Het Koninkrijk Defensie en Justitie De rechten der onderdanen Binnenlandse politiek Financiën Sociaal-economische politiek De dienaren der Kl*oon en de lagere overheden hebben het volk voor te gaan in de betuiging van de eerbied en trouw, die zij aan H.M de Koningin verschuldigd zijn. De vrije toegang tot de Troon des Konings blijve gehandhaafd. De zelfstandigheid van de Nederlandse natie en de soevereiniteit van het Huis van Oranje dienen ongerept te worden bewaard. Tegen het streven naar Europese integratie of wereldfederalisme, hetwelk tot gevolg zou hebben, dat het Koninkrijk der Nederlanden een onderdeel zou worden van een federale statengemeenschap, worde krachtig stelling genomen. De aantasting van de Nederlandse onafhankelijkheid door deelneming aan de Europese Economische Gemeenschap worde zo spoedig mogelijk opgeheven. De Nederlandse deelneming aan de Kolen- en Staalgemeenschap zij van tijdelijk karakter en worde ten spoedigste beëindigd. Deelneming aan andere supra nationale organen worde afgewezen. De Overheid handhave haar soeverein gezag in de Rijksdelen overzee, met name In het bedreigde Nieuw-Guinea, zo nodig door het tijdig treffen van militaire maatregelen van voldoende omvang. Overeenkomstig haar roeping hantere de Overheid de haar geschonken zwaard macht om gerechtigheid te oefenen, zowel tegenover andere mogendheden als jegens haar eigen onderdanen. Opbouw en instandhouding van een krachtige land-, zee- en luchtmacht is daarvoor onontbeerlijk, met voor de zeemacht het behoud van de slagkem als voorwaarde voor een doelmatige verdediging van alle delen van het Koninkrijk en ter bescherming van de Nederlandse handelsvloot. Met inachtneming van de ongerepte handhaving van de eigen soevereiniteit dienen militaire bondgenootschappen, welke zijn gesloten, getrouw te worden nagekomen eD voor zover nodig nieuwe militaire bondgenootschappen te worden aangegaan. Defensie-gemeenschappen van supra-nationaal karakter, welke de soevereiniteit van de Kroon aantasten, dienen met beslistheid te worden afgewezen. Binnen onze strijdmacht worde de geestelijke vrijheid van de Nederlandse soldaat geëerbiedigd en vanwege het bijzonder karakter van de Zondag een ruime moge lijkheid geschapen om de dag des Heren naar de eis Gods te besteden. In overeenstemming met de roeping tot rechtsbestel worde gewaakt tegen onder mijning en overtreding van 's lands wetten en worde met name ook het recht van de enkeling geëerbiedigd. Wijl de Overheid het zwaard niet tevergeefs draagt, worde de misdaad overeen komstig de eis Gods gestraft, ook mei betrekking tot de toenemende jeugd criminaliteit. De politiemacht worde versterkt. I De Overheid wake voor het recht van alle onderdanen, in het bijzonder voor dat der verdrukte minderheden. Zij neme energieke maatregelen tot repatriëring van alle Indische Nederlanders, die dit begeren en tot herstel van de rechten van de reeds teruggekeerde Indische Nederlanders. De door de eeuwen heen betoonde trouw der Ambonnezen worde beantwoord met een politiek van daadwerkelijke steun aan alle rechtmatige actie, die tot doel heeft het lot van deze bevolkingsgroep te verzachten en haar rechten te her tellen. Buitenlandse politiek De Overheid verlene haar medewerking aan de verwerkelijking van een inter nationale rechtsorde, welke aan Gods Woord is genormeerd. Zij sta de doorwerking tegen van revolutionaire beginselen, vervat in het Handvest der Verenigde Naties. Verdragen met andere mogendheden dienen getrouw te worden nageleefd. Bij het sluiten van nieuwe verdragen worde gehandeld naar het beginsel van rechts gelijkheid tussen de verdragsluitende partijen, zodat ook de kleine mogendheden hun volledige zeggenschap behouden. Er worde gezocht naar mogelijkheden van samenwerking met andere kleine mogendheden, teneinde deze rechtspariteit daadwerkelijk te effectueren. De Overheid onthoude zich van alle taken, die in de gegeven omstandigheden niet rechtstreeks voortvloeien uit de haar van God gegeven roeping. Met name vermijde zij een politiek van overheids-dirigisme, welke haar grondslag vindt in de ge dachte, dat „de staat" de corporatie is, aan welke de opperste leiding en de ver- zorging van het gehele volksleven toekomt. De gemeentelijke autonomie worde hersteld en er worde een einde gemaakt aan de bevoogding van de gewestelijke en gemeentelijke overheden door de centrale Overheid. De Overheid dient Zeeuws-Vlaanderen en andere excentrisch gelegen delen van het land te voorzien van goede verbindingswegen met overig Nederland. De Overheid heffe rechtvaardige belastingen ter bestrijding van haar uitgaven en onthoude zich van een belastingpolitiek, welke er op gericht is de conjunctuur te beheersen, de bezitsspreiding te bevorderen, het nationale inkomen te verdelen en zodoende de particuliere eigendom aan te tasten. Wenselijk is een uitbreiding van het apparaat der Algemene Rekenkamer teneinde de controle der Staatsfinanciën naar behoren te doen functioneren. De Overheid herstelle de zelfstandigheid'van de Nederlandse Bank en doe voorts alles wat in haar vermogen ligt om tot gezond geld te geraken. Zonder haar roeping te verwaarlozen om de ongebondenheid der mensen, ook wanneer deze zich in de economische sector van het leven voordoet, te beteugelen, streve de Overheid er naar, de maatschappelijke vrijheid zoveel mogelijk te her stellen en aan het bedrijfsleven zo min mogelijk banden aan te leggen. Het stelsel van de geleide economie worde dan ook steeds verder losgelaten. Ten aanzien van de bedrijfsorganisatie geve de Overheid zoveel mogelijk ruimte aan de ontwikkeling van de privaat-rechtelijke organisatie en beëindige zij haar politiek tot bevordering van een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die tot knechtschap van de bedrijfsgenoten voert. Ter voorziening in de nijpende woningnood stimulere de Overheid de particuliere woningbouw. Tot ditzelfde doel trachte zij tot een zo spoedig mogelijke beëindiging te geraken van de huurbinding, die de woningnood kunstmatig verlengt. De Overheid beperke zich in haar sociale wetgeving tot regeling van het strikt noodzakelijke, opdat de persoonlijke verantwoordelijkheid niet worde ondermijnd. Derhalve wordt het ontwerp Algemene Kinderbijslagwet afgewezen. In het belang van een welvarende middenstand, die onmisbaar is voor een bloeiend

de Faam | 1959 | | pagina 8