HELDER PALING EiflÉri 5 ct slat Openbare Verkooping Elke week wat anders. Fin J. i. PUS, Lampenkappen, ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. C. SM6ELSB, Heerenrijwiel kinderwao^tekoop7" Firma W. P. MALJERS, O. C Bouwense No. 30. Woensdag 4 Mei 1927. Een en Dertigste Jaargang. Ujkdienaar BRILLËN~'van Onze monturen worden door ons twee jaar gegarandeerd, Manufacturen, Tapijten enz. Manufacturen J. C. MERK, Zeer fijne Electr. Hanglampjes Vioolles voor earsfhsginnenden Verschijnt 's Woensdagsmiddags Advertentiën kunnen tot uiter lijk 12 uur aangenomen worden aan het Bureau Spanjaardstraat Uitgevers j LITTOOU OLTHOFF Postrekening 4228Q Telefoon 238 [STRAFFEN UIT VROEGER DAGEN. Voor de Jeugd. Voor do Keuken. Nuttig® Wanken. 6EV0NDEN VOORWERPEN. Burgerlijke Stand van Middelburg Advertentiën. H. JULIANUS, LANGE DELFT 34, munten uit in kwaliteit en zijn in prijs het laagst. yanaf 20 tot 49 cant per nns. Palinghandel, Bres E 123. van een groote Pariij in de groote zaal van hst NOTARISHUIS Abdij, Middelburg. Costuum?, Pantalons, Jekkers, Petten, Jongeheeren en Kindergoed, benevens Werkmansgaederen bijv. Costumes DE GROOT HOND1US. Schoonmaak-AHikelen, Tafelkleeden. Nlaoazijn „OEij VLIJT", Langev?@le 13DÖELBURG, Te Stoop: Vouwwagantja mat ksp. 10 Grainafaonplaien voar f 2,50. VLASMARKT K 150 MIDDELBURG levortgü PrimatKwaliteH onversneden-a""; of gemengd. MaathoudendeFlesfchen. Zuiver» N?.Uiurwij5i®n. Nu dejiijd voor de Kuikens wser aangebroken 3ss zoo hebben wij voor li Kuikenrijsi per pond 10 cent Kuikenvoer 9 Hennepzaad 12 ÖFFÖKVÜER in verschillende prijzen. Aanbevelend, Mevrouw Wij bobben voor U SARDINES, ZALM, LÜNCHTONG, KREEFT en ander® DELICATESSEN Alles in blik verpakking- Aanbevelend, Markt 7. Telefoon 557. Voorradig een prachtsartming in Zijde en Liberty. DOLGGEDKÖOP. voor slaapkamers enz. Compleet met pendel slechts f 3s6S. Kortedelft G 3 en F 25. 7 Prijs der Advertentiën Van 13 regels 45 et.., iedere regel meer 15 ct. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bü abon nement voordeelige voorwaarden. Vergeleken met den eenvoud van ons tegenwoordig Wetboek van Strafrecht inet betrekking tot de daarin opgeno men straffen, valt er bij onze voorvade ren een groote verscheidenheid waar te nemen in de maatregelen, welke zij voor de misdadigers van hun jtijd dien stig achtten. Het is de moeite waard zegt de „Tel." eenige van de strafbepalingen, welke in de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw te Am sterdam werden toegepast, nader te beschouwen. Daar was om te beginnen het confi nement, ook wel geheeten het „te wa ter eq te brood leggen", een opsluiting, welke in den regel betrekkelijk korten tijd fluurde. De kosten daarvan te stellen op ongeveer drie stuivers per etmaal had de delinquent zelf te dragen. Als bewaarplaatsen dienden de Sint Anthoniespoort, de Sint Olofs- poort, de Jan Rodenpoort en de Onzer Liever .Vrouwen Toren, welke bij den Nieuwendijk stond. De eerste was blij kens een keur van het jaar 1497 in het bijzonder bestemd „de kinderen of ge zellen dezer stede van quaden regimen- te" te herbergen. Ook de gasthuizen schijnen dikwijls tot bewaring gebruikt te zijn. Het „door de stad leiden" ;was een andere strafoefening, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Veelal moesten de slachtoffers daarbij tot hun schande en tot afschrik voor hun me deburgers een steen aan een ketting