Middelburgse raad vergadert op 22 februari a.s. KORTE KRABBELS Plezier met de handen Creatief werken door bejaarden 3 DE FAAM Hammen Woning en verbetering DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 Al eerder hebben wij u verteld, dat het voor de leden van de Middelburgse gemeenteraad een drukke tijd is. Afgelopen maan dag en dinsdag werd de begro ting 1971 behandeld. Maandag 21 februari aanstaande wordt al weer een gewone' raadsverga dering gehouden. Zoals gebrui kelijk geven wij weer een over zicht van de onderwerpen, die in die vergadering aan de orde komen. 1. Notulen vergadering 21 december 1970. Voorgesteld wordt.de notulen van de op 21 december 1970 gehouden vergadering vast te stellen. 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken. B en w berichten aan de raad dat zij bepaalde besluiten hebben ge nomen, waartoe de raad het colle ge heeft gemachtigd. Die besluiten hebben bijvoorbeeld betrekking op het verlenen van bijdragen in de kosten van restauraties, de ver koop van percelen bouwgrond het het treffen van bepaalde verkeers maatregelen. Eén van die verkeers maatregelen die het college heeft getroffen, houdt in het instellen van een parkeerverbod voor de westzijde van het gedeelte van- de Seisweg, gelegen tussen de Seissin- gel en de Olmenlaan en het afslui ten voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, van het gedeelte van de Seisweg gelegen tussen de Seis- singel en de Olmenlaan. 3. Benoeming leden bestuur Stichting .De Middelburgse Schouwburg'. De heren J. Bakkes en C. B. Bis schop zijn periodiek aftredend als lid. De heer D. F. P. Hoegen is tussentijds als lid afgetreden. De heren Bakkes en Bisschop stellen zich herkiesbaar. Door het bestuur van de stichting wordt aanbevolen de heren Bakkes en Bisschop te herbenoemen met in beide geval len als tegenkandidaat de heer A. de Bruyne te Vlissingen. In de vakature Hoegen wordt voorge steld te benoemen de heer mr J. J. M. van West of de heer mr M. van Driel. 4. Voorziening in vacatures, ontstaan door ontslag ds Wessel. Zoals bekend, heeft ds Wessel we gens vertrek uit Middelburg ont slag als raadslid genomen. Raads leden hebben zitting in diverse raadscommissies, zo ook ds Wes sel. Aan de raad wordt nu ge vraagd te voorzien in de vacatures in commissies, die door het ver trek van ds Wessel zijn ontstaan. 5. Voorziening voor nabestaanden bij overlijden fungerende wethouders. Er bestaat reeds een mogelijkheid om bij overlijden van een gewezen wethouder een uitkering toe te kennen aan diens nabestaanden. Gedeputeerde staten willen graag weten hoe de raad denkt over een regeling, waarbij een voorziening wordt getroffen ten behoeve van nabestaanden bij eventueel overlij den van fungerende wethouders. 6*. Algemene kredieten voor onderwijs- aanschaffingen. Voor het aanschaffen van leermid delen en meubilair door lagere- en kleuterscholen verleent de raad re gelmatig kredieten. Begin vorig jaar verleende de raad twee alge mene kredieten van ƒ25.000. Een voor het lager onderwijs en een voor het kleuteronderwijs. Dit be vordert een snelle afdoening van zaken. De raad wordt nu weer om twee algemene kredieten gevraagd van elk 25.000. 7. Bedrag per leerlingen voor vergoe ding exploitatiekosten. Vóór 1 maart van elk jaar moet de gemeenteraad het bedrag, dat per leerling voor gewoon lager onderwijs ten behoeve van de ex ploitatie van bijzondere scholen ter beschikking wordt gesteld, vaststellen. Aan de raad wordt nu (dus goed op tijd) voorgesteld die bedragen per leerling vast te stel len op 190,97 (incl. administratie kosten) voor eigen scholen en op 144,28 (incl. administratiekosten) voor in bruikleen gegeven scholen. 