Rode kruiswedstrijjden in Kapelle KORTE KRABBELS Vestzaktheater in Vlissingen BRAMMETJE mm - LET OP USA 100 autoradio's in voorraad Achter de Houttuinen Middelburg In de toekomst ook in Middelburg Tip voor de keuken Risotto met niertjes orote partij slaapzakken 3000 Corduroy-broeken Overalls, blauw, khaki en wit Duiker horloge met stopwatch 39,- Handen vol Dagboek Eerste mini theater in Zeeland WOENSDAG 19 MEI 1971 Puzzelaar Bosdijk lost alles op wm In november wordt het al 22 jaar, dat de heer J. P. Bosdijk als conciërge de za ken regelt in de Middelburg se concert- en gehoorzaal aan de Singelstraat. Daar naast is de heer Bosdijk ook nog werkzaam als bureau list aan de schouwburg. Het is dan ook niet te verwonde ren dat praktisch iedereen in Middelburg de heer Bos dijk kent. In 1949 begon de heer Bosdijk na een diensttijd van ongeveer 22 jaar bij de koninklijke marine, aan de nieuwe loopbaan die hij nog steeds met plezier vervult. Dat plezier hebben in het werk, is voor de heer Bosdijk nog steeds het belangrijkst: ,Je kunt in ons vak onmogelijk een hele dag chagrijnig lopen kijken, want daarvoor is het werk trou wens veel te afwisselend. Het valt natuurlijk ook wel eens niet mee, maar waar heb je dat nou niet? Het fijnste van alles vindt hij het omgaan met de meest uiteenlopende mensen. Het scheelde maar een haartje, of de heer Bosdijk was nooit in Middelburg terechtgekomen. Toen hij. in 1939 vlak voor de mobilisatie als sergeant torpe domaker aan boord van de ,Jan van Gelder' voor Terschelling voer, werd hij door een gelukkig toeval van een wisse dood gered. Hij ging even naar de kombuis die zich midscheeps bevond, en terwijl hij daar was, werd het achterschip waar de heer Bosdijk net z'n kameraden aan het werk geweest was, de lucht in geblazen door een mijn Maar ook in de concertzaal ge beurt van alles en nog wat, zij het dan op een heel ander ter rein. Orkesten en koren en de laatste tijd ook steeds grotere en heel bekende, zoals bijvoorbeeld het Kunstmaandorkest. Verder worden er ook wel examens afge nomen, vinden er repetities van verschillende verenigingen plaats. Op de bovenverdieping zetelt de Zeeuwse muziekschool nog, die over een poosje naar de Kuipers poort zal verhuizen. Achter de schermen brengt dat alles een Congiërge J. P. Bosdijk bij een van zijn puzzels, een gezicht op de jachthaven van Veere. hoop werk en voorbereidingen met zich mee, waar de heer en ook mevrouw Bosdijk, de handen aan vol hebben. Het eerste orkest dat de heer Bosdijk in ,zijn' concertzaal kreeg, was het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Het eerste dat de musici meestal vragen is, waar ze zich kunnen verkleden. De heer Bosdijk, die toen nog maar net geïnstaleerd was, stuurde de zeven dames van het orkest ten einde raad maar naar zijn eigen slaapkamer. Maar toen het echtpaar Bosdijk 's avonds naar bed wilde, moesten wel eerst de bananeschillen van tusl sen de lakens worden gehaald! Vooral de dirigenten kunnen vaak wat problemen opleveren. Deze mensen moeten meestal een aparte ruimte hebben, daar ze zich op het te spelen werk moe ten kunnen concentreren. Maar over het geheel genomen kan de heer Bosdijk met allemaal goed overweg. Op de vraag of al dat organise ren en voorbereiden niet ontzet tend veel tijd in beslag neemt, antwoordt hij, dat dit meestal op de vrije zondag gedaan wordt, ,want je moet het programma voor een hele week tegelijk op maken. .Gelukkig, heb ik pet als de meeste marinemensen trouwens een behoorlijke'do sis organisatietalent meegekre gen, wat geen overbodige luxe is.' Ook de plaatsbespreking en de kaartverkoop berusten in de han den van de heer Bosdijk. En zolang hij dat al doet, is er nog nooit iets misgelopen, althans niet door zijn schuld. Dat de bezoekers van de concertzaal of de schouwburg