HERINNERINGEN AAN OUDE LEESBOEKJES (II) Is dit uw dochter? RESERVE-POLITIE, HOE EN WAT Weekenddiensten VAKANTIETIJD EN POELENDAELE 3 DE FAAM H Waarom Cursus Prak Bekeuringen Goede sfeer Commissie huisvesting geen spreekuur op 30 juni Afdeling bevolking op dinsdagavond Nehalennia trekt veel belangstel lino 500 motorrijders naar Middelburg Holland Festival EVERZWIJNEN IN DOMBURG Bij de bekende Domburgse slagerij Hugense wordt gedurende de zomer maanden een expositie gehouden. Er staan twee meesterwerken van vet- boetseerkunst tentoongesteld, name lijk twee elk 500 kilo wegende ever zwijnen. Er omheen is een compleet bos aangelegd en bet is dan ook precies of je in een stukje natuurre servaat bent beland. Deze expositie, zij het dan in een wat andere opstel ling, is al op verschillende plaatsen te zien geweest. Ook in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis en op de Internationale Slagersvaktentoonstel- ling in Utrecht. Met dit meesterwerk verkreeg de heer Hugense voor de derde achtereenvolgende maal de wis selbeker, die daardoor definitief in zijn bezit kwam. Maandag 14 juni werd de tentoonstel ling door de burgemeester van de gemeente Domburg en diens echtgeno te geopend. Mevrouw Sprenger knipte een bloemenlint door en burgemeester Sprenger sneed een worst in tweeën. Nu al zijn ongeveer 2000 bezoekers een kijkje wezen nemen. In de eerste plaats is deze attractie voor de toeris ten bedoeld, maar niet minder voor de mensen uit de omliggende plaat sen. Vooral voor diegenen die niet in staat waren de expositie in de Vlees hal te bezoeken. De Middelburgse bloemenkwekerij Dekker verzorgde de plantenschat en niet te vergeten de prachtige bloemen, die in dit bostableau zijn verwerkt. Gedurende een maand werd er in dei schaarse vrije tijd dus veel 's nachts] en 's avonds, aan gewerkt om de boel' in orde te krijgen. Op een grote foto die aan de deur van de expositieruim te is bevestigd, is nauwkeurig na te gaan hoe de verschillende planten en bloemen heten. Detotale waarde van de opgestelde bloemen is ongeveer 3000. Natuurlijk is er nog veel meer te zien dan enkel de twee everzwijnen. Links vooraan zitten een paar eekhoorntjes gezellig te kaarten, terwijl rechts een paar vossen aan het spelen zijn. Een stuk of zeven kabouters hebben een speenvarken aan het spit geregen en als men goed toekijkt zie je ze water tanden. Een bijzonder ding in dit luilekkerland is een antieke Zeeuwse slede, gevuld met worst en bloemen. Op een grote vetrots staat een ge dichtje van Huygens te lezen. Het is niet te verwonderen dat de heer Hu gense dit juist voor zijn werk uit zocht, want het is hem ongetwijfeld uit het hart gegrepen: Die 't ambacht wel verstaet daer hij bij leven moet en die 't, wel niet alleen, maar wel en geerne.doet beleeft het grootst geluck dat iemand kan begeren. Begrijpelijk is dat vooral veel kinde ren naar dit sprookjesachtige geheel zijn wezen kijken. De heer Hugense vertelde dat laatst enkele dames voor dat hun kinderen naar bed wilden, eerst met ze naar dit bostafereel moesten. Eerder gingen de kinderen gewoon niet naar bed. Heel blij is de heer Hugense ook met de hulp van de heer Begeer van kwekerij Dekker. Mede door zijn artisticiteit is het zo'n prachtig geheel geworden. Ook de boswachter A. Luitwieler uit het Ber- kenbos heeft z'n steentje bijgedragen. Hij wees de fraaie, wonderlijk ge vormde stronken en boomwortels etc. Deze tentoonstelling blijft tot eind september te bezichtigen. De openings tijden zijn van 19.00 tot 22.00 uur. 26 en 27 juni 1971 Hulpcentrum Noord- en Midden- Zeeland 01100-4444 POLITIE alarmno. 01180-5800 AMBULANCE bij ongevallen telefoon 01180-5800 BRANDWEER aJarmno. 01180-2233 ARTSEN: Middelburg: za. 0.00-24.00 uur: mevr. drs Pel-Mellink Rouaansekaai II, tel. 01180-2585; zo 0.00-24.00 uur: dr J. Z. S. Pel, Rouaansekaai II, tel. 01180- 2585. Weekend-spreekuren (voor dringende gevallen): 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Middelburg-Zuid (alleen) patiënten van J. J. Jansen en S. M. P. F. Jansen- Schrama: zie onder Souburg, Nieuw- land, Arnemuiden. Westkapelle, Zoutelande, Koudekerke: M. Huygens, De Casembrootstr. 