Schelpen als sieraad: Middelburgs handwerk I Is dit uw dochter? I Orgelstudio Middelburg 3 Weekenddiensten Evenementen Reactie op bestemming 'Ons Genoegen' m DE FAAM nsiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiinnimiiiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiniinin Produkt van de maand Bellen Wanneer ophalen 14 september hoorzitting Speelterrein hij flats Niet zo gemakkelijk NIEUWS UIT POELENDAELE Diplomazwemmen Niet-leerlingen Feest bij de brandweer DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 Als het meisje dal hier zo mooi voor de fotograaf poseert uw dochtertje is dan kunt u de originele foto gratis afhalen aan het kantoor van de PZC, Markt, Middelburg. Ook krijgt u dan een waardebon van vijf gulden. IHIlllUIIIIIIlimilllllllllllfllHBBISIlIllllllllIfllllllllIlllIBBIIIlllllllUllllllllllllili Zo langzamerhand is de Middel burgse ex-banketbakker R. Bas- tiaanse een bekende verschij ning geworden op de stranden tussen Westkapelle en de dam bij Vrouwenpolder. Regelmatig haalt hij daar schelpen vandaan in de meest uiteen lopende vor men en maten, die hij thuis ver werkt in zeer fraaie wandver sieringen. Hij doet dit werk al een jaar of vijf. De laatste tijd werkt de heer Bastiaanse sa men met een dame, eveneens uit Middelburg, die de werk stukken die hij maakt schildert. In het begin maakte de heer Bastiaanse alleen vogels maar na verloop van tijd vond hij dat dit terrein toch te beperkt was en er eigenlijk te weinig fantasie bij kwam kijken. Zodoende besloot hij over te stappen op het maken van bloemmotieven. De eigenlijke stoot in die richting kreegI de heer Bastiaanse toen hij op weg naar het strand ter hoogte van West- hove, bij een boswachtershuis dahli a's in de tuin zag staan. Toen hij 's avonds thuis kwam is hij direct be gonnen om met schelpen déze mooie bloem na te maken. De bloemen van schelpen worden vastgezet op een stuk spaanplaat, daarna worden ze geschilderd. Het maken van bloemen is niet een karweitje dat men eventjes kan doen. Schelpje voor schelpje moet worden vastgelijmd en voordat er een volgend aan toegevoegd kan worden moet de rest eerst drogen. „Eerst werkte ik vaak op velours maar daar ben ik toch vanaf gestapt', aldus de heer Bastiaanse, „het is hard- stikke duur en de meeste mensen vinden het niet eens zo mooi. Van daar dat we nu hoofdzakelijk op spa- ret werken". Behalve op spaanplaat werkt de heer Bastiaanse af en toe ook op kurk- schors. Een fraai werkstukje met schors als ondergrond is een specht die op een stuk tak zit te .hameren'. De schelpenvoorraad die de schelpen kunstenaar heeft aangelegd, omvat maar liefst 23 verschillende soorten en maten. Op de markt wist de heer Bastiaanse beslag te leggen op een aantal fruitkistjes, waarin hij al de schelpsoorten apart kan opbergen. De ze kistjes kunnen prachtig op elkaar gestapeld worden, zodat ze eigenlijk een soort archiefkast vormen. In zijn keukentje kookt de heer Bastiaanse zelf mossels waarvan hij de schelpen ook weer gebruikt. Er staan hele pannen vol te drogen hetgeen nu niet altijd even lekker ruikt... 'Ib ben geweldig blij dat ik dit soort werk heb gevonden", zegt de heer Bastiaanse. „Ik moet nu altijd iets om handen hebben, stilzitten kan ik niet. Alles wat klaar is gaat naar de voorkamer, die ik zo een beetje als expositieruimte in gebruik heb. Vanuit de Lange Viele kunnen eventuele be langstellenden m'h werk dan bekijken. Deze zomer heb ik erg veel belangstel ling ondervonden. Natuurlijk voor -het grootste deel van buitenlandse toeris ten, want juist voor deze mensen zijn de wandversieringen als souvenir erg leuk. Het liep zelfs zo goed, dat ik er in