10 Speciale Prijzen DE NIJS M'burg IJl OU Stop dien hoest ABDIJSIROOP 11 SpedaU g Jemme - J 757, Wij zijn geen lid van de jfliddelburgsche Slagers-pafroonsvereeniging, 'f Slagerij J. Xeijnse, gravenstraat 10. Jelef. 54-0 voorh, Van der Kleijn, U kunt het dagelijks hooren. Het is toch maar goed dat de J Gravenstraat 10, Telefoon 540, er is! Heden verkrijgbaar het echte Zoetemelk KalfsvleeschLappen 60, Stukken 65, Fricandeau 70 cent. Alles per 5 ons. ADAMBUIJT'S DUBBELE ZEGEPRAAL Voor slechts 10 cent Sterke Kolentuit voor 37 cent. Prima Theelichten per doos 19 cent. Schuurpoeder |3 groote bussen 25 cent, Creme Kop en Schotels (modern) voor 28 cent. Kachelrekje 3-deelig 37 cent. Waterkannen (aardewerk) 49 cent. Suikerpot en Melkkan creme 35 cent. Hang Zoutpotten 18 cent. Groente-bakken 25 cent. Kachelpook en Kachel haakje 15 cent. WEET U WEL, dat de Vereeniging tot Werkverschaf fing aan Zeeuwsche Blinden, een werkplaats heeft aan de Kalvermarkt en dat U daar kunt koopen Matten, Borstels, Vegers enz. door de Blinden zelf vervaardigd Wil hier aan eens denken als ge een of ander noodig hebt en U Te koop Gehaakte Sprei 10. AKKER's versièrkle Fa. PAUL VAN SLUIJS Wat zou anders het vleesch duur worden, maar wij zullen U zoo goedkoop mogelijk helpen. Het is nu éénmaal geen tijd voor die Luxe Prijzen. Hier onze prijzen en oordeelt U zelf maar eens. De allerbeste kwaliteit wordt bij ons voor ingestaan, dat bewijst onze groote omzet PRIMA RUNDVLEESCH. PRIMA KALFSVLEESCH. Magere Lappen45 cent Magere Lappen45 cent Rib of Lende 55 cent Stukken 50 cent Biefstuk of Haas 70 cent Fricandeau 60 cent PRIMA VARKENSVLEESCH. Magere Lappen 55 cent Gehakt of Worst 45 cent Fricandeau 60 cent Varkenspooten 10 cent Dik Vet Spek. PRIMA LAMSVLEESCH. Alles per 5 ons. 45 cent 30 cent 50 cent 35 cent 40 cent Alles per 5 ons. Fijne Boeren Ham 14, 16, 18 cent per ons. Pekelvleesch 12 cent per ons, 25 cent per 1/2 pond. Heden Versche Boeren Leverworst 10 cent per 1I2 pond. Onze FIJNE VLEESCHWAREN te veel om op te noemen. Hier enkele prijzen, 15 cent per 1/2 pond BOTERHAMWORST - ROOKWORST - ROOKWORST - BLOED WORST - HAAGSCHE LEVERWORST - ZURE ZULT, alles machinaal gesneden met de allernieuwste van Berkelmachine. DOOR C. J A C O B S Z EERSTE DEEL VIII. Een gesprek, dat in een, thans verdwenen, straatje begint. Annetje heeft eenige grieven. Vina wordt geducht de les ge lezen, en de jongeheer Buijt laat weer hoo- ren, dat hij uit Brabant komt. Één van de huisjes in het Kalkstraatje was Moleman's eigendom, en op de stoep dier kleine woning stonden Machelientje en haar zuster, en zij keken elkander be sluiteloos aan. Zij hadden een bezoek aan hun oude baker gebracht, van wie zij heel veel hielden, en die, bij een ongelooflijk lage huur nog dit voorrecht genoot, dat de schilder en zijn vrouw haar heel dikwijls wat toestopten. Met dit werk belastten de meisjes zich vaak, en zij deden dit heel gaarne, omdat het hun zoo'n heerlijke vol doening gaf, de rol van lieve, weldoende feeën te vervullen. Ook nu hadden zij dezen plicht vervuld, maar het scheen hun heel wat moeite te kosten, het Kalkstraatje te verlaten, zóó lang stonden zij stil, en zóó lang duurde beider zwijgen. „Het Kalkstraatje vraagt ge wellicht. „Waar is dat Ja, lezer, het valt mij niet gemakkelijk U dat precies te zeggen, want ge zoekt het thans tevergeefs. Waar het dan was Ik wil probeeren er U iets van mede te deelen, al kan dit slechts be trekkelijk weinig zijn. Ik heb het niet meer gekend, en naar ik meen, bestaan er ook geen afbeeldingen van. Onze stad is gedurende de laatste jaren sterk uitgebreid. Waar vroeger het vee graasde, of de scherpe ploeg door de bon kige klei sneed, is thans een geheel nieuwe stadswijk verrezen. Maar er zijn ook stra ten verdwenen, hoe' ongelooflijk U dit wellicht ook schijnt. Men meene niet, dat bijvoorbeeld een ontzettende brand hier van de oorzaak was. Neen, de aanleg van het kanaal door Walcheren heeft een aantal buurten tot verdwijnen gedoemd. Het graven toch van dit kanaal heeft de toestand der stad aan de zuidzijde totaal doen veranderen, en zoo is er van den eigenlijken Blauwendijk vrij