een Zaak Magazijn „DE HONDT", Dam G 58, Telefoon 56. F. I BE BOM, ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN. Neemt proef met mijn prima KOFFIE f 1,00 en f 1,20 per pond en U blijft verbruiker. M. VAN LOO, No. 47. Woensdag 27 Augustus 1924. Acht en twintigste Jaargang. Koloniale Waren en Comestibleshandel. „Bon Ami" en „Holka" SALONAMEUBLEMENT, Gummi Regenjassen en Mantels Wollen en Gummi Cape's per paar f 5,00. Beddenmagazijn „De Moriaan" Nederstraat 0188, Middelburg. aanmerkelijk verlaagde prijzen Uitgevers: LITTOOIJ OLTHOFF Postrekening 42280 Telefoon 238. waar U prettig bediend wordt, waar U soliede goederen ontvangt, waar U tevens een billijken prijs betaalt? Koopt dan bij de daar vindt U dit alles vereenigd. Indien U de markt bezoekt, verzuimt dan ook niet even onze Etalages te gaan zien. Profiteert vooral deze week van onze RECLAMEPRIJZEN Lawaai als gezondheids- vernieler. Burgelijken Stand van Middelburg. Bij hard werk. bij PAUL VAN SLUIJS Co., Viasmarkt K 57, Middelburg. En Gros. En Detail. Advertentiën. HOLKA WATERPROOF vanaf f 4,75. vanaf f 3,50. Korte Noordstraat E 3, Middelburg. TE KOOP: J. C. BOUWENS, Smid, TE KOOP Wegens verbouwing onzer Toon zalen, verkoopen wij gedurende de maand September tegen Alg. Zeeuwsche Electrische Mij. A. Z. E. M. Verschat 's Woeaadsgamiddags Adrerteatië» kuaae» tot uiter lijk 12 uur eawgemomea worde* aan het Bureau Spanjaardstraat Van 13 regela 45 cent, iedere regel meer 15 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Bi] abon nement voordeelige voorwaarden. Zoekt U Een voor onzen tijd zeer actueel onderwerp „Lawaai als gezondheids- vernieler" besprak Dr. Schrijver eens in zijn „Medische brieven" in het N. v. d. D. De groote stijging van gevallen van zenuwzwakte en stoornissen van het zenuwleven, vooral in de groote centra der „beschaving" zijn volgens hem niet bevreemdend. Hij schrijft die stijging ook toe aan het nadeel, dat den bewoners van de drukke stad eiken dag wordt berok kend door het op onrustbarende wijze toenemende straat- en huisrumoer, in het kortdoor het steeds aangroeien de lawaai, dat ons leven van den vroegen morgen tot laat in den nacht tot één groot en woelig kabaal maakt en onze zenuwenergie langzaam maar zeker vernietigt. „Tot dusver", zegt hij, „beseften slechts enkelen, dat in de lawaaiende drukte van het leven een groot gevaar ligt voor ons geluk. Het is hoog tijd, dat wordt inge grepen, dat paal en perk wordt ge steld aan de brutaliteit, waarmee drukte en lawaai in ons leven dringen en het verwoesten. Wij moeten onze gezondheid trachten te herwinnen door weldadige stilte en rust om ons te doen wederkeeren. Eén alleen vermag hier niets, allen moeten samen werken." Dr. Schrijver haalt dan een uiting aan van den dichter philosoof Theo- door Lessing, die in eene verhande ling waarschuwt tegen „Der Larm, eine Kampfschrift gegen die Gerausche unseres Lebens". Volgens dr. Schrijver die niet weet of er eenige bloed verwantschap bestaat tusschen dezen Lessing en Lessing van „Nathan der Weise"is dit pleidooi voor rust en stilte zoo mooi geschreven, dat het een boek van literaire kunstwaar de is geworden. Allerverschrikkelijkste onrust, gru welijke luidruchtigheid kenmerken ons aardsch bestaan, zegt de heer Lessing. Zij, die met het hoofd moeten arbeiden, hebben er martelingen en pijnen door te verduren, die slechts weinigen begrijpen en niemand mee voelt. Te midden immers van het on ophoudelijk lawaaien, dat in ons kort en snel ontvlietend leven het stempel drukt van beurs en markt en plein, moeten zij trachten ideeën en stem mingen te vervolgen die, om te rijpen rust en eenzaamheid noodig hebben Hamers dreunen, machines stampen Melkwagens en bakkerskarren rollen al vóór het dag is voorbij ons huis. Onophoudelijk klinken tal van schel len. Duizend deuren slaan heen en weer. Duizenden menschen, zonder mededoogen in hun begeerte naar macht, succes, bevrediging van hun ijdelheid of hun ruwe hartstochten schreeuwen en krijschen, lawaaiend voor onze ooren en vullen alle straten der steden met het z. g. n. belang van hun handel en hun beroep. Daar belt de telefoon. Daar toetert de horen van een automobiel. Daar klingelt de electrische tram, dondert een trein over een ijzeren brug. 