NIEMEIJER'S MPT Ontwikkelen en Afdrukken illl Firma J. A. PIETERS Bier, Limonades, Wijnen en Gedistilleerd. 2 groote fl. Limonade Aan de Leden. (donderdagavond) Coop. „DE Coop. „DE u.a. u.a. Fotohandel v. d. B0UDT Co., Veersche Singel 19 voor 25 cent. EEN HART VOL LIEFDE SNIP EN SNAP. Groot sportmodel Izi Kampeerstellen, Ned. Fabr. 5.25. Primusstellen vanaf 3.25. Stereliseerglazen „Premier" 1 L, glas 23 cent. Bonenmolens 2 gaats vanaf 79 cent. A. VAN ROON - Langeviele 219 - Middelburg. Zo goed als nieuwe Handwasmachine m. Wringer 22.50 Als nieuwe Mangel l 23.50. Gasfornuizen, Stofzuigers, Koelkasten, Huish. Art. enz. iilllllhMhi liuiil NUTSSPAARBANK BOGARDSTRAAT D 51 MIDDELBURG. Bovengenoemde Coöperaties deelen aan haar leden mede, dat tot morgen nog gelegenheid is tot het in" leveren van formulieren voor het Goöp Kinderfeest. De Bestaren. DEZE MAAND JOH. A. JULIANUS INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Ze geurt je tegemoet, zegt Dora, en ze smaakt naar meer. abf&Q enfllt&z DOOR C. JACOBSZ Tweede deel. IX. Een hoofdstuk, dat behalve een en ander over het bewaarschoolonderwijs in die dagen, een gebeurtenis bevat, waarop misschien, slechts weinig lezers hebben gerekend. „Je doet er ons een groot plezier mee", sprak Ladenberg met een zucht. „We moe ten de huur betalen, en dan houden we precies twee kwartjes over. Enfin, met een beetje zuinigheidDe schoenmaker zuchtte weer en keek met een mistroostig gelaat naar het beduimelde opschrijfboek je, dat open op zijn werktafel lag, en een groot aantal namen, met getallen er achter, liet zien. Ladenberg was een schoenmaker, die bij ieder in de buurt goed aangeschreven stond. Hij kende zijn ambacht in de punt jes en het leder, dat hij gebruikte was van een zoodanige kwaliteit, dat men op een paar door hem aangebrachte zolen min stens zes maanden loopen kon. Maar het was niet de soliditeit van zijn werk alléén, die hem tal van klanten ver schafte. Hij maakte het den menschen nooit moeilijk. Was men door ziekte of werk loosheid niet in staat, de reparatiekosten in ééns te voldoen, dan kon men hem met een dubbeltje of een stuiver per week be talen. Maar de laatste weken had de goede man slechts weinig ontvangen, zoodat hij met vrouw en kinderen gebrek begon te lijden. Hij had vrouw Kwakaas daarom een gulden ter leen gevraagd en zij had er geen oogenblik aan gedacht, hem dien te weigeren, want het was niet de eerste maal, dat hij in zijn geldverlegenheid haar hulp had gezocht. Ladenberg voldeed zijn schuld altijd zoo spoedig mogelijk. „Wat is nu één gulden vroeg de stoe re vrouw vriendelijk. „Ik zal je er twee geven. Maar jij moet mij óók een ge noegen doen. Toen ik gisterenavond in de schemering met Jantje op mijn schoot bij het raam zat, heb ik een groote rat zien loopen. Ik heb nog een oude klem in de kast, en daar ik zooeven een ons kaas ge kocht heb, zou ik je willen vragen Als ik de korst er af snijdzet je de klem dan eens Ik durf dat niet zoo goed." „Pietje Pietje Ladenberg begon har telijk te lachen. „Een vrouw als jij, die zoo geweldig sterk is, is bang om haar vingers te bezeeren Maar 't is goed, hoor snijd de korst maar van de kaas en als we dien kwaden sinjeur vangen, bak je pannekoeken, hé Vrouw Kwakaas lachte eens en ging, door haar buurman gevolgd, de kamer uit. Een paar minuten later stónd de klem. „Ik moet je nog eens wat vragen", be gon vrouw Kwakaas, toen beiden op de bleek stonden. „Heb je nog even tijd ..Zeker, bure." Ladenberg haalde zijn tinnen tabaksdoos te voorschijn en stopte zijn kort, zwart doorrookt steenen pijpje. „Mijn vrouw is