Brieven uit Paramaribo. KARPETTEN, S.WIENER&Co., Langedelft 127. 0 Fijne Tuingrind Pfaff Naaimachines. Politie en Justitie nee E.Br^ndsma Biljart-Concours. Hls gij uw Piano of Orgel ruilen wilt Magazijn „DE EENHOORN". H. MEIJER, Langedelft 36. I. D. L1TT001J iz., Grootste publiciteit. GEVONDEN VOORWERPEN. Extra aanbiedingen in gestreepte en gebloemde gegarandeerde kwaliteiten. S. J. DEKKER, Go ZADELMAKER C. DE VOOGD. Ontvangen nieuwe Mantelpak jes, Costuum-Rokken, Gekleede Japonnen, Blousen, Kinderjur ken, Miatrezen-Pakjes en Meisjes Mantelpakjes, die allen in zeer korten tijd, ook op Maat gele verd kunnen worden. Grootste publiciteit hier ter slede3750 es. wordei wekelijks met zorg verspreid!. voor een instrument van grooter in- hcod.mooiermodel of beter fabrikaat, dan biedt onze uitgebreide sorteering biertoe geschikte gelegenheid. ONTVANGEN: bij G. L. A. VAN RENTERGEM. No. 26, Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaards tra at. Prijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. BURGERLIJKE STAflP YAM MIDDELBURG. DAMES zoo tl door de Korte Delft wandelt vergeet dan niet een proef van mijne gekookte mede te nemen. Ze wordt dun gesneden en netjes verpakt. R. F. HAARSMA, Korte Delft F 31. De pn Ie 311 jartvereeniging „Ons Genos*- lokaal dsn heer N. Minderhout, Gravenstraat, geeft op 7 APRIL a. s. haar 8e onderling Biljart-Oonconrs. Het wordt gespeeld met 27 leden. Prijzen te hezichtlgen bij den heer D. G. Bouwense, Korte Delft (Bazar) van Zaterdag 9 tot Donderdag 14 April. Zie Etaiage~kast. HET BESTUUR. WoensdagiSO? Klaart lOlO. V eertiendefJ avrgaiig. MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Aan Let Bureau van Politie alhier zijn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen a Een bos sleutels. b Bij ingezetenenkinderportemonnaie, L. Polderman, Klein Vlaanderen M 155Nijp tangetje, J. Verrijk, Werfstraat P 157 twee kwartjes, A. Breel, Korte St. Pieterstraat F 29dameshorloge (remontoir), Jansen, Nieuwe Vlissingsehe weg C 167pakje schuurlinnen, J. v. Kleven, Seisweg R 176; bruin damesbont, Wed. van Tatenhove, Lange Giststraat F 199 een paar kinderkousen, M. Meerman, Nieuwe Vlissingsehe weg C 186. Aangemoedigd door het groote succes, ver kregen met de uitgaven van de Suasse Albums als premie op Duryea Maizena en Standaard bloem, is de National Starch Co te New-York met 1 Januari begonnen met de uitgave van nieuwe albums, ditmaal reproducties naar de schilderijen uit het Rijksmusem te Amsterdam. De verzameling Rijksmuseum I is uitslui tend verkrijgbaar tegen de etiketten harer Durya Maizena pakjes (de voorzijden dier pak jes, niet de in de pakjes ingesloten kaartjes) en zijn deze reproducties gemerkt D. M. 1 - 72. De verzameling Rijksmuseum II is alléén verkrijgbaar tegen de in de pakjes Standaard Tarwebloem ingesloten bons, en zjjn deze re producties gemerkt M. W. 1 - 72. De albums zjjn verkrijgbaar bij Uwen win kelier a f 0,35 per stuk, of franco per post na ontvangst van postwisssl direct aan bet kan toor Keizersgracht 24 te Amsterdam. De reproducties bestaan voor elk album uit 12 series van 6 stuks, en is het eerste nummer van elke serie in oorspronkelijke kleuren uit gevoerd. De lichtdrukken zijn verkrijgbaar tegen één Duryea Maizena etiket voor Album I of één standaardbon voor Album II, de ge kleurde tegen elk 5 etiketten resp. 5 Stan daardbons, zoodat voor elke serie van 6 stuks 10 etiketten resp. bons noodig zijn. Wij wij zen er nog met den meesten nadruk op, dat de collectie D.M. niet tegen standaardbons, de collectie M. W. niet tegen Maizena-etiketten kunnen ingeruild worden. Na kennismaking met deze artikelen, zal