ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN No. 16. Woensdag 18 Januari 1928. Twee en Dertigste Jaargang. Vrouwenkroniek. L r r r r U PP rrrr M Een eenzaam eiland. HUMOR. Voor de deugd. Voor de Huisvrouw. ztmm VOORWERPEN. Bargarïijka Stand van Middelburg VERSCHIJNT 'S WOENSDAGSMIDDAGS. ADVERTENTIËN KUNNEN TOT UITERLIJK 12 UUR AANGE NOMEN WORDEN AAN HET BUREAU SPANJAARDSTRAAT. DE FAAM PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-3 regels 45 ct., iedere regel meer 15 ct. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bij abon nement voordeelige voorwaarden. UITGEVERS LITTOOIJ OLTHOFF, POSTREKENING 42280. TELEFOON 238. Over nieifwe blousen. Een moeilijke tijd van het jaar is het nu. Want voor nieuwe w'interkleeding wiordt het toch langzamerhand wel een beetje laat. En om over nieuwe voor- jaarskleeding te spreken, is voor de meesten van ons, die zich de weelde van een uitstapje naar het zoele Zuid- Frankrijk niet kunnen veroorloven, toch Wieer een beetje al te vroeg. Al kunnen \v!e zoo te hooi en te gras wel eens (wijzen op de nieuwe mode-lijnen, die zich in de voorjaarscostumes zullen ken baar maken en die wie nu al aantreffen in de voorjaarsoollecties der groote mode-huizen voor die bevoorrechten onzer zusteren, die wèl naar Zuid- Frankrijk kunnen gaan. Daarin zien wie bijvoorbeeld, dat dit komende voorjaar 'wiel veel japonnen en mantels gedra gen zullen wlorden met de omgekeerde- parapluie-lijn, dat 'wil zeggen, die naar onderen wijd uitstaan, door plissé's, door godets, ingezette driehoekige pan den, enz. En op schoenengebied ver geef mij dat ik zoo maar van de ja ponnen op de schoenen overspring zagen wie een nieuw» model uitkomen, iwiaarvan de voornaamste eigenschap Was, de stompe, vierkante neus. Voor menigeen wel heel makkelijk. Deze schoen iwias onlangs te zien op de ten toonstelling voor vrouwen van kunst en nijverheid te NeW-York en de naam van dit nieuwe model is „Petrova", naar een bekende Poolsche tooneelspeelster. De hak was hoog, 'doch niet buitenge woon» dun. Doch thans genoeg over wat ons te wachten staat. Wat we nu nog Wiel eens kunnen maken, voor de vele koude dagen, die we nog krijgen, dat is een blouse, w»aarvan hierbij een drie tal der nieuwste modellen. Dan heb ben we allereerst in het midden, op een ruim rokje, een alleraardigste, nauw sluitende casaque van Zwart fluweel, met glazen knoopjes en een kraagje (en pole garneering aan de ondermou wen) van oude (okerkleurige) kant. Rechts een blouse van zilvergrijs flu weel met een vestje en rabat van rose crêpe, en links een overhemdje met een leeren ceintuur en onder het kraagje een heerendas. Sportief vindt U niet MADELEINE. ANTWOORDEN Nos. 183—186. No. 183. De telegraaf. No. 184. Palm lamp. No. 185. Koffiepotscherftafelbladwij1- zer pijpedoperwtgordijnkoorddanser; rasterwerktafel. No. 186. Iep olm eik. RAADSELS. No. 187. Een rebus. No. 188. Mijn geheel is de naam van een bekend land. 1, 4, 5, 6 is een gevreesde ziekte. 1, 7, 3 maakt de apotheker. 1, 2, 8 gebruikt moeder in de keuken. 1, 9, 5 heeft men noodig om naar het buitenland te gaan. No. 189. Ladderraadsel. KJ Tjt CO N H O Op de 15 sporten dezer ladder plaatst imien woordten van 4 letters. De eerste letters dier woorden noemen een plaats Waar heel veel gesproken wordt zonder dat men iets hoort. 1. is in den mond'; 2. is een lastdier3. geeft licht4. and'ere naam voor Paradijs 5. een dier tje dat bij de konijnenjacht gebruikt wordt6. een windstreek 7. iets wat nergens kan wlord'en gemist8. 