Electrische Lampen Dames, Hier! Is de motorlooze JOBIER. A. VAN ROON, Auto-Garage Gebrs. van Fraassen URAAGT HELPER'» gRILLEN Leden Ziekenfondsen 10°/0 korting Kleine advertentiën van 1-6 regels f 0.60. SANTJE DR AlSljl A-van VALK ËI1BUR G' S - A .•■LËVERTRAM leeuwarden- SNIP EN SNAP. Een party Octroouvrije van groote kaarssterkte, HALVEN PRIJS. Let wel op het juiste adres PAUL KRUGERSTRAAT 21, Tel. 355, VLISSINGEN. Dhr. J. Boom, Kapper, Gravenstraat, Tel. 688, Middelburg Gevonden Voorwerpen. Wegens sterfgeval is de zaak van wijlen den heer C. van der Kleijn, Lange Noord straat en de Puddingfabriek Van der Kleijn Co., VRIJDAG DEN GEHEELEN DAG GESLOTEN. DOOR C. JACOBSZ. TWEEDE DEEL. XII (Slot). Besluit. „Wel, welriep de oude heer Roerom den volgenden morgen, maar hoewel hij een beetje mopperde, lachte hij toch. „Wat een langslaperJa, de jeugd heeft geen last van slapeloosheid 'k Wou, dat ik ook zoo vast sliep Nog maar eens ge klopt Hei, meneer Bril, word eens wak ker 't Is al over negenen!" Den vorigen avond was Jan Bril niet gauw in slaap kunnen komen. Geen won der ookSantje, het lieve, aanvallige meisje, was zijn verloofde. Eenmaal zou zij zijn vrouw zijn, en hier, in dit huis zouden zij samen wonen, maar door de trouwe zorgen der brave weduwe zou het zijn eigendom zijnWelk een heerlijk verschiet, welk een vreugdevolle toekomst! En niet alleen wachtte hèm een tijd van voorspoed en geluk voor het vaderland, ja voor geheel Europa zouden de komende jaren stijgende welvaart en steeds toene mend geluk brengen. Als het gerucht waar heid bevatte, en waarom zou het dit niet dan was Napoleon verslagen, en de kortstondige heerschappij der honderd da gen ten eind dan was den geweldenaar voor altijd de kroon ontnomen, de schep- ter en het zwaard zijn ijzeren vuist ontrukt! Over dit alles nu had de jonge boekver- kooper liggen denkeg, uren en uren lang, want rti,efc„- alleetn vefBkiet ontrooft den mensch den slaap ook blijdschap en vreugde kunnen dien verre houden. Maar eindelijk, eindelijk toch hoorde de oude heer iets. Het was een stem, die ang stig en gejaagd op het kloppen antwoord de „JaJaJa 1 Ik komEr is toch niets met Santje „Neen, negm beste jongen!" antwoord de de o|ÖeJp^j|la#hdjrid. „Zij is zoo ge zond al? e« ^®pPen laat je hartelijk groeten Bn Proijl hij de deur van de slaapkamer op een kiertje opende, ging hij voort„Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo vrij ben, maarer is nog ander, en... beter nieuws „Dat is onmogelijkantwoordde Bril, dien de gedachte aan zijn meisje klaar wak ker had gemaakt. „Ja, toch welDe goede oude bedwong met groote moeite een lachbui. „Napoleon is bij Waterloo totaal verslagen, mijn Waarde De berichten, die onophoudelijk binnen komen, laten geen twijfel meer Wat zeg je daar wel van Kom, sta maar gauw op, en help mij Ik wil de vlag uit steken." Ik ga den slag bij Waterloo niet be schrijven, lezer, want dan zou ik te uit voerig zijn. Maar ik raad U eens een his torisch werk ter hand te nemen, waarin die slag uitvoerig beschreven wordt. Doet gij dit, dan zult ge vernemen, wat de Prins van Oranje onze latere Koning Wil lem II met zijn dapperen te Quatre- Bras verrichtte dan zult ge ook weten, hoe door de beroemde Wellington Napo leon' taktiek niet werd doorgrond en dat alleen het eigenmachtig optreden van de Nederlandsche generaals De Constant Re- becque en De Perponcher oorzaak was, dat den Corsikaan een „Tot hiertoe en niet verder kon worden toegeroepen, en Europa voor een tweede overheersching werd behoed. De heuglijke tijding werd denzelfden dag (dus