om den hals meedragen. Zoo werden Trijn van Bronchorst en Claes van Leeuwarden op 24 April 1529, wegens bedriegeren „gecondem- neerd om me, met den steene om haer halsc hangende, binnen deser stede een ommeganck bezijlden malcan- deren te doen" na welken tocht Claes bovendien gegeeseld werd en Trijn „een firandtteycken in haer wange gezet" kreeg. In 1678 werd een vrouw, die een half vat uit de brouwerij „de Lely" had gestolen „door de stadt geleyt met een bodem van een halff vadt op de borst en rugge, daer op gestelt „halff vaten dieffvegge". Dan keride men verder de te pronk stelling op het schavot, een straf, die veelvuldig werd toegepast en waarbij de hoofdpersoon van dit tooneel be hangen werd met het eein of andere zinnebeeld van zijn wandtaad. Een la- kendief kreeg een rooden: lap op zijn mouw. De schrijver van verboden boe ken werd getooid met een „muts als 'n doctor" op het hoofd eu boeken om den hals. Terwijl de schuldige aan kinderverwaarloozing met een pop in den arm ten toon gesteld werd. Had iemand zich aan lijkberooving schuldig gemaakt, dan trfoesi hij zich den volke laten zien met zijn eenen voet in een doodkist, bekleed pfet een doodkleed, en het deksel van de dood kist op zijn borst met de inscriptie „Doode-Beroover". Zonderling voor onze begrippen is, dat de gevangeniskosten immer door de menschen zelf gedragen moesten worden. Jan Jansz, die in hechtenis genomen was met het oog op zijn godsdienstige en politieke gevoelens, werd op 5 Sep tember 1573 ontslagen, nadat iemand haar Haarlem gereisd was om over zijn persoon inlichtingen in te winnen. Jansz had niet enkel zijn onderhouds kosten, doch ook de voor hem uitgege ven reisgelden naar Haarlem voor zijn rekening te nemen. Het meest merkwaardige uit die da gen is wel de straf, welke Michiel van der Uffelen had te ondergaan. Deze, schilder van beroep, had op een pu blieke veiling een huis gekocht, dat hij niet kon betalen. Hij werd in hechtenis genomen en vervolgens ontslagen met het bevel om „te sullen schilderen drye schilderijen, 't samen wa.ardich ses ende dertig guldens." Zijn de aangehaalde straffen alle van min of meer onschuldijgen aard te noe men, met de in dien tfjd in zwang zijn de geeselstraffen wass zulks allerminst het geval. Ook te dien aanzien legden de pverheden een vindingrijkheid aan den dag, waarvan mienig in de musea bewaard gebleven instrument nog een somber getuigenis kan afleggen. ANTWOORDEN Nos. 57-60. No. 57. Somtne Lesse Spree Elster Donau. No. 58. Jacob. No. 59. Wolkbreuk. No. 60. Koude. RAADSELS. No. 61. Met angst ontwijkt de zeeman mij, Wie moe is en mij vindt, is blij. Gebrek aan geld Geef mij een pand, En 'k help u daadlijk uit den brand. No. 62. Al ben ik in elk's oog een onbeteek'nend ding, Al is mijn achting in de wereld heel gering, Zoodat mijn naam met spot en hoon staat in verband, Toch kwam er zonder mij nooit een millioen tot stand. No. 63. 