Nieuwe woonwijk te Souburg in wording RAADSRESTEN Bevolkingsonderzoek in Middelburg I IS DIT UW KIND? Verkeersmaatregelen „Deo Cantemus" komt naar Goes Beeldende kunst in Coffeeclub 3 DE FAAM Diplomazwemmen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifli No H meer gestart Al Men krijgt een oproep thuis Vilvoordse kunst in Middelburg NIEUWS UIT POELEND AEUE Demonstraties Middelburgse j eugd brandweer &OKDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. In het gebied tussen de Souburgsei watertoren en de brug over het ka-j naai door Walcheren, schiet als een; paddestoel een heel nieuwe wijk uil de grond. Sinds 1 januari van dit jaar is de Walcherse Bouwunie daar bezig aan een project van een kleine drie honderd woningen die worden ge bouwd in opdracht van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds in 's Graven- hage. Er komen plusminus zeventig wonin gen in de laagste huurklasse, honderd zeventig woningen in de midden- en nog ongeveer veertig woningen in de hogere huurklasse. Momenteel werken aan dit nieuwe gedeelte van Souburg zo'n zeventig man personeel. De wo ningen worden gebouwd naar een ont werp van de Goese architect H. Weertman.' De naam van de nieuwe wijk zal 'Zeewijksingel' worden. Het is de bedoeling dat de eerste opleve ring van gereedgekomen huizen zal beginnen rond de jaarwisseling 71/72, met 5 tot 7 huizen tegelijk. Eind 1972 moet het gehele project rond zijn; De Walcherse Bouwunie heeft op het ogenblik nög een tweetal andere pro jecten van behoorlijke omvang in uit voering, n.l. honderdvierentwintig wo ningen in Koudekerke en een complex van honderdvier woningen in Middel burg. Wegens plaatsgebrek konden wij vori ge week niet alle punten, die afgelo pen maandag door de raad werden behandeld met u wat uitgebreider be kijken. Hieronder, zoals beloofd, de punten 22 tot en met 30. 22. Informatie over struktuurplan. Een struktuurplan is een plan, waarin de toekomstige ontwikke ling van de gemeente wordt aan gegeven. Zo'n plan moet dus wor den gezien als een program voor de toekomst en het bevat dan ook geen tot de burgers gerichte voor schriften. Een struktuurplan kan waar nodig en mogelijk, worden uitgewerkt in bestemmingsplan nen, die dan op hun beur.t naar behoefte kunnen worden gedetail leerd. Aan een struktuurplan moet een onderzoek naar de bestaande toestand in en naar de mogelijke en wenselijke ontwikkeling van de gemeente voorafgaan. Die onder zoeken zijn gedaan door het ETI en de Stichting Zeeland. Omdat een struktuurplan voor Middel burg en Vlissingen werd voorbe reid hadden die onderzoeken be trekking op beide gemeenten. Een subcommissie van de Provinciale Planologische dienst heeft aan de collega's van b. en w. van Vlissin gen en Middelburg te. kennen ge geven, dat er nog niet voldoende onderzoek heeft plaatsgevonden. Mede in verband hiermede wordt de tijd nog niet rijp geacht om de struktuurplannen voor behande ling aan de gemeenteraden voor te leggen. De raad vond het alle maal wat lang duren. Gezocht wordt thans naar een mogelijk heid om op korte termijn een plan aan de raad voor te leggen. 23. Garantie geldlening voor bouw woning. Iemand, die een huis laat bouwen en daarop een hypotheek geeft kan volgens een bepaald besluit een garantie van de gemeente krijgen voor de nakoming van de aangegane verplichtingen. Aan de raad werd voorgesteld een derge lijke garantie te verlenen, hetgeen gebeurde. 24. Wijziging naam bibliotheek. Aan de toengeheten Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek werd ia 1966 door de gemeente een geldlening verstrekt. Omdat de vereniging werd omgezet in de 'Stichting Openbare Bibliotheek Middelburg' moet in de geldle ningsovereenkomst ook de naam worden veranderd. De raad be sloot aldus. 