HERINNERINGEN UIT VERGETEN JAREN Openbare les van huishoudschool en lts Van, voor en over vrouwen KORTE KRABBELS IJspret uit vroeger tijd 3 RAADSVOORSTELLEN EN -BESLUITEN Kernenergiewet Fallout-enquete Voorlichtingsbijeenkomsten Nieuwland vrijdagavond a.s. DE FAAM Uitgebaggerd Oorlog Dooien Hinderwet Plastic zak in de nacht Behandeling sportnota Verzoek Gegevens van huize DONDERDAG 25 FEBRUARI 197T Sommigen beweren, dat de wintei van vijftien jaar geleden de koudste is geweest van deze eeuw. De heer C Sinke uit de Middelburgse Baarsjes straat denkt daar echter anders over Voor hem is er maar één strenge winter de strengste. Hij schreef daar om het volgende verhaal, vol met herinneringen aan vroeger jaren. Vooi vele oud-Middelburgers zal het leuk zijn om de ontboezemingen over de oude tijd te lezen. Ook jonge Middel burgers zullen het interessant vinden om wat over vroeger te horen. meter water. Later hebben ze de ves ten uitgebaggerd. De Noordvest bij voorbeeld met kruiwagens door de Nederlandse Heide Maatschappij en de andere vesten, zoals de Langeviele- en de Seisvest, met een kleine bagger molen die ze met veel moeite door de Baanstraat naast de Kloveniersdoe len naar de vest hebben gekregen. De vest liep toen tot aan de Dam- poortstraat, waar nu de kleuterschool staat. Waar de kistenfabriek is, was toen ook nog vest. Dat hebben ze later gedempt Ik was toen negentien jaar.Verschil lende keren ben ik zo gek geweest om vroeg op te staan, hoewel het vrese- Ouders kijken belangstellend toe. terwijl leerlingen bezig zijn tijdens de openbare les aan de Middelburgse lts. Ik heb altijd gedacht, dat we de februarimaand van de winter 1917- 1918 in de eerste wereldoorlog, tot de koudste konden rekenen. Maar ik kan het natuurlijk mis hebben. Het heeft toen vier weken gevroren, dat het kraakte. In maart konden we nog schaatsenrijden. Maar toen werd het ijs, door de zon overdag, zo zacht dat het water er op kwam. Gevaar was er voor de halve meter ijs helemaal nog niet. Wel toen het ging dooien. We hebben toen heerlijk op de vesten geschaatst. Overal stonden tentjes aan de kant, waar je warme chocolade melk en zo kon kopen. De banen werden door de baanvegers die er een boterham aan verdienden goed bijgehouden. En 's nachts, of 's avonds laat al, werden als er scheu ren of scheurtjes in het ijs waren gekomen, deze met warm water vol gegoten, zodat je er de volgende dag niet zoveel last meer van had. Op het laatst waren de mensen het schaatsen beu en maar weinigen bleven door gaan. In het begin waren de vesten vol mensen. Ik zelf heb vanaf de Poelen- dalesingel tot aan de Dampoort over al de vesten gereden. Je kon onder bijna alle bruggen door. Het oude Koepoortbruggetje ben ik onderdoor gekropen. Want dat was maar een halve meter of iets meer hoog. Misschien hebben de jongere mensen wel eens foto's van dat bruggetje gezien. De oudere mensen weten het zich natuurlijk nog wel te herinneren. Aan de kant van de vest werden op verschillende plaatsen in het ijs ga ten gehakt van ongeveer een vierkan te meter. Dat waren de brandputten, als er eventueel water nodig was om te blussen. Op het laatst zat er niet veel water meer in. De vest was toen bijna tot op de bodem bevroren. De vesten waren toen erg ondiep, maar er stond toch zeker wel een halve door Leens Macarc DUBIEUZE VRIJHEID Amerikaanse vrouwen hebben precies genoeg vrijheid gekregen om de ko pers van Amerika te zijn en de che ques van hun echtgenoten te besteden, maar niet om mee te doen in de beroepenwereld', zegt (in maandblad McCall's) de Amerikaanse anthropolo- ge Laura