Sportnota Middelburg is uit *1 >- Ons wekelijks verhaal Over DIEREN en MENSEN Donderdag 9 april 1970 „DE FAAM" Donderdag 9 april 1970 Samenvatting uit sportnota Middelburg ra I ra Zoterdag a.s. feest in St. Laurens Midden- en Kleinbedrijf in de Branding Oud Papier Wilt gij weten hoe de provincie Zeeland is ontstaan, vanaf de vroegste tijden tot op heden Hoe is de situatie op het gebied van de sportaccommodaties in Middel burg Zijn er voldoende voorzieningen Zo neen, welke voorzieningen moeten er getroffen worden en wanneer Deze vragen leefden bij het college van burgemeester en wethouders toen in mei van het vorig jaar aan de Stichting Zeeland werd gevraagd een rapport samen te stellen, waarin op deze en andere vragen antwoord wordt gegeven. Dit rapport of beter de SPORTNOTA MIDDELBURG is een dezer dagen verschenen. De nota is toegezonden aan de leden van de gemeente raad, aan de pers, aan de Stichting Sportbelangen, aan de leden van de Adviesraad voor de sport, aan alle sportverenigingen in Middelburg. Kortom er zijn een goede 220 sportnota's in de Middelburgse samen leving „uitgezet". OVER DRIE WEKEN WEER ZWEMMEN Wanneer U 's morgens Uw hyacinten in de tuin een wit hoedje ziet dragen is het bijna onvoorstelbaar, dat we over een drietal weken weer kunnen gaan zwemmen. Toch is het zo. In deze Faam vindt LI een folder met allerlei bijzonder heden over het a.s. zwem- seizoen. Op vrijdag lmei a.s. gaat het onoverdekte zwembad weer open. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal het zwembad voor iedereen de gehele dag ge opend zijn en wel op maan dag tot en met vrijdag van 7.00-18.45 uur. op zaterdag van 7.00-16.45 uur en op zondag van 10.00-1145 en van 14.00-16.45 uur Nog enkele belangrijke punten: de prijzen zijn gelijk aan die van vorig jaar: deze prijzen gelden tot het einde van het zwein- scizoen '70 in het open bad: abonnementen behoeven niet meer besteld te wor den. Deze kunnen wor den afgehaald aan de kassa van het zwembad; aan de in deze Faam gesloten folder zit een strook, door middel waarvan U kinderen vanaf 7 jaar kunt op geven voor het volgen van zwemlessen. Het is zaak die strook direct terug te zeilden, althans wanneer U Uw kind- (ren) zwemlessen wilt laten volgen, want de inschrijving van leer lingen gaat in volgorde van binnenkomst. Zwemmen-gezond voor U 1 NOG EVEN RUST IN DE VLEESHAL In de vorige editie van het oog berichtten wij U, dat de vleeshal vanaf 3 april 1970 een zeer drukke tijd tegemoet zou gaan. De start van die drukte is nog even uitgesteld en wel tot ZATERDAG 25 APRIL A.S De wethouder van cul turele zaken. Mr. J. van der Weel, zal dan om 4.00 uur 's middags de op initia tief van „Etcetera" te hou den tentoonstelling van werk van Brabantse kunste naars openen. SOCIAAL-CULTUREEL- CENTRUM VOOR ZUID-MOLUKKERS Op de plaats waar vroeger ..Vijvervreugd" heeft ge staan (aan de Koudekerkse- weg) staan thans een twee tal keurige houten bouwsels met daarbij een betegeld speelterrein. Korter om schreven: het sociaal-cultu reel centrum voor Zuid- Molukkers. Dit eerste en enige centrum van dit soort in Nederland is woensdag j.l. officieel ge opend. Het centrum is bedoeld voor alle Ambonese medeburgers op Walcheren, ongeveer 800 in getal, waarvan vele jongeren. Dit centrum, dat o.a. een grote en een kleine zaal omvat worden allerlei activiteiten georganiseerd. Er kan worden gedanst, voor de kinderen worden er vacantieactiviteiten georga niseerd, de ouderen kunnen er biljarten, muziek maken enz. Er wordei. cursussen Nederlands gegeven. Er zijn mogelijkheden om onder lei ding huiswerk te maken enz. enz. De belangstelling voor dit centrum is erg groot. Wij hopen in de toekomst hierop nader terug te ko men. 41 PAGINA'S De nota omvat 41 pagina's en is onder verdeeld in een zestal hoofdstukken. Bovendien zijn een viertal bijlagen opge nomen. In de onderscheidene