Petroleum-, Spiritus- en Gasstellen [ASPIRIN ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN I Vooral Dames Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig e®n pot Sprutol. Bij alle Drogisten. A. VAN ROON, Langeviele 219, MIDDELBURG TRANSVAUA RIJWIELEN Ingezonden Mededeelingen» eenig op de wereld DE ERFENIS riv nflaviri' Post- en Telegraafdienst voor Keuken- en Kampeer gebruik vanaf f 3,— Mooier, Sterker, Billijker lijden vaak na sport beoefening aan hoofd pijn. Als altijd helpen ook hier Aspirin- Tabletten snel en zeker. Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. DOOR C. JACOBSZ. EERSTE DEEL VI. Waarin Steveninck zeer terecht op zijn confrater Crombouw verbolgen is, en daarom een allerzonderlingst wraakplan bedenkt, dat zijn vrouw en dochters met schrik en angst vervult. Letje en Michiel wandelden bij het val len van den avond langs de kaden, maar zij spraken niet veel. Nu gebeurt het wel meer, dat jongelieden van beiderlei kunne, die in de schemering wandelen, elkaar op een zeker oogenblik weinig of niets te zeg gen hebben, maar dit is toch meer schijn, dan werkelijkheid. Want in zoo'n geval zwijgen de lippen, maar een blik der oogen, een zachte armdruk, of het vatten van een hand zeggen meer dan duizend van de taaiste welgekozen woorden kunnen doen. Ook Michiel maakte deze zwijgende taal tot de zijne, maar Letje scheen er al heel weinig van te merken, 't Was, of zij met haar gedachten elders toefde, en nau welijks merkte, dat zij Michiels arm zoo vast door den haren voelde. Waar dacht het meisje toch aan De goede jongeling vond het allesbehalve prettig. „Maar Letje", verbrak hij eindelijk het zwijgen, „wat doe je toch vreemd 't Is, of je heelemaal vergeten bent, dat ik naast je loop Je bent toch niet boos Maar neen, dat is onmogelijkkom, lieverd, vertel eens, wat scheelt er aan „Och, Michiel", antwoordde Letje met een zucht, „je zult wel denken, begin je er nu wèèr over, maar ik weet niet, wat ik van vader denken moetEerst verbood hij ons, aan nieuwe japonnen ook maar te denken, als ik het zoo zeggen mag, en zie, thans hangen zij reeds kant en klaar in de kastZelfs wilde hij ons nog meer geven Hoe komt hij zoo veranderd, en waarom begon deze verandering juist na het vertrek van dien dronken matroos Ik begrijp er niets van en het was mij heel wat waard, als ik het begrijpen kón „Maar kindje..." Al loopende streelde Baerse Letjes hand. „Het is toch heel een voudig Je vader zal later spijt van zijn weigering gekregen hebben, en daarom..." „Neen, Willem, neen viel het meisje zenuwachtig in. „Dat kan ik niet geloo- ven Er moet iets anders zijn Waarom zei vader dan, dat hij bij het zien van onze kleedjes eigenlijk zou moeten schrei en O, ik maak mij de laatste dagen soms zoo ongerust „Och, och, Letje, Letje antwoordde Michiel op ietwat korzeligen toon. „Nu weet je toch, dat je vader heel dikwijls met bijzondere voorliefde zeer deftig spreekt, is het niet Als hij zegt, dat je nieuwe japon hem eigenlijk zou moeten doen schreien, dan bedoelt hij daarmee, dat hij voor het geld te lang en te hard heeft moeten werken, om het zoo maar over den balk te gooien Geloof je ook niet En laten we nu alsjeblieft eens over iets anders praten Vertel mij eens, Letje, houd je nog van mij Er volgde weder een armdruk, die nu toch beantwoord werd. Het meisje kon weer even lachen. Dienzelfden avond het is Dinsdag vinden wij het echtpaar Steveninck, de oudste dochters en Michiel