25. Wijziging precario- en retributie verordening. In verband met de opgetreden loon- en prijsstijgingen, de verho ging van de btw en de te ver wachten loon- en prijsstijgingen per 1 januari a.s. is het noodzake lijk, dat de tarieven, in artikel 3 van de hierboven genoemde ver ordening worden hei-zien. De laat ste herziening vond plaats eind 1969. De tarieven, die betrekking hebben op door of vanwege de gemeente verstrekte diensten zul len met 17% stijgen. Uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat de werkelijke kosten voor het ma ken van een aansluiting op het gemeenterioo] geen f 40,— bedra gen, maar 80,— Dat tarief wordt nu ook opgetrokken. 26. Wijziging reinigingsrechten. Ook de tarieven van de voertui gen. de kolkenzuiger en de weeg- dienst moeten met een percentage van ongeveer 17% worden, ver hoogd. Voorts besloot de raad de kosten van het ledigen van een beerput afhankelijk te stellen van het aantal uren, dat met het ledi gen gemoeid is. Tot nu was er een uniform tarief voor dit kar wei. 27. Definitieve huurkooptermijnen. Het pand Korte Delft 1 werd in huurkoop verkocht. De definitieve stichtingskostea zijn nu bekend en aan de raad werd voorgesteld de definitieve huurkoopsom vast te stellen, hetgeen gescliiedde. 28. Elektriciteitsvoorziening Klaren- heek. Op 22 februari jl trok de raad een krediet uit van ƒ201.000,— voor de aanleg van elektriciteitskabels in verband met het bouwrijpma- ken van het middengedeelte van plan Klarenbeek. Toen werd abu sievelijk geen krediet gevraagd voor de bouw en inrichting van twee transformatorstations ad 69.000,De raad verleende maandag jl dit aanvullende kre diet. 29. Hoek Nw. Oostersestraat/Molen- water. Tijdens de kerstdagen van vorig jaar brandde de woning op de hoek van de Nw. Oostersestraat en hel Molenwater uit. Met het afbreken van het pand is gewacht tot een oplossing zou kunnen wor den gevonden voor de na de af braak vrijkomende gevel van het naastgelegen pand. Er is nu een oplossing gevonden. Op het vrijko mende perceel wordt een garage gebouwd in de vorm van een vergroot pothuis. Een aanbouw met een schuin dak naar liet aan grenzende perceel. Als het werk uitgevoerd is zal dat een aanmer kelijke verbetering zijn, want ook de straat en stoep ter plaatse worden natuurlijk aan de gewij zigde situatie aangepast. De raad verleende een krediet van 24.950,—. 30. Oriënteringsborden. Aan de raad was voorgesteld om op drie plaatsen in de stad nl. aan de toegangswegen tot Magistraat- wijk, Dauweadaele en Griffioen II (nieuwe snel groeiende wijken dus) oriënteringsborden te plaat sen. Die borden zouden de mensen kunnen helpen bij het vinden van nieuwe huizen in nieuwe straten uitgevoerd worden. De raad wil het bedrag van ƒ10.600,— dat ge vraagd werd aan de hoge kant. De borden zouden nl. in maquette- vorm, dus met hoogteverschillen uitgevoerd worden. De raad wip wel borden doen plaatsen maar dan met een gewone plattegrond. Aangezien dit minder kost kunnen dan op meer plaatsen soortgelijke borden geplaatst worden. Op zaterdag 2 oktober a.s. om 13.00 uur kan er in het overdekte bad weer door een ieder, die zich daartoe in staat acht, proef gezwommen worden voor het diploma A en B. De week daarop op zaterdag 9 oktober a.s. om 17.00 uur wordt om de diploma's gezwommen. Volgende week nemen wij nog een keer de eisen op. Bij voldoende belangstelling zal in de maand november 1971 afgezwommen kunnen worden voor het diploma C. De eisen daarvoor zullen wij ook spoedig