Sanapirin tabletten ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. L' van Dl IP, forti §3, Ones. Knageitdopijneii KAAS. Ls Baurdoux, No. 44 Woensdag 3 Augustus 1927 Een en Dertigste Jaargang „VITAMIN", Te koop een WERKFIEIS, Voor alle soorten Kaas Kaas- an Vischhandel „VITAMIN", Laatste Prijsdaling MANTELS, BLOUSES en JAPONNEN. L' INNOVATION De Drogisterij Schulte Thleme, Muggenkaarsjes Verschijnt 's Woensdagsmiddags Advertentiën kannen tot uiter lijk 12 uur aangenomen worden aan het Bureau Spanjaardstraat Advertentiën kunnen tot uiter- H SN M H /II /ft/» 1° pLlTwZl lijk 12 uur aangenomen worden BS H Hl B m S Hl B WB lm slechts 2 maal berekend. B\j abon Uitgevers i LITTOOIJ OLTHOFF. Postrekening 42280, Telefoon 238. Voor de Jeugd. Het wasschen van zijde Da Kepsr van St. Halo De Gaper bij den Drogist Huiselijk leven in Holland Toen al haar-strijd Een huwelijksaanzoek op Formosa. Burgerlijke Stand van Middelburg Advertentiën. H. H. VAN 'T WESTENDE, Mag. Da Waefstosl Bébé Artikelen. Mej. L KRIJGER. Nieuwe Zoutevisch, Stokviscb, Mastjes Haring, Gedroogde Scharren, Ingem. Haring, Mosselen, Garnalen, Ansjovis en vele soorten Zalm en Sardines en mosterd. ponder Garantie*^. P blijft Uw adres C. HUIJSMAN, Lange Geere Margarine 1272 cent per half pond Algemeens Schoolboekhandel, Jongens-, Meisjes- en Kinderboeken Briefkaarten-, Postzegel- en Poëzie-Aibums. Kleur- en Verfdoosjes, Schooletui's enz. Heden aangekomen onze heerlijke zeer bekende KERMISGASTEN. In HET HUSS MET DE ROODE PILAREN Prijs per doosje 35 cent. Advertentie-Bureau LITTOOIJ OLTHOFF heiast zich met het :- plaatsen van -: ADVERTENTIËN Sn alle Bladen. DE FAAM Prijs der Advertentiën nement voordeelige voorwaarden. CORRESPONDENTIE. Zoo nu en dan vinden wij in onze brievenbus ongeteekende briefjes soms met verschillende vragen en wenscben. Hoe gaarne ook, maar aan zulke wen scben kunnen wjj niet tegemoet komen. Alleen op brieven die behoorlijk onder teekend zijn, kan worden acht geslagen. De Administratie. ANTWOORDEN Nos. 104-107. No. 104. Twee, want d'e katten heb ben geen voeten. No. 105. De boom. No. 106. Bevroren. No. 107. Een blind paard. RAADSELS. No. 108. Met hen ik zwaar om te dragen, met g altijd min of meer een vreemde met b vorm ik van sommige dingen de buitenste laag met m maak' ik' deel uit van een schip en met k ben ik een bergplaats. No. 109. Mijn 1, 4, 5 is een hooge toren. Mijn 3, 4, 5 een familielid. Mijn 2, 3, 4, 1 een kleur en mijn ge heel is iets dat alleen in den slaap Voorkomt. No. 110. Maak een jongensnaam van: o tor hoed. No. 111. Met V. ben ik een rivier, zooals er in ons land twee voorkomen; met kn. ben ik een ondergeschikte, met sp. een vogel en met r duid ik aan hoe de woorden en regels in 't schrift en op de lei moeten staan. Gebruik voor gekleurde zijde bijna koud sop en spoelwater. Wasch snel, opdat de kleuren niet dooreenloopen. Zijde mag nooit gewrongen worden het water moet er uit geperst of ge schud1 worden. Het is aan te bevelen zeer teere zijde tusschen twee doeken uit te persen. Vocht zijde niet in. Dit veroorzaakt vlekjes welke alleen door opnieuw was schen verwijderd kunnen worden. Voor zuivere witte zijde (geen creme) mag men een weinig blauwsel gebrui ken. Strijk zijde aan den verkeerden kant, terwijl zij nog vochtig is, of leg een dun lapje op den goeden kant en strijk hierover. Deze laatste methode is dik wijls beter voor dunne zijde. Een heet jjzer mag nooit gebruikt worden. Het doet de zijde scheuren en maakt ze stijf, papierachtig en geel. Jersey en Crêpe Georgette moeten eerst in den vorm getrokken worden vóór het drogen en ook weer bij het strijken. Geweven zijden ondergoed moet in den juiste» vorm getrokken worden. Het is niet no o dig dit te strij ken. Pongé zijde wordt het beste gewas- schen door ze geheel te laten drogen en dan met een warm ijzer aan den ver keerden kant te strijken. Ze kan ook als andere zijde behandeld1 worden. Vocht ze niet in, dit maakt dat Pongé vlekkerig wordt. Tafzijde moet nooit gewrongen wor den. Satijn. Dompel een zachten bors'.el in zeepsop