c ZEEUWSE NUTSSPAARBANK GEZINS- BANK De laatste kans voor Moeder aarde Gemeenteraad Vergadert MAANDAG a.s. Klachten over bezorging ..DE FAAM' Maandag 20 juli a.s. om 14.00 uur komt de gemeente- raad van Middelburg bijeen in de Raadzaal in het stad huis. Op de publieke tribune bent U zoals steeds welkom. Op enkele punten van de eveneens op deze pagina af gedrukte agenda gaan wij wat dieper in. Neem een spaar-qirorelcening. ideaal voor overschrijving van sa ans, pensioen en betalingen Wederom „Schatgraven" in onze Schoenen-zelfbediening Honderden paren Luxe modeschoenen Dames-gemakschoenen Sandalen en sandalettes Meisjes- en kinderschoenen staan weer - aantrekkelijk afgeprijsd - op maat uitgestald in de winkel. Modieuze droomschoentjes van dit seizoen, tegen ongedroomde lage prijzen Enkele paren heren- en jongen "schoenen en sandalen vindt U op de le étage Profiteer nü van deze ,,droom-aanbieding" Firma L. B. van ttoute Zn. Alles is afgeprijsd! Welke schoen U ook van het rek pakt, de prijs lacht U toe Jonge schoenen-mode, nu guldens goedkoper (dikwijls meer dan een tientje) bij de Firma L. B. van ttoute Zn. Midden- en Kleinbedrijf in de Branding BOEKHANDEL P. HUSON op te geven öf telefonisch (2438) óf mondeling Spanjaardstraat 47 van 9-18.00 uur Donderdag 16 juli 1970 Donderdag 16 juli 19 PUNT 3. Onderzoek geloofsbrieven van de tot raadslid benoemden. Het centraal stembureau tot het vast stellen van de uitslag van de op 3 juni 1970 gehouden verkiezing van de leden van de Raad der gemeente Middelburg heeft op 5 juni j.l. tot leden van die raad benoemd ver klaard: de dames M. Geerse-van Egdom en M. A. van den Boogert-Selhorst en de heren Ir. W. J. Akkerman, M. L. Almekinders, W. P. Baars, J. A. van Bennekom, J. J. G. v. d. Berge, A. Bergshoeff, D. Bogerd, W. Don, H. Gillissen, H. Harrewijn, M. A. L. Hubregtse, C. A. Kammeraad, Drs. G. M. Kerkhof, L. A. Kodde, A. P. van Mourik, A. C. Pijnenburg, W. P. Rentier, M. Vinke, W. de Voogd, Mr. J. J. v. d. Weel en Ds. J. Wessel. Door de benoemden dienen de vol gende stukken aan de raad, die nog tot de eerste dinsdag van september in de oude samenstelling blijft voort bestaan, te worden overgelegd: a. de geloofsbrief, zijnde kennis geving van benoeming, afgegeven door de voorzitter van het cen traal stembureau; b. een door de benoemde onder tekende verklaring, vermeldende alle openbare betrekkingen, die de benoemde bekleedt; c. indien de benoemde niet reeds eerder als lid van de raad werd toegelaten, een uittreksel uit het persoonsregister van Middelburg of uit de geboorteregisters, waar uit de datum en plaats van ge boorte van de benoemde blijken. Voorts worden aan de raad over gelegd een verklaring van de burge meester dat de benoemden werkelijk in de gemeente wonen en de door de voorzitter van het centraal stem bureau ontvangen berichten dat de benoemingen zijn aangenomen. Het onderzoek van de genoemde stukken geschiedt door een commis sie van 3 leden. Van het resultaat van het onderzoek brengt de voor zitter van de commissie mondeling verslag uit, waarna de raad dadelijk over de toelating moet beslissen. De raad in zijn nieuwe samenstelling vergadert voor de eerste maal op de eerste dinsdag in september. In die vergadering worden dan ook de wet houders gekozen. PUNT 7. Medewerking tot het stichten van een 2e school voor Protestants Chris telijk Onderwijs in Dauwendaele. De eerste protestants christelijke schooi voor gewoon lager onderwijs in Dauwendaele is thans tijdelijk ge vestigd in het gebouw van de open bare lagere school „De Ooster- burch". Het definitieve schoolge bouw voor deze protestants christe lijke school is in aanbouw in Buiten- hove en zal vermoedelijk in januari a.s. in gebruik kunnen worden ge nomen. Met ingang van 1 augustus a.s. zijn 4 leerkrachten aan de school verbonden. In Dauwendaele zijn thans 536 wo ningen gebouwd. 