in deze rubriek vermelden. Zaterdag 25 september -vindt in de Grote Kerk te Goes een optreden plaats van het bekende koor 'Deo Cantemus'. Aan dit optreden zullen ongeveer 250 leden van dit koor deel nemen. Het is overigens de eerste keer dat dit koor in Zeeland optreedt. Het belooft voor de liefhebbers van koor- en samenzang een bijzonder fijne avond te worden. Als begeleiding wordt er op bet prachtige orgel van de Maria Magdalenakerk gespeeld door de vaste organist Jan van Weel den. De dirigent is Arie Pronk. Programma's acl 1,50 zullen vooraf in de Wandelkerk verkrijgbaar zijn. Het koor werd in het jaar 1935 opge richt in Rotterdam. De naam 'Deo Cantemus' vertelt reeds een en ander over de taak die het koor zich heeft gesteld: het brengen van Gods woord in lied en zang aan de wereld. De naam betekent 'Laat ons Gods lof zingen'. Momenteel bestaat het koor uit ongeveer 370 leden. Wanneer men lid wil worden komt men op een wachtlijst te staan, daar er geen oe fenruimte beschikbaar is die een gro ter ledental kan herbergen. Bij een optreden zijn de koorleden gekleed in blauwe toga's. Ieder jaar geeft 'Deo Cantemus' een concert in T)e Doelen' in Rotterdam, waarvoor altijd zeer grote belangstel ling bestaat. Ook wordt er vaak opge treden ook met andere koren sa men voor bejaarden, invaliden en gehandicapten. In 1968 en in 1970 werd er een bezoek gebracht aan het Engelse Coventry waarbij het koor in de wereldberoemde kathedraal een optreden verzorgde. Men verwacht dan ook van dit con cert in de Grote Kerk een grote belangstelling. In de 'Coffeeclub' aan de Vlasmarkt te Middelburg exposeert de 28-jarige Hans N. de Gier. Voorlopig zullen gedurende een maand een stuk of tien pen-aquareltekeningetjes de wanden van de 'Coffeeclub' sieren. Het werk is allemaal vrij recent: uit de periode '70-'71, met daartussen twee werkstuk ken uit '68 en 69. Het zijn hoofdzake lijk kleine tekeningen, een soort mini- art zou men kunnen zeggen, die geent zijn op de micro-wereld. Het is inder daad bij het bekijken van sommige werkjes alsof men door een micro scoop naar een stuk levend organisme staat te turen. De ronde vorm van een aantal mini-werkjes, werkt dat idee nog meer in de hand. De tekenin gen zijn soms uiterst bizar van vorm, het is vaak alsof vreemde gedrochtjes strijd leveren met elkaar en de omge ving, dan weer is er sprake van een zekere rust in haast monotone kleur vormen. Mevrouw, is deze kleine uw kind? Zo ja, dan kunt u de originele foto gratis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Bovendien krijgt u dan een waar debon van vijf gulden. Hans de Gier werkt gemiddeld een dag of drie aan een tekening. Eerst maakt hij een schets, daarna wordt met pen en inkt de vorm aangegeven en pas daarna wordt in aquarel kleur aangebracht. Kort geleden heeft Hans nog een aantal werken op een exposi tie in Naarden aan een vrij groot publiek getoond. De werken die nu hier hangen, gaan waarschijnlijk daar na naar een expositie in Groningen. Het tekenen en schilderen is bij Hans de Gier eigenlijk maar bijzaak. Zijn eigenlijke beroep is beeldhouwer. De stijl die hij in dat vak ontplooit js echter van een geheel andere aard dan die in dit soort werk. Het is zeer waarschijnlijk dat er in de toekomst meer exposities in de 'Coffeeclub' zul len komen. 