Figaro's bruiloft in .Toorenvliedt' TS KRAB8HS AFSCHEID MET PANNEKOEKEN Een eigen huis (lichter binnen bereik door renteloze lening IS DIT m KIND? 3 Weekenddiensten Afkoopregeling rentekaarten DE FAAM Nehalennia blijft boeien Verkeersmaatregelen Hinderwet Paco Pena brengt zaal tot groot enthousiasme VAKANTIE Afdeling bevolking op dinsdagavond DONDERDAG 1 JULI 1971 Een vorige keer heb ik in dit hoekje de toestand bij de nieu we Schroebrug eens onder de loep genomen. Ik kom daar nog eens even op terug, want daar is naar mijn smaak alle reden toe. Het gaat hier om de spoor wegovergang vlak bij de nieuwe brug. De situatie is daar alles behalve waterdichtgeregeld. Want xvat is het geval: de spoorwegovergang wordt hier beveiligd door halve slagbomen. En daar kleeft een groot be zwaar aan. Wanneer men bij voorbeeld komt van de kant van de oxide Vlissingseweg en dat gebeurt nogal eens door kinderen dan is daar niets- dat ze ervan kan weerhouden om de overgang op te lopen. En dat geeft bij een aantal ouders reden tot zorg. Op verzoek van de wijlcvereniging in Zuid. die zich speciaal voor dit soort za ken graag inzet, is er een bij eenkomst belegd waarop een voorlichtingsman van de Neder landse Spoorwegen een uiteen zetting heeft gegeven over de verschillende mogelijkheden die er hier liggen om de zaak beter te kunnen beveiligen. Uit het relaas is de mensen van de wijkvereniging wel duidelijk ge worden, dat de beveiliging zoals die thans is aangebracht bij de spoorwegoverrgang nabij de Schroebrug wel de minimale be veiliging is. De beveiliging vol doet wel volkomen aan de ei sen, maar het zijn wel de mini mum eisen. Daarom hebben de bestuurders van de wijkvereni ging met klem verzocht om de voorzieningen ter plaatse uit te breiden. De stappen die hier moeten worden genomen moe ten op de eerste plaats uitgaan van de gemeente. Want die zal de uit te breiden voorzieningen moeten bekostigen. Waar het dus om gaat is om met name aan de zijde van de Oude Vlis singseweg wat aan de situatie te gaan doen. Het ideale is en daarmee zou de wens van de ouders wél volledig zijn vervuld dat men aan weerszijden slagbomen zou aanbrengen dus zowel aan de rechter als een aan de linkerzijde van de weg. Dan is de zaak optimaal bevei ligd. Want nu is het zo dat het kan gebeuren dat in een onbe waakt moment een kind de spoorweg op zal lopen. En daar is niet zoveel verbeeldings kracht voor nodig. Zeker als een trein vanuit de richting Vlissingen naar het station toe komt is het gevaar groot. Want een kind ziet dit gevaar niet naderen. Doordat ze klein van gestalte zijn hebben ze geen uitzicht en zijn ze eerder ge neigd om de spoorlijn op te lopen. Waarna ze misschien te laat de neergelaten halve spoor boom in de gaten krijgen. In middels heeft er ook een ge sprek plaats gehad tussen de wijkvereniging en de gemeente. En hoewel er nog geen positie ve toezeggingen zijn gedaan leeft het bestuur van de wijk vereniging wel in de verwach ting dat er serieus wordt inge gaan op het verzoek om maat regelen. En het is ie hopen, dat men niet zal uitgaan van het feit dat hier gewoon is voldaan aan de eisen. Dat is inderdaad het geval. Maar.... men zal moe ten beseffen dat het een deskundige van NS heeft dit onomwonden meegedeeld hier gaat om de minimumeisen. Het is noodzakelijk dat er snel wat wordt gedaan aan deze si tuatie, die vele ouders van schoolgaande kinderen met. zorg vervult. En dat zal snel moeten geschieden. Tot nog toe is het allemaal goed gegaan. Maar het gemeentebestuur zal toch niet te lang mogen wachten Want dan is het misschien te laat! En dan nog wat: het is mis schien goed, nu we toch op dit onderwerp doorborduren, er even op te wijzen dat er op de tweede lantaarn vanaf de Schroebrug drie lichtjes onder elkaar rood licht uitstralen wanneer de oude brug gesloten is voor het wegverkeer. Tevens verzoekt de politie ons door te geven dat er niet met de fiets aan de hand overgestoken mag worden bij de Statemaan - Schroeweg - Vrijlandstraat. Men dient gebruik te maken van de tunnels. Het is in uw eigen belang dat u daarmee rekening houdt. Uw leven kan er vanaf hangen! .Gelukkig' droog gebleven' zullen de openluchtspelers zaterdagavond na af loop van de tweede voorstelling heb ben gedacht. Gezien de slechte weers omstandigheden van 's middags, was het niet te verwonderen geweest wan neer men van een van de uitwijkdata had moeten gebruik maken. Nu kon den de eerste twee voorstellingen daar gebracht worden waar ze ge speeld behoren te worden: het sfeer volle openluchttheater Toorenvliedt. Tegen een fraai decor van toneeladvi seur Ad van Noort die ook de regie voerde, werd het blijspel ,De bruiloft van Figaro' van de zeventiende-eeuwse schrijver De Beaumarchais opgevoerd. Dit is wel een hele verandering na het spelen van de klassieke stukken als Hamlet en Romeo en Julia die de vorige jaren opgevoerd werden. Na een zorgvuldige voorbereiding die maanden vergde, waren ongeveer 400 mensen getuige van de eerste twee voorstellingen. Hoofdrolspeler was Bram Kwekke- boom als Figaro. Piet Vlieger vertolk te de rol van graaf Alrnavia en Mien- tje de i Leeuw speelde Marceline, de huishoudster. Verder speelden mee: Sandra Heidens als Suzanne, Annie Bogaert als gravin, Jo Julianus als rechter, en Willy Kwekkeboom als Fanchette. Natuurlijk waren er nog veel meer spelers die allemaal gewel dig hun best deden, maar het zou te veel zijn deze allemaal op te noemen. De volksdansgroep Vlissingen verleen- 3 en 4 juli 1971: ARTSEN: Middelburg: za. 0.00-24.00 uur: dr H. A. Delfos, Rouaansekaai 47. tel. 01180- 2637; zo. 0.00-24.00 uur: dr J. de la Hayze, Seisdam 22, tel. 01180-4305. Weekend-spreekuren (voor dringende gevallen): 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg-Zuid (alleen) patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama: zie onder Souburg, Nieuw- land, Amemuiden. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: dr L. Sloos, M'burgsestraat 94, Koude kerke, tel. 01185-1231. Domburg. F. G. Vaandrager. West straat 7, Domburg, tel. 01188-2171. de haar medewerking bij de uit te voeren dansen in het stuk. De prachti ge kostuums die de spelers droegen, waren gemaakt door Marjan Jansen- Reudink. Deze keer werd er voor de belichting gebruik gemaakt van vier toneelschijnwerpers met een totaal vermogen van 4000 watt. De open luchtspelers zullen echter nogmaals subsidie aanvragen om nog vier lam pen aan te schaffen. Als dat voor elkaar komt. kan Toorenvliedt zich gemakkelijk met de andere Neder landse openluchttheaters meten. Mede door de feeërieke en sfeervolle ver lichting, de volledige inzet van de spelers en de knappe regie van de heer Van Noort kan men gerust stellen dat de beide toneelvoorstellingen uitste kend zijn geslaagd. Er worden nog twee voorstellingen gegeven, namelijk op vrijdag 2 en op zaterdag 3 juli. Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER alarmno. 01180-2233 Souburg, Arnemuiden, Nieuwland: dr J. J. Jansen, Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-340. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: A. C. Kousemaker, Torenstraat 46, Se rooskerke, tel. 01189-212. DIERENARTS: dr E. P. Oldenkamp, Meliskerke, tel. 01186-286. TANDARTS: A. H. Oort, Tobagolaan 6, Vlissingen, tel. 01184-4390. APOTHEEK: vrijdag 2 juli tot vrijdag 9 juli: W. K. Hummelen, Markt 69, Middelburg. WIJKVERPLEEGSTERS: Middelburg, Nieuwland: zr A. H. Boo gaard, F. G. Alemanstraat 38, tel. 01180-3491. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, St-Laurens, Aagtekerke en Domburg: zr R. Goor, Vroonstraat 11, Serooskerke, tel. 01189-1226. Groene Kruis Souburg: zr Boersma, Wielingenlaan 2a, Vlissingen, tel. 01184-2735. Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: Souburg-Ritthern: mw N. Fili- us-Westerbeke, Middenhofsingel 29, tel. 1668. Vorige week dinsdagmiddag hing er in de omgeving van de Middelburgse lagere Zuidburchschool een doordrin gende pannekoekengeur. Geen wonder, want in de hal van deze school waren leerlingen van de zesde klas druk bezig met het bereiden en bakken van een enorme hoeveelheid pannekoeken. Ter gelegenheid van hun afscheid van de school was er namelijk een grote pannekoekenmaaltijd georganiseerd. En wanneer smaken pannekoeken het allerbeste? Als je ze zelf maakt. Dit was ook de gedachte van me vrouw Mondeel, die dit op een bijeen komst van de oudercommissie naar voren bracht. Om een en ander zo soepel mogelijk te laten verlopen, wa ren de kinderen ingedeeld in groepjes van 3 a 4. Er stonden een stuk of 'negen gastoestelletjes (uit de kam peeruitrusting van verschillende ou ders geleend) door de hal verspreid. Iedere groep vond daarnaast ook de benodigde ingrediënten en men kan aan de slag... Hier en daar had er wel eens wat van weg alsof er oliebollen werden gemaakt, mar over het geheel genomen viel het best mee. Het duurde dan ook maar even of de eerste bakgeuren dreven door de school. Waarschijnlijk geleid door een goede reukzin, stonden binnen de kortste keren heel wat kinderen voor de ramen de verrichtingen daarbinnen gade te slaan. Ook verschillende ou ders kwamen een kijkje nemen en in veel gevallen ook een proefje! 's-Avonds was er een feestavond waar voor de ouders uitgenodigd waren. Er was een heel feestprogramma opge steld dat geheel door de kinderen zelf werd verzorgd. De heer F. J. Schreu- der, hoofd der school, vertelde dat hetzelfde programma 's middags ook al voor de leerlingen van de andere klassen was vertoond. Er werd op verschillende instrumenten gespeeld. er waren improvisatie spelletjes en 's avonds werd ook het bekende .Kent u uw echtgeno(o)t(e)'. Ook voerden enkele leerlingen een toneelstukje op. ,Een ouderavond zoals vroeger het geval was', vertelde de heer Schreu- der, ,wil er vandaag de dag niet meer in. Kom nu nog eens met een spreker en zo aanzetten, dit is dan toch veel leuker!' Een paar dagen tevoren wa ren deze kinderen op schoolreis ge weest naar de Axelse Jeugdherberg. Doel van dit alles was de kinderen op een leuke manier een prettige herinne ring mee te geven aan het afscheid van Zuidburch, en gezien de opgeto gen gezichten van de zesde-klassers is dat prima in orde gekomen. 'S-W0V2- dags kwamen de leerlingen nog één keer terug om de verjaardag van de heer Schreuder te vieren. Hij is name lijk in de grote vakantie jarig en dat evenement moesten ze toch nog even SAAVS*Ai\VVW*S*<WS/VVV\*AAWVV\<\VVVVVV\A HOOG WATER VLISSINGEN. donderdag 1 t.m. woensdag 7 juli. do. 7.40 en 20.09, vr. 8.36 en 21.07, za. 9.37 en 22.07, zo. 10.40 en 23.04, ma. 11.39, di. 12.29, wo. 0.50 en 13.13. Breskens 6 min., Westkapelle 21 min vroeger en Vrouwenpol der 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Ook in de op 1 juli aanstaande begin nende afkoopperiode zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbetaald aan vroegere bezitters van zogenaamde rentekaarten. Van 1 juli 1971 af zijn aan de beurt zij die zijn geboren in de jaren 1913, 1914, 1934, 1935 en 1936. Voor degenen die gebo ren zijn in de jaren 1934, 1935 en 1936 geldt dat hun vroegere invaliditeits verzekering in elk geval zal worden afgekocht, ongeacht het aan renteze gels geplakte bedrag. Anders ligt het met hen die zijn geboren in de jaren 1913 en 1914. Zij kunnen alleen op een afkoopsom rekenen als him ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan 60,- per jaar zou bedra gen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de meeste van deze gevallen alleen dan afkoop plaatsvindt als in totaal minder dan ƒ286,- is geplakt. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen, kan men zich wenden tot de raden van arbeid. Aanvraagformulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ter wille van de volledigheid zij nog medegedeeld dat in vorige jaren voor afkoop aan de beurt zijn geweest zij die geboren zijn in een der jaren 1903 tot 1913. Voorzover deze personen al niet een aanvraag hebben ingediend, kunnen ze dit alsnog doen. De in 1903 tot en met 1912 geborenen, kunnen alleen op afkoop rekenen als er min der dan 286,- is geplakt. Zij die in andere dan de genoemde jaren zijn geboren, komen later aan de beurt. Wat doet de overheid voor u? Voor het kopen of laten bouwen van een nieuw huis geeft de overheid al sinds jaren op twee manieren finan ciële steun. Dit gebeurt door: het geven van jaarlijkse bijdragen door het rijk; het verlenen van een garantie door de gemeente, waardoor een hoge hypothecaire lening, in veel geval len zelfs 90 pet, verkregen kan worden. Deze hulp van de overheid betreft dus alleen nieuwe, nog niet eerder be woonde woningen. Maar van 1 juli 1971 af gaat de overheid nog een belangrijke stap ver der. Uit een bij de wet ingesteld ,bezitvor- mingsfonds' kan het rijk nu jaarlijks een groot aantal renteloze leningen van ƒ2.400 verstrekken aan personen die een eigen woning kopen of laten bouwen. En dat mag nu ook een reeds eerder bewoonde woning zijn. Maar er is nog meer Voor de aankoop van een reeds eer der bewoonde woning waarvoor een r leloze lening wordt verstrekt, zal de gemeente in hel algemeen boven dien nog een garantie geven voor de rente en aflossing van een hypothecai re lening. Zo bestaat nu ook voor de kopers van zo'n woning de mogelijk heid om een loge hypothecaire lening tot 90 pet af te sluiten. Deze fbnrnciële steun wordt echter niet aan iedereen gegeven en ook niet voo. alle huizen. Er zijn enkele beper kingen. Wanneer komt men in aanmerking? Om voor een renteloze lening in aan merking te komen moet de aanvra ger: meerderjarig, maar nog geen 60 jaar oud zijn Iemand die jonger dan 21 jaar is en gehuwd, is meerderjarig en komt dus óók in aanmerking; niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen over het jaar vooraf gaande aan dat van de aanvraag; een belastbaar inkomen genoten hebben dat in het tweede of derde jaar voorafgaande aan dat van de aanvraag, niet hoger was dan de aanslaggrens voor de inkomstenbe lasting. Dit betekent dat voor aanvragen die in 1971 worden gedaan, het belastbare inkomen van de aanvrager in 1968 of 1969 dit naar keuze van de aanvra ger niet hoger mag zijn geweest dan 15.000. Als de aanvraag wordt ingediend door een gehuwde vrouw, worden behal ve als zij duurzaam gescheiden van haar echtgenoot leeft in dit ver band als vermogen en inkomen in aanmerking genomen: het vermogen en inkomen van haar echtgenoot. Het aanvragen van de lening. Aanvraagformulieren zijn na 1 juli 1971 bij de gemeenten verkrijgbaar en moeten ook weer bij de gemeenten worden ingediend; de aanvraag moet worden inge diend binnen 6 maanden na het in eigendom verwerven van de wo ning. Voor een nog niet voltooide woning zal de datum van gereed komen in aanmerking worden ge nomen. In 1971 zullen echter voor huizen die in het eerste halfjaar van 1971 zijn verworven, nog tot 31 decem ber 1971 aandragen in behandeling worden genomen. De gemeente zendt de aanvragen, voorzien van advies aan de minister. De aanvrager ontvangt van de minis ter bericht van de genomen beslissing. Nadere inlichtingen: Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, afdeling Voor lichting, 's-Gravenhage en afdeling al gemene zaken van de secretarie. Nehalennia heeft zich opnieuw enige altaren laten .ontfutselen', dit keer niet door de sleepnetten van de Tholen 6, maar door de duikers van de genie. Een bijzon der aardig gebaar van de Zeeuw se godin was het altaar dat ge vonden werd juist tijdens het tweedaagse congres dat naar aan leiding van haar tentoonstelling werd gehouden in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Misschien een tikje ijdelheid van de godin? De tentoonstelling wordt nog steeds zeer goed be zocht, tot en met dinsdag 29 juni waren er zo'n 4600 bezoekers ge teld. <3> Burgemeester en wethouders hebben weer een aantal besluiten genomen die betrekking hebben op de verkeers situaties in de stad. Het ter weerszijden van de