en wrijf zachtjes met de vleug van het goed mee. Laat het water uit het kleedingstuk druipen. Wring noch pers het uit. Zorg; er voor, dat u satijn met de vleug meestrijkt. Zijden kousen moeten in den goeden vorm gebracht worden, terwijl ze nog vochtig zijn. Ze zullen langer meegaan, als ze niet gestreken worden. Wanneer u kousen wilt strijken, gebruik dan een warm, nooit een heet ijzer en strijk ze aan den verkeerden kant, terwijl ze nog vochtig zijn. Hang kousen in de scha duw of binnenshuis te drogen, nooit bij de kachel en nooit in de zon. Zijden handschoenen, moeten in mo del gerekt en plat uitgespreid of in een gevouwen handdoek gedroogd wor den. Gekleurde shawls Gebatikte shawls. Volg de gewone aanwijzingen om zijde te wasschen. Wring of pers de shawls niet uit, maar leg ze tusschen doeken en druk zoo het vocht er uit. Leg ze vervolgens in haar oorspronke- lijken vorm op een doek te drogen. o Te St. Malo, een Fransch zeestadje, werd in 1773 Robert Surcouf geboren, die aldaar ook gestorven is. Surcouf is een zeeroo\j<er geweest, die in de oorlogen tusschen Frankrijk en Engeland omstreeks het begin der ne gentiende eeuw aan de Engelsche han delsvloot onnoemelijke schade heeft be rokkend. De jonge Robert kon het bij zijn on stuimige karakter niet goed vinden met zijn onderwijzers en ging al op 13- jarigen leeftijd naar zee, waar hij door zijn koelbloedige onverschrokkenheid spoedig de aandacht op zich vestigde. Reeds op zeventienjarigen leeftijd be kleedde hij den rang van luitenant en niet veel later trad hij1 op als comman dant, van het met vier kanonnen gewa pende kaapschip „Emilie". Met dit schip voer hij van Mauritius uit en bond op eigen gelegenheid den strijd aan met de Engelsche schepen, die hij in den Indische Oceaan ontmoette en veroverde met een list o.a. een door 26 kanonnen en 150 man verdedigd schip van de In dische Compagnie, de „Triton". Met een heele tros buitgemaakte rijkgeladen schepen kwam hij terug op Mauritius, waar de Fransche gouverneur echter den buit in beslag nam, omdat Surcouf niet voorzien was van een officieelen kaap- brief, zooals de regeeringen toen nog uitgaven. Maar Surcouf voer naar Frankrijk, wendde zich tot het Direc toire en den Raad van Vijf-Honderd', en de gouverneur kreeg last, Surcouf Zijn buti terug te geven. In 1798 koos de kaper opnieuw zee op het kaapschip „Clarisse", dat met 14 kanonnen bewapend was, zette weder om koers naar Indië, en maakte op- nieuvy verscheidene schepen buit, niet alleen Engelsche, maar ook een Deen en :een Portugees, die hij weer alle naar Mauritius opbracht. Daarna ging Surcouf over op de „Confianoe", waar mede hij o.a., na een bloedigen slag, het Engelsche schip „Kent" -nam, dat 38 kanonnen had en een bemanning van 400 koppen. In 1801 keerde hij met een rijke lading naar St. Malo terug. Napoleon bood hem kort daarop een bevelhebberspost op de Fransche vloot aan, doch Surcouf, die zijn vrijheid lief had, wees dit aanbod van d'e hand. Des niettemin onderscheidde Napoleon Sur couf door hem tot baron te verheffen. Suroouf bleef echter niet rusten. Hij zond op eigen kosten kaapvaarders uit en zette op eigen gezag den oorlog voort tegen Engeland, dat hij onver zoenlijk haatte. Na den val van het rijk bepaalde Surcouf zich tot uitgebreide handelson dernemingen, waardoor hij een der rijk ste reeders van Frankrijk werd. Een drogisterij is meermalen herken baar aan een mannenkop met gapenden1 mond. Volgens den historicus en oud heidkundige G. van Hasselt, was de gaper het portret van dén „Sch'alk'nar" of „Willensdwaas", dien de groote heeren er op nahielden. De apothekers plaatsten deze afbeelding boven hun deuren als een uitnoodiging om naar binnen te gaan en een likeurtje te drin ken. Jacob van Lennep deed in zijin met J. ter Gouw uitgegeven werk over de uithangteekens en opschriften pp- merken, dat niet alle gapers een zots kap met bellen dragen. De eenvoudig ste verklaring zou dus zijn gapen is noiodig bij vele gelegenheden, waarbijl arts en medicijn betrokken zijn het bekijken van de tong, het slikken van