Provinciale Almanak voor Zeeland 1969 Prijs f 15B. T. W. LITTOOIJ OLTHOFF Binnenkort verschijnt t Tijdstip van geboorte en intelligentie Hebt U te hoge bloeddruk? Zenuwen, maagzweren, darmstoornissen ONS ONVEILIGE VERKEER Een onmisbaar gebruiksvoorwerp voor allen, die zowel in de particuliere sector als in de overheidssfeer een functie vervullen, haar nodig hebben voor hun contacten met de vele en velerlei instanties, diensten, instellingen, organisaties, en dergelijke. U ITG EVE RS Spanjaardstraat 47-49, Middelburg. Telefoon (01180) 24 38 Donderdag 19 december 1968 „DE FAAM' Donderdag 19 december 1968 Daslek opsporen Lekker snoepen Wanneer donkere en wanneer lichte peper? Kouwelijke mensen De stroeve lade Het geheim om honderd jaar te worden Niet steeds zoeken Krassende stoelpoten 55 doden per week Wanneer u een vermoeden hebt, dat er ergens een gaslek in uw huis is, dan doet u er uiteraard goed aan, om dadelijk een vakman te waarschuwen en deze een en ander te laten controleren. Wilt u echter om de een of andere reden eerst zelf zekerheid hebben en persoonlijk consta teren of er sprake is van een lek, weest dan nooit zo dom om die controle uit te voeren met 'n brandende lucifer of zo iets, want de gevolgen kunnen verschrik kelijk zijn. In dat geval maakt u gewoon een kleine hoeveelheid sop, lekker vet van een synthetisch wasmiddel. Dat sop strijken we over de verdachte plekken. Is er inderdaad sprake van een lek, dan zult u zien, hoe op die plaatsen grote bellen zeepsop ontstaan, die duidelijk aangeven waar het lek zich bevindt. Met dit zeep water kunnen er in elk geval gèen ongelukken gebeuren. Kortgeleden nog is bekend geworden, dat wij N lerlanders behoren tot de e. ,te sm pers en .tuurlijk spannen onze kinderen in dat geval de kroon, want kinderen snoepen nu eenmaal graag. Het zijn voornamelijk de zoete dingen die erg in trek zijn, na., al dat zoet v. dergelijke oepjes betekent een levensgevaar voor het kindergebit! Er zijn echter bijvoorbeeld krenten en ro zijnen die ook lekker zoet zijn, maar geen gevaar betekenen voor het gebit, laat de kinderen daar van snoepen, als ze iets zoets willen hebben. Overigens woiJt het gevaar voor het gebit al aanmerkelijk mindei wanneer ze na het snoepen van gewonu snoep, een appeltje eten, want daardoor wordt het gebit op een natuurlijke manier schoongemaakt. Besiaai er verbanden tussen Bent U te geboren? vroeg, op tijd, of te laat Oorzaken en risico's HOGE BLOEDDRUK is een veel voor- ko end verschijnsel, dat echter in de meeste gevallen geen ongerustheid be hoeft te veroorzaken. Wanneer de arts een te hoge bloeddruk constateert zal hij uiteraard dadelijk maatregelen nemen, om te trachten de bloeddruk weer tot normaal terug te brengen en neestal gelukt dat ook en is er verder niets aan de hand. Het is zelfs zo, dat een hogere bloeddruk dan normaal bij oudere personen een heel gewone zaak is. Belangrijk is echter wel, dat deze ouderen er voor zorgen niet te zwaar te worden. De slagaderen zijn de bloedvaten, waar door zuurstofrijk bloed van het hart naar de weefsels in ons gehele lichaam wordt vervoerd. Wanneer we jong zijn, zijn deze kanalen soepel en elastisch. Wanneer het hart perst, tten deze bloedvaten ge makkelijk uit om even later weer te krimpen en zo stroomt het bloed zonder veel moeite naar de plaatsen van bestem ming. Het hart behoeft dan uiteraard ook niet zoveel druk te ontwikkelen. Bij het ouder worden constateren we, dat we over de hele linie wat stijver worden. Onze botten willen niet zo best meer mee, onze spieren worden wat stij ver en ook onze slagaderen worden stug ger en minder elastisch. Het gevolg hier van is, dat het hart wat meer kracht moet zetten bij het pompen om het bloed door die stijvere bloedvaten te persen. Daar komt dan nog bij, dat er zich meest al aan de binnenkant van onze slag aderen