Nader, een van de vrouwelij ke hoogleraren aan de universiteit van Califomië. Volgens haar zijn er op het ogenblik naar verhouding meer vrouwelijke natuurkundigen in Italië dan in Amerika, en was het aantal vrouwelijke studenten aan sommige faculteiten in Amerika in 1910 twee maal zo groot als nu. Het ergste vindt ze dat de Amerikaanse vrouwen geen voordeel weten te trekken uit hun koopkracht. Ze wijst in dit ver band op Japan, waar de .huisvrouwen consumenten groep' op dit ogenblik een der machtigste consumentenorga nisaties vormt. Laura gelooft dat sta tusverhoging voor de vrouw niet kan worden bereikt door alle vrouwen te vertellen dat ze een beroep moeten gaan uitoefenen. ,De meeste vrouwen zijn huisvrouwen. We moeten het vak van het huishouden hoger gaan waar deren.' BGEZEMKLEUREN. Beha's zijn dit voorjaar doorschij nend, half-transparant of ondoorzich tig, maar altijd kleurig. Oudroze en marineblauw, maar ook paars, ci troengeel en oranje zijn de kleuren voor beha's en de bijbehorende slips. De Franse ontwerpster Emmanuelle Khanh verzon een speelse variatie op de transparant-beha: in de doorschij nende stof worden aan het buitenle ven ontleende^ motieven verwerkt, zo als bootjes, golfjes, wolken. lijk koud was. Om acht uur in de morgen vroor het soms wel achttien graden. Maar ja. als je jong bent deert dat je niet. Als je pas je schaatsen aanbindt heb je kou, maar als je eenmaal in beweging bent niet meer. Nu zou ik het er niet meer voor over hebben hoor. Je ligt veel te lekker onder de dekens als het zo koud is in de morgen. Ze hebben toen ook ijswedstrijden gehouden op de vesten. Vanaf de Noord weg onge veer waar nu het Jacob Roggeveen- huis staat tot aan de Nadorstweg. Ik heb toen nog een meisje achter op haar hoofd zien vallen. Dat was ver schrikkelijk. Gelukkig is ze er goed van afgekomen, want je zou dood kunnen zijn. Diezelfde winter ben ik op de watergang naar Souburg onder steboven gereden en op mijn achter werk terecht gekomen. Toen was ik voorlopig uit-geschaatst. Ik had zowat alle kleuren van de regenboog op mijn zitvlak. Ik kon het zelf niet zien. Dat had wel gekund met een spiegel, maar dat heb ik niet gedaan. Toch weet ik dat het zo was. Ik kon de eerste dagen beslist niet makkelijk zitten. We hadden hier toen een militair muziekkorps. Ik meen, dat het van die wielrijders waren, die ook op de fiets konden spelen zoals u wellicht eens op de televisie heeft gezien. Wij hebben dat toen zelf meegemaakt. Ze speelden ook bij die wedstrijden. En toen die klaar waren, marcheerden ze al spelend over het ijs van de Noord- vest. Dan moest het toch wel behoor lijk hebben gevoren. Later heb ik op de Penninghoeksingel naast een Duit ser gewoond. Die had in België twee jaar in de loopgraven meegevochten. Hij vertelde mij, datde bevroren stukken grond die wegsprongen, net zo gevaarlijk waren als de granaat scherven. En dan niet te vergeten de enorme kou. Hij was gewond geraakt, en dankte de hemel dat hij na lang kruipen in een veilig hospitaal lag. Wat is oorlog toch vreselijk. Laten we hopen op spoedige vrede in heel de wereld. Nu kan het best zijn, dat de winter van vijftien jaar geleden nog kouder is geweest. Maar in maart 1918 waren we erg blij dat het ging dooien en een beetje lente begon te worden. Want, zoals ik al schreef, voor mij is die winter de koudste van deze eeuw. Een groot aantal ouders en belang stellenden maar in de allereerste plaats een enorme zwerm vriendjes en vriendinnetjes bezochten zoals ieder jaar de openbare lessen van de lagere technische school en de huis houdschool ,Het