't Is om mijn deugd en niet om kwaad, Dat mij mijn heer en meester slaat, En als hij vindt geen deugd in mij, Zoo ben ik van de slagen vrij. (Uit de 17e eeuw.) No. 64. Mijn 1, 2 is een muzieknoot, mijn 3, 4 en 5 is een groote steen wat voor een knecht is nu mijn geheel Broodschotel. Broodschotel kan men op verschil lende wijzen bereiden. De eenvoudig ste is oudbakken brood zonder korsten en melk laten weeken, met een vork het goed fijn kloppen tot het een zachte brei is geworden, is het stijf nog wat melk toevoegen. Van een of twee eieren het geel met een lepel suiker roeren, het wit stijfkloppen en dit alles luchtig door de brij mengen. In een vuurvas ten schotel smelt men een klein stukje boter en laat dit even overal door de schotel loopen, dan doet men de brij er in, legt boven op hier en daar een stukje boter, strooit er nog een beetje suiker op en laat het schoteltje licht bruin worden in een matig-warmen oven. Men kan naar smaak er ook rozij nen, krenten en gesnipperde sucade aan toevoegen. Sinaasappel vla. Het sap van 3 sinaasappelen en 1 citroen, 3 eierdooiers, 2 eiwitten, 80 gram suiker. Bereiding. 3 eierdooiers worden met de suiker en de geraspte schil van 1 sinaasappel schuimig geklopt, dan wordt het vruchtensap er bij gevoegd en de pan in een pan met kokend wa ter gezet en de eieren geroerd tot ze dik zijn, dat ze den lepel bedekken. Vervolgens wordt het stijf geklopte eiwit telkens bij gedeelten er door ge roerd en wordt de pan weer even in kokend water gezet om het eiwit te laten binden. Sinaasappelvla wordt met zachte biscuits voorgediend. o Appeltaart. Men heeft hiervoor noodig 10 groo te beschuiten, T K.G. moesappelen, suiker, vanillevla van een halve liter melk, een vierde stokje vanille sui ker, 30 gram maïzena, 1 ei. Bereiding de schoongemaakte en in vieren verdeelde appelen wasschen en opzetten met een scheut water. Vlug ze aan het koken brengen, nu en dan schudden, flink den stoom er door la ten gaan, waardoor ze vlug koken en niet aanbranden. Dit kan men ook ivoorkomen door in de pan eerst een stukje boter te leggen. De appelen tot moes kloppen met een paar lepels sui ker. Dit dikke moes vervolgens uit spreiden op de beschuiten, die men zeer fijn gestampt in een springvorm heeft gedaan. Als de derde laag spreidt men hierover de vanillevla uit. Men laat de taart nu minstens 24 uur staan, neemt dan den rand van den vorm weg en snijdt ze op het plaatje van den, springvorm. o— V a n i 11 e-v 1 a met bitterkoekjes. Benoodigd 12 bitterkoekjes, drie vierde Liter melk, 50 gram suiker, 30 Igram maizena, 1 ei, een half stokje vanille, wat jam. Klop het ei en voeg dit flink roeren de bij de maizena. Breng de melk met vanille en suiker aan de kook. Week er, als ze lauw geworden is, de bit terkoekjes in. Neem ze er uit, leg ze in een vla-schaal en besmeer ze met wat jam. Voeg zooveel kokende melk, flink roerende, bij de aangemengde mai zena tot het ei verwarmd is. Giet dan alles in de pan terug en Iaat de vla op een niet te fel vuur, flink roerende met een garde, 3 a 4 minuten doorko ken. Laat ze, af en toe roerende, be koelen, giet ze over de bitterkoekjes, na er de vanille uit verwijderd te heb ben. N.B. In plaats van in de melk kan 'men de bitterkoekjes ook weken in rum, cognag of marasquin. o Badkuipen schoonmaken. Badkuipen moet men telkens na het gebruik, zoolang ze nog warm zijn, afboenen, omdat de vetdeelen uit de zeep zich anders aan de kanten vast zetten en vooral van zinken kuipen moeilijk te verwijderen zijn. Om zinken kuipen te poetsen gebruikt men geest van salmoniak of zand en azijn. Kuipen die geëmailleerd zijn en marmeren kuipen worden met heet soda-water schoongemaakt. o— Vette sponzen, die een gruwel en griezel zijn kunnen weer tot hun oorspronkelijke fluwee- lige zachte reinheid gebracht worden. Leg de spons een nacht in karne melk, en wasch ze uit in schoon lauw water. Bestrooi ze, als