in de loop der jaren verschillende stoffen hebben afgezet, die de doorgang nog nauwer maken. Het gaat hier om een soort aankoeken, dat te vergelijken is met dat wat r en ook ziet gebeuren bij waterleidingbuizen e.d. Er zijn name lijk stoffen in ons bloed die bezinken en waarvan delen zich aan de slagaderwand vastzetten. Het is logisch dat het hart dan nog meer kracht moet ontwikkelen, om het bloed door die nauwe, stüve slagaderen te pom pen en het zo te stuwen, dat in alle weefsels van ons lichaam op tijd vol ei rde zuurstof- en bouwstof fenrijk bloed komt. Om voldoende hoeveelheden ter plaatse te brengen door de stijver en nauwer geworden buizen, zal de snel heid van het bloed moeten worden op gevoerd en daarvoor moet een hogere druk worden uitgeoefend. Dat is de re den, dat het voorkom.n van hoge bloed druk bij oudere personen een heel nor male zaak is, waarover medicus en pa tiënt zich geen zorgen behoeven te ma ken, mits die bloeddruk niet al te hoog gaat worden. Wanneer men echter op oudere leeftijd ook nog te zwaar en te dik is, dan krijgt bet hart nog veel meer te doen. Extra zwaar betekent extra veel weefsel om te voeden, dus meer werk om overtollig weefsel tegen te gaan. Eventueel kan de arts een dieet voorschrijven om paal en perk aan het "ewicht te stellen. Bij het afslanken verdwijnt dan dikwijls ook de te hoge bloeddruk. Trouwens, er zijn nog andere middelen die de arts kan toepas sen om de bloeddruk te beperken. Verharde slagaderen en een fikse te hoge bloeddruk 1 unnen uiteraard tot ge volg hebben, dat zo'n stijf bloedvat onder dedruk scheurt. Dat heeft dan een klei nere of grotere bloeduitstorting tot ge volg. Gebeurt zoiets in een bloedvat in de hersenen, dan spreekt men van een beroerte, met alle nare gevolgen van dien. Maar niet veel mensen met verharde bloedvaten krijgen een beroerte. Ten eerste behoeft een bloedvat dat scheurt geen groot bloedvat te zijn en ten tweede behoeft zoiets niet in de hersenen te ge beuren en ten derde behoeft dit scheuren niet altijd nare gevolgen te hebben. Al deze dingen wijzen er op, da t men zich niet altijd zorgen behoeft te maken wanneer m..i last heeft van te hoge bloeddruk. Verstandig is het natuurlijk wel om precies te doen wat de arts zegt, opdat men de toestand niet ver ergert en onnodige risico's loopt. Er zijn verschillende soorten peper, de donkere en de lichtere peper. De donkere peper is scherper van smaak dan de lichte peper. Wanneer we dus aan een bepaald gerecht een bijzonder pittige smaak willen geven, kunnen we het best de donkere peper gebruiken. Wanneer het gerecht echter zelf licht van kleur is, kunnen we beter de lichte peper gebrui ken, aangezien de donkere peper zwarte stipjes op het gerecht veroorzaakt, het geen soms geen smakelijk indruk geeft. Wanneer men kouwelijk is, dan is het elke avond weer een verschrikkelijk ge beuren om tussen de ijskoude lakens te moeten kruipen in de winter. Het is niet alleen zo, dat de lakens ijskoud zijn, maar dikwijls krijgt men ook nog de indruk dat ze wat vochtig zijn. Wie kouwelijk is, ligt eerst geruime tijd te kleumen, alvorens het in bed behaaglijk begint te worden. Dergelijke mensen doen er goed aan fla nellen lakens te gebruiken. Die voelen nooit zo koud en vochtig aan en zij zul len er werkelijk heerlijk onder slapen. Een Engelse weenschappelijke onderzoe ker is tot m intr assante en merkwaar dige ontdekking gekomen en wel, dat er verband bestaat tussen de intelligentie (IQ) en het oboortetijdstip en wel in dié zin, dat kind die enige weken te vroeg of op tijd geboren worden over het algemeen genomen een hogere IQ hebben dan kinderen die later geboren zijn. Hij grondt dit op onderzoekingen die bij daartoe verrichtte voor een speciale on derwijsinrichting in "ngeland die slechts kinderen toelaat tot haar onderwijs die een IQ hebben boven