Thailand lonkt naar de Levensmiddelenbulletin: levertraan bedreigd VORSTELIJKE ZETEL Amerikaanse mannen eisen: gelijke rechten Europese toerist Huil-lied Veel kinderen bij ongelukken in verkeer Groentetips voor september p| FAAM DOHOERDAO 2 SEPTEMBER 197!' Zaterdagmorgen werd door de Vlaar- dingse kraanmachinist Wim van Ewijck de twaalf ton wegende kap op de stellingmolen 'Ons Genoegen' in Middelburg-Zuid geplaatst. Dit kar weitje werd geklaard met behulp van een vijftig tons kraan, een geweldige machine van Delta Kranen uit Vlaar- dingen. Door middel van verlengstuk ken had de giek een lengte van 36 meter gekregen, zodat deze hoog bo ven de molen uittorende. Reeds vrij vroeg in de morgen was men aan het voorbereidingen treffen. Kabels werden gecontroleerd en rond de kap geslagen. Deze stond op het pleintje naast de molen op grote houten balken, de giek voor de kraan was met een grote oplegger naar Middelburg gebracht en deze werd ter plaatse aan de kraan bevestigd en omhoog getrokken. Nadat er verschil lende kabels waren verwisseld en dub- belgelegd, volgde het uitbalanceren dat een hele tijd in beslag nam. Met behulp van kleine takels was het mo gelijk gemaakt de kap precies recht te hangen. De kraan zelf was al van tevoren muurvast gezet. Dit gebeurde door het uitdraaien van steunen, die bevestigd waren aan uitklapbare ar men aan de auto waarop de kraan was vastgezet. Hierdoor werd het ge heel een centimeter of vijftien van de grond gelicht en kwam op een veel bredere basis te staan. Nadat met behulp van waterpassen alles precies was uitgebalanceerd, ging de kap vlot omhoog. Boven in de toren waren mensen van het molenbouwersbedrijf van Beek uit Rijnsaterswoude aanwe zig om te zorgen dat de kap precies op de rollen terecht kwam, die maken dat de kap draaibaar is. Na wat handgebaren en enkele vingerwijzigin gen was dit vlug voor elkaar. Na het plaatsen van de kap reikte de heer Minderhoud, de molendeskundige van gemeente werken, op de bovenste ver dieping van de molen de kapfooi uit aan de molenbouwers en het kraan- personeel, waarbij de heer Minder houd het vakmanschap van de heer van Beek nog eens duidelijk onder streepte. Volgens laatstgenoemde zal de restauratie in tijd van twee maan den bekeken zijn. Hoewel de wieken nog ontbreken, er moeten nog wat las werkzaamheden aan worden ver richt, is het zicht op de molen toch heel wat fraaier geworden. Het spreekt vanzelf dat er voor dit specta culaire hijskarwei heel wat belangstel ling bestond. Enkele agenten van poli tie zorgden ervoor dat al te nieuws gierige kijkers op veilige afstand van kraan en kap bleven. Dit aardige motto vormt de kop van het commentaar, waarin het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid via het genees middelenbulletin alle huisartsen in ons land inlicht over de (te) grote hoeveelheid DDT in lever traan. De organische chloorver bindingen die als insectenbe strijders worden gebruikt, zoals DDT, Lindaan en Aldrin, blijken door een te kwistige toepassing ernstige nadelen te hebben. De ze stoffen zijn chemisch stabiel en worden ook in het dierlijk organisme niet verder afgebro ken, terwijl hun uitscheiding uit het lichaam slechts langzaam plaatsvindt. In het verloop van de keten waarin voedsel via planten en dieren tenslot te door de mens wordt gebruikt wordt de concentratie van de incesti ciden in de daarbij betrokken organis men steeds groter. Daardoor neemt de mens tenslotte relatief grote hoe veelheden van deze stoffen op en slaat ze op in zijn lichaamsvet. Hoe wel niet bewezen is dat de uitwerking die insecticiden op dieren heeft ook bij de mens optreedt, wordt de opsta peling van dergelijke potentieel giftige stoffen in het menselijk lichaam der mate bedenkelijk geacht, dat wettelij ke voorschriften zijn uitgevaardigd die tot doel hebben de toepassing van insecticiden drastisch te beperken. In ons land acht de