weer in de huiskamer. Ik heb u nog niet verteld, dat de brave bakker altijd twee avonden in de week een uur voorleest, van acht tot negen dit is zoo zijn gewoonte, en slechts bij hooge uitzondering wijkt hij daarvan af. Of de overige huisgenooten het gele- zene mooi of vervelend vinden, doet er al' heel weinig toe Steveninck weet wel, welk geestelijk en verstandelijk voedsel hij den zijnen geven moet. Als een bakker geen verstand van voedsel heeft, wie moet het dan hebben En daarom zult ge wel begrijpen, dat de tweemaal per week voor- gediende spijze door-gezond en stevig is, een beetje al te zwaar soms. Omdat de Dinsdagavond aan het lezen gewijd is en het zoo juist acht uur heeft geslagen, zien we onzen vriend in zijn stoel bij den haard, een dik boek op zijn linkerknie, 't Is het„Journael ofte Ge- denckweerdige Beschrijvinge van de Oost- Indische Reijse", door Willem IJsbrantsz. Bontekoe. De meisjes vinden het allerakeligst dor en saai, en de moeder in één woord af schuwelijk alleen Michiel luistert nu en dan, dat wil zeggen, als zijn aanstaande schoonvader hem vol edele geestdrift aan ziet en ook in zijn oogen die bezieling wil trachten te ontdekken zijn 's mans blik ken niet op hem gericht, dan verliest hij zich in Letje's donkere kijkers, of geeft haar haastig een kus. Als ge u aan het gedrag van den licht- zinnigen jonkman ergert, lezer, en zijn ma nier van handelen in dit zoo ernstige uur allervreeselijkst vindt, dan geef ik u van harte gelijk. Mijn pen weigert dan ook op dit oogenblik bijna haar dienst. Steveninck leest niet zoo luid en duide lijk als gewoonlijk. Heesch klinkt zijn stem en 't is, of hij verkouden wordt, want hij snuffelt en schijnt telkens iets te willen doorslikken. Misschien ook tracht hij zijn ontroering te bedwingen, want juist leest l hij de beschrijving van den brand aan boord van Bontekoes schip „Nieuw Hoorn" en omdat het relaas van een brand j geen heel aangename lectuur geeft, en Va- der Jozef, zooals wij weten, een warm, meevoelend hart bezit, zoo kan het zeer wel zijn, dat de „gedenckweerdige be schrijvinge" hem sterk aangrijpt. Hoe dit ook zij, van minuut tot minuut wordt zijn stem heescher, en het duurt niet lang, of met een zwaren zucht sluit hij het boek. „Het... het is mij niet... niet mogelijk, u... u dezen avond langer... langer... te... te doen genieten", klinkt het haperend en op treurigen toon. Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waarna ik de gewoonte heb de niet in de huid gedrongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. f PASTILLES Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. „Scheelt u iets, lieve man vraagt moe der Anna uitermate bezorgd. „Lichamelijk niet, mijn goede vrouw", klinkt het verdrietig, maar plechtig. „Mijn lichaam bevindt zich in perfecte conditie. Maar toch ben ik gewond, tot bloedens toe gewond..." De huisgenooten zien elkander in de grootste verwondering aan en begrijpen er niets van. „Luister, mijne lieven", gaat de gewonde bakker voort, „het smart mij, dat ik deze geestverrijkende lectuur staken moet, en dit te meer, omdat dit boek een schat van lessen voor hoofd en hart bevat, die gij allen zoo noodig hebtWeet ge nog, mijn Anna, hoe ik, toen wij nog verkeerden, u altijd uit de kroniek van Smallegange voor las, als wij alleen waren O, welke heer lijke uren waren dat Het spijt mij, u weer iets te moeten me- dedeelen, dat allerdroevigst is. Bij de laat ste woorden van den