men wel geregeld gebruiker worden van Du ryea Maizena zoowel als Standaardbloem, welke beide in hun soort door geen andere worden overtroffen, terwijl daardoor tevens de gelegen heid geboden wordt in het bezit te komen van een waardevolle, met smaak gekozen, en fraai uitgevoerde collectie reproducties naar schilde rijen onzer beroemde meesters. Bij de behandeling der begrooting voor Su riname, dienstjaar 1910, zijn bij de He afdee- ling, Justitie en Politie, door enkele leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de op merking gemaakt, dat in bet algemeen de Ju stitie in Suriname niet staat op het peil, dat men wel mocht wensehen. Zjj genieten niet het vertrouwen der geheele bevolking, nog minder het aanzien, dat voor de goede vervulling van hun taak noodzakelijk mag geacht worden. De Minister is het, blijkens het antwoord in de Memorie daarop, niet mee eens. Toch zou het denkbeeld, om voor eenige jaren rechters van Nederl. rechtbanken naar Suriname te deta- cheeren, wel aanbeveling verdienen. Want zon der nu direct woordelijk te onderschrijven wat genoemde leden als hunne meening te kennen gaven in het Voorloopig Verslag dier begroo ting, kan met beslistheid gezegd worden, dat er wel wat mangelt aan ons Hof van Justitie, of aan onzen rechtspraak in het algemeen. Onze kitteloorige, isegrimmige president, die wel eens, naargelang hij gehumeurd is, getuigen behandelt als misdadigers, of toont de gebruiken der Javanen niet te kennen in Javaansche za ken, deze oude president had gerust met pensioen kunnen gaan. Een ander lid van dat Hof valt bij de behandeling van zaken niet zelden in een zeer onschuldig dutje. Men mag het publiek dan ook niet kwalijk nemen, wanneer in dezen man niet een rechter, maar een afgeleefd Oalifornische planter wordt gezien. Letterlijk niets blijkt van dezen man naar buiten, 't moet bjj hem hoofdzaak zijn te sparen en te garen, 't potje zoo dik mogelijk te maken om weer naar patria te gaan en de oude dagen daar, in nog grootere rust dan hier, door te brengen. Blijft over een ander lid, de „fuiftype" genaamd en een Surinamer, als lid, onlangs tot dat hof benoemd. Dit laatste lid nu mag een aanwinst heeten. Er moet indertijd een geschil ontstaan zijn tusschen den Gouverneur van dit Hof, ik meen bij gelegenheid van den jaardag onzer Konin gin. 't Ware van de zaak is nooit naar buiten gelekt, maar wel is het bekend, dat dit Hof als stoute jongens weer excuses heeft aange boden. Nu dat is op zich zelf niet zoo erg, maar wat wel erg is, is dat een Hof van Ju stitie zoo lomp moet geweest zijn, dat het ver plicht was, daarvoor excuses te vragen. Neen het aanzien missen zjj wel en het vertrouwen is ook niet zoo bar hoog. Maarde minister zal het wel beter weten, nietwaar Die put de gegevens uit offieieele stukken en officieele stukken, nou, die zijn altijd waar, dunkt me, en wat u Breekt nu niet je klomp en wie sprak laatst nog van offieieele leugens Door gebrek aan goede rechtskundigen in de kolonie, worden aan jonge onervaren „Mees ters in de rechten" rechtszetels gegeven van zeer veel gewicht. Ik noem maar alleen de te genwoordige advocaat-generaal, de beide om megaande rechters. Vooral de twee laatsten spreken in het district recht over Javanen, Br. Indiërs en negers. Nu, dunkt mij, moet men tenminste op de hoogte zijn van de locale toe standen aldaar en de gewoonten, de geaardheid enz. dezer mensehen. Deze baantjes moesten aan andere rechtskundigen worden toebedeeld met meer practische kennis. Maar zooals ik zei, bij totaal gebrek aan rechters, die daarvoor in aanmerking kunnen komen, moet men wel de toevlucht nemen tot minder ervaren