PROPAGANDA-BLAD Voor het blinde kind ligt een wereld vol mogelijkheden open „Bartiméus" roept Aan U, om de poorten der toekomst voor hen te openen EEN ZEGEN VOLWAARDIGE BEROEPEN GROTE VOORUITGANG Bartiméus kreeg nieuwe taak Landgoed „De Ehze" werd Nieuwe kansen voor het zwaarts gehandicapte kind PATIËNTEN ALTIJD GELD NODIG Bartiméus zit diep in de schulden. Voor vernieuwing van de deels verouderde gebouwen te Zeist zijn duizenden guldens nodig. De Ehze vraagt grote kapitaalsinvesteringen. Gezien echter de ongelooflijke grote nood op dit terrein meent het bestuur van Bartiméus deze arbeid te moeten voortzetten. Er moet een weg gevonden worden om deze gehandicapte kinderen te verzorgen en op te voeden. Helpt U mee? Geeft liefde en u ontvangt liefde SLECHTZIENDEN Reeds jaren is aan „Bartiméus" ook een school verbonden voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen. Met het bij behorende internaat, neemt deze arbeid een niet geringe plaats in. Deze speciale school voert de kinderen van het aanvanke lijke onderwijs, via voortgezet onderwijs en vakopleiding tot in de maatschappij, waar hen, als de normaal zienden, een normale plaats wacht. ijlliy WmÈÈ INVUL-FORMULIER tehuis voor geestelijk gestoorde blinde kinderen OPEN OOG voor het blinde kind ten bate van het Chr. blinden-lnstituut „Bartiméus" Zeist Giro 31454 Een blind jongetje leert Brailleschrift. Zo ontsluit zich ook voor hem een wereld van kennis. De ziende mens wordt altijd even stil als hij in zijn leven een blinde ontmoet. Het is zo erg, één van de rijkste gaven Gods, het licht der ogen te moeten missen. Een mens zonder gezichtsvermogen lijkt in on ze ogen zo hulpeloos. Het zou echter niet pleiten voor onze dankbaarheid voor eigen gezonde ogen, wanneer wij de blinde medemens niets anders te bieden hadden dan ons medelij den. Eigenlijk is dat wel het aller laatste. waaraan een blinde behoefte heeft. Tot die overtuiging moet men wel komen, wanneer men een bezoek brengt aan het blindeninstituut „Bar timéus". Zo'n bezoek is voor de bui tenstaander een openbaring. Zeker, het blijft pijnlijk achter die niets- ziende ogen de altijddurende duis ternis te weten. Maar het leven in het donker betekent voor de kinde ren van „Bartiméus" niet dat voor hen geen geluk en levensvreugde is weggelegd. Integendeel, zij spelen, leren en leven als ieder ander kind. Welk een zegen, dat werk van „Bar timéus"! Dank zij dit werk, ligt er ook voor het blinde kind een wereld vol mogelijkheden open. Of zegt het U niets, dat een van de leerlingen van „Bartiméus" aan de universiteit voor predikant studeert en een van de meisjes de Kweekschool bezocht om zelf blinde kinderen te kunnen onderwijzen? Het zijn volwaardige beroepen, waarvoor „Bartiméus" z'n leerlingen opleidt. Die opleiding begint op de normale leerplichtige leeftijd met de lagere school. Het blinde kind van normale ver standelijke begaafdheid, doet over die lagere school niet langer dan an dere kinderen. Het spreekt vanzelf, dat de onderwijsmethoden geheel zijn aangepast aan de handicap der leerlingen. Het brailleschrift vormt daarvan het allesbeheersende voor beeld en van begin af aan wordt de kinderen in het lezen en schrijven van dit blindenschrift een grote vaardigheid bijgebracht. Door ein deloze oefeningen wordt de tastzin van het blinde kind tot in hoogste perfectie ontwikkeld. De vingertop pen worden daardoor hypergevoelig. Die vingertoppen immers zijn de ogen van de blinde. Er is trouwens over de gehele linie een grote vooruitgang in het blin denonderwijs te constateren die met name resulteert in een ontwakend in zicht, dat vele maatschappelijke po sities open liggen voor blinden, mits de opleiding hierop wordt ingesteld. De blindeninstituten zijn de aange wezen instellingen om deze gespecia liseerde opleidingen te geven. In vele gevallen zal dit dienen te gebeuren in samenwerking met normale oplei dingsinstituten. Een prachtig voorbeeld hiervan vormt de samenwerking met de Technische School in Zeist, die een speciale blindenklas heeft, waar slechtziende en volslagen blinde jon gens worden opgeleid tot machi nebankwerker, boorder, meetcontro- leur en voor montagewerk. Verschil lende blinden zijn reeds in normale bedrijven tewerk gesteld. Zij preste ren minstens evenveel als hun