normaal. Uit de aard der zaak moeten de kandidaten tests ondergaan om hun IQ vast te stellen en hieraan heeft de onderzoeker ook een aantal vragen toe' woegd, waaronder die over het tijdstip van de geboorte van de kandidaat namelijk of hij of 'ij te vroeg geboren werd; hoeveel te vroeg; op tijd; te laat; hoeveel te laat. Hij maakte twee groepen. Groep A bestaande uit perso nen die te vroeg geboren waren en wel tot maximaal drie weken voordat de moeder was uitgerekend en een groep B van personen die tot maximaal drie we ken te laat geboren werden. Bij de onderzoekingen kwam vast te staat, dat 62 pet van die kandidaten uit de A-groep voldeden, tegen 28 pet uit de B-groep. Van diezelfde A-groep bleek niet min der dan ruim 24 pet een IQ te hebben die hoger lag dan 120 plus, terwijl men bij de B-groep er slechts ruim 9 pet vond. Hoe men het ook wendt of keert het blijft een vastgesteld feit, dat er in groep A een hogere intelligentie heerst in doorsnee dan in groep B. Dat geeft uiteraard te denken, want wat kan hier van de oorzaak zijn? De Engelse onderzoeker heeft hiervoor een theorie opgesteld en wel die met betrekking tot de zuurstoftoevoer. Bij een normale ontwikkeling van het ongeboren kind bij de moeder wordt er voldoende zuurstof aangevoerd en kun nen de hersenen van het kind zich nor maal ontwikkelen. Voor of op de bere kende dag van de bevalling za lhet foetus een hoogtepunt hebben bereikt van de potentiële intelligentie. Vertraging in de geboorte is dikwijls het gevolg van een onvolkomenheid van de placenta gepaard gaande aan sen betrek kelijk zuurstoftekort in het ongeboren kind en dat heeft zijn terugslag op dat deel van het kind dat daar het gevoeligst voor is, de hersenschors met als gevolg een teruggang in de potentiële intelligen tie. Een van de allerbelangrijkste dingen voor het leven is wel de toevoer van zuurstof via het bloed aan de diverse delen 'van het lichaam. Ontstaat er een zuurstoftekort, dan behoeft dit maar be trekkelijk kort te duren om de dood tot gevolg' te hebben. Het eerst wordt door het zuurstoftekort namelijk de hersen schor^ aangetast en zelfs bij een zeer kort tekort aan zuurstof kan er reeds schade aan deze hersenschors worden toegebracht. Van de mate en duur van het tekort hanet de ernst van de schade af en bij een bepaalde tijdsduur treden storingen in de functies op. dié tot de dood leiden. Het is dus duidelük. dat zelfs een betrek kelijk bescheiden tekort aan zuurstof al nare gevolgen kan hebben voor de poten tiële intelligentie van het nog ongeboren kind. Overigens blijkt ook uit de onderzoekin gen. dat laatgeboorte nog niet behoeft in te houden dat men niet intelligent zou zijn, want van de B-groep had altijd nog ruim 9 pet een IQ van boven 12Ö plus. Opvallend is echter dat er in groep A gemiddeld een hogere IQ voorkomt dan in groep B. Hebt u ook zo'n la, die verschrikkelijk stroef loopt? Het is een ellende, want wan neer een dergelijke lade dichtgeschoven moet worden, dan kost dat heel wat moeite en ergenis. Maar maakt u niet kwaad! Er is een heel eenvoudige oplossing om prompt een einde te maken aan de weer barstigheid van de la. We smeren de randen van de lade die moet glijden in met wat toiletzeep of met een stompje kaars. Vanaf dat moment glijdt de la vlot in en uit, zeker als we hem even een paar maal heen en weer hebben getrokken. De invloed van nervositeit In onze moderne tijd van jachten en ener verende gebeurtenissen, krijgen onze ze nuwen het dikwijls zwaar te verduren en op de een of andere manier krijgen we daar moeilijkheden mee. Het merkwaar dige is wel, dat de gevolgen hiervan de leek niet doen verwachten, dat nervo siteit de oorzaak zou kunnen zijn. Wanneer zenuwen een rol spelen, is het altijd de zwakste schakel in ons lichaam die het het eerst begeeft, dat betekent, dat men moeilijkheden krijgt in dat