24, Westkapelle tel. 01187-234.Domburg F. G. Vaandrager, Weststraat 7, Dom burg, tel. 01188-1271. Souburg, Arnemuiden, Nieuwland: dr M. L. v. d. Moer, Stationsplein 1, Arnemuiden tel. 01182-308. Serooskerke, Veere, Oostkapelle en Grijpskerke: dr P. J. Bom, Dorps straat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. DIERENARTS: DR I. C. Klok, Oostkapelle, 01188-1443. TANDARTS: H. A. Reddingius, Badhuisstraat 11, Vlissingen, tel. 01184-2481. APOTHEEK: Vrijdag 25 juni tot vrijdag 2 juli A. Ringeling, Lange' Delft 133, Middel burg. WIJKVERPLEEGSTERS: Middelburg, Nieuwland: Zr M. den Boer, Adr. Lauwereynstraat 77, tel. 01180-6286. Veere, Vrouwenpolder, Serooskerke, Gapinge, St-Laurens' Aagtekerke en Domburg: Zr v. d. Slikke, Oude Dom- burgseweg 22, Oostkapelle, tel, 01188- 1472. Groene Kruis Souburg: zr Radstake, Sottegemstraat 28, Vlissingen, tel. 01184-2286. Oranje-Groene Kruis en Wit-gele Kruis: Souburg-Ritthem: Zr W. Verha gen,'Westerbeke, urg. Stemerdinglaan 119, tel. 1541. De leesboekjes voor de hogere klassen? Anslijn vergat de-oude re kinderen niet. Voor hen schreef hij zijn boekjes ,tot oefe ning in het Kunstmatig Lezen', waarin hij sterk de aandacht voor de leestoon vroeg. Ook hier draagt de inhoud vaak een moraliserend karakter, maar toch minder, dan u waarschijn lijk verwacht. Ik geef u een paar lesjes uit het eerste stukje. De vorm verkortte ik echter wat, want Anslijn kon wel eens lang dradig zijn. GEDACHTE EENS JONGELINGS BIJ ZIJN VERTREK VAN DE SCHOOL (Langzaam en treurig) Ik moet u dan verlaten, dierbare oefenplaats mijner jeugd! Ook u moet ik verlaten, mijn waarde leermeester! die zo zorgvuldig de zaden van Gods dienst en deugd in mijnem boezem •poogde te ontwikkelen. Ik moet ook van li scheiden, geliefde medeleerlingen! Ach, hoe menig uur heb ik een straf bare ledigheid doorgebragt! Hoe menige nuttige les heb ik gedachte loos aangehoord, terwijl ik mij door niets beduidende beuzelingen liet aflei den! Hoe meningen vaderlijken raad van mijnen onderwijzer heb ik als nutteloos geklap aangemerkt en hoe menige vermaning heb ik trotsche- lijk en moedwillig verworpen! Nu is hij voorbij, die kostbare tijd... DE TWIST (Rad en in toorn) Burgers en soldaten zijn in eene her berg handgemeen. Men hoort een woest geschreeuw en gevloek. Een officier met eenige soldaten treedt binnen. De officier Stil! Orde! Legt uw zijdgeweer af! De deur bezet! Die eenige poging doet om te ont vluchten is mijn gevangene! Een burger. Wij zullen hier blijven, mijn heer! Het onderzoek zal ons regtvaardigen. Hier zijn twee brave mannen van uwe kompagnie, die kunnen zeiven van ons getuigen. De officier Wie zijn die? Een van hen Hier zijn wij! Wij zijn hier ongewa pend, als gasten op een bruiloftsmaal. Onze ongenoodigde kameraads kwa men beschonken hier binnen; ver stoorden den dans en sleepten de meisjes woest en onbeschaamd in den IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllIIBIillllBIllllllllllIA kring rond. Wij verzochten hun, om ons in onze vreugde niet te hinderen, doch een van hen trok den sabel tegen mij. De burgers poogden hem te ontwapenen. Hierop trokken ook de anderen het geweer, hieuwen naar de burgers, wierpen de tafel omverre met alles, waar daarop stond, en mij trof, zooals gij zien kunt. een sabel houw in het gezigt! Een der beschonkenc soldaten Moeten wij ons het geweer, dat ons de koning gaf, door zulk volk laten afnemen? De officier Spreekt gij met zulk eene verachting van eerlijke burgers? Gaf u de koning het geweer, om het tot geweldadighe- den te gebruiken? Deze zaak zal stren- gelijk onderzocht worden en, wee hem! die tot zulke ongeregeldheden de eerste aanleiding gaf! Voort, met u, dronkaards! naar de gevangenis! VADERLIJKE BESTRAFFING (Luid en met drift) de vader die bezig