ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. ii No. 19. Woensdag 9 Februari 1927. Een en Dertigste Jaargang. BEVONDEN VOORWERPEN. Wij noteeren f 3,95 VflTlrnnnlmls an" fuiLUopuia alllölM 111 H.H. BAKKERS. Verlaagde prijzen Spanjaardstraat Verschijnt 's Woensdagsmiddags Advertentiën kunnen tot uiter lijk 12 uur aangenomen worden aan het Bureau Spanjaardstraat Uitgever» i LITTOOIJ A QLTHOFF. Postrekening 42280. Telefoon 238. Gemeente-Finantiën. 1914 en 1925. Voor de Jeugd. Burgerlijke Stand van Middelburg SPECIAAL ADRES VOOR Foster's Rugpijn Nlerplllen Maagplllen Zalf bij PAUL VAN SLUIJS A Co., Vlasmarkt K 57, Middelburg. En Gros. En Detal. Advertentiën. H. H. VAN 'T WESTENDE, lïlen rnn nog Ieen haff-jaar zonder een I kachel, doch geen daq j zondereen pijp Ae \r5$ j Melange van rijpe tabakken ^Óct.l p. ons H. H. VAN 'T WESTENDE, Verwacht DUITSGHE SMEEKOLEH. DE FAAM Prijs der Advertentiën Van 13 regels 46 ct., iedere regel meer 15 ct. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. B\j abon nement voordeelige voorwaarden. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de Anti-Rev. Kiesvcreeni- ging sprak het raadslid, de heer J. A. Vertregt over de financiën van onze Gemeente. Om de groote belangrijkheid meenen wij goed te doen het verslag ook in ons blad op te nemen, opdat onze lezers kennis kunnen nemen van de verschillen der uitgaven van onze gemeente Middelburg in 1914 en in 1925. Dhr. Vertregt wil beginnen met te zeggen dat B. en W. lof verdienen voor de samenstelling der begrootingen en voor hun zuinig beheer. Dat wil niet zeggen, dat spreker daar mee in ieder opzicht accoord gaat en dat er geen verschil van gevoelen is omtrent de juistheid of het bedrag van verschillende posten, maar het is niet van belang ontbloot dat de C. v. F. na een nauwkeurig en minitieus onder zoek der gemeentebegrooting en der bedrijfsbegrootingen, geen wijzigingen kon voorstellen waardoor de eindcijfers in belangrijke mate konden dalen. En ook de raadsleden bij de publieke be handeling geen wijziging, van eenig be lang vermogen aan te brengen. Vergelijkt men de cijfers der begroo ting van het eene jaar met die van het onmiddelllijk daaraan voorafgaande, dan zijn de onderlinge verschillen gewoon lijk van dien aard, dat het de moeite niet loont om daarop de aandacht te vestigen anders is het wanneer men de cijfers van latere jaren vergelijkt met die van meerdere jaren terug en speciaal wanneer men de tegenwoordige stelt tegenover die van vóór den oorlog en daarom kwam het spreker gewenscht voor eens met elkaar te vergelijken de gemeentelijke huishouding van 1925 met die van 1914. Hij heeft 1914 gekozen omdat, hoe wel toen de oorlog is begonnen, deze nog niet van merkbaren invloed was op de gemeentefinantiën en 1925 om dat dit het laatste jaar is waarover de gemeenterekening is goedgekeurd. We hebben dus te doen met vaststaande cijfers van een voor de gemeentefinan tiën normaal jaar van vóór- en van een normaal jaar na den oorlog. 19141925 slechts 11 jaar, maar de cijfers voor deze jaren zullen getuige nis afleggen van de geweldige veran deringen die alom, en ook voor de gemeentehuishouding hebbben plaats gegrepen. Om vergelijkende cijfers te krijgen, heeft Dhr. V. een greep gedaan uit de posten der gemeenterekening over 1914 en die gesteld tegenover de cor- respondeerende posten over 1925 met inachtneming der plaats gevonden wij zigingen in de samenstelling. Het Algemeen Bestuur kostte in 1914 f 27.048 en in 1925 f 62.739 welk ver schil voornamelijk voortkomt uit ver hooging en vermeerdering der salaris sen. Het verschil in salarissen Stadhuis is resp. f 20.608 en f 50.460. Voor de openbare veiligheid (politie, brandweer en straatverlichting) zijn de cijfers f 43.529 en f 97.788. In 1925 waren slechts 3 agenten meer dan in 1914. Volkshuisvesting f 1150 en f 17.080. Dit groote verschil zit in de betaling van rente en aflossing aan „Volksbe lang" en „Algemeene Woningbouwver- eeniging". Openbare Werken f 32.265 en f 101.182. De oorzaak van de vermeerdering dezer post is voornamelijk te danken aan de groote stijgingen van salarissen. L.