zelf op een ver keerde plaats gaan zitten is weer iets heel anders. Het gebeurt wel eens, dat men als men de con certzaal binnenkomt, achteruitlo pend het beeld van Sweelinck bewondert, dat boven de deur hangt. Het is voor de hand lig gend, dat men dan in de linker helft van de zaal gaat zitten, hoewel men rechts had moeten zijn! Maar met een grapje en af en toe een vriendelijk woord ko men de dan ontstane moeilijkhe den weer vlug in orde. Bij een concert in februari kwam iemand bij de heer Bosdijk met de mededeling, dat er in de rij waarin hij een plaats had gekre gen geen stoel meer vrij was. De heer Bosdijk ging met deze man naar de betreffende rij, en vroeg de heer die op de plaats in kwestie was gezeten naar zijn toegangsbewijs. Uit het datum stempel bleek, dat het een kaart je was van een concert in novem ber Ook heeft de heer Bosdijk nog tussen de bedrijven door als kos ter gefungeerd. Nou ja, als koster misschien niet direct; hij verzorg de de zaal waarin de hervormde gemeente in de periode 1953-1955 kerkdiensten hield. Van alle gebeurtenissen die zich voordoen iedere dag, houdt de heer Bosdijk een soort van dag boek bij. ,Leuk voor later' zegt hij. De telefoon rinkelt. Iemand vraagt of hij bij het concert vanavond misschien ook zijn hond mee kan brengen, want die kan hij nergens kwijt. Het laco nieke antwoord van de heer Bos dijk: Meneer, we hebben hier geen asiel.' Op zekere dag kwam een pianist die per se een bakje met warm en een met koud water bij zich wilde hebben om de vingers in af te spoelen. De schaarse vrije tijd die de heer Bosdijk heeft, besteedt hij geheel aan zijn hobby: het maken van legpuzzels. Hij heeft er ongeveer een kleine zes,tig en een groot deel daarvan zijn er van meer dan 1500 stukjes. Beneden in de foyer hangen enkele pracht exem plaren, waarbij onder andere een havengezicht op Veere. Ook heeft hij kleden geknoopt, en daarmee zelfs een eerste prijs op een tentoonstelling behaald. De mees te puzzels kreeg hij als dank voor het werk dat hij voor ver schillende verenigingen deed. Maar de heer Bosdijk is nu een maal iemand, die altijd bezig is; dus meestal komt er van die vrije tijd niet zo erg veel terecht. De enige keer dat hij er sterk over gedacht heeft om er mee te stoppen, was toen zijn vrouw vorig jaar ziek werd. Maar door de vele blijken van belangstelling en de hulp die van verschillende kanten werd geboden, is dat er toch niet van gekomen. En nu de zaak weer als vanouds uitstekend draait, is de heer Bosdijk voorlo pig ook helemaal niet van plan er mee te stoppen. Het zou ook moeilijk zijn zich de concert- en gehoorzaal of de schouwburg zonder de vertrouwde figuur van de heer Bosdijk voor te stellen. De veilinghal van Kapelle (Z-B) bood zaterdagmiddag jongstleden een enigszins macabere aanblik. Het geluid van ineenstortende huizen en het gegil en gekreun van gewonden klonk akelig door de grote ruimte. Een woning stortte maar liefst twaalf keer in door een aardgasexplosie en steeds was direct na het ongeval een actieve Roode Kruisploeg, compleet met verbandtassen ter plaatse. Wanneer de gewonden goed en wel uit het puin gesleept op de brancards gelegd, verbonden en gekalmeerd waren, ging er een bel. De Roode Kruis mensen gingen uitblazen en koffiedrinken en de gewonden moesten al him ver banden en pleisters weer afleg- De Rode-Kruisgroep uit Middel burg in actie in liet ingestorte huis dat in de veiling van Kapel le bedrieglijk natuurgetrouw was nagemaakt. De Rode-Kruismensen komen over het puin aan om de gewonden per brancard te vervoe ren. gen. De gang van zaken bij dit soort wedstrijden is een beetje vermoeiend, vooral voor de slacht offers, die iedere keer opnieuw bespoten werden met een bleek- makend middel, die beklodderd werden met namaakbloed en die hysterische, lastige