VOOR MINIATUUR WALCHEREN MAG HET BEST BEWOLKT WEER ZIJN Kuiperspoort in restauratie Is dit uw dochter? MIDDELBURG HOOFDCENTRUM 3 Keukentip... Volgens Rijksplanologische Commissie 'ONS GENOEGEN' DE FAAM W eekenddiensten ^wwwwwwwwwwwwwwmw/rwwwwwwwwwwwwwwwwwMMMwmmÈ Kermis Grof vuil ophalen Markt op de Dam °Q Piet Bulthuis in Galerie Roggeveen Nehalennia DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 Er staan weer hele rijen toeris ten te wachten voor de ingang van Miniatuur Walcheren, ge legen aan het Middelburgse Mo lenwater. De stroom bezoekers wordt vooral bij de aankomst van het 'treintje' nog veel gro ter. De lokettiste Trix Roose van der Graaf verkoopt vlie gensvlug switchend in drie of vier verschillende talen de toe gangsbewijzen tot Walcherens wondere miniatuur. Na de terugslag die Miniatuur Walcheren ondervond na de in voer van de b.t.w. in 1969, be gint- bet een en ander zich nu langzamerhand te herstellen. In dat jaar zakte het bezoekers aantal met maar even 40.000. Daarvoor lag het aantal bezoe kers per seizoen zo rond de tweehonderdduizend. Het spreekt vanzelf dat Miniatuur Walcheren het moet hebben van ietsje minder mooi weer. Bij het hete weer van een paar we ken geleden was de belangstel ling dan ook zeer flauw. De heer L. van der Graaf, bedrijfslei der-administrateur van de stichting Miniatuur Walcheren, vertelt dat reeds enkele keren commissies uil andere steden op bezoek zijn geweest, die ook met de plannen voor een minia tuurstad of -streek rondliepen. '„Het bleek echter allemaal niet zo eenvou dig te zijn", aldus de heer Van dei- Graaf, „je moet niet vergeten dat er aan de eigenlijke bouw 45» mensen uit alle verschillende plaatsen van heel Walcheren hebben geholpen. In iedere plaats was een ploegje die wat huizen en andere gebouwen uit dat dorpje of stadje nabouwde. Hier bij werd gebruik gemaakt van bouw tekeningen of anders van foto's. Ook hier hebben zich veel mensen op de bouw verkeken, want toen het spul eenmaal overeind stond en er navraag gedaan werd wie bij eventuele bescha diging aan de restauratie van de ver schillende gebouwen zou willen wer ken, was de animo verre van groot. We werken hier nu met een vaste ploeg van tien tot twaalf mensen in de winter. In de zomermaanden wordt deze uitgebreid tot vijftien a twintig". De 7000 m2 oppervlakte van minia tuur ligt uniek wat entourage en situ atie betreft. Immers midden in het centrum en omzoomd met bomen en struiken. Het enige wat er nog bij zou kunnen, en dat is ook de mening van veel bezoekers, is een speeltuin. Dan zou het een attractie worden waar men echt rustig een hele dag zoek kan brengen, zonder dat de kin deren zich gaan vervelen. Ook voor de schoolreizen zou een dergelijke ac commodatie wel interessant zijn. Vooral vroeg in het seizoen wordt miniatuur druk bezocht door verschil lende scholen. Het blijkt echter dat er al plannen voor een speeltuin bij de gemeente Middelburg in voorbereiding zijn. Ook de parkeergelegenheid aan het Molenwater wordt uitgebreid, waarvan Miniatuur Walcheren ook het nodige profijt zal krijgen. Miniatuur Walcheren is geopend van de donderdag voor Pasen tot en met eind september. Dagelijks van 9 tot 18 uur en in juli en augustus tot 22.00 uur. 's Avonds is alles verlicht en biedt het geheél een sprookjesachtige aanblik. De toegangsprijs bedraagt 1,75 voor volwassenen en 0,70 voor school gaande kinderen. ^VVSA/SAAAA/WVNA<\^AA/VAAA/WWVWVVSA/VVVVV\VyVVS/VWAAA/S HOOG WATER VLISSINGEN Van donderdag 5 augustus t/m woensdag 11 augustus. Do. 0.30 en 12.57 uur, vr. 1.22 en 13.42 uur, zat. 2.08 en 14.24, zo. 252 en 1505 uur, ma 3.33 en 15.44 uur, di. 4.10 en 16.23 uur, wo. 4.48 en 17.00. uur. /VVNAAAA/VAA/VWVWVWSAAAAAAAAAAA^VAAAAAAA^^VVVVAAA^VNA Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Artsen: Middelburg: za 0.00-24.00 uur dr. J. Z. S. Pel, Rouaansekaai 11, tel. 01180- 2585; zo dr S. Pel-Mellink, Rouaanse kaai 11, tel. 01180-2585. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: L. Sloos, M'burgsestraat 94, Koudeker ke, tel. 01185-1231. Domburg: F. G. Vaandrager, West straat 7, Domburg, tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland: dr. Th. Bloos, Kanaalstraat 70, Souburg, tel. 01183-1212. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: P. J. Bom, Dorpsstraat, Oostkapelle, 01188-1276. DIERENARTS: Dr. R. M. Barkema (consult na telef. afspraak). TANDARTS: M. D. Smallegange, S. M. Kemper straat 32, Vlissingen, tel. 01184-7094. APOTHEEK: Vrijdag 6 aug. tot 13 aug. A. Ringe ling, Lange Delft 133, Middelburg. WIJKVERPLEEGSTERS: Middelburg, Nieuwland: N. Schout, Verlengde Oudestraat 1, Veere, tel. 01181-208. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, St-Laurens, Aagtekerke en Domburg: zr van de Slikke, Oude Domburgseweg 22, Oostkapelle, tel. 01188-1472. Groene Kruis Souburg: zr van Sab ben, Sottegemstraat 22, Vlissingen, tel. 01184-2914. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: Souburg-Ritthem: mevr. N. Fi- lius-Westerbeke, Middenhofsingel 29, tel. 01183-1668. Biffjfe- 1'„ #1 Ir-fel lölliiliiiii Aan de bekende Kuiperspoort in Mid delburg wordt op het ogenblik druk gerestaureerd. Het betreft hier een aantal pakhuizen die in verregaande staat van verval verkeerden. Er zaten grote gaten in de daken en door het inregenen waren spanten, zolders en ander houtwerk in ernstige mate aan verrotting onderhevig. Ook de muren waren reeds zover vervallen, dat het niet verantwoord was nog langer met restauratie te wachten. Deze werk zaamheden worden uitgevoerd door de MACO, Middelburgse Aannemers Combi natie. Het ligt in de bedoeling het werk, dat in januari is begonnen, in tijd van twee jaar rond te hebben. Een gedeelte van het bouwwerk is nog voor de bouwvakvakantie onder de kap gekomen. Onder de oude pak huizen die dateren uit het begin van 1600 van het 'kuipersgilde, liggen een aantal kelders. Ook deze zullen weer gebruikt worden. Enige ervan zijn uitgediept en zullen worden gebruikt als bar, verwarmingskelder en fietsenstalling. De bovenliggende ruimten gaan dienst doen als cultu reel centrum. Er zal plaats komen voor een balletzaal met kleedkamers etc., een expositieruimte met ontmoe tingscentrum, de Zeeuwse muziek school wordt er onderdak gebracht. De zolderetages gaan dienst doen als lesruimte voor schilderen en tekenen en plastische expressie. 6 Onze fotografe trof in Middelburg deze jongedame in haar privé-zwembadje aan. Haar moeder kan de originele foto gra- N tis afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. Bovendien ontvangt zij dan een waardebon van vijf gulden. Bij de restauratie wordt zoveel moge lijk van het originele materiaal ge bruikt gemaakt. Daarbij behoren ook de oude eikehouten spanten. Waar het nodig was, zijn deze haast on zichtbaar gerestaureerd. Ook de echte Zeeuwse moppen die voor de muren gebruikt waren, worden nog als hun kwaliteit dat tenminste toelaat, ge bruikt, maar er zal nog wel een hoeveelheid moppen van andere sloop werken in de stad moeten worden betrokken. Bij de sloopwerkzaamhe den ontdekte men een loterijbriefje uit 1910. Er was ter gelegenheid van de paardenmarkt in Middelburg dooi de afdeling Middelburg der Maat schappij ter bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland een lote rij georganiseerd met als hoofdprijs een Walcherse Veerenwagen bespan nen met een paard. Verder waren er paarden, landbouwwerktuigen etc. te winnen. De achterzijde van het lot vermeldt, dat de commissie de paar den terugneemt tegen 75 pet van de waarde, mits het dier in staat ver keerd waarin het werd afgegeven. Be halve enkele scherven is er verder niets bijzonders gevonden. De kosten van deze restauratie, waardoor Mid delburg er een zeer attractief plekje bij zal krijgen, bedragen ca. 1.280.000 waarvan een gedeelte voor rekening van Monumentenzorg komt. KOMKOMMERCOCKTAIL 1 grote komkommer, 1 citroen. 