Schoenenhuis „DE MAGNEET" DEKEN RECLAME! 4.48 1.09 2.49 6>8 2.19 Manufacturenhdel vl Firma Bouman. iet bij de pakken neerzitten U VINDT IN de grootste sorteering en goedkoopste prijzen f 2,95 ZIE DE ETALAGE A 98 DE OUDE SNIP EN SNAP* Kleine advertentiën van 1*6 regels l 0*60* HAARDEN, HAARDKACHELS, FORNUIZEN koopt men het beste bij A. v. ROON, Langeviele 219, M'burg Gevonden Voorwerpen. Middelburg - Goes - Vlissingen Terneuzen - Sluis O.49 1.68 5.49 Nog slechts enkele dagen prijsbonnen. Molton Dekens, flinke maat, slechts Fantasiedekens, diuerse kleuren 160 x 210 Wollen Lits jumeaux Dekens 190 x 230, thans 2-pers. gematteerde Dekens, diuerse mooie kleuren Wollen Wiegdekens, mooie kleuren slechts Gematteerde Zijden Ledikantdeken, diuerse tinten Extra maat 2-pers gematt. Deken, mitte uulling Chique Zijden Damast Deken, groote maat Wollen Ledikant Deken, extra zmare kmal. De Zakendoenden in Middelburg vinden in ,,De Faam" een blad van groote en uitstekende publiciteitswaarde, dat hen gaarne in hun verkoop zal steunen. „DE FAAM" wordt gelezen door alle huisgenooten in 6000 gezinnen. ,,De Faam" heeft het publiek. DOOR C. JACOBSZ. V T O O L ïe Schaam je Gek, ben je Hoor je v i vy jm Gek Gek Ggk D_r XIV (Slot) Na duisternis licht. „Smaakt de soep, manlief vroeg juf frouw Dorland. Haar echtgenoot legde zijn lepel neer, keek haar boosaardig aan, maar sprak geen woord. Soep Brrr Meneer Dorland ril de, en met een gelaat vol afschuw schoof hij het bord met het geurige, dampende vocht zoo ver mogelijk van zich af. Soep hij kon geen soep meer zien, veel min der eten. En toch was hij op soep verbazend dol geweest. Al maanden lang had hij deze spijs op zijn nadrukkelijk verlangen min stens driemaal in de week gegeten, en het was dus wel heel vreemd, dat hij er nu opeens zoo'n afkeer van gekregen had. Stond ze hem wellicht plotseling tegen Ik zal het U zeggen. Een half jaar ge leden was de geleerde schrijver in de gang van het gerechtshof Mr. De Blauw gepas seerd, juist toen deze met een collega stond te praten. Natuurlijk zou meneer Dorland voor niets ter wereld voor luistervink heb ben gespeeld, maar in het voorbijgaan spitste hij toch de ooren, en terwijl hij uitermate beleefd groette, hoorde hij Noortje's bewonderaar zeggen„Ja, dat soepje van gisterenavond was voortreffe lijk Trouwens met soep kunnen ze mij wel vangen Meer had de brave man niet vernomen, maar het was genoeg geweest. En thuis gekomen, had hij zijn vrouw onmiddellijk verzocht, voortaan heel dikwijls soep te eten, en er bovendien voor te zorgen, dat Nora in den kortst mogelijken tijd de be reiding van dit kostelijke gerecht in de puntjes leerde. Hij had zijn vrouw zelfs een rijksdaalder ter hand gesteld, om een paar degelijke kookboeken te koopen. Ge merkt dus, dat den heer Dorland, die zoo veel vreemde zegswijzen kende, het Ne- derlandsche spreekwoord, dat de weg naar het hart van een man door de maag leidt, óók niet vreemd was. Ge zult dus nü wel begrijpen, dat de waardige man na het gebeurde van den laatsten Vrijdag een geweldigen afschuw van soep gekregen had, en dat het de goed bedoelde vraag van zijn vrouw was die den emmer had doen overloopen. Meneer Dorland roerde zijn eten niet meer aan, en staarde grimmig voor zich heen. Na den bewusten Vrijdagavond waren heel wat woorden gewisseld, die niet van de