DOORSTROMEN r Mill e-poëzie Inlichtingen ADVERSARIA Over DIEREN en MENSEN Vit het leven gegrepen Donderdag 26 maart 1970 „DE FAAM" Donderdag 26 maart 1970 *"AIM0© 3 Het gemeentebestuur van Middelburg blijft er naar streven, dat zoveel mogelijk gezinnen komen te wonen in huizen, waarvan de huur past bij het inkomen. Dus medeburgers met een smallere beurs in woningen met een lage huur en inwoners die meer aan het wonen kunnen besteden in huizen met een hogere huur. In het algemeen kan gesteld worden dat li a 15% van het bruto inkomen besteed zou moeten worden aan huur. Een van de maatregelen, die er toe kan leiden, dat een rechtvaardiger verdeling van het ivoningbestand wordt verwezenlijkt, is het toekennen van een be hoorlijke verhuiskostenvergoeding, waardoor het verhuizen naar een duurdere huurwoning of EIGEN WONING gestimuleerd wordt. DE VOORWAARDEN Om voor de vergoeding van 1000,in de kosten van verhuizing in aanmerking te komen moet men IN HET ALGEMEEN voldoen aan de volgende voorwaarden. de verlaten woning zal als huurwoning be schikbaar moeten blij ven; 2e. de huurprijs van de verlaten woning mag niet meer dan 140, per maand bedragen; 3e. de huur van de woning die betrokken wordt zal ongeveer 50% ho ger moeten zijn. Ook wordt de vergoeding ongeacht de huurprijs van de nieuwe woonruimte toe gekend als: de woning die betrok ken wordt, twee kamers kleiner is dan de woning, die verlaten is; b. de woning, die betrok ken wordt, een niet zelf standige woonruimte is (bejaardentehuis b.v.). In laatstbedoelde twee ge vallen dient uiteraard ook een huurhuis met een huur van minder dan 140, beschikbaar te komen. KROTONTRUIMINGS- REGELING Tegelijk met de nieuwe doorstromingsregeling werd ook een nieuwe Krotontrui- mingsregeling vastgesteld. Aan de bewoners van een krot -f een daarmede gelijk te stellen woonruimte kan in het algemeen bij verhui zing naar een andere wo ning een vergoeding in de verhuiskosten van 1000. worden toegekend. Het te verlaten krot, c.q. de slechte woning, moet echter wel blijvend buiten gebruik blijven. WELKE WONINGEN KOMEN BESCHIKBAAR De doorstromingsregeling is eigenlijk op een wat on gunstig moment in werking getreden. Middelburg zit net in een periode, dat er wei nig woningen gereed komen. Die periode is echter van voorbijgaande aard en de doorstromingsregeling, naar wij mogen aannemen, niet. Graag geven wij antwoord op de vraag. „Welke wo ningen komen nu in de toe komst zoal beschikbaar 374 flats in de Magi- straatwijk. Hoogbouw. Huur plm. 170. - per maand inclusief vaste lasten (dus niet de stookkosten) C.V. Oplevering eind 1970 tot medio 1972. 200 eengezinswoningen in de Magistraatwijk. Huur plm. 185,per maand. incl. vaste kos ten C.V. Oplevering eind 1970 en 1971. 204 eengezinswoningen in Dauwendaele. Huur plm. ƒ170,per maand incl. vaste kos ten C.V. v»eTo0 Oplevering eind 1970 en 1971. 60 eengezinswoningen in Dauwendaele. Huur plm. 200,per maand. incl. vaste kos ten C.V. Oplevering eind 1970 en 1971. Natuurlijk komen er tussen tijds in de bezetting van woningen mutaties voor, die het mogelijk maken, dat wordt doorgestroomd. De secretaris van de huis vestingscommissie is te spreken op maandag, woensdag en vrijdag van 8.30-9.30 uur. Leden van de huisvestings commissie houden spreek uur op woensdag van 11.00-12.00 uur. In een stad met oude huizen niet zo heel ver van de zee woont een aardig mensenpaartje de heer en mevrouw van der D. t Waren hele leuke mensen. Vrij tevree met hun bestaan, maar toen hun welvaart wat ging groeien moest aan hun behuizing wat gedaan. Ze hadden wel een keurig huisje goed onderhouden, maar wat klein. Gezinsuitbreiding, meer salaris, een groter huis zou beter zijn. Hier en daar eens rondgekeken, informaties opgevraagd. Kort