411e inwoners van Middelburg van dertig jaar en ouder krijgen een dezer weken een uitnodiging in de bus om mee te doen aan het bevolkingsonder soek op tbc. Dat onderzoek wordt eenmaal per vier jaar gehouden. Jaarlijks laten een miljoen mensen in Nederland een foto maken van hetgeen zich achter de borstkas bevindt. Een zeer belangrijke zaak, omdat door dit onderzoek tb-gevallen opgespoord kunnen worden, hetgeen ook geschiedt. Ook andere ziekten kunnen op deze wijze aan het licht komen. Door een initiatief van de Middelburg se huisartsen is aan het onderzoek op tb ook een urine-onderzoek verbon den. Bovendien wordt men gevraagd een eenvoudig vragenlijstje in te vul len en dit samen met het flesje urine in te leveren op een van de zes plaatsen in Middelburg waar de on derzoeken worden gehouden. Vooral voor degenen, die nooit bij een dokter komen en die ook vanwege hun werk gever niet aan een regelmatig onder zoek worden onderworpen is het erg belangrijk om aan dit uitgebreidere bevolkingsonderzoek deel te nemen. De kosten bedragen 2,75. Zoals gezegd worden bij dit onder zoek de inwoners vanaf 30 jaar opge roepen. De ervaring heeft namelijk geleerd dat beneden deze leeftijd na genoeg geen tb-gevallen op deze wijze worden opgespoord. Het onderzoek in Middelburg is op 21 september ji. in Nieuw- en Sint Joos- land gestart, vervolgens ging de foto apparatuur naar Sint-Laurens. Vanaf vrijdag 24 september tot en met don derdag 30 september a.s. is het onder zoekcentrum gevestigd in het Jacob Roggeveenhuis. In de school aan de Nieuwérvestraat kunnen de inwoners uit dat gedeelte van de stad terecht van 4 oktober tot en met 11 oktober en Middelburg-Zuid is op 13 en 14 oktober a,s. aan de beurt. Plaats van onderzoek 'Het Zuiderzaken'. Het onderzoek is op vrijwillige basis. Wij hopen dat er zeer veel vrijwilli gers zullen zijn. In hun eigen belang en in het belang van hun omgeving. Burgemeester Wolters van Mid delburg zal zaterdag a.s. in de Vleeshal van het stadhuis aan de Markt een tentoonstelling openen van werk van leden van de Ko ninklijke Portaelskriag uit Vil voorde. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in het kader van de uitwisseling tussen beide steden. De expositie, die gratis te bezich tigen is, Is voor het publiek geo pend vanaf zondag 26 september a.s. tot én met zondag 3 oktober a.s. Openingstijden dagelijks van 14.00-18.00 uur. Op zaterdag 2 oktober gaan de leden van de Middelburgse ge meenteraad op bezoek in Vilvoor de. De contacten met de Belgi sche zusterstad worden in deze weken dus goed aangehaald. Het seizoen van het zwemmen in de open lucht loopt weer ten einde. Don derdag 30 september a.s. is de laatste dag, waarop in het open 50 meter bassin gezwommen kan worden. Het water is er nog lekker, want in het open bad is een verwarmingsinstalla- tie, die het water op een temperatuur van rond de 20 graden houdt. Met ingang van 1 oktober a.s. gaat het winterzwemseizoen dus weer in. Dat betekent, dat dan alleen nog ge zwommen kan wórden in het overdek te bad en dat de beperking van 1 uur weer moet worden ingevoerd. Overi gens is dat niet zo erg, want 1 uur zwemmen in het overdekte bad is een hele tijd. Vanaf 1 oktober a.s. zijn de openings tijden van het overdekte bad: maan dag 7.00-19.000 uur; dinsdag 7.00-19.00 uur; woensdag 7.00-21.00 uur; donder dag 7.00-19.00 uur; vrijdag 7.00-21.00 uur; zaterdag 9.00-17.00 uur en zondag 10.00-12.00 uur en 14.00-17.00 uur. Op woensdag- en vrijdagavond kan er dus tot 9.00 uur gezwommen worden. Voor de vrije zwemmers gaat het bad om 7.00 uur in de morgen open. De lessers kunnen al om tien voor zeven naar binnen, zodat zij dan direct om 7.00 uur met de les kunnen beginnen. De Middelburgse brandweer is de laatste weken danig in de belangstel ling geweeest. De demonstraties op de Markt ter gelegenheid van de 40e verjaardag trokken veel belangstel ling. Tijdens die demonstratie heeft men ook de in witte uniformen