WIE ZIJ ZIJN 2 NUMMER 1 VAN LIJST De kandidatenlijst van de anti-revolu tionaire partij voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen telt twaalf namen. Nu zijn anti-revolutionaire mensen optimistische mensenzij hopen van harte, dat deze twaalf mannen in de nieuw te kiezen raad zitting zullen krijgen. Zij zijn echter ook reëel genoeg om daar niet al te stellig op te rekenen. Maar als allen, leden en geest verwanten, hun plicht doen, mogen wij J. W. Kögeler verwachten, dat evenals in de thans zitting hebbende Raad vier van onze kandidaten gekozen zullen worden. In het verkiezingsjargon spreken wij dan van ,,vier kansbiedende plaatsen". Van de vier mannen, die op onze lijst bovenaan staan, willen wij U het een en ander ver tellen, opdat U weet, aan wie U Uw stem straks geeft. Uiteraard beginnen wij dan met onze lijsttrekker, de heer J. W. Kögeler. Is het eigenlijk nog wel nodig, dat wij hem aan U voorstellen Wie Uwer kent niet die rijzige figuur, die reeds vele jaren raadslid en wethouder van onze stad is Reeds driemaal was hij tijdens een burgemeesters vacature fungerend burgervader van onze stad en de laatste maal was hij zelfs zeven maanden met dit ambt bekleed. Alle in gewijden weten, dat hij ook als loco-bur gemeester op voortreffelijke wijze zijn ambt heeft vervuld. Neen, geboren Middelburger is de heer Kögeler niet. Maar sinds 1888 woont hij al in onze stad het toen driejarig kind zal niet hebben vermoed, dat hier zijn levenswerk zou liggen. Misschien be vreemdt het U, dat een bijna 73-jarige opnieuw is gekandideerd. Wie de onge broken geestkracht en de vitaliteit van de heer Kögeler kent, zal zich daarover ech ter niet verwonderen. Weet U, dat Adenauer 82 jaar is Zijn grote werkkracht blijkt ook uit het respectabel aantal nevenfuncties, dat hij nog bekleedt en uit het feit, dat hij die geen van alle als sinecures opvat. Ik noem er slechts enkele behalve Wethouder van onderwijs en financiën is hij voorzitter van de Vereniging voor Handelsonderwijs, idem van de Commissie voor het b.l.o. voor Walcheren, idem van de Commissie van Toezicht voor het m.o. en het l.o., idem van de Commissie van Toezicht voor de Avondschool voor nijverheidsonder wijs enz. enz. En bij dit alles is hij een soepele figuur, toegankelijk voor iedere burger, bij geestverwant en buitenstaander gezien om zijn onkreukbaarheid en onpar tijdigheid. Immersslechts hij kan onpar tijdig zijn, die partij heeft gekozen No. 2 van onze lijst is de heer J. S. Hoek, slechts weinig minder bekend dan zijn lijstaanvoerder. Ook de heer Hoek is „import", maar met een onderbreking van 7 jaar in het begin van zijn ambtelijke carrière is hij toch reeds 44 jaar in Mid delburg woonachtig en mede door zijn huwelijk met een geboren Middelburgse is hij wel volkomen onzer een geworden. Met Boutens, de hier geboren en getogen dichter, zegt hij „Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vrêe Dan tussen Uw rivieren Nabij Uw grote zee." Als een der meest ervaren raadsleden, tevens voorzitter van de Commissie van Financiën, geniet hij in onze Gemeenteraad groot gezag. Neen, zijn woord is niet al tijd „zoetgevooisd", hij kan scherp en „hoekig" zijn, als hij meent, dat met de grondwettelijke bepaling „aan het hoofd van de gemeente staat de gemeenteraad" de hand wordt gelicht, of als hij op het principiële vlak met zijn tegenstanders van gedachten wisselt. Zijn grote en gedegen kennis van de gemeentewet is bijna spreekwoordelijk. Maar niet minder door kneed is hij in de anti-revolutionaire be ginselen. In het partijleven heeft hij zijn sporen verdiend eerst als secretaris en thans al vele jaren als voorzitter heeft hij leiding gegeven aan de kiesvereniging hier ter stede en ook in provinciaal en landelijk verband vervult hij belangrijke functies. Inderdaad, no. 2 van onze lijst is een man van gezag in partij, stad en gewest. De enige geboren Middelburger van onze kopstukken is de heer M. Wattel. Al zijn bijna 53 levensjaren heeft hij in onze stad doorgebracht. Hij is het type van een self-made-man hij genoot niet meer dan lager onderwijs, maar heeft zich op zijn terrein het agrarische ontwikkeld tot een leidinggevende figuur in Zeeland en West-Brabant. Als Hoofdassistent bij de Rijkstuinbouw-Voorlichtingsdienst geeft hij de tuinders adviezen over de teelt van aardappelen, groenten, tuinzaden, enz. in dit bij uitstek agrarische gebied over deze materie houdt hij lezingen, schrijft hij ar tikelen, geeft hij lessen en al wat dies meer zij. Toch is hij geen rasechte ambtenaar geworden hij bleef tuinder met de tuin ders en stelt er zijn grootste genoegen in ook zelf nog wat te „bouwen". Het is geen wonder, dat in de Raad vooral de agrarische belangen in hem een warm verdediger vinden. Maar wie de raads- verslagen nauwkeurig volgt, ziet zijn naam ook nog bij vele andere onderwerpen ver meld U leest hier straks wel meer over. Als lid van de Commissie van Bijstand voor Gemeentewerken oefent hij achter de schermen een niet te verwaarlozen invloed uit. En het spreekt bijna vanzelf, dat toen de Raad een vertegenwoordiger moest aan wijzen in het Bestuur van de Chr. Land- bouwhuishoudschool en de Commissie van Toezicht voor de Chr. Landbouwwinter- school, de keuze op hem viel. Inplaats van de heer Meliefste, de pas gedecoreerde ridder onder onze leden, is op de vierde kansbiedende plaats gesteld de heer M. de Bruijne (de heer Meliefste kon zich vanwege zijn andere werkzaam heden niet meer beschikbaar stellen). Een geboren Zeeuw, al bracht zijn functie hem van 19281954 buiten onze provincie. Sinds laatstgenoemd jaar is de heer de Bruijne administrateur van de P.Z.E.M. Met hem zal, naar wij hopen, een man van praktische zin, maar ook van grote studie-capaciteiten zijn intrede doen in de Gemeenteraad. Hij leverde de opmerke lijke prestatie nog in zijn 50e levensjaar het doctoraal examen in de economie af te leggen aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam, terwijl hij daarnaast een verantwoordelijke werk kring had. Deze kandidaat zal als financieel en economisch expert in de Raad ongetwij feld zijn plaats met ere innemen. Op ker kelijk gebied heeft de heer de Bruijne zich eveneens niet onbetuigd gelaten, terwijl hij als directeur van de School voor Voortgezet Economisch Onderwijs zich ook op dit terrein verdienstelijk maakte. J. S. Hoek U houdt ons wel ten goede, dat wij geen uitvoerig levensbericht geven van al onze kandidaten. Het bovenstaande geeft echter alle reden U op te wekken Uw stem te geven aan

de Faam | 1958 | | pagina 8