daarna zijn zij besloten. De sprong naar beter werd gewaagd. „Stroom toch door", zo luidt het wachtwoord maak goedkope huizen vrij, en in de kosten van 't verhuizen draagt de gemeente 1000,bij. Mogen wij U even voor stellen aan de familie Stro ming Hoofd van het gezin is Jan, een nijver werknemer in een van de Middelburgse be drijven. Hij is zeven jaar geleden in speciaal daarvoor uit de mottenballen gehaalde koetsjes van Labruijère ge trouwd met Door Vergeet- meniet. Na een bescheiden doch zeer gezellige bruiloft betrok het echtpaar Jan en Door Stroming een huisje aan de kanten van 't Zand. Het kan ook de nieuwe buurt geweest zijn. Dat doet er ook minder toe. NIJVER MAN Jan was en is, zoals reeds werd vermeld, een nijver man. Hij klom aardig op de maatschappelijke ladder en zijn salaris vermeerderde in evenredigheid. Jan en Door Stroming ble ven niet alleen. Hun zoon tje Piet is nu vijf jaar en hun dochter Marietje werd gisteren twee. O ja, ze heb ben een hond, Keffie ge naamd en van onbestemde afkomst. EIGEN KAMERTJE Geluk en tevredenheid heersten in huize Stroming. Hoewel, Jan zou toch zo zoetjes aan wel eens een eigen kamertje willen heb ben en Door had al eens een paar keer gezegd, dat centrale verwarming toch wel erg prettig is. Ze hadden voor het slapen gaan wel eens over verhui zen gesproken. Maar ja, het flatje was nog niet helemaal hun eigendom en de kinde ren gingen ook steeds meer kosten. Bovendien betekent verhuizen naar een ruimer huis, dat je meubels bij moet kopen, dat er nieuwe vloer bedekking aangeschaft moet worden enz. KRANTJE Op een goede avond las Jan in zijn krantje een ver slag van een gemeenteraads vergadering. In die vergade ring had de raad een nieuwe doorstromingsregeling vast gesteld. Als je aan bepaalde voorwaarden voldeed kon je in de kosten van ver huizing naar een woning, die 50% meer aan huur „deed" een tegemoetkoming krijgen van 1000,Dat leek wel wat. Met die 1000,kon je natuurlijk niet alle kosten dekken, maar je kwam er toch een aardig eind mee. OP ZOEK Na enig rekenwerk en nog enkele nachten slapen werd het besluit genomen. We gaan proberen een ruimer huis te krijgen. Jan en Door gingen te rade bij make laars en de huisvestings commissie. En inderdaad na enkele maanden slaagden zij er in een woning naar hun zin te krijgen. Op kamer 15 van het stadhuis werd een aanvraagformulier ingevuld. De toekenning van de doorstroraingsve rgoeding zat wel goed. De rest van het verhaal is in beeld gebracht. Marietje werd een dagje bij oma uit besteed, maar voor de rest is iedereen erbij. Nadere inlichtingen over de doorstromings regeling en/of de krotontruimingsregeling worden U gaarne verstrekt door de afdeling Algemeene Zaken van het stadhuis. Kamer 15. II kunt daar terecht elke morgen (behalve zaterdag en zon dag) van 8.00-12.00 uur. Op die afdeling zijn ook de desbetreffende aan vraagformulieren te verkrijgen. Jan kreeg zijn Door haar C.V. kamertje. En waarom zou dit verhaal tje niet kunnen eindigen met: „En ze leefden nog lang en gelukkig". STADHUIS OP GOEDE VRIJDAG GESLOTEN Voor de goede orde brengen wij nog even onder uw aandacht, dat op Goede Vrijdag het stadhuis gesloten is. Dit is ook het geval met de andere gemeentelijke diensten. Op dinsdag 31 maart a.s. staan de gemeente-ambte naren weer voor U klaar. Prettige Paasdagen. Graag tot de volgende week. Uit het gemeenteverslag over 185i: „Op 9 Februari 1853 is het besluit tot stand ge komen om met ingang van 1854 de stad met Economisch Gaz te verlichten. Daartoe is een overeenkomst gesloten met de Firma Robbé en Comp. zulks voor een som van 7425.'s jaars, onder bepaling dat daarvoor 175 groote lichten 1800 uren en 135 kleine lichten 1400 uren zouden branden. Met het leggen der buizen