DctmuldediHg> STENO en TYPEN 1 1899 1949 Juli T{adio Jemme KLEINE OORZAKEN - GROTE GEVOLGEN MIDDENSTANDSCURSUS voor het zwakke Middelburgse kind op a.s. Donderdag? Stofzuigers vindt U weer bijna overal te koop; TE MIDDELBURG roept LEERLINGEN op voor de in SEPTEMBER a*s* te openen cursus» a. Primaire opleiding (5 dagen per week). b. Landbouwhuishoudcursus (2 dagen per week) Het oudste en beste adres voor Ook voor maat- en bruidskleding uw adres* NUTSSPAARBANK - MIDDELBURG Spaarbusjes - Schoolsparen - Belastingbetaling MAAReen vertrouwd SPECIAAL ADRES voor Stofzuigers, Stofzui gerreparaties, reviseren en levering van onderdelen enz. is maar één adres: Lange Noordstraat 4749 tegenover Postkantoor, Tel. 2557, Middelburg Levering sinds 1924 door geheel Zeeland. Een verhaal uit het midden der vorige eeuw door C. JACOBSZ TWEEDE DEEL. I. Veel zorgen weinig hoop. „Je bent zo stil, Jacob! Wat scheelt er aan Je begint toch geen heimwee te krijgen? Verlang je naar Nieuw- lande terug Van Espen lei zijn pijp neer en keek zijn vriend meewarig aan. Het verwonderde hem allerminst, dat Ja cob zo somber en neerslachtig was. Zij woonden nu al een week in Am sterdam, en hij wist maar al te goed, wat het was, dat zijn vriend zo af getrokken en zwijgzaam deed zijn. Amsterdam telde in die dagen nog geen tweehonderdduizend inwoners, naar ik meen, maar voor onze drie was de stad aan de Amstel een we reldstad een onmetelijke, roezige bijenkorf, waarin het van de vroege morgen tot de late avond rumoerde Een stad met schilderachtige grach ten en statige patriciërshuizen, nog groter en heerlijker, dan die in Mid delburg aan kaden en binnenhaven. Een stad, die op tal van kerken en torens mocht roemen, maar die ook een ontstellend aantal sloppen en stegen bezat, waar de armoede gluur de door venster en reet, en de lieve zon maar luttele stralen wierp. In de voornaamste straten ongelooflijk mooie winkels, die aan paleizen de den denken in hun kwistige over vloed van glas en krital waar het, evenals in de grote koffiehuizen, nimmer donker werd, omdat men er de duisternis met moderne lampen bestreed, wonderbaar sterke licht bronnen, waarin men een pas ont dekte soort van olie, petroleum ge heten, brandde. En dan de grote, ruime Dam, met het fiere, massale stadhuis het meesterwek van Jacob van Campen. en door Lodewijk Napoleon tot pa leis verheven de statige Nieuwe Kerk en het woud van de masten der schepen in het Damrak, vlakbij. Het greep aan het ontroerde het was majestueus. Maar daar waren ook de talrijke kroegen in schier iedere straat, en vaak zij aan zij, waar het zo moeizaam gewonnen geld de drankduivel werd geofferd, en scha mele vrouwen en kinderen hunke rend wachtten, bij deur en raam, of vader het door rookwalm en drank verpeste lokaal nog niet wou verla ten. En dan de taal, de vaak wat lang zaam, op ietwat treurige toon uitge sproken woorden, die zo heel anders klonken, dan men op Walcheren sprak. „O, m'n liefe mins Kom eris ka- ke Op het Bickerseiland hebbe se d'r een vermaurd Relletjes, ruzies, samenscholingen, om en bij de minste kleinigheid was het een wonder, dat het ons drietal vaak droef te moede was, en zij vreesden, het in de grote stad aan het Y wel nimmer te zullen kun nen wennen De beurtschipper had hun een wo ning gewezen aan het Haarlemmer plein, dus aan de buitenkant. Het plein van toen geleek maar weinig op dat van thans, want het had zelfs nog huizen, die slechts één .verdie- Dl ft. Lull Toegelaten worden meisjes, die 6 klassen der Lagere School hebben doorlopen. voor meisjes van 15 jaar en ouder. Aangifte vóór 12 Juli a.s. bij de DirectriceMej. R. VELDKAMP, Langevielesingel 68, Middelburg. Begin September begint een nieuwe en een cursus Gezien onze