hoofdstukken worden de volgende onderwerpen behandeld: I. de zaalaccommodaties; II. de veldaccommodaties; III. de zwembadaccommodatie; IV. overige sportaccommodaties; V. accommodaties t.b.v. spel en sport in de wijk: VI. leiding in de sportbeoefening. SAMENVATTING Alle bestaande sportaccommodaties zijn nauwkeurig geïnventariseerd. De huidige behoeften en de behoeften, die o.a. op grond van de te verwachten bevolkings toename zullen ontstaan zijn nagegaan. Aan de hand daarvan is aangegeven welke accommodaties in de tijdvakken 1970-1975 en 1975-1980 zo mogelijk verwerkelijkt moeten gaan worden. In een op deze halve pagina opgenomen staatje is een en ander duidelijk weergegeven. GREPEN In deze en volgende edities van ..Het Oog" zullen wij grepen uit de sportnota doen. vereniging. Vergeleken met geheel Neder land kan men een zeer grote achterstand in belangstelling voor de voetbalsport con stateren voor Middelburg, aldus de nota. Daar keken wij toch van op. Het eerste van de M.V. en A.V. „Middelburg" werd meerdere malen kampioen van Nederland bij de zondagamateurs. Het gebrek aan velden zal naar wij aannemen van invloed geweest zijn op de ontwikkelingen bij de voetbalsport in onze stad. In 1975 worden 1100 spelers verwacht, terwijl dit aantal volgens de nota in 1980 1420 zal bedragen. Aan de zomeravondvoetbal wordt afzon derlijk aandacht besteed. Nu zijn er 320 zomeravondvoetballers. Dit aantal zal onder invloed van de bevolkingstoename en de voortgaande industrialisatie verder stijgen tot (ruw geschat) 400 in 1975 en 500 in 1980. .St a O O (C t) <y UZ -o re C "O re O 5 S Jfi S o CQ o G .Si O -w |o ra S SJ tj 8 U ra ui G .Si u i ra in «ra ■- o V C G KJ 41 U ■Si 'ra' TL, "O fl P b o c IA O O -G «j - w Gymnastiekzalen 18 7 2 27 Sporthallen 1 1 0 2 Voetbalvelden 7 1 1 9 (velden voor bedrijfs- en zomeravondsport) 1 1 1 3 Arodaterreinen 1 1 0 2 Grasoefenvelden 1 0 1 2 Oefenstroken 3 0 0 3 Handbalvelden 3 0 0 3 Hockeyvelden 3 0 0 3 Korfbalvelden 6 0 0 6 Tennisbanen 6 5 2 13 Athletiekbanen 1 0 0 1 Trapveldjes 4 10 4 18 Speeltuinen 1 3 3 7 Zwembad (openlucht) 1 0 1 2 Zwembad (overdekt) 1 0 0 1 (in aanbouw) Instructiebad 1 0 0 1 (overdekt) Ligplaatsen 70 35 0 105 Jachthaven in open water 13 0 0 13 In Middelburg zijn totaal 760 voetbal spelers, die aangesloten zijn bij een sport- Met betrekking tot de accommodatie t.b.v. de watersport wordt opgemerkt, dat er hans 70 ligplaatsen in het water en 13 ligplaatsen op de wal zijn in Middelburg. .De Arne" heeft gesteld, dat er behoefte oestaat aan uitbreiding met 35 ligplaatsen. Mogelijk kan deze uitbreiding geschapen worden buiten de brug over het balkengat op de plaats waar thans de zand- en grind- handel is gevestigd. Voor jachten met moei lijk strijkbare masten zou dit een aantrek kelijke zaak zijn. Indien deze ligplaatsen verwezenlijkt zijn, zal de aanleg van een cantine met kleedgelegenheid, toiletten en douches noodzakelijk zijn, aldus de nota. Kunstijsbaan T) Buitenmanege 1dubbelstadsproject op de wal 0 nader te overleggen met Vlissingen 1 1 1 ponysj VANAF MAANDAG 13 APRIL BEURS De burgemeester van Mid delburg, Drs. P. A. Wolters. zal op maandag 13 april a.s. om 16.00 uur de in de Zeeuwse hoofdstad te hou den Zeeuwse Jaarbeurs openen. Voor de vierde achtereenvolgende maal zet deze handels-, industrie- en consumentenbeurs de poor ten in het Hof van Tange open. Het publiek kan van af maandag 13 april a.s. vanaf 7.00 uur 's avonds op de beurs terecht. Op dinsdag 14, woensdag 15, donderdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 april zijn de beurshallen te bezoeken van 13.30-17.30 uur en van 19.00-23.00 uur. Het vernieuwde wijkgebouw te Sint Laurens wordt zaterdag 11 april a.s. feestelijk in gebruik genomen. Ook de daarbij gelegen openbare speelplaats, voor een groot deel door de bewoners zelf aangelegd, zal dan officieel worden ge opend. Middelburgs