't te gengestelde van ja 9. een zuivelpro duct 10. een cijfer; 11. een bewioner van Noorwtegen 12. een veel gebruikt vervoermiddel in steden 13. fijn plekje in de woestijn 14. 'n vettige vloeistof 15. een kleur. No. 190. Welke ruiters rijden niet Mrs. Rose Rogers, de vrouw van een Anglikaansch geestelijke, schreef er een boek over: „The Lonely Island", (het eenzame eiland), want zij woonde er en kele jaren mlet haar man. En de „Illu stration" gaf, eenige weken geleden, foto's van de proviandleering der be volking. „De Kath. Vrouw" vertelt ons het volgende er van Tristan da Cunha is 'n klein eiland in de onmetelijke zee tusschen Zuidl- Amerika en Zuid-Afrika. Het naastbij- zijnde land is het eiland Sint-Helena, maar dat is toch nog meer dan twee duizend mlijlen ver Geen schip kan er landen, want de steile rotsen, zonder inham, geven geen ankerplaats hier en daar is een strandje, waar 'n roei boot aan land kan komen, maar alléén Ibij heel miooi weer. Zoodra de zee maar even onrustig wordt, is alle ver keer met het eiland afgesloten, en de zee is er gewoonlijk zóó onstuimig, dat, ook van het eiland uit, geen bootje de schepen bereiken kan. Soms bleven de bewoners van Tristan drie jaar ach tereen zonder eenigen toevoer van le vensmiddelen of kicedingstukken. Op het oogenblik telt het eiland 30 families met 135 personen. Het leven is er heel moeilijk, want graanvruchten kan men er niet meer verbouwen sinds er, door 'n schipbreuk, ratten op 't eiland kwamen. Het voornaamste pro duct is aardappelen er is een kleine veestapel, maar daarvan wordt hoogst zelden een stuk geslacht. De mannen jagen op de wilde runderen, en er zijn ook groote massa's zeevogels. In 't voorjaar zijn er dus ook veel eieren en er. wordt ook veel gevischt. Doch dit alles gebeurt alleen in 't goede sei zoen. Er is veel slecht weer op Tritsan en ',t kwam» herhaaldelijk voor, dat er werkelijk gebrek aan levensmiddelen kwam», zoodat er gerantsoeneerd' moest worden, tot het schip mtet de voorraden uitkomst bracht. Men mioet niet denken, dat de bewo ners van Tristan wilden zijin. 't Zijn be schaafde mensehen, die goed voor hun eigen ontwikkeling zorgen en hun kin deren onderwijzen, 'n Paar van de oudere jongens Zijn zelfs naar Kaap stad gestuurd, om» daar te studeefen. De huizen zijn van steen met stroo gedekter is steen genoeg, maar heel weinig hout, want er groeien slechts enkele appelboomen, behalve 't kreu pelhout. Gelukkig spoelt er veel wrak hout aan. We kunnen ons wel indenken, dat het leven daar heel eenvoudig en ook heel moeilijk moet zijn. Natuurlijk mist »m»en er de comfort en de gemakken van de moderne beschaving er moet flink ge- Werkt worden vermaak en genot, waar men hier van droomt, zijn er onbekend. Rijkdom, 'weelde, roem, 't zijn leege klanken. To»ch willen de bewoners het eiland niet verlaten, ofschoon de En- gelsche regeering hun land aan de Kaap wil geven. Zij hebben zich gehecht aan dat stuk grond, door den oneindigen oceaan omspoeld, waar ze vrij leven en de r ust genieten van vrede, patriarchale tijden. Wetten of overheid bestaan er niet, er is één ongeschreven boek, waaraan ieder gehoorzaamtde oude gewoonten en .gebruiken. Iedere familie gehoor zaamt aan zijn hoofd en er heerscht Werkelijk eensgezindheid. De comman dant van 't laatste schip, dat het eiland aandeed en ook de Anglikaansche gees telijken die er woonden, prijzen de in woners als vredelievend en zeer moreel. Daar 