allerijl nog een aantal bij moest maken". De heer Bastiaanse begint met zijn expositie in de regel in de maand juni en stopt tegen het eind van septem ber. Behalve schelpsierkunst beoefent hij ook een andere tak van kunst: tekenen. Aan de wanden in zijn voor kamer heeft de heer Bastiaanse tal van tekeningen hangen, meest portret- werk. De kleuren zijn aangebracht met pastelkrijt. „Jammer genoeg" zegt hij „bestaat er voor de tekenin gen hoegenaamd geen belangstelling. Er zijn zoveel mensen die behoorlijk kunnen tekenen dat je echt wel iets heel bijzonders moet kunnen wil je in de belangstelling komen". Toch is het portretwerk van de heer Bastiaanse wel degelijk in de belang stelling geweest. In het jaar 1937 zond hij een werkstuk in (hij was toen banketbakker) naar een wedstrijd in Parijs. Het was gemaakt van marse pein en met zwarte verfstof en alco hol voorzien van een viertal koppen van Zeeuwse boeren. De jury waar deerde het werkstuk met een zilveren medaille. Voorlopig hoopt de bejaarde Middelburger, hij werd vorige week vrijdag 81, nog jaren met de schelpen sierkunst door te kunnen gaan. Daar is best kans op want over de gezond heid heeft de heer Bastiaanse niet te klagen: „ik heb godzijdank, nog nooit een dokter nodig gehad', zegt hij „dus zullen we maar moed houden". Het zit er dus ruim in dat de heer Basti aanse ook deze winter weer de nodige keren met zijn brommer naar de kust koerst en met schelpenbuit beladen naar huis terugkeert, om daar hard aan hét werk te gaan om in het volgend seizoen aan de vraag te kun nen voldoen... 4 en 5 september 1971 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-3800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: za 0.00-24.00 uur dr. J. Pel-Mellink, Rouaansekaai 11. tel. 01180-2585; zo. dr. Pel, Rouaansekaai 11, tel. 01180-2585. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: L. Sloos Middelburgsestr. 94 Koude kerke tel. 01185-1231. Domburg F. G. Vaandrager Weststr. 7, Domburg tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland: dr. J. J. Jansen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: dr. Kousemaker To- renstr. 46 Serooskerke, tel. 01189-212 DIERENARTS: Dr. R. M. Barkema Middelburg, tel. 01180-3118 (consult na tel. afspraak). TANDARTS: A. de Koning, Kanaalstr. 91, O. Sou burg, tel. 01183-1347. APOTHEEK: Vrijdag 3 sept-tot vrijdag 10 sept. W. K. Hummelen, Markt 69, Middelburg. WIJKVERPLEEGSTERS: Middelburg, Nieuwland: Zr. B. W. van de Logt, Bierkaai 9. Tel. 01180-7396. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke Gapinge, St-Laurens, Aagtekerke en Domburg: Zr. R. Poor, Vroonstr. 11 Serooskerke tel. 01185-1226. Groene kruis Souburg: Zr. Radstake Sottegemstr. Vlissingen tel. 01184-2286. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: Souburg-Ritthem: mevr. N. Fi- lius-Westerbeke, Middenhofsingel 29, tel. 01183-1668. VLISSINGEN Weekmarkt zaterdag, t/m 12 sep. Optreden van het trio Tonoli.in HCR Grand-Hotel Britannia, Boul Evertsen 44. RITTHEM t/m 15 sep. Rondleiding o.l.v. de bos wachter door het Natuurreservaat Rammekensho-ak. led. do te 14.30 u. Samenkomst bij de Noodboerderij Staatsbosbeheer, Rammekensweg. Deelname gratis. Mijnheer, Mijn nicht, mevrouw E. Wattel-Boon te Gapinge zond mij een knipsel uit uw krant over de nevenfunctie van de molen Ons Genoegen aan de Oude Vlissingseweg na voltooide restaura tie. Ik ontving nogal wat reacties op mijn stukje ,die mooie molen' in de PZC. Er is functie en nevenfunctie en ik pleitte voor restauratie van de molen te St-Laurens, mijn geboorte plaats. Ook nu weer kwam er een reactie van mevrouw Vroegop Ris- seeuw te Purmerend. Haar man zou het