gezondheidsraad een dagelijkse opname van de door haar precies aangegeven zeer kleine hoeveelheid van DDT en de andere twee stoffen per kilogram lichaamsge wicht een (voorlopig) aanvaardbaar maximum. Er werd intussen op uitge breide schaal onderzocht hoeveel van deze bestrijdingsmiddelen in voedsel achterblijven, maar over deze hoeveel heid in de geneesmiddelen die uit natuurlijke produkten worden bereid, is nog maar weinig bekend. Hoe be langrijk dit is, bleek uit een onder zoek van een achttal monsters lever traan, die gemiddeld veel meer DDT en Dieldrin bleken te bevatten dan het aangegeven maximum. Ook in Enge land werden (in 1967) bij vijftien monsters levertraan overeenkomstige te hoge hoeveelheden van deze giftige produkten gevonden. Wanneer een kind dat 20 kilogram weegt elke dag één dessertlepel lever traan gebruikt, neemt het daarbij on geveer twintigmaal de hoeveelheid DDT (en Dieldrin en Aldrin) op die door de gezondheidsraad als voorlo pig maximum werd toegestaan. Wat het DDT betreft komen hierbij boven dien nog de hoeveelheden die in melk, zuivelprodukten en fruit zitten. Omdat natuurlijke levertraan bovendien een hoeveelheid (overbodig) vet bevat, vraagt het bulletin zich af of voor de behandeling en het voorkomen van een tekort aan vitamine-a en -d niet de voorkeur moet worden gegeven aan de synthetische stoffen met deze vitaminewerking, zoals Retinol en Cal ciferol. Zo dreigt het aloude geneesmiddel levertraan te moeten verdwijnen, niet omdat het zélf een gevaar kan opleve ren, maar als gevolg van het gebruik van andere stoffen die de mens de laatste tientallen jaren heeft toege- „Kom", dacht deze jeugdige Middelburger, „ik zoek het eens wat hogerop". Daartoe beklom hij vol ondernemingslust het standbeeld van H. M. Koningin Emma op de Dam in Middel burg. Halverwege bleek het toch een hele klim te zijn, en zette hij zich even neer tenein de wat bij te komen. Dit leverde een prachtig voorbeeld op van 'Bij moeder op schoot' zoals op bovenstaande foto is te zien. Terwijl het jongetje vriendelijk naar de voorbijgangers zwaait, staart Koningin Emma onver stoorbaar over het Damplein, alsof ze met de hele zaak niets te maken heeft.... past. Soms blijkt een goed geneesmid- del dat al vele jaren gebruikt werd, ongewenste bijwerkingen te hebben, dan weer zijn het moderne genees middelen die deze blijken te veroorza ken. Er gaat eigenlijk geen week voorbij zonder dat zulke ongewenste nevenwerkingen, waarvan sommige zelfs gevaarlijk zijn, in de medische wereld gesignaleerd worden. In hetzelfde bulletin komt het (even eens oude) Fenacetine nog eens ter sprake, nadat enkele tientallen jaren geleden reeds aan het licht kwam dat chronisch misbruik van pijnstillende combinaties die Fenacetine bevatten, nieraf wij kingen kunnen verwekken. Fenacetine is al 75 jaar oud en werd oorspronkelijk als koortswerend mid del gebruikt, die nu aan het ,psycho- troo'-effect ervan worden toegeschre ven. Dit effect werd overigens reeds in 1888 door de fabrikant bij het invoeren van Fenacetine vermeld, ter wijl de onderzoekingen die toen naai de werking on de bijwerkingen van dit geneesmiddel werden gedaan, te genwoordig als ontoereikend be schouwd worden. Maar ook onze he dendaagse methoden zijn nog niet toereikend. Wat de moderne geneesmiddelen be treft, wordt in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde gewezen op de bijverschijnselen die tengevolve van vitamine-b-complex-preparaten kunnen optreden, voornamelijk van Pyridoxinefosfaat. Vitamine-b6. Dit kun een ,Parkinson'-effect als neven werking geven (onwillekeurige spier bewegingen en andere verschijnselen die bij de ziekte van Parkinson optre den). In het zelfde tijdschrift staat deze week een gedocumenteerd onderzoek naar de resistentie welke bij patiën ten optreedt die langdurig met een veelgebruikt antibioticum, het tetracy cline, behandeld werden. Gedurende