deel van het lichaam dat naar verhouding het zwakst is. Zo zijn er veel mensen die tobben met spijsverterings- en darmstoornissen, die echter veroorzaakt worden door nervosi teit. Natuurlijk houdt dit niet in, dat elke stoornis op dit gebied die oorzaak heeft, want er kunnen ook andere oorzaken zijn, maar wij spreken in dit geval dus over stoornissen, die door nervositeit worden veroorzaakt. Veel patiënten menen bij dergelijke klach ten zich te kunnen redden door het in nemen van tabletjes die een en ander moeten regelen, maar uiteraard is dat niet de oplossing, want daartoe dient de oorzaak te worden weggenomen. De patiënt klaagt meestal over diverse nare symptomen, zoals pijn in de maag streek of in de buik. Oprispingen, maag zuur dat in de mond komt, een onaange name smaak in de mond, weinig behoefte aan eten, boeren doordat er een luchtbel als het ware onder de ribben zit en wat al niet meer, zoals een moeilijke stoelgang e.d. Het blijkt namelijk, dat angst of een of andere sterke emotie in staat is kram pen in het darmkanaal te veroorzaken, waardoor het voedsel soms wel enige uren kan worden tegengehouden. De spieren van de darmen moeten het voedsel door middel van vloeiende ritmische bewegin gen voortstuwen. Wanneer door nerveuze invloeden er iets aan die vloeiende be weging gaat mankeren, da nspreken we van krampen, dan wordt er schoksgewijs samengetrokken en ontstaan de moeilijk heden. i Van het een komt het ander. Door de moeilijkheden in het ene deel van dit circulatiesysteem, ontstaan er weer moei lijkheden in een ander deel. Zo is er dik wijls sprake van weinig eetlust. Dat houdt in, dat de maagsappen weinig of niets te doen krijgen. Aangezien ze wel aktief willen zijn, gaan ze de maagwand irrite ren. Deze maagwand is bijzonder ge voelig terwijl sommige maagsappen erg sterk kunnen zijn. Indien hieraan niets wordt gedaan en deze irritatie duurt voort, dan kan er een maagslijmvliesontsteking door ontstaan, die de basis kan zijn voor een maagzweer. Om dit alles te voor komen, doet men er goed aan in weer wil van de geringe behoefte aan voedsel, toch iets te eten, waardoor de maagsappen hun normale werk kunnen blijven doen. Wat de gasvorming betreft, is er in deze gevallen meestal sprake van een onbewust luchtslikken. Wanneer er eenmaal sprake is van een hinderlijke luchtbel in de maag streek, dan gaat de patiënt boeren, maar meestal slikt hij dan direkt weer zoveel lucht, dat de toestand er niet op verbetert en men blijft voorlopig boeren. Bij dergelijke klachten doet men er uiter aard goed aan de huisarts eens te consul teren, aangezien de leek moeilijk de juiste diagnose kan stellen. Is er echter inder daad sprake van nervositeit als oorzaak dan kan de arts eventueel kalmerende middelen voorschrijven, doch de patiënt zelf is in dat geval de beste heelmeester. Hij of zij zal moeten trachten rüst te vinden, zich te ontspannen. Dat is vooral in het begin geen eenvoudige opgave, maar wanneer men wil meewerken, dan is het mogelijk om te leren zich bewust te ont spannen. Daarnaast zal men moeten tracten de zaken die tot emotie leiden te ontlopen of uit te schakelen. Het is dikwijls gemakke lijker gezegd, dan gedaan, maar dat neemt niet weg, dat het een besliste nookzaak is om tot genezing te kunnen komen. Dr. Lawrie van de universiteit van Not tingham meent op het spoor te zijn van het geheim, waardoor er mensen zijn die wel honderd jaar oud worden. Volgens deze onderzoeker zou een en ander zijn oor zaak vinden in het feit, dat deze mensen gedurende hun gehele leven kans hebben gezien zich op de juiste wijze te voeden. Volgens dr. Lawrie is elk menselijk or ganisme een uniek geheel waarin zich be paalde biochemische reacties afspelen. Deze individuele reacties vergen een be paalde voeding en wanneer het lichaam deze bepaalde voeding krijgt, dan bestaat