Magazijn „De Zwaluw" E. H. Boasson Co. OPRUIMING Pluche Tafelkleeden Divankleeden ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. No. 48. Woensdag 22 Augustus 1928. Twee en Dertigste Jaargang. Uit mijn jongenstijd Voor de Huisvrouw. ond@r de Luifel. voor de HELFT der prijzen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1-3 regels 45 ct., iedere regel meer 15 ct 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bij abon nement voordeelige voorwaarden. IX. AdvertentlSn van wat weinig beschadigde en VERSCHIJNT 'S WOENSDAGSMIDDAGS. ADVERT ENT I ÉN KUNNEN TOT UITERLIJK 12 UUR AANGE NOMEN WORDEN AAN HET BUREAU SPANJAARDSTRAAT. UITGEVERS LITTOOIJ QLTHQFF, POSTREKENING 42280. TELEFOON 238. FEUILLETON. door C. VAN DE WAL. Een mededeeling van Frans van Rhijn. Op zoek naar oudheden. In de modder. Een zeer merkwaar dige vondst. I Schuin tegenover de school bevond zich een kleine, maar zeer druk beklan te bakkerswinkel, achter welks eenige raam altijd een aanzienlijke hoeveelheid appelbollen, saucijzen- en palingbrood jes tot koopen noodde, en het was in de onmiddellijke nabijheid van al deze heerlijkheden, dat Louis, Gor en ik wachtten op het verschijnen van Frans van Rhijn, die, daar het Woensdag was, een tweetal borden had schoon te ma ken. Juist had Louis de Kat verklaard, dat hij een heelen dag inplaats van boter hammen wel eens niets anders dan al leen palingbroodjes zou willen eten, toen de schooldeur geopend werd, en Frans zich haastig bij ons voegde. „Waarom wilde je, dat we wacht ten vroeg Cor. „Zeg maar vlug, wat je te vertellen hebt. Ik krijg honger. Jongens, als de bakker ons dien groo- ten tulband eens cadeau gaf -„Die dingen eet ik eiken dag.'s Mor gens en 's avonds, al zeven jaar lang", antwoordde Frans, die probeerde een zeer vies gezicht te trekken. „Maar alle gekheid op een stokje. Ik ga jullie groot nieuws vertellen. Van' morgen was ik met mijn broer Kees in onzen tuin, die, dat weten jullie, heel groot is, >en tot onze groote verwondering za gen we, dat ongeveer in het midden dezen nacht een verzakking van den grond heeft plaats gehad. En weet je, hoe dat kwam Dadelijk ontdekten we het overschot van een ouden kelder. Dat di,e zich daar bevond hebben we ■nooit geweten vermoedelijk heeft ech ter daar in vroeger eeuwen een huis gestaan, waarvan die kelder een over blijfsel is. Het schijlnt, dat men de opening met zware planken heeft dicht- gedekt en er daarna aarde opgeworpen. Maar thans, na wie weet hoeveel jaren, kon lh et half vergane hout bet gewicht van den grond niet meer dragen. En zoo kwam de kelder voor den dag. Nu vraag ik jullie Kom van middag eens kijken. Wie weet, wat wie in dat oude bouwwerk ontdekken." Wij dweepten in dien tijld met verha len, die in oude ridderburchten en ruï nes speelden, en, was er dan soms sprake van het vinden van een! verbor gen isehat, neen maar dan was de ge schiedenis eerst mooi. Met oogen, die van verwachting en blijdschap straal den, antwoordden we dus „Natuurlijk, Frans Dadelijk na het eten. Je kunt op ons rekenen „Prachtig juichte hij. „Kees komt ook." Zoo Frans had kunnen zien, wat rfjn broer dien morgen uitvoerde, hij zou zeer verwonderd zijn geweest. Kees was eenige dagen te voren tot de hoogste klasse van het gymnasium bevorderd en ofschoon zijn vacantie pas was begon nen, hij klaagde al over verveling. Thans