juristen. Ik sehrjjf u dit niet om den betrokken persoon of personen iets onaangenaams te willen aan doen, maar alleen maar om dit bedroevend feit te constateeren. In minder dan een tijds verloop van 3 maanden zjjn hier 2 kinder moorden uitgelekt. De justitie noch de politie heeft er tot heden eenig licht in deze droeve zaak kunnen ontsteken, 't Zit 'm naar mijne meening niet in den goeden wil, maar in de onbedrevenheid, in de totale onkunde met de toestanden en van het gemengde ras met zijn eigenaardigheden, waarmee Suriname bevolkt is. En dan het corps praktizijns, noudat is allertreurigst. Men heeft eenvoudig geen prak tizijns meer. Wil men op het oogenblik zijn zaak in handen stellen van een praktizjjn, dan is de keuze uiterst moeilijkmen moet die bepalen tusschen drie en dan zijn de maat schappelijke toestanden en verhoudingen van deze drie zoo in nauw verband met elkaar, dat een zuivere beoordeeling of behandeling der zaak uiterst moeilijk wordt. Zonder de eerlijk heid maar eenigszins in twijfel te trekken van deze praktizijns (ik trek die dan ook niet in twijfel) moet erkend worden, dat b.v. in een zaak, waar twee advocaten tegenover elkaar staan, die buiten hun ambt als advocaat, in een dienstbetrekking tot elkaar staan als chef en ondergeschikte, de onpartijdigheid en vrijheid wel eeningszins beperkt wordt en bemoeilijkt vooral. De jongelui, die hier afgestudeerd hebben als rechtskundigen, of die uit Nederland hier komen met den meester-titel, hunkeren naar een gouvernementsbaantje. Iets, dat hun dan ook vrijwel gelukt. Een laatste geval ligt nog versch in het geheugen bij de benoeming van een hoofdcommies op de Adm. der Finaciën, waar, met voorbijziening van ouderen in dienst, een jong juristje werd gekozen, zonder eenig bewijs van geschiktheid, althans in een admi nistratieven werkkring. Men vond deze benoeming daarom ook een zeer rare. Maar rare dingen zijn in Suriname niet „raar", vandaar dat alles ook vrijwel spaak loopt, en 't is voor een gouverneur inderdaad een reuzentaak, om zich zelve staande te hou den. Van dezen gouverneur kan zeer zeker gezegd worden, dat hij niet overhelt naar den een of anderen kant, al wordt er van verschil lende kanten gewerkt hem te domineeren en te intimideeren. Neen, ware da minister ingelicht ook buiten de offieieele stukken, hij zou niet zoo positief 't tegendeel beweerd hebben en hij zou wel inzien, dat de opmerkingen van die enkele leden niet uit de lucht gegrepen waren. Er zit ongetwijfeld een kern van waarheid in. Mijn meening is, dat men opziet tegen eene algeheele reorganisatie, want het moet gezegd worden, uiterst moeilijk zal dit zijn en wel licht ook gepaard gaan met hooge kosten en Gerritje wie moet dat betalen Is dus onze rechtspraak niet wat het wezen moet, het onderwijs in Suriname deugt niet en dit zegt niemand minder dan de Inspecteur van het Onderwijs zelf. Zoo zie je eigenlijk, dat hier niets deugt, 't klinkt wel gek, maar als je nu op elk ge bied een deskundige vraagt, dan hoor je het zelfde. Rust er dan op Suriname een vloek? Zjjn de mensehen hier dan zoo dom Ziedaar twee vragen, die ik begrijpelijkerwijze niet kan beantwoorden. Wat ik wel weet, is dat de Surinamers over het algemeen beter beant woorden buiten dan binnen de kolonie, dat hier een eigenaardige laksheid hen vermeestert en de Hollander, die hier komt, toont op en kele uitzonderingen na, geen hart voor de belangen van de kolonie. Maar laat ik mij daarin niet verder verdiepen, het geeft zeer weinig, of liever het is een algemeene bekend heid en geen evangelie van mij. Door den Gouverneur is dezer dagen eene eommissie. benoemd, om advies