aangenaamste waren. Het had zelfs bitter weinig gescheeld, of de waardige vader had zijn dochter een paar klinkende oorvijgen toegediend, en alleen moeders tusschenkomst had dit voorkomen. Eerst dezen morgen was Dorland's stemming een ietsje milder geworden, en het spreekt dus vanzelf, dat zijn vrouw zich haastte, hem in alles ter wille te zijn. De uitgave van zijn woordentolk, het plan, dat hem na Noortje's huwelijk, het meest ter harte ging daar moest zij van spre ken, dat zou hem bevallen En daarom begon zij argeloos en zoo vriendelijk mogelijk „Zeg eens, Piet, weet je nu al, bij wien je je vreemde woorden laat drukken Onhandiger vraag had de goede vrouw niet kunnen doen. Men moet weten, dat de groote geleer de, ten einde zijn smart en teleurstelling een weinig te vergeten, des Zaterdagsmid dags naar een boekdrukker was geweest, en dien zijn volledige verzameling van woorden en uitdrukkingen had laten zien. De uitgever had hem wel niet uitgelachen, maar hem heel beleefd, schoon in ondub belzinnige bewoordingen te verstaan ge geven, dat er aan zoo'n werk nu juist geen dringende behoefte bestond, en bovendien, dat drieduizend woorden zoo goed als niets waren. En meneer Dorland was heengegaan, bevend van woede en teleur stelling, maar hij had er niets van gezegd. „Zwijg, uilskuiken beet hij zijn vrouw toe, en "dit gezegd hebbende, richtte zich tot Nora, die, met gebogen hoofd, zwijgend haar soep nuttigde. „Je zult be grijpen, Nora, dat ik mij den vervolge van al je handelingen nauwlettend op de hoog te houd, niet waar? Voortaan zal mijn vaderlijk gezag je zelfs in de allerkleinste kleinigheden tot een wet zijnHet laat zich niet twéémaal met voeten treden En daarom zal ik je van avond zeggen, op welke wijze je die twaalfhonderd gulden beleggen zult." Het arme meisje werd doodsbleek bij deze woorden en van schrik liet zij haar lepel vallen. „Wat is er vroeg meneer Dorland scherp. „Vaderikik." Nora stotterde van angst. Maar plotseling echter wist zij zich te beheerschen, en haar vader dapper in de oogen ziende, begon zij te spreken, zacht, heel zacht, maar duidelijk en ver staanbaar. De waardige geleerde liet haar echter niet voortgaan. „Zwijg schreeuwde hij, schor van woede. Dan sprong hij met een vaart overeind, snelde op Nora toe, en vatte haar ruw bij de schouders. „Gekkin brieschte hij, buiten zich- zelven van kwaadheid. „Hoe durf je Hoe durf je Je bent gek, gek En terwijl hij het snikkende meisje als een dolleman heen en weer schudde, siste hij „Gek ben je Gek Dat je mij dat aandoetSchaam „Neen maar, dat is nu toch verschrik kelijk riep Jaantje Barbet, terwijl zij haar arm om Noortje's hals sloeg. „Heeft je vader je geslagen Haal nog maar een glas water, Toos, en zet dan maar gauw thee Zit je zoo wel gemakkelijk Wacht, hier heb je een stoof Waarom was hij zoo kwaad „Ikik kanhet niet zeg... zeggenkreunde het arme meisje. „Ikik durf niet meer nn... naar huis „Stakkerd", sprak Toos, die al met het water terugkwam. „Och, ze klappertandt! Hoor je wel, Jaan Hier, drink eens, lie verd, dan word je wat kalmer. En - eet zoo dadelijk een aardappeltje mee Dat verzet een beetje." Noortje glimlachte even, door haar tra nen heen. „Ik kan niet etenheusch... ik kan niet „Stakkerd", klonk het nogmaals, vol medelijden. „Huil maar goed uit, hoor Wat is er toch gebeurd „Och, je