G. ROBIJN Co., Regenmantels, Lodenmantels, Engelsche Jassen, Japonnen. ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. t. lil BIT, Spaiprdstn! IU. No. 47. Woensdag 24 Augustus 1927. ,Een en Dertigste Jaargang. Opgeruimdheid. goede en goedkoops klokken, Horloges, Barometers, Brillen Verschijnt's Woensdagsmiddags Advertentiën kannen tot uiter lijk 12 uur aangenomen worden aan het Bureau Spanjaardstraat Uitgevers i LITTOOIJ OLTHOFP. Postrekening 42280. Telefoon 238. Voor de Jeugd. Speciaal adres voor FOSTER'S RUGPIJN NIERPILLEN MAAOPILLEN ZALF bij PAUL VAN SLUIJS Qi Go., Vlasmarkt K 57, Middelburg. EnOros. En Detail. Advertentiën. Alle voorkomende Autog. Laschwerkzaamheden, Bankwerk, klein Smeedwerk enz. UW ADRES VOOR LANGE DELFT H 14. ZIET ONZE ETALAGE Nieuwe Modellen. Voordeelige prijzen. DE FAAM Prijs der Advertentiën Van 13 regels 45 ct., iedere regel meer 15 et. 3 maal plaatsing wordt sleohts 2 maal berekend. By abon nement voordeelige voorwaarden. Ik heb jicht, asthma en zeven andere kwalen, maar overigens ben ik heel wel. Sydney Smith. Een opgeruimd man is in hooge mate een nuttig man. Hij sluit zijn geest niet op binnen nauwe grenzen, en beschouwt menschen en dingen niet ten halve. Hij weet dat er veel ellende is, maar dat ellende niet de leefregel behoeft te zijn. Hij ziet, dat de menschen in eiken toe stand vroolijk kunnen wezen, de lamme ren huppelen, de vogels kweelen en vliegen vroolijk rand. Jonge honden spelen, jonge katjes zijn vol dartelheid, de lucht is vol zwevende en van blijd schap gonzende insecten. o— Neem het leven, zooals het een man betaamt. Neem het juist alsof het en het is een ernstige, onontbeerlijke en belangrijke zaak was. Vat het op, alsof gij persoonlijk geboren waart voor de taak, om er een vroolijke rol in te vervullen alsof de wereld op uw komst had gewacht. Vat het op, alsof het een grootsche gelegenheid was om iets te doen en voort te brengen om groote en goede plannen uit te voe ren. „Wat een geluk, dat het mijn handen niet waren 1" riep een soldaat uit, wien de beide beenen werden afgeschoten te Chancellors ville. o De natuur neemt onze gemoedsge steldheid over zij lacht met degenen, die lachen, en weent met hen, die wee- nen. Indien wij ons verheugen en blij zijn, dan zingen zelfs de vogels lief lijker de wouden en stroomen herha len ruischend ons lied. Maar als wij droevig en treurig gestemd zijn, dan valt er plotseling een waas van som berheid op het gelaat der natuur de zon schijnt, maar niet voor ons. o Als ik vertrouwen in een ander stel, word ik ook vertrouwd verdenk ik een ander, dan word ik ook verdacht mijn liefde wordt met wederliefde be antwoord mijn haat met verachting. Ieder mensch is een magneet en trekt verwante geesten en beginselen aan, tot hij omringd1 is door een wereld, die geheel zijn eigen is, goed of slecht als hij zelf zoo worden alle lichaamsorga nen en functiën in de nauwste sym pathie verbonden. Indien er een lacht, dan verheugen zich alle lijdt er een, dan lijden alle andere. „Ik zag een teere bloem", zeide Tho- reau, „die twee voet hoog was opge groeid tusschen het pad van het paard en het wagenspoor. Een duim meer rechts of links, of een duim hooger, zou haar lot hebben bepaald en toch leef de zij voort en bloeide even weelderig, alsof er duizend morgens onbegane grond omheen lag, en wist niet, welk gevaar haar bedreigde. Zorg kende zij niet, evenmin haalde zij zich een ongeluk op den hals door het te vreezen. Een heer in Minneapolis bezat een handelsmagazijn dat geheel door het vuur verteerd werd. Dat ongeluk maak te hem zoo neerslachtig, dat zijn geest voor goed geknakt scheen. Tevergeefs trachtten zijn vrienden hem op te vroo- lijken. Niets kan dë sombere wolk van zijn voorhoofd verdrijven. Hij was op het punt zelfmoord te begaan. Toen het ongeval plaats vond', was hij van huis, en ontving den volgenden brief van zijn achtjarig dochtertje. „Lieve