Engelse Folkestone: nauw verbonden met Middelburg MIDDELBURGSE MIDDENSTAND TEGEN GROOTWINKELBEDRIJVEN IN LAMMERENBURG Concierge Koetje Aanklop^ orossiert' horloges .Sinterklaasfeest'in mei... NV DE VITRITE FABRIEK NV DE VITRITE FABRIEK 3 granaatscherven op Middelburg Kritisch DE FAAM MIDDELBURG - Maisbaai 6 Postbus 1 Tel. 01180-6151 Groenendijk ontving bejaard echtpaar Folkestone, gezien vanuit de lucht, met de begroeide krijtrotsen en de boulevard op de voorgrond. MIDDELBURG Voor veel Middelburgers heeft het Engelse Folkestone de laatste tiental jaren een bekende klank gekregen. Door de zusterstadrelatie van Middelburg en Folkestone hebben al heel wat hoofdstedelijke inwoners een bezoek gebracht aan deze badplaats aan de zuidoostkust van Engeland. Voor de Middel burgers ademt Folkestone en zijn omgeving, het graafschap Kent, door het ontbreken van industrie van enige betekenis een nog wel haast landelijke rust, die we in Zeeland hier en daar snel aan het verliezen zijn. Folkestone, met een inwonertal van ruim 45.000 zielen, bestaat eigenlijk uit 2 gedeelten een oud district in het dal rond de haven en een nieuw, voornamelijk hoger gelegen, deel in het westen. Ondanks de welhaast lan delijke rust is er weinig van het oudste stadsbeeld overgebleven. Enke le nauwe, kronkelende straatjes in het centrum herinneren nog aan een voor bijgegane tijd. Folkestone's gezicht van vandaag wordt voornamelijk be paald door zijn boulevard met een lengte van ruim anderhalve kilometer, de Leas. Deze. aan het Kanaal gele gen, promenade heeft door de met groen begroeide rotsformaties, waar uit hij bestaat, een geheel eigen aan zien. Dit aanzien wordt in stand ge houden door het ontbreken van kios ken, winkels of andere tekenen van moderne commerciële exploitatie. Bij helder weer heeft de bezoeker van de Leas, zittende op een van de vele ligstoelen, een prachtig uitzicht over het Kanaal, waar aan de andere kant de Franse kust zichtbaar wordt. Dat Folkestone ook op Engelsen zijn aantrekkingskracht heeft, bewijzen de toeristenstatistieken, die aangeven dat de plaats ieder jaar door ongeveer twee en een kwart miljoen Britten bezocht wordt, die 's zomers naar het zuidoosten van hun koninkrijk uitwij ken om hier wat rust op te doen en de zilte zeelucht in te ademen. Voor de niet-Britten is Folkestone gemakke lijk bereikbaar, aangezien het op 12 kilometer van Dover ligt, een van de verbindingen over zee tussen Groot-Britannië en het continent. De zeehaven Dover wordt dagelijks aan gedaan door ferryboten en hover crafts vanuit de Belgische- en Franse kustplaatsen. CONTACTEN De uitwisselingscontacten tussen Mid delburg en Folkestone, die al sinds vlak. na de tweede wereldoorlog be staan, zijn niet op punten van over eenkomst gebouwd, maar moeten een andere oorzaak hebben, want buiten ,het toeristisch trekpleister zijn', verto nen de beide plaatsen weinig punten van overeenkomst. Waar Middelburg rijk is aan luisterrijke oude straatjes met. fraai-gerestaureerde panden, die herinneren aan een zo glorierijk verle den, heeft Folkestone in historisch opzicht weinig te bieden. Er zijn ge ringe aanwijzingen van een vóórhisto rische nederzetting, die echter niet wetenschappelijk bewaarheid zijn. Duidelijker aanwijzingen zijn er over een Romeinse bezetting. In 1924 wer den de funderingen van een Romeins buiten ontdekt, wat volgens archeolo gen de verblijfplaats van een admi raal van de Romeinse vloot moet zijn geweest. Echt concreet wordt de ge schiedenis van Folkestone pas in 630, toen een van de koningen van Kent hier een fort. bouwde. Binnen de beschermende muren van deze fortifi- LAMPVOETEN VOOR ELEKTRISCHE GLOEI- EN GAS ONTLADINGSLAMPEN - METAALWAREN In onze kantine hebben wij momenteel een vakature voor BEHEERDER(STER) Tot zijn/haar taak zal behoren: leidinggeven aan een aantal dames, die belast zijn met de koffieservice in de kantine