LIMONADE. lapzijn Di Mow. ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN No. 41. Woensdag 13 Juli 1927. Een en Dertigste Jaargang. BEVONDEN VOORWERPEN. BRANDSTOFFEN. Bij de Firma SAM VAN OS, Nette WASCH gevraagd. Verschijnt 's Woensdagsmiddags Advertentiën kunnen tot uiter lijk 12 uur aangenomen worden aan het Bureau Spanjaardstraat Uitgevers i LITTOOIJ OLTÜOFP. Postrekening 42280, Telefoon 238. Voor de Jeugd. Langs den weg. Biensibodenwct. Zuigelingen-zorg in den zomer. Het salaris van den meester. Burgerlijks Stand van Middelburg Advertentiën. Drinkt nu met de warme dagen onze heerlijke in verschillende smaken verkrijgbaar Citroen - Frambozen Grenadine Sinaasappel per heele flesch 90 cent per halve flesch 50 cent Troebele Kwast per flesch 75 cent W, P. WATTEL, WSARKT, PRIMA 6EMOLTEN REUZEL, 40 cent per pond. Net Bovenhuis te huur Prijs der Advertentiën Van 13 regels 45 et., iedere regel meer 15 et. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bij abon nement voordeelige voorwaarden. 1 ANTWOORDEN Nos. 92—95. No. 92. Boven het vuur. No. 93. Het vlas als de plant jong is, bloeit ze met een teer-blauwe bloem is ze oud dan wordt ze gehekeld en daarna wordt ze als linnen door Konin gen en Keizers gedragen. No. 94. De horizon. No. 95. Een brug. RAADSELS. No. 96. Welk woord wordt korter als men er wat bijvoegt No. 97. Als ik groot ben gebruikt een boer mij op het land als ik klein ben, ben ik bij een kind. No. 98. Welk Hollandsch woord wordt verkeerd uitgesproken en ver keerd geschreven. No. 99. Hier zijn drie figuurtjes ge maakt van 15 lucifers. Haal er 4weg zoodat er I over blijft. Drama. „Wacht nog effe, con ducteur Dc stoere, blonde vrouw molenwiekt me,t altetwee haar armen in de lucht. „Mé man komp er ook nog an De conducteur houdt de hand opge heven, klaar om af te bellen. En haas tig duwt de vrouw eerst een bleeken man, dan een meisje van een jaar of zes de treeplank op. „Ziezoo, nou zitte me fijn glun dert ze en steekt genoegelijlk haar arm door dien van haar echtvriend. „Wat gek, hé, dat ik in negen maan den niet in een tram heb gezete zegt die, met een onwezenlijk lachje. En dan, tegen het kleine meisje, dat stil in haar hoekje zit „Vin je 't fijn, dat vader d'r weer is 't Kleine ding kruipt dicht tegen hem aan, knikt drie, vier keer heftig van ja. En de gelukkige vader geneert zich niet om zijn dochter spontaan een paar klinkende klapzoenen te geven „Negen maanden is wel een lieele tijd", peinst hij dan weer. „Maar hadt jij gedacht, dat ik vandaag alweer mee naar huis mocht „Welnee, de vorige week was ik nog bij den dokter en toen zee-die niks." „En nou gane me naar huis," zucht hij, als begrijpt hij nog niet volkomen, dat die negen lange gasthuismaanden eindelijk tot het verleden behooren. „Eloe is 't thuis dc vraag klinkt gretig. „Best hoor „Is er niet veel veranderd „Wclneen, man, om zoo te zeggen niks. 'k Heb nieuwe gordijntjes ge naaid, en het tuintje zelf aangelegd, 't Is er nou wat mooi, allemaal viole en muurblomme en dubbele madelief jes „En wat heb je op het paadje ge strooid. Schellcpe of grind „Schellepe." „Dat zal wel leuk staanJe bent toch maar handig, jijzegt hij bewon derend. En alweer heeft de herstelde zieke een vraag klaar „En Kecsie „Keesie Dc vrouw kijkt haar doch tertje aan. „Ja, Keesie Hij zal me nog wel kenne, hè Honde zijne zoo trouw." „Ja, dat zijn ze." Zou Kecsie thuis zijn Of zwerft ie op straat „Ikdenk het niet." De man kijkt zijn struische weder helft, die onrustig heen en weer schui felt, aan. „Is er soms wat met Keesie Geen antwoord. „Is er wat .met Keesie Dan, eindelijk, komt het zachtjes „Keesie is overreje." Een oogcnblik kijkt de man ontzet dan klinkt zijn stem verontwaardigd „Jullie wijve, jullie kenne ook niks Niet eens op een hond passé 't Is zonde En zachter voegt hij eraan toe „Was ik maar nooit naar het gast huis gegaan o— De gebroken kop. „En dat je juist een kop van dat Ja- pansche servies gebroken hebt Daar is geen stuk meer van te krijgen. „Jawel mevrouw, ik heb alle stukken bij elkaar geveegd." Die was geoefend. In zeker klooster, waarin maar 100 mannen mochten wonen en waar