de laatste tien jaar zijn ettelijke stammen coli-bacillen van dierlijke oorsprong resistent bevonden tegen een groot aantal antibiotica, waaron der ook enkele zeer sterk werkzame nieuwe soorten. De antibiotica worden bij nutshuisdieren zowel therapeutisch als niet-therapeutisch gebruikt. Zo worden kleine hoeveelheden antibioti cum aan veevoer toegevoegd om daar door de groei der dieren te bevorde ren. Maar niet alleen dieren blijken tenge volge hiervan resistente bacteriestam men te herbergen. Van 48 menselijke patiënten die langdurig met tetracycli ne werden behandeld, bleek bij 46 de coli-flora in hun ontlasting geheel re sistent tegen dit antibioticum te zijn. Naar analogie van de wijze waarop salmonella (paratyfus)-bacillen vanuit het dierlijke milieu langs de weg van vlees en vleeswaren de mens bereiken, moet worden aangenomen dat ook resistente coli-bacillen langs deze weg de consument frequent bereiken. Ook niet-vleesetende mensen en baby's onder de zes maanden bleken even veel met resistante coli-bacillen be smet te zijn als vleesetende volwasse nen, blijkbaar via groente en het oppervlaktewater. De mens zelf draagt nu ook bij tot de verspreiding van resistente factoren die ons milieu verontreinigen. Meer dan een eeuw na het aarzelend begin van de strijd voor vrouwen emancipatie is het nog altijd nodig dat vrouwen vechten voor bepaalde gelij ke rechten. Allerwegen roert zich de .vrouwenbeweging nieuwe stijl' die van mening is dat we er met de vrouwenemancipatie nog steeds niet zijn. Vooral in Amerika gaat de vrou wenvrijheidsbeweging er regelmatig fors tegen aan. Maar niet alleen een bepaalde catego rie vrouwen in dat land houdt haar rechten scherp in de gaten. Ook man nen stoten meer dan eens hun neus op het punt .gelijkheid voor man en vrouw', en voelen zich door wetgeving en gezag in sommige situaties achter gesteld bij de vrouwen van hun land. In een artikel in maandblad McCall's worden een paar recente voorbeelden genoemd van wat men een, zij het ongeorganiseerde, mannenbeweging voor gelijke rechten zou kunnen noe men. In de staat Illinois bijvoorbeeld vecht staatsburger Peter Stanley verbeten tegen de toepassing van een wet die hij in hoge mate discriminerend voor mannen noemt. Hij is de natuurlijke vader van twee onwettige kinderen wier moeder twee jaar geleden stierf, en moet zijn rechten als opvoeder voor het gerechtshof bewijzen en ver dedigen. Moeders van onwettige kin deren die in een vergelijkbare situatie raken worden niet door een dergelijke wet gediscrimineerd, stelt hij. In ho ger beroep wordt dit kleine familie drama nu verder uitgevochten. Er blijken meer Amerikaanse mannen te zijn die openlijk ten strijde trekken tegen wetten die naar hun mening discriminerend voor de man zijn. Een gevangene die kans zag om uit een strafgevangenis te ontvluchten kreeg na aanhouding voor die ontsnapping opnieuw een hechtenis van enkele ja ren. Protesterend op grond van het feit dat vrouwelijke gevangenen voor een dergelijk vergrijp niet meer dan elf maanden straf kunnen krijgen, kreeg hij als tegenargument te horen dat .vluchtende mannelijke gevange nen een veel groter potentieel gevaar zijn voor bewakers en publiek dan een ontsnapte vrouwelijke gevangene.' Verder hebben ook de mannen zo hun grieven op het terrein .gelijke arbeid gelijke beloning'. Werknemers protes teren tegen werkgevers die plannen hebben om de vrouwelijke werkne mers in hun bedrijf op jongere leef tijd met pensioen te sturen dan de mannelijke collega's. Eigenaars van restaurants en hotels die vooral vrou welijk personeel trachten aan te trek ken door hen meer salaris te bieden dan de mannnen, zijn uiteraard ook uit de gratie gevallen bij de mannen. Over het feit dat grote luchtvaart maatschappijen nog altijd openlijk hun voorkeur voor vrouwelijke ste wards belijden, schijnt ook al menig boos woordje te zijn gevallen. Het