colle ga's die de beschikking over beide ogen hebben. Ruim veertig jaar is Bartiméus te Zeist bezig met het opvoeden en on derwijzen van kinderen, die „alleen maar blind" zijn. Onlangs heeft men ook een begin gemaakt met de zorg voor meervou dig gestoorde blinde en slechtziende kinderen. Dat zijn dus kinderen die het kruis der blindheid moeten tor sen „plus nog iets"; of die geestelijk gehandicapt zijn en daarenboven óók het gezichtsvermogen missen. Totnogtoe moest de hulp aan deze kinderen wel tekort schieten. Want de bestaande blindeninstituten zijn berekend op kinderen met een nor male intelligentie. Voor hen hebben instituten als Bartiméus een lagere- en een uloschool met voorts een ver scheidenheid van vakopleidingen. Aan kinderen die beneden het intelli gentiepeil vallen omdat zij ook op andere wijze gestoord zijn, kon geen plaats verleend worden. De „dépendance" te Almen ligt een eind van Zeist vandaan. Het huis „De Ehze", een fraaie buitenplaats uit 1920, is evenwel zeer geschikt bevonden, mede door de bosrijke natuur rondom. Voor de buiten staander wordt de romantiek nog vermeerderd door de herinnering aan het bekende gedicht van Sta ring, „De hoofdige boer", dat in de ze omgeving speelt en waarvan de beginregels luiden: Elk weet waar 't Almens kerkje staat En kent de laan die derwaarts gaat. Voor de werkers op De Ehze is er echter geen romantiek maar realiteit. De realiteit om iets te beginnen met kinderen, waarmee totnogtoe „niets te beginnen" was, omdat daarvoor de mensen en bewerktuiging ontbra ken. Alles is hier even moeilijk. Eerst al de selectie. Bij de observatie gaat men na welke afwijkingen zich, naast blindheid, voordoen. Door on deskundige verzorging thuis blijkt soms dat de kinderen, die een beeld van achterlijkheid zijn gaan verto nen, in werkelijkheid niet achterlijk zijn. Elke patiënt vereist een aparte aan pak. De geestelijke structuur van de kinderen vertoont een golflijn; in de diepte zijn zij zwaar gestoord maar op een bepaald punt kan men ze toch wel aanvatten, zij het met uiterst ge duld en zelfverloochening. Want wie zich aan dit werk geeft, moet zich er ook totaal aan geven. Een belangrijk gezegde, dat ook een belangrijke inhoud kan hebben, als U, geachte lezer, de diepe beteke nis hiervan goed tot U laat doordrin gen. Niet alleen als oudere, maar ook als jongere. Mocht U overtuigd zijn van de waarheid van het bovenstaande, dan zijn wij er van verzekerd, dat U mee zult doen aan de grote donateurs- aktie voor Bartiméus in onze woon plaats en omgeving, die in de komen de weken zal worden gehouden. Medewerkers zullen U bezoeken en U vragen in te tekenen voor een jaarlijkse bijdrage. 250 kinderen op Bartiméus en de Ehze rekenen op Uw spontane reak- tie. Maak hen, ons allen en Uzelf blij met een royaal bedrag. Laat nu een dankbaar offer van II allen het tastbaar bewijs zijn van Uw blijdschap om de rijke gave der ge zondheid, die U hebt ontvangen, op dat de kinderen van „Bartiméus" en „Ehze" mogen merken, dat wij allen hier voor hen werken In het Internaat voor slechtzienden. Wist U. dat het aantal leerlingen in „Bartiméus" in de laatste jaren gestegen is tot boven 250 dat de subsidies van Rijk en Gemeenten voor de scholen, de werkelijke uitgaven beslist niet dekken? dat de internaten geheel buiten de subsidie-mogelijkheden vallen en dat de kosten hiervoor ver liggen boven de verzor- gingsprijs welke in rekening gebracht kan worden? dat „Bartiméus" dientengevolge een jaarlijks tekort heeft van meer dan duizenden guldens per kind Vindt U,. dat dit zegenrijk werk belemmerd mag worden door gebrek aan geldmiddelen? Neen? Dan verzoeken wij U vriendelijk, maar met klem, uw steun te verlenen aan dit prachtige werk. Wij komen graag even bij U langs om het ingevulde formu lier in ontvangst te nemen. Mocht U onverhoopt niet thuis zijn, dan kunt U het ook op zenden aan „Bartiméus" Zeist. Ik wil deze kinderen helpen met een bijdrage van p. jaar. Ik verhoog mijn bijdrage tot een bedrag van van p. jaar. Naam Adres Plaats Betaling geschiedt deze keer tijdens de aktie. Voor 1964 kunt U betalen per kwitantie; per giro; per autom giro. Doorhalen was niet verlangd wordt. Minimum contributie 1,per jaar. Kinderen die op „De Ebze" eeo tehuis vonden

de Faam | 1963 | | pagina 4