gesto ken leden van de jeugdbrandweer in actie kunnen zien. En zij konden ex- wat vap. Om de jeugdbrandweer jeugdbrandweer të kunnen laten blij ven is er een maximum leeftijd inge steld van 16 jaar. Dat betekent, dat er elk jaar leden moeten vertrekken. Dat is nu ook het geval, zodat er thans weer plaats is voor een aantal jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. De voorkeur gaat natuurlijk uit naar jongens die 12 a 13 jaar zijn. Zij kunnen dan to him lfie jaar mee draaien'. De jeugdbrandweer is elke vrijdag in actie. Eerst wordt er ge sport in de gymzaal bij de brandweer kazerne, daarna wordt aan theorie of praktijk gedaan of wordt materiaal onderhóuden Jongens, die belangstel ling hebben om lid van de jeugd brandweer te worden kunnen zich altijd aanmelden aan de brandweerka zerne. Zij krijgen dan een oproep om eens te komen. Het is om bepaalde redenen, grote aanmelding e.d., nood zakelijk, dat een selectie vooraf wordt gemaakt. Een zeer nuttige vriieti.ids besteding die jeugdbrandweer iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiinnHiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiimii Er komen steeds meer auto's op de straat tussen Sint-Janstaat en Siat-Jansgang te sluiten voor alle verkeer in de richting Graven straat, behalve voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. Het parallel weg je, gelegen aan de noordzijde van het Karei Door manplein en lopend van de Naere- boutstraat naar de De Ruijter- straat mag niet meer bereden wor- den door voertuigen die meer dao 1000 kg wegen. Dit wegje wordt ondanks een zandbed van ongeveer 60 cm 'kapot' gereden. Door de omschreven maatregelen wil men trachten te bereiken, dat dat weg getje in goede staat blijft. Al deze besluiten zijn officieel op 15 september jl. openbaar gemaakt. Bin nen 30 dagen na deze datum kan iedere belanghebbende beroep instel len bij de kroon. Beroepschriften in te dienen bij de commissaris van de koningin ia Zeeland te Middelburg. weg. Het is prettig, dat steeds meel mensen zich het gemak van een auto kunnen permitteren. Aan de andere kant is het zo, dat door die vele auto's reeds meer geboden en verbo den moeten worden ingesteld om een vlotte doorstroming van het verkeer in de straten van onze stad mogelijk te houden. Hieronder weer een aantal belaagri j ke verkeersmaatregelen waarvoor uw speciale aandacht wordt gevraagd. Tussen de percelen 17 en 31 van de zuidwestelijke zijde van het Domburgs Schuitvlot stond al. een gele streep, zodat er niet gepar keerd mocht worden. Dit parkeer verbod bleek niet voldoende te zijn om ook de langere voertuigen de nodige bewegingsvrijheid te ge ven. B. en w. hebben daarom be sloten het parkeerverbod uit te breiden tot het gedeelte tussen de Zandstraat en perceel 18. Sinds juni 1968 mag niet meer geparkeerd worden aan de weste lijke zijde van de Sint-Pieter straat. Op dat gedeelte van de Sint Pieterstraat, dat nu Damplein heet, bleek dit parkeei-verbod nog geen goede doorstroming van het ver keer te bevorderen In dat deel wordt het parkeerverbod nu naai de andere kant van de straat over gebracht. Het is verboden te parkeren aan de noordelijke zijde van de rij baan gelegen tussen Sint-Pieter straat en de Wagenaarstraat, aldus een besluit van b. en w. Het gedeelte van de Zusterstraat gelegen tussen de Sint-Janstraat en de Sint-Jansgang is erg nauw. Daar was het nog toegestaan met de auto in beide richtingen te rijden. Door het instellen van een richtingsverkeer in de Lange Delft is het verkeer door de Zuster straat drukker geworden. B. en w. hebben nu besloten de Zuster- t

de Faam | 1971 | | pagina 3