en doodzieke patiënten moesten voorstellen. Twaalf Roode Kruisploegen uit geheel Zeeland moesten zaterdag in Kapelle laten zien wat ze er- an terecht brachten. Voor een groep was het maar goed dat het allemaal niet echt was, anders zou de colonne uit Krabbendijke samen met de slachtoffers onder het puin van een woning com pleet bedolven zijn. De opgave was namelijk slachtoffers te red den uit een huis dat door een aardgasexplosie was getorffen Even na de explosie zou het huis helemaal instorten en het was dus zaak de gewonden zo snel mogelijk naar buiten te brengen. Op de foto zien we de groep uit Middelburg bezig met het red dingswerk. De Middelburgse ploeg behaalde de 7e plaats met 152 punten. Eerste werd de groep uit Axel (215), tweede Westhoek- Schouwen met 212 punten en der de West-Souburg (192 punten). Schrijvend onder de naam ,Ma- nus Blusser' kun je er gewoon niet aan voorbijgaan, dat de bijnaam van Maneblussers' waarmee de Middelburgers al sinds mensenheugenis zijn opge sierd, weer eens in de actuali teit is gekomen, nu de Middel burgse brandweer dezer dagen met groot materieel is uitge rukt om een vermeende brand in de Lange Jan te blussen. De geschiedenis van destijds her haalde zich echter: opnieuw nam de natuur de Middelbur gers te grazen. De hoofdstede lingen hebben hun bijnaam te danken aan het feit, dat eens het schijnsel van de maan in de ruiten van de Abdij-toren de brandweer in staat van paraat heid bracht om de doodeenvou dige reden dat men in de veron derstelling verkeerde dat de to ren in brand stond. Dezer dagen zijn de Middelburgers, de onge- lukigen, opnieuw bij de neus genomen doordat mistflarden de indruk wekten dat er een brand woedde in de toren. We zullen de komende weken als Middelburgers daarom weer heel wat spottende opmerkin gen te verwerken krijgen. Het is overigens wel heel merkwaar dig dat deze gebeurtenis zich heeft voorgedaan daags nadat het Zeeuws tijdschrift was ver schenen met een publikatie over die pijnlijke gebeurtenis uit het overigens zo fiere Middelburgse verleden. In het artikel verkneu kelt de schrijver zich van de pret over het feit dat de Lange Jan de Middelburgers zo mooi bij de neus had genomen. Maar dat komt natuurlijk omdat de schrijver zelf (J. C. Verkerk) een Vlissinger is. Vol leedver maak meldt hij dat het jaren lang voor iedere Vlissinger een niet in geld uit te drukken ge noegen is geweest door in ploegverband naar Middelburg te reizen. Dat gebeurde dan te voet, in een Jan Plezier of later per fiets en autobus. Zodra dan de Lange Jan in zicht kwam, werden de kelen geschraapt en klonk het eerste couplet zo in de geest van: ,0 Middelburg, o Middelburg vjat zij gij diep ge zonken, de maan scheen op de Lange Jan. Toen kwamen ze met de brandspuit an, O Middelburg, o Middelburg wat zij gij diep gezonken.' Dit werd dan ver moedelijk gezongen op de wijze van het bekende .O denneboom.' De auteur uit Vlissingen is er nog over verheugd ontelbare malen het genoegen te hebben gesmaakt mee te mogen werken aan deze folkloristische terecht- wijzing, wanneer hij met een bus meereed naar Middelburg. En het was, zo verhaalt hij, altijdinteressant om te letten op de reacties van de Middel burgers die dit lied moesten aanhoren. Sommigen stonden met een volmaakt onbewogen gezicht d.e bus na te kijken,, maar de oplettende toeschou wer zag, zo merkt de heer Ver kerk triomfantelijk op, hoe dui delijk de lippen stijf op elkaar geperst waren en er was op zo'n moment voor een Vlissin- ger dan ook weinig voorstel lingsvermogen nodig om het ge knars van de tanden te registre ren. De wachter van de staii- onsbrug had in die jaren geen benijdenswaardige taak. De man moest ambtshalve al die coupletten er waren tot dat ogenblik zevenentwintig varian ten genoteerd staande aanho