echter was hij druk in de weer. Eerst begaf onze vriend zich naar den zolder, waar hij in een kist met al lerlei, vergeten rommel een oud kistje vond, waarin een sleuteltje stak. Toen ging hij naar de keuken en daar ontdek te hij in de kast een gebarsten kopje1, dat al jaren geleden zijn oor had moe ten missen. Met dat kopje nu ging Kees naar zijn kamertje, hij! schonk er wat inkt in en na deze vloeistof met een weinig water te hebben verdund, begon hij genoeglijk Je glimlachen. Vervolgens rommelde hij een poos tusschen oude boeken en schriften, en daar verscheen een almanak voor het jaar 1874. Wie wat bewaart, heeft wat 1 Vlug werd van het perkamenten omslag een vierkant stuk afgeknipt. Na het maken van al deze toebereid selen, zette hij zich aan de tafel en be gon te schrijven, terwijl hij nu en dan ophield en diepzinnig nadacht. Zijni let ters waren zeer vreemd van vorm', en, bovendien, dank zij den door hem gefa- briceerden inkt, niet heel duidelijk. Tenslotte verdween het aldus be schreven perkament in het kistje, en met dit voorwerp in de hand slenterde Kees den tuin in, terwijl hij een vroolijk deuntje floot. Toen hij even later pp de bank onder den perebi bij luidkeels te lachen. Toen ik thuis kwam, gunde ik mij bijna geen tijd tot eten, zoó hevig was mijn verlangen naar den1 pas ontdekten kelder. Vader en Moeder zagen elkander verbaasd aan. Vol vreugde vertelde ik, wat er des nachts in den tuin vani me neer Van Rhijn geschied was en toen ik in vollen ernst verkondigde, dat er in zoo'n ouden kelder heel dikwijls verborgen schatten aanwezig waren, sprak Moe „Zeker, Jacob, dat is best mogelijkFrans zal natuurlijk eerlijk met jullie deden. Misschien kom1 je straks wel thuis met een grooten zak vol Zeeuwsche rijksdaalders, of gouden rijders. Als dat waar is, trakteer ik, hoor Vader zei niets hij knikte bevesti gend, terwijl hij zeer ernstig keek. „Ga nu maar, Jacob sprak hij eindelijk. „Anders is de kelder al heelemaal leeg- gezocht." We bevonden ons bij Frans in den tuin en staarden in de diepte. Och, och, welk een teleurstellingInplaats van een groot, somber gewelf, rustende: op zware pilaren, zooals mijn verbeelding mij reeds den kelder had doen zien, aan schouwde ik een kleine ruimte met stee- nen wanden, bijna heelemaal met mod der en groote stukken hout gevuld. Een paar traptreden waren duidelijk te be speuren, doch het aantal was niet te be palen, want de modder en het grondwa ter beletten dit. Moest Frans daar nu zoo'n ophef over maken „Fijn, hé riep hij ons toe. ,,'k Moet mij haasten, weet je, want straks komt een man, die den kelder met aarde moet vullen. Pa wil dat zoo." Voetje voor voetje ging hij de glibberige treden af en op de onderste hield hij halt. „Pas toch op waarschuwde ik., „Als je valt „Geen nood lachte onze oudheid- zoeker, en met de tang van het keuken fornuis begon hij in de modder te wroe ten en te knijpen, dat het een lust was. Plotseling gaf hij een harden schreeuw. „Ik stoot op iets 't Lijkt wel een kistje! Ha, daar heb ik hetNeen, toch nietNu wel Hoera Toen verloor hij1 zijn evenwicht en de arme jongen tuimelde voorover in de modder. Gelukkig was de kelder niet diep en Frans kon zich dadelijk oprichten. In de linkerhand hield hij een kistje. Wat zag hij er uitVan top tot teen met slijk besmeurd, de kousen en schoenen druipnat, besteeg hij