burgemeester Drs. P. A. Wolters zal om 15.00 uur en 15.45 uur 's middags de openingshandelingen verrichten. Een speciale feestcommissie bestaande uit de heren J. Maas (voorzitter), J. W. den Engelsman (secretaris) en C. van Slooten (penningmeester) is een paar maanden geleden al begonnen met de voorbereidingen voor het programma dat op deze feestelijke dag zal worden afgewerkt. Er is een programma uit de bus gekomen, dat gezien mag worden. Van 10.00—12.00 uur is er voor de kinderen tot 12 jaar op het speel terrein een kinderkennis. Van 13.00—16.00 uur zijn er voetbal- en basketbalwedstrijden, even- eens op de speelplaats. Van 14.0015.00 uur marcheert het Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" vanuit Middelburg naar het vernieuwde wijkgebouw aan de Van Citterstraat. 15.00 uur Officiële opening wijkgebouw door de burge meester. 15.45 uur Officiële opening van de speelplaats door de burgemeester. 16.00 uur Optreden van de drumband van de eerste Mid delburgse Judoschool met aansluitend demon straties door de korfbalvereniging O.N.D.A. op het speelterrein. Ir het wijkgebouw geeft de gymnastiekvereniging Veldo demonstraties. Van 16.00- 17.30 uur kan iedereen het vernieuwde wijkgebouw gaan bekijken. 20.00 uur In het wijkgebouw optreden van het cabaret gezelschap „De Hoepel" uit Terneuzen met bal na. Entree hiervoor 1.50. Sint Laurens een prettige dag. Natuurlijk zijn ook bewoners van overig Middelburg stellig welkom. Nu de gehele maatschappijstructuur zich in zijn tendenzen allerwege richt op een zo gunstig mogelijke organisatie van de productie met het doel de prestatie te verhogen en hierdoor kracht, tijd en geld te besparen kan en mag het midden- en kleinbedrijf niet achterblijven. De regering con stateert dit ook in het de vorige maal al besproken rapport. Opzienbarend is de rationalisatie in het commerciële vlak, waar een steeds verder gaande parallellisatie zich voltrekt. Dit, gepaard aan het invoeren van arbeidsbesparende methoden (o.m. zelfbediening), kan naast organisatorische vormen van samenwerking (ge concentreerde inkoop; vrijwillig filiaalbedrijf) een red middel zijn voor velen. Bij dit laatste echter stropt het vaak tot de nood zo hoog gestegen is. dat de ondergang van het bedrijfje onafwendbaar is geworden. Concentratie van failliete boedels echter kan nooit geneesmiddel voor de ver waarloosde ziekte zijn. Onwil tot samenwerking in het technische vlak kan men vaak constateren in ambachtelijke en klein in dustriële bedrijven. Gebrek aan inzicht, valse schaamte, het niet willen prijsgeven van een deel van zijn zelf standigheid, leiden dan tot ondergang. Hier moet de kleine zelfstandige bij het speuren naar de oorzaken van verval en ondergang de hand in eigen boezem steken. En telkens weer moeten we daarop terugkomen: was hij georganiseerd geweest in één van de ondernemersbonden, dan had hij gebruik kunnen maken van veel gratis en bij grote en uitvoerige ingrepen toch nog goedkope adviezen, rapporten en allerlei voorlichting. De regelmatige publicaties van de ondernemersbonden alleen al zouden hem hebben duidelijk gemaakt, dat in de wereld van vandaag amper nog plaats is voor het éénmans-bedrijf, terwijl nu reeds vast staat dat zijn kansen steeds kleiner worden en in de wereld van morgen onbestaanbaar. Al staat dan vast, dat we naar grotere eenheden moeten, behoeft dat niet te betekenen, dat bij een natuurlijke uitschakeling van het éénmans-bedrijf slechts het warenhuis overblijft. Tussen het één en het ander ligt een ongekende reeks van mogelijkheden. Om die mogelijkheden te benutten echter worden zware eisen gesteld aan de investeringskracht van de zelfstandige en moeten we tevens de steeds stijgen de kostenfactor wel sterk laten meetellen. De vraag rijst of de zelfstandige ondernemer ook zelfstandig tot een verantwoorde opzet kan komen, of hij het geheel kan