8. Vaststelling bedrag per leerling t.b.v. buitengewoon onderwijs. Ook voor de scholen voor buiten gewoon onderwijs moet jaarlijks een bedrag per leerling worden bepaald, dat aan het bestuur van die scholen (het zijn bijzondere scholen) ter beschikking wordt ge steld ter bestrijding van de kosten van hun scholen, met uitzondering van de salariskosten. Voorgesteld wordt het bedrag per leerling voor 1971 te bepalen op 407. 9. Aanvullend krediet bouw kleuter school Sint-Jorisstraat. Voor de bouw van de tweeklassige kleuterschool aan de Sint-Joris- straat en voor de daarbij behoren de grond stelde de raad in februa ri 1970 een bedrag van 314.184 beschikbaar. De inmiddels opgetre den stijging van kosten heeft de bouw duurder gemaakt. De vereni ging voor protestants christelijk kleuteronderwijs vraagt in ver band daarmede een extra krediet van 30.491. De raad wordt thans voorgesteld dit krediet te verlenen. 10. Wijziging verordening vergoeding voor het geven van godsdienston derwijs op openbare lagere scho len. Niet alleen de kosten van de bouw van scholen, woningen enz. stijgen. Ook de lonen gaan omhoog. Mede in verband daarmede heeft het interkerkelijk overleg in schoolza- ken gevraagd de vergoedingsbedra gen voor het geven van godsdienst onderwijs op openbare lagere scholen te verhogen tot 10 voor 45 minuten en ƒ7,50 voor een half uur. De raad wordt thans voorge steld het verzoek in te willigen. 11. Kredieten voor bouw 2e openbare school en een 2e openbare kleuter school in Dauwendaele. Op 23 februari 1970 besloot de raad tot het stichten van een 2e openbare lagere en een 2e openba re kleuterschool in Dauwendaele. G.s hebben dat besluit goedge keurd. Om de overgang van kleu terschool naar lagere school te vergemakkelijken, stellen b en w voor beide scholen in één gebouw onder te brengen. Het is noodzake lijk, gezien het stijgend aantal leerlingen, dat de school (scholen zo u wilt) nog dit jaar wordt (worden) gebouwd. De school wordt gesitueerd op een terrein dat begrensd wordt door de Se- geersweg, de Dauwendaelesstraat en de Kruitmolenlaan. 12. Aanvullend krediet bouw 2-klassige- prot. chr. kleuterschool Prinsenho- ve. 323.000 werd uitgetrokken voor de bouw van een tweeklassige prot. chr. kleuterschool in Prinsen- hove (Magistraatwijk). P'i de aan besteding bleek, dat de bouw 359.640 zal gaan kosten. De raad wordt voorgesteld een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van 36.640. 13. Verordening gebruik gebouwen als recreatiewoningen. Wij citeren uit het voorstel aan de raad: ,De laatste jaren openbaart, zich in sterk toenemende mate het verschijnsel, dat op tal van plaat sen in ons land oude, vaak kleine en ondoelmatig ingerichte wonin gen worden bestemd voor het ge bruik als recreatiewoning. Deze ontwikkeling is ook aan onze ge meente niet voorbij gegaan. Met name in de kern Nieuw- en Sint- Joosland hebben de laatste tijd diverse woningen de bestemming •4 van recreatiewoning, ook wel 2e woning genoemd, verkregen. Enige tijd geleden heeft het bestuur van de wijkvereniging Nieuwland zijn verontrusting over deze ontwikke ling, welke zeker gedurende de wintermaanden niet zal bijdra gen tot verlevendiging van het dorp, uitgesproken. Het college van b en w zegt die verontrusting te delen. ,In verband hiermede me nen wij voor de gehele bebouwde kom van deze gemeente een veror dening in het leven te moeten roepen, krachtens welke het de zakelijk gerechtigden van een ge bouw verboden is dat gebouw te gebruiken, in gebruik te geven of te laten gebruiken als recreatiewo ning. Dit verbod geldt niet ten aanzien van een gebouw, dat op 1 januari 1971 als recreatiewoning in de zin van deze verordening kon worden aangemerkt'. 