1 eetl. suiker, tomatensap, wat ijsblok jes. De komkommer fijnraspen, bestrooien met weinig zout en de suiker. Daarna ten uur in de koelkast loegzetten. Het geheel zeven en het sap mengen met een gelijke hoeveelheid tomatensap en het sap van 1 citroen. Serveren met wat ijsblokjes en een schijfje kom kommer. Aan Middelburg wordt een belangrijke rol toegekend in de toe komstige ontwikkelingen in Zuidwest-Nederland. Dit kan worden afgeleid uit het rapport 'De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland', dat enkele maanden geleden is uitgebracht door de Rijksplanolo gische Commissie. Zo staat er b.v. letterlijk in het paarse boek: „Bij de groei in Zeeland zal met name voor de versterking van het hoofdcentrum gekozen moeten worden tussen Middelburg en Vlis singen. In verband met de historische achtergrond en de mogelijk heid van een evenwichtige stadsgewestvorming met Middelburg als centrum, gaat de voorkeur uit naar Middelburg". en de gevolgen daarvan komt het leefklimaat in de Rijnmond in het gedrang. Bovendien zijn daar bijna geen arbeidskrachten te vinden. Daar om is de vraag gesteld of de groei van de zeehavenindustrie verder moet gaan. Vindt men dat het inkomen per hoofd van de bevolking verder moet Aan dit rapport is in de dagbladen natuurlijk al de nodige aandacht be steed. Op onze beurt willen wij probe ren ook een duit in het voorlichtings zakje te doen, zodat u een indruk krijgt in welke richting volgens des kundigen de op gang zijnde ontwikke ling verder zal gaan. Dat nieuwe ont wikkelingen zich op Walcheren voor doen kan iedereen zien. Men hoeft alleen maar naar Middelburg-Zuid en Dauwendaele te kijken om die ontwik keling met eigen ogen te aanschou wen. Ook in de groei van het aantal mensen, dat b.v. in Middelburg woont kan die ontwikkeling worden terugge vonden. Woningbouw In 1953 werden er bijvoorbeeld 94 nieuwe woningen gebouwd en in 1956 74. In 1961 bedroeg het aantal nieuw gebouwde woningen 227 en in 1965 299. In 1968, het eerste jaar waarin .eigenlijk duidelijk de gevolgen van de op gang komende ontwikkeling waren te zien, kwamen 550 nieuwe woningen gereed. Vorig jaar was dit aantal minder, omdat tussentijds een remra- ketje in werking was gesteld. Achteraf gezien had dat raketje buiten werking- kunnen blijven, want de vraag naar woningen is erg groot. Bijsturing- vond inmiddels plaats, zodat begin dit jaar ruim 1200 woningen in aanbouw waren, waarvan er nu vele opgeleverd worden. Verwacht wordt dan ook, dat dit jaar een forse stijging van het aantal inwoners te zien zal geven. Terug naar het rapport. Zuidwest-N ederland In het rapport wordt Zuidwest-Ne derland onder de loep genomen. Het gebied dus waarin behalve Rot terdam met de Rijnmond, de omge ving van Dordrecht, West-Brabant ook de provincie Zeeland is gelegen. Of korter gezegd het Nederlandse Delta, gebied. Al eerder zijn er met betrekking tot de ruimtelijke ontwikkeling in ons land rapporten verschenen. De ontwik kelingen in het Rijnmondgebied zijn echter zo snel gegaan, dat het noodza kelijk werd de zaak opnieuw te bekij ken. Door die snelle ontwikkelingen stijgen dan zal men die vraag bevesti gend moeten beantwoorden. Kernprobleem Wanneer inderdaad wordt gekozen voor een verdere uitbreiding van de zeehavenindustrie dan is het kernpro bleem welk ruimtelijk patroon het welzijn van de komende generaties het beste dient. Of met andere woor den: waar worden de activiteiten (de industrieën) zodanig in de delta on dergebracht, dat het nageslacht er ook mee gebaat is. Een van de con clusies is dat bevorderd moet worden, dat de groei van de zeehavenindustrie van het noordelijke gedeelte van de delta (Rotterdam en omgeving) naar het zuidelijke deel van de delta (rond de Westerschelde) wordt overge bracht. De ontwikkelingen zullen dus meer 'onze' richting opkomen. Bevolking In het rapport wordt voorspeld, dat op grond van de natuurlijke toename van de bevolking het aantal inwoners van Walcheren en de Bevelanden in 1980 181.000 zal zijn en in 2000 229.000. Voorts wordt geschat, dat tot 1980 ongeveer 20.000 personen zich in Walcheren en de Bevelanden zullen vestigen. Voor de periode 1980-2000 wordt dit aantal geraamd op onge veer 48.000. Voor heel Zeeland wordt het vesti gingsoverschot (aantal personen dat in Zeeland komt wonen minus het aantal personen dat uit Zeeland weg gaat) per jaar op maximaal 3000 personen geraamd. In het Rijnmondgebied gaan meer mensen weg dan dat er komen wo nen. Dit wordt toegeschreven aan de woonomstandigheden, die daar door de komst van de vele industrieën slechter geworden zijn. In het rapport wordt dan ook opgemerkt dat, wil men meer mensen naar Zeeland trek ken een goed woonmilieu moet hand haven. Het is dus in het belang van de industrieën zelf de lucht en het land schoon of in ieder geval zo schoon mogelijk te houden, want in een schoon land komen de mensen graag wonen en werken, zodat dezelf de industrieën op die manier voldoen de arbeidskrachten zullen kunnen krij gen. Huisvesting In de periode 1960 - 1970 is de groei van het aantal woningen in Zeeland achtergebleven vergeleken met de rest van Nederland. Het aantal huizen steeg in die periode in Nederland met gemiddeld 30,8% en in Zeeland met 20,4 In het rapport wordt dan ook opgemerkt, dat een omvangrijke wo- ningproduktie in het gehele Deltage bied noodzakelijk is met het accent op Zeeland. Het is nog interessant om te vermelden, dat in Zeeland in de periode 1965-1969 de totale nieuw bouw voor ongeveer 73% bestond uit eengezinswoningen. Dit percentage was landelijk 63 en voor Zuid-Holland 45. Ruimtelijke hoofdindeling" In het rapport wordt gesteld dat industrieconcentratie in het Rijn mondgebied en het Westerschel- debekken zal moeten plaatsvin den; stedelijke concentratie als een hoef ijzer om met middengebied van de delta moet worden gelegd. Als nieuwe zwaartepunten in de stede lijke concentraties worden gedacht Hoeksewaard, Bergen op Zoom, stads gewest Middelburg-Vlissingen, met Middelburg als hoofdcentrum. Voor Middelburg worden de volgende aanbevelingen gedaan 'om de te ver wachten ontwikkelingen zo goed mo gelijk te kunnen opvangen. stadsuitbreiding in noordoostelijke richting; - versterking van de relatie spoor lijn-vliegveld; reservering van ruimte voor bij zondere doeleinden om een hoog voorzieningenpeil te kunnen ver wezenlijken; het leggen van een belangrijk ac cent op de stadsvernieuwing. Aanstaande zaterdag, zo rond het mid daguur, begint de Middelburgse ker mis. Op het marktplein zal de vertier zoekende toerist en inwoner een keu ze kunnen doen uit ruim dertig attrac ties. De kermis duurt tot en met donderdag 12 augustus a.s. Op zondag zijn de zaken gesloten. Juli was een maand met vijf vrijda gen. Dat heeft diverse medeburgers zoals ons bleek, in verwarring ge bracht wat het ophalen van grofvuil betreft. Op de vijfde vrijdag wordt namelijk geen grofvuil opgehaald. De regeling is als volgt, maandagwijk le en 3e vrijdag van de maand; woensdagwijk 2e en 4e vrijdag van de maand. Wanneer het op de Markt kermis is, dus op donderdag 12 augustus aan staande, zal het markt zijn op het Damplein en de Dam. Degenen, die hun auto parkeren op het Damplein en die in de schuur