overzien en zijn mogelijkheden en vooral onmogelijkheden bij een nieuwe aanpak beoordelen. Wij menen, dat hij zelfs moeite zal hebben om zonder hulp een deskundig doorlichtings-rapport te lezen en begrijpen. Terzijde de opmerking, dat ook de ondernemer in het aidden- ®a kleinbedrijf van dag tot dsg da vtoger inem de pols moet houden, daarvoor een gedegen, liefst middelbare, opleiding moet hebben genoten en dan nog dikwijls een beroep zal moeten doen op de ad viezen van deskundigen soms zelfs van gespecialiseerde deskundigen uit de eigen branche. De tijd van het „vingertoppen-zakendoen" is al lang voorbij. Bij de ontwikkeling van het winkel-areaal in een plaats als onze stad Middelburg spelen investerings- en exploitatiekosten een grote rol bij de beoordeling van de mogelijkheden in de nieuwe wijken, welke zich in snel tempo ontwikkelen buiten het stads-centrum, vooral gezien het tempo van consumenten-vestiging (omzet-mogelijkhedenDe vertegenwoordigers van de M.C.O. spelen in het bestuur van de stichting bedrijfspanden Middelburg een rol van betekenis, waar het gaat om het bepalen van het tempo en de grootte, zomede van de kosten van de bouw van winkel centra in die nieuwe buurten. In een apart artikel komt Uw rapporteur hierop nog wel eens terug. Dat hierbij andere dan voor de vestigingswet geregelde ordeningsmaatregelen van de overheid onontbeerlijk zijn is intussen ongetwijfeld duidelijk geworden. Verkoop van hoofdartikel en nevenartikel. M.C.O. Reeds ongeveer 3 jaar wordt er door zendings vrienden der Geref. Gemeente oud papier opgehaald in Middelburg en omgeving met stijgend resultaat. In de loop van deze jaren worden op deze nianiex voor grote bedragen goederen beschikbaar gesteld voor het zendingswerk. Om U een voorbeeld te geven werd o.a. een ambulance auto voor Nigeria gekocht, de medische uitrusting voor een zendingsechtpaar in West Irian, momenteel wordt er gespaard voor de medische uitrusting van een tweetal verpleegsters naar West Irian. Giften werden ter beschikking gesteld voor een zendingsvliegtuigje voor West Irian en voor de aanschaf van een stencil machine voor Nigeria etc. Deze aktie kreeg een sneeuwbaleffect doordat ook op vele dorpen in Walcheren deze zelfde aktie thans gevoerd wordt o.a. in Veere, Serooskerke, Oostkapelle. Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande. Arnemuiden en Nw. en St. Jooosland. Informaties hierover zijn telefonisch te verkrijgen onder nummer 01180-5836. Sinds korte tijd wordt in Middelburg grote daad werkelijke steun hieraan verleend door een groep van plm. 100 schooljongens en meisjes Zij werken hieraan aktief mee onder de naam: J. P. A. Z. (Jeugd Papier Aktie Zending) en beschikken allen over een indentiteitskaart. Door deze organisatie wordt geadviseerd aan de lezers van dit blad hun oud papier niet te verbranden of aan de Reinigingsdienst mee te geven, maar zich op bovenstaand telefoonnummer aan te melden, waar door U ervan verzekerd kunt zijn dat Uw oud papier door één der belangeloos medewerkende vrijwilligers wordt opgehaald. Zfe ook de advestosntk ui dit juuuokx. EEN SERIEUS MENS (vervolg en slot) door G. Ovendale Jr „Beslist. U wordt niet meer lastig gevallen. Het was heel simpel. Maar de rest hoort u straks". Bouwhuis pookte de ene sigaret na de andere gedurende het half uur, dat hem scheidde van de komst van de detective. Toen deze gearriveerd was, zei Bouwhuis, hem een sigaret presenterend: „Steek maar van wal. Ik brand natuurlijk van nieuws gierigheid". „Het was een jongevrouw in een Eendje, meneer Bouw huis, die tegen elven bij me stopte. Ik had het wagentje al een paar keer langs me heen zien gaan en het nummer genoteerd. Ze opende het portier en zei: „Stap vlug in, Joop". „Dus het was toch Lientje „Wacht even, meneer. Ik stapte dus in en ze reed meteen weg, in de richting Bergen. „Zit daar het geld in vroeg