een drankje en ook zelfs van een lek ker drankje als hippocras of kruiden wijn, dat de apothekers wisten te be reiden. in den ouderen tijd kwamen er voor al gapers voor mèt narrenkap en bel len en met een aap op den schouder, 't Is dus zeer wel mogelijk, dat de „ga per" in verband staat met den „bootsen- maker" (grappenmaker), die nevens den aap de trouwe metgezel was van den kwakzalver en goochelaar. Bij1 de ver- tooningen in het openbaar behoorde ook vooral deze, dat den nar quasi een kies werd' getrokken, waarbij hij natuur lijk gaapte en dan allerlei grimassen maakte tot vermaak van de omstan ders. Men heeft wellicht naar deze ver tooning het beeld van den gaper ge maakt. o— Een aardige beschrijving geeft ons een Duitscher, die het Hollandsch huis houden heeft gadegeslagen en daarvan in een Duitsch dagblad het volgende vertelt Duitschers die in Holland komen, mer ken met verwondering op hoe de Hol- landsche vrouw zich tot middelpunt van het huiselijk verkeer weet te maken en haar man aan het familieleven weet te binden. In Duitschland is de man lid van allerlei vereenigingen en daardoor uithuizig. In Holland wordt er groote waarde aan gehecht, een behagelijk ingerichte woning te hebben en daarin een rustig leven te leiden. Ook in eenvoudige krin gen wordt het vanzelfsprekend gevon den, dat in de huiskamer altijd bloemen staan en als woning-inrichting enz. al duurder is er wordt minder geld uit gegeven aan het leven buitenshuis. Wordt iemand in Duitschland voor een maaltijd uitgenoodigd, dan verwacht hij een uitvoerig onthaal. In Holland heeft een uitnoodiging geen andere pre tentie dan het ontvangen in den familie kring. Doordat de Hollandsche huisvrouw ook in het dagelijksche intieme huise lijke leven in kleeding en gedrag een ze ker niveau handhaaft, is de aanwezig heid van een vreemde niet storend. Het eenvoudige maal vraagt van de gast vrouw geen vermoeiende voorbereidse len en de gasten brengen alleen een aangename afwisseling in het dagelijk sche leven. Dit alles heeft ook invloed op den gemakkelijken omgang tusschen de kin deren en hun vrienden. En dit is van beteekenis voor de moeders. Onder haar oogen „speelt zich het vriendschappelijk verkeer af tusschen haar kinderen, waar op zij haar invloed kan doen gelden. In Duitschland zijn echtgenoot en zoons dikwijls voor vermaak buiten de deur en de vrouw en moeder zit alleen thuis. In Holland is de vrouw het mid delpunt. Zij verzamelt familie en vrien den om zich heen en er heerscht vroo- lijkheid door gezelschapsspelen en op gewekte stemming. —o Tot aan het jaar 1712 was er aan het voor geheel Europa toonaangevende hof te Versailles een haartooi bij de dames in zwang die zich étagère-achtig over het kapsel tot een vrij groote hoogte verhief, wat natuurlijk zeer opviel. Aan deze overdreven mode kwam, door een bezoek van koningin Anna van Engeland aan het hof te Versailles, plotseling een einde. Toen deze koningin met twee harer hofdames voor de eerste maal de eetzaal van Lodewijk XIV betrad, viel den Franschen dames, de haartooi der Engelsche vorstin jn het oog. Een oogenblik heerschte er een pijnlijke stilte, waaraan evenwel een einde kwam. toen men om den mond van den koning een spottend lachje meende te bespeu ren. Dit was voor de dames het sein om de lagie Engelsche haardracht met een weinig beleefd gelach te begroeten. De koning trachtte evenwel aan deze ongepaste vroolijkheid zijner hofhou ding een einde te maken door de ko ningin galant de hand te kussen en haar toe te fluisteren „Gij kunt hier bemerken, mevrouw, dat de al te hooge haartooi nadeelig op de hersens der verschillende dames .werkt". Meer was er niet noodig om 'n plot selinge revolutie in den haartooi in het leven te roepen. Gedurende den nacht die op dit gedenkwaardige middagmaal volgde, hadden kameniers en modistes handen vol werk om de lint- en veder- torens der dames te veranderen in d'e veel eenvoudiger haardracht der En gelsche vrouwen. o Op het eiland Formosa, vroeger Ne- derlandsch bezit, bestaat een eigenaar dige wijze van huwelijksaanzoek. De