om een vijfkop aardappels daar moeten we 't morgenmiddag met ons achten maar mee doen en de kin deren spelen met het mooie weer nog bui ten. Jansje kuiert met onzen jongste in de straatik kan dus wel een oogenblikje luisteren, Pie „Ja, zie jeDe vrouw dacht nog even na. „Mevrouw Sprenger op den Dam „De vrouw van den majoor bij de schut terij „Ja. Zij heeft een werkvrouw noodig, twee dagen in de week. Ik ben naar haar toe geweest en zij wil mij graag hebben, maar „Je hebt op die manier te véél werk, hé Ladenberg blies een groote rookwolk uit en schudde dan ernstig het hoofd. „Och, te veel, te veelHet zou er wel bij kunnen. Ik ben sterk en zoo gezond als een visch. Twee dagen van veertig cents maken samen zestien stuivers. Denk niet, buurman, dat ik het er op toeleg, al lemaal geld bij elkaar te schrapen. Ik wil het voor Jantje doen. Hij zit aan de tafel en je hoort hem niethij knipt poppen van oude kranten. Dat heb ik hem geleerd. Nu, voor zoo'n lieven jongen doe je alles, niet waar 's Morgens een uurtje vroeger op en 's avonds een uur later naar bed het komt best voor elkaar. Maar ik zou hem naar de bewaarschool moeten sturen, als ik weg ben. En daarom zou ik je willen vragen, of een van je kinderen hem dan 's morgens en 's middags zou mogen halen. En misschien mag hij dan wel een aardap peltje meepeuzelen ik geef je dan iedere week drie stuivers." „Dus jij zou dan, als ik je goed begrijp, twee dagen voor vijf en zestig cents moe ten werken antwoordde de schoenmaker. „Hoor eens, Pie, je kunt hem, wat mij be treft, de heele week naar de bewaarschool sturen, zoodat hij iederen dag bij ons aan tafel zit, maar je betaalt geen duit Wel foeiGeld vanjou aannemen Hoe kom je er bij Naar welke bewaarschool wou je hem sturen." „Wel, naar die van de stad Het was in dien tijd met het bewaar schoolonderwijs niet al té best gesteld. En toch had dit alle redenen van bestaan. Veel meer dan thans, waren bijna alle huwelij ken rijk met kinderen gezegend. Het is U reeds bekend, dat vele vrouwen genood zaakt waren, door uit werken te gaan of voor de meergegoeden te wasschen, de schrale inkomsten van haar echtgenoot te vermeerderen. De nog niet-schoolgaande kinderen waren daartoe echter vaak een onoverkomelijke hinderpaal. Het was dus voor vele moeders een ware uitkomst, dat in 1837 van stadswege een bewaarschool in de Heerenstraat werd op gericht. En dat die school in een geweldige behoefte voorzag, blijkt hieruit, dat er al spoedig meer dan tweehonderd kindertjes een plaats hadden gevonden. Voor onge veer een honderdtal werd een jaarlijksch schoolgeld van 3.betaald de overigen waren gratis toegelaten. De leiding der school berustte bij Mej. Cornelia Hendrina Hamakers. Hoeveel helpsters zij wel bezat, kan ik LI tot mijn spijt niet meedeelen, maar véél zullen het er niet geweest zijn, omdat men in dien tijd een leerlingenaantal van 80 a 100 per leerkracht niets buitengewoons vond. Noemde men deze inrichting ook een be waarschool zij verdiende toch in zeke ren zin den naam van Fröbelschool, om dat er bij het onderwijs wel eenigszins met de leerwijze van Fröbel rekening gehouden werd. Want er bestonden ook nog andere be waarscholen, wier „matressen" echter van den grooten opvoedkundige nooit of te nimmer hadden gehoord. Hun scholen of juister gezegd kamers nu waren kinderbewaarplaatsen in den waren zin des woords de kinderen werden er bewaard, maar veel meer ook niet. Men trachtte hen wel op allerlei manieren bezig, en zoet te houden, doch dit mislukte maar al te vaak. Ik wil U dit met één voorbeeld aantoo- nen, waarvan de waarheid boven