14. Voorbereidingsbesluit landelijk ge bied. Om te voorkomen dat in een be paald gebied, waarvoor een be stemmingsplan wordt voorbereid of een wijziging van een bestem mingsplan wordt klaargemaakt, ongewenste bouwactiviteiten wor den ondernomen, kan de gemeente raad een z.g. voorbereidingsbesluit nemen. Zo'n besluit is geldig voor een jaar. Op 23 februari 1970 werd voor het agrarische gebied van de gemeente Middelburg een voorbe reidingsbesluit genomen. Omdat de bestemmingsplannen nog niet klaar zijn, wordt aan de raad voorgesteld een nieuw voorberei dingsbesluit te nemen. 15. Voorbereidingsbesluit Spanjaard straat-Spuistraat en omgeving. Hetzelfde verhaaltje zouden wij bij dit punt kunnen houden. Ook voor dit gebied is een bestemmingsplan in voorbereiding. Het is nog niet zover klaar dat het ter inzage kan worden gelegd. Ook in dit geval wordt de raad dus voorgesteld een voorbereidingsbesluit te nemen om eventuele niet in het bestemmings plan passende bebouwing te voorkomen. 16. Voorbereidingsbesluit gedeelte Grif fioen II. We blijven nog even bij de voorbe- reidingsbesluiten. Met twee beleg gers worden onderhandelingen ge voerd om in het nog maagdelijke gebied van Griffioen woningen te bouwen. Het staat reeds vast, dat deze woningbouwplannen, de situe ring van woningen en straten niet in overeenstemming zijn met het reeds eerder vastgestelde bestem mingsplan voor dit gebied. De voorbereidingen voor deze wijzi gingen zijn vergevorderd, maar nog niet zover dat de plannen ter inzage kunnen worden gelegd. Ook in dit geval wordt dus gevraagd een voorbereidingsbesluit te ne men. 17. Voorbereidingsbesluit gedeelte Kla- renbeek II. De NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten wil in dit gebied 218 woningen bouwen in de verhuur- en verkoopsector. Zie verder punt Redactie Bureau Ontwikkeling en Voorlichting gemeente Middelburg, Stadhuis Middelburg. Telefoon 6251, toestel 48. 18. Inbreng gronden in grondbedrijf. Het grondbedrijf is een onderdeel van gemeentewerken, dat gronden beheert. Een gemeentelijk grondex- ploitatiebedrijf dus. In verband met de uitvoering van het bestem mingsplan Sint-Jorisstraat II wordt voorgesteld een aantal per celen grond in te brengen in het grondbedrijf. 19. Balans-zaken. Begin 1969 heeft de raad een plan goedgekeurd, dat er in voorzag een verbetering aan te brengen in de verkeerssituatie op de kruising Balans-Spanjaardstraat-Sint-Pieter straat. Dit plan is nog eens na der onder de loep genomen en men is tot de slotsom gekomen, dat uitvoering van dit 2 jaar oude plan geen aanbeveling verdient. De raad wordt nu voorgesteld de zaak te laten zo deze nu is geworden. Van de gelegenheid maakten b en w gebruik aan de raad voor te stellen de fontein op de Balans in oude luister te herstellen. Een spuitende fontein (van .1 mei tot 30 september) is een fraai gezicht. Kosten 18.500. 