lijkt erop dat, mede dankzij het inspi rerend voorbeeld van de nieuwe vrou wenbewegingen, de Amerikaanse man nen aan een eigen .bevrijdingspro gramma' gaan werken. Molen onder de kap Drijvende markten", attraktie in de delta van Thailand, maar in de hoofdstad Bangkok al goed bedorven door het opkomend toerisme. Andijvie. Nog tot in november zal andijvie ruimschoots zijn. Onder normale heden zullen de prijzen zich op redelijk peil bevinden. Bloemkool. In september vindt er meestal een tijdelijke vermindering van het bloemkool-aanbod plaats. Dat neemt niet weg, dat deze groente overal verkrijgbaar zal zijn. Prlnsessebonen. De aanvoeren van prinsessebonen zullen in de loop van de maand kleiner worden. Prinsesse bonen zullen evenwel nog ruimschoots te koop zijn. Snijbonen. Het aanvoerbeeld van snij bonen is hetzelfde als dat van prinses sebonen. Snijbonen zullen evenwel eerder van de markt zijn verdwenen. Pronkbonen. Het aanbod van pronk- bonen is nog ruim in september. Ze worden op dezelfde wijze klaarge maakt als snijbonen smaken iets an ders, maar zijn meestal wat voordeli ger. Koolsoorten. De aanvoeren van groe ne savooiekool en wittekool zullen in september een ruime omvang berei ken. Maar ook gele savooiekool, rode- kool en spitskool kunnen op het menu worden geplaatst. Paprika's. Een groot deel van de rui me paprika-oogst van dit jaar komt in september op de markt. Waar schijnlijk zullen de prijzen niet al te hoog zijn. Prei. In de loop van september gaat het aanbod van prei reeds toenemen. Topaanvoeren zullen echter de volgen de maand pas plaatsvinden. Bleekselderij. Ook de aanvankelijk nog geringe aanvoeren van bleekselde rij zullen groter worden naarmate de maand september vordert. Behalve naar de genoemde groenten kunt u in september vragen naar: spekbonen, champignons, komkom mers, koolraap, bietjes, wortelen, to maten en uien. Bramen: In de eerste helft van de maand zult u nog zo'n doosje lekkere bramen mee kunnen nemen. Druiven: De druivenoogst is momen teel in volle gang. Deze druiven van eigen bodem zijn in het algemeen van zeer goede kwaliteit. Meloenen: Meloenen zijn in diverse soorten en prijzen te koop. De voor naamste rassen zijn de: ogenmeloen, netmeloen, suikermeloen en ananas- meloen. Pruimen: Het bekendste late pruimen- ras is de Reine Victoria, een grote, langwerpige vrucht, rood van kleur en zowel voor tafelgebruik als voor ver werking geschikt. Peren: In september vinden de groot ste perenaanvoeren op de veilingen plaats. De rassen, die deze maand worden aangeboden zijn de: Clapp's Favourite, Triomphe de Vienne. Beun re Hardy en de Bonne Louise d'Avran- ches. Het oosten haakt naar toeristen. (Door Leens Macare) BANGKOK De tientallen Thaise kindertjes die op de beroemde week- endmarkt van Thailands hoofdstad Bangkok rondzwerven, raken niet uit gekeken op die ene Europese toerist. Naar westerse lengtemaat gemeten is de man al tamelijk lang en die lichaamslengte valt hier in het oos ten dubbel op. Regelmatig moet hij zich bukken voor de laaaggespannen touwen tussen de marktkramen en als hij af en toe toch het hoofd stoot, zijn er altijd wel kinderen in de buurt die bijna omvallen van het lachen. De hi lariteit stijgt ten top wanneer plotse ling een der eerste moessonbuien van het natte seizoen losbreekt, en uitge rekend die lange toerist een puts wa ter vanaf een tentzeil in zijn nek krijgt. Kinderen zijn overal op zo'n oosterse markt. Vaak als actieve deelnemers op het kleurige en lawaaiige toneel van handel drijven dat hier, zoals overal in het oosten, 'loven en bieden' betekent. Jongetjes van tien, twaalf jaar verko pen textiel, demonstreren maar ingenieuze plastic spelen met onmiskenbaar zakentalent het spel van afdingen met de toerist die, al probeert hij dat zo goed moge lijk te camoufleren, de prijzen niet kent en daardoor zijn vermeende koopjes toch nog te duur betaalt. Kinderen