Koude Herfstavonden jül Regenkleedinghuis J. HOOFTMAN Jr., Onze Lees-BibSIotheek -- m VLASMARKT. heeft ruim 4000 Boeken. Leesüiütiteek van F. HM Jr., Langsdslit I i. Iel. 211 toe en De droom van den Meester- Kleermaker SNIP EN SNAP, DOEN II DENKEN AAN VERWARMING A. VAN ROON - Langeviele 219 - Middelburg, Haard- en Kachelmagazijn met rechtstreeksch vakkundige plaatsing en de voordeeligste prijzen. Blauwe Gabardine Jassen 13.50, 16.50, 19.75, 26.00 Blauw en Beige Gabardine Mantels 19.50, 24.50 In de beste merken als „FALGON" en „SANTEGA" voorradig. EEN MOOI BOEK VERHUISD Schuttershofstraat. IA-VANVALKEHBURQ'S' •-.LEVER" Chr, Volksbibliotheek Opening Bibliotheek. UITGEVERS: LtTTOOIJ OLTHOFF. POSTREKENING 42280, TELEF. 238 fl INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Ze heeft geen tijd om oud te worden, zegt Dora, want ze is zóó de winkel uit (EEN VERHAAL UIT DE TWEEDE HELFT DER ACHTTIENDE EEUW) DOOR C. JACOBSZ. EERSTE DEEL. VII. Wouter kleedt zich zeer zorgvuldig, en brengt een meisje thuis. Een slapelooze nacht. „Zeg, Wout", sprak Geziene den vol genden middag, „van avond komt Koosje hier. Ik heb beloofd, haar een beetje te helpen bij het naaien van haar nieuwe ja pon, want het is een vrij lastig model en zij tobt er een beetje mee. Nu zou het misschien kunnen gebeuren, dat we niet vroeg klaar zijn en daarom hoop ik, dat je haar zult willen thuisbrengen. Willem kan haar niet afhalen, want hij moet van avond werken." Ik heb U in de vorige hoofdstukken van zóóveel belangrijke personen en zaken moeten verhalen, dat ik nog geen gelegen heid vond, U een tweetal jongelieden voor te stellen, die ge eigenlijk al kennen moest. Dat uitstel hier gemakkelijk afstel wordt, behoeft ge niet te vreezen, om de zeer een voudige reden, dat ik deze nieuwe kennis sen in dit hoofdstuk ten tooneele voeren moét. Koosje Duijfvoet,1) Geziene's vriendin een zonderlinge naam, maar dat kan ik niet helpen woonde samen met haar broer Willem in een klein, laag huisje aan het eind van de Seisstraat. De jonge man werkte als knecht bij den kok en pasteibak ker J. D. Bosse, die in de Korte Giststraat verblijf hield, en daar het baantje van pas teibakkersgezel niet rijk aan ruime verdien sten was, leefde hij zeer eenvoudig, met zijn zuster, die het huishouden verzorgde, en als verstelnaaister er nu en dan een paar schellingen wist bij te verdienen. Willem en Koosje hadden geen ouders meer. Hoe het kwam, dat de laatste vriend schap met Geziene gesloten had Wel, de meisjes zaten in de Oude Kerk2) altijd naast elkander, en zoo langzamerhand ver trouwelijk geworden, en uit die wederzijd- sche genegenheid was een hechte vriend schap ontstaan. Dien avond was Wouter later klaar met zijn werk, dan hij gedacht had. Het was zelfs al over negenen. En daar hij Geziene beloofd had, haar vriendin te zullen thuis brengen, moest hij zich met spoed gaan verkleeden. Het is altijd goed, als een jongmensch zich zoo netjes mogelijk kleedt, zonder zich nochtans aan een buitensporige pronkzucht te buiten te gaan, maar voor een jeugdig kleermaker is dit in de eerste plaats een vereischte. Ik weet niet, of men het woord reclame in dien tijd al kende, maar dat een mensch de oogen niet in den zak heeft, wist men wél, en de oude Heckmans placht dan ook vaak te zeggen „We moeten ons goed kleeden, jongenlief Eenvoudig, maar -in de puntjes De menschen zien dan, dat we ons vak verstaan Ge hebt ongetwijfeld wel eens