Ku/ekerïj Dekker hield kopersonderzoek KORTE KRABBELS Kanaal Zeven' op 1 mei uit de lucht KIJK VERGELIJK De Gouden Nagel Konraad F.van Lanschot Tilroe heropend gemoderniseerde zaak Tip van oma 5 Ya% 6 ]4% 7 7 H% EXTRA VOORDELIG DEZE WEEK WAARDEBON RECLAME TUINPLANTEN RESULTATEN INTERKERKELIJKE PAASZANGDIENST NIEUWS VAN ,HET SCHUTTERSHOF' IS iJÖtó Extra STER opzegtermijn direct beschikbaar inleg vanaf rente 594% 194% Spaaragentschap Middelburg DONDERDAG 8 APRIL 1971 pg fAAM Tn november van bet vorig: jaar beeft kwekerij M. H. Dekker te Middelburg een enquête gehouden onder de bevol king van Walcheren. Met motief voor deze enquête vormde de structurele veranderingen in de verkoop van bloe men en planten. In de tijd waarin inkomens stijgen, kan meer worden uitgegeven voor conjunctuurgevoelige goederen, zoals bloemen en planten. In het algemeen heeft de uitbreiding van bet aantal verkooppunten in bijvoorbeeld supermarkets en m?rkt- liandel veel bijgedragen lot verbo ging van de omzet. Deze vergrote omzet leidde tot schaalvergroting bij de kweek. De verhoging van de omzet en de concentratie bij de kwekerijen maakten het mogelijk om een relatief goedkoper produkt aan te bieden. Anderzijds heeft, men te maken met een stijging van de verkoopskosten. De oude straathandel die veel heeft bijgedragen tot de omzetvergroting wordt nu in verhouding duurder dan de andere verkooptechnieken. In de supermarkets stelt men in verband met de houdbaarheid van het produkt zeer hoge eisen aan de kwaliteit. Te gen deze achtergrond dringt zich de vraag op: ,Hoe ziet de consument de ideale bloemenleverancier?' Daarbij zijn onder meer de volgende punten van belang. Op welke manier koopt men het liefst bloemen? Welke prijs wilt men beta len? Hoe denkt men over reclame? En, welk 'assortiment verlangt men? In genoemde enquête worden al deze vragen gezien in de relatie tot de zelfbedieningszaak van kwekerij Dek ker aan de Middelburgse Langeviele- singel. Het valt niet na te gaan, in hoeverre aankoopervaringen hij ande re verkooppunten van kwekerij Dek ker een rol hebben gespeeld bij het beantwoorden van de vragen. Bij het uitwerken van de enquête is medewer king verkregen van bet ETI voor Zeeland. De enquête gebeurde schriftelijk. In totaal werden tweeduizend formulie ren over heel Walchelen uitgezet. Dui zend in Middelburg, driehonderd in Vlissingen, tweehonderd in Oost- en West-Souburg en vijfhonderd in de overige plaatsen op Walcheren. Voor de distributie van de formulieren wer den geen vaste regels opgesteld. Soms werden in een hele wijk, soms in een straat of een gedeelte daarvan formu Veertig Middelburgse bejaarden zijn uitgekozen voor een reisje naar Enge land. Meer dan driehonderd vijfenzes tig-plussers reageerden op een schrij ven van de gemeente Middelburg, waarin een en ander over de reis uit de doeken werd gedaan. Omdat maar veertig personen aan de reis kunnen deelnemen, werden de aanvragers door loting aangewezen. De gelukki gen werden uitgenodigd in de trouw zaal van het stadhuis om te vernemen wat hen allemaal te wachten staat. Allereerst werden de gasten toege sproken door de wethouder van sociar le zaken van de gemeente, de heer J. A. van Bennekom. Hij vertelde, dat dit verblijf weer mogelijk is gemaakt door een aanbod van de. heer A. Godden, hotelhouder in Folkestone en- begreep, dat dedeelnemers zich af vroegen hoe dat nu allemaal zal gaan in dat voor verreweg de meesten vreemde land. In de eerste plaats zijn daar de taalmoeilijkheden. En dan het geld. Hoewel het nu al wat makkelijker