- en M. U.-Onderwijs f 44.583 en f 44.643. Gebleken is, dat voor de ge meente de kosten van hét L.O. onge veer gelijk zijn gebleven, nadat ook het Bijzonder Onderwijs gedeeltelijk voor rekening der gemeente is geko men.; In de; kosten vóór het openbaar onderwijs zijn ook nog inbegrepen de uitgaven voor voeding, kleeding, waar van de kinderen van het bijz. onder wijs zoo goed als niet profiteeren, een uitzondering daarop maakt een betrek kelijk groot percentage van de kinde ren der R.K. School. Bewaarschool Onderwijs f 5714 en f 16.259. Middelbaar Onderwijs f 600 en f 24.270. Nijverheids Onderwijs f 15.062 en f 41.347. Hooger Onderwijs (alleen Gymnasi um) f 18.880 eii f 27.654. Openbare Leeszaal f 300 en f 2640. Middelb. Muziekkorps f 2000 en f 4250. Ondersteuning behoeftigen en werk- loozen f 47.324 en f 162.568. Subsidie aan Werkloozenkassen f4905 en f 10.931. i De Bedrijven geven een verlies te zien van f 32.878 en f 48.410. De boekhouding van de bedrijven is eerst in de laatste jaren gevoerd op commerciëele wijze. Vóór dien tijd von den geen afschrijvingen plaats werden geen reserves gekweekt en liep alles over de gemeentekas. Was er een fic tief overschot want waar niet wordt afgeschreven op de verschillende ob jecten van het bedrijf kan een overschot eigenlijk wel eens een tekort zijn zoo werd dat in de gemeentekas ge stort, was er tekort dan werd het eenvoudig door de gemeente bijgepast. Moest er iets verbouwd, vernieuwd of aangeschaft worden, het ging gewoon uit de gemeentelijke schatkist. Gezien het verschil in de wijze waar op de bedrijven werden geadministreerd in 1914 en in 1925, geeft een overzicht van de resultaten die in deze jaren zijn bereikt. Niet een juist beeld van de werkelijkheid, althans niet over 1914 en gaat een vergelijking niet in alle declen op. De gasfabriek en het electrisch be drijf zijn te vergelijken met industriën waarbij het maken van winst niet is uitgesloten met het waterleiding be drijf staat het anders, omdat deze ten nauwste verband houdt met de volksgezondheid. Met het oog op de Volksgezondheid is een ruim gebruik van water een vereischte. De prijs voor het water moet zoodanig zijn dat deze geen be letsel is voor aansluiting aan de wa terleiding. Dit in 't oog houdende, zal er bij het waterleidingbedrijf geen sprake kunnen zijn van een winstgevend bedrijf, het is al heel mooi als de in komsten de uitgaven zoo ongeveer dek ken. Zoodra er een winst werd ge maakt van eenige beteekenis, zou ver laging van den abonnementsprijs ge wenscht zijn. Er wordt helaas dikwijls geconstateerd dat er veel water verspild wordt en daartegen kan niet genoeg Wórden gewaarschuwd, want dat maakt het water onnoodig te hoog in prijs. Een behoorlijk ruim gebruik van wa ter, heeft met waterverspilling niets gemeen. Het elect ri sch bedrijf gaat flink vooruithet gebruik van stroom voor licht en kracht neemt steeds toe. Maar dat floreeren gaat natuurlijk voor een groot gedeelte ten koste van de gasfabriek, die dan ook alle zeilen) moet bijzetten om in zijn productie niet achteruit te gaan. De reinigingsdienst is wel eens genoemd het stiefkind en er wordt nog al eens op dient dienst geschimpt, 't Is waar, inkomsten heeft deze dienst niet, 't zijn bijna niets dan uitgaven. Maar daarom is het toch niet billijk dat er zoo over gesproken wordt. De uitgaven zijn wel belangrijk gestegen, maar de toestand, zooals die in 1914 was, kon ook niet zoo blijven, ze was onhoudbaar. En wat de meerdere Tros ten aangaat, 't is evenals bij de overige takken van 'dienst, de salarissen en de loonen. Werden in 1914 loonen betaald vair f 7.