bestemmings plan wordt voorbereid mogen di verse werkzaamheden in dat ge bied niet uitgevoerd worden. Kaar ten en besluit liggen tot eind van deze maand ter inzage voor een ieder. Het in voorbereiding zijnde be stemmingsplan voor het terrein ge legen aan de Joost de Moorstraat. Het besluit van de raad met daar bij behorende tekeningen liggen tot eind van deze maand ter inza ge. Het bestemmingsplan Elzenlaan. Ligt ter inzage tot 5 november aanstaande. De eerste wijziging van het plan- Magistraatwij k, die .betrekking heeft op woningbouw, in Statenho- ve I en II en de bouw van een garage aan de Oude Vlissingseweg. Voorts heeft die wijziging betrek king op plannen om aan de J. G. Schorerstraat (op de plaats waar nu nog de bouwelementen zijn op geslagen) garageboxen (carports) te situeren. Carports zijn soort fietsenstallingen voor auto's. Ter inzage tot 24 oktober aanstaande. Deze plannen kunt u inzien op kamer 15 van het stadhuis van 8.00-12.15 uur en van 13.15-17.15 uur. Op zaterdag 9 oktober a.s. om 17.00 uur gaan weer een 160 zwemlustigen in het overdekte zwembad te water om te trachten het A of B-diploma te halen. Na die diplomazwemmerij zal men kunnen zeggen, dat in het over dekte bad na de opening eind vorig jaar 1000 KNZB-diploma's werden be haald. Daarbij komen dan nog een goede zeshonderd schooldiploma's. Bij de kassa van het zwembad liggen nogal wat gevonden voorwerpen op hun rechtmatige eigenaar te wachten. Voorwerpen die nu goed bewaard worden zijn een briefje van 25,- diverse horloges enz. In de wijk Dauwendae' j zal de eerst komende tien dagen een asfaltploeg aan het werk gaan om de wegen van nog een of meer lagen asfalt te voorzien. Het gaat hier om de straten in Driewegenhof en de straten in het gebied tussen Rozenburglaan, Kruit- molenlaan en Torenweg. Men is dezer dagen aan het werk in de Dolfijn straat en als de plannen kunnen wor den uitgevoerd zoalas gepland is komt Driewegenhof vrijdag as aan de beurt. Zoals gezegd zal het werk ongeveer tien dagen duren. De bewoners wor den wanneer het zover is ingelicht. Medewerking wordt gevraagd bij het parkeren van de auto's. ,DE ARNE' VIERDE 10-JARIG BESTAAN TA I IS DIT UW KIND? VA i I I Fietsen en brommers in Stroopoortgang

de Faam | 1971 | | pagina 3