ren. Zo'n optreden vroeg na tuurlijk om wraak en op een dag heeft die brugwachter die dan ook genomen. Op een keer draaide hij vlak voor twee bus sen met enthousiast zingende passagiers uit Vlissingen de brug open, terwijl er nog in geen velden, wegen of wateren een boot te zien was. De man schijnt deze handeling overigens diep te hebben betreurd, want het is waarschijnlijk de enige Middelburger die alle 27 cou pletten twee keer achter elkaar heeft moeten aanhoren. Dit bracht de man zo van zijn stuk, dat hij de brug na de passage van een schip zo vlug dicht draaide dat de dichtglijdende brug stuurhut met schipper het water in zwiepte. En deze ge beurtenis moet voor de in de bussen wachtende Vlissingers wel het hoogtepunt zijn geweest van hun hele loopbaan. Het was ook de directe aanleiding tot het ontstaan van het achten twintigste couplet van het Mane- blusserslied. Overigens is er nog nooit iemand geweest die ook maar even heeft gedacht dat het verhaal over de Middelburg se brandweer, die midden in de nacht uitrukte om manestralen op de Lange Jan te gaan blus sen, enige historische waarheid zou bevatten. Toch schijnt de heer Verkerk een aantal gege vens hebben verzameld die de voor Middelburg toch wel erg pijnlijke historische werkelijk heid onomstotelijk bewijzen. Het moet een prestigekwestie tussen een commandant en een onder commandant zijn geweest, die de onder commandant moet hebben gebracht tot het verzin nen van het maneblussersplan. Hij liet brandalarm maken en vijf minuten later was de hele brandweer onderweg naar de Lange Jan, met maar één be doeling blussen, wat dan ook. Volgens de inlichtingen van de heer Verkerk moet het zelfs nog één uur en twintig minuten hebben geduurd voordat de commandant, die zich totaal niet bewust was, dat hij was beetgenomen het sein .brand meester' gaf. Jammer, dat de heer Verkerk een Vlissinger is. Als hij nu ergens anders van daan was gekomen zou het iets anders zijn geweest. Maar nu het een inwoner van de Schel- destad is die met dit verhaal op de proppen komt, is men als Middelburger eigenlijk al bij voorbaat geneigd om er een vraagteken bij te zetten. De mensen van het amateurge zelschap ,de Zeeuwse Komedie' zijn beloond voor hun zwoegen. Zaterdag jongstleden werd het vestzaktheater ,Edenburg' op het Bellamypark officieel ge opend en alle genodigden toon den zich enthousiast over de uiterlijke verschijningsvorm van het theater en over het toneel spel dat drie leden van de Zeeuwse Komedie ter gelegen heid van de opening op de plan ken brachten. ,Ik ben blij met dit theater in de binnenstad', vond burgemeester Roe mers, die zaterdagmiddag naar het theater was gekomen om het met een korte toespraak te openen. De burge meester meende dat het theater wel eens een verrijking kan zijn van wat de binnenstad te bieden heeft en als zodanig was het hem meer dan wel kom. ,Ik waardeer ook de moed waar- me, u de zaken hebt aangepakt', zei de burgemeester, ,en ik hoop dat u er in zult slagen dat, wat u begonnen bent, voort te zetten. Wanneer het theater een succes wordt, zullen we in Vlissingen allemaal ons voordeel daar mee kunnen doen.' Een toneeladviseur Ad van Noort, na afloop van de voorstelling: .Dit vest zaktheater doet me een beetje den ken aan de .Brakke Grond' in Amster dam. Dit eerste mni-theater in Zee land kan van bijzondere betekenis worden voor ue provincie. Om het /estzaktheater inderdaad tot een be grip te maken moet men zijn eisen wel hoog stelllen. Als het zo door gaat, zit het er echter wel in. De voorstelling was fijn en artistiek ver antwoord.' De heer Van Noort meen de dat de geest van de vorig jaar overleden Piet de Leeuw in de gehele groep gevaren was. Cor Verdonschot uit Hulst heeft als regisseur alles gedaan om de eerste voorstelling tot een succes te