Molenwater.' Voor de eerste keer in hun bestaan hielden beide Middelburgse scholen op dezelf de dag open huis. Voor de belangstel lenden was dat tevens een gelegenheid om de praktische resultaten te bekij ken van de samenwerking tussen de twee scholen. Sinds het nu lopende cursusjaar is er een intensieve vorm van samenwerking ontstaan. Voor veel belangstellenden moet het een vreemde' gewaarwording zijn geweest, om in een meisjesschool ook- jongens met werken bezig te zien en in een specifieke jongensschool meisjes te zien, die hout bijvoorbeeld aan het bewerken waren. Voortaan is dat de normaalste zaak, want de leerlingen van beide scholen krijgen nu in het basisjaar dezelfde vakken. De heer D. Roos, directeur van de lagere technische school, vertelde hierover, dat hij uit reacties zowel van de schoolbesturen als van de ouders en de leerlingen heeft opge maakt op de goede weg te zijn. Veel jongens zijn geïnteresseerd in beroe pen die vroeger typisch vrouwelijk waren en veel meisjes tonen tegen woordig belangstelling voor de techni sche beroepen. In alle twee de scholen kon men leerlingen aan het werk zien. Het vele bezoek was voor hen een welkome afwisseling, dat was duidelijk te mer ken. Op sommige momenten waren klaslokalen zo vol met belangstellen den, dat het werken bijna volkomen onmogelijk was. In verschillende ruimten waren tentoonstellingen inge richt van op de school gemaakte werkstukken. In het gebouw van de huishoudschool gebeurde dat door een modeshow. Voor een groot aantal be langstellenden toonden leerlingen zelf gemaakte kleding, waarbij ook de mo de voor de komende zomer niet ont brak. Donderdagmorgen brachten leerlingen van de hoogste klassen van het basis onderwijs een bezoek aan de scholen, om hen een indruk te geven in welke richting ze eventueel verder kunnen gaan studeren. Dit is ook nog altijd de voornaamste reden, dat beide scho len elk jaar een openbare les houden. Vooral voor de ouders is het belang rijk om te weten, welke mogelijkhe den hun kinderen hebben om verder te leren na de lagere school. SPEELTUINEN Het is te hopen, dat in de toekomst met die belangstellende ouders meer rekening zal worden gehouden. Want om zich goed een mening te kunnen vormen, bestond geen enkele moge lijkheid tijdens de openbare lessen. De scholen leken wel speeltuinen. Joe lend en gillend renden jongens en meisjes doot de gebouwen. En wie even niet goed oplette, kon zo onder de voet worden gelopen. Bij veel bezoekers zal dit ongetwijfeld een slechte indruk hebben achtergelaten. Een greep in de brievenbus levert deze week weer het nodige .lees voer' op. Zo werd ik onder meer geconfronteerd met een stencil van het r-k kerkbestuur in Middelburg, dat momenteel worstelt met een probleem, dat we kunnen terugbrengen tot het woord: kaspositie. In toenemen de mate kampt het kerkbestuur met de zorg van de financiën. Men 'windt er geen doekjes om iedereen, zo wordt gezegd, weet dat het kerkbezoek terugloopt, al zijn daarnaast gelukkig teke nen te ontdekken van een nieuw en verjongd christelijk elan. Op de oorzaken van deze teruglo pende belangstelling wil men liever niet ingaan, wel op het feit dat daarmee een dalende opbrengst van kerkcollectes en plaatsengeld gepaard gaat. Men kent bij de r-k kerk wel een zogenaamd parochiefonds dat wordt gevormd door een bijdra ge per parochiaan van één pro cent van het netto besteedbare inkomen. Maar het Middelburg se r-k kerkbestuur heeft, zo blijkt uit het stencil, moeten con stateren dat de dalende op brengst van collectes en plaat sengeld niet voldoende wordt gecompenseerd door