en de fabriek, alsmede op het hoofdkantoor. het indelen van het werk. de zorg voor het onderhoud. het bijhouden en bestellen van de voorraden. Wij zien hierin voor bijv. een gepensioneerd hof meester of bottelier van de Koninklijke Marine een zinvolle dagtaak. Belangstellenden nodigen wij uit hun sollicitatie te richten aan T.a.v. Hoofd Personeelzaken Antwoordnummer 31 (portvrij) '4IDDELBURG catie werd een kerk en een klooster gesticht. Een van de weinige, histori sche gebouwen is de Parish Church, waarvan de funderingen uit 1138 date ren, maar die door een grondige res tauratie in het midden van het Victo riaanse tijdperk veel van haar vroege re glorie heeft verloren. Eén van de weinige Folkestoners uit voriger eeu wen, die mondiale belangstelling ge noot, was William Harvey, die de mensheid bekend maakte met de bloedsomloop. Reden voor latere be woners van zijn geboorteplaats om hem te vereren met een standbeeld op de Leas. HISTORIE Een ander .historisch' trekje is .The British Lion', die meer belangstelling trekt dan de verdere historie van Folkestone bij elkaar. ,The British Lion' is namelijk Folkestone's oudste ,pub', waar het bier al sinds 1460 uit de tapkranen vloeit. Dit café onder scheidt zich ondanks zijn hoge leeftijd niet van andere drankgelegenheden in Groot-Brittannië door de aanwezigheid van twee ingangen. Een Brit heeft namelijk altijd nog keuze uit twee manieren om een omgeving te kiezen waar hij zich het. gerstenat laat smaken. Of men besteedt het. café via de deur met de aanduiding saloon- bar' waardoor men weet dat het bin nen gerieflijk is, of men komt binnen door de deur met het bordje .public bar', waarmee wordt aangegeven dat de bezoeker hier niet zoveel gerief hoeft te verwachten, maar dat hij voor zijn bier minder penny's hoeft, te betalen. Voor niet-Britten vormt deze twee-deling van het Engelse café al tijd nog een wat vreemde ervaring. De oplettende Zeeuwse bezoeker aan Folkestone kan bij een rondtocht door de plaats nog wel iets gewaar worden van de contacten die de Zeeuwse hoofdstad met deze Engelse kustplaats onderhoudt. Zowel het stadhuis als een bejaardencentrum-in-aanbouw zijn voorzien van een serie steen gelegd door twee eerste burgers van Middelburg. Mr J. Drijber gaf enkele jaren geleden het startsein voor de bouw van het nieuwe stadhuis, terwijl zijn opvolger, drs P. A. Wolters, vori ge maand het. Kanaal overstak om een nieuw bejaardenhuis, dat de naam van .Middelburg House' krijgt, van de eerste steen te voorzien. Bestuur ders die het hoog op hadden met de Zeeuwse zusterstad bestempelden een van de ruimten van het stadhuis als .Middelburg House'. ST CLAIR Twee inwoners van Folkestone, die eveneens geen kwaad van Middelburg kunnen horen, zijn de eigenaar van hotel ,St Clair' en zijn vrouw, de heer en mevrouw Godden. Twee oudere, typische Britten, die elke Middelbur ger die hier zijn intrek neemt, omrin gen met een grote dosis hartelijkheid en gezelligheid. Voor Middelburgers krijgt deze gezelligheid een extra ef fect, wanneer ze zich 's avonds naar de lager gelegen bar begeven. Wegge zakt in gemakkelijke stoelen wordt men dan omgeven door een aantal puur-Zeeuwse wandversieringen, zoals een luchtfoto van de Zeeuwse hoofd stad, een aantal afbeeldingen van het Middelburgs stadhuis en een wand kleed van de veerdienst'Breskens-Vlis singen, die de naam van Middelburg- bar' rechtvaardigen. De heer en me vrouw Godden, voor ingewijden John ny en Dolly geheten, zijn ware verte genwoordigers van de .uitwisselings- za. tussen Middelburg en hun woon plaats. Vorige maand brachten zoals bekend een veertigtal hoofdstedelijke bejaarden op initiatief van de heer Godden weer een bezoek aan Folke stone, waar zij een week in hotel ,St Clair' verbleven. Een historische prent van Middelburg, uit de tijd dat het nog een welvarende haven was. heb ben de bejaarden als dank in de Middelburg