is zijnen zoon Albert te onderrigten, slaat verdrietig het boek toe. Vader Ga heen! Van u is niets goeds te maken! Hoe gaarne ik u ook zou onderrigten, zoo moet ik het echter laten varen! Gij mist alles, wat u tot een nuttig mensch kan maken. Gij ziet, hoort en begrijpt weinig van hetgene u voorkomt! Gij slaat nergens acht op!m of n, op of, of v. s of z zijn bij u eenerlei. Twee, drie letters 4e veel of te weinig heeft bij u geen beteekenis. Gij kijkt en luistert niet! Bij uwe onnauwkeurigheid in het le zen komt dikwijls de belagchelijkste onzin te voorschijn! Vraag ik u: Al- bert, wat hebt gij daar gelezen? dan weet gij nauwelijks een woord te antwoorden. Verhaal ik u het gelezene duidelijk en noodzaak ik u, om daarbij opmerk zaam te zijn, dan zijt gij het dadelijk weder vergeten. Gij vergeet alles, om dat gij na de les niet meer aan het geleerde denkt! Albert gedroeg zich bij deze bestraf fing zeer onverschillig. Zijn vader vermoedde, dat hij weder onop merkzaam was geweest en vroeg hem: Albert O ja, dat weet ik zeer wel. Vader Nu, wat heb ik dan gezegd? Albert Gij hebt gezegd., gij hebt... gij hebt gezegd- ik....ik....ikik weet niet, wat gij ge zegd hebt. Na de verschijning van het boekje kreeg Anslijn van velen de vraag, in een tweede deeltje veel poëzie op te nemen. Anslijn voldeed aan dit ver zoek, maar hij beperkte zich tot dicht stukjes van overleden dichters. Wel vermeldt hij de namen niet, maar een tweetal kon ik toch ontdekken. (Wordt vervolgd) C. J. G. Middelburg a a Ergens' in Middelburg trof onze fotografe dit meisje in haar j spel aan. Zij maakte er een foto van; wanneer u de moeder van dit vrolijke kind bent ,kunt u de originele prent gratis J afhalen op het kantoor van de PZC, Markt 51, Middelburg. U ontvangt dan bovendien nog een waardebon van vijf gul- 5 ^en. - üiimiiiiiiiimiiimiiiiiniiiniiiniiiiiininniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiifS HOOG WATER VLISSINGEN. donderdag 24 juni t.m. woensdag 30 juni. do. 2.35 en 15.02, vr. 3.21 en 15.46, za. 4.06 en 16.28, zo. 4.48 en 17.07, ma. 5 25 en 17.46, di. 6.05 en 18.30, wo. 6.51 en 19.17. Breskens 6 min., Westkapelle 21 min. vroeger en Vrouwenpol der 17 min. later. Zoutelande en Domburg zijn ongeveer gelijk aan Westkapelle. Wellicht hebt u, evenals wij, wel eens verrast opgekeken, wanneer u een bekende op een koninginnedag of bij een wieler ronde onverwacht als politie man uitgedost' het verkeer zag regelen. Uitgedost' is natuur lijk een woord dat niet past in deze serieuze rubriek. Het doet denken aan carnaval. Graag willen wij u wat meer vertellen over de reserve-politie. Want die bekende, die u op de Markt of op het Molenwater in func tie zag was een lid van de reser ve-politie. De reserve-politie is in het leven geroepen om de be- roepspolitie in buitengewone omstandigheden of in drukke omstandigheden bijstand te verlenen. Het reserve-politie korps mag even groot zijn als het beroepskorps. In Middel burg mogen er dus 44 reserve- politie-agenten zijn. Er zijn er maar 23, zodat er nog plaats is voor ruim twintig vrijwilligers. Hoe komt men er toe om bij de reserve-politie te gaan? Wat Hl moet men er allemaal voor Hj doen? Dat zijn een paar vra- iH gen, die rijzen en waarop wij HH graag een antwoord wilden !H hebben. Die antwoorden heb- IH wij gekregen in een gezellig !H praatje met de heer Lievense, die sinds kort in de Dolfijn- straat woont en die nu onge- veer drie jaar bij de reserve lij politie is. Voor vele burgers bestaat de verplich ting om op te komen voor de BB. Ook de heer Lievense, van beroep administrateur bij PIT-beton. In die tijd kreeg de heer Lievense echter een uitnodiging van de commissaris van politie om eens te komen praten. Om een lang verhaal kort te houden. De Lievense ging naar de BB, maar werd reserve-politieagent en kreeg als zoda nig vrijstelling van de BB. Het politiepak met de twee strepen op de mouw hangt echter niet zomaar klaar. Men mag het pas aantrekken nadat