— per week, thans zijn die voor een volwassen arbeider gestegen tot f 23.a f 26.per week. In vergelijking met 1914 is de reini gingsdienst enorm verbeterd. Door de gemeente is betaald voor pensioenen, pensioensbijdragen, bijdra gen voor eigen weduwen- en weezen- pensioen en voor inkoop pensioen in 1914 f 14911 en in 1925 f 89947. In bei de gevallen is hetgeen verhaald moest worden afgetrokken, zoodat deze cij fers weergeven wat de pensioenen enz. aan de gemeente kosten. Een verschil tusschen 1914 en 1925 van ruim f 75000. Voor rente en aflossing werd in 1914 betaald f 93.533 en in 1925 f 184.576, verschil f 91.043 of in 1925 ongeveer het dubbele van 1914, waarbij behalve de hoogere rentevoet, waartegen tijdens en na den oorlog is geleend, een rol speelt de grootere schuldenlast der ge meente, die eind 1914 bedroeg t 1.266400 en eind 1925 f 2.167090 een toename dus met ruim negen ton. De toename van de schuld mag niet verontrustend genoemd worden en de rente en aflossing niet te bezwarend. Door de belastingbetalers werd op gebracht aan Hoofdelijken Omslag in 1914 f 213.837 en in 1925 f 537.678. Of de belastingen in de eerstvolgende jaren belangrijk zullen dalen, meent dhr. V. te moeten betwijfelen, maar hij meent dat het op den weg van de Raadsleden ligt om pogingen daartoe aan te wen den, want het is niet tegen te spreken, dat ze hoog zijn. No. 11. Welk dorp is nog t wee steenen grooter dan een heel koninkrijk? No, 12. Welke peren: worden in geen enkelen fruitwinkel verkocht en groeien ook niet aan de boomen No. 13. Welke weg is in geheel Nederland bekend. No. 14. Welk dier is sterker dan de sterkste mensch No. 15. Welk land heeft geen hoofd stad en ook heelemaal geen regeering No. 16. Van welke wereld heeft nog nooit iemand een kaart kunnen teeke nen. No. 17. Welke Jan is altijd zeer voorzichtig bij alles wat hij doet No. 18. Welke menschen komen dik wijls op de wangen No. 19. Welke kool behoort niet tot het planten- en ook niet tot het delfstoffenrijk ANTWOORDEN Nos. 1-10. No. 1. In het dorp Winkel (N.-H.). No. 2. In Limburg op het dorp dat Heer heet. No. 3. Te Helder in Limburg. No. 4. Muntendam. No. 5. Monster. No. 6. In Bierum want men komt er van bier in rum. No. 7. Edam. No. 8. Hulst. No. 9. Klaaswaal. No. 10. Oude-water. Als zoodanig zijn aan 't bureau van politie gedeponeera de navolgende voor werpen a. 1 Rijwielbelastingmerk 1927; een zwarte knot Sajeteen bruine Kinder handschoen een Gele Kinderhand schoen een Broche een Rozenkrans; een pakje inh. 12 strengetjes Zijde een Leesboekje een Huissleuteleen staart van een Bont (bruin) Sleutel. b. Bij ingezetenen Een Portemon- naie met inhoud, M. Tinbergen Ba- gijnhof 204 een Meisjesmuts, J. Min naar, Emmastraat W 109 1 Fordsleutel, H. R. Leerves, Lange Breestraat O 149; Zwarte Schooletui, J. Izendoorn, Zuid singel E 34 Port. met inh., v. Kuijk, Bogardstraat D 61 Dameshandschoen, J. Bolle, Goesche Korenmarkt B 16; Port. met inh., Firma Dhuy, L. Burg Motorhandschoen, Louws, Nieuwe Poortstraat P 165 Kinderport., v. d. Hiele, Havendijk T 20a ijzer Gewicht, Joziasse, Nederstraat O 189 belasting plaatje in etui '27, N. Bimmel, 't Zand D 192 Gr. Handschoen, M. Overweel, Pluimstraat E 167 Vulpen, F. Steutel, Rozenstraat W 236 Belastingplaatje '27, Mej. Blok, Oude Kerkstraat B 89; Engelsche Sleutel, Romp, Spanjaard straat E 88 2 zakken en 2 kratten, Vleeschhal, MarktBruine Das. Maas, Schuttershofstraat K 115; Br. Kinder handschoen, de Graaf, Bellinkstraat G 181 een pak Draadnagels, J. Blok- poel, Korte Geere K 353aMotor handschoen, J. J. Blok, N. Vliss. weg E 140Voetpomp, P. Lampert, Korte Geere K 347 bos Sleutels, D. Poppe, Dampoortsingel T 186 belastingplaatje, '27, J. Joosse, Veersche Weg T 266. Inlichtingen