bar' achtergelaten. ,De middenstand van Middel burg zal er niet bepaald baat bij hebben wanneer de winkeliers in het centrum van Vlissingen een klap krijgen door de komst van de grootwinkelbedrijven naar Lammerenburg. Wanneer het in de Vlissingse binnenstad de dood in de pot wordt, dan zal Middelburg dat ook terdege gaan voelen'. Volgens de heer Imanse, voorzitter van .Han delsbelang', de Middelburgse afdeling van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, zal er sprake zijn van granaat scherven op Middelburg, als Vlissingen getroffen wordt'. De voorgenomen vestiging van C en A en V en D in Lammerenburg vormden het belangrijkste onderwerp van de jaarvergadering van .Handelsbelang', donderdag jongstleden in het Neder-; lands Koffiehuis. De heer Imanse ziet) de plannen van b en w van Vlissingen. somber in: .Het zijn zogenaamd mo derne Amerikaanse ideëen. Maar in j werkelijkheid zijn het denkbeelden die allang achterhaald zijn. In Amerika j voelt men ook niets voor een verpau-1 perende binnenstad. Een stad kan nu eenmaal niet zonder een goed functio-j nerende winkelstand'. rliecmacn r\'ior*nnr\ rlr\r\y* Wanneer de Vlissingse plannen door gang vinden zou de heer Imanse wil len aankloppen bij het provinciaal bestuur. Vestigingen als van C en A en V en D zijn te ingrijpend in de middenstandssituatie dan dat ze al leen Vlissingen aan zouden gaan. De bedrijven zelf mikken immers op klanten uit heel Walcheren en daar buiten. Daarom moeten deze vestigin gen volgens de heer Imanse niet door Vlissingen op eigen houtje geregeld worden maar door een instantie die boven de steden staat. Het provinciaal bestuur is tenminste ook verheven boven de dubbelstadsgedachte, die zo langzamerhand dreigt te ontaarden in een dubbelstadsruzie. De heer Imanse nam geen blad voor de mond bij zijn kritiek op het mid- denstandsbeleid van Vlissingen. ,De wethouder van middenstandszaken is daar als een koe door de porcelein- kast van dé middenstand gelopen', zei hij, ,Er is helemaal geen overleg ge weest met de middenstanders uit de binnenstad zodat ze tijdig maatrege len hebben kunnen nemen'. Volgens de voorzitter van .Handelsbelang' zou Vlissingen buiten Middelburg om heb ben geprobeerd V en D naar Vlissingen te krijgen, hoewel Middel burg in onderhandelingen was met het bedrijf over een vestiging in het Lange Geereplan. Een beschuldiging die overigens door burgemeester Roe mers van Vlissingen met klem van de hand wordt gewezen. De 64-jarige heer J. Koetje is concierge van hel gymnastiekge- houw aan de Rotterdamse Kaai. Hij verkoopt limonade en snoep aan de Middelburgers die er hun wekelijkse sportieve uurtje ko men doorbrengen. De opbrengst van d)e verkoop is bestemd voor de kas van de sportvereniging Middelburg-Zuid. Als iedereen weer vertrokken is moet de heer Koetje er voor zorgen dat alles netjes en opgeruimd achter blijft en dat de kleedkamers op orde zijn. Spullen die de mensen laten liggen bergt hij op om ze later weer aan de eigenaars terug te kunnen geven. ,Je vraagt je wel eens af hoe de mensen eigenlijk over straat gaan', zegt hij, ,Want als ik een lange broek vindt, dan moet er toch iemand zonder broek naar huis zijn gegaan. Dat spreekt vanzelf. Zo gaan er men sen naar huis zonder hemd, schoenen enz. Ik vraag me wel eens af, zo iets moet je toch merken?' De heer Koetje vindt bij het opruimen van de kleedkamers vooral veel horloges. .Bergen hor loges', zegt hij, ,Als ik die alle maal bewaard had, dan had ik er nu heel wat gehad. Maar ik heb ze niet gehouden. Ze zijn alle maal weer bij de rechtmatige eigenaar terug. Totdat die ze weer achteloos laten liggen. Er is wel eens iemand die je bedankt voor je zorg. Maar dat komt maar zelden voor. Vorige week kwam er een vader. Zijn doch tertje had een horloge laten lig gen en dat was een erfstuk. Ik had het gevonden en dus kon hij het zo weer mee naar huis ne men. Een dag later komt het meisje bij ons met een prachtige doos bonbons voor mijn vrouv.