Woensdag 21 Juni) door den secretaris der stad van de pui van het Stadhuis in bijzonderheden aan de Mid delburgers medegedeeld, waarna een mu ziekkorps het Wilhelmus speelde; 's avonds hield de burgemeester een toespraak na tuurlijk op de Markt, en wéér voor het raadhuis tot de officieren en manschap pen van het bataljon der dienstdoende schutterij. Dienzelfden middag verscheen een Extra-ordinaire Middelburgsche Courant" en dat velen voor dit buitengewonen num mer gaarne een stuiver offerden, is te be grijpen. Een paar bulletins uit dit thans zeer zeldzame nummer laat ik hier volgen. Middelburg, den 21 Junij. De gecombineerde legers hebben den 18 dezer een complete over- winning op den vijand behaald. Wij haasten ons de volgende bijzonderheden deswegens mede te deelen. Deze heugelijke tijding is op heden door het luiden en spelen der klokken en afkondiging van den Raadhuize bekend ge maakt, en wordt op dit oogenblik door de verheugde inwoners door het uitsteken van vlaggen gevierd. Z.K.H. de Prins van Oranje is te Brussel aangekomen. Het dierbaar leven van dien Held, die zoo veel heeft toegebragt tot den dag van gisteren, en die zoo vele vernieuwde aanspraak op onze liefde en erkentelijkheid heeft verworven, is ondanks het aanhoudend gevaar, waaraan hij is blootgesteld geweest, behouden. Intusschen is Z.K.H. des avonds, omtrent 8 uren, door een kogel getroffen, die den linkerarm is doorgegaan. De wond is niet gevaarlijk, en de gezondheid van Z.K.H. heeft geenszins geleden- Ten 4 uren na den middag. De Couriers volgen elkander onophoudelijkallen brengen berigfen van den terugtogt des Franschen le gers, 't welk volkomen geslagen isgeheele korpsen werpen hunne geweren weg. Zestien regimenten kavallerie vervolgen hen, zonder hun eenigen tijd te laten. Een aantal ingezetenen vormden onmid dellijk een comité, dat zich ten doel stel de, voor de gewonde Nederlandsche sol daten gaven, in geld en natura, in te za melen. Ten bate van dé gekwetste krijgslieden verscheen bij de gebr. Abrahams a 2 stuiver Op den slag van het schoon ver bond, voorgevallen den 17 en 18 Junij, dichtstuk door J. de Kanter Phz„ en bij den boekverkooper S. van Benthem Een dichtstukje op de Roemrijke Overwinning, bevochten op Napoleon en zijne Benden, den 18 Junij 1815, door C. Schutters. „Kinderen", sprak de weduwe op den laatsten Zondagavond in Juni, „alles is nu in orde, hé Vanaf 'aanstaanden Zaterdag zijn de woning en de boekhandel van den heer Roerom je eigendom, JanIk heb dan toch eindelijk mijn plicht volbracht." „Hoe kan ik U ooit genoeg danken, lieve nicht antwoordde Bril. „Ik heb geen recht op zooveel goedheid U u bent een moeder voor mij Mijn eigen lief, goed moedertje had niet méér voor mij kunnen doen „Stil, beste jongen De weduwe glim lachte even, maar haar oo.gen waren voch tig geworden. „Nu overdrijf je, hoor Een moeder is de allergrootste schat, die iemand op aarde kan bezitten Zooeven, lieve kinderen, zei ik, dat ik nu eerst vol bracht heb, wat ik schuldig was, te doen. Och, ik heb het je al zoo vaak gezegd, Jan, en jij weet het ook, nietwaar Santje toen je alleen op de wereld stond, had ik je onmiddellijk tot mij moe ten nemen. Ik liet het na, helaasNiet uit gemqlffiicl^u>f ^vèr§chilligheid,ik weet het zelf niet recht, maar hoe het zij ik bleef in gebreke. Gelukkig Jan, dat ik je nu een flinke broodwinning heb kunnen bezorgen, in een beroep, waar je met hart en ziel van houdt gelukkig óók, dat ik er een heel klein beetje heb toe kunnen bijdragen, dat je en ik hoop heel spoedig een lief meisje je vrouw zult kunnen