een af beelding van de heerenkleeding van dien tijd gezien, en daarom wil ik U Wouter's kleedij maar niet in détails beschrijven. Één onderdeel van zijn toilet wil ik echter niet voorbijgaan - de pruik. Het was nog in den z.g. „Pruikentijd". Misschien weet ge, dat er in die dagen in ons vaderland op velerlei gebied een geest van naargeestige slapheid heerschte, zoo dat men met de benaming „Pruikentijd" dié periode uit onze geschiedenis bedoelt, waarin de energie bedenkelijk geluwd, maar de gemakzucht daarentegen onrust barend toegenomen was. Het was in den „Pruikentijd", zooals ik zei, maar ik wil nu slechts zeggen, dat het nog in den tijd was, dat elke man een pruik droeg. Zelfs ver in de tweede helft van de achttiende eeuw meende men, dat het een bewijs van buitengewoon ontwik kelden smaak was, zich het haar heel kort te doen afknippen, en het hoofd dan te bedekken met een pruik van menschen- ofgeitenhaar. Zóó deed men, in de steden althans. Ik heb nimmer kunnen ont dekken, dat de boeren ook zoo dwaas waren, die ongezonde mode te volgen. De tijd van de groote pruiken echter was voorbij en Wouter droeg dan ook een z.g. staartpruik. Die staartpruiken noemde men ook wel étagepruiken, omdat zij, terzijde van het hoofd, een aantal krulrollen, étages of batterijen hadden. Het hoofdtooisel ein digde in een staart, en die staart bevond zich in een haarzakje, fijn bewerkt, en liefst van een zeer kostbare stof. Bij het loopen, dartelde dit zakje parmantig op en „Ja, Koosje", sprak Wouter, terwijl zij samen de vrijwel pikdonkere Seisstraat in sloegen, „je zult mij misschien niet geloo- ven, als ik het zeg, maar ik zal het Zondag niet prettig hebben „Wel, waaróm zou ik dat niet geloo- ven antwoordde het aardige blondje met een lach. „Moet je een visite maken, die je vervelend vindt De vroolijke jonkman begon luidkeels te lachen. „Neen, Koos, gelukkig nietVisi tesbr Ik kan er wel van rillen." „Zoo sprak het meisje opgewekt. „Me dunkt, dat je, als je Gezien een enkele maal bij ons komt afhalen, nog al gemakkelijk zitVind je 't dan niet vervelend, óns een bezoek te brengen „Heelemaal niet, Koos „En waarom niet, als ik vragen mag „Wel, omdatMaar Wouter scheen een oogenblik te aarzelen. „Ik zal een na ren Zondag hebben, mejuffrouw besloot hij op treurigen toon. „Hè, mejuffrouwwees toch zoo flauw niet Ziezoo, we zijn er haast Koosje's aardig gezichtje stond een beetje teleurgesteld, maar het was te donker, om het te zien. Bij de hooge stoep voor het kleine huisje bleven zij even staan. „De vorige Zon dagen heb ik in de Oude Kerk van Ge ziene's plaats gebruik kunnen maken, om dat zij ziek was, en ik vond dat heel pret- tig." „Vond jij dat prettig vroeg het meisje ontdaan. „Foei, dat is niet mooi van je, Wouter „Dat zij ziek was, niet natuurlijk wél, dat ik haar plaats gebruiken kon Wat dit verschafte mij het voorrecht, naast een al leraardigst „Wouter, houd op Je bent verschrikke lijk flauw „Naast een alleraardigst meisje te zit ten ging de jonge Heckmans onvervaard voort. „Maar Geziene heeft mij nü al ver teld, dat zij Zondagmorgen Ds. 