't gezinshoofd ook gehoorzaamd 'wordt, is er wel degelijk tucht en orde. Ook wordt in deze kleine staat, waar men zoo in gemeenschap leeft, het per soonlijk bezit gehandhaafd. De grond is w'el van iedereen, maar slechts in zóó verre als hij dien bebouwt. Huis en grond zijn eigendom van hem, die het bouwde en bewerkte wie meer grond wil hebben, kan dien met 'n steenen muurtje ompalen, maar zoodra hij dien grond niet meer bewerkt, vervalt z© Weer aan de gemeenschap. De nieuwe voorraad levensmiddelen wlordt gelijke lijk verdeeld». Toch zijn op Tristan armen en rijken, omdat de een vlijtiger en spaarzamer is dan de ander. De rijkdom bestaat in land en zee, want geld bezitten de in woners zoo goed als niet. Het eiland is ook zeer gezond, de inwoners worden oud en vele ziekten zijn er onbekend, o.a. alle tandziekten. Van 19221925 w'aren er maar drie sterfgevallen, waaronder één negentig jarige en één pasgeborene. Hoe k'wiam dat eilandje bevolkt Toen Napoleon op St. Helena gevan gen zat, waren de Engelschen doods bang, dat hij' weer ontsnappen zou. Op liet eilandje Tristan wera daarom een detachement geplaatst om de zee te bewaken. Later werd dit garnizoen in getrokken, maar 't eiland w'as in dien tijd heel bewoonbaar geworden en had een aardigen veestapel -een brigadier vroeg verlof er te blijven wionen met z'n vrouw en zestien kinderen. Er kwa men na 'n paar jaar marine-matrozen, die ook verlof vroegen, en zoo groeide daar langzaam 'n kleine Engelsche ko lonie, met 'n beetje gemengd bloed», W»ant toen er hoofdzakelijk mannen wa ren, zond de regeering eenige vrouwen, die echter 'n beetje donker van kleur Waren De herinnering aan Napoleon bleef er altijd levendig, doordat de brigadier, een zijner bewakers, vaak van hem ver telde. Een dochter van dien man stierf pas in 1922. In Londen heeft zich nu een commis sie gevormd, om d:c bewoners van Tri stan ieder jaar te voorzien van levens behoeften. Een vrouw trad een restaurant bin nen, gevolgd door haar hongerig uit ziende spruiten. Een kellner kwam na derbij en nam een beleefd afwachtende houding aan. Toen alle acht kinderen eindelijk gezeten waren, begon die vrouw „Biefstuk, Martieje „Asjeblief", moeder." „Biefstuk, Keesje „Asjeblief, moeder." Toen alle acht kinderen b'efstuk ge- Wenscht hadden, wendde de vrouw zich om en bestelde „Ober, breng mij één halve, lekkere malsche biefstuk, met ne gen borden." Toen de vrouw» zag dat de kellner verbleekte en aarzelend bleef Wachten, riep ze heftig uit„Maak af, waar sta je op te wachten „Ja, mevrouw7", zei de kellner, „ik dacrit er juist over na, of het niet beter zou zijn, als ze met zijn allen om de keukenlift gingen staan en hun neus flink ophaalden, dan zouden ze meer voedsel naar binnen krijgen Onder den indruk van eenige ern stige ongevallen, veroorzaakt door het verstrekken van vergiftige middelen, door ongediplomeerde drogisten, stapte een oude dame een drogistwinkel bin nen en vroeg „Is U een bevoegd drogist „Ja, mevrouw, ik ben gediplomeerd assistent apotheker." „Goed door Uvv examens gekomen „Ja, zeker, mevrouw», ?k was 'één der besten ""„Nooit een ernstige fout gemaakt „Nee, mevrouw, nooït „Zoo, geef me dan maar een ons zWarte balletjes o Een man, die zeer kunstzinnig w'as, want hij had zeer lang 'haar, dat over zijn jaskraag viel, werd op» straat door een ondeugend 'joch aangehouden, die hem vroeg, hoe laat het was. „Tien mi nuten voor twaalf", zei de man met het haar. „"Laat dan oim twaalf uur je