noemen En nu, lieve kinde ren" de weduwe zweeg even en wischte zich de oogen af „als je nog altijd mee- nen, dat ik zoo véél voor jullie deed, geef mij dan maar een flinken kus, dan ben ik al meer dan tevreden. Maardank bovenal den trouwen Vader in den Hemel! Ik was Zijn werktuig slechts Dat na de heuglijke overwinning op de Franschen een dank- en bededag gehouden werd, behoeft wel geen betoog, en op Woensdag 5 Juli vonden dan ook in de Nieuwe Kerk, de Koor- en de Oostkerk acht godsdienstoefeningen plaats, waarbij de predikanten Koolhaas, Drijfhout, De Fremery, Hurgronje, Ripping en Van Dein- se de gemeente-in gebed en dankzegging voorgingen. 's Morgens predikte in de overvolle Nieuwe Kerk Ds. Koolhaas. Hij had als tekst gekozen Psalm 126:3. De Heer heeft groote dingen aan ons ge daan, dies zijn wij verblijd. Ook Santje en Jan waren aanwezig en dat zij, behalve voor de redding van het Vaderland, God ook nog voor andere wel daden dankten, behoef ik U zeker wel niet te zeggen. EINDE. Gedurende en na de godsdienstoefe ningen werd voor de armen een bedrag van iets meer dan 766 gecollecteerd, de tijdsomstandigheden in aanmerking geno men, zeer zeker een aanzienlijk bedrag. Wel een bewijs, dat oprechte dankbaar heid milde handen maakt. Snip Snap Snip Snap Snip Snap Snip Snap Snip Snap Snip Nu dacht ik waarlijk Zaterdag avond, dat we spoedig aan het einde van den crisis zouden zijn. Zoo, hoorde jij zooveel moedge vende berichten Ja, mij werd een Program ter hand gesteld en daar staat zwart op wit op het titelblad„De oplossing van het Werkloozen-Vraagstuk". Dit program is gericht aan de Re geeringen, Partijen en Volken van alle landen. Prachtig en wie heeft de oplossing gevonden, waar zoovelen nu reeds jaren naar zoeken Iemand uit den Haag. Ah, Colijn zeker. Vertel er eens gauw wat van. Neen, het is een zekere mijnheer P. J. Burgers, en die zegt, dat wij hem een zeer groot genoegen zou den doen, indien wij onze bevin ding over zijn program in De Faam zouden willen opnemen. Wel zoo en heb je het al heelemaal gelezen Dat heb ik, maar begonnen met groote belangstelling, werd deze, hoe verder ik kwam, steeds minder. Dat is jammer, maar misschien be grijp je het niet geheel. Dat is mogelijk. Hij zegt in een voorwoord o.a. dit„Men zal eer lang, misschien al heel spoedig, komen te staan voor het feit, dat er geen geld meer disponibel is voor de werkloozen. Dan zullen niet alleen de werkloo zen opstandig worden, doch ook zij, die tot hun laatsten cent heb ben bijgedragen en dan zien, dat al hun liefdadigheid tevergeefs is ge weest, althans niet het resultaat heeft gehad, dat zij misschien hoop ten te bereiken en bovendien met verwijten aankomen,,, dat men-,dien $jp^<h*l moetenijjiporziefi,*opdat têlnnangl 'geleidelijken weg intus schen was gekomen, waarvoor men nu hals over kop maatregelen moet nemen. Er mag niet gewacht worden tot die vertwijfeling is gekomen, maar ik meen, dat een regeering verplicht is aan de groote schare werkloozen nu reeds leiding te geven, opdat zij binnen den kortst mogelijken tijd in eigen onderhoud kan voorzien. Wanneer een regeering daarbij een handje helpt, door lokalen en ter reinen beschikbaar te stellen, welke toch overcompleet of niet in ge bruik zijn en verder de eerste ge reedschappen en machines ver schaft, toestaat, dat de aan het werk gezette werkloozen voor zich en hunne geproduceerde goederen, vrij vervoer genieten op spoorwegen, bootlij nen, trams en bussen, hen toestaat met opgelegde schepen te transporteeren en te visschen, stil gelegde fabrieken weer op gang te