artikel uit de PZC vermenigvuldi gen en naar alle Risseeuws toezenden. Hier in Halsteren wordt meegedacht over de nevenfunctie voor Ons Ge noegen na restauratie. Mijn waarschu wing is: pas op. Iemand dacht al aan een bar-restaurant en aan bewoning. Maar dat kan misgaan, bewoning vergt warmte en geeft aanleiding tot kokkerellen. Als waarschuwing dit verhaaltje. „In Halsteren had de kleine Nederlands hervormde gemeente een klein kerkje en een pastorie. De gemeente groeide door de stijging van het aantal inwo ners. Daardoor kreeg men de beschik king over de prachtige gerestaureerde St-Martinuskerk. Het oude kerkje diende aanvankelijk als crèche. Ten slotte gaf de burgelijke gemeente het aan de jeugd. Ik zeg niet de jeugd, maar aan jeugd met drempelvrees voor kapperszaken. Er werd van alles in gesleept. Bier, sigaretten, matras sen. Er kwamen meisjes en jongens en tenslotte maakte domina Valk be kend, dat de kerkeraad zich voor 100 procent distantieerde van alles wat in het oude kerkje gebeurde. Eens ging iemand er met een brandende sigaret slapen. Het gevolg was dat kerkje en pastorie uitbrandden. De sloper kwam en alles is nu weg. Waar eens het kerkje en het woonhuis stonden is nu een parkeerplaats te vinden. Ik wil hiermee maar duidelijk maken dat de jeugd veel kan ruineren. Ook in Mid delburg. Pas dus op voor ,Ons Genoe gen'. Bewoning en inrichting als bar- restaurant zijn gevaarlijk. Halsteren, F. Boon. Pronkbonen: De pronkboon lijkt op het eerste gezicht veel op de snijboon. Hij is echter grover en iets anders van smaak. Bovendien heeft de snijboon een gladde schil, terwijl de pronkboon een meer ruw oppervlak heeft. De pronkboon is dan ook sterker en kan beter slecht weer verdragen dan de andere bonensoorten. Vergeleken met de overige bonensoorten is de hoe veelheid pronkbonen die op de veilin gen wordt aangevoerd maar gering. Hij is echter meestal voordeliger. Pronkbonen kunnen op dezelfde ma nier worden klaargemaakt als snijbo nen. e Reeds enige honderden enthousiaste leerlingen bezoeken lx per week de orgelstudio's van Mossel Versteege en kunnen getuigen van de eenvoudige wijze waarop men in korte tijd leert spelen op een elektronisch orgel. Ook in Middelburg opent nu binnen kort een orgelstudio en wel in de zaak van Mossel en Versteege aan de Lange Delft 103-105, voor welke lessen zich reeds een groot aantal cursisten hebben aangemeld. Er zijn klassen voor kinderen en voor volwassenen. Er wordt les gegeven in groepsver band volgens een oorspronkelijk in Amerika ontwikkeld systeem, waar ve le kundige leraren aan hebben meege werkt. In Nederland werd het ontwik keld door de educatieve afdeling van de RIHA-organisatie, in samenwerking met o.a. Bernard Drukker. Bij het onderwijs wordt gebruik ge maakt van de modernste audio-visuele hulpmiddelen en de eerste lessen zijn ook te volgen door hen die nog geen orgel bezitten. Reeds tijdens de eerste les leert men een melodie spelen met accoorden en begeleiding. Het lesgeld is zeer rede lijk, men betaalt voor I uur les in de week 20 per maand, waarbij het studiemateriaal, zoals theorieboeken en bladmuziek gratis wordt verstrekt. op 8 september vindt er in de Mid delburgse schouwburg om 8 uur een kennismakingsconcert plaats. HOOG WATER VLISSINGEN. Van donderdag 2 tot en met woensdag 8 september, do. 11.41; vr. 0.11 en 12.39; za 1.04 en 13.23; zo 1.51 en 14.02; ma. 2.31 en 14.40; di 3.09 en 15.17; wo 3.45 en 15.56. illllllll: ERG VEEL VUIL BINNEN DE VESTEN Zoals bekend zijn we bezig aan een proefjaar voor het ophalen van huisvuil in plasticzakken elke week en het ophalen van het grove vuil twee maal per maand. Wij dachten dat de