voortreffelijken bak ker, bijt Michiel Baerse plotseling op zijn ineengerolden zakdoek, alsof hij door een geweldige lachbui overvallen wordt de meisjes verbergen het gelaat in de handen en 't is, of zij dök moeten lachen. Mis schien ook, dat zij heel zacht schreien, en dit ligt na de hartverheffende woorden van hun vader toch eigenlijk wel het meest voor de hand. Ik heb mij dus waarschijn lijk vergist, en is ook Michiel wat al te veel onder den indruk. „Niet dat ik dus aan den lijve gekwetst ben", vervolgt de ongelukkige Steveninck langzaam en op indrukwekkenden toon, „neen, dat niet, ofschoon het beter ware Neen... mijn hart... mijn ziel, zoo gij wilt... daar heeft men op getrapt... die heeft men vaneen gereten Als gij mij vraagt, waar de snoodaard woont, die dit deed, dan antwoord ik u Hier, in deze straat, aan de overzijde Wenscht ge zijn beroep te weten, ik zegge, bakker En wilt ge den naam van den nietswaardige hooren, dan antwoord ik Crombouw „Maar Jozef, mijn lieve man, wat heeft hij dan toch gedaan jammert zijn vrouw. „Wat hij gedaan heeft Hij ontsteelt mij mijn beste klanten, dat doet hij Als er een kind in mijn winkel komt, geef ik altijd wat toe, maar nooit iets om op te eten. Neen, zij krijgen van mij een harte lijk gemeende vermaning, of een schoone spreuk, en dit is duizendmaal meer waard, dan een mop of een krakeling, die ik bo vendien nog verkoopen kan. Maar wat doet die gewetenlooze daar aan den over kant Hij geeft den knechtjes en meisjes altijd een krakeling en als zij veel beste den zelfs een eierkoek. Zoo ontrooft hij mij tal van klanten Ja, hij weet het wel, hij weet het maar al te goed, dat de mensch liever het lichaam laaft met vergankelijke snoeperije, dan den geest met een levensles, welker waarde blijvend is Schreeuwt dit niet om wraak, mijne be minden Ja, niet waar En daarom zal Jozef Steveninck zich wreken Weet gij, hoe Een horloge met ketting van duka tengoud, en een zwart satijnen vest, be- stikt met gouden bloemen, met deze wa penen zal ik hem vermorzelen, hem, den nietswaardige, die mij zelfs een droge bete broods en een teug pompwaters misgunt Dat hij siddere en beve Hier zwijgt de gekrenkte bakker. Moe der Anna, de meisjes en Baerse zijn door deze allerzonderlingste woorden vreeselijk geschrokken, en vol angst kijken zij el kander aan. Wat zal dat worden (Wordt vervolgd) VOOR DE JEUGD. ANTWOORDEN Nos. 9—12. No. 9. Paling, bot, schol, tong. No. 10. DuitschlandHand, duin, schuit, list, tand. No. 11. Sneeuw-bal sneeuwbal. No. 12. Peer, beer, meer, veer, leer, teer. RAADSELS. No. 13. Mijn geheel is een groote knol vrucht, die met 7 letters geschreven wordt. De 3, 2, 6, 7 is een rivier, die gedeel telijk door ons land stroomt. Een 3, 4, 7 is een scherp voorwerp. De 3, 2, 6, 5 is een hemellichaam. 1, 2, 6, 1 beteekent vreemd. No. 14. Ik ben een kruipend dier. Plaats één letter vóór mij en ik wordt een voorwerp, waarop geklommen wordt. No. 15. Welk dier, behoorend tot de familie der walvisch achtigen kun je ma ken van twee bijvoegélijke naamwoorden. No. 16. Met N ben ik een stad in Frankrijk en met T vrouwelijke familie leden. KANTOOR MIDDELBURG. LIJST van onbestelbare Brieven en Brief kaarten van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand Mei 1932. BRIEVEN BINNENLAND. 1. J. Brouwer, Domburg. 2. Administratie Courant Het Nieuws v. d. Dag, Amsterdam. 3. Mej. W. Kayser, Zaamslag. 4. Id. Id. 5. Jac. Laberjare, Serooskerke. 