is, blijft ook dat moeilijk. Om die problemen allemaal op te lossen is mevrouw Weeland de aange wezen figuur. Evenals voorgaande ke ren gaat zij ook nu weer met de groep mee om hen bij alle eventuele moeilijkheden behulpzaam te zijn. Ook zal de heer Lambermont van de gemeentelijke sociale dienst de reis meemaken. Deze laatste was net terug uit Folkestone en vertelde enkele technische en zakelijke dingen. Zo zal iedereen donderdagmorgen vijftien april om negen uur in de morgen op de gele steentjes voor het stadhuis worden verwacht, voor het vertrek. Gewezen werd op het in orde zijn van paspoort of toeristenkaart en dergelij ke zaken. Ook bestond de mogelijk heid tot het stellen van vragen. Een maal in Folkestone, zullen verschillen de uitstapjes worden gemaakt naar de omgeving van die stad. Alles is koste loos. Alleen voor zakgeld zullen de deelnemers zelf moeten zorgen. Er vallen de laatste tijcl merk waardige dingen te beleven op de Middelburgse markt. Je ziet er automobilistendie zich ver dringen'bij de parkeerautomaat en na lezing van de gebruiks- aawnijzing een kaartje kopen. En je ziet er autobestuurders, die de automaat letterlijk en figuurlijk links laten liggen bij het oprijden van het middenter rein en de auto parkeren zon der een kaartje aan te schaffen. De mensen die niet betalen zijn Middelburgers of mensen die in deze omgeving vronen. Zij zijn op de hoogte van de rechtzaak, die op het ogenblik loopt over het gebruik van deze parkeerau tomaat. En met deze weten schap geloven ze het betalen wel. Ze redeneren als zovelen in de geest van: ik betaal niks want ze kunnen ine toch niks maken En zo is het on het ogenblik in feite ook. Degene, die niet betaalt kan niet verbali- seerd worden in dit stadium Zolang er nog geen uitspraak is wordt er dan ook niemand ver volgd wanneer die in gebreke zou blijven door geen kaartje te trekken uit de automaat. Het is alleen de niet ingewijde, de vreemdelingdie braaf be taalt. Vooral nu tegen de paas dagen zullen er weer heel wat van die vreemdelingen zijn die een muntstuk in de automaat stoppen. Wie dit gadeslaat kan niet aan de indruk ontkomen dat hier toch eigenlijk sprake is van een onbillijkheid. De een betaalt en de ander niet. Is het wel nodig dat de gemeenten, hangende deze zaak, munt blijft slaan uit de automaat. Zou het niet hoffelijker zijn geweest de automaat tijdelijk buiten wer king te stellen? Daarover ver schilt men in diverse kringen van mening. De gemeente stelt zich op het standpunt dat de verordening om de mensen te laten betalen legaal is. Die par- keerautomaat staat er, er is een koninklijke goedgekeurde belas tingverordening dus men heeft men te voldoen aan de fiscale verplichtigen. Er kan dan ook geen sprake zijn van hel plegen van een onrechtmatige daad door nu nog geld te blijven innen op een moment dat de. wijze waarop de automaat wordt ingezet op justitieel niveau nog punt. van discussie is. Dat er sprake is van een onbillijkheid ten opzich te van de niet ingewijde auto mobilisten. die teel en de inge wijde automobilisten die niet betalen, ziet men bij de gemeen te ook niet zo zitten. Je blijft het toch altijd houden dat de een betaalt om te parke ren en de ander het risico neemt en zijn wagen wegzet zonder te betalen. Als men dan toevallig niet wordt verbali- seerd zou men dat ook als een onbillijkheid ten opzichte van die andere wei-betaler kunnen zien. Aldus een commentaar van de zijde van de gemeente. Toch blij) ik het een vreemde zaak vinden. Gelukkig duurt deze si tuatie niet lang