stijging van de parochiebijdrage, terwijl de lasten de laatste 'jaren sterk zijn gestegen. Dat heeft geresul teerd in een tekort van f 14.000,-. Het r-k kerkbestuur doet nu een beroep op de parochianen, ook op de niet kerksen (.de tijd is voorbij dat men u met de vinger nawees als niet chris ten' om dit tekort weg te wer ken. Een ander onderwerp, waarmee ik in het blad van de buurtvere niging 't Zand werd geconfron teerd, betreft de organisatie van de kindercrèche in het clubge bouw aan de Baarsjesstraat. Er is al een aantal kinderen, het speeltuingebouw is beschikbaar, dus reden genoeg om door te gaan. De crèche is maandags, dinsdags en donderdags en vrij dags geopend van 's morgens negen uur tot kwart voor twaalf en. van half twee tot kwart voor vier. De kosten zijn zeer gering: zestig cent per kind per dag. Wat nu nog nodig is, vat de Zandvormals volgt sa men. Ze hebben medewerksters nodig die ook een morgen, mid dag, of een hele dag oppassen. Verder kan men speelgoed voor peuters gebruiken en dat hoeft beslist geen nieuw speelgoed te zijn. Voorts vraagt men ouders, waarvan de kinderen pakjes en broekjes zijn ontgroeid om de ze af te staan aan de crèche (voor noodsiuaties!Wie iets voor dit werk voelt, kan zich opgeven op de adressen Wester scheldestraat 179 of op nummer 173. Inmiddels heb ik ook de eerste reacties binnen gekregen op mijn verzoek of er nog mensen zijn die een passende naam we ten te bedenken voor de nieuwe brug over het kanaal. Een anonie me inzender had het over de .Spoorbrug', omdat men bij de passage van de nieuwe brug, komend van Zuid of rijdend in die richting, ook de spoorwego vergang moet passeren. Een an dere suggestie kwam van de heer J. M. Klap uit het bejaar dentehuis .Swerflust' aan de Lau rens Stommesweg. Hij heeft me een brief geschreven waarin hij vol lof uitwijdt over de mensen die hebben bevorderd dat deze brug er kwam. En omdat de brug een belangrijke schakel vormt met het nieuioe stadsdeel Zuid, zou hij graag de naam .Zuiderbrug' in overwe ging willen geven. Mochten er nog meer suggesties zijnEen briefje naar Markt 51 in Mid delburg en ik zorg dat uw tip in deze rubriek wordt doorgege ven. En tenlsotte nog even dit: de zieken en bejaardenomroep ra dio Walcheren heeft een succes volle geldinzamelingsactie ach ter de rug met de organisatie van een expositie in de Vlees hal. Er werd ongeveer driedui zend gulden binnengehaald en daarmee komt men al een stap je in de goede richting. Toch is er nog veel meer geld gemoeid met de inrichting van de nieu we studio. Daarom valt het toch wel een beetje tegen dat b en w van Middelburg zo zuinig zijn geweest in hun voorstel tot subsidiëring van het ziekenom roepwezen. Dit werk is zo be langrijk, dat men daarbij niet op een tientje moet kijken. En wat let het gemeentebestuur eigen lijk: nu er voortaan alcoholvrije recepties worden gehouden moet men toch wel geld over houden? Welnu radio Walcheren is er goed mee. En met deze omroep vele zieken en bejaar den! "n de vorige uitgave van het oog >erichtten wij u over de voorstellen, :lie de raad afgelopen maandag behan delde. Door ruimtegebrek moest een aantal voorstellen alleen met vermel ding van het onderwerp opgenomen worden. Volledigheidshalve geven wij u nog enige toelichting op de agenda punten 27 tot en met 36. Al deze voorstellen werden door de raad aan genomen. 