20. Krediet bouwrijp maken gedeelte Griffioen II. Met het administratiekantoor Zuid- Limburg worden onderhandelingen gevoerd over de bouw van onge veer 200 woningen in Griffioen II (zie ook punt 16) in 3 a 4 fasen, binnen een tijd van ongeveer 4 jaar. De eerste fase zal bestaan uit 58 woningen. In verband met de bouw van deze- 58 woningen is het noodzakelijk dat het terrein bouw rijp wordt gemaakt. Bouwrijpma- ken houdt in: ophoging terrein, aanleg rioleringen, bestratingen, drainage, openbaar groen enz. Er wordt aan de raad een krediet gevraagd van 775.000. 21. Krediet bouwrijpmaken gedeelte Klarenbcek II. Zie ook punt 17. De NV Bouwfonds Nederlandse gemeenten zal in het middengedeelte van de wijk Kla- renbeek II 218 woningen gaan bou wen voor verkoop en verhuur. Het terrein moet bouwrijp gemaakt worden waarvoor een bedrag van 1.5777.000 nodig is. De raad wordt om dit bedrag gevraagd. 22. Krediet bouwrijpmaken Stromen- wijk II. De woningbouw blijft de aandacht vragen. In het genoemde plan is ruimte voor 403 woningen, waar van 157 eengezinswoningen, 146 woningen in 2 lagen en 100 wonin gen in 4 lagen. Ook in dit geval willen B en w overgaan tot het bouwrijpmaken van het terrein. Benodigd bedrag 1.979.000. Om een krediet tot dit bedrag wordt thans gevraagd. 23. Aankoop Noordweg 10. In verband met de verwezenlijking van het saneringsplan langs de Noordweg J.Roggeveenhuis-zijde) is het noodzakelijk dat het pand. Noordweg 10 wordt aangekocht. De raad wordt voorgesteld tot aankoop te besluiten. 24 Beroep van de heer M. Prins tegen aanschrijving ingevolge woningwet. Iedere eigenaar van grond of pan den moet volgens de woningwet, zijn spullen in goede staat houden. Doet men dat niet, dan kan de gemeente de eigenaar gelasten be paalde voorzieningen te treffen. Tegen die aanschrijving kan be trokkene in beroep komen bij de raad. De heer Prins heeft dat ge daan en zijn beroep wordt nu door de raad behandeld. Aangezien de eigenaar van het perceel Pen- ninghoek, hoewel hij beroep had aangetekend, de voorgeschreven voorzieningen toch heeft getroffen, wordt aan de raad voorgesteld dit beroep buiten behandeling te laten. Op andere zaken wordt door b en w nog nader teruggekomen. 25. Beroep van de heer A. de Klerk tegen weigering bouwvergunning. Fa. De Klerk, Molenberg, heeft een vergunning gevraagd om op een binnenterrein aan de Molenberg vier garages te mogen bouwen. Door b en w is geweigerd deze vergunning af te geven, omdat er stedbouwkundige bezwaren zijn. De stedebouwkundige bezwaren richten zich voornamelijk tegen de geringe afstand tussen de panden aan de Schuttershofstraat en de garages, waardoor een verbetering van de toetreding van licht en lucht aan de achterzijde van een aantal panden definitief onmoge lijk wordt gemaakt. Hoewel fa. De Klerk onder meer aanvoert, dat er al een muur op de erfafscheiding staat, stelt het college van b en w aan de raad voor het beroep onge grond te verklaren. 26. Wijziging legesverordening. We moeten de volgende punten in verband met de ruimte kort hou den. Voorgesteld wordt het legesbe drag ter verkrijging van een buiten lands paspoort van 2 te verhogen tot ƒ3,50 (totale kosten dan ƒ16) en m.i.v. 1 januari 1972 tot 5 (totale kosten dan 17,50;. 27. Principe-garantie voor geldlening voor financiering stichting kosten aangepast kosthuis. Volgende wc Herover meer. 28. Subsidie ad 500 over 1971 t.b.v. Radio Walcheren. Volgende week hierover meer. 29. Subsidie 500 t.b.v. Ver. milieuhy giëne Zeeland. 30. Aanvullende subsidie zomerorgel- concerten. Subsidie van in totaal ƒ845 (aan vulling van 345). 31. Krediet van 20.000 voor kweek kas. Volgende week hierover meer. 32. Krediet van 5200 voor verbete ring verlichting Abeelseweg. 