ze, wijzend op de envelop, die ik in mijn ene hand had. Ik antwoordde: „Ja", en gelijk drukte ik de steel van mijn pijp in haar zij. „Ik ben Joop Bouwhuis niet, maar dat doet er niet toe. Rijd door naar het politiebureau in Bergen, dan gaan we daar samen het geld tellen". En toen had je de poppen aan het dansen. Ze schrok zo. dat ze zowat de weg afreed. Voor alle zekerheid draaide ik de kontaktsleutel om en even later stond het wagentje stil. Ik had een fototoestel bij me en terwijl ze zich naar me toedraaide, nam ik een opname. Gelijk begon ze te huilen. En kwam de aap uit de mouw. Ze had een vrijer, die werkloos was en die ze af en toe geld toeschoof. Dat geld nam ze uit de kas van haar zwager, bij wie ze op het kantoor werkte. En dat kunt u misschien wel raden wie ze was". Bouwhuis luisterde vrebaasd. „Geen idee". „Een twee jaar jongere zus van Liesje Loevers, Hennie Loevers. Ze had enige honderden guldens ontvreemd uit de kas van haar baas en was benauwd, dat hij het zou ontdekken. Daarom had ze haar toevlucht ge nomen tot deze vorm van chantage. Voor alle zeker heid postte ze elke brief ergens anders". „En wat hebt u met haar gedaan Bent u naar het politiebureau gereden „Welnee. Ik heb haar duchtig de les gelezen. Ze bracht me terug naar mijn wagen en is toen naar huis terug gegaan. Met de belofte .dat ze nooit meer iets van zich zou laten horen". „Denkt u, dat ze woord zal houden Lachend haalde de detective de foto te voorschijn en liet hem zien. „Dit is mijn wapen tegen haar. Ze zal wel wijzer zijn". „Bouwhuis bekeek de foto. Ja, ik herinner me, dat Lientje toen gesproken heeft over een jongere zus". De detective stond op. „Hopelijk is deze zaak tot uw volle tevredenheid opgelost. Apropos, ik ben nog te weten gekomen, dat het zoontje van Tersteeg en Lientje zes jaar oud is. Misschien is dat ook nog een hele gerustelling voor u". Tien dagen later was Tom Martens weer terug op het kantoor. Bouwhuis schudde hem stevig de hand. „Je ziet er fantastisch uit. Mooi weer gehad zeker „Geweldig. Zo mooi, als ik maar kan wensen, h et je m'n vrouw en de jongens zien. En. hoe ging iet hier „Uistekend. Ik zal je straks de weekstaten geven. Je zult wel tevreden zijn". Martens knikte voldaan, zijn compagnon aankijke d. „Altijd geweten, dat ik met jou een goede keus b gedaan, Joop. Ik wou wel, dat er wat meer van zu ce serieuze mensen als jij op de wereld waren..." HONDENTROUW Ze waren dikke vrienden, de jonge arbeider Javier Veldez uit Mexico City en zijn herdershond Manolito. Javier had de hond van zijn ouders gekregen, toen hij negen jaar was geworden. In het begin vond de herdershond het helemaal niet leuk opdrachten van zo een klein jongetje te krijgen. Maar toen kwam Manolito eens een keer onder een auto en het jongetje verpleegde de hond liefderijk. Van toen af week de herder niet meer van de zijde van zijn meester. Tien jaren lang. Hij was er ook toen zijn baas door een auto gegrepen werd en met gebroken benen bewusteloos op de grond bleef liggen. Toen de broeders van de ambulance wagen kwamen, wierp Manolito zich beschermend op zijn baas. Grimmig gromde hij naar iedereen, die een stap naar zijn gewonde baas zette. Hij begreep niet, dat men alleen helpen wilde. Pas na 45 minuten slaagde men erin het woedende wild om zich heen bijtende beest met lasso's te strikken. Toen Javier in het ziekenhuis de ogen opsloeg, waren zijn eerste woorden: „Hoe is het met mijn hond, is hij ook geraakt?" De artsen konden hem geruststellen. Ze maakten zelfs een uitzondering op de regel, dat er geen dieren in het hospitaal worden toegelaten. Manolito mag zijn baas bezoeken. Koopt dan de geschied- en waterstaatkundige be schrijving der provincie van de oud-waterstaatsambte- naar L. A. VAN DE VATE, voor slechts f 6.90 gebonden. Besteladres: Littooij Olthoff, Spanjaardstraat 47, Middelburg,

de Faam | 1970 | | pagina 6