maken. De heer Van Noort verwacht dat er binnen niet al te lange tijd nog meer vestzaktheaters in Zeeland zullen ko men. Middelburg had drie jaar gele der al plannen, maar die hangen af van de werkzaamheden aan de Kui perspoort. Over twee jaar hoopt de heer Van Noort in de Middelburgse Kuiperspoort bij de opening van een Middelburgs vestzaktheater aanwezig te kunnen zijn. Verder hebben Goes en Hulst ook plannen in de richting van een mini-theater. De Zeeuwse Comedie bracht 'ter gele genheid van de opening de eenacter ,Dog' van Jean E-.ptiste. De rolverde ling was als volgt: Vir Herman Elecih, Pleb Frans Priester en Fem Mientje de Leeuw. Op een bijna professioneel aandoende wijze brach ten de Zeeuwse amateurs het stuk, dat de val van een machthebber tot onderwerp had. De Zeeuwse Comedie is van plan in de keuze van haar repertoire vooral te mikken op de jongere mensen. De toneelvereniging heeft nu 14 leden, maar door het open karakter van de repetities zal het in de toekomst nog wel eens voorkomen dat iemand uit het pu bliek enthousiast wordt en zich bij de Zeeuwse Komedie aansluit. .Alle repe tities zijn openbaar', zegt de zakelijke leider Frans Priester, ,als we hier bezig zijn, staat de deur altijd open.' Ook de prijzen zijn aangepast aan de wat smallere beurs. In principe zal men voor een avondje toneel in het Vestzaktheater slechts 3,50 hoeven te betalen. Verwarm 2 eetlepels olie, voeg 250 gr rauwe en droge dus onge wassen) rijst en een gesnipperde ui toe en blijf roeren tot alle rijstkorrels heel licht goudgeel zijn aangebakken. Doe dit vooral op een laag vuur. Voeg 7 dl warm water toe waarin u een bouillontablet hebt opgelost. Roer nog een keer door, leg een deksel op de pan en laat de rijst zacht ies 20 minuten koken. Voeg dan een klein blikje tomatenpuree toe en zout naar smaak en geef een flinke draai aan de pepermolen Leg een asbestplaatje onder dt 'jan en laat de rijst verder sudde ren. Leg intussen 400 gr kalfs niertjes enkele minuten in ko kend water en spoel ze koud af Snijd ze in dunne plakken en bak deze hoogstens 20 minuten in boter. Meng de plakjes nier door de risotto. Bestrooi het gerecht rijkelijk met fijngehakte peterse lie, druppel er citroensap over en geef er voor de liefhebbers ge raspte kaas bij. DUMP vanaf 19,90, 24,90, 26,90, 29,90 en 31,50, snijmaat 200 cm bij 180 cm vulling 1100 gram en 1300 gram polyacryl LUCHTBEDDEN vanaf 1490 tot 69,— Groot gesorteerd in RUBBER EN PVC BOTEN vanaf 19,50 tot 359, GRONDZEILEN in diverse maten BOOTSCHOENEN 8,75 en 9,75 BLAUWE GYMNASTIEK SCHOENEN 4,95 T SHIRTS 3,50, 5,90 en 11,50 bedrukt RUGZAKKEN vanaf 7,90, 14,90, 18,50, 29,90 enz. BADTAS 1,98 en 3,50 IN DIVERSE KLEUREN IN VOORRAAD merken o.a. Lee, Levis en Wrangier, ook spijkerbroeken en jacks in voorraad PUKKEL OF BROODTAS 7,25 en 7,95 REGENPAKKEN in diverse kleuren 29,90 en 32,50 KORTE LAARZEN 12,50 HOGE LAARZEN 14,90 LAGE ZWARTE WERKSCHOENEN 18,90 HOGE WERKSCHOEN 19,90 HOGE JUCHTLEDEREN WERKSCHOEN 25,90 Gebruikte MILITAIRE BINNENJASJES 6,90 17,90, 19,90 en 21,50 V.."...» 'f - v C.;7-v> j V ..JX. ii CL (3 üj'j merken o.a. Blaupunkt, Hitachi, Sankog, Reela enz vanaf 79,- Ook auto-antennes en ontstorings materiaal in voorraad WERELDONTVANGER, 8 banden speelt op lichtnet en batterijen 265, GOLD STAR RADIO 2 banden van 89,— nu 69,90 REELA ALL TRANSISTOR ook prima geschikt voor in de auto STEREO PLATENSPELER van 245,— nu 179,— CASSETTEBANDJES Maxwell 2 bandjes van 60 min. samen nu 8,50 Grote CHROOM VANADIUM DOPPENDOOS van 79,— nu 49,90 GROTE BANKSCHROEF 24,95 GEVAREN DRIEHOEK 2,50 VERBANDDOOSJE 3,25 FOTOSTATIEF 19,90 en 37,50 PECHLAMP met BATTERIJEN 7,75 Set 8-delige STEEKSLEUTELS van 6 tot 22- mm 6,90 4-delige set HOUTBEITELS 9,90 HOUTEN BLOKSCHAAF 7,90 TELEFOON 01180-§0QO

de Faam | 1971 | | pagina 13