33. Krediet van ƒ9500 t.b.v. voorzie ningen voor woon- en slaapwagens van kermisexploitanten. 34. Krediet van 24.500 t.b.v. verbete ring verlichting omgeving Oost kerkplein. Volgende week hierover meer nieuws. 35. Aanvullend krediet van 7100 voor aanleg c.v. in voormalig gemeente huis Sint-Laurens. 36. Krediet van 20.000 voor verbete ring werkruimte bodes en telefo niste in het stadhuis. 37. Rondvraag. Het aantal uren, dat de makers van het bostableau en de zwijnen hebben gewerkt (we hebben het over de zo drukbezochte tentoon stelling van slager Hugense en Kwekerij Dekker) bedroeg 1607. 1850 formulieren werden in de bus gestopt. De heer K. de Buck, Landmetersweg 1 te Oostkapelle, raadde 1605 uren. Hij kreeg dus de grootste ham. Met 1603 uren en 1600 uren kwamen ook me vrouw Cooymans-Vorstenbosch uit Den Dungen (NB), mevrouw Lorier-Lorier te Souburg, de heer K. Bierens te Grijpskerke en de heer H. Schotanus te Middel burg in het bezit van een gerook te ham. De hammen zijn al rond gedeeld en misschien ook al op gepeuzeld. Laagste aantal ge schatte uren 2. Hoogste aantal geschatte uren 80.000. Wanneer u in uw woning bepaal de verbeteringen aanbrengt, kunt u, wanneer u aan bepaalde voor waarden voldoet, in aanmerking komen voor een geldelijke bijdra ge in de te maken verbeterings- kosten. Op een belangrijke voor waarde willen wij u graag wij zen. De rijksbijdrage wordt niet verstrekt, wanneer met de verbe tering van de woning een aan vang is gemaakt voordat een aan vrage om subsidie bij de gemeen te is ingediend. De grote groep belangstellenden tijdens de behandeling van ie gemeentebegrotingOp de voorgrond, met bril. de heer 7. A. Kammeraad van de VVD. mevrouw M. A. v. d. Booge-t-Selhorst. eveneens van de VVD. de heer W. J. Akkerman. <:an D'66 en de heer M. Vinke van de CHU. Het komt de laatste tijd veel vuldig voor dat verenigingen het loodje moeten leggen, om dat. het ledentul drastisch terug loopt. In zoverre is er niets bijzonders aan de hand. Toch is het altijd triest om tot zo'n besluit te moeten komen. Het bestuur van de Walcherse ope rettevereniging heeft met pijn in het hart de mededeling moe ten doen. dat men er een punt achter gaat zetten. Op 23 febru ari wordt een liquidatievergade ring gehouden en daarmee is het dan definitief afgelopen. Geen uitvoeringen meer als Frau Luna, die Lustige Witwe, de Zigeunerbaron. Het is voor bij. De Walcherse operettevere niging is uitgezongen. Het be sluit tot opheffing is overigens niet als de bekende donderslag bij heldere hemel gekomen. Al geruime tijd kampte men met een ledentekort. Het besluit om voor de verandering eens een musical op te voeren heeft on langs nog een generatieconflict teweeggebracht, wat ook weer leden kostte en waardoor de toekomst van de vereniging al vrij uitzichtloos was geworden. Om er financieel nog gunstig uit te kunnen springen, is nu na veel vijven en zessen besloten om aan de resterende leden ongeveer twintig mee te de len dat de Walcherse operette vereniging zal ophouden nog langer te bestaan. Het valt bij dit alles zeer toe te juichen dat deze trouwe, over gebleven leden het doodeenvou dig niet nemen. Meteen na het bericht van de liquidatie is een groep jonge leden enthousiast begonnen met het zoeken van een oplossing, waarbij men. ge bruik makend van de opgedane ervaringen, tijdens de afgelopen operettejaren hoopt te komen tot een formatie die zich erop zal toeleggen de vakantiegan gers, die zomers aan de kust vertoeven, met een