uit te brengen over alles en nog wat in verband met het geven van ambachtsonderwijs. De goede be doelingen van onzen landvoogd eerbiedigende, is de vraag toch wel gerechtvaardigd of een ambachtsstand hier in de kolonie van zooveel nut is? Ik meen van niet. De stad is letterlijk bezaaid met schoen-, kleer-, petten- enz. „ma kers". Deze „makers" nu, aangevuld met een legio goudsmeden, timmerlieden, schrijnwerkers, metselaars en schilders, vormen één categorie van menschen, die men gerustelijk den naam van „categorie der hongerlijders* kan noemen. En eenvoudig omdat concurrentie met het in gevoerd artikel onmogelijk is. De ambachtsman in Suriname is een hongerlijder, meer niet. En nu vraag ikwaarom die catagorie te ver- grooten Heusch, Suriname heeft daaraan niet zoo'n groote behoefte. We hebben ambachts lieden zat, al zijn deze nu niet van prima ge halte. Daarom lijkt mij de eenige oplossing tot aanvulling van. het onderwijs, vooral van die, gegeven aan het minder gegoede deel onzer bevolking, landbouwen niets dan landbouw. Deze categorie hebben wjj noodig, deze cate gorie moet aangevuld worden, opgeleid, ver edeld worden, om het zoo maar uit te drukken Intusschen heeft zich dezer dagen een geval voorgedaan, dat ik ter beëindiging van dezen brief nog eens wil releveeren, al was 't maar ter illustratie van hetgeen ik bij den aanvang dezes schreef, nl. van den allervreemdsten toe stand in het ree.htswezen van Suriname. Yoor het kantongerecht te Paramaribo ver scheen een redacteur-uitgever, die het gouver nement een proces had aangedaan in verband met de uitgifte van het officieele blad. Nu deed zich het volgende voor Kantonrechter is lid der Kol. Staten. De aanklager (uitgever) is ook lid der Kol. Staten. De advocaat van het gouvernement (lands praktizjjn) is griffier der Kol. Staten. De advocaat van den uitgever is commies op de griffie der Kol. Staten. Hoe vindt u dit stelletje Zouden ze niet ge moedelijk een parlementje kunnen spelen Yan 2225 Maart. ONDERTROUWDJ. H. Merk, jm. 25 j. met J. C. Verbeeme, jd. 23 j. P. Faase.jm. 21 j. met L. M. Oense, jd. 19 j. C. Vermeule, wednr 40 j. met C. M. Janssens, jd. 32 j. W. J. Gel dof, jm. 22 j. met J. J. Kokké, jd. 25 j. M. H. Doornebos, jm. 25 j. met E. Roose, jd. 27 j. L. Davidse, jm. 30 j. met 0. C. Yos, jd. 28 j. GETROUWDW. E. Connollij, jm. 24 j. met P. 0. Klaassen, jd. 24 j. BEVALLEN E. M. Zejjger, geb. Jongepier. z. E. M. Villée, geb. Butz, z. J. J. Arnoldus» geb. Dikkenberg, z. M. H. C. Israël, gebi Krijger, z. J. Jansen, geb. De Smit, z. M. Knegt- geb. Geijp, z. C. Gideonse, geb. Yan Liere, d. Adverteutiën. Ondergeteekenda maakt bekend, dat hij zich gevestigd heeft als in de korte Noordstraat, hoek Penninghoek. Belovende eene nette bediening en vlugge aflevering. Aanbevelend, Voor deze als de beste bekend zijnde Naai machines worden SOLIDE AGEK'TEI gezocht, onder gunstige voorwaarden. Brieven met opgaaf van referentiën aan den alleenverkooper voor Zuid-Nederland, F. MEIJER, Breda. staan machteloos tegenover hen, die in plaats van de beroemde Eelt- en Likdoornzalf „DE GEDÉ" U waardelooze rommel in handen we ten te stoppen. Men eische dus doosjes waarop staat: Beroemde Eelt- en Likdoornzalf „De Gedé." Prijs f 0.20 Verkrijgbaar bjjC. A. SCHULTE Co., Langedelft; C. C. VAN LANGE VELD, Lan gedelft ,F. DIELÏÏMAN, Korte Noordstraat en F. H. J. DAMEN. EE£®. Trade mark. Te MIDDELBURG bjj M. J. TIMMERMANS, Pottenmarkt. A. d. MIJLE, Dam. Mej. M. KODDE, Vlissingschestraat. H. ISRAËL, Houtkaai. O. BAKKER, Lange Burg. Mej. SMITVissbr, St. Pieterstraat. F. A. KRAAT, Vlasmarkt. Mej. G. VAREL, 't Zand D 77.

de Faam | 1910 | | pagina 1