meeste mensen wel aardig tevreden zijn met deze regeling. De reinigingsdienst is in het algemeen ook niet ontevreden, maar er zijn bepaalde zaken waarover men (en begrijpelijk) niet zo bijzonder te spreken is. Zo doet zich het toch opmerkelijke feit voor, dat het gebied, dat gelegen is binnen de vesten vijf maal zo veel grof vuil aanbiedt dan het gebied buiten de vesten. Dit naar gewicht gemeten. Als u dan weet dat binnen de vesten nog geen derde gedeelte woont van alle Middelburgse ingezete nen dan is de genoemde verhouding nog opmerkelijker. Er kan dan ook gesteld worden, dat misbruik wordt gemaakt van de mogelijkheid om grof huisvuil twee maal per maand gratis aan te bieden. Diverse neringdoende medeburgers menen, dat zij ook het bedrijfsafval wel kunnen meegeven. De mensen van de reinigingsdienst treffen soms hele stapels dozen enz. aan. Kijk dat is nu niet de bedoeling. Heeft men bijvoorbeeld eenderde autolading bedrijfsafval laat men dan de reinigingsdienst bellen (7751). Deze komt dan het afval (tegen betaling) ophalen. Men kan ook een container nemen, (ook no. 7751). Voorts kan men zelf het vuil naar de vuilstortplaats brengen. Mogen wij na mens de reinigingsdienst een beroep doen op allen die de hierboven aange boden schoen passen en vragen deze zo spoedig mogelijk aan te trekken. Ket gaat om grof huisvuil. Het gaat niet om bedrijfsvuil. Hartelijk be dankt. In de maandagwijk wordt op de vrij dag van elke le en 3e week van de maand grof huisvuil opgehaald. In de dinsdag- en woensdagwijk wordt op de vrijdag van elke 2e en 4e week van de maand grof huisvuil opgehaald. De deuren van de zij-ingang van het Middelburgse stadhuis zullen op dins dag 14 september aanstaande wijd open staan voor belangstellenden die de hoorzitting over de nota inzake cul turele aangelegenheden willen bijwo nen. Die hoorzitting begint om 20 uur. In de maand april van dit jaar werden exemplaren van de cultuurnota toege zonden aan allerlei instellingen, vere nigingen en personen, die geacht wer den belangstelling te hebben voor de ze aan de gemeenteraad gerichte nota. Voorts kon een ieder die dat wilde deze nota gratis op het stadhuis beko men. Van deze mogelijkheid is be hoorlijk gebruik gemaakt. In een be geleidende brief werd gevraagd om schriftelijk reacties op denota te geven. Ook dat werd gedaan. De af ronding van de inspraakprocedure is dus dinsdag 14 september aanstaande te verwachten. In de nota wordt op allerlei zaken ingegaan: Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. Wij noemen: instelling culturele raad; Middelburg als cultureel centrum; on derwijs accommodaties; woon- en werkruimte voor kunstenaars; oefen ruimte voor muziekkorpsen en derge lijke; subsidiebeleid, (voor 1971 werd in de culturele sector een bedrag van 541.932 op de begroting geraamd); prioriteiten. De Middelburgse gemeenteraad heelt in de vergadering van juli jongstleden een bedrag van 24.400 uitgetrokken voor de aanleg van een speelterrein bij de flats aan de Statenlaan (Magi- straatwijk). Het plan, waarover met de bewoners (het is al weer een tijd geleden) gesproken is, voorziet in het aanleggen van een terreintje voor de kleintjes met een wigwam, een zand kuil, een kleuterwoning en een klim- rek met een net en autobanden. Dit terreintje zal worden omgeven door een windvangende beplanting. Naast dit terreintje komt een betegeld plein, voorzien van een omheining, waarte gen lagere beplanting wordt aange bracht, voor het beoefenen van aller lei soorten balspelen. Met de aanleg kan nog niet begonnen worden, omdat het krediet nog niet door het college van gedeputeerde staten is goedge keurd. Men zal dus nog even