de weinige treden, terwijl hij1 ons toeriep „Zie; je dit Een kistje Mee naar het schuurtje Kom dan toch „Maar Frans sprak Louis, „je lijkt wel een neger Ga je toch wasschen „Wasschen schreeuwde de bernod- derde knaap, die inmiddels voortgegaan was, „Straks, hoor. Eerst dat dingopen. Wat een ontdekking Hoera We volgden hem in het kleine loods je. Frans danste opgewonden heen en weer, het vuile kistje in de eene, een roestigen beitel in de andere hand. „Maak toch voortriep1 ik, want ik brandde van verlangen, den inhoud te zien. En ja Frans bracht met eenige moeite den beitel onder het deksel, hif wrikte en drukte, een luid gekraak, en het hout week. „Een papiertje gilde ik. „Ben je mal.... Perkament!" juichte Cor. „Wat staat er op vroeg Louis. We zagen dit Op den dryentwintichsten Mey op Pincxteren Maendag 156 crijgsvolk uit Spaengien ghequeltmet schandelicke dieveryen dies hebbe ick Maerten Jansz. deese bequaeme plaetse geit ende andere costelicke verborgen. Vive le Geus. Sprakeloos van verbazing zagen we elkaar aan. Wat beteekende dit Het geschrevene moest heel oud zijn. Welk een vreemde spelling toch Daar ston den we nu Maar Louis, die kalm en mét groote aandacht het geschrevene telkens her las, sprak tenslotte „Ik geloof, dat ik het nu begrijp. Zie je die open plaat sen Natuurlijk hfbbén ook daar woor den gestaan, maar die Zijn onleesbaar geworden door de vochtigheid van den kelder. De woorden, die nog overgeble ven 'Zijn, begonnen ook reeds te ver- bleeken. Maar al kunnen we niet alles meer lezen, toch is de beteekenis duide lijk. Iemand, die Maerten Jansz. heette, heeft vóór of gedurende het begin van den tachtigjarigen oorlog uit vrees voor de Spanjaarden in dezen kelder Zijd geld en kostbaarheden verborgen. En op dit perkament heeft hij het medege deeld misschien wilde hij vrienden of familieleden een aanwijzing gevein1, waar zijn bezit verborgen was Ja, inderdaad De bedoeling van het geschrevene kon geen andere zijd „Maar dan bevat die kelder schatten!" 0*. VRAAGT UWEN WINKELIER SPOOR'1 MOSTERD Nederlandsch Fabrikaat van de Firma W. A. SPOOR Jr., Culemborg. jubelde Frans. „Hij moet heelemaal uit gebroken worden. Hoera Hoera En uitgelaten van vreugde riepen we het hem na, wel honderd keer. Een bulderend gelach deed ons ver schrikt omzien. Kees stond in de deur opening. „Dat heb ik in den kelder gevon den juichte Frans. „Luister toch KeesEen oud perkament't Zat in een kistjeEr is geld verborgen, honderden jaren geleden Kees Lach me niet uit, met afwasschen ben ik weer schoon Ja Kees lachte, omdat zijn broertje zoo'n grappigen aanblik bood, maar daarom n'iet alleen. Plotseling werd Frans zoo bleek als een doek. Hij kende dat lachen. Zóó, en zóó alleen ging Kees te keer, als hij zijln broertje een poets had gebakken, wat hij maar al te vaak deed. „Leelijkerd jammerde de arme jongen en hij1 begon bitter te schreien. Den val in de modder, hij telde hem niet. Wat Pa en Moe zouden zeggen, als ze hem zoo zagen, och, hij zou zijln straf gewillig dragen. Maar dat Kees hem zoo gefopt had, dat er van een verborgen schat geen sprake was neen, deze teleurstelling was al te wreed (Slot volgt) NUTTIGE WENKEN. Gekreukelde japonnen. Als we soms eens een blik in de kleerenkast slaan, zijn er dikwijls heel wat japonnen of jurken, die er ver fomfaaid, gekreukeld uitzien. Ofschoon ze niet