aan het bureau van po litie, alleen des Zaterdags tusschen 7-8 uur. Van 31 Jan.7 Febr. ONDERTROUWD H. S. M. Math- lener, 23 j. en Th'. F. de Kok, 26 j. GETROUWD W. G. F. Dunnes, 29 j. en H. Griepi 22 j.F. A. Clarisse, 23 j. en W. Roelse, 21 j. BEVALLEN M. J. J. Floresse, geb. Vermeulen, z. C. Klaver, geb. Gel- jon, z. OVERLEDEN G. M. Will, vrou(w van P. A. A. Kuijpers, 91 j. J. J. Akkernaar, ongeh. z. 47 j. L. Pro voost, 19 j., ong., z. P. J. Bimmel, 67 j., gehuwd met A. BosselaarP. M. Vogelenzang, 21 j., ongeh., d. S. G. Koolwijk, wed. C. Groenenberg, 86 WAARSCHUWINGSSIGNALEN. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oorsui zingen en andere stoornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig ge noeg zelf uitmaken. Let er op of gij last hebt van rug pijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, af gemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te don ker of te licht gekleurd water. Bran dend en pijnlijk bij de loozing. Zan derig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan beteeke- nen, 'dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nier aandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. Vette V. Lappen f 0.55, vette R. Lap pen f 0.60, Magere V. Lappen f 0.70, Magere R. Lappen f0.70, Vet Spek f0.40, R. en V. Gehakt f 0.55 p. pond. J. PIETERSE, Kapoenstraat. Voorradig Bruine Boonen, Kogel boontjes, Erwten en Spliterwten. Prima Óchtendvoer 22 cent per Kilo. Tevens alle soorten Garen, Naalden, Spelden, Veiligheidsspelden, Knoopen, Sajet, Breiwol, Lint enz. Aanbevelend, C. HUIJSMAN, Lange Geere. v.h. M. J. TIMMERMANS, heeft in voorraad Zwarte Werkkielen, Blauwe Werkkielen, Blauwe Jassen, Zwarte Manssokken, Witte Mans-Zak doeken, Roode Mans-Zakdoeken, Geel katoenen Manshemden met lange en korte mouwen. Zwarte wollen Dameskousen, Zwarte katoenen Dameskousen, Zwarte wollen en katoenen Damesvoeten, Witte Zak doeken met breede rand, Geel katoenen en Witte katoenen Dameshemden en Pantalons, Lijfjes, Bollen Haakzijde, Ga ren, Band en Zwarte Breisajet, ook fijne Zwarte Breiwol, alles solide kwa liteit, prijs uiterst. Pottenmarkt K 173. P.S. Zoo juist ontvangen een groote sorteering gekleurde Dameskousen aan verschillende prijzen. E Ik voer bij nacht met goeden moed Voor man en vrouw hun gaav' en goed. Zoover dat op het Hollandsch Diep het water onder d' auto liep Zoo voer ik 's nachts langs veld en wegen wat kwam ik een steden en dorpen tegen Zoo dat ik in den morgenstond Reeds onze groote koopstad vond. Ook kwam er reeds in mijn gedachteni Wie zou ons hier zoo vroeg vervvachtenl totdat ik zag die scherpe kruinen Van onze blanke Hollandsche duinen en sprak, zie zoo het is genoeg wanneer iemand mij nog eens vroeg ik ben bereid, 't is mijn verlange voor zulk een reis ben ik niet bange. HOLLEBRANDSE. Ontvangen bij de maat beste kwali teit Eau de Cologne en verschillende soorten Odeurs, ook in flacons van de Firma Boldoot vraagt de Imperiale, de allerbeste Eau de Cologne die er bestaat alleen in flacon, vraagt de Toi letzeep 363, vraagt de puike Scheer zeep, vraagt de echte Karnemelkzeep Klaverblad Melkmeisje 340, groot stuk met plaatje en verschillende soorten doosjes Zeep, ook voorradig Huishoud zeep. Aanbevelend, v.h. M. J. TIMMERMANS. Pottenmarkt K 173. Blauwe Jassen f 1,45 enz. Blauwe Broeken f 1,89 enz. Simson Jassen f 8,95 enz. Ketelpakken enz. Werkbroeken f 1,35 enz. Manchesterbroeken f 2,60 enz. Stofjassen f 2,45 enz. Moleskin Broeken f 2,95 enz. Zelfbinders 13 cent enz. Sokkenophouders 5 cent enz. Bretels 12'een! enz. imnpitrQ' Lange Noordstraat C 24, naast R. K. Kerk. ONTVANGEN de DUITSCHE STOOMBRIKETTEN merk K. E. Verlaagde prijzen. Brandstoff'enhandel Telef. 505. W. P. WATTEL Electrisch materiaal voor Sterk en Zwakstroom. P. J. VAN AARTSEN

de Faam | 1927 | | pagina 1