geduld moeten oefenen. De voorbereidingen zijn echter al een heel eind gevorderd en dat geeft moed. Hoewel het in het geval Statenlaan vrij ling geduurd heeft, voordat vas tere stekken konden worden gesto ken gaat het er nu toch van komen. In een andere wijk van de stad was al met de aanleg van een zandbak en wat speeltoestellen begonnen toen be sloten moest worden met de werk zaamheden te stoppen. Ook hier ging het om een stuk grond bij flats, dat eigendom was van een beleggings maatschappij. Er was toestemming aan de eigenaar gevraagd voor het plaatsen van wat speehverktuigen en een zandbak. Die toestemming werd verleend. Er was met de bewoners en met de buurtvereniging overleg ge pleegd. Samen was een plannetje ge maakt. Er was geld beschikbaar ge steld en de mensen van gemeentewer ken gingen aan de slag. Zoals echter gezegd: het werk kon niet worden afgemaakt. De eigenaar moest de aan vankelijk gegeven toestemming weer intrekken. Enkele bewoners van de flats, die aan de geplande speelplaats grenzen hadden namelijk de vrees geuit, dat wanneer zij in ploegen dienst werkzaam zijn, overdag niet ongestoord zouden kunnen slapen, als naast hun woning een speelplaats zou worden aangelegd, waarop later kin- dere hun overtollige energie zouden botvieren. En daarom komt de speel plaats er nu dus niet. Waarom wij u dit allemaal vertellen? Wel, om te laten zien, dat ondanks de goede wil van het gemeentebestuur het niet al tijd mogelijk blijkt te zijn speelgele- genheden te scheppen op die plaatsen waar dat mogelijk en gewenst is. Op zaterdag 11 september aanstaande is het weer diplomazwemmen gebla zen in het zwembad 'Poelendaele' aan de Poelendaelesingel te Middelburg, 's Middags om vijf uur worden de eer ste leerlingen, die graag een diploma willen halen 'te water gelaten.' Zo'n diploma is een begeerd bezit, zonder diploma, mag men niet in het diepe bassin van het overdekte zwembad zwemmen en natuurlijk ook niet in het diepe bassin van het onoverdekte bad. Er wordt op zaterdag de elfde gezwommen voor de diploma's A en B. Jonge en oude zwemlustigen, die geen jjH zwemles nemen in Poelendaele, en die toch graag een diploma willen hebben m kunnen op zaterdag 4 september aan- staande om 13.00 uur (1.00 uur 's WÊk middags) proefzwemmen in het over- dekte bad. De eisen voor het A-diploma zijn: j||| gekleed van bassinrand in water springen, aansluitend 25 meter borst- slag (schoolslag of crawl); in zwem- pp broek-pak na sprong naar keuze van Pp bassinrand 75 meter borstslag pi (schoolslag of crawl) en aansluitend pp 50 meter rugslag; 1 minuut watertrap- pi pen. De eisen voor het B-diploma zijn: gekleed van bassinrand in water fff springen, aansluitend 75 meter borst- pi slag (schoolslag of crawl); en 25 rug- pp slag (dus ook gekleed); in zwembroek- jp| pak na sprong van bassinrand 125 p| meter borstslag, waarvan de eerste 7 pp meter onder water, 75 meter rugslag; 1 minuut watertrappen. pp Ook bij het proefzwemmen moet in =H kleren worden gezwommen. Aan kle- |p| ren moeten worden gedragen bloes- pp shirt en hemd, rok-broek onderbroek, ==l sokken en schoenen (gymnastiek- Ül schoenen mag). In plaats van een pp bloes en een rok mag natuurlijk ook pp een jurk worden gedragen. ==i Op zaterdag 11 september aan staande wordt het feit herdacht, dat de Middelburgse brandweer veertig jaar bestaat, 's Morgens om 10.00 uur en 11.00 uur zijn er demonstraties op de Markt (om half elf komt de jeugdbrandweer in actie) en 's middags is er in het stadhuis een receptie. Op die receptie is iedereen, die de brand weer wil feliciteren, welkom. Vol gende week meer over dit onder werp.

de Faam | 1971 | | pagina 3