eiken twijfel verheven is. Den naam der „school- matres" noem ik U echter liever niet. Een weduwe bewoonde met haar doch- ter een groote voorkamer. Die dochter was naaister van beroep, terwijl haar moeder, tegelijk met haar huishoudelijke bezighe- i den, de functie van bewaarschoolhouderes vervulde. Een twintigtal kinderen zat rond twee oude tafels een ronde en een vier kante deels op twee banken, deels op wankele stoelen. Wat zij zoo den heelen dag uitvoerden, weet ik niet precies, maar de dochter naaide, en de hoofdbezigheid der moeder was het huishouden. En zoo gebeurde het, dat een der leer lingen op een Vrijdagmorgen een pan met erwtensoep van de kachel stootte, zonder noodlottige gevolgen, gelukkig terwijl den daarop volgenden Maandag een kleine woelwater in een tobbe vol zeepsop viel. „Neen, buurman, ik behoor niet tot dat soort menschen, die probeeren alles maar voor niets te krijgen, terwijl zij heel goed kunnen betalen. Ik qeef dus drie qulden. Maar De goede vrouw zweeg opeens. Zij tril de op haar beenen en haar blozende ge laatskleur was als bij tooverslag verdwe nen. „Ladenberg kreet zij schor, terwijl haar bevende vinger op de ramen der ka mer wees. „Zie Zie De schoenmaker keek in de aangewezen richting. Er was een man in de kamer, die Jantje in de armen hield, hem onstuimig aan zijn borst drukte, en het kindergezicht je met kussen overdekte. Vrouw Kwakaas stond als aan den grond genageld. „Ladenberg riep zij hijgend, „datdatdat is „Gutteling was het kalme antwoord. (Slot volgt) Snap Snip Snap Snip TELEFOON 330. I!) lllliia |j||H||| HEM j|IHE|| hiBHil llllllli AANGESLOTEN BIJ HET NEDERLANDSCH SPAARBANK-BUREAU. ELKEN DAG GEOPEND VAN 10—1 UUR, DONDERDAGS VAN 10—12 UUR EN 1—2 UUR, WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND VAN 7—8 UUR. RENTE 3 RENTEVERGOEDING PER DAG. Sedert jaren gelegenheid tot betaling van belasting door tusschenkomst der Spaarbank, sinds 1 Januari 1926 dito van schoolgelden. Inlichtingen hieromtrent en omtrent Spaarbusjes, het ontvangen van traktementen en pensioenen per giro Spaarbank No. 92296 worden gaarne verstrekt. Bonjour Snip. Dat is waar ook Wat is waar ook. Je zou me vertellen wat er naar jouw meéning met ons Dok kon gebeuren. Inderdaad. Nu, mijn plannetje is niet geheel origineel. Ik heb zoo langs mijn neus hooren waaien dat men in een andere Zeeuwsche stad in studie heeft het maken van een nieuwe zwaaihaven en een nieuwe vaste brug op de plaats van de oude beweegbare. Snap Wat hebben wij daarmede te ma ken SnipEensdeels niets. Anderdeels trof me de overeenkomst met ons geval. De oude havenkom, die daar te klein is, zou, als ik juist gehoord heb, watersporthaven moeten wor den. Snap Maar kerelOns deftige dok SnipHa, je begrijpt waar ik heen wil. Daar lijkt me ons deftige dok juist geschikt voor. De beoefening der kleine watersport neemt hand over hand toe. Snap Dat is waar. Maar hoe dacht je het Dok vol te krijgen met kanootjes, en hoe kom je er bij Snip Allemaal punten van belang. Ik was ook nog niet klaar. Zooiets vraagt natuurlijk de noodige organisatie. In bovenbedoelde gemeente laat ik het maar zeggen, ik meen Goes, heb ik gezien hoe men daar eenigen tijd geleden gemeentelijke sportter reinen heeft aangelegd, maar gelijk tijdig samenwerking met en tus- schen de belanghebbende vereeni- gingen zoo stimuleerde dat de ex ploitatie zeer meeviel. Waarom zou in dien geest het idee van Middel burg met een watersporthaven niet te overwegen zijn Daarbij komen natuurlijk organisatorische kwesties aan de orde als het verband met de betreffende vereenigingen, het