voort. Zestien april weten we meer. Want dan doet de rechtbank uitspraak in deze zaak. En dan nog even wat anders: koninginnedag staat dan nog ivel niet voor de deur, toch is men achter de schermen op dit moment al druk bezig met de voorbereidingen. In het blad .De Zandvorm' het verenigingsor gaan van de buurtvereniging 't Zand wordt er een boekje over opengedaan. Behalve een nadere omschrij ving van het koninginnedagpro gramma bevat De Zandvorm ook nog enkele hartekreten: zo wordt onder meer gepleit voor de aanstelling van een soort ombudsman voor elke wijk of biirt. Dat moet. zo wordt opge merkt, een vertrouwd mens zijn die kan luisteren en alleen praat op die plaatsen waar ge praat moet worden om bijvoor beeld verbetering in een bepaal de toestand ie krijgen. Kleine Marcel van Dammetjes dus. Overigens heeft een plaatselijke politieke partij nog niet zo lang geleden voor elke wijk contact personen aangesteld, aan wie men bepaalde problemen kwijt kan. Maar mij dunkt dat hier ook voor de buurtverenigingen een taak ligt. En zo ziet men het in 't Zand ook. .Wij hebben', zo wordt in het blad geschre ven. geen geldmiddelen, wij zijn geen bankinstelling, maar onder onze medebewoners heb ben we diverse experts op ver schillend gebied. Wat voor de een kwelling is kan door de ander met enkel woord worden opgelost. Waar de een de weg niet weet, kan de ander hem blindelings wijzen'. Tot zover het blad. En tot zover mijn bijdrage van deze week. lieren uitgezet. Bij het enquêteformu lier was een waardebon van vijf gul den gevoegd, die bij eenvan ch verkooppunten van kwekerij Dekke kon worden besteed. In totaal werdej zeshonderdacht formulieren terug on! vangen. Dit komt neer op een respon van dertig procent, een aantal da voor een schriftelijke enquête vri, hoog is. Ongetwijfeld is het feit dal een waardebon werd bijgevoegd van invloed. Veel mensen voegden een aparte brief bij met opmerkingen ex suggesties. De eerste vraag betrof de naamve ring van kwekerij M. H. Dekker en c die naam een begrip is. Ook kon men kiezen uit andere namen of zelf een suggestie doen. De naam van kweke rij Dekker is op Walcheren goed be kend. Als nieuwe naam is Bloemen en tuincentrum Dekker' favoriet. Vrijwel alle beantwoorders hebben a) eens een bezoek aan het bedrijf ge bracht. Ook noemden ze bijna alle maal wel eens de naam van het be drijf tegenover vrienden en bekenden. De reclame van Kwekerij Dekker werd door vijfentachtig procent van de on dervraagden als positief beoordeeld. De anderen brachten suggesties naar voren, zoals meer reclame, uitgeven van een catalogus, fleurige folders, sur prise verstrekken en meer voorlich ting, excursies en demonstraties. Ook wilden drieënveertig ondervraag den een speciale aanbieding. Op een vraag over de prijzen, de kwaliteit en de service antwoordde bijna iedereen over de kwaliteit tevre den te zijn. De helft vond de prijzen normaal. Ook was bijna iedereen goed te spreken over de verleende service. Meer dan tachtig procent van de geënquêteerden koopt regelmatig bloe men en bloemstukken bij Kwekerij Dekker. De overiggen kopen bloemen bij een ander omdat ze de kwekerij te ver weg vinden, of de prijzen te hoog. De helft van de beantwoorders vindt het geleverde werk van de afdeling bloemsierkunst vakkundig. Zesenveer tig procent vind het werk mooi en drie procent is niet tevreden. Op de vraag of er wel eens planten voor de tuin bij kwekerij Dekker werden gekocht, antwoordde bijna de helft van de ondervraagden met nee. Dit verschil wordt voor een groot deel veroorzaakt