een toch vrij pittige cursus is gevolgd. De heer Lievense zegt dat het altijd erg gezellig op de cursus was, al moet men zich verdiepen in vakken als strafrecht, wapenwet, staatsinrichting. Ook moet men leren om een proces-verbaal op te maken. De Algemene Politie Verordening dient men ook goed te kennen. Voorts wordt geleerd hoe men met een pis tool moet omgaan. De lessen worden gegeven in het politiebureau, terwijl het schieten wordt geleerd in de schietbioscoop bij het politiebureau. Wanneer de cursus, de club van me neer Lievense heeft er 2 winters over gedaan, met goed gevolg wordt beëin digd krijgt men een getuigschrift en kan men ,de straat op'. Wat doet een reserve-politieman nu in de praktijk? Vooral bij gebeurtenissen waarbij veel mensen op de been ko men, of waarbij veel verkeersmaatre gelen moeten worden getroffen wordt een beroep op de diensten van het reserve-korps gedaan. Wij noemden bij het begin al de viering van de Konin ginnedag, wielerwedstrijden. Ook de Folkloristische dagen op 1 juli aanstaande bijvoorbeeld vragen veel politiemensen. Ook aan het nor male politiewerk kan worden deelge nomen, zoals stadsdienst op zaterdag middag, toezicht houden in parken, het meerijden in de surveillance-wa gen. De heer Lievense heeft geen speciale voorkeur voor een bepaalde taak. Op de cursus leert men onder andere het opmaken van een proces-verbaal. Komt het vaak voor, dat u een bekeu ring uitdeelt? Aldus vroegen wij de heer Lievense ,Nee het komt ei-g weinig voor. Eigenlijk alleen in die gevallen wanneer het echt niet anders kan'. Natuurlijk brengt het reserve- politieschap verplichtingen met zich. Zeven a acht keer per iaar moet men opkomen. De vergoeding, die dan ont vangen wordt bedraagt f 1,50 voor een oefening van 8 uur Duurt de oefening langer of wordt men buiten de verplichte keren opgeroepen dan krijgt men vanzelfsprekend een nor male uurvergoeding. De heer Lievense heeft niets dan lof Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. voor de uitstekende verstandhouding in het Middelburgse politiekorps. Ook de verhouding tussen de beroeps' en de reservisten' is uitstekend. Zo is er een lid van de reserve-politie dat in Goes woont, maar die graag in Mid delburg bij het reserve-korps blijft. Zo denkt ook een inwoner van Krui- ningen er over. Beide korpsen werken nauw samen in de MPSO, de perso neelsvereniging van de politie. I" MPSO-verband wordt ook met goed resultaat deelgenomen aan schietwed strijden. De heer Lievense vindt dat men als reservist een goed en ook wel een andere kijk op de taak van de politie krijgt. Hij heeft nooit on dervonden, dat de mensen hem, wan neer hij in uniform zijn politietaak Het spreekuur van de commissie huisvesting, dat elke woensdag van 11.00-12.00 uur in het stad huis wordt gehouden gaat op woensdag 30 juni aanstaande niet door. uitoefent, anders aankijken. Als wij het goed begrepen hebben, blijft de heer Lievense nog een poos reser vist. Enkele zakelijke mededelingen over de reserve-politie. Om bij de reservepolitie te worden toegelaten dient men tussen de 21 en 50 jaar oud te zijn, een lengte van teminste 1.70 te hebben en geen militaire verplichtingen te hebben. Na een theoretische opleiding kun nen zij het getuigschrift .geoefend man' of ,meer geoefend man' ver krijgen. Zij bezitten opsporingsbevoegdheid als zij voor oefening of werkelijke dienst zijn opgeroepen en in uni form zijn. Zie verder de advertentie, die in deze editie van De Faam is afge drukt. .Poelendaele' is de naam van ons prachtige .zwempark.' bestaande uit een overdekt bad, een open bad met daartussen een in een groei-stadium verkei-ende speel- en Iigweide (met spartelbad) Ook voor Poelendaele brengt de vakantie enige gevolgen met zich. Kon tot nu toe gekozen worden tussen het overdekte en het open bad, vanaf zaterdag 26 juni aan staande komt er een wat gewijzigde dienstregeling, die zal duren tot en met 1 augustus aanstaande. .Geen lessen. Van 26 juni tot en