mogen het wel weten", ant woordde het meisje met trillende lippen. „Ikikneenik zeg het liever nietJe moeten 't maar niet vragen, alsjebliefttoe Toos en Jaantje zwegen. Met deernis zagen zij het ongelukkige meisje aan, dat daar zat als een toonbeeld van duldelooze smart en ellende. Dan hoorden zij opeens, dat de voor deur met een ruk geopend werd, en bijna onmiddellijk daarna stormde iemand in twee, drie tellen, de trap op. De deur van de kamer werd open gesmeten, en „JaanToosschreeuwde Frederik vuurrood, en hijgend van ontroering. „Al mijn schulden zijn betaald allemaal, tot op den laasten cent „Freek riep Jaantje ontzet. „Wiewieheefthakkelde Toos. „Ik begrijp het nietsprak de jonge man. „Zoo even liet Mr. De Blauw mij een briefje bezorgenMaar het is niet mogelijk Het moet een vergissing zijn Wie zou nu tochHier zweeg hij eensklaps, want eerst nu bemerkte hij, dat zich nog een derde in het vertrek bevond. „O, dag Nora Neem me niet kwalijk alsjeblieftMaar dan wendde hij zich weer tot zijn zusters. „Ik begrijp er niets van Ik kan het niet begrijpen „Ikik zal nu maar naarnaar huis gaan stotterde Nora, die haar gloei end gezichtje in de handen verborgen hield „Het wordt zoozoo laat Toos en Jaantje keken haar opmerkzaam aan, en wisselden haastig een blik. Zij schenen wél wat te begrijpen. „Kom", fluisterde de oudste. „Ssssst", waarschuwde Toos, en legde haar vinger op de lippen. Op de teenen slopen beiden onhoorbaar de kamer uit. Frederik wilde hen haastig volgen, maar Taantje schudde met grooten nadruk het hoofd. Nora en Freek waren alleen. „Noortje, waarom deed je dat vroeg Frederik, terwijl hij haar handen greep, en die stevig omsloot. „Meer dan acht honderd gulden Ikik kan je dat geld nooit teruggeven Zij deed geen enkele poging, om haar handen te bevrijden. Heel even sloeg zij de moegeweende oogen op en zag hem glimlachend aan. „Dat... dat weet ik wel, Freek. Het is ook niet noodig Zij wendde haar blozend gezichtje af, en haar oogen vulden zich weer met tra nen. En opeens begon ook Frederik te be grijpen. „Nora, Norasprak hij stil, terwijl hij haar gloeiend gezichtje in zijn handen nam en het met zachten dwang wat ophief. „Nora, er liggen zooveel moei lijke jaren achter mijik had nergens meer lust inmijn zaak, mijn werk zij lieten mij onverschilligikik had immers alles verlorenPas in den laatsten tijd ben ik gaan begrijpen, dat dit zoo niet langer kan, dat het veranderen moétMaarik zie er alleen geen kans toe Noraer is heel wat ge beurd, dat je vreeselijk veel verdriet en teleurstelling heeft bezorgd, maar toch, toch vraag ik je Wil je mij helpen Het lieve meisje werd bleek, maar er kwam een glans van oneindige blijdschap in haar oogen. „Hoehoe bedoel je dat, Freek De jonge man sloeg zijn arm om haar hals en drukte haar vast tegen zich aan. „Blijf bij mij, Nora, blijf bij mijlaat mij niet alleenhelp mij Alleen met jou, met jouNora, lieve Nora, zeg, dat je wil." Het meisje had de oogen gesloten. Zij antwoordde niet, maar haar hoofd rustte tegen zijn schouder. „Nora, lieveling", sprak Freek nu. „Het is goed zoo. Wil jewil je werkelijk Hoe kan ik je ooit genoeg danken Gaf je mij daaromdaarom dat geld Omdat ik van je houdklonk het fluisterend, zonder eenige aarzeling. Dan, met een allerliefsten glimlach, boog zij zich wat achterover en reikte hem haar mond. EINDE. Snip