de mogelijkheid om zeer oud te worden. Het is alleen zo, dat men niet weet welk menu er nu noodzakelijk is per individu. Bij de mensen die honderd jaar worden is er meer sprake van een toevalstreffer. Dr. Lawrie tracht via zijn studie het ge heim te ontsluieren. Volgens de onderzoe ker moet het mogelijk zijn om bij pasge boren kinderen een onderzoek in te stel len naar de biochemische reacties in het lichaam en wanneer men over voldoende kennis op dit gebied zal beschikken in de toekomst, zal het mogelijk zijn om na zo'n onderzoek precies te bepalen welk menu voor de jonggeborene het juiste is. Wan neer tijdens het leven zp nu en dan nieuwe steekproeven worden genomen met be trekking tot de biochemische reacties in het lichaam en daar eventueel het menu aan wordt aangepast, moet het volgens deze onderzoeker mogelijk zijn om hon derd jaar, of meer, oud te worden, wanneer men niet voordien overlijdt als gevolg van andere oorzaken. Regelmatig komen er mensen aan de deur van verzekering, ziekenfonds e.d. die een kaart moeten afstempelen. In heel veel gezinnen is het zo, dat dan de huisvrouw zenuwachtig het hele huis afzoekt naar de bewuste kaart. Voor de huisvrouw, zowel als de man aan de deur is dat een nare toestand. Het is dus voor beide partijen belangrijk, dat dergelijke papieren voor de mensen die aan de deur komen, zo voor het grijpen zijn. Op zich behoeft dat hcle- maol geen probleem te vormen, want wanneer we die spulletjes allemaal bij elkaar in een plastic zak doen en die zak vastprikken of vastklemmen op een daar voor geschikte vaste plek bij de voor deur, dan is alle narigheid voorgoed verdwenen. Het is gewoon even een kwestie van organisatie. Wanneer u een fraaie vloerbedekking hebt dan kunnen de stoelen uw grootste vij and zijn. Worden de stoelen voor het gaan zitten en opstaan voor- en achteruit ge schoven, dan kunnen ze heel lelijke kras sen op uw mooie vloerbedekking maken en dat is iets dat we toch wel erg graag zullen willen voorkomen. Plak dan onder die stoelpoten kleine ronde stukjes vilt en het leed is geleden! Dat vilt kunt u kopen in een handwerkwinkel of in een hobbyzaak. U kunt de .stukjes echter ook knippen uit een oude vilten hoed. Het is met de veiligheid in ons verkeer nog steeds droevig gesteld in weerwil van alle pogingen die worden aangewend om hierin verbetering te brengen. Vorig jaar vielen er gemiddeld niet minder dan 55 verkeersdoden per week in ons landje. Dat betekent dat het totaal aantal verkeersslachtoffers met 8% steeg verge leken met het jaar daarvoor. Dat is een n e sprong vooruit, wanneer we weten, dat de gemiddelde jaarlijkse stijging van het aantal verkeersslachtoffers 6,3°/» be draagt. Verdeeld naar de leeftijd, zien we, dat 39 van de slachtoffers jonger was dan 25 jaar, 41 was tussen de 25 en 65 jaar en 20u.'o was ouder dan 65 jaar. Wanneer we deze cijfers eens goed bekij ken dan zien we, dat het vooral de jon geren onder de 25 jaar an de ouderen boven de 65 jaar zijn die slachtoffer worden van het verkeer. Naar verhouding komen zij teveel voor bij de slachtoffers. Voetgangers zijn nog steeds bijzonder kwetsbaar, dat wordt duidelijk wanneer we zien, dat er onder de slachtoffers 601 voetgangers waren, voorts 594 auto bestuurders, 448 autopassagiers, 560 brom fietsers, 507 fietsers en 117 motor- en scooterrijders. Zeer opvallend is ook wel het hoge aantal slachtoffers bij autoonge lukken. Verdelen we de dodelijke ongevallen in ongevallen die plaats vinden des nachts tussen 0 en 6 uur in de morgen en onge vallen die plaatsvinden overdag in de avond van 6 uur 's middags tot midder nacht, dan zien we. dat bij de nachtelijke ongevallen in 42% van de gevallen, dat is bijna 1 op elke 2, alcohol in het spel is. Bij dodelijke ongelukken in de avond speelt de alcohol in 19% van de gevallen mee.

de Faam | 1968 | | pagina 6