ze droog is, met |wat zoutzure kali, laat ze een tel of tlwintig liggen en wasch dan uit in koud schoon water. Kleine fijne badsponsjes voor kin deren maakt ge het best schoon, door twee citroenen, die ge eerst goed murw rolt op uw aanrecht, in stukjes te snijden (veeg dadelijk uw mesjes af, als ge geen roestvrij staal hebt) van een pinklid grootte. Kneedt hiermede de spons degelijk, alsof ge een bal gehakt bewerkt. Wasch daarna in een sterk sodasopje, spoel met schoon wa ter na. o Gewatteerde dekens. Gewatteerde dekens kan men op de volgende manier wasschen Goede witte zeep snijdt men aan dunne schijfjes, waarna ze in het wa ter wordt opgelost. Dit heete, vette zeep sop vermengt men met lauw water, roert het goed en legt er den deken in, om hem in zijn bad met alle kracht te drukken, te persen en te kneeden. Dan legt men den deken een nacht over in koud water na hem eerst zoo 'goed mogelijk te hebben uitgedrukt. Vooral de kanten en hoeken moeten een extra beurt hebben. Den volgenden dag herhaalt men deze droogmethode, iwaarna men den deken over een lijn hangt, die niet afgeeft. Met een stokje klopt men de watten weer los, en hangt den deken onder het drogen eenige keeren om, opdat geen leelijke strepen achterblijven. Ais zoodanig zijn aan 't bureau van politie gedeponeerd de navolgende voor werpen a. Een Lantaarn, Huissleutels, Pakje met inh., Pet, Sleuteltje, Hemd, Portem. met inh., Mantelband, Knipmes, Hand schoen, eenige Potlooden, Tandenbor stel, Kindertaschje met inh., Manchet knoop, Mastkram, Zakmesje. b. Bij ingezetenen Spiegeltje met beslag, Vogelenzang, St. Janstraat 187 Lipssleutel, v. d. Does, Balans D 93 'Potlood, F. Kluiving, Grand Hotel Manchetknoop, J. Biondina, Eigenhaard- straat P 232 Mes, N. Bastiaanse, Pen- ninghoeksingel L 72b Koperen Ge wicht, J. Joziasse, Abeelsche Weg (Kou- dekerke) Loodgietersschaar, A. La- bruijère, Rozenstraat W 229 R. K. Kruisje, D. Naezer, L. Giststraat F 163 Zilveren Broche, j. v. d. Broeke, Grijps- kerke Gummiband van Kinderwagen, Houmes, L. Geere K 315a Hoornen Armband, T. de Jonge, Schuitvlotstraat N 167 Zilveren Ring, L. Homburg, Penningh. singel L 65a Heeren Hand schoenen, v. d. Plank, Wilhelminastraat W 36 Bel. merk '27, Louwerse, Markt L 4 Portem. met inh., H. J. M. ITeeren, Bogardstraat 41 Padvinderszakmes, J. A. Roskam, Kinderdijk P 95 Hand- taschje, Jac. Willemse, Kinderzorg S 42Eenige Bankbiljetten, Davidse, (Schilder) Brigdamme Bel. merk '27, C. H. Baas, Hofplein E 23 Vulpotlood, A. Valkhof, Korte Geere K 366 Bel. merk '27, de Houdt, Vlasmarkt L f5 Bel. merk '27, Basting, Zach. Jansen- straatBel. merk '27, L. Schouten, dagelijks bij Wiener alhier, woont te Oost- en W. Souburg (Oranjeplein A 180Zwarte Trommelstok, S. Watt-el, Oud Arnem. pad T 154 Schoolliniaal, Nelly Bouwens, Penningh. singel L72e; Bel. merk '27, C. de Kreek, Volderijlaag- te M 77 Nijptang, L. Woerkes, Hof plein E 227 Kinderportem., Peene, Oud Arnem. pad T 133 Snoer Parels, Weertman, Korte Noordstraat L 86 Taschje met inh., P. Vroegop, Korte Geere K 353 Kilometerteller van Rij wiel, N. M. Hoenkoop, St. Janstraat I 57 Portem. met inh., P. Reijnhoudt, Spanjaardstr. F 66-67 Zakmesje, A. J. Versluijs, Lange Gortstraat 1 326. Inlichtingen aan het bureau van po litie, alleen des Zaterdags tusschen 7-8 uur. Van 25 April2 Mei. ONDERTROUWD A. Ludikhuize, 49 j. en J. W. Göulooze, 37 j. GETROUWD: W. Koole, 24 j. en L. J. van Sluijs, 23 j. A. F. Gabriël- se, 27 j. en A. van den Houten, 25 j. J. A. van Tuil, 25 j. en C. F. Me- liefste, 24 j. BEVALLEN L. A. Schottmans, gob. Boogaard, z. H. M. Cosijn, geb. De Wulf, z. OVERLEDEN W. de Jonge, geh. met J. Gilde, 75 j. R. L. Adriaansen, 30 j., ongeil., zoon. WAARSCHUWINGSSIGNALEN. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig ge noeg zelf uitmaken. Let er op of gij last hebt van rug pijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, af gemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te don ker of te licht gekleurd water. Bran dend en pijnlijk bij de loozing. Zan derig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteeke- nen, 'dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen' als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nier aandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Speciaal adres voor FOSTER'S RUGPIJN NIERPILLEN MAAGPILLEN ZALF bij PAUL VAN SLUIJS Co., Vlasmarkt K 57, Middelburg. En Gros. EnDetail. Ondergeteekende bericht hiermede dat hjj vanaf 1 Mei j.l. is aangesteld als hjj de Middelburgsche Begrafenisveree- niging en beveelt zich als zoodanig be leefd aan. Koningstraat E 183. WEDEROM TE KOOP voor f 27,50. Adres Rozendwarsstraat W 249. Koopt nu Bombo's-Sinaasappe'en, z*er fijn en sappig, 8 en 10 Ct per&luk, ont vangen e»n nieuw soort zonder droge 5 en 6 a 25 Ct., Komkommers 35 Ct. per stnk, steeds verscbe Aardbeien, Bananen 321/2 per pond. ROSKAM, Lange Burgt. Adres Jodengang R 230. Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding De voorraad bestaat uit en wordt verkocht tegen getaxeerde prijzen. van 20 30 40 50 60 70 80 "voor "lO" 15 20 25 30 35 40 zooalawit en geel Katoen, Graslinnen, Flanel, Schortenbont, Keper, Landhuisstof, Vitrage voor 'lias- en Overgordijnen, Hemden, Damespantalons, Kousen en Sokken enz. Wollen en Gestikte Dekens, eenige Karpetten en Vloerkleeden. De verkoop heeft plaats: Dinsdag 10 Mei 12—8 uur. Woensdag 11 Mei, Donderdag 1 2 Mei, Vrijdag 13 Mei en Zaterdag 14 Mei van 98 uur, beslist niet langer. Betaaldag 15 Augustus. Contante koopers geen opgeld. Wjj maken attent op onze mooie collectie IIEERENHOEDEN, model .Prince of Whales". Landhuisstof 39—29 ct. per el Landhuisstof met gebloemde rand 7969 ct. per el Zware Mat 140 x 185 120 ct. per stuk Ledikant Matten 95403519 ct. per stuk Kapstok Matten 195110 ct. per stuk Matten 35—29—22 et. per el Beddenbont 65—5545 ct. Vitrage vanaf 11 ct. per el Wit Etamine 20 ct. per el Allover dubbel breed 35—32—25—23 ct. Bedspreien 275—225 ct. Bedovertrekken 2-persoons 380 ct. Mystères met kant en entredeux 350—290 ct. Paneel-Vitrage, zeer gewild, per paneel 55—49—45 ct. Koordfranje 352919 ct. Molton Dekens 13095—85 ct. Stofdoeken per stuk 18—15—9 ct. Linnen Tafelklceden, gr. maat 250215—165 ct. Pluche Kleeden vanaf 890 ct. Fantasie Kleedjes, nieuwe dessins 706550 ct. Buffet-Loopers 100 —8055 ct. Adres ,Veer.-che weg S 5. 1 heele pot Boerenjongens a f 1,25 1 Liter roode of witte Port a, - .1,00 1 fl. Advocaat a - 2,25 1 fl. Santa Maura a - 0,75 1 fl. Zoete Spaansche Wjjn ii - 0,90 1 fl. Zoete Afrikaansche a - 1,00 1 fl. Bloedwjjn a - 1,00 1 fl. Malaga a - 1,25 1 fl. Bergerac a - 1,20 1 fl. Samos a - 1,00 1 fl. Medoc ii - 1,00 1 fl. St. Estèphe a - 1,25 1 fl. Tronsac a - 1,40 KJ p Je Zwiiav" aangeboden. Brieven ouder letter A, bureau van dit blad.

de Faam | 1927 | | pagina 1