met 1 augustus aanstaande worden er geen lessen gegeven. Vanaf 2 augustus worden de lessen hervat op de gewope dagen en uren. Het overdekte bad wordt in de hierboven genoemde periode gesloten, zodat alleen nog gezwommen wordt in het open bad. De ingang blijft overigens op dezelfde plaats. Openingstijden open bad. Vanaf zaterdag de 26e juni zijn de openingstijden van het open bad als volgt: maandag tot en met vrijdag 7.00-19.45 uur (non stop); zaterdag 9.00-17.00 (non stop); zondag 10.00- 12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. ,Zwem u fit.' Bij trimmen denkt men eigenlijk het eerst aan lichaamsactiviteiten op het droge. Dat u ook zwemmend kan trimmen wil men via een bepaalde actie onder de aandacht van het Ne derlandse volk brengen. Bii het Mid delburgse zwembad zijn nadere inlich tingen hierover te verkrijgen. In het kader van die actie kan men voor ƒ2,50 een kaart kopen waarop door de badmeester wordt afgetekend welke afstand men per dag afgelegd heeft. Volgens het trimzwemprogram- ma moet men per dag minimaal 100 meter zwemmen en mag men 500 meter afleggen. De maximum af stand voor kinderen beneden tien jaar is 250 meter. Om in aanmerking te komen voor een bepaalde speld moet men de volgende totalen bijeen ge zwommen hebben: 3000 meter bron zen speld; 5000 meter zilveren speld; 10.000 meter gouden speld; 25.000 sta len speld (zeker voor de stalen spie ren). Liefhebbers voor Zoals u wellicht weet is de afde ling bevolking van het stadhuis in de afgelopen maanden op dinsdag avond geopend geweest van 7 tot 8 uur speciaal voor .grensge vallen.' Het aanvragen en afhalen van paspoorten en bewijzen van Nederlanderschap. De grootste drukte is voorbij, aldus een me dedeling van die afdeling. Nog twee keer kunt u 's avonds op bezoek komen en wel op dinsdag 29 juni en op dinsdag 6 juli aanstaande. Overigens is deze af deling natuurlijk elke dag geo pend (behalve zaterdag en zon dag) van 8.00-12.00 uur. De grote zomertentoonstelling, die vorige week woensdag door de commissaris van de koningin werd geopend en die zoals be kend mag worden verondersteld gewijd is aan de godin Nehalen nia en andere zaken uit de Ro meinse tijd trekt bijzonder veel belangstelling. Tot en met dins dag waren al meer dan 2000 mensen naar de Vleeshal geko men om de aan de godin geoffer de stenen, die zo'n 1800 jaar in de Oosterschelde ondergedoken sijn geweest, te bekijken. Er is ook een dia-serie, waarop een beeld van de visactiviteiten wordt gegeven. Het is allemaal zeer in teressant. Openingstijden: maan dag tot en met vrijdag 10.00-17.00 uur; zaterdag 10.00-17.00 uur; zon dag 13.00-17.00 uur. 500 motorrijders naar Middelburg. Uit meer dan 10 Europese landen komen dinsdag aanstaande vanaf on geveer 10.00 uur tot ongeveer 16.00 uur ruim 500 deelnemers aan de inter nationale motorrally naar Middelburg. Het marktplein wordt speciaal voor hen gereserveerd. Het betreft hier een geweldig evenement. Dinsdagsavonds gaan alle deelnemers en deelneemsters naar de sporthal voor de officiële ont vangst. Woensdag gaan zij in 15 bussen en ook met boten de deltawerken bekij ken. Donderdag zijn zij natuurlijk weer in Middelburg, want op 1 juli is het een folkloristische dag met ring- rijden op het Molenwater. Op don derdagavond wordt een diner aange richt in de Middelburgse sporthal, waar 650 mensen zullen aanzitten. Aansluitend is er ook een feestelijke afscheidsavond. Wanneer u volgende week vele mensen in leer door de stad ziet wandelen weet u dus dat het deelnemers aan de rally zijn. Op dinsdag 29 juni aanstaande komt het Pools Pantomime Thea ter, dat eigenlijk een danstheater is een bezoek aan Middelburg brengen. Men treedt op in de schouwburg, 's avonds om 8 uur. Op dinsdag 6 juli aanstaande is de burgerzaal van het stadhuis het toneel van een optreden van Paco Pena, een jonge zeer be gaafde gitarist. Op die avond (aanvang 20.00 uur) treden ook op een zanger en een danspaar.

de Faam | 1971 | | pagina 3