ervaring van vorige jaren doet U verstandig zich nu reeds te laten inschrijven. Middelburg, Wagenaarstraat 20, Tel. K 1180/2238, Vlissingen, Paul Krugerstraat 50, Tel. K 1184/2883. Dir. I. SINKE. MIDDELBURG. Zie etalage deze week Kantoor: LANGE NOORDSTRAAT 4. Postgiro 92296 - Telefoon 2994. Dagelijks geopend van 912.30 en van 23.30 uur, Donderdags van 93.30 uur, Zaterdags van 91 uur. Zitdag te Oostkapelle (Gemeentehuis), Maandagmiddag 24.30 uur. Inleggers-kapitaal per 1 Juli 1949 5.970.234,81. Reserves per 1 'Juk 1949 632.420,55. RENTE-VERGOEDING tot 5000,— 2,25%. Dagelijkse Berekening. ping bezaten, en onze vrienden viel het buitenkansje ten deel, dat zij in een van die woningen de beneden vertrekken konden huren. Zij had den dus maar één gezin boven hun hoofd een weduwe met haar doch ter, die elke dag uit werken gingen en al deelden zij ook portaaltje, zolder en trap zij waren tamelijk vrij, en in dit opzicht bevoorrecht boven tienduizenden Amsterdammers Ja, Jacob was stil en meer in zich- zelve gekeerd, dan ooit. Hij begon reeds spijt te gevoelen, dat hij de schoonheid van het wijde, Walcher- se land moest ontberen. Hoe gaarne was hij weergekeerd, plagerijen en spot ten prijs Neen, in Amsterdam zou hij altijd een vreemdeling blij ven ook hiér wachtten hem kom - mer en droefheid dat wist hij maar al te goed. Jacob hunkerde naar wat voorbij was hij leed. En dat deden de muziekmeester en zijn dochter evenzeer, maar zij waren veerkrachtiger en verborgen leed en zorgen achter het masker der vrolijkheid al had een scherp opmerker ook spoedig kunnen ont dekken, dat hun optimisme slechts geveinsd was. Toen Van Espen zo gevraagd had, of zijn vriend soms naar Nieuwlande terug verlangde, schudde Toosje la chend het hoofd. „Maar, Vader! Hoe komt U daar nu bij Denkt U nu heus, dat Jacob de jonkheer en die brutale jongens nog eens wil zien „Och, ik weet het nietant woordde haar vader ontwijkend. „Nu, maar ik wélsprak Toosje beslist. „De meester tobt wel, en hij heeft verdriet, maar dat komt, om dat wij nog niet in de verdiensten zitten Het kan ook eigenlijk nog niet, want we zijn hier pas. We moeten een beetje geduld hebben. Ik ben het hier al gewoon, want onze woning is werkelijk prettig, en we hebben nog een deel van onze meu beltjes ook. En dan wat is het hier op het plein gezellig en druk 't Is, of ik. hier altijd gewoond heb. Willen jullie wel geloven, dat ik haast niet meer aan Middelburg denk Dit laatste was echter helemaal niet waar. Het flinke meisje zei het alleen, om haar vader en Jacob wat op te beuren. En de arme muziek meester wist dit wel Toosje's stem had zo vreemd, zo hees geklonken, en haar ogen hadden zo'n doffe, vochtige glans. „Ja antwoordde hij. „Maar zon der geld betekent dit niet veel. Ik wou, dat ik maar eens wat verdie nen kon Véél hebben wij niet, en als het op is wat dan De muziekmeester had niet al zijn meubelen verkocht het bedde- goed, een tafel, wat stoelen, de grote chiffonnière en de kachel waren me1, de beurtman meegegaan. Voor het overige huisraad had hij bijna hon derd gulden ontvangen, zodat hij met zijn vriend bijna het dubbele bezat. Want Jacob had in de loop der ja ren een paar tientjes gespaard, en de gift van de lieve Eleonore had dit bedrag aardig doen stijgen. En die tweehonderd gulden vormden hun gemeenschappelijk kapitaal, dat toe reikend was om er een tijd heel zui nig van te leven. Was het echter opgeteerd, dan Jacob scheen eensklaps uit zijn moedeloos gepeins te ontwaken. „En dat papier helpt niets Niets Niets riep hij schor. „Ik had niet met jullie mee moeten gaan Ik ben jullie maar tot last „Dat mag je niet zeggen sprak Van Espen vriendelijk. „Jij ons tot last Omdat we nog zonder ver-

de Faam | 1949 | | pagina 2