wel niets en van het oorspronkelijke Wa genplein al heel weinig meer over. Het St. Geertruidsbolwerk, het Baantje, den Slijksingel en het Slijkstraatje, den Aarden- dam, het Molenaarstraatje, de Slijk- en de Kalkstraat zoekt ge thans eveneens tever geefs. Misschien hebt ge wel eens opge merkt, hoe de Segeerssingel dezelfde boch ten als onze overige singels vertoont, en dat het bed der voormalige St. Geertruid- vest hier en daar nog wel te herkennen valt. Het Kalkstraatje, waarvan aan het begin van dit hoofdstuk sprake is, bevond zich naar ik meen, bij het nu verdwenen, eigen lijke Wagenplein, achter de tegenwoordige Teerpakhuizenstraat. We zijn nu weer op ons punt van uitgang teruggekeerd, en daar de meisjes nog altijd voor het stoepje van het kleine huisje staan, en er van hun ge wone opgewektheid maar weinig valt te bespeuren, zal het goed zijn, dat we hen een oogenblikje beluisteren. „Gaan we nu nog, of blijven we hier staan vraagt Annetje vinnig. „Wat of je vandaag hebt...*." „Dat wou ik juist aan jouw vragen", snibt het oudste meisje dan. „Je was tegen vrouw Montenberg ook al zoo stug De stumperdals je wat hebt, kun je toch wel zeggen, wat het is „O, ja." Met een driftig gebaar van haar rechterhand stopt Annetje een paar krul letjes, die wat al te dartel zijn, onder den ver uitspringenden rand van haar castoren hoed, en beide handen vervolgens zoo diep mogelijk in haar kolossale mof stekend, stapt ze snel en driftig voort. Machelientje is wel zoo goed, haar dadelijk te volgen zij heeft haar mof niet meegenomen en houdt angstvallig haar rokken op, want de straten zijn morsig van de laatste resten tot grauw vuil verworden sneeuw. Zij heeft moeite, haar zusje bij te houden. „Wat scheelt je toch vraagt ze hij gend. Annetje loopt wat langzamer nu, en van onder den rand harer hoed ziet zij Mache lientje een oogenblik aan. Een schamper, spottend lachje speelt om haar lippen. „Wil je 't weten Luister dan." Het oudste meisje geeft geen antwoord, maar er is een angstige, dringende vraag in haar mooie oogen. „Ik wou, dat we dien Buijt nooit gezien haddenzegt Annetje heftig. „Hij had beter gedaan, in Bergen te blijven. We hebben niets aan hem, niets Machelientje voelt, hoe een plotselinge, vlammende blos haar gezichtje kleurt. „Kind, jeje weet niet, wat je zegt stamelt zij verschrikt. „O, weet ik dat niet vraagt Annetje smalend. „Bijna iederen dag komt hij bij ons aan huis, en nog nooit heeft hij ook maar iets voor ons meegebrachtEen an der in zijn plaats „En de janhagel dan?" Het oudste meis je is even blijven staan, en zwaar rust haar hand op Annetje's arm. Maar zij spreekt zoo zacht, dat het schier onverstaanbaar is. „Die Janhagel Och kom, Lien Ze was van zijn vader niet van hem Weet je dat niet meer 'k Had zoo gehoopt, dat hij ons wel eens zou uitnoodigen, met hem naar een concert of den schouwburg te gaan. Vader en moeder denken nooit aan die dingen. We zijn toch jong, en mogen wel eens een verzetje hebben. Verleden week speelden ze „De Banvloek" en „Het middagmaal van Magdalena" ik zin speelde er op, waar je bij waren, weet je 't nog Maar hij scheen mij niet te willen begrijpen. Alleen kunnen wij er niet heen gaan, en aan vader behoeven we 't niet te vragen. Maar als meneer Buijt wilde Wil ik je eens wat zeggen. Lien Hij is gierigja, een gierigaard, dat is hij „Je moest je schamen, Anna Mache lientje kijkt haar zusje toornig aan, en heete tranen branden eensklaps in haar oogen. „Mij schamen roept de zeventienjarige nu. „Lientjelief, het is om te lachen Zélf vond je je leven zoo eentonig, zoo saai, en je was altijd ontevreden Wees eens eerlijk,.en zeg, dat de komst van dien schil der hierin verandering heeft gebracht, als je durftNu, zeg het maar Het arme Lientje antwoordt niet. Met gebogen hoofdje loopt zij voort, als vreest zij, dat de .grijze, vieze sneeuwbrij haar keurige halve laarsjes nog meer verontrei nigen zal. „Nee maardat is nu toch toevallig, zeg Vina Tuijmelaar verliet den winkel van den lakenkooper en kleermaker Eiff nu de winkel in manufacturen etc. van den heer A. Joziasse op den Burg juist op het oogenblik, dat Machelientje