't Gaat alles dwars door onze beste gedachten. Alle innerlijke kracht, noodig voor geestelijken arbeid, wordt verbruikt voor het overwinnen der eeuwigdu rende spanningen, die van dat geraas en getier het gevolg zijn. Het gemis aan gezonden, diepen slaap verwoest onze zenuwen. De mogelijkheid tot arbeiden wordt vernietigd voor wij nog met het werk begonnen zijn. Elk oogenblik een nieuw onaangenaam geluid Op straat, in den tuin wor den kleeden, op het balcon stoelen en bedden geklopt. Een verdieping hooger hamert de timmerman. Ginds slaat iemand op een met ijzer be slagen kist. Kinderen vechten en schreeuwen als Indianen. Het is groote schoonmaak, de klopgeesten zijn los gebroken. Het is kermis; dagen lang acht uren per dag, beleedigt het orgel van een draaimolen uw oor. Maar waartoe meer op te sommen Waar heen gij vluchten mocht, overal ge schetter, getier en lawaai. In het af gelegenste dalergens in de Alpen, vindt gij stellig een grammophoon; het kleinste herbergje in het eenzaam ste gehucht zal u wel onthalen op een concert, van een of ander muziek automaat, liefst met triengel en trom meislag. Na deze beschrijving van de onrust wijst de heer Lessing er op, dat er voor menschen, zelfs als ze zich be vinden in de heilige stilte van de natuur, geen geluk schijnt te bestaan zonder rumoer en lawaaiend zich te uiten. En de mensch, die schreeuwend zijn leven begint, schreeuwt tot aan zijn dood. Hij schreenwt „met heel zijn tegenwoordigheid". Ook in de kunst, in de wetenschap, overal wordt geschreeuwd. Niets, niets valt den mensch moeilijker dan zwijgend te sterven. En toch is zwijgen het eenige, waardoor een mensch boven het drukke gewriemel van zijn natuurgenooten uitblinken kan. Er ligt diepe wijsheid in het feit, dat Homerus de Trojanen met wild oorlogsgeschreeuw ten doodstrijd trekken laat en de Grieken zwijgend den eindkrijg tegemoet voert." Na uitvoerig te hebben nagegaan, hoe het gehoor gemarteld wordt waarom tracht men op de scholen wel de oogen der kinderen, niet hun ooren te sparen en te hebben gewezen op de nadeelige gevolgen voor kinderen, die van hun prille jeugd met rumoer zijn opgevoed zegt de schrijver der verhandeling „Niemand mag aannemen, dat de trillingen, die het geluid aan ons oor en onze hersenen mededeelt, voor ons leven en onze gezondheid weinig beteekenis hebben. De natuur heeft wijselijk oor en inwendig gehoororgaan diep in de schedelholte geborgen, omdat het van al onze zintuigen het meest samengestelde en gevoeligste is en met ons geeste lijk leven in het nauwste verband staat. De geluiden, ook al dringen ze niet tot ons bewustzijn door, oefenen steeds hun invloed en gaan met voortdurend krachtsverbruik gepaard. De bewoner van de groote stad voelt zich soms, zonder dat hij daarvoor reden kan vinden, onprettig gestemd, uitgeput en vermoeid Dan wordt het hem vaak opeens duide lijk wat de bron van zijn ontstem ming iseen geruisch in de om geving, dat langen tijd invloed op het zenuwstelsel kan oefenen zonder dat men zijn nadeelige werking gewaar werd. Niet zelden wordt men zich van de schadelijke werking van geluiden eerst bewust, als ze opgehouden hebben. Dan begint het in het oor te gonzen. In dezen gang van zaken ligt iets heel bijzon ders en begrijpelijkerwijze