heeft men in 1853 een begin gemaakt. Wij vernemen dat de verlichting der stad thans op goeden voet is ge bracht". Velen zullen zich nog de aanblik van de Rotter damse kaai van vóór 1940 herinneren. Er stond daar een rij kapitale huizen, die allen de naam van een boomsoort droegen: de Oranjeboom, de Granaatboom, de Olijfboom en de Palmboom. De huisnummering was toen nog wijk O no. 238. O. no. 228. O. no. 226, en O. no. 227. Thans staat op de plaats van O. no. 227, de bottelarij van de Fa. de Vlieger. In dat laatstgenoemde huis O. no. 227 heeft de latere staatsman Dr. A. Kuijper zijn kinderjaren doorgebracht. Zijn vader was van 1841-1849 Nederlands Hervormd predikant te Middelburg. Merkwaardig nu is dat Dr. Kuijper op latere leeftijd nog gaarne over zijn kinderjaren in onze stad doorgebracht sprak. Ik herinner er aan dat hij meermalen aan zijn kinderen vertelde dat zijn moeder steeds grote moeite had - vanwege de grote omvang van zijn hoofd - een hem passende kinderhoed. zoals die in die jaren door jongetjes werden gedragen, te kopen, en doordat hij met zijn omvangrijk hoofddeksel, lijkend op een stoom- of gashouder, nog al in de gaten liep, riepen de jongens op straat hem na: „Onder die hoed zit stoom en gas". Die vergelijking was niet zo vreemd, want de Middelburgers waren in die jaren zeer geïnteres seerd voor stoom, doordat er een concessie aan vraag van de bekende Middelburgse aannemer Dirk Dronkers liep voor een spoortrein-verbinding, waartegen de regering bezwaar maakte uit vrees daarmede het in 1839 gesloten verdrag met België te schenden. En gas was in die jaren ook „in". Ook daarvoor liep een concessieaanvraag, die uiteindelijk in 1853 tot een goed resultaat leidde. Daarmede had de landsregering geen bemoeienis. Middelburg was daarmee stellig niet de eerste gasfabriek in het land. Amsterdam en Rotterdam hadden die reeds in 1826 en Londen al in 1809 en in de jaren na 1840 werd eveneens in vele plaatsen in ons land overgegaan tot het stichten van gasfabrieken. Ik noem slechts Utrecht (1842). Nijmegen (1851) en Dordrecht (1852). omdat Middelburg daaraan de nodige informatie vroeg en verkreeg door toezending van de aldaar ge sloten contracten met aannemers van straatver lichting met gaslantaarns. Te Middelburg was een 23-jarige ondernemende jonge man, Pieter Jan van den Burg, lid van de Firma Robbé en Co, opgericht bij akte van 17 Februari 1853 die namens die firma in onder handeling trad met het gemeentebestuur om te komen tot stichting van een gasfabriek. Het doel van de firma was „het oprichten van Oeconomische gasfabrieken in Zeeland ten einde in 1854 de uitoefening van die tak van industrie te beginnen". De gemeente verleende deze firma op 2 Mei 1853 „concessie tot de straatverlichting der gemeente door middel van Oeconomisch gaz uit de fabriek der Heeren Cossas en Comp., en vergunning voor het leggen van daartoe benodigde buizen in ge meentegrond". De firma Robbé en Co. mocht tot het stichten van haar fabriek gebruik maken van het aan haar toebehorende huis en erve met aan- horige pakhuizen, staande op de Noordzijde van het Molenwater en aan de gang van de Branderij molen, wijk M. no. 162 tot no. 166. Direkteur van de fabriek werd L. Janse B.z. Het is daarmede komen vast te staan dat de fabriek in 1853 tot stand is gekomen en dat met ingang van 1 Januari 1854 met de gaslevering een aanvang is gemaakt. Daarmede kwam nog niet direct een einde aan de straatverlichting met olielampen. Slechts een gedeelte, voornamelijk in de binnen stad en waar de buizen lagen, werd van gaslan taarns voorzien. De olielantaarns voor de straatverlichting, waar van de stad eigenares was, en bleef, werden aan de aannemers ten gebruike afgestaan, welk ge bruik eindigde bij het einde van de aanneming, waarop taxatie van de waarde der verlicktings- apparatuur volgde. Bekend is, dat dit op 1 Augustus 1813 reeds zo ging toen Guillaume de Clerq als aannemer op trad. Op 13 December 1819 werd Willem Frederik Haman als aannemer van de straatverlichting erkend met verplichting tot overneming, tegen getaxeerde waarde van de 326 olielantaarns met alles wat daarbij behoorde. De taxatiewaarde werd gesteld op 5995.15.