264 woningen zijn in aanbouw en zullen in 1971 be woond worden. De bouw van meer dere woningen wordt voorbereid. Uit bovengenoemde woningen wor den 200 leerlingen voor het pro testants christelijk lager onderwijs verwacht. De eerste p.c. school zal derhalve vermoedelijk begin 1971 volledig bezet zijn, waardoor grote behoefte zal ontstaan aan een 2e school. B. en W. achten het van groot belang dat de bouw van scho len gelijke tred houdt met de bouw van de woningen, waardoor het noodzakelijk is dat thans reeds voor bereidingen worden getroffen voor de bouw van een tweede protestants christelijke school voor gewoon lager onderwijs. PUNT 13. Krediet voor het bouwrijpmaken van een gedeelte van Dauwendaele o.m. ten behoeve van de bouw van het winkelcentrum. De voorbereidingen om te komen tot de bouw van het winkelcentrum in Dauwendaele vorderen gestadig. Zo werd op 22 juni j.l. het kant en klare plan voor het winkelcentrum Dau wendaele door de Stichting Bedrijfs panden Middelburg aan de raad aan geboden. Het plan voorziet in de bouw van een overdekt winkelcentrum, waar in dus ook bij slecht weer op aan gename wijze kan worden gewinkeld. Zoals reeds eerder werd gemeld zal met de bouw van de eerste fase in november a.s. worden begonnen. Alvorens echter met de bouw kan worden begonnen, dient dat deel van het plan Dauwendaele waar het winkelcentrum zal verrijzen, bouw rijp te worden gemaakt. Het plan daarvoor omvat o.m. het aanleggen van de nodige rioleringen, verhar dingen t.b.v. parkeerterreinen, wegen en voetpaden, het graven van een waterpartij met een voetbrug en de nodige groenvoorzieningen. Kosten 1.390.000.—. PUNT 14. Krediet van 113.500.voor de verbetering van de Turfkaai en de Nieuwe Haven. Bij het gereed komen van de Ko- ningsbrug met toeleidende wegen is de verkeerssituatie ter plaatse aan merkelijk verbeterd. De rijwegen langs de Houtkaai, de Londensekaai en de Bierkaai zijn 9 meter breed, terwijl langs de huizenkant ruime trottoirs zijn aangelegd. De voetgan gers behoeven zich hierdoor niet meer op de rijweg te begeven en ook voor het rijdend verkeer ontstaan geen moeilijkheden wanneer langs de huizenkant een auto staat geparkeerd van b.v. een melkhandelaar of bak ker. Geheel anders is echter de situatie op de Turfkaai, Nieuwe Haven en Hoogstraat. De voetgangers zijn hier genoodzaakt van de rijweg gebruik te maken, terwijl de breedte van de weg veelvuldig aanleiding geeft tot verkeersopstoppingen. Het is dan ook wenselijk deze straten eveneens van een 9 meter brede rijweg te voorzien en trottoirs aan te leggen teneinde een vlotte afwikkeling van en naar de Koningsbrug te bevorderen. Verbreding van de Hoogstraat is echter bijzonder moeilijk te realiseren omdat hiervoor verschillende panden gesloopt moeten worden. Hierbij komt nog dat verschillende van de panden die zouden moeten verdwij nen voorkomen op de monumenten lijst. Nu binnenkort de school