's Grave- zande3hooren wil, en daar hij toevallig in de Oude Kerk preekt, zal ik het bijzijn van dat lieve meisje „Kom je nog binnen Het blonde meis je vertoonde eenige teekenen van onge duld. „Willem is al thuis, want ik zie, dat er licht brandt. Maar neen, dat 's waar ookje maakt niet graag visites, hé Nu, Wouter, bedankt, dat je mij thuisge bracht hebtIk vond je anders heelemaal niet aardig, hoor Maar toen zij een oogenblik later naar binnen gegaan was, opende zij zoo zacht mogelijk de deur, om hem, dien zij zoo vreeselijk onaardig vond, nog even na te kijken. „Lieve, lieve vrouw, je moet niet boos zijn Het is maar voor één nachtje slechts!" Heckmans greep de rechterhand van zijn vrouw en drukte er een vurige kus op. „En ik zal heel voorzichtig zijn, als ik den haard aanmaak Maar het boek, het kost bare geschenk van mijn besten voorvader, moét ik drogen, lieve Mie Ik heb er over dag geen tijd voor. Één nachtje slechts „Ik heb je al eens gezegd, dat je nog een groot kind bent, niet waar ant woordde juffrouw Heckmans met haar zonnigen lach. „Ga jij je gang maar, hoor, Jacob (Wordt vervolgd) dige gerechtsgebouw, toen het woonhuis van Mr. Johan Adriaan van de Perre, Heer van Nieuwerve en Welsinge. De kerk werd in December 1832 met den toren voor 19.300 verkocht en in 1834 afgebroken. De zeer oude kerk bestond reeds in de dertiende eeuw. 3) De Ned. Herv. Gemeente telde toen twaalf predikanten. Adrianus 's Gravezan- de, eerst tot notaris opgeleid, was predi kant te Middelburg van 17491787. Hij werd in 1757 te Amsterdam beroepen, maar hij wees dit beroep van de hand. De stads- regeering was met deze weigering zóó in genomen, dat zij den geliefden redenaar en historiekenner 800 schonk. Ds. 's Grave- zande woonde in de Bogardstraat. Duijfvoet een voorbeeld van een oudtijds in Middelburg voorkomenden ge- slechtsnaam, dien niemand waarschijnlijk nog bekend zal zijn. 2) De Oude- of St. Pieterskerk stond op het Hofplein, tegenover het tegenwoor- SnipJe weet Snap, dat kinderen graag nadoen, wat ze grootere broers of zusters of oudere menschen zien doen. SnapDat is bekend en ze doen dat soms opmerkelijk aardig. Snip Zeker, en zoo zal het je niet ver wonderen, dat nu er oorlog is tus- schen Italië en Abessinië, school jongens vorige week besloten oor logje te gaan spelen, maar het is niet doorgegaan. Snap Kwam de meester tusschenbeiden Snip Neen, er deed zich iets anders voor. Toen de rollen verdeeld moesten worden, wilde niemand der jongens de rol van Italië op zich nemen. Ze wilden allen Abessinië zijn. En zoo ging deze namaak-oorlog niet door. SnapDat is aardig. De sympathie was dus wel voor Abessinië. Nu ook daarin geven ze geloof ik aardig de meening van nagenoeg heel de wereld weer. Deze door Italië op gedrongen oorlog wordt algemeen veroordeeld. SnipOver Abessinië wordt uiteraard veel geschreven en gesproken in deze dagen. Italië noemt Abessenië achterlijk en onbeschaamd. Maar intusschen las ik gister iets over gebruiken in dat land, waar zelfs beschaafde staten wel iets van zou den kunnen overnemen. Snap: Wel zoo, wat is dat? SnipB.v. wanneer een misdadiger op heeterdaad wordt betrapt, is de be handeling van die strafzaak bizon der kort. De rechter velt onmid dellijk vonnis en dit wordt ook oogenblikkelijk voltrokken. SnapDat zou in Nederland al heel wat kosten sparen als men overnam om zoo snel recht te spreken. Snip Zoo is er nog een heel aardig ge bruik. Als iemand een ander aan klaagt, worden de kleeren van kla ger en beklaagde aan elkaar ge knoopt. Eerst als hun zaak is af- geloopen, worden zij weer losge maakt. Tot zoolang eten, loopen en slapen de beide vijanden bij el kaar. 