door het feit dat velen geen tuin hebben. Bovendien is de afdeling tuinplanten in zijn huidige vorm nog vrij jong. Over de afdeling potterie van het bedrijf en de afdeling tuingereedschap pen en machines kan de goedkeuring van vrijwel alle ondervraagden weg dragen. Bij de laatste vraag kon men kenbaar maken met welke afdeling men het bedrijf graag uitgebreid zou zien. Tweederde van de ondervraagden bracht een algemene suggestie, of een voor uitbreiding van een bepaalde afdeling uit. Favoriet was de vraag naar een grote afdeling tuinarchitec tuur. Deze vraag wordt vooral veroor zaakt door de verandering van moes tuin en siertuin, het aantal voortuinen bij nieuwe woningen en het aantal tweede woningen. Ook nieuwe inwo ners, nieuwe fabrieken en bedrijven doen een beroep op de afdeling tuin architectuur De resultaten van de enquête hebben; tot gevolg, dat nu al een paar uitbrei dingen bekend worden gemaakt. Inl een kas die wordt onttrokken aan1 de kwekerij zal het overgrote deel aan de tuinafdeling worden besteed,: zoals tuinmeubelen,, tuingereedschap-1 pen en natuurlijk ook veel plantenma- teriaal. Hierdoor komt de huidige ver koopruimte van deze artikelen vrij voor de afdeling potterie en bloem sierkunst. Tevens zal de afdeling tuin- narchitectuur een uitbreiding onder gaan. Deze afdeling zal zich bezig gaan houden zowel met het ontwer pen van plannen als de uitvoering daarvan. Getracht zal worden de par keerruimte bij het bedrijf uit te brei den, zodat men nog gemakkelijker dan nu de auto kan parkeren. Veel aandacht gaat men besteden aan de suggesties om meer demonstraties, tentoonstellingen en rondleidingen te organiseren. Op de avond van de paaszondag wordt er om 19.00 uur in de Nieuwe Kerk onder auspiciën van de Raad van Ker ken een paaszangdienst gehouden. De ze zangdienst is interkerkelijk. Twee predikanten (herv. en geref.) en de r.k.-pastoor verlenen medewerking. Zij lezen de Schriftleringen. Muzika le medewerking verlenen: de Brass- Band ,ONDA', het jeugdkoor .Blijde' Stemmen' en de organist de heer F. de Keizer. In de hervormde kerken zal er geen dienst zijn, zodat wij verwach ten dat velen in de Nieuwe Kerk zul len komen meezingen. Het ligt in de bedoeling, dat de Brass-Band ,ONDA' vóór de kerkdienst hymnen spelend door het centrum van Middelburg zal trekken om daarna plaats te nemen in de Nieuwe Kerk. Bij lelijk weer zal de Brass-Band dezelfde hymnen binnen in de' kerk spelen, waarna de organist het spelen vóór de dienst overneemt. De liturgie wordt gesten cild. Dinsdagmiddag, 20 april staat een ge zellige autobustrip op het programma. Vertrek om half 2 van de Markt. De tocht gaat over Walcheren langs vele vertrouwde plekjes. Wandelen in het natuurgebied .Oranjezon'. Op een mooi punt: koffie. Kosten (alles inbegrepen) 3,75. Maandagmiddag, 19 april, half 3 in de PZEM-personeelskantine. MARIE CECILE MOERDIJK Houders van Cultureel Ouderen Pas poort gratis toegang, anderen 1,-. Woensdag 21 april, van half 11 - half 5. de befaamde .EET-SPEEL-DAG'. Medewerksters bereiden u een heerlij ke maaltijd en veel plezier voor slechts 1,50 (ƒ0.50). Koninginnedagviering met een gezellige toneelmiddag: LIEF DESVERKLARING DOOR DE EEU WEN HEEN. Korte scènes van ver schillende beroemde auteurs. Veel humor en goed spel door een werkgroep van jongeren onder leiding van Ad van Noort. Programma's f 1,50. WELKOM IN ,HET SCHUTTERSHOF'. bit beeld zullen bezitters van televisietoestellen zonder tweede net' na 1 mei niet meer kunnen ontvangen. Dinsdag werd in Middelburg liet gemo