aan de Nieuwe Haven zal worden ge sloopt is het mogelijk de vorenom- schreven verkeersverbeteringen door te trekken over de Turfkaai en de Nieuwe Haven tot aan de Stads- schuur. PUNT 15. Aanleg trapveldje in de Stromenwijk en speelterrein in Nieuw- en Sint Joosland. Het aantal speelgelegenhedenvoor de jeugd wordt opnieuw uitgebreid. In de Stromenwijk zal het terreintje gelegen tussen Rijnstraat en IJssel- straat geschikt worden gemaakt als voetbalveldje. Aangezien dit terrein tje aan drie kanten wordt begrensd door straten is het voor de veiligheid van de jeugd en van het verkeer noodzakelijk een afrastering om het veldje te maken. Er ontstaat dan een z.g. „voetbal- kooi" waarin de jeugd veilig en naar hartelust een balletje zal kunnen trappen. Ook in Nieuw- en Sint joosland be staat grote behoefte aan een speel- gelegenheid voor de jeugd. Na overleg met de wijkvereniging en het hoofd van de openbare lagere school is hiervoor een oplossing ge vonden door het bestaande school plein uit te breiden en te bestemmen tot openbaar speelterrein. AGENDA 1. Vaststelling notulen van de vergaderingen van de raad. gehouden op 20 april en 1 juni 1970. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven van tot raadslid be noemden. 4. Benoeming ambtenaar van de burgerlijke stand. 5. Benoeming hoofdleidster openbare kleuterschool „De Woelige Werf", Rijnstraat 12. 6. Uitkerings- en pensioenverordening wethouders 1970. 7. Medewerking ex artt. 72 e.v. der L.O.-wet 1920 tot het stichten van een 6-klassige school voor gewoon lager onderwijs in het bestemmingsplan Dauwendaele. 8. Verlenen medewerking ingevolge de artikelen 72 e.v. der L.O.-wet 1920 tot aanschaffing leer- en hulpmiddelen t.b.v. r.k. school, Bachtensteene 18. 9. Extra krediet aanschaffing hoofdelijke leermidde len t.b.v. de o.l.s. „De Dunenburch". 10. Wijziging van het raadsbesluit d.d. 20-4-1970 tot aankoop van de hofstede Schroeweg 37. 11. Voorbereidingsbesluit voor een gedeelte van de wijk Griffioen I. 12. Bestemmingsplan St. Jorisstraat II en omgeving. 13. Krediet t.b.-v. het bouwrijpmaken gedeelte bestem mingsplan Dauwendaele (winkelcentrum c.a.). 14. Beschikbaarstellen krediet van 113.500,voor de verbetering van de Turfkaai en de Nieuwe Haven. 15. Voetbalkooi Rijnstraat-IJsselstraat speelterrein Nieuw- en Sint Joosland. 16. Beschikbaarstellen krediet ad 125.000,t.b.v. de aanschaf van materieel voor de Reinigingsdienst. 17. Aanvullend krediet van 15.000,t.b.v. de res tauratie van de ambtswoning Dam 50. 18. Verbeteringswerkzaamheden aan het pand Rijks weg 41 (v.m. ambtswoning burgemeester Nieuw en St. joosland). 19. Beroep tegen weigering toekenning van een door stromingsvergoeding aan C. Bliek. 20. Aandelenbezit in de n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. 21. Overdracht aandelen t.b.v. n.v. Waterleiding maatschappij Zeeland i/o (W.M.Z.). 22. Wijziging verordening commissie jeugdbeleid. 23. Garantie als bedoeld in de artikelen 9 en 32 van het Besluit geldelijke steun volkshuisvesting. 24. Garantie als bedoeld in de artikelen 9 en 32 van het Besluit geldelijke steun volkshuisvesting. 25. Garantie van een geldlening groot 2.500.000, door de A.W.V. aan te gaan ter financiering stichtingskosten van woningen. 26. 121e wijziging gemeentebegroting 1970. 27. 122e begrotingswijziging 1969. 28. 123e begrotingswijziging 1969. 