't Is een paardenmiddel, maar het helpt in veel gevallen. Gewoon lijk komen daardoor de partijen reeds vlug tot een vreedzame op lossing om de vrijheid terug te krij gen. Snap Het is wel primitief, maar daarom wekt het toch wel onze belangstel ling. Echter, in veel opzichten is Abessinië nog een achterlijk land. SnipDat kwam b.v. aardig uit eenige jaren geleden. Toen werd het post kantoor te Addis Abeba verplaatst van een leelijke barak naar een nieuw gebouwd huis. Dat was zoo'n gebeurtenis, dat het keizerlijk paar en het geheele diplomatieke corps er bij te pas kwam. In een zaal van de eerste verdieping werden geest driftige redevoeringen gehouden over den vooruitgang van Abessi nië. Maar de architect waarschuw de, dat er niet te veel menschen in die zaal mochten, want het kon dan wel eens instorten. Dus werden het heerscherspaar met de diplomaten eenvoudig opgesloten, om het bin nendringen van andere gasten te beletten. SnapJa, maar zoo'n geval kan je ook an ders meedeelen. Dit komt zeker uit Italiaansche bron Als hier in Ne derland een gebouw wordt inge wijd, wordt tijdens de inwijding Jan Publiek ook niet toegelaten. Zelfs - J mi Onze sorteering in Haarden en Haardkachels zoowel in onafbrandbare Pyrofixlak als in Emaille uitvoering is buitengewoon. Speciaal noemen wij de TAYLOR HAARDKACHEL, waarmede U voor 10 cent per dag Uw kamer verwarmen kunt en de SUCCES met ingebouwde Bordenwarmereen heerlijke practische onaf- brandbare Haardkachel voor de huiskamer. Aanbevelend, verschaft U een prettige Middag 'n gezellige Avond U vindt bij ons steeds 't allernieuwste, leesprijs 10 ct. per deel en per week. niet bij de opening van een ten toonstelling Snip Dit wilde ik je nog voorlezen over Abessinië en dan van dit onder werp afstappen. Bij eenvoudige rechtszaken, wordt een rechter door een der partijen gekozen uit het publiek. B.v. twee mannen vechten met elkaar en één roept een arge- loozen voorbijganger toe wees gij mijn rechterHet kan heel goed zijn, dat deze er niets mee op heeft, maar dat helpt niets. De oproep wordt in Naam van den Negus her haald en het is burgerplicht er aan te voldoen. De rechtszitting heeft onmiddellijk plaats. Een steenhoop is zeer ge schikt voor rechterstoel. De geïm proviseerde rechter hoort beide partijen geduldig aan. Dat kan uren lang duren. Want de Abessiniërs zijn welsprekend en met vuur ver dedigen zij hun zaak en hun mee ning. Tot voor kort waren er geen advocaten in dat land. Ieder was zijn eigen advocaat en dat was in derdaad aan ieder wel toever trouwd, althans wat den woorden rijkdom betreft. In de meeste geval len is thans nog ieder zijn eigen ad vocaat. Na de pleidooien der par tijen en de ondervraging der getui gen, doet de „rechter" uitspraak. Aan die uitspraak heeft men zich zonder meer te onderwerpen. Snap Dus geen hooger beroep SnipNeen, alleen als de zaak blijkt te ingewikkeld te zijn, wordt zij naar een beroepsrechter verwezen. van ZUSTERSTRAAT naar M. SCHUIT, Schoenmaker. DAMESGroote keuze Manteltjes met bijpassende Hoedjes, Slobbroekjes, Eskimo Pakjes en de nieuwste Doopjurkjes en -Pakjes, zware Wollen Babykeepjes enz. MEJ. POPPE, Gravenstraat 313, Middelburg. MIDDELBURG. Uitgifte van boeken des Zaterdags van 7 tot 9 uur en des Woensdags van 7 tot 8 uur in de Consistorie van de Noorderkerk, Bogardstraat. BETAALT NIET LANGER die hooge prijzenDe Slagerij van J. LEIJNSE, Gravenstraat 270, Telefoon 540, M'burg is wederom ruim voorzien van de aller beste kwaliteit en toch de laagste prijzen. Komt zien en overtuigt U

de Faam | 1935 | | pagina 1