voorbij wandelde. „Och ja, zoo iets kan wel eens gebeu ren", antwoordde Moleman's oudste stroef. Maar het meisje met het vriendelijke ge zichtje scheen het koude en afwerende in Machelientje's toon en houding volkomen te ontgaan. Integendeel zij lachte blij, en vroeg hartelijk „Zeg Lienhet is al zoo lang geleden, dat je bij ons was... toe, ga eens mee Moeder en vader zullen het zoo prettig vinden, enik natuurlijk ook „OcheNu, goed dan Aarzelend gaf Machelientje toe, maar haar gelaat verried, dat ze er eigenlijk bitter weinig lust in had. „Mag ik je een arm geven vroeg Vina stil. Ze zag altijd tegen Machelientje op, die zij zoo mooi vond en zoo welgesteld wist. „Vind je dat bepaald noodig „Nee, maarVina zweeg, en haar gezichtje kreeg iets straks, iets droefs. Maar even later was het Machelientje zelf, die wat te vragen had. „Wat moest je bij Eiff doen Heeft je vader wat bij hem gekocht „Neen, meneer Buijt. Hij heeft een nieu we sluitjas laten maken, en nu ben ik we zen vragen, of hij haar van avond nog krijgt. Morgen is het Zondag. „Als je nog meer van zulk nieuws weet.." sprak Machelientje verveeld. Zwijgend liepen de beide meisjes nu voort, naar de Spanjaardstraat, waar de ex-sergeant een bovenhuis bewoonde. Maar daar gekomen, lei Vina eensklaps met een ontsteld gebaar haar hand op Lientje's arm. „Gunst sprak zij verlegen, „dat 's nu toch ook iets! Ik moet nog even naar de Wagenaarstraat, om gekleurde wol. Ik ga voor meneer Buijt een paar pantoffels maken." Die woorden waren de druppels, die de reeds lang boordevolle maat deden over- loopen. Een vlammende blos had Mache lientje's gelaat overtogen zij deed een stap achteruit, en met van verontwaardi ging trillende lippen fluisterde zij „Ik ken je al lang, Vina, maar dat je zóó bent, wist ik toch nietSchaam jij je niet, om meneer Buijt zóó in je netten te verstrikken Hoe je zoo iets durftmaar och, je hebt dat spelletje al zoo vaak gespeeld, hé Jammer maar, dat het je tot dusver zoo weinig ge holpen heeftJe zult er nu natuurlijk alles op zetten, dat het dezen keer wèl lukken zalboodschapjes doen, pantoffeltjes makenvandaag dit, en morgen dat... Vinaatje moet voor meneer Buijt onmis baar worden Bah Je bent een laag, zelf zuchtig schepsel, weet je dat wel Was maar in Ter Goes geblevenof begre pen zij daar te gauw. dat je zoo graag trouwen wil? Gelukkig, dat je nu meneer Buijt met je listig gefleem kunt overstel pen Ik walg van je." Machelientje was allengs luider gaan spreken, veel luider, dan het een keurig burgermeisje betaamt. Zij had Vina onder haar toornigen woordenvloed als het ware bedolven, en het arme meisje stond een oogenblik sprakeloos van verbazing en verdriet, over zóóveel onverdiend verwijt. Zij hadden niet gemerkt, dat de voor deur geopend werd, en evenmin gezien, dat Buijt achter hen de stoep had betreden. Dan wendde Moleman's oudste bij toeval het hoofd, en de jonge Bergenaar, wien de toornige uitdrukking van haar knap ge laat onmiddellijk opviel, vroeg „Juffrouw Lientje, waarom zijde gij zoo boos Dat staat U nikske niet goed (Wordt vervolgd) kunt U nu kennis maken met de zoo voor treffelijke kou-, griep- en pijnverdrijvende „Mijnhardtjes" (hartvormige cachets). Tij delijk proefdoosje 10 ct. Bij Apoth. en Drog. noleeren wij voor JCampe^appen, Schemer-, Sees- en Wand/ampen enz. Rebuilt-Stof zuigers en Qebruikle 1{adio-Jo esl ellen in voorraad. Jiomi IC eens zien ptoordstraai 47-^9 - iegenover postkantoor - JVC'burg KOOPJES ZIE ETALAGE Lange Noordstraat 5, tegenover Ford. Adres Veersche Singel 210, Middelburg. welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid delde nieuwe verstèrkte Abdijsiroop. Abdüsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdüsiroop nu nog toegevoegd de krachtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de ..codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdüsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeïne en daarom noemt men Abdüsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Bovenstaande artikelen altijd verkrijg- baai la de DROGISTERIJ „DE STER". Vlasmarkt 17 - Teleï. 641 - Middelburg.

de Faam | 1938 | | pagina 2