Wij krijgen om onze ooren Snap, vanwege ons gesprek van de vorige week. SnapJe zie er ontdaan uit, je moet je dat niet zoo aantrekken. Ik weet heel goed, dat er heel wat men schen zijn, die het niet zóó, maar zó willen hebben. Snip Nu, ik kan je meedeelen, dat ik er rustig om geslapen heb. Snap Maar laat eens hooren, welke te rechtwijzigingen wij kregen. SnipDe eerste brief is, denk ik, van een onderwijzer. Hij luidt als volgt: Geachte heeren Snip en Snap. Uit Uw gesprek van deze week, bleek wel dat U nog niet geheel en al met onze nieuwe schrijfwijze accoord gaat. Nu, ic vind ook dat Ued. groot ghelyc hebt. Ic zelliv kan me nogh niet geheel en al ontworstelen aen de mooie syvere schrijfwijze die ic van m'n overgrootvader geleerd heb. Dat stont dan ook op hoogh peil, nietwaar En, nu het me bijna ge lukt is om afstand te doen van de tael, zooals m'n voorvaderen ze schreven, komen ze daar weer met een bergh nieuwigheden aandragen. Ja, en dan moet U hooren wat er laatst een tegen me zei. Hij zei n.b. dat een taal leeft. Wel eens van gehoord Onzin, hoor niks dan onzin. Een tael, die moet je bewaren net zooals je een mooie vaas bewaart. Hoe ouder ze dan wordt, hoe hooger haar waarde Nee, die mej. A. Vs heeft het maer eens goed gezegd. Met een stijl Vondel waardig, heeft ze onze geachte Minister Marchant in haar „Gheschrey" goed de waar heid gezegd. Wanneer ic soms over eenige tijd, als allen de nieuwe „Warretaal" schrijven, een typiste noodig heb, dan wilt U misschien wel eens een goed woordje voor me bij haar doen. Dan kan ic met mej. Kenau ten minste nog in „onze" eigen taal schrijven. En, misschien begrijpt ze m'n heimwee naar onze aloude „Eyge Spraak" en edoch laat ic nog geen verdere illusie's scheppen en maar hoopen, hoopen, hoopen. Eh, apropos heeren, de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" leest toch ook „de Faam" Want veronderstel dat ze een bestelling krijgen van eenige zeesluizen, ge schreven in de Marchant Spelling, dat zou misschien aanleiding zijn tot een geweldige grappige vergis sing. U, geachte heeren Snip en Snap, in deze zoo zware strijd sterkte toewenschend, en mej. A. Vs vanuit de verte de hand reikend, verbleyf ic gaerne, Uw diepmeevoelende deelgenoot, PIET ANTIEK. SnapJa, ja, die houdt ons wat voor de mal. Maar dat mag ik wel. Hij wenscht ons in ieder geval sterkte toe in onzen zwaren strijd. Moedig voorwaarts dus. SnipNu komt nog een tweede brief en dan stel ik voor, dat we voor- loopig van dit onderwerp afstap pen. Mijne Heren. Naar aanleiding van Uw interes sant gesprek in de Faam van 26 September 1934 maak ik op, dat de heren nog al last schijnen te hebben van indigestie der Mar chant kost. Luister wat me een jaar geleden overkwam. Op zekere dag zei een klein ventje tegen me „Oom nu moet u eens horen. Vanmorgen schreef ik op school „slagen" met één a en 't woord bomen met één o. En nu was slagen goed en bo men fout. Ik ben toen met het ventje gaan praten over tweeklan ken enz. Maar hij snapte er niks van. Een lang verhaal over de ontwik keling der taal wil ik U sparen. U kent het wellicht ook. Genoeg dus daarover. Alleen nog dit. Dat U en Mej. A. Vs het niet met de spelling Marchant eens zijt, fiat. Men kan ook niet wensen dat iedereen het over één zelfde onderwerp direct één en dezelfde gedachte heeft. En zoals U zelf