6. Mej. M. J. L. Wessels, Rotterdam. BRIEFKAARTEN BINNENLAND. 7. Familie Quist, Middelburg. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat de wegens onbestelbaarheid teruggezonden stukken aan hen kunnen worden terug gegeven. Vele lettersoorten - VISITEKAARTJES DRUKKERIJ LITTOOIJ OLTHOFF MIDDELBURG Verder melden wij U de ontvangst van aardige Eierrekjes en Eierkokers in ver tinde en gekleurde uitvoering. De ontvangst van Ideaal Schilmachines. De nieuw ontworpen Broodzaagmes 1. En morsvrije Steelpannen en Melkkokers. WETENSWAARDIGHEDEN OP ADMINISTRATIEF EN FISCAAL TERREIN. Raadgevingen en wenken bij het vervaar digen van de balans en bij het berekenen van de winst of het verlies. VIII. Blijven thans nog over te bespreken de activakasgeld, tegoed girorekening, ef fecten, alsmede de fictieve bezittingen. De beide eerstgenoemde bezittingen kunnen wij o.i. zonder meer passeeren. Bij het plaatsen van deze posten op de ba lans, zal de lezer geen moeilijkheden on dervinden. Ook ten aanzien van de effecten kunnen wij kort zijn. Bezit men veel effecten, dan make men een lijst van de aanwezige effecten. Men plaatse als waarde van ieder ef fect de koerswaarde en bij incourante fondsen de geschatte verkoopswaarde. Het totaalbedrag van deze lijst plaatse men op de balans. Anders is het met de fictieve bezittingen. Wat zijn dat Fictief komt voor in tegenstelling met reëel. Reëel beteekentwerkelijk. Dit woord komt bijvoorbeeld voor in een uit drukking als deze Realiteit van het leven, hetgeen wil zeggen de werkelijkheid van het leven. Fictief beteekent dus onwerke lijk, denkbeeldig, alleen in gedachten, niet in werkelijkheid bestaande. Wat een fictieve bezitting is, zal den lezer nog duidelijker worden, wanneer wij een fictieve bezitting noemen. Iemand koopt een sigarenzaak en be taalt voor de zaak als zaak 10.000. De 10.000.worden dus betaald voor klanten enz. Men zegt, dat die iemand voor de Goodwill, voor de handelswaarde van de zaak betaalt 10.000.Deze Goodwill is een denkbeeldig bezit. De voorraden zijn reëel. Men ziet ze, men kan ze tasten. De Goodwill is denkbeeldig bezit. Andere denkbeeldige bezittingen zijn Recht tot het voeren van den firmanaam concessies enz. Deze fictieve bezittingen behooren ook op de balans thuis. Goed koopmansgebruik eischt echter een fictieve post zoo spoedig mogelijk van de balans te doen verdwijnen. Veel kunnen wij over deze kwestie niet zeggen. Alleen ditWanneer iemand voor de Goodwill 10.000.betaalde, zal hij bijv. deze post in tien jaren van de balans moeten doen verdwijnen. Hij schrijft dus ieder jaar 1000.- af op deze bezitting, m.a.w. hij plaatst ieder jaar deze bezitting voor 1000.lager op de balans dan een vorig jaar. Langeviele. Agent C. JONGEPIER Men leide uit een en ander vooral niet af, dat men steeds 10% mag afschrijven. Ieder geval behoort op zich zelf te worden beoordeeld. Afschrijving in drie jaren is zelfs denk baar. Voor zoover ons bekend, hebben wij thans de meest belangrijke bezittingen de recue laten passeeren. Mochten wij er eens eentje hebben ver geten, schrijf ons dan maar gerust en wij geven U gaarne uitvoerige inlichtingen. I Ook ten aanzien van de activa, die wij bespraken, waren wij allerminst volledig, j Het zijn ook slechts raadgevingen en r wenken, die wij gaven i; Wij zijn er echter nog niet. Er zijn ook schulden, of beter uitge- drukt, gewoonlijk zijn er ook nog schulden, j Daarover kunnen wij kort zijn. Voor zoover men deze schulden heeft, plaatse