nog een fiets hebben staan, mogen wij misschien aanraden een keer die fiets te 'pak ken'. Op erg drukke donderdagen en trouwens ook op andere drukke da- een slaagt de berijdster/berijder van het tweewielige voertuig er in het algemeen zeer snel in om door het verkeersgewoel in het centrum te ge raken. Op het stadhuis werkende ge meente-ambtenaren kunnen dit onge twijfeld onderschrijven. Zij fietsen immers al zo lang naar hun werk. i -i tx 1 - TOMSmSH *»Ano£ Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 62Ó1, toestel 48. „Wat gaan we met 'Ons Genoe gen' doen? Deze vraag werd u, lezers van deze rubriek, vorige week voorgelegd. Ook door mid del van publikaties in de dagbla den werd te kennen gegeven, dat het college van b. en w. liet op prijs stelt suggesties te ontvan gen voor het gebruik van de molen 'Ons Genoegen' aan de Ou de Vlissingseweg nadat de restau ratie van dit monument over drie of vier maanden is voltooid. Reacties Vanmorgen, maandagmorgen, kregen wij een kaartje van een medeburger, waaruit wij het vol gende citeren: „Tot ons aller ge noegen in de gaanderij zolder des ochtends een koffie- en des mid dags een theeschenkerij en in de kapzolder een kleine permanente expositie van foto's, etsen, litho's en als het kan een enkel schilde rij van Nederlandse molens. Waar de molen twee zolders blijft behouden kan aldus de ene zolder dienen voor het culturele en de andere voor het culinaire genoegen". De kaartschrijver biedt enige zeer goede grote foto's van mo lens aan. Ook kregen wij diverse telefoni sche reacties. Een bewoners uit Zuid zou zich graag in de molen 's avonds wat ontspannen. Hij dacht aan het stichten van een bar-restaurant in het monument. Een trouwe lezer uit Den Haag van een provinciaal ochtendblad dat in Zeeland verschijnt, deed de suggestie enkele onderdelen van de molen in te richten als expositieruimten. Hij dacht aan een tentoonstelling over molens. Mogelijk zou men in de molen ook eens een visserij-expositie kunnen houden. Voorts waren er diverse mensen, die graag in de gerestaureerde molen zouden gaan wonen. Inderdaad dat komt ook voor. Toch aanbevolen Hoewel een meedenker uit Hal steren in de PZC te kennen geeft, dat een gerestaureerde molen op zich al een functie in zijn omge ving vervult (natuurlijk), hopen wij in de komende dagen nog meer suggesties voor het gebruik van de molen te ontvangen. Wan neer bevorderd kan worden, dat 'Ons Genoegen' twee nuttige func ties gaat vervullen kan dat, dach ten wij, alleen maar toegejuicht worden. Degenene, die reeds rea geerden zeggen wij hartelijk clank. Tot en met 31 augustus a.s. is in Galerie 'Roggeveen' in het Jacob Rog- =3 geveenhuis te zien een tentoonstelling van werk van Piet Bulthuis. De expo- =3 sitie omvat 25 schilderijen, 7 plastie- =3 ken en 16 tekeningen. In totaal dus 48 werken, waarvan het merendeel nog =3 niet eerder in Middelburg is getoond. Een van de bezoekers heeft opge- merkt, dat in het tentoongestelde =3 werk de vier jaargetijden terug te vinden zijn, met een nadruk op de §3 herfst en de winter. Van de stad Zierikzee van voor de ramp zijn di- verse werken aanwezig. Galerie 'Roggeveen', ingang aan de ==5 achterzijde van het hoofdgebouw, is dagelijks geopend van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. De toegang is gratis. De werken van de kunstenaar Js zijn te koop. Graag aanbevolen. 3 Vorige week schreven wij, dat de 3= 20.000 zeker gehaald zou worden. Op 3= het moment, dat u die regel las was ^3 het al zover. Nehalennia blijft velen trekken. Bent- u er nog niet geweest? WË Tot en met zondag 29 augustus kunt §3 u deze interessante expositie nog be- zoeken. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur. zon- |3 dag 13.00-17.00 uur. =3

de Faam | 1971 | | pagina 3