het verboden was te spreken, meldde zich iemand aan, om opgenomen te worden. De prior schreef op 'n blaadje 100. De ander schreef er een nul voor dus 0 100. Daarop nam de prior een glas boordevol met water. De ander nam een rozeblaadje en legde dat er voor zichtig op. En morste geen druppel toen mocht de man in het klooster blij ven. o H ij spaarde stuivertjes. Vriendelijk heer „Spaar je ook stui vertjes op, vent De vent „Ja meneer De vriendelijke heer „Hier heb je er twee voor je verzameling. Hoeveel heb je nu in 't geheel De vent „Twee In Oostenrijk bestaat sinds ongeveer zeven jaar een „Dienstbodenwet", waar bij de rechten en plichten dezer ar beidsters worden geregeld. Deze wet schrijft voor de volwassen dienstboden een arbeidstijd van 13 uur voor, waarbij is aangenomen, dat zij, bii een goede indeeling, alle haar opgedra gen werkzaamheden jn dezen tijd zul len kunnen verrichten. Wettelijke voor schriften omtrent den aanvang en het einde der arbeidsuren bestaan niet, om dat deze afhangen van de huiselijke om standigheden, de dagindeeling in ver band met het beroep van het hoofd van het gezin. Gedurende den arbeids dag moei echter een rusttijd van twee uur gegeven worden. Is de dienstbode een jaar in dezelfde betrekking, dan heeft zij recht op een week vacantie en de helft van het loon als kostgeld. Na twee jaar dienst krijgt zij twee weken vacantie en na vijf ja ren drie weken. De dienstbode is niet verplicht mede te gaan, wanneer het gezin met vacantie gaat. Wordt dit verlangd, dan moet dit vóór de in-diensttreding in onderling overleg worden besproken. In de praktijk blijkt, dat de dienstbode over het algemeen meer vacantie geniet dan Waarop zij wettelijk recht heeft, daar het over het algemeen voor de werkgeefster voordecliger is om gedu rende haar eigen vacantie ook vrijaf te geven. RECEPTEN. Aardappelschoteltje met kaas. 600 Gr. aardappelen, wat zout, pe per en nootmuskaat, 200 G. kaas (Goud- sche of Edammer), ongeveer 89 G. bo ter, 2 d.L. melk. Snijd de geschilde aardappelen in dunne plakjes mengze in een kom door elkaar met het zout en de kruiden. Vul een met boter ingesmeerden die pen vuurvasten schotel laag om Jaag met aardappelen, dunne plakjes kaas en kleine klontjes boter, zóó, dat de laatste laag' wordt gevormd uit kaas en boter. Giet er de melk over, dek den scho tel dicht en zet hem in een matig war men oven tot de aardappelen gaar zijn (minstens 1 uur). Neem dan het deksel eraf en laat den bovenkant nog even bruin worden. Italiaansche r ij s t. 250 gr. rijst, 50 gr. geraspte kaas, 4 eetlepels dikke tomatenpurée, 59 gr. boter, 1 uitje, 1 eetlepel gehakte pe terselie, wat peper en zout. Kook of stoom de goed gewasschen rijst op de gewone wijze gaar fruit intusschen het fijngehakte uitje in 'de boter lichtgeel. Meng, vóórdat de rijst geheel droog is, voorzichtig dc gefruite ui, de toma tenpurée, de geraspte kaas, de gehakte peterselie, de peper en het zout erdoor; laat het gerecht nog even doorstoven en dien het dan zoo warm mogelijk op. Aardappeltaart. 4 eieren, 100 G. poedersuiker, 50 G. gemalen amandelen, 500 G. koude ge kookte aardappelen, 1 G. bruispoeder (in de apotheek tc krijgen), 20 G. boter. De eierdooiers%iet de suiker 15 mi nuten roeren, de gepelde fijngemalen amandelen toevoegen, de fijngemalen aardappelen, de bruispoeder en het stijf geklopte eiwit. De taart in een met bo ter ingewreven springvorm in een war men oven bakken. NUTTIGE WENKEN. Een goed middel om verguld brons te reinigen is het volgende Maak een warm zeepsop, doe er één vijfde liter (2 maatjes) ammoniak bij, schuier hiermede het te reinigen voor werp goed af, spoel het daarna in koud water en droog het zorgvuldig af. Op 't oogcnblik lijkt het er nog niet veel op, maar toch het warme weer kan ons komen overvallen éér we op bedacht zijn en daarom dacht het me goed hier enkele wenken voor zuige lingenzorg over te nemen die ik vond in het Kath. blad „Opgang". In dc warme Zomermaanden worden vele zuigelingen ernstig ziek. Deze ziek te kenmerkt zich door braken en dunne ontlasting. Kinderen, die met de flesch worden gevoed, worden door deze ziekte het meest aangetast. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij 1. Overhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en verblijf in een vertrek, dat onvol doende gelucht wordt 2. Bederf der melk, die niet voldoen de versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig genoeg schoon gemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind vooral overdadige voeding en on regelmatige toediening van het voedsel. Let wel Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voor komen 1a. Door het kind, vooral op warme dagen te doen verblijven in een fris- sche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de schaduw zijde flink openzetten (ook 's nachts). lb. Door het kind op warme dagen luchtig tc kleeden. Op heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden, niet bedekken. Ook doet men goed, indien men den gezonden zuigeling veel bui ten brengtbij groote hitte op een koele, niet zonnige plek. lc. Door "het kind dagelijks geheel te wasschen nog liever te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouwbare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoio vlug mogelijk afgekoeld en in een gesloten schoone pan met zuiver lei dingwater bewaard. 3. Door het kind op de vastgestelde tijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat 'door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft, of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien ge uw kind thans zelf voedt, tracht dit dan voort te zetten gij doet dan het beste, wat ge voor uw kind kunt doen Geef uw kind naoit een zoethouder of dotje, dat kan zoo gevaarlijk zijn- Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moet dc moeder doen, indien de zuigeling gaat braken of dunne ont lasting krijgt 1. Geef hem dan direct op de tijd stippen, waarop hij anders zijn voed sel krijgt, een fleschje rijstewater, be reid volgens onderstaand voorschrift. 2. Verzuim niet met het kindje op het eerst volgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ont vangen, want het kind mag niet langer dan één of twéé dagen uitsluitend rijste water krijgen. 3. Indien de ziekteteek enen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp van uw huisdokter in. Bereiding van r ij s t w a t e r. Breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 liter water aan de kook' in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot de helft van het water ver kookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wan neer het te veel verkookt is, vul het dan met gekookt water tot een halvcn liter bij. Bewaar het afgekoelde rijstewater in een gesloten pan of toegedekte pan. In de school. Meester „Jan, ontleed jij eens dezen zin „De stok is krom". Jan kan het niet, hij blijft maar al voor zich uitkijken. Meester :.„Toe jongen, wat is de stok nu Jan „Krom meester". —o Het kon toch. Vader, was de keizer van Rusland een meisje Weineen, jongen, hoe kom je daar aan Omdat-ie Saar heette. In het „N. v. F." vonden we opge somd, de voordeden in 1784 verbonden aan een onderwijzerspost, waarschijn lijk te Dwingeloo. 1. Een jaarlijksch tractement van 37 gulden en 10 stuivers. 2. Dc opbrengst der schoolgelden ad 4 duiten per week. 3. Voor het schrijven der dorpsre kening, één acht-en-twintig. 4. Voor het opwinden van het to renuurwerk en het schoonhouden der kerkepaden een daalder. 5. Voor het pachten der kerkelan- den, een rijksdaalder. 6. Voor het schieten van kraaien en het vangen van bunsings op de heerlijk heid van den baron van B., jaarlijks twee vrachten takkebossen. 7. Des winters voor het openhouden der grachten van 't kasteel, vijf schel lingen. 8. Als omroeper, telkens een zest- half. 9. Voor het verven en teren der hek ken van 't kerkhof en de kerkelanderi, 'n dukaton. 10. Gedurende de wintermaanden van elk schoolgaand kind een turf en twee knuppels ter verwarming der school. 11. Verder als koster en voorzanger dc voordeelen van de duiven op den kerktoren. 12. Het gebruik van tuin en bleek veld, benevens twee derden morgen boomgaard, wei- en bouwland. 13. Uit elke boerderij, waar twee of meer paarden gehouden worden, een schepel rogge 's jaars. 