haar knippen riep het zeer ondeugende joch en rende wteg. De heer, die boos werd, vloog hem na, maar liep, bij het omslaan van een hoek, een politic-agent omver. „Wat is er aan de hand, vroeg de agent, toen hij weer op de been was. „Die jongen daar zei tegen me, dat ik om' twaalf uur mijn haar moest laten knippen. Van Snikkum (tot vriend die dokter is) „Wat is er met jou gebeurd Je ziet er zoo wild uit De dokter „Wild Dat zou "ik den ken f* Daar heb ik nu een paTient twtee jaar lang voor geelzucht behandeld en nu heb ik daar ne\ ontdekt, dat het een Chinees is Juffr. Snerp „"Misschien zou U het niet willen gelooven, maar eens heeft een vreemde man gepro»beerdi mij» te kussen." Juffr. Vlijm „Is 't w'aarachtig Nou, het moest ook wei 'een vreemde man gewteest zijn, als hij geprobeerd hack, U twice keer te kussen Vreemdeling„Zijn er veel groote mannen in deze stad geboren Gids „Neen, geen een, enkel baby's. o De rechter Je hebt ©en aardig huis, een goede vrouw en lieve kinderen Gevangene (hoopvol) Ja edelacht bare. Rechter Nu, je zult ze in twtee maan den niet zien. O Meester Waarvoor dient de huid van een koe Kees Om er vleesch in te bewaren, meester. Zenuwachtige dame tot schipper, ter wijl ze in de roeiboot stapt Zeg schip per, w'at jjoe je als de boot omslaat Schipper O, dame, daar trek ik me geen zier van aan, ik heb nipts aan, dat bederven kan. o— Rechter Maar nu vertel je me wteer heel iets anders dan een half uur ge leden." Beklaagde Excuseer edelachtbare, maar ik zag dat u dat niet geloofde. RECEPTEN. Macaroni met ham en kaas. Anderhalf ons macaroni, 1 ons ham of half ham en half rookvleesch, 49 gr. parmezaansche kaas of gewlone oude kaas, een half ons boter. Wasch de macaroni, kook ze gaar in een halve liter water gedurende een half uur. Smelt de boter in een vuur vast schaaltje, voeg er de macaroni bij», daarna de geraspte kaas. Roer nu zoo lang tot de kaas gesmolten is en dra den trekt. Roer dan de gehakte ham er door. Bestrooi die massa met pancer- imeel, waarop ge hier en daar een klontje boter legt, eii laat het schotel tje dan in den oven bruin w|orden. Cocostaart. Om een cocostaart van plm. ander- halven pond te bakken heeft men noo dig 1 pond» cocosmeel of geraspte klap per, 2 kopjes suiker, 2 eieren, 1 thee lepeltje zuiveringszout, 4 lepels meel, 1 kopje melk. Roer de eieren met de suiker, zeef meel en zuiveringszout eir-dóe dit bij de eieren. Voeg ook het cocosmeel en de 'melk toe en maak hiervan een mooi beslag. Beboter den vorm, voer hem met vetvrij papier en beboter ook dit goed. Bak de taart een uur in een vrij warmen oven. Gebakjes. 500 gram bloem 250 gram suiker 2 eieren 1 eidooier 1 theelepel bak poeder vanillepoeder 250 gram boter. Zeef het bloem en leg het in een krans op een schotel, in het midden doet men de suiker, de twee heele eieren en de eidooier, de bakpoeder en de vanille. Eerst mengt men met de vingertoppen suiker en eieren dooreen en haalt er bij kleine beetjes de bloem» door, dan werkt men er de koude boter door en kneedt flink met de heele hand. Dan rolt men in gedeelten het deeg uit ter dikte van een rijksdaalder, steekt het uit in plakken van 5 a 6 c.M. mid dellijn, bestrijkt ze met ei en bakt ze in matig warmen oven licht geel. Deze koeken kan men bewaren en zoo men ze noodig heeft tot kleine gebakjes ver werken. Men strijkt tusschen twee koeken ge lei of slagroom. Op den bovenkant spuit men kleine dotjes geslagen room in een krans en legt in het mid'den eenige