luchtig pro gramma een gezellige tijdsverpo- zing te bezorgen gedurende de avonduren. Daar is. het is onte genzeggelijk, inderdaad veel be hoefte aan. Het opvangen van de vakantiegangers, die zich in de avonduren op een plezierige wijze willen onstspannen, vormt op de vergaderingen van de VVV's een regelmatig terugke rend discussiepunt. De Middel burgse activisten hopen met hun intiatief een kleine bijdrage te kunnen leveren om het de vakantiegangers bij hun verblijf aan de kust zo aangenaam mo gelijk te maken. Een nobel stre ven. waar we veel van kunnen verwachten. Nu even iets heel anders: het is in het verleden wel eens voorge komen dat er in bepaalde Mid delburgse bars moeilijkheden ontstonden, met vervelende klan ten. De barliouders konden daar weinig aan doen. Men kwam in de zaak en een knappe jongen die de lastige klanten er zonder slag of stoot weer kon uitzet ten. Want ingevolge een artikel van de algemene politieverorde ning voor de gemeente Middel burg waren de horecabedrijfs voerders verplicht en nu ha len we het artikel even letter lijk aan te zorgen, dat de inrichting zolang zich daar één of meer bezoekers bevinden, van de openbare weg af door één of meer deuren onbelem merd toegankelijk diende te zijn voor de ambtenaren van de politie. Van de zijde van de nationale bond van onderne mers in de horeca en aanver wante bedrijven, afdeling Wal cheren, is nu onlangs verzocht om met gesloten deuren te mo gen werken. Vanaf heden zal nu in Middelburg bij wijze van proef het bewuste artikel uit de politieverordening buiten toe passing blijven, zodat de café houders dus met gesloten deu ren mogen werken gedurende deze periode. Mochten er zich gedurende de proefperiode geen moeilijkheden voordoen, dan wordt het buiten toepassing blijven van het bedoelde artikel automatisch voor onbepaalde tijd verlengd. Aldus een mede deling van de Middelburgse commissaris van politie. Deze oplossing stemt de horecabe drijf svoerders tot grote tevre denheid, want nu zijn zij eerder in staat door bepaalde maatre gelen moeilijkheden buiten de deur te houden. Lastige klanten en mensen, die eigenlijk meer op hebben dan goed voor hen is, kunnen op deze wijze gemak kelijker worden geweigerd. En dat is niet alleen plezierig voor de barhouders, ook biedt het een zekere bescherming van de te-veel drinkers tegen zichzelf. heer bestrijkt zijn ontwerp zorgvul dig met glazuur, waarna het kan wor den gebakken. De dames lachen om zijn kleurkeuze. ,We hebben altijd veel plezier', zeggen ze. ,En lachen houd de buikspieren soepel'. Na het boet seren zal ook nog les worden gegeven in het maken van mozaïeken en hef snijden van linoleum. Zo'n zestig men sen doen nu mee. Er kunnen er nop een paar bij, die iets creatiefs me hun handen willen doen. En al woner ze niet in het Jacob Roggeveenhui.' ze zijn van harte welkom, elke vrij dagmiddag in de hobbykamer. Ruim een week geleden gleed in elki Middelburgse brievenbus een ietwat groen gekleurd boekje, gewijd aan de komende gemeentebegroting. In vlot te bewoordingen werd in het boekje uit de doeken gedaan wat Middelburg zoal omvat. De samenstelling van de gemeenteraad en de functies van ver schillende wethouders. Vervolgens een opsomming van een groot aantal projecten, waar geld voor nodig is. In het midden van het boek je was de balans opgemaakt. Verder werd verteld welke belangrijke wer ken worden uitgevoerd, of waar bin nenkort mee zal worden begonnen en een opsomming van voorzieningen waarvoor kredieten