- en voor mij sigaren. ,Ja, zulke mensen zijn er ook nog. Dat is leuk'. Op geregelde tijden maken de heer en mevrouw Koetje een uit stalling van alle gevonden kle dingstukken. Mevrouw Koetje, als goede huisvrouw, wast en strijkt alle hemden, broeken en bloesjes en legt alles keurig opgevouwen op stapeltjes op een grote tafel. Veel eer van haar werk heeft ze echter niet, want na ten uur aan de belangstelling van het publiek blootgesteld te zijn geweest, is de uitstalling veranderd in een grete chaos. Alles wat niet wordt mee genomen ligt dan weer in elkaar gefrommeld op een hoop. Wat de sport betreft geniet de heer Koetje het meest van de tafeltermiswedstrijden. Hij blijft dan kijken tot de finale. ,Ik vind het spannend', zegt hij, ,Wel zit je natuurlijk de hele middag met je kop te schudden; het balletje gaat alsmaar van links naar rechts en de hoofden van de toeschouwers ook'. De heer Koetje, Singelstraat 33, kan eindeloos verhalen vertellen. ,Als u alles wilt horen kost het je een half jaar zegt hij. Als ik kon schrijven schreef ik een beter boek dan Jan Cremer en net ter natuurlijk'. Zaterdag jongstleden was het voor het echtpaar Rutgers-Eckhardt een zeer bijzondere dag. Het zal ook niet iedere dag gebeuren dat men wordt uitgenodigd voor een bezoek aan een warenhuis waarbij er op iedere afde ling een mooi cadeau klaar staat. De heer en mevrouw Eckhardt waren door de firma Groenendijk uit Vlissin gen uitgenodigd om op te willen tre den als representanten van de groep bejaarden in Vlissingen. De heer en mevrouw Eckhardt zijn het op één na oudste echtpaar in de stad. met res pectievelijk leeftijden van 90 en 89 jaar. Het was de bedoeling geweest van de firma Groenendijk om het oudste paar naar de zaak te halen om eens te verwennen, maar helaas liet de gezondheidstoestand van deze oude mensen het niet toe. De heer en mevrouw Rutgers waren door de heer Groenendijk zelf van huis gehaald. In de zaak werden ze direct in de bloemetjes gezet en voor dat de rondwandeling door de zaak begon, kwam er koffie met gebak. Daarna werd in een zeer rustig tem po, met vele zitpauzes, de zaak beke ken. Op iedere afdeling stond de chef gereed om de heer en mevrouw Rut gers te ontvangen en om een ge schenk aan te bieden. De heer Groe nendijk, die als pakjesdrager fungeer de, had op den duur heel wat te dragen. Aan het eind van de rondgang bracht hij de heer en mevrouw Rut gers, met al de cadeaus weer naar huis terug. In de woning van de familie Rutgers, in de Kasteelstraat nr 37 werden zaterdagmiddag binnen gedragen: een bloemstuk, een lampje, een overhemd, een deken, een fruit mand. twee paar schoenen, een stoel, een deken, een broodrooster een trui en een vest. .We waren nog nooit in het koopcentrum geweest.' zegt de heer Rutgers, .want we zijn niet meer zo goed ter been. Naar het eind van de Kasteelstraat is al erg ver.' De twee oude mensen waren helemaal Op de foto: links mevrouw Rutgers aan de arm van haar dochter mevrouw Kuypers-Rutgers. De heer Rutgers heeft zojuist in de ai deling van Gazan een overhemd aangeboden gekregen. beduusd van al de verwennerij en de lawine van geschenken. De geste om eens de groep bejaarden in de aan dacht te brengen is door de klanten van de firma Groenendijk op prijs gesteld. Dat was zaterdagmiddag goed te merken. De koningin zou bij een bezoek aan het koopcentrum niet met meer egards behandeld zijn als de oude mevrouw Rutgers die aan de arm van haar dochter, mevrouw Kuy- per-Rutgers door de zaak wandelde. .Het is de bedoeling dat we regelma tig aandacht schenken aan bepaalde bevolkingsgroepen,' zegt bedrijfsadvi seur Verbeek. ,Nu met moederdag hebben we de bejaarden genomen, maar van de zomer hopen we eens een baby week of een vakantieweek voor de kinderen te organiseren.'

de Faam | 1971 | | pagina 3