brengen, landbouwbedrijven en boerderijen, die thans met regee- ringssteun op gang worden gehou den, toewijst, om daardoor een ge deelte hunner benoodigdheden te verkrijgen, dan zal reeds een groote stap in de goede richting zijn ge daan. En wanneer het werkloozen-leger eenmaal omgezet is geworden in een Arbeids-leger, dan zal een re geering voor de verleende hulp bij den aanvang, kunnen en mogen vorderen, dat een deel der produc tie aan die regeering wordt afge staan, die dan ten goede kan komen harer rijks- en gemeente-ambtena ren, of, dat een deel van het ar beidsleger voor haar gratis werk verricht, b.v. bruggenbouw, wegen- en kanaal-aanleg enz. enz. Zoo doende zullen „de rollen om gedraaid" kunnen worden, daar, inplaats dat regeeringen, zooals thans, uitgaven hebben te doen aan de werkloozen, dan de ex-werk- loozen kunnen uitkeeren aan de re geeringen en zoo doende, evenals andere ingezetenen, als 't ware weer belasting kunnen betalen. Direct moet toegegeven worden, dat door die in-eigen-onderhoud- voorziening, de thans nog werkende fabrieken, boeren, kooplieden enz., geen afzetgebied aan de leden van dat arbeidsleger meer zullen heb ben, maar, zooals boven aangehaald, Die geeft U veel plezier, Laat de kabouters Uw Karpet, Divan enz. eens doen, U zult versteld staan Langevlele 219 Middelburg. Kachelmagazijn en Machines, Wringers en de Reuklooze DEMON Petr. Gas- toestellen voor koken en verwarmen MIDDELBURG LANGEDELFT UW beste adres voor CLUB- EN GEZELSCHAPSREIZEN in Binnen- en Buitenland. Vraagt offerte van onze Luxe ingerichte Touringcars en Autobussen. Wagens beschikbaar van 22, 26, 28 en 30 personen naar verkiezing» Nieuwe wagens Zeer billijk tarief I ('s Winters verwarmde wagens Ook inlichtingen verkrijgbaar bij zal door de tijdsomstandigheden die leverantie toch niet meer kunnen plaats hebben en bovendien moeten thans eenige der bedoelde bedrijven al door regeeringen gesteund wor den en is het dan ook 't beste, dat die bedrijven toetreden tot het ar beidsleger, zoodra het definitief tot stand is gekomen. Nu geloof ik, dat het 't beste zal zijn, dat de arbeidslegers op zich zelf staande ondernemingen worden onder protectoraat der regeeringen, welke de leiding nemen, controle uitoefenen en zoodra een onderne ming op gang is, de werkloozen- en crisis-steun geheel stop zetten, m.a.w., daardoor noodzakelijk wordt, dat iedere werklooze, die dan zonder inkomen is, tot zoo'n onderneming toetreedt. De werkloozen, die nu door fami lie, vrienden of comité's worden onderhouden, blijven vrij, zich al of niet aan te sluiten, maar ik neem aan, dat zij gaarne tooetreden om niet langer van giften en gaven te behoeven te leven." SnapGoed bedoeld natuurlijk, maar het is alweer de Regeering moet dit en nog eens dit en dat geven en doen. Ik heb maar liever, dat de Regee ring alleen regeert en zich niet be hoeft te bemoeien met boter en kaas en kousen en suikerbieten. Het zou zoo gelukkig zijn, als de maat schappij zich weer te redden wist, zonder inmenging van de Overheid. SnipAch, wanneer Maar nu over iets anders, heb je Maandagavond dien brand ook gezien in de Spanjaard straat boven De Zwaluw SnapJa, dat zag er een oogenblik leelijk uit. Om twintig minuten vóór zes werd het bureau van politie door het bureau De Faam gewaarschuwd dat er brand was in de Spanjaard straat. Geen schoorsteenbrand zoo als men er van maakte aan de Brandwacht. SnipNatuurlijk was onze motorspuit spoedig ter plaatse. Snap Dat kan wel. Maar intusschen was het bijna half zeven toen deze be gon te spuiten. Snip Wat zeg je me daar Als het