27. Garantie voor geldlening t.b.v. fi nanciering stichtingskosten aangepast kosthuis. Door het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme is er op aangedron gen over te gaan tot het stichten van een zogenaamd therapeutisch kost huis. Een ingestelde studiecommissie heeft zich hiermed- beziggehouden. Dit therapeutische kosthuis is be stemd voor zware patiënten. De stu diecommissie is tot de conclusie geko men dat nog voordat een mogelijk heid voor opname van zware patiën ten wordt geschapen het zeer gewenst is over te gaan tot het inrichten van een zg aangepast kosthuis. In laatstbe doeld kosthuis is plaats voor twintig personen die vrijwillig zouden kunnen worden opgenomen, geen intensieve medische begeleiding nodig hebben en in staat en bereid zijn tot regelmatige arbeid in loondienst. De Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland heeft inmiddels de nodige stappen onderno men tot het oprichten van een aange past kosthuis. De gemeenteraad be sloot een lening, die moet worden gesloten om een en ander te kunnen financieren te garanderen. 28. Subsidie van 500 voor Radio Walcheren. Radio Walcheren krijgt voor 1971 een subsidie van 500, aldus heeft de raad besloten. Radio Walcheren heeft in totaal een bedrag nodig van f 12.600 voor de inrichting van een nieuwe studio in het Middelburgse Gasthuis. Door het verlenen van deze jaarlijkse bijdrage kan een gedeelte van het totale benodigde bedrag worden ge leend. In het raadsvoorstel werd er onder meer gewag van gemaakt, dat Radio Walcheren drie maal per week een uitzending verzorgt in het Gast huis, terwijl voorts in de bejaarden tehuizen .Swerf-rust' ,De Griffioen', .Ter Veste', het .Jacob Roggeveenhuis' een maal per week wordt uitgezonden en in .Bachtensteene' een maal per veertien dagen 29. Subsidie van 500 voor Ver. Mi. lieuhygiëne Zeeland. Voor 1971 werd aan deze bekende vereniging een subsidie van 500 ver leend. In het voorstel wordt oa ge steld: .Naar onze mening kan de vere niging, mits zij deze middelen juist hanteert een nuttige functie in het maatschappelijk lever vervullen, daar zij hiermede de betrokkenheid van de bevolking bij de milieuhygiënische problemen en de oplossing daarvan stimuleert, wat in wezen niet strijdig is met de overheidstaak. 30. Aanvullend subsidi» zomerorgel- concerten. In de begroting voor 1971 was reeds een bedrag van 500 opgenomen voor het verlenen van subsidiein het te kort van de zomerorgelconcerten. Uit de inmiddels ingediende begroting blijkt, dat met het bedrag van ƒ500 niet de helft va,n het verwachte tekort kan worden gedekt. Vorig jaar werd door de gemeente namelijk ook de helft van het tekort in deze concerten bijgedragen. De raad heeft maandag 345 extra voor dit doel uitgetrokken. In totaal dus 845. 31. Krediet van ƒ20.000 voor nieuwe kweekkas. De gemeentelijke plantsoenendienst krijgt een steeds groter wordend ar beidsterrein. Hoe groter de stad, hoe meer groen en dergelijke. De behoefte aan zomerplanten stijgt voortdurend. Kortom de oude kas die men nu heeft, is versleten en kan niet meer aan de huidige behoeften voldoen. De raad besloot een bedrag van 20.000 uit te trekken om een nieuwe kweek kas in gemeentekwekerij te plaatsen. 32. Krediet van 5200 voor verbete. ring verlichting Abeelseweg. Een goed bericht voor de bewoners van de Abeelseweg. Aan een verzoek van een aantal hunner om de openba re verlichting daar te verbeteren zal tegemoet gekomen worden. De raad trok maandag een bedrag van 5200 uit voor uitbreiding van het aantal lichtmasten. 33. Krediet van 9500 voor voorzie ningen voor woon- en slaapwagens van kermisexploitanten. Elk jaar komen, wanneer de kermis Middelburg aandoet ongeveer 30 slaap- en woonwagens naar onze stad. Tot nu toe vond de water- en electri- citeitsvoorziening van deze wagens op vrij gebrekkige wijze plaats. De raad heeft nu een bedrag van ƒ9600 uitge trokken om in deze situatie verbete ring te brengen. 