Papa". Ik ben uw ma- i gazijnen eens gaan kijken, die ver brandt zijn. Ze zijn heelemaal met ijs bedekt en zien er heel aardig uit. Ontvang een zoen van uw LILIAN. De vader glimlachte bij het lezen van deze regels, en de man die zich voor genomen had uit den trein te springen, lachte hartelijk. De wolk van somber heid, die over hem hing werd eindelijk verdreven door deze zonnestraal. o „Wel, Robert, waar hebt gij van mid dag gewandeld vroeg de heer An drews aan een zijner leerlingen op den avond van een vacantiedag. „O, ik ben naar Brown Heatg geweest, Camp Mount rondgegaan en door de weiden naar huis teruggekeerd. Maar het was een vervelende wandeling. Ik heb bijna niemand ontmoet. Ik zou veel liever het tolhek langs gegaan zijn." „Wel en waar ben jij geweest vroeg de onderwijzer aan een ander leerling, die binnenkwam, terwijl Ro bert sprak. „O, mijnheer," antwoordde Willem, „ik heb nog nooit in mijn leven zoo prettig gewandeld. Ik vond een eigen aardige plant (marentak), die uit de bast van een eikenboom groeit, precies alsof de wortels diep in den grond staken. Ik heb een specht gezien en een groote tarwe aar en ik heb mooie bloe men in de weiden geplukt. Ik zat een vreemden vogel na, omdat ik dacht, dat zijn vleugel gebroken was maar ik kwam terecht in een moeras, waarin ik doornat werd, en toen vloog hij weg en bleek het, dat zijn vleugel niet was gebroken. Misschien was het al leen zijn bedoeling, om mij van zijn nest weg te krijgen. Maar het kan mij niet schelen, of ik nat geworden ben, want ik ontmoette bij het moeras een ouden man die houtskool brandde, mij alles van zijn vak vertelde en mij een prachtige, doode slang gaf. Daarna klom ik op den top van den naburigen heuvei en zag vandaar de geheele land streek als een kaart beneden mij uitge spreid en toen, omdat de heuvel Camp Mount heet, zocht ik naar de ruïnen van het oude kamp, en 'k heb ze ook gevonden. Vervolgens ging ik naar de rivier en bezocht nog wel twintig an dere plaatsen ook heb ik curiositeiten en gedachten genoeg mee naar huis ge bracht, dat ik voor een week genoeg heb." De heer Andrews vertelde hem alles van zijn curiositeiten, en toen hij ver nam, dat Willem, die zooveel gezien had, denzelfden weg was gegaan als Robert, die in 't geheel niets zag, zeide hij „Zoo gaat het. De een gaat de wereld door met open, de ander met gesloten oogen. Ik heb zeelieden gekend, die in alle hoeken der wereld geweest waren en toch niets anders konden vertellen dan van de uithangborden der kroe gen en den prijs van den sterken drank, die daar verkocht werd. Terwijl menig onnoozel, gedachteloos jongmensch Europa doorvliegt, zonder een denk beeld te krijgen van wat dan ook, vin den een scherpziend oog en een onder zoekende geest stof voor ontwikkeling en genot in ieder uitstapje. Ga daarom voort, Willem, goed uit je oogen te zien. En gij, Robert, moet leeren, dat je oogen gegeven worden, om ze te gebruiken." „Elk der jongelieden was de schep per van zijn eigen kleine wereld. Sommige menschen schijnen, gelijk de bij, honing te verzamelen uit iedere bloem terwijl anderen, gelijk dë spin, slechts vergif vinden. De een vindt groot geluk overal en bij iedere gelegen heid, en draagt zijn eigen feestdag met zich. Een ander schijnt altijd van een begrafenis thuis te komen. De een ziet schoonheid en harmonie overal om zich heen, terwijl zelfs zijn tranen hem visi oenen geven van schitterende regenbo gen, als de zonnestralen der Hoop op hem vallen. Een ander is blind voor schoonheid de lenzen van zijn oog schijnen bewalmd glas te zijn, dat de geheele wereld in rouw hult. Ofschoon iedereen oogen heeft, kan toch niet iedereen zien, en toch zijn alle oogen precies gelijk samengesteld. Hetzelfde schoone licht treft elk net vlies maar hoe verschillend zijn de beelden, die voortgebracht worden Ter wijl de een op Boston Common slechts kiezel, veevoeder en brandhout ziet, is