14. Een gast eieren, dat is 4 stuks, voor elke zitplaats in de kerk, op te halen aan de huizen in de week van Paschen. 15. Voor het maken van graven op het kerkhof, van elk lijk drie schellin gen. 16. Het restant wijn en brood na het gehouden avondmaal. Als zoodanig zijn aan 't bureau van politie gedeponeerd de navolgende voor werpen a. Belastingmerk, Port. met inh., Lorgnet in etui, Notitieboekje, Belas tingmerk, Kinderport. met inh., Vlie ger, Regenjas, Huissleutel, Schooletui met inh. b. Bij ingezetenen Goudah Das speld, Verschuure, Veldwachter (Bigge- kerke) Grijze Handschoen, Sinke, Spuistraat F 113; Mandje Aardbeien, v. Schaik, Dampoortsingel T 206 Rok- vlinder, W. Moelekcr, Volderijlaagte M 75a Gouden Collier, H. Bos, Verwe- rijstraat N 120 Kindermuts, Barend- se, Havendijk T 27 1 paar Gummi schoenen, H. Izendoorn, Zuidsingel E 34Befcistingmerk, Theune, Achtersin gel Q 131 een Hoed, Noest, Hofplein I) 79 Kindertaschje, A. Step, Dwars straat T 6Lakschoentje, Daniëlse, Breestraat O 166 Regenjas, Reijn- houdt, KI. Vlaanderen M 160Belas- tingplaatjc, P. v. Raan, Karelsgang P 45 cenig Gereedschap (auto), J. de Rijke, Gravenstraat I 256 Zaklantaarn, A. de Neeling, Wagenaarstraat D 84 verin. Gouden Broche, M. Moens, N. Vliss. Weg C 203 Port. met inh., M. C. Baart, Zuidsingel E 31 Rozenkrans, H. dc Groot, K. Singelstraat O 292 2 Autobanden, A. J. Visser, Lombard'str. C 54 Belastingplaatje, A. A. v. Luijk, Oud Arn. pad T 135 Broche met portret, v. d. Verboonen, K. Gecrc K 363 Kinderbril, A. Verdaasdonk, Oude Kerkstraat B 95 Partijtje Theedoeken, Versprille, Scgeerstraat H 105 Motor- stofbril, Seviers, Koudekerkscheweg B 46 Vulpotlood, R. Mulder, Jasmijnstr. W 166 Halve dukaat, Houtermans, Biggekcrke Hooivork en een Blikken Bus, J. v. Dijk, Wachtpost 62 Zwarte Jas, Jongcpicr, Nederstraat O 202. Inlichtingen aan het bureau van po litie, alleen des Zaterdags tusschen 7-8 uur. Van 4—12 Juli. ONDERTROUWD J. M. Harthoorn, 25 j. en P. S. Boone, 26 j. F. M. Snijders, 20 j. en M. H. Piekart, 19 j. GETROUWD M. D. v. Halst, 21 j. en J. E. M. Bosdijk, 24 j. P. de Hamer, 19 j. en M. van Moolenbroek, 20 j. BEVALLEN L. E. Uijïenbroek, geb. Joz'iasse, z. M. de Klerk, geb. de Klerk, 2 z. G. C. van Dort, geb. van den Bosse, d. W. de Nood, geb. Dek- ker, d. OVERLEDEN B. de Jonge, vrouw van M. G. Boasson, 71 j. C. W. Ver huist, wed. van Ph. Boudewijnse, 81 j. J. M. Homburg, ongeh. d. 87 j. W. C. Laroes, 70 j., ongeh. d. K. v. d. Berge, 13 j„ z. E. M. Clarisse, 2 mnd., d. H. de Munck, man van S. M. dc Raadt, 73 j. P. de Lange, wed. J. Leijnse, 68 j. NIERKWALEN MAKEN U SPOEDIG OUD Het komt in den middelbaren leef tijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duize ligheid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van over spanning der nieren het zijn waar schuwingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kun nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, erf vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroor zaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed ont trokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Qok kun nen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwachtigheid en ge brek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en ver sterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de wer king der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij liet gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Speciaal adres voor FOSTER'S RUGPIJN NIERPILLEN MAAGPILLEN ZALF bij PAUL VAN SLUIJS S Go., Vlasmarkt K 57, Middelburg. En Gros. En Detail. Daar de pry/en der Brandstoffen in stijgende lijn gaan, koopt nu uw winter voorraad. Verwacht deze maand nog een groote zending Eierkolen, wrlko tegen scherp coucurreerende prijzen worden aauge- boden. Vraagt prijs en bestelt nog heden uw benoodigdlieden, daar de prijzen ver hoogd worden. Aanbevelend, Brandstoffenhandel, Korte Noordstraat - Middelburg. van eigen geslachte varkens, Adres bureau van dit blad. in de Langedelft, geheel nieuw ingericht met 5 vertrekken, prijs billjjk. Adres Langedelft li 24.

de Faam | 1927 | | pagina 1