zwerven ook overal rond als toeschouwers bij dit grote weke lijkse evenement. Op de open plek ken tussen de kramen zitten ze in een grote kring rondom een slangenbe zweerder, een forsgebouwde jonge maleier met een Rolling Stone haar dos en een acteertalent waar men stil van wordt. Hij goochelt met zijn rep tielen, plukt uit het publiek een verle gen jochie dat hem moet assisteren en maakt waarschijnlijk werkdagen om 'u' tegen te zeggen, want wie vele uren later toevallig nog eens langs komt ziet hem nog steeds bezig met zijn griezelig bedrijf. Intussen hebben de kindertjes hun aandacht allang verplaatst naar an dere attracties. Zoals een karretje waarachter een kleine oude man met grote behendigheid piepkleine pop petjes en dierfiguurtjes maakt uit een soort deeg in giftige kleuren. Die fi guurtjes blaast hij vervolgens, via een onduidelijk toestelletje met slange tjes, tot ongeveer tienmaal hun oor spronkelijke proporties op. Wie denkt dat het hier om een soort speelgoed gaat staat wel even gek te kijken als hij kinderen smakelijk ziet happen in het felgekleurde spul: het is name- rig gekoelde drankjes is te groot en de wetenschap dat men voor de vakan tie grondig is ingeent tegen typhus, cholera en nog enkele plagen werkt de roekeloosheid in de hand. Temeer daar de bezigheid van eten en drin ken op zo'n markt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat met zoveel animo wordt beoefend dat het aanste kelijk werkt. Vergeleken bij de grootscheepse en overvolle weeke-ndmarkt van Bangkok is de wereldberoemde 'drijvende markt' van deze stad, nog altijd als toeristische attraktie nummer één in alle reisgidsen vermeld, eigenlijk een tegenvaller. Wie 's ochtends heel vroeg per boot naar de zijarmen van de Me- namrivier vaart waar de drijvende markt zich afspeelt, ziet misschien •nog wel iets van de handel die hier uitsluitend in boten op het water wordt bedreven. Maar om een uur of zeven zijn de kanalen al vrijwel versperd door grote plezierboten vol toeristen, die de handel-te-water op de film wil len vastleggen. Die handel heeft zich echter groten deels verplaatst naar de oevers waar ruime, keurig-ingerichte winkels vol Thai-zijde en ander typische souve- nir-produkten zijn verrezen. Ergens is zelfs een miniatuur-dierentuintje aan gelegd waar een jonge olifant de hele dag aan een ketting staat te wiebelen, apen en otters in kooien worden ten toongesteld. Een zeer onbetrouwbaar uitziende beer staat te rammelen aan het al even onbetrouwbaar uitziende hek van zijn ijzeren kooi. Van de kleurige, met koopwaar vol geladen boten die allerwegen op de grote reklameaffiches voor de 'floa ting market' van Bangkok staan afge beeld, is op dit nog vroege ochtend uur al geen spoor meer te bekennen. Volgens pessimisten is deze toeristi sche attraktie door datzelfde toeris me al afdoende om zeep geholpen. Wie nog een onvervalst drijvende markt wil zien moet zo'n goede hon derd kilometer het binnenland in. Daar kan hij zich voor weinig geld laten rondvaren over drijvende mark ten, die (totnutoe) nog niet door het toerisme zijn ontdekt en waar wes terse bezoekers dan ook nog als zéér vreemde eenden in de bijt worden be keken. lijk (mierzoet) snoepgoed dat hier wordt gemaakt. De Bangkokse weekendmarkt moet wel een van de grootste, gekste en boeiendste markten ter wereld zijn. Op vrijdag begint het opbouwen al, nog voor het vallen van de korte tro- penschemering. De op kleur en aktie beluste toerist, die zaterdagsmorgens in alle vroegte naar het grote plein bij het koninklijk paleis wandelt, ziet daar het marktfeest van zijn leven. Alles wat te bedenken valt is te koop onder de tentzeilen van deze uitge strekte verzameling kramen en eet huisjes. Textiel en tweedehandsboe- ken, inheems vlechtwerk en keukenge rei, edelstenen en goudvisjes, oude munten en nieuw glaswerk. Langs de oever van het dichtstbijzijnde kanaal