dan eens zoo krachtig gewaaid had als vorige week, dan kon er reeds heel wat aan 't branden zijn geraakt. SnapGeloof dat, het was nu kalm weer, maar anders had je mogelijk deze week geen zegels meer kunnen koopen in den Raad van Arbeid. Snip Zoo iets moest met deze brandweer niet kunnen geschieden. Dat is niet in den haak. De Commandant van de Brandweer zal toch wel al het mogelijke gedaan hebben om spoe dig in te grijpen. Snap Neen, Overste Bierman was niet op zijn post. Was uitstedig. Maar de onder-Commandant, dhr. Matthijs- sen van de Stadsschuur heeft het werk zeer goed geleid. Dat hoorde ik onderscheidenen zeggen. SnipMaar welke oorzaken waren er dan, die maakten dat het zoo lang duurde eer de motorspuit met volle kracht water kon geven. Snap: Voorzoover bekend twee dingen. Door 't te weinig gebruiken van de Brandspuit, was er een onderdeel onklaar geworden. Voorts was het water in het Dok laag en de zuig kracht schoot daardoor te kort. SnipDat zal dan wel in orde komen voortaan, maar weet je ook de oorzaak van den brand Snap Ja, kinderery die met vuur speelden. SnipWeer een goede les voor ouders Snap, om goed toe te zien waar hun kinderen mee spelen. Wees gewaar schuwd man. Wel te rusten BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 29 Januari6 Februari. ONDERTROUWD: J. W. Leiendec- ker, 25 j. en J. J. Kokké, 25 j. J. Zwemer, 23 j. en R. C. Bastiaanse, 23 j. L. van Eenennaam, 19 j. en C. Overweel, 19 j. GETROUWD: I. Janse, 29 j. en L. Goss, 32 j. L. Provoost, 25 j. en B. J. A. Engeler, 20 j. BEVALLENM. Laven, geb. Fokke, z. M. M. K. Meijeren, geb. Greiteman, z. J. M. Minderhoud, geb. Ardewijn, d. J. Hubregtse, geb. Mulder, z. OVERLEDEN M. van Vliembergen, 27 j„ ongeh. d. M. Christiaanse, 8 j. d.; M. M. Kerssen, 74 j., geh. met J. P. Schrier; H Best, 54 j„ geh. met L. Horringa J. E. Papst, wed. van C. Laroes, 86 j»; -J. On-"' derdijk, man van A. C. Tres, 50 A. Bliek, ongeh. d. 45 j. M. Geus, wed van 't Westende, 69 j. Damesport. met inh., Murk, Langedelft B 21 Lipssleutel, Bureau van Politie Portemonnaie, Raaijmaker, Domb. Schuit- vlot Q 207 Padvindersport. met inhoud, Holthuizen, Dam N.Z. F 98 Damespara- pluie, Postkantoor, alhier Belastingmerk, De Jager, Langstraat A 164, Arnemuiden Armbandhorloge, A. Geense, Langeviele K 200 Wollen Mutsje, J. J. Doeleman, Rou- aansche Kaai G 131 Kindermutsje, Zwigt- man, Spanjaardstraat E 77 Kinderhand schoen, Castel, Schuitvlotstraat Q 297 Zwarte portemonnaie, Bogard, Segeersweg V 104 Mand met Tang, Taal, Markt C 2 Sleuteltje, Wed. Ton, Seisweg R 120 Kinderhandschoen, Mej. Smolders, Lange Breestraat O 155 Kinderschoentje, C. Moens, Oud Arn. pad T 151 Actetasch, Hamelink, Leliestraat S 149 Veilingkist, H. C. Wouters, Noordweg R 12 Cein tuur, J. v. Kaam, Dam N.Z. F 146 Be lastingmerk, Kop Electrische Lantaarn, M. de Vos, N. en St. Joosland, Roode Leeuw; Clacé Dameshandschoen, Steen, Bureau van Politie Riem, v. d. Mooren, Seisweg R 141 Schroevendraaier, L. Heijmans, Stationstraat P 273 Boodschaptasch, Dek ker, Noordsingel S 176; Rijbewijs t. n. Huiszoon, W. v. Loenhout, Teerpakhui- zenstraat P 18 Padvindersport., Bureau van Politie Alpinemuts, F. Beks, Bagijn- hof E 197 Vulpotlood, Seijbel, Hendrik straat W 59 Port. met inhoud, Steenland, Tramsingel E 16 Damesport. met inhoud, J. Verburg, Langevielesingel D 82 Wol len Muts, C. Bassie, Segeerssingel V 66 Damesport. met inhoud, A. Carol, Heeren straat H 130 Ceintuur, Bureau van Poli tie Portemonnaie, Raaijmaker, Domb. Schuitvlot Dameshandschoen, De Vries, Dam Z.Z. C 53.

de Faam | 1934 | | pagina 1