29. Rondvraag. Maximum rente door dagelijks direct ingaande renteberekening op spaar-, spaargiro-, termijn en beleggings rekeningen. Vraagt u eens inlichtingen bij een van onze kantoren NIEUWE BURG 18 - MIDDELBURG SEGEERSSTRAAT SEGEERSSTRAAT 6-8 - MIDDELBURG Glashelder tafelplastic v.a. 0.98 per in., frisse dessins gordijnplastic vanaf 1.65 per m„ moderne dessins tafelzeil vanaf 2.98 per m., met wol len rug 7.50 per m. 'T JANTJE VAN ALLES. Korte Noordstr. 11-15, M'burg Tel. 3733. ■fc TE KOOP: Vogelstan daard met kooi en vogel. Poelendaeleweg 60. M'burg. ROUW- DAN KBETUIGINGS- KAARTEN UTTOOI] 6 UL IHOFF Spanjaardstr. 47. Middelburg Is er een eigenzinniger mens te vinden dan een zelf standige ondernemer in het kleine en middelgrote be drijf Een vraag, niet uit de mond van een consu ment, maar vaak geuit in kringen van mensen, die zich de behartiging van de belangen van ambachts man en detailhandelaar aantrekken. Berucht als deze lieden zijn voor het voortbestaan van het echte ras der zelfstandigen zoeken zij steeds naar wegen en middelen om het voortbestaan van het kleine en middelgrote bedrijf te beveiligen en verzeke ren en daarmee het materiële bestaan van de onder nemer. Die mogelijkheid is er ongetwijfeld en de kansen daarop lijken beter dan ooit, als de ondernemer wil inzien, dat hij de problemen van nu straks zelf niet meer zal aankunnen. Wat toch zijn zijn nachtmerries De concurrentie van grootbedrijf en organisaties van bedrijven maken het hem moeilijk. Hij zag in 1968 zo 'n 8 a 9000 collegae verdwijnen en in 1969 werd de tienduizend-grens zelfs gepasseerd. Hij vraagt zich af „wanneer is het mijn beurt" en dan is hij al half verloren, of hij zoekt naar wegen en middelen om de ondergang te voor komen. De laatste zal het waarschijnlijk redden, omdat hij zoekt naar oorzaken van de kracht uit grootte. Wat kan hij niet opbrengen, dat het grootbedrijf wel heeft Marketing is voor hem slechts een droom. Zelf mist hij er tijd en capaciteiten voor, terwijl laten doen op grond van kosten een hersenschim is. De organisatie van zijn bedrijf doorlichten, wat vaak heel hard nodig is, strandt op dezelfde bezwaren. Reclame maken eist, als hij in de pas wil blijven met de groten, teveel geld en bijzondere capaciteiten. Grootbedrijven hebben hiervoor immers specialisten. Is er niettemin een kans tot behoud en is er zelfs geen kans voor een actieveling, die het werknemer spelen, wat over enkele jaren niet zo veel meer zal zijn als knoppen indrukken en wandelend mechaniek spelen, in strijd vindt met zijn menselijke waardigheid, een eigen bedrijf te beginnen Wij geloven van wel, omdat liet met hard en lang werken, zoals de ouders en grootouders en de kleine ondernemers van thans nog steeds deden en doen, mogelijk moet zijn om misschien niet aan een top-in- komen te komen, maar in ieder geval om eigen baas te zijn en een geestdodend werken te ruilen voor een afwisselend cn vrij bestaan, waarbij ijver en inzicht, initiatief en doorzettingsvermogen het resultaat bepalen, inplaats van computers en automaten. Maar... en nu komt het, die moderne ondernemer zal dan bereid moeten zijn om te erkennen, dat hij op de terreinen, hierboven geschetst, waarop hij de. strijd met het grootbedrijf niet aan kan, de hulp van anderen nodig heeft. Uit Amerika waait een systeem naar Europa over en is daar eigenlijk al aangeland, waardoor de kleine ondernemer zich aan te sluiten bij