staan de bloemenkramen waar allerlei bladplanten die in het kille westen met moeite binnenshuis worden ge kweekt, uitbundig staan te groeien. Houten hangmandjes met bloeiende orchideeen, grote bossen rozen, lotus bloemen en gerbera's worden er voor enkele kwartjes verkocht. Er is een dierenmarkt waar inheemse eekhoorns, slangen, schildpadden, hon derden soorten vissen en vogeltjes, een enkele keer zelfs baby-luipaardjes wor den verkocht. Tientallen jonge hondjes en katjes zorgen er in de vroege och tenduren voor een kakafonie van ge jank en gepiep, maar liggen later op de dag amechtig in de hitte van hun meestal veel te kleine kooien. En vooral overheersen de kleuren en geuren van het tropische fruit, over bekend voor de Europeaan die eerder in de tropen leefde en werkte: de stank van de doerian (die overigens lang niet slecht smaakt), de rode ste kels van de ramboetans, het diepe paars van de dikke schillen der man- gistans. de kleine ronde groene ci troentjes. de papaya's. Overal staan houtskoolvuurtjes te ro ken, worden sateetjes van vis, vlees of kip gemaakt, staan pannen met scher pe sausen te sudderen naast bakken witte gekookte rijst. Wie honger heeft, laat zich neer op een wankel krukje aan een gammel tafeltje, zoekt een. rijstmaaltijd bij elkaar en drinkt daar bij (met een schietgebedje voor de ge zondheid) zo'n glaasje felgekleurde li monade uit een grote met brokken ijs gekoelde glazen bak. Een Amerikaanse militair, die zijn zo veelste verlof in Bangkok doorbrengt, zegt cynisch: „Weten jullie wat jullie daar nou drinken? Een glaasje ty phus". En natuurlijk heeft de goede man gelijk, want de verstandige toe rist drinkt in deze landen alleen maar mineraalwater, limonade-uit-flesjes en het geprepareerde drinkwater in de hotels. Maar de verleiding' van de kleu- Als ergens de film .Love Story' draait zit, naar men zegt, de helft van de toeschouwers te snikken. Maar de componist van het muzikale thema van de film kan het zelf ook niet laten. Volgens Marie Claire biggelen de tranen over de wangen van Fran cis Lai, elke keer wanneer hij zijn eigen succeslied op de elektrische ac cordeon speelt. Deze Francis Lai is overigens geen vreemde in (film)- chansonland. Op zijn tweeëndertigste componeerde hij het chabadabada- deuntje voor de film ,Un homme et une femme'. Het werd zijn eerste grote succes, gevolgd door nog een kleine dertig andere filmmuziekjes. Nog vóór het uitkomen van de film ,Love Story' lag zijn gelijknamige chanson, gespeeld of gezongen door wereldbekende vedettes, al op zo'n tachtig verschillende platen vast. En ditmaal legt het muzikale succes hem financieel geen windeieren. In tegen stelling tot vijf jaar geleden toen het populaire chabadabada hem, door het ontbreken van een waterdicht contact, geen cent auteursrechten opleverde. In 1969 zijn in Frankrijk meer dan 41.000 kinderen beneden vijftien jaar betrokken geweest bij verkeersonge vallen: 1300 van hen zijn dodelijk verongelukt, ruim 40.000 werden ge wond, enkele honderden kinderen zul len altijd invalide blijven. Cijfermate riaal in Elle bij een dramatische foto reportage over auto-ongelukken, ver gezeld van (nog eens) de waarschu wing om kinderen nooit voorin een auto maar altijd op de achterbank te zetten. Volgens Franse statistieken zal van elke twee kinderen die na 1970 worden geboren, er een voorbestemd zijn om bij een verkeersongeluk om te komen of de rest van zijn leven invalide te blijven. Volgens de resulta ten van een onlangs gehouden enquête is de gemiddelde Fransman banger voor een verkeersongeluk dan voor ,de oorlog, de atoombom en de revo lutie', op een enige tijd geleden in Versailles gehouden vrouwencongres hebben Franse vrouwen voorgesteld om aan elke burger, man of vrouw, al op de lagere school de nodige voor lichting te geven over het verlenen van eerste hulp bij verkeersongeluk ken. 4

de Faam | 1971 | | pagina 7