geooni'ijte kersen of gelei. NUTTIGE WENKEN. Kies uw tomaten zoo hard en roodi mogelijk. Gebruikt u ze niet, zet ze dan weg in een afgesloten schaal of i.d., daar ze zacht worden, als ze aan dte lucht zijn blootgesteld. Meubels, die hun oorspronkelijk en glans verliezen, frisschen van een be handeling met keukenzout geheel op. Een beetje kurkdroog zout doet men op een dubbel linnen lapje, dat men ver volgens met een touwtje dichtbindt. Doop dat bundeltje in zuivere lijnolie en iwrijf de meubels daarmee af. Om den hoogsten glans te verkrijgen, moet men het met een zachten wollen lap nawrij'ven. Wanneer u voor een purée of iets van dien aard, aardappelen gaat fijn maken, meng ze dan aan met warme melk, in »plaats van koude. Koude melk maakt de aardappelen zwaar en klef. Als Zwart zijden kicedingstukken enz. wat rood gaan worden of vaal, spons ze dan met koffie en strijk ze aan den verkeerden kant. Als zoodanig zijn aan 't bureau van politie gedeponeerd de navolgende voor werpen a. Nummerplaat (6754), Port. met inh., Fantasie Broche, Diverse Sleutels, Sleutel Melkbus, Koperen Vleugelmoer, Portemonnaie, Kinderport. met inh. b. Bij ingezetenen Damestaschje, C. Moens, K. GortstraatWitte Zakdoek, W. Pieterse, Schuttershofstraat X 90 Wollen Das, A. Arnoudse, Segeerssin- gel V 89 Rolletje Figuurzaagjes, P. Overwoei, Dokstraat P 167 Damesport. met inh., J. A. Hendriks, Segeerstraat H 71 Pakje met inh., Melse, Segeers- singel V 81 Zakmes, A. Strik, Eigen- haardstraat P 218Ring met sleutel, A. Lampert, Volderijlaagte M 92 Port. met inh., P. v. d. Ouden, Julianastraat W 20Paardendeken, J. Snijders, N. Oosterschestraat N 85 Bankbiljet, A. Blankenberg, Nieuwdorp O 27 (gaat Ambachtsschool alhier) Vulpotlood) P. Versluiis, Loskade P 243 Damestaschje met inh., P. Verstraat, 't Zapd D 37 Nummerbord, J. Jobse, Molenberg Pot lood', G. Krijger, Klein Vlaanderen M 192 Carbidlamp, M. Vader, Oud Arn. Voetpald T 113a; Overjas, P. Brouwer, Lombarldstraat L 189 Paardenzfwteep, J. den Toonder, Autogarage Gortstraat; Paardendeken, H. Koster, Seislweg R 96 Theedoek, C. v. Molenbroek, Noord singel S 188. Inlichtingen aan het bureau van po litie, alleen des Zaterdags tusschen 7-8 uur. Van 917 Januari. ONDERTROUWD G. W. Verhage, 22 j. en J. van Slooten, 20 j. C. Ver beven, 30 j. en N. Filius, 26 j. M. H. de Munck, 27 j. en B. J. J. Bazel, 26 j. L. ljssel, 24 j. en C. Dingem'anse, 27 j. BEVALLEN L. C. Leijnse, geb. Phi- lipse, d. J. Henderikse, geb. den En gelsman, dl M. Bonninga, geb. Bot- ■bijl, z. M. P. Bos, geb. Fastenau, z. S. Ie Granse, geb». Montdieel, z. OVERLEDEN A. J. A. Hoogesteger, z. 6 uur P. Provoost, >we|dn. P. Sinke, 86 j. A. M. Deist, wed. A. C. Frede- riks, 67 j. J. Dekker, geh. met S. Willemse, 45 j. W. A.. Izebouid, d. 9 m. M. L. J. Labrant, ongeh. d. 86 j. J. M. van Luijik, z. 3 j. STOP DIE RHEUMATIEK! Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeg gen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en nu een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking de zer allerbelangrijkste organen te ver sterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Forster's Rug pijn Nieren Pillen, want tenzij de nie ren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en be vrijd u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Speciaal adres voor FOSTER'S RUGPIJN NIERPILLEN MAAGPILLEN ZALF bij PAUL VAN SLU.IJS 8i Go, Vlasmarkt K 57, Middelburg. En Groa. En DetaiL

de Faam | 1928 | | pagina 1