terecht opmerkt kritiek is geoorloofd en toe te juichen. Maar op zo n gesprek en schoon stuk poëzie, als in de Faam van 26 Sep tember 1934, kon ik niet nalaten ook wat kritiek op uit te oefenen. OPMERKER. SnapLaat eens zien dien brief. O, die is geschreven in de nieuwe spelling. Het is of je dat aan de stijl reeds kunt merken. SnipMaar nu basta. Weet je waar ik deze week aan dacht, toen ik van een wandeling thuis kwam Wij hebben indertijd eens gesproken over het feit, dat zoo weinig ban ken geplaatst zijn op onze wandel wegen. Snap Ja, dat herinner ik mij. En daar is een vrij aardig aantal banken bij geplaatst. SnipJuist, en nu moeten wij ook eens onzen dank daarover uitspreken, dat B. en W. hierin zoo goed heb ben voorzien. SnapGoed gezegd Snip, het is beleefd van je hieraan te denken. Snip Wat is het gezellig druk deze week in onze stad. SnapJa, de winkelweek trekt wel vele menschen naar de stad om de eta lages te bekijken. En het moet ge zegd er zijn zeer aardige etalages te bewonderen. Snip Dat is mijn oordeel ook. Daarin is toch wel vooruitgang te bemerken. Aardig is om zoo eens te beluis teren, wat de kijkers al zoo oor- deelen. Snap Zeg dat wel. Een zes-jarige krulle- bol hoorde ik dit schreeuwen Moedèèr, Moedèèr, hier ben le vende vissies Ze benne zoo mooi! SnipAls je inkoopen doe, Snap, denk er dan om, dat je voor iederen gul den die je besteedt, recht heb op een bon. Je hebt nog al eens last van verstrooidheid. Snap'k Hoop er aan te denken. Ik zal er den winkelier orii vragen. Snip Hier heb ik nog een brief van de Ned. Spoorwegen. Weled. Heeren Snip en Snap. Snap Ah, krijgen wij een vrijkaart. Dat zou ik op hoogen prijs stellen. En het behoeft geen eerste klas te zijn. Snip Zou je tevreden zijn met een vrij kaart derde klas Snap Zeker, zeker. Hoe ziet zoo'n kaart er uit Snip O dwaas die je ben. Neen het is een doodgewoon verzoek om het publiek iets mee te deelen en wel, dat het Buurtverkeertarief ingesteld is van Middelburg via Goes naar 's-Gravenpolder, Nisse, Kwaden- damme en Hoedekenskerke. Snap Dus ik zou nu eens voor een koop je naar Kwadendamme kunnen gaan. Daar ben ik nog nooit ge weest. Snip Goeie reis Snap Die heeft de ruimste keus. De voordeeligste prijzen en door eigen Smederij goede plaatsing verzekerd. HAARDEN 140 M,! compleet geplaatst 68.75. 200 225 M! compleet geplaatst 125, HAARDKACHELS 35.50 43.50 f 46.50 50.75. KEUKENKACHELS in prachtige kleuren COMBINATIE 33.75. Ons aanvragen is Uw voordeel door onze* lage prijzengeen tusschenhandel. Wagenmoer, Davidse, Schroeweg V 36 Poesje, Deïst, Korte Burg D 12 Kilo gewicht, J. den Hollander, Bree E 215 Rolletje Glaspapier, J. de Vries, Nieuw en St. Joosland A 141 Bruine Muts, J. Mal- go, KoepoortstraatVulpen, Frenks Houttuinen Q 33 Kinderringetje, Grool Korte Delft G 1 Vulpotlood, F. de Kui per, Pottenbakkerssingel Q 54 Koperen Gewicht, J. Kok, Bellinkstraat Passer doos, Vermazen, Klein Vlaanderen M 181 een paar Gummischoenen, Café Entink, Langedelft Dameshandschoen, J. L. Wi- gard, Oud Arn. Pad T 148 Wollen Muts, J. Wevers, Penninghoeksingel L 137 Ceintuur, J. Haas, Lange Giststraat F 195; Meisjesmuts, Maas, Kerkstraat, 't Zand 131 Rijwieltasch, C. v. Sluijs, Bureau van Politie een paar Dameshandschoenen, Gemeente Veldwachter, St. Laurens Tasch met Boeken, Janse, Lange Geere K 324 Port. met inh„ Kouwen, N. Bolwerk M 227 Belastingmerk, Burm, Leliestraat Sleutel Melkbus, H. Carol, Heerenstraat H 130 2 Sleutels, S. Moes, Leliestraat S 150 Belastingmerk, J. v. d. Berge, Joden- gang R 227 Port. met inh., M. Snijders, Zuidsingel E 29 Herdershond, Asyl, Seis- weg Sportbroekje, Sohier, Zuidsingel E 42 Damesarmbandhorloge, Polak, Tram singel 75 Armbandhorloge, v. d. Ende, Noordsingel R 56 Sjaal, Bosdijk, Oude Veersche weg T 216 Kinderschoentje, Felius, Looiersingel Q 283 KoperenWa- genmoer, Fiegen, Varkensmarkt K 41 Zilv. Armbandhorloge, J. Sterzenbach, K. delft G 9 Huissleutel, C. Overweel, Ro zemarijnstraat E 153 Vlieger, Van Leeuwen, Loskade P 263 Grijze hand schoen, Melse, Dampoortsingel T 189 Dameshandschoen, Verhage Langeviele K 217; Kinderport. met inhoud, B. v. P.; Nikkel deksel van auto, Matzinger, Markt C 12 Damesport. met inh., v. d. Berge, Dam (Kraam) Kinderport., M. de Rijke Brakstraat O 268 Schroevendraaier, J.J. Arnoldus, Pluimstraat E 163 Vulpenhou der, Moerdijk, Leliestraat S 150 Vulpot lood, C. Nieuwenhuize, L. Giststraat F 199 Kinderport. met inh., W. de Schrij ver, Zuidsingel E 28 Driepoot Fototoe stel, A. Luidwieler, Oostkapelle B 40 Port, met inh., P. Boone, Aagtekerke 77 Paar Dameshandschoenen, H. Schonis, Singelstraat N 194 Damesmantel, Portier Vitrite Works Regenjas, Ploegeart, N. Oosterschestraat N 114 Pullover (nieuw) C. Panhuizen, Bagijnhof E 199 Foto- albumtje, Bureau van Politie Kinderport., Melse, Seisweg R 95 Alpacca Pijp, J. Flipse, Nieuwe Abeele 309 Haarkam, J. Klaver, Korte St. Pieterstraat Spatlap (Gummi), Gabriëlse, Café „De Eendracht" Markt Streng Wol, J. de Jonge, Lam- brechtstraat C 71 Een Kip, Steutel, Sim- pelhuisstraat L 172; Paar Handschoenen, Koster, Lange Singelstraat 181 Padvin- dersriem, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Zak Aardappelen, F. Wisse, St. Laurens B 151 Portemonnaie, J. de Wijze, 't Zand D 112 Hondenzweep, Geldof, Bastion N 65 Rijwieltasch, I. Janse, Oude Veersche Weg T 214 Alpenmuts (blauw), E. Va der, Lange Geere K 317 Herdershond, De Sitert, Domburg, Zuidstraat 5 Bad pak en Muts, Mej. Meulmeester, Span jaardstraat E 73 Jongensjas, Provoost, Seisweg R 125; Kindertaschje met inh., I VVV.Vv Tci-i'ïLVW Ook in HUN IING CALFS, de groote mode, reeds vanaf Meer dan ooit zij thans het parool Aanpakken 1 Werken v. Luijk, Korte Geere K 360 Zilv. Bro che, Annie van Sluijs, Wal All; Rozen krans, Dieriks, Kapoenstraat E 32 Riemp je, Dijkstra, Bureau van Politie Port. met inh., Adelaar, Hendrikstraat W 60 Vra- genboekje, W. Vermeulen, Dwarskaai G 111 Koralen Collier, J. de Klerk, Seis weg R 141. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG Van 25 September2 October. ONDERTROUWD P. de Rijke, 21 j. en C. de Keizer, 23 j. GETROUWD L. Barentsen, 26 j. en C. A. Verburg, 21 j. M. Dhont, 28 j. en J. Brevet, 27 j. J. M. de Koning, 26 j. en H. Karei, 27 j. BEVALLEN: H. L. A. Baljeu, geb. van Boven, d. M. W. Th. Stupers, geb. Brok, z. J. P. v. d. Berge, geb. v. Flieren- burg, z. W. M. Dronkers, geb. Hubregt- se, z. OVERLEDEN M. Th. Portael, 82 j„ wed. J. H. Pieren A. v. d. Ham, 48 j„ geh. met J. C. Kuijper J. de Vogel, 43 j., wed. C. Pleijte T. Marijs, 1 j„ d. D. Nederhand, 41 j., ongeh. d. DRAI5 IA-vanVALKEMBURG'S Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon.

de Faam | 1934 | | pagina 1