men afzonderlijk op de balans a. Leveranciersschulden Crediteuren Men make een lijst. Het totaalbedrag van deze lijst plaatse men op de balans. Onder deze schulden neme men alleen op de schulden aan leveranciers wegens ge kochte goederen (dus niet machines enz.). b. Onkostenschulden. Als boven werd opgemerkt. O.m. de brandstoffenschuld bij een bak ker de schuld wegens gekocht verpak kingsmateriaal bij een winkelier enz. enz. c. Intrestschuld. Uit te rekenen de op den balansdatum verschuldigde rente. d. Diverse -schulden. Zooals schulden wegens verbouwing, gekochte machines enz. Men plaatse de schulden ad. c. en d. genoemd op lijsten en vermelde op de ba lans slechts het totaalbedrag. e. Geleende gelden. Men plaatse afzonderlijk op de balans de bevoorrechte schulden, zooals hypo theken, prolongaties en beleeningen de schulden aan kassiers (iedere kassier af zonderlijk te vermelden); de schulden we gens opgenomen gelden op schuldbeken tenis. Zoo bespraken wij achtereenvolgens verschillende activa en passiva. Volledig waren wij niet. Wie meer verwachtte dan raadgevingen en wenken, bevredigen deze artikelen niet. Niet aan ons is dit even wel te wijten. Wie verschillende kwesties onvoldoende vond belicht, boden en bie den wij nog de gelegenheid aan per brief de kwestie aan ons oordeel te onderwer pen. Bij het nalezen van onze artikelen, blijkt ons een kleine aanvulling op het vooraf gaande gewenscht. Wij verzuimden bij de bespreking van de afschrijvingen er de aandacht op te ves tigen, dat afschrijving alleen mag geschie den op zaken, die in bedrijf of beroep worden gebezigd. Althans hiermede dient rekening te worden gehouden, wanneer men zijn berekend inkomen onveranderd wil aangeven voor de Inkomstenbelasting. De vraag, of een zaak in beroep of be drijf wordt gebezigd, is een vraag op zich zelf, welker beantwoording buiten het ka der van onze artikelen valt. In een volgend artikel bespreken wij de vraag, hoe men zijn winst of verlies kan berekenen. VRAGENBUS. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Brieven te richten aan Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" gevestigd te Haarlem, Houtplein 17r, onder leiding van R. de Vries, Vragers gelieven porti voor ant woord in te sluiten. Zij krijgen dan antwoord per brief. Tenzij vragers uitdrukkelijk be zwaar maken, worden die vragen, bovendien in dit blad beantwoord, welke om hun belang voor de lezers daarvoor in aanmerking komen. Vraag 115. Naar aanleiding van Uw schrijven over belastingzaken daarin voorkomende inlich tingen en raadgevingen, verzoekt onder- geteekende U beleefd. Hoe kan en mag ik mijn biljet invullen, ten eerste heeft ik mijn huis waar in ik woon in 1930 ge kocht voor 2500.niet inbegrepen de onkosten voor overschrijven die 175.- plus 35.aan hypotheekkosten, ik heb 2000.hipotheek tegen 5 prosent een zelfde soort huis doet aan huur 4.25 per week. Wat en hoeveel moet ik bij mijn in komsten rekenen Verders ben ik los werkman bij de Pro vinciale Waterstaat. Mijn loon is 25.— per week met inbegrip van 1.per week voor mijn rijwiel dat ik in dienst moet gebruiken mag ik nu 52.aftrek ken voor mijn rijwiel Ik heb vier min derjarige kinderen. Hoeveel mag ik aftrekken voor fond sen geld als bijvoorbeeld Doktersfonds, Ziekenhuisverplegingsfonds, overlijdens- fonds, WitGele kruisfonds, Vrijwillige verzekering kinderen (V.V.O.), tot een gezamenlijk bedrag van 80.90 per jaar,

de Faam | 1932 | | pagina 1