iets heel nadeeligs. Wordt bij een ander zin tuig pijn waargenomen, dan zoekt men onmiddellijk naar de oorzaak Wat het zich voortdurend bloot stellen aan geluiden bewerken kan, leert ons de zoogenaamde ketel- makersdoofheid, waarbij een belang rijke verdikking van het trommel vlies ontstaat. Hoe onaangenaam die doofheid moge zijn, de arme ketelmaker moge zich troosten met hét bewustzijn, dat zijn lichaam zich aldus voor totalen ondergang behoedt. Elke overprikkeling van eenig zintuig doet zich als een schade aan ons geheele lichaam gevoelen. Dante reeds zong van de uitvin ding van een duivel. Een ontzag lijke afschuwelijk dreunende toren klok, die dag en nacht wordt ge luid. Daarop wordt het arme slacht offer vastgebonden. De slagen van de klok treffen onophoudelijk zijn oor, zoodat zijn gansche lichaam meetrillen moet, tot ten slotte waanzin den armen martelaar ver lossing brengt Dat is het juiste symbool voor het geraas van onzen tijd." Van 20—26 Augustus. ONDERTROUWD: P. Stompe, jm. 22 met C. E. Kuzee, 24 j.M. van Dis, jm, 21 j. met J. C. Oappon, jd 23 j. GETROUWD D. de Bree, wedn. 66 j. met S. Jobse, wed. 48 j A. A. Maagden berg, jm. 21 j. en G. P Hoek, jd. 24 j. A G. Kruijsse, jm. 27 j en P. M. van Maaren, jd. 25 j. BEVALLEN C. Jobse, geb. Klap, z. M Janse, geb. Cornelisse, z. C van Slnijs, geb. Soetens, z. E. de Kuijper, geb. Hage- man, d. P J Huijsman, geb. van Varik, d. N Roelse, geb Osté, d E. Louwerse, geb. van Wijaarda, d. O. Vogel, geb. Tilroe, d OVERLEDENA. A v. d. Eerebeemt, ong. z. 39 j.L. Bongers, wed. v. A. Goed hart, 78 j. C. van der Horst, man van M. P. de Koning, 90 j.P. W. Arnoldus, man van J Kloeg, 52 j M. C. P. Ver meulen, wed. van H. Vermeulen, 75 j. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bjj bukken of zich bewegen voortdurend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rugpijn kan ver oorzaakt worden door urinezuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zjjn hoede te zijn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, wa terzucht, nierzand, rheumatiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstandig mensch zal traehten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Poster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen, als gij een geneesmiddel noodig hebt Zjj werken rechtstreeks op de nieren en blaas, en verdrijven de stoornis- verschijnselen uit deze organen Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk) SPECIAAL ADRES VOOR Foster's Rugpijn Nlerplflen Maagpilien Zalf BESTELLINGEN op de LEERBOEKEN, ATLASSEN, WOORDENBOEKEN en verdere Schoolbehoeften, in gebruik bij de verschillende inrichtingen van Onder wijs, worden gaarne aangenomen door de Firma GEBROEDERS HILOERNISSE. Ter overname aangeboden zoo goed als nieuw mahonie gepolitoerd, ingelegd met koperen biezen, bestaande uit Salonkast, Canapé, 2 Fauteuils, 4 Stoe len, Ovaaltafeltje, Spiegel, 2 Siertafeltj'es en Bankje. Te bezichtigen Meubelmaker ij van S. B. SUURLAND, Rouaansche Kaai, Mid delburg, Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Poster's Maagpilien werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke werking der inge wanden. Slaap eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpilien verzekerd. Prijs per flacon van vjjftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 2de hands Keuken- en Driehoekkachels, 1 Geëmailleerd Keukenfornuis en Plattebuis- kachel, Kamer- en Kantoorkachels, Vul kachels en Open Haardjes, 1 Cylinder Mangel, 1 Kohier Naaimachien, 1 ijzeren Bankschroef, 1 stel Handkar-wielen met as en 2 Hand wagens bij Wagenaarstraat D 86, Middelburg. een Dames-Wintermantel, een nieuw Gascomfoor en een Looprek. Adres Bagjjnhofstraat E 151. Dam 3132.

de Faam | 1924 | | pagina 1