eens vuil of smoezelig zijn, ma ken ze juist door die kreukels een pn- frisschen indruk. Dit nu kunnen we op een heel eenvoudige manier verhelpen. Dunne stoffen jurken hangen we daar toe een nacht buiten of voor een open raam, op een hangertje. Dan zal de nachtlucht ze heel gelijkmatig en luch tig invlochten, 's Morgens vroeg zijn ze dan prachtig geschikt om even op te strijken, een werkje, dat een paar mi nuten kost. Zwaardere stoffen jurken, wol of fluweel, hangen we in de bad kamer en zetten de heetwaterkraneri open, tot de kamer vol met stoom'staat. Hjerin laten we de jurken een half uurtje hangen. Heeft men geen badka mer .of geyser, dan zet men in een klein 'kamertje of in de keuken het petro leum- of gasstel aan, met een ketel Water er op en laat aldus de jurk door den stoom flink invochten. Daarna op persen. Fluweel echter wordt gebor steld, met den vleug mée, waardoor de stof zacht wordt en tevens alle stof verwijderd wordt. Het ligt dus voor d'e hand, dat men ervoor moet waken, dat men geen jur ken die niet opgeperst hoeven te Worden in de buitenlucht of bij open ramen laat hangen. Want dan zou. die zelfde vochtige damp1 die we gebrui ken om gekreukelde japonnen in te vochten een goede japon van haar frischheid berooven. Om dezelfde re den moeten we op vochtige dagen voor al onze kleerenk'asten goed dicht hou den. Om tijd, geld en moeite te sparen. Laat Uw gasstel nooit zoo hoog bran den, dat de vlam onder pan of ketel vandaan komt en langs de zijkanten speelt. Dit helpt absoluut niet om vlug ger te doen koken. Het is uitsluitend gas- en geld verspillen. Weet U wel, dat U Uw kachel of for nuis urenlang aan kunt houden (indien U eerst nog wat kolen opgooit en daar op1 een flinke hoeveelheid aardappel schillen, kunt U de kachel den hee len nacht goed. aanhouden, zonder dat het U iets kost, bij wijze van spre ken) met aardappelschillen, afval van aardappelen en groenten en fruit, ver mengd met wat asch uit de aschla En het vuur, dat aldus aangehouden is, kan binnen het kwartier weer volop1 branden met een enkele schep1 kolen erop. Zout is een best schuurmiddel pm1 vlekken van emaille keukengerei, van blik en aluminium te wrijven. Om te voorkomen dat de melk' over kookt, is het een beproefd middel, den rand van de pan of den melkkoker met boter in te wrijven. Een bezuinigingsmiddel op Uw gas- rekening is, om twee gerechten tegelijk te koken, op de volgende manier. Zet de pan met aardappelen op, zonder dek sel. Leg, in plaats van een deksel, een blikken plaat op de pan, met een stuk of vijf gaten in het midden erin ge boord. Zet daarop de pan met groenten. Aldus kunnen ze samen koken. Het is verstandig te bedenken, dat bij het bakken van cake gerust wat eieren vervangen kunnen worden door stroop met warme melk. Een eetlepel tafelstroop op een kopje melk' is ge lijk aan 3 eieren. VOOR VROUWEN. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoefte aan de hulp van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd tre den in het vrouwelijk organisme voort durend veranderingen op, die veel in spanning van de nieren vorderen. Even eens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen won der, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urinestoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nie ren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsom loop geïnfecteerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasontste king, rheumatiek, lendezwakte enz. kun nen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een ze gen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket*"let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aan 't bureau van politie gedeponeerd de navolgende voor werpen a. R.K. Kerkboekje, Paar Dameshand- schoenén, Belastingbiljet, Sleuteltje, Kin derklomp, Zilv. Broche, Kindertaschje. b. Bij ingezetenen Kinderwagenkus sentje, Lorier, Spuisstraat F 109 Zilv. Broche en Hangertje van collier, L. Kingmans, N. Kerkstraat B 105 Kinder schortje, L. F. Barth, L. St. Pieterstraat 35 Sleutel van melkkraan, N. Minder- houd, Gravenstraat I 253 Port. met inh., S. Koeman, Wagenplein Q 115 Stuk Kant, P. de Vos, Spanjaardstraat E 89 Collier met hanger, Schottmans, Emmastraat W 116 Twee Paspoorten, Torenwachter, VerwerijstraatKinder taschje met inh., J. J. Holthuizen, N. Vliss. Weg 191 Boodschaptasch, Leijm- se, Vliss. Weg 175 Padvindersmes, W. Neijse, Zach. Jansenstraat W 194 Doos met inh. (verm. Zilver), Boekhan del D'huiji, L. Burg B 10 Zak Aardap pels, Minderhout, Jacob Catsstraat; Zak doekje, Seger, Baanstraat Q 219 Huis sleutel, J. Risseeuw, Lond. Kaai H 50Kindermuts, Hendrikse, Rozenstr. W 203 Blauwe Werkjas, v. Kleven, GravenstraatKindertaschje, L. Jan sen, Branderijmolengang M 226 Twee Fruitkistjes, J. Deist, K. Giststraat A 130; Sleuteltje, Denies, Bagijnhof E 191 Kinderzak met inh., Deist, K. Giststraat A 130 Boerendoekspeld, Rood, Dok straat P 169 Gedeelte Vulpenhouder, P. Klercq, Vlasmarkt L 21 Gouden Oorbelletje, Van Hecke, Spuisstraat F 107Port. met inh., Geljon, Bleek E 94a Kinderjaponnetje, Mej. Schot, Gra venstraat I 273 Handschoen, J. Klercq, L 21 Paar witte Heerenhandschoenen, v. d. Poel, L. Burg Deken, M. Evert- se, Rott. Kaai O 224 Gouden Kinder ringetje, Singelstraat 172Ged. van Gouden Broche, J. A. v. d. Weele, Bo- gardstraat D 32Spaarbriefje, N. v. Hilst, L. Burg B 15. Inlichtingen aan het bureau van po litie, alleen dc3 Zaterdags tusschen 7-8 uur. BURGERLIJKE STAND VAN MIDDELBURG. Van 13—21 Augustus. ONDERTROUWD F. J. Pieterse, 26 j. ien J. A. M. Franchimonf, 125 j. P. Boon, 24 j. en J. BruijUooge, 26 j. D. Hoek, 43 j. en P. Zeeveld, 28 j. J. M. Adriaansen, 30 j. en J. M. Verhage, 30 j. GETROUWD A. J. van der Weel, 30 j. en J. den Héijer, 23 j. A. P. van Woerkens, 36 j. en W. J. J. Leijdekker, 23 j. G. C. Jongepier, 25 j. en F. Bolleurs, 25 j. BEVALLEN E. Kotkamp', geb. Bos winkel, z. G. Timmerman, geb. Schrnel- zer, d. C. A. Fuhri Snetlage', geb'. de Kruijff, d. M. Thielens, geb. Huisson, d. P. Roskam, geb. Quist, d. S. M. Gabriëlse, geb. Risseeuw, z. M. Pro voost, geb. de Kraker, d. M. de Bree, geb. Dingemanse, d. L. Roth, geb. de Kam, x. OVERLEDEN H. Hubregtse, wedn. P. C. Dobbelaar, 87 j. F. M. Schlüter, ongeh. z., 25 j. T. J. de Regt, ge huwd met A. van Danube, 6L j. voor 75 cent per heele flesch. SINAASAPPEL, FRAMBOZEN, GRENADINE, TROEBELE SINAASAPPEL. Neemt proef. Vleeschhouwerij Wagenaarstraat, Hoek Bree, Telef. 455, H, C. FREDERIKS, levert U le kw. Doorregelde Runderl'. 60 ct. p. pond, Magere Runderl. 70 ct. p. pond, Doorregelde Rollade 60 ct. p. pond, Prima Varkens- en KalfsvleesCh voorhanden. Wordt zonder prijsverhoo- ging thuis bezorgd.

de Faam | 1928 | | pagina 1