Poelen- daelesingel gelegen fietspad wordt een verplicht fietspad voor fietsers en bromfietsers (25 juni 1971). Aan de noord-oost en de zuidwest zijde van de verkeersheuvel op de Statenlaan (gelegen ten zuidwesten van de kruising Schroeweg - Sta tenlaan - Vrijlandstraat) worden verkeerszuilen geplaatst. (25 juni 1971). Eveneens verkeerszuilen zullen worden geplaatst op de verkeers heuvel die gelegen is op de rijbaan van de Vrijlandstraat, ten noord oosten van de kruising Schroeweg - Statenlaan - Vrijlandstraat (25 juni 1971). Op de Schoorsteenvegerssingel komt een voetgangersoversteek plaats, onmiddellijk ten noordwes ten van de splitsing het Groene Woud - Poelendaelesingel - Schoor steenvegerssingel (25 juni 1971). De data achter de besluiten geven aan wanneer de besluiten ter openbare kennisgeving zijn gebracht. Ieder be langhebbende kan binnen 30 dagen na die data beroep instellen bij de Kroon. Het beroep moet worden inge diend bij de commissaris van de ko ningin in Zeeland te Middelburg. Door het Waterschap Walcheren, Groenmarkt 10 te Middelburg is een vergunning aangevraagd krachtens de hinderwet voor het installeren van een houtbewerkingsinrichting waarin 6 elektromotoren met een gezamen lijke capaciteit van ca. 18 pk gebezigd zullen worden. De inrichting zal wor den gevestigd aan de Kleverskerkse- weg no. 7. Een ieder die vreest gevaar, schade of hinder van het verlenen van de vergunning te ondervinden kan schrif telijke bezwaren indienen bij het col lege van burgemeester en wethouders van Middelburg tot en met 10 juli 1971. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtige inbrengen op een openbare zitting, die op 15 juli 1971 om 9.00 uur in het stadhuis wordt gehouden. Eveneens een hinderwetvergunning is aangevraagd door de NV D. de Jager jr 's Ijzerhandel, Lange Delft 5 te Middelburg voor het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een benzinepompinstallatie, waarin 1 elektromotor met een ver mogen van V« pk gebruikt zal worden alsmede een elektrische aftamppomp en een 6000 liter tank voor superben- zine. De inrichting is gevestigd aan de Dampoortweg. Schriftelijke bezwaren kan men indienen bij het college van burgemeester en wethouders te Mid delburg tot en met 12 juli 1971. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting, welke wordt gehouden op 21 juli 1971 om 9.00 uur ten stadhuize. Zo ongeveer zijn de recensies van het optreden van de Spaanse gitarist Paco Pena in het kader van het Holland Festival in Am sterdam. Op 6 juli as treedt deze gitarist op in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Aan vang 20.00 uur. Tijdens die avond treden eveneens een zanger en een danspaar op. Uw vaste voorlichter is met vakantie, reisbrieven mogen wij van hem niet verwachten. Wel vind u in deze ru briek mededelingen omtrent het ver krijgen van renteloze leningen voor de aankoop van een huis, enkele ver keersmaatregelen, hinderwetvergun ningen en het bezoek aan de Nehalen- nia-tentoönstelling. Mocht u zich dins dag jl hebben afgevraagd wat het spektakel op de Markt betekende,, dan zult u wel gemerkt hebben dat Mid delburg de afgelopen dagen over spoeld is geweest met ruim 500 mo torrijders uit een twaalftal Europese landen, deelnemers aan de KNMV- rally waarvan het eindpunt Middel burg was. Behalve vanzelfsprekend iedere werkdag van 8.00 uur tot 12.00 uur, kunt u nog éénmaal op dinsdagavond in het stadhuis te recht voor het aanvragen, verlen gen van uw paspoort of het ver krijgen van een bewijs van Ne derlanderschap. Op dinsdagavond 6 juli van 7 tot 8 uur staat het personeel van de afdeling bevol king voor u klaar. 5 Mevrouw, is dit uw kind? Zo ja, dan kunt u de originele foto B 5 gratis afhalen aan het kantoor van de PZC, Markt 51 te Mid- b d delburg. U ontvangt er dan ook nog een waardebon van vijf gulden bij. "iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiï Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48.

de Faam | 1971 | | pagina 3