derniseerd bedrijf van de firma E. Til roe en Zn heropend, gevestigd aan de Lange Delft 8a. In de korte tijd van een week onderging het interieur een grootse verandering, uitgevoerd door binnenhuisarchitect P. van Liere en etaleur Ad de Werk. Omdat de collectie brillen te groot was geworden, was het niet langer meer mogelijk, om alle modellen over zichtelijk te tonen. Door de verbou wing is daar grote verandering in ge komen. Aan beide wanden van de zaak werden namelijk een zeventiental wandmolens aangebracht, in elk waar van achtenzeventig monturen kunnen worden getoond. Daardoor is het mo gelijk geworden, dat de klanten van de firma Tilroe nu een vrije keuze kun nen maken uit meer dan duizend bril monturen. Verder werden er hoeken aangebracht,' voor briletuis, verrekij kers en temperatuur- en barometers. Door de verbouwing is de hele winkel nu etalage geworden. Om te kijken, hoe een bepaald montuur u staat, zijn tussen de wandmolens spiegels aange bracht. De toonbank is verdwenen. Daarvoor in de plaats kwamen een drietal ronde pastafeltjes. Om de heropening van het bedrijf ook voor de klanten tot een feest te ma ken, ontvangt elke koper van een nieu we bril, tot en met zeventien april een taart. Niet alleen bij de zaak in Mid delburg, maar ook bij het bedrijf van de firma Tilroe in Vlissingen. tiet ingang van één mei zult u een ;root aantal meer of minder geliefde elevisieprogramma's moeten missen, lis u dan nog beschikt over een tv- oeslel dat Nederland 1 alleen via canaal zeven kan ontvangen. U zit lan zonder beeld. Want met ingang an die datum is liet eerste program- na uitsluitend te ontvangen via het JIIF-sysleem, op kanaal negenentwin tig. Aanvankelijk was het plan om kanaal ïeven uit te schakelen vastgesteld op één maart. Een vertraging bij de bouw van de nieuwe zender te Goes, is de oorzaak van dit uitstel. Voor één mei, moeten de kijkers mei de oude toestellen hun apparaten la ten ombouwen, of vervangen, willen ze niet van kijkgenot verstoken blij ven. De goedkoopste oplossing is om tot de aanschaf van een UHF-conver- ter over te gaan beter bekend als tweede-net kastje en een nieuwe antenne. Voor ongeveer honderdvijftig gulden is men dan klaar. Als er een nieuwe antenne moet worden ge plaatst, doet men er goed aan, die voor de ontvangst van de Nederlands talige Belgische zender, kanaal twee, eveneens te laten vervangen door een UHF-antenne. Niet alleen is uw dak Het voorjaar is weer aangebroken. Overal ziet men mannen en vrouwen de kamers opnieuw behangen en de witkwast hanteren. Alle ramen staan legen elkaar open. Waslijnen hangen vol met kleding, dekens en andere artikelen die gelucht moeten worden. De jaarlijkse schoonmaak is weer in het land. Mannen lopen met zure gezichten over straat, omdat alles zo nodig een ander plaatsje moet heb ben, dan waar liet andere staat. Geen vrouw is helemaal vrij van deze krankzinnige nesteldrang. Voor de echte schoonmaaksters onder u, een tip van oma. Heeft u een erg vuil zeem, leg het dan eens een uurtje in een schaal met karnemelk. Als het daarna is uitgespoeld, is het niet meer te herkennen en kan weer tijden mee. dan niet langer meer ontsierd door dat grote en kwetsbare ding, boven dien kunt u verzekerd zijn van een storingsvrijer ontvangst van de Belgi sche zender, via dat UHF-systeem. Hoewel de zender werkend op kanaal vijfentwintig nog niet met zijn de uitzendingen uitstekend te vol gen. Anders moet over enkele maan den toch weer de tv-mast van het dak, want ook de uitzendingen via kanaal twee zullen dan worden beëin