34. Krediet van ƒ24.500 voor verbete ring verlichting Oostkerkplein. Dit plan omvat de verbetering van de verlichting in de Vetwer ij straat het Oostkerkplein, de Oostkerkstraat, de Ganzengang en de Nieuwe Oosterse- straat. Ook hier dus licht in de duis ternis. 35. Centrale verwarming in voormalig gemeentehuis Sint-Laurens. In dit gebouw is thans gevestigd het Regionaal Pedagogisch Centrum. Het gebouw wordt dmv oliehaarden ver warmd. Deze wijze van verwarming voldoet niet best. Daarom heeft de raad een aanvullend bedrag van 7100 beschikbaar gesteld om cv in het gebouw aan te leggen 36 Krediet van f 20.000 voor wijziging stadhuis. De entree van het stadhuis aan de Noordstraatkant wordt verbeterd. De drit bodes van het stadhuis, die nu in een vrij kleine ruimte hun .home' hebben, krijgen in de hal een andere ruimte. De telefoniste gaat verhuizen en komt eveneens in de hal op een zodanige plaats te zitten, dat zij ook zo nodig stadhuisbezoekers de weg kan wijzen. Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 4' Volgens een bepaling in het radioacti- ve-stoffenbesluit kernenergiewet ma ken b en w bekend, dat door het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg bij de minister van socia le zaken en volksgezondheid een aan vraag is ingediend om een vergunning voor het verrichten van handelingen met radioactieve stoffen in de Provin ciale Bibliotheek, Abdij 9 in Middel burg. Er zullen nl 39 verbrandingsgas- melders bevattende radium-226 wor den geplaatst. De aanvraag ligt gedu rende drie weken na 19 februari 1971 ter inzage bij de afdeling Algemene Zaken, kamer 15 van het stadhuis. Belanghebbenden kunnen tegen toe kenning van de aangevraagde vergun ning bezwaren, ontleend aan vrees voor gevaar schade of hinder, indie nen bij het gemeentebestuur van Mid delburg. De bezwaarschriften dienen te worden gericht tot de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid. Zoals u misschien al in de kranten hebt gelezen zal vanaf 15 maart 1971 in Zeeland, dus ook in Middelburg een enquête worden gehouden om vast te stellen in welke mate huizen (en andere gebouwen) bij een eventu ele kernexplosie bescherming zouden kunnen bieden tegen fall-out (radioac tieve neerslag na een kernexplosie). Een soortgelijke enquête heeft reed in andere delen van ons land plaatsge vonden. De minister van binnenlandse zaken heeft tot het instellen van dit onderzoek opdracht gegeven. De plastic zak, waarin huisvuil wordt gedaan, blijft in de belangstelling. De meeste inwoners van onze goede stad zijn er wel tevreden mee, dachten wij. U zult zich echter afvragen wat de nacht met de plastic zak te maken heeft. Kijk dat zit zo. Het is bij velen onzer een gewoonte om de avond te voren bij het naar bed gaan de plastic zak al buiten te zetten. De vuilnisauto komt misschien wat vroeg in de mor gen en dan hoeft men zich niet in de pyama, gewapend met plastic zak ken) in de ochtendstond over het. trottoir-de stoep te begeven. Hieronder twee bekendmakingen over aanvragen om een vergunning volgens de Hinderwet. Deze bekendmakingen zijn gedateerd op 23 februari 1971. - De heer C. Willemse, Noordweg 480, Middelburg heeft een hinderwets vergunning gevraagd voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een varkens- mesterij met mestopslag. Schriftelijke bezwaren tegen het verle nen van de vergunning, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder gedurende tien dagen na de 23e februari 1971 indienen bij