zouden moeten worden verleend. Ook vond men ge gevens over wat er in negentienzeven tig in Middelburg was gebeurd. Het boekje besloot met een uitnodiging aan de bewoners om de behandeling van de begroting door de gemeenteraad bij te wonen. FRACTIEVOORZITTERS Maandagavond was het dan zover. In de Burgerzaal, was het hele meubilair uit de raadzaal in een haast huiselijk aandoende opstelling neergezet. Een tiental tafeltjes met kleedjes fleurde de boel nog eens extra op. Om zeven uur kwamen de eerste belangstellen den al aanzetten. Zij waren nog ver zekerd van een goed plaatsje, waar alles goed was te zien en -r- wat be langrijker is te horen. Door mid del van een geluidsinstalatie was daar overigens al goed in voorzien. Bij het begin van de vergadering waren ech ter alle ruim tachtig stoelen bezet met belangstellenden. Door mid del van projectie werd een en ander verduidelijkt. Met eigen oren en ogen konden de burgers nu eens volgen wat er in de gemeente omgaat. Al werden er door de fractievoorzitters voor hen soms duistere vragen gesteld, ook wa ren er voor de gewone burger soms ook bijzonder duidelijke bij, zoals wat gaat er gebeuren om de achteruit gang van verschillende straten tegen te gaan en wat denkt men er aan te doen. En de vraag, waarom er nog steeds geen centraalgelegen punt is, waar men plastic vuilniszakken kan kopen. Immers zijn de meeste wer kende vrouwen niet thuis als de melk boer komt. Ook kon men enkele ideeën horen over problemen in de stad, waar men zelf ook wel eens over nadenkt. Zo werd er geopperd om van het zo-i genaamde Gere-Plan af te stappen en: op die plaats een ontspanningscen trum voor heel Walcheren te bouwen. Kortom, de actie van de gemeente om de burger nauwer bij zijn doen en la ten te betrekken, is een succes gewor den. Wanneer de aanwezigen nu de raadsverslagen in hun krant lezen, we ten ze tenminste beter hoe een en an der in elkaar zit, dan zij, die de regen niet wensten te trotseren. Ruim een maand wordt er elke vrij dagmiddag van half drie tot lialf vijf in het Middelburgse Jacob Roggeveen huis aan de Noordsingel een creatieve cursus gegeven voor de bewoners van dit huis. De artistieke leiding van dit project is in handen van de heer Piet Rijken. Cursus vindt hij eigenlijk een te zwaar woord. Creatief werken is volgens hem beter. Voor veel ouderen is het meer een vorm van therapie. Want mensen op leeftijd hebben hun handen flink moeten gebruiken. De meesten hebben er zoveel mee moe ten doen, dat ze die handen in hun laatste jaren het liefst in hun schoot leggen. ,Ik heb mijn hele leven moeten werken, nu doe ik niets meer', wordt er vaak gezegd. En dat is fout, want in die jaren moet alles worden gedaan om de spieren los te houden en niet in hinderlijke kwalen te ver vallen. De heer Rijken is dan ook erg blij met het initiatief van de direc tie, die voor dit doel de hobbykamer van het Jacob Roggevcenhuis ter be schikking stelde. De eerste weken wordt er geboetseerd. Naast enkele kopjes en kaarsenstan daards, waagden de overigen zich uit sluitend aan asbakken. .Het brengt de mensen een beetje bij elkaar', zegt een van de deelneemsters, die vol overga ve aan het werk is, om rond te krij gen wat rond moet zijn. Een dame vindt het allemaal geweldig. ,Ik heb in heel mijn zeventig jaar nog nooit geen klei in mijn handen gehad'. Een De bejaarden in de hobbykamer van het Jacob Roggeveenhuis aan het boet seren. De heer Piet Rijken geeft aanwijzingen. •1

de Faam | 1971 | | pagina 3