digd. Voor de goede ontvangst, van zijn volle vermogen in de lucht is, drie programma's, kunt u van nu af aan dus met twee antennes van kleine omvang volstaan. Sinds negentienzes enzestig werkt de Goese tv-zender al op kanaal negenentwintig, naast ka naal zeven. Dit kanaal negenentwintig werd in gebruik genomen, omdat de ontvangst van kanaal zeven niet overal in Zeeland goed was te ontvangen. Tot nu toe werd daar de reservezen der van Nederland twee voor ge bruikt. Nadat de zender van kanaal zeven uit de lucht is, zal deze installa tie zodanig worden verbeterd, dat in de toekomst de ontvangst van dat kanaal in heel Zeeland optimaal zal zijn. Hiervoor moet onder meer de zendantenne drastisch worden gewij zigd. De zender zal na de verbetering niet meer voor het programma van Nederland 1 worden gebruikt. De in stallatie wordt in reserve gehouden, tot de eventuele invoering van een derde programma. Een van de verschillende soorten con verters, die er op de markt zijn. Na de omschakeling is het met een derge lijk apparaat en een goede UHF-an- tenne mogelijk om ook op oude toe stellen het tweede programma te ont vangen. Sommige mensen kunnen niet genoeg krijgen van het kijken naar de televi sie-reclamespots. Anderen denken daar heel anders over. De eerste groep kan echter iedere donderdagmiddag zijn of haar hart ophalen. Van drie tot half vier kunnen ze dan kijken naar een extra-uitzending van de STER. De Stichting Ether Reclame heeft van minister Klompé namelijk toestem ming gekregen voor een extra half uurtje reclame. De bedoeling daarvan is, om de reclamebureaus en adver teerders op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen in de reclamespots. De uitzendingen van filmpjes, die niet betaald hoeven te worden, zijn in kleur. Kijk eens wat Van Lanschot-u "biedt bij het sparen! U zult zien, bij Van Lanschot behoudt u een zeer grote vrijheid over uw geld terwijl u toch een hoge rente maakt. Ook u kunt daarvan profiteren! Waar u ook woont. Want storten en opnemen kunt u aan de kas van onze kantoren en spaaragentschappen, maar gaat ook héél eenvoudig per giro. 2 weken f 1.000 f 100 3 maanden f 1.000 f 100,— 6 maanden f 1.000 f 250,— 1 jaar vast rente jaarlijks f 1.000 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000, 3,4, of 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000 Assurantiekantoor Walcheren, St. Pieterstraat 1, tel. (01180)-3662, giro 2317600 t.n.v. Spaaragentschap F. van Lanschot. Geopend: elke werkdag van 9-12 en van 14-17.30 uur. Kantoren le 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg, Vught. ZOMHDE MÉÉR DAN 40 SPAARAGENTSCHAPPEN SPADE De beste spade die er is, deze ideaal spade, uit een stuk gesmeed met essen-steel en D-handvat, elke vakman gebruikt hem. Nu van 29,60 voor 23,60 AUTOBORSTEL Prachtige autoborstel met echte paarde- haar-vulling en metalen schroef- aansluitingen Nu van 12,50 voor 8,95 GRASMAAIERS De lichtgewicht maaiers van Deens fabrikaat Ginge, zijn van uitzonderlijke kwaliteit. De prijs is dan ook niet laag, ofschoon wij ze nu voordelig aanbieden Snijbreedte van 30 cm van 76,60 voor 59,50 40 cm van 81,80 voor 69,50 PLANTEN- SCHAAL Breng kleur en fleur in uw tuin, op uw balkon en terras, diameter 45 cm. Nu van 13,25 voor 9,65 Vederlichte aluminium huishoudtrappen, dus gemakkelijk te hanteren en ook onverslijtbaar 4 treden van 39,50 voor 34,95 5 treden van 49,50 voor 44,95 Walslraal 106 tel. (01184) 2691 Vlissingen Zandstraat 6a, Domburg Schuitvlot 23 Tel. (01180) 2510 Middelburg

de Faam | 1971 | | pagina 9