een ander verrukt door de schoonheid van die streek. De een ziet in een roos van ongeëvenaarde schoonheid niet an ders dan rozewater voor ontstoken oogen een ander begrijpt haar schep pingsplan en leest in de schoonheid harer gemengde kleuren en van haar verrukkelijken geur de gedachten Gods. De roos wordt een lens, waardoor hij tot in het hart van den Schepper ziet. ANTWOORDEN Nos. 116-119. No. 116. Nar, negers, mos, teen, Rijn, zagen, schoen, kat. Het geheel is: Na regen komt zonneschijn. No. 117. Kaïn is een Akkerman ge weest en Abel een schaapsherder. No. 118. D. A. T. No. 119. Een gat in de kous. RAADSELS. No. 120. Zoek een woord van twee lettergrepen. Het eerste deel is niet heel; het tweede ook niet't geheele woord! evenmin. No. 121. Maak hiervan een goed woord neranbekazud. No. 122. Die het niet heeft, zal 't niet bekomen Door wenschen of door geld. En wie het heeft is soms in het nauw, Hoe hij dien drang tevreden stelt. No. 123. Over het water gaat het, En toch stille staat het, Weet ge wat het is dan raad het NUTTIGE WENKEN. Om verfvlekken te verwijderen mengt men gelijke hoe veelheden terpentijn en ammonia, wrijft met een lapje van dezelfde kleurstof en sponst dan na met een beetje warm Water, waarin een weinigje zeep. Indien men alleen terpentijn neemt ontstaat ge vaar, dat de stof afverft. Rieten stoelen Waarvan de gevlochte zittingen slap zijn geworden, zoogenaamd uitgesleten zijln, kan men op 'een eenvoudige manier iwleer strak spannen, als men op de slappe gedeelten van het vlechtwerk zeer heete, natte doeken legt en die herhaaldelijk vernieuwt. Door deze een voudige behandeling trekt het uitge rekte vlechtwerk weer samen in zijn oorspronkelijke spanning, vooral als men het om te drogen op den tocht zet. Spoel neteldoekse he gord ijnen uit in aluinwater. Dat tast de kleuren niet aan en maakt de gordijnen meteen onbrandbaar. Dat is een groot voor deel. Op ongeveer 4 liter water is een half ons aluin voldoende. Ongeglansde rij!st bevat veel meer voedsel en is goedkoo- per dan geglansde rijst. Het glanzen brengt een paarlachtige glans op de korrels, maar berooft ze tegelijkertijd van bijna alle vet en minerale bestand- deelen. S t ij f s e 1 voor behangsel papier. Vermeng 1 pond plakbloem met een kleine hoeveelheid water, maak de klon ten goed fijn, voeg er langzaam meer water bij en roer alles gtocd om tot het een breiachtige massa is geworden voeg er dan ,bij 1 theelepeltje aluin, laat het geheel koken tot het een dikke pap is, waarbij steeds in stijfsel geroerd moet wlorden. RECEPTEN. Appeltaart. Een half pond boter roeren tot ze zacht is, er langzaam-aan een ei door heen mengen, daarna 109 gr. suiker, een half pond fijn meel, een beetje ge raspte citroenschil en bakpoeder. Dit deeg wordt in den taartvorm gelegd (die eerst met boter is besmeerd) waar op een dikke laag zacht kokende ap pelschijven (kunnen ook gedroogde zijn) wordt gelegd. Ten slotte een bovenlaag maken van één vierde pond meel, 103 gram suiker, en 100 gram boter. Geen al te grooten vorm nemen en den taart een half a drie vierde uur bakken C hoe o ladetruffels. Een half pond chocolade laat men in den oven zacht Worden, voegt er een half pond poedersuiker, 2 eetlepels ca- eaot, 2 a 3 eetlepels room, wat vanille suiker en gemalen amandelen en ander- halven eetlepel boter bij. Is de massa te stijf, dan voegt men nog een ietsje room toe, is ze te zacht, dan wlat meer cacao. Van die melange draait men ronde balletjes, die men tenslotte door geraspte chocolade of cacaopoeder Wlen- telt. E i e r r a g o u t in r ij s t r a n d. 9 eieren, 1 klein blikje champignons, I 4 d.l. bouillon of water, 1 d.l. melk, 45 gr. boter, 35 gr. bloem, 1 stukje foelie, 1 takje peterselie, een weinig citroensap, 1 eenige druppels Maggi's aroma. De eieren ongeveer 8 minuten koken, ze daarna even in koud water dompe- j len, pellen en in de lengte in vieren I snijden. De