een grote maat schappij met behoud van zijn „eigen baas" zijn. kan beschikken over alle wetenschap en alle mogelijkheden van het grootbedrijf. Natuurlijk zal de ondernemer daarvoor moeten betalen, maar zijn overlevingskansen worden aanmerkelijk beter en zijn kans op groei veel groter. Hij stelle zich echter niet voor, dat hij nu nog slechts de zak zal hebben open te houden, waarin de klinkende resultaten van het nieuwe systeem vloeien. Integendeel, de maatschappij, waarbij hij zich eventueel aansluit zal zeer veel van hem vragen en hoge eisen stellen aan zijn werkkracht, vakmanschap en zaken-inzicht, maar zal tevens de modernste wetenschap van nationaal en internationaal niveau ter beschikking stellen. Voor de nieuweling zal men letterlijk van de grond af de nieuwe zaak opbouwen. Vestigingspunt wordt gekozen, grond gekocht, bouw verzorgd en zaak ge- installeerd. De nieuweling wordt opgeleid, zijn perso neel geschoold, administratie opgezet, kortom het bed wordt gespreid, men hoeft er slechts in te stappen, maar dan beslist niet om te slapen. Het is een ameri- kaans systeem immers en men weet american-business is keihard. Bezwaren van verlies van veel zelfstandigheid zijn zeker aan te voeren, maar daarbij zijn dan toch de meeste bezwaren gevoels-bezwaren. De ondernemer dient te beseffen, dat hij er met angst en klagen niet komt. Het bestuderen van deze nieuwe kansen, ieder in eigen branche, zonodig via zijn standsorganisatie, is het alles zins waard en wat betekent het prijs geven van een deel van de zelfstandigheid als de hele zelfstandigheid op het spel staat, als het een kwestie van zijn of niet zijn is geworden? M.C.O. ROUW CIRCULAIRES DANKBETUIGINGEN BRIEFPAPIER KANAALSTRAAT 45 SOUBURG Boven Tokio hangt een met roet bezwangerde mist en dat is de reden dat er regelmatig mensen zijn die zich afvragen of het wel zin heeft om een auto te kopen, terwijl er geen blauwe, frisse lucht meer is om onder te rijden. De propere Zwitsers stellen zich soortgelijke vragen. Het meer van Genève en het Bodenmeer worden voort durend donkerder door het vervuilde afvalwater van steden en fabrieken. In Italië wordt het huisvuil netjes in plastic zakken op gehaald om vervolgens als confetti over het landschap te worden uitgestrooid. De legendarische fjorden van Noorwegen zijn niet meer zo kristalhelder als vroeger; er drijven stinkende koe ken vast afval rond. De vervuiling schijnt geen grenzen te kennen. Het is daarom nuttig dit soort zaken in de pers door lopend te signaleren. Biologen hebben al jaren lang gewaarschuwd tegen de aktiviteiten die de mens jegens de natuur meent te „mogen" ontketenen. In de Verenigde Staten worden per jaar bijvoorbeeld vierhonderdduizend hectaren zuurstof producerende bomen eenvoudig weggeasfal- teerd. Trieste feiten, die de argeloze lezer de indruk zou kunnen geven, dat het toch allemaal wel meevalt, vooral omdat het bovenstaande beeld vooral op het buitenland betrekking heeft. In ons land echter besteedt de industrie veel geld aan wetenschappelijk onderzoek ter beperking van de vervuiling en aan de bouw van hoge schoorstenen. De vraag is of de vernietiging van de wereld zal wor den veroorzaakt door de atoombom, of door onze eigen onverschilligheid ten opzichte van de natuur. De kans dat de mensheid aan lucht- en waterverontrei niging ten gronde zal gaan is aanzienlijk groter

de Faam | 1970 | | pagina 8