—. In 1841 probeerde I. Welters onder Hamans duiven te schieten in een brief aan de „Hoog Edel Achtbaren Heer Paspoort, burgemeester der stad Middelburg", doch tever geefs. Wel blijkt een ander in 1843 als aannemer op te treden, n.l. R. P. de Vries te Gorkum doch slechts voor vijf jaar. Men is in 1848 weer spoedig op W. F. Haman teruggevallen, want in 1853 fun geerde deze al weer vijf jaren, toen Robbé en Co zijn taak overnam. Ook toen werden de lantaarns enz. getaxeerd en door Robbé ten gebruike over genomen. De taxatie bedroeg toen 7962.70.—. Als een herinnering aan „die goeie ouwe tijd" ver meld ik hier dat het ging om: 184 Reverbéres (grote lantaarns met dubbele lam pen en reflectors) 117 kleine lantaarns 2 lantaarns bij de Commissaris des Konings in de Abdij 303 Voorts: 65 houten lantaarnpalen 11 ijzeren lantaarnpalen 4 stenen lantaarnpalen 217 ijzeren muur lantaarnsteunen 1 grote stenen lantaarnpaal op de Markt 1 grote ijzeren paal met krullen 2 ijzeren gegoten palen met krullen (commissaris) 1 grote hardstenen paal op de kleine sas 302 De lantaarns werden in 1850 op 166 dagen ont stoken, gedurende 978 branduren. Bij strenge vorst (wanneer de patent olie in de lampen bevroor) lieten de lampen dikwijls verstek gaan. In de maanden Mei. Juni en Juli werden geen lantaarns ontstoken en evenmin als de maanstand dit toe liet. Aan die toestand hebben velen nog herinnering. In de oorlogsjaren moesten wjj het zelfs helemaal zonder straatverlichting doen. Over de verder lotgevallen van de gasfabriek hoop ik volgende week meer te vertellen. J. S. Hoek. „DIE KRUGER WILDTUIN" Ware het ons mogelijk der leeuwen taal te verstaan, dan zouden we misschien moeder Leeuw in „Die Kruger Wildtuin" tot haar kroost horen zeggen: „Lieve kinderen, er is geen jaartal van groter belang in onze geschiedenis dan 1926, het jaar, dat veilig heid en vrede bracht voor ons Koninklijk dierenrijk". Immers op dit tijdstip nam de Regering van de Unie van Zuid-Afrika het loffelijk besluit tot uitvaardiging van de wet op de Nationale Parken, „nadat dit in 'n bekwame toespraak voorgesteld is deur die Minister van Lande, wat ijwerig ondersteuning van beide kante van die Volksraad ontvang het". Van nu af aan mochten in de aangewezen gebieden geen dieren worden gedood, of zelfs maar verontrust. Voorlopig leverde deze maatregel om de parken in stand te houden, met vele kosten daaraan verbonden, geen enkel voordeel, slechts de voldoening, dat deze wonderlijke- fauna, waarvan reeds een groot ge deelte bijna was uitgeroeid, voor schendende handen werd bewaard. Van de door deze wet beschermde parken is het „Die Kruger Wildtuin", die hier' be sproken wordt, Dit natuurreservaat „die wereldse wonderlikste toevlugsoord vir wild", ligt in het noord oostelijk deel van Transvaal, tussen de Krokodilrivier en de Limpopo. Het heeft een oppervlakte van bijna 13000 vierkante kilometer, dus vergeleken met Nederland, beslaat het daarvan ongeveer tweevijfde gedeelte. „Die Kruger Wildtuin" dankt die naam aan wijlen President Paul Kruger, door wiens bemoeiing in 1898 het gebied tussen de Sabie en de Krokodilrivier onder de naam van Sabie Wildreservaat tot een toevluchts oord vir wild" werd bestemd, met de bepaling, dat jagen in dit gebied was verboden, (wordt vervolgd) a J. Jongeptafc

de Faam | 1970 | | pagina 10