verliefde jongeman laat eerst door een vriend het meisje, waarop hij ver liefd is, er mee in kennis stellen, hoe hij over haar denkt. Daarna verschaft de jongeling zich een bosje brandhoutjes, dat hij zorgvul dig op den drempel van het huis der jonkvrouw deponeert. Deze formaliteit wordt verricht jn het diepst van den nacht, waardoor de minnaar verzekerd is van uitblijven van vreemde belangstel ling. Den volgenden nacht keert hij' te rug. Is zijn bos brandhout nog onge rept gebleven, dan is dat een stellige aanwijzing dat zijn innigste gevoelens met onverschilligheid zijn opgenomen en een wenk om er mee op te houden. Is de bundel daarentegen verdwenen, dan kan de minnaar zich als gerechtigd beschouwen hiermee voort te gaan. En zoo blijft dan de gelukkige jonge ling nacht na nacht zijn werk voortzet ten van brandhout-offers brengen ter wille van een schoone, net zoolang tot dat het oogenblik daar is, dat hij uitge noodigd wordt, om den drempel van nét geluk te overschrijden. Van dat mo ment af wordt het paar als verloofd be schouwd en kort daarop zijn zij man en vrouw. Soms ook komt het voor, dat aanvan kelijk de bossen wel voorspoediglijk ver dwenen, maar dat de jongedame op den duur van meening verandert en den jon gen man toch nog de bons wil geven. In die gevallen krijgf de minnaar daardoor mededeeling ervan, dat hij bij een zijner bezoeken den bundel hout, kort tevoren door hem op den drempel achtergelaten, daar weder terugvindt. NUTTIGE WENKEN. De glimmende kraag van de jas van uw man kunt u weer schoon maken, door die af te sponzen met wat azijn, of door een doekje te nemen, met azijn (of ammonia) be vochtigd. I. ij n o 1 i e v 1 e k k e n kan men uit wit linnengoed verwijderen door het in een mengsel van terpentijn' en spiritus of geest van salmiak een nacht te laten weeken, 't flink uit te wasschen en vervolgens met salmiakter- pentijnzeep, die men ook nog dik op de vlek wrijft, te laten koken. Daarna be handelt men het als het andere wasch- goed. Mocht de vlek nog niet geheel verdwenen zijn, dan herhaalt men bo venstaande behandeling. Van 25 Juli2 Augustus. ONDERTROUWD H. J. C. van dei- Snoek, jm. 24 j. met E. van Dalen, jcl'. 22 j. GETROUWD J. Labruijère, jm. 21 j. met K. Corbijn, jd. 18 j. P. Tous- saint, jm. 27 j. met J. Lampert, jd1. 23 j. BEVALLEN P. Geljon, geb. Aar- rroutse, dl. J. Alewijnse, geb. Hoo'ge- steger, z. J. Zeeveld, geb. Vinke, z. L. A. Flierman, geb. Kouwer, d. V.h. M. J. TIMMERMANS, Pottenmarkt K 173. Heeft voorradig een ruime sortecring Eau de Cologne en Odeurs in flacons, alsmede beste Eau d'e Cologne en ver schillende soorten Odeurs bij de maat, vraagt de allerbeste Eau de Cologne Imperiale alleen in flacons. Ontvangen beste kwaliteit Huishoudzeep O'Zilper pak 2 groote stukken voor 10 cent, de drie pakken voor 27 cent, beslist z'eer aan te bevelen, uitstekend1 voor de wasch en voorts honderden andere ar tikelen, allen van goede kwaliteit en prijzen zeer laag genoteerd. W Ieder erkent dat. Langevble K 405 het meest aangewezen adres is voor Beleefd aanbevelend, Noordstraat. Middelburg. alleen door het oudste aanbevolen en afdoende adres in Zeeland 'la SJsJ ftf&JUFi&y Billijke tarieven. Aanbevelend. in gewrichten en lede maten, abmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Buisje 75 en 45 cent. Proefbuisje 25 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Adres Eigenhaardstraat P 206. heeft voorradig Limonade-Siropen en Sorbeth in heele en harte flessehen, Drbhoefijzers Bier, Limonade en Champagne Pils. Zuurtjes 12 en 14 cent per ons. Koekjes in versch. soorten en prijzen. TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN. Vliegenvangers 3 voor 10 cent. Lange Burg C 95, Middelburg. Ruime keuze in aan verschillende prijzen. Alles zeer geschikt voor deze dagen. HALT! A. STRIK, Seisstraat. van Belachelijk lage prijzrn. ZIE DE ETALAGE. Laoge Delft, t/o. dhr. HELDER, Fotograaf. Noordstraat. Middelburg. verkoopt otn te branden. De rook verdrijft muggen en andere insecten. Spanjaardetraat E 71, MIDDELBURG

de Faam | 1927 | | pagina 1