boter in een pannetje smelten, daarbij de bloem voegen en langzaam den bouillon of het water, waarin een takje peterselie en een stukje foelie is getrokken, en ook de melk. Deze saus, roerende, tien minuten door laten koken, ze daarna zoo noodig door een zeefje gieten en een weinig citroensap, enkele druppels Maggi's aro ma, een beetje zout, de champignons met een gedeelte van het vocht daarvan en ook de stukken eieren daarbij voe- 1 gen. De ragout wordt gepresenteerd ineen rand' van gekookte rijst. Deze schotel kan gegeven Worden als voorgerecht en is ook zeer geschikt voor den lunch. Engelsche noga. Leg gepelde amandelen (b. v. een pond) in wiarm water, waardoor de brui ne schilletjes gemakkelijk loslaten. Daar na snijdt men ze fijn, en zet ze in den oven, maar zorgt ervoor dat ze niet bruin wiorden. Smelt vier ons suiker over een zacht vuur, perst er een hal ven citroen in uit en roert voortdurend met een houten lepel. Als de suiker witte parels aan de oppervlakte begint te vormen, voegt men er de amandelen bij, vermeerdert de hitte van het vuur een weinig en roert wat sneller. De tijd van bereiding is ongeveer 29 minuten. Men laat de noga koud worden op een beboterde tinnen plaat, drukt haar plat met een halven citroen, en verdeelt haar in vierkantjes, die later gemakkelijk kun nen doorgebroken worden. Aalbessengelei. 500 gram witte bessen. 1 K.G. roode bessen. 125 gram frambozen. Suiker. Verwijder de stelen van de bessen en w'aseh deze evenals de frambozen op een zeef. Pers de vruchten door een vochiigen doek, zoodat al het 6ap eruit is. Weeg het sap en neem hetzelfde gewicht aan suiker. Kook' fijet sap met de suiker, totdat de massa op een koud bord stijf wbrdt. De gelei op dezelfde manier als de aardbeiengelei bew'aren. Gelei van vier vruchtensoorten. 500 gram kersen. 500 gram kruisbessen. 500 gram kruisbessen. 500 gram frambozen. 500 gram aardbeien. 2 K.G. suiker. Verwijder de stelen en pitten der ker sen en de steeltjes en blaadjes der an dere vruchten. Op hiervoor reeds aangegeven wijze de vruchten uitpersen en het sap met de suiker koken, tot de stroop de ver- eischte .dikte heeft. Van de rest der vruchten kan nog marmelade gemaakt worden. Nu de tijd van jonge groenten en vruchten wteer aangebroken is, lijkt het ons nuttig eens het een en ander over steriliseeren en conserveeren mede te deelen. Het allereerst dan gewtoon conservee ren op laat ons dat noemen de o u de r wiet schew i jze Hierover geeft „De Huishoudrevue" de volgende aanwijzingen S n ij boone n in zo u t. Op 1000 snijboonen 1 K.G. zout. Haal de snijboonen af, Wasch ze, laat ze goed uitdruipen, snijd ze en plaats ze laag om laag met het zout in een steenen (z.g. Keulsch) pot. Bedek ze met een doek en plaats er een plankje met een Zwanen keisteen bovenop. Beste tijd voor het inmaken van snij boonen is van half Juli tot half Augus tus. Andijvie in pekel. Wordt geheel als boven behandeld, de struiken worden héél ingemaakt. Beste tijd September. Postelein. Zoek dë postelein uit, wasch ze en kook ze gaar zonder water. Als ze koud is, Wordt ze in flesschen met Wijde halsopening gedaan de over blijvende ruimte wOrdt met het wa ter, dat er bij het koken ojp is gebleven, bijgevuld. De flesch wordt daarna flink gekurkt en gelakt. Postelein wordt het beste einde Juni of begin Juli ingemaakt. ZORG VOOR EEN GENOTVOLLEN OUDEN DAG! Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzeg gelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, hou den deze u gezond." En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinestoornissen, ischias, spit, rheuma- tische pijnen en graveel worden dik wijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoe ven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Aanbevelend', F. KROLL, Latijnsche Schoolstraat C 82. ENZ. is bij Tevens alle Fournituren voor Friesche Klokken voorradig.

de Faam | 1927 | | pagina 1