stimuleeren tot oprichting daarvan en technische kwesties als het op eenvoudige manier aanbrengen van plankieren boven de waterlijn, en de doorvaarthoogte onder de nieu we brug voor kleine jachten met gestreken mast. Snap Jammer voor jouw idee dat die brug niet geopend zal kunnen worden. SnipInderdaad. Dan zou onze water sporthaven ook als ligplaats voor de grootere jachten kunnen dienen, 't Is mogelijk dat de brugkosten dan te hoog zouden worden, maar een kleine basculebrug met geringe doorvaartbreedte zou in het plan van een organisatie als ik bedoel, toch te overwegen zijn. Met een pittige afdeeling „vreemdelingen reclame" moet toch nog wel wat te trekken zijn. Het moet prachtig zijn vanaf dit punt onze stad bin nen te varen, en wat een keurig „terrein" zou tenslotte dat deftige Dok voor kleine watersportwed strijden kunnen zijn, ook tevens al weer .als vreemdelingenpleister. Al les bij elkaar moet hier met goeden wil dunkt me wel wat te bereiken zijn onder vigeur, en met stimulans van ons gemeentebestuur. Snap Dus vreemdelingen-industrie SnipZoo zou je het kunnen noemen. Je kunt dit plannetje desgewenscht ook zien als onderdeel van, om een modewoord te gebruiken, een „ge ordend" plan tot exploitatie van Middelburg als vreemdelingenstad. Snap Nou, nou, wie had gedacht dat jij met zulke ideeën rondliep Je ent housiasme werkt aanstekelijk. Je zou me bijna bewegen ook te gaan peddelen. Snip Bij voorbaat succes 1 Snap We hadden het daar over het aan wakkeren van vreemdelingenbezoek naar onze goede stad. Snip Ja, zulk een bezoek kan niet aan trekkelijk genoeg gemaakt worden. Snap Jammer, dat een rit per autobus van Middelburg naar Domburg niet warm aanbevolen kan worden. SnipO, dus jij vindt ook dat die bus veel te hard rijdt SnapWel, dat ritje is geen genot. Je kunt niet rustig genieten van de schoone omgeving, wat voor vreem delingen buitengewoon jammer is. Snip Waarom moet die afstand met tel kens stoppen binnen het half uur afgelegd worden Snap Het krachtig remmen bij zoo'n vaart op verschillende stopplaatsen is al heel onaangenaam. Snip Zeer aan te bevelen is een rondrit MiddelburgDomburg. Per tram is het genotvol en doet dan de bus- rit maar met tegenzin Snap Ja, maar over dat harde rijden en het tegen elkaar schudden wordt veel geklaagd, dus moest daarin verandering ten goede worden ge bracht. Snip We zullen hopen, dat de algemeene klacht gehoor vindt. Wat geeft het nu toch of die tocht 10 minuten langer duurt Snap Zeg, nu we Domburg genoemd heb ben, schiet me nog iets te binnen waar ik je meening over zou willen vragen. Snip Laat eens hooren. SnapHet baden in Domburg op het of- ficieele badstrand kost 45 cent. Vindt jij dat niet veel te hoog En zou als de prijs bijv. op 25 cent gesteld werd, niet meer geld ge beurd worden Snip Stellig Voor een gezin, bestaande uit 4 of 5 personen, loopen deze kosten veel te hoog op. In de dui nen je ontkleeden is vanzelf minder aangenaam en bij lager tarief zou dit ongetwijfeld minder geschieden. SnapOch, och, wat roept er nog veel om verandering, om verbetering VLASMARKT K 150 MIDDELBURG is je ADRES voor Tevens het beste adres voor leveren wij U een Kamer, belegen met Zeil, Linoleum of Tapijt bijna voor niets. Karpetten prima, steeds aparte dessins en prijzen laag. Gordijnstoffen zeer voordeelig en Gor dijnen worden deze maand gratis gemaakt. Het bekleeden van Uw Zitmeubelen wordt aan lagen prijs uitgevoerd. Ons werk is genoeg als solied bekend. Gaarne bereid ten uwent te komen of bel U No. 58 op. Beleefd aanbevelend, Langeviele K 211 Middelburg

de Faam | 1935 | | pagina 1