burgemeester en wet houders van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen tijdens een openbare zit ting die wordt gehouden in het stadhuis, Lange Noordstraat 1 op 10 maart as om 9.30 uur. De aanvraag met bijlagen ligt ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, kamer 15, van de gemeentesecretaris (stad huis). -' De heer M. H. M. Engelse, Vlas- markt 7 heeft een aanvraag inge diend voor het verkrijgen van een hinderwetsvergunning voor het op richten, in werking brengen en in werking houden van een vishandel, waarin oa 6 elektromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3.5 pk gebezigd zullen worden. Schriftelijke bezwaren tegen het verle nen van de vergunning, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, kan een ieder gedurende 10 dagen na de 23e februari 1971 indie nen bij b en w van Middelburg. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen tijdens een openbare zit ting, die wordt gehouden in het stadhuis, Lange. Noordstraat 1, op 10 maart as om 11.00 uur. Ook de op deze aanvraag betrekking heb bende stukken liggen op de afdeling algemene zaken (kamer 15) van het stadhuis ter inzage. Op 25 augustus van het vorige jaar heeft burgemeester Wolters geïnstal leerd de werkgroep Nieuw- en Sint- Joosland, die als opdracht meekreeg het in overleg met alle belanghebben den voorbereiden van maatregelen, dié kunnen leiden tot rehabilitaite, renovatie en woningverbetering in de bestaande woonkern Nieuw- en Sint- Joosland. De werkzaamheden van de werkgroep hebben al geleid tot het vaststellen van een verordening door de raad op het gebruik van recreatie woningen. In Nieuwland werden na melijk vrij veel woningen gekocht, die als tweede woning werd benut, het geen de leefbaarheid van het dorp niet ten goede kwam. Voorts werd voor de kom van Nieuwland in af wachting van het gereed komen van een bestemmingplan een voorberei- dingbesluit genomen. Voor de Van Akenstraat en omgeving werd een plan gemaakt. Een gebiedsindeling werd gemaakt, enz. Vrijdag as wil de werkgroep aan alle inwoners van Nieuwland in h - algemeen en aan de betrokkenen bij bepaalde plannen in het bijzonder de nodige inlichtingen verstrekken. Er zal ook een toelich ting worden gegeven op subsidiemo gelijkheden bij woningverbetering en dergelijke. De bijeenkomst wordt ge houden in café ,De Nieuwe Hoop', Veerstraat 6. Aanvang 19.00 uur. Op maandag 8 maart as om 20.00 uur behandelt de gemeen teraad van Middelburg de sport nota. Dat gebeurt in de raads zaal van het stadhuis. Iqreen welkom. Het lijkt ons nu het juiste moment u vriendelijk te vragen de plastic zak ken zo kort mogelijk voor de komst van de vuilnisauto buiten te zetten. U weet nu ongeveer hoe laat of de reinigingsdienst in uw straat komt. Bovendien wordt het al weer heel wat vroeger licht, zodat het minder moei te gaat kosten om het bekende spreekwoord waarin de ochtenstond zo wordt aangeprezen, te onderschrij ven. Dit verzoek wordt gedaan, omdat gebleken is dat de plastic zakken aantrekkingskracht uitoefenen op be paalde lieden, die in nachtelijke uren aan de wandel zijn. Dank u bij voor baat voor uw medewerking. Om te kunnen bepalen welke schuil- mogelijkheden er zijn is het noodza kelijk, dat een aantal gegevens van huizen wordt opgenomen (de muur- dikte, de situering van de ramen, de hoogte van het dak, de aanwezigheid van een kelder enz.). In de Faam van 11 maart as zal een foldertje over- deze aangelegenheid worden ingevouwen. Wij meenden er goed aan te doen' u alvast op de hoogte te stellen, voor zover dat nog nodig was.

de Faam | 1971 | | pagina 3