Brieven uit Paramaribo, Weener en liezen Stoelen. EINDES- en PROMENADEÜIfiGENS BloedarmoedeBleekzucht SANGUINOSE IELSE Soiree Amusante JOH. TAM DEM BOOGAERT, Een Docter make», herstellen en onderhouden van KEI, Hi en WEE, J. W. MINDERHOUT. FIRMA L. GA op ZONDAG 20 MAARTI9IO. W0ÊT VRIJ BAL. -^|| Lange Burg bericht de ontvangst van'een prachtige partij KINDER-, PROMENADE- en SPORTWAGENS aan de bekende lage prijzen. Deze en de volgende week worden, om plaats te maken, alle voorradige Goederen aan spotprijzen opgeruimd. A. 0. L1TT00IJ At, Grootste publiciteit hier ter stede 1 3750 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste psblieftelL GEVONDEN VOORWERPEN. SCHUTTER IMS GOEDKOUPË WINKEL, Jïo. 23. Woensdssg 9 Maart 1919, Veertiende Jurgang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreidt Spanjaard straat. Trijs der Advertentièn van 13 regels 15 cent, iedere regel meer 5 cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. -%a. Geene. b. Bjj ingezetenen: zilveren hoedenspeld, W. Burrink, Bree E 118zilveren armband, J. v. Tilborg, Lange Breestraatportemonnaie, inh. 5x/2 et., Ouwerkerk, Oostpunt; vloermat,Sehroe- vers, Wal B 43; zwarte rashond, A. Lammere, Sehoorsteenvegerssingel Q 61timmermansge reedschap, A. de Bree, Gravenstraat I 198 portemonnaie, inh. 47 ct., Termeulen, Blauwe dijk P 43deksel van een zilveren horloge, A. Damman, Baanstraat Q 245zilveren dames horloge, Barto, Veersche singel S 37wit ser vet, A. de Wolf, Lambrechtstraat C 62 blauwe schort, A. de Rijke, Winterstraat Q 108goud onderstel van hoofdversiersel van een boerin, J. J. Dissel, Zusterstraat I 240 band van een kinderwagen, N. Step, Heerenstraat H 145; een lorgnet, A. Arnoldus, Oostkerkplein O 7. van de Geneeskundige Faculteit te Parijs spreekt zijn bewondering voor de Pink Pillen uit. J. VAN LEERDAM, LAN GEVTELE K 388-89. Ontvangen een minne k e u z e waaronder de nieuwste modellen, met afneembare wielen en verstelbare kap )en. In voorraad opvouwbare Kinderwagens, Entrée 39 et. pes* persoon. Meer en Dame 50 eent. Aanvang 8 uur. - - - - Opening Bureau 7 uur. Men zie Mil jetten en Program mas. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 10—12 uur, a 5 cent per persoon. Ar Wacht V voor namaak l Den Haag. VAN DAM Co. Beleefd aanbevelend, Goedkoope prijzen en vertrouwd adres. MIDDELBUROSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER: Groote letters naar plaatsruimte By abonnement van 1006 of 500 r«rels voordeelige voorwaarden. Aan het Bureau van Politie alhier zjjn op werkdagen des namiddags van 79 uur de volgende voorwerpen te bekomen Docter Georges Oriot, van de Geneeskundige Faculteit te Parys, 4, rue de l'Entrepöt (Paris), schrijft ons „Ik heb heel dikwijls uwe Pink Pillen toe gepast en altijd hebben zy mij uitmuntende resultaten gegeven. Ik heb in gevallen van bleekzucht, van verarming van het bloed, van zenuwzwakte en kritische maandelyksehe sto ringen, niet alleen een aanmerkelijke verbete ring, maar volkomen genezingen verkregen. In het bijzonder heb ik uwe Pink Pillen toe gepast in een geval van hoogst ernstige bloed armoede met al de ziekte verschijnselen die de voorloopers zyn van gevaarlijke hartaandoenin- gen. In een behandeling van drie maanden heb ik niet alleen een verbetering, maar een volkomen genezing van al die verschijnselen verkregen". Indien Docter Georges Oriot geen uitmun tende resultaten met de Pink Pillen had ver kregen, zou h(j niet uit eigen beweging een zoo loffelijke verklaring hebben afgelegd. Alle getuigenissen van genezing betreffende de Pink Pillen zijn oprechte, oorspronkelijke getuige nissen, wel degelijk afkomstig van genezen per sonen, wier naam en adres, wier photographie zelfs, wij geven en bij wie de ongeloovigen altijd gelegenheid hebben navraag te doen. Nu een verandering van jaargetijde gaat in treden, heeft een lentekuur met de Pink Pil len de beste uitwerking op uw gezondheid. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, Van Eeghenlaan 22, Amsterdam voor Middelburg en omstreken bij de firma Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157S. A. Luit- wieler en A. C. Beniest, Lepelstr. Vlissingen Gebr. Mulder, Goes en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Suriname is fianancieel bankroet". Ziedaar de uitspraak van den he6r baron Schimmelpenninck v. d. Oye, oud-lid van den Raad van Bestuur en oud-adm. van Financiën in deze kolonie, aan het slot van zijne serie artikelen, gewijd aan de financieele toestanden van Suriname en verschenen in de „Surinamer", een onzer locale nieuwsbladen. Deze artikelen met ernst en goed doorzicht geschreven, leveren bovendien het bewijs, dat de schrijver, hoewel reeds eenige jaren met pensioen, rust genietende op zjjn buitenver blijf „Ambtsrust", die rust toch zóó heeft be nut, dat hij een studie heeft kunnen maken van alles wat de fiananciën dezer koloniën betreft. Het is hier de plaats niet om in den breede deze stukken, thans als brochure verschenen, te bespreken. De schrijver heeft eehter niets nieuws verteld, alleen feiten geconstateerd en wel ietwat mosterd-na-den-maaltijdachtig. Zijn stem te doen hooren vóór 't zoover kwam, dat wy thans voor een bankroet staan, zou nuttiger en in elk geval meer zin hebben gehad. De aangegeven weg volgens schrijver om het financieel evenwicht te herstellen, is o.m. ver hooging der middelen van inkomsten, en in krimping tegelijkertijd van de uitgaven. Nu dit is onbetwistbaar een goede raad, maar niets nieuws, zelfs zéér voor de hand liggend. Om nu tot die versterking van de middelen van inkomsten te geraken, wordt voorgesteld o.m. verhooging, of het weder in het leven roe pen van belastingen, die, meen ik, onder nie mand minder dan onder hem zelf, als adm. van Financiën, waren afgeschaft. Staking met den verderen bouw van den spoorweg, staking met de Hevea-cultuur onder Gouvernements- leiding, enz. enz. Wel drastische maatrege len, niet waar, en toch zoo als ik reeds zei, 't door hem geleverd werk is een stuk zjjner waardig, doch het practisehe nut ervan kan ik niet inzien. Te zeggen, dat de zaak failliet is, kan wel een ieder, maar niet een ieder zou dit kunnen voorkomen, en nu kunnen de mo tieven wel mooi zyn, en dat zjjn ze ongetwij feld, ook waarop de uitspraak berust„Suri name is financieel bankroet" daar mee wordt de zaak niet beter. Wel méér dan eens werd aan hem als een onzer burgers het lidmaatschap der Kol. Staten aangeboden, doch hy weigerde dit. Zjjn mo tieven voor de weigering eerbiedigende, kan toch niet ontveinsd worden, dat hy door het lidmaatschap te aanvaarden van ons „Parle ment" hy aan den lande méér en practizeher diensten zou hebben bewezen, dan de uitgifte van deze stukken, waarin onomwonden de waarheid maar ook niets méér dan de waar heid wordt gezegd. Misschien vertel ik u later me8r over deze stukken, laat ik alvast de ver klaring geven, dat, hoewel een ieder eerbied heeft voor dit knap stuk werk, gelukkig niet allen het daarom nog met hem eens zyn, en dat bevoegden niet accepteeren de verklaring, dat onze kolonie financieel bankroet is. 't Zou dan ook jammerzyn, wantindien de cacao er maar weer bovenop kon geraken, en dit begint er gelukkig weer naar te lijken, zou men zien dat Suriname nu nog lang niet als verloren behoeft te worden opgegeven. Na afloop van de behandeling der verhoo- gingswetop de inkomstenbelasting, ontbrandde zich een strijd tussehen de bladen „de West" en de „Surinamer". De bijzondere verslaggever van de „Surinamer", een nogal heethoofdig ambtenaartje, moet in zijn verslag van die zitting nogal scherp geweest zyn in zyne be woordingen jegens de heeren van het verla- gings-amendement, n.l. verlaging van het tarief, dus minder dan door het Bestuur was voor gesteld. Hy sprak van „de aap, die uit de mouw kwam de heeren waren met het reu- zenaandeel gaan „strijken" enz. enz. De gevolgen bleven niet weg. Een aanklacht wegens laster werd tegen hem ingediend, of liever tegen het blad de „Surinamer" met het gevolg dat èn Redactie èn bijzondere verslag gever, wilden zy niet voor het gerecht ver schijnen, openlijk de woorden moesten terug nemen en in een der volgende nummers de verklaring moesten afleggen dat zy het feit betreurden en hun excuses aanboden. Nu is het niet de eerste maal dat deze redactie hare vingers gebrand heeft en het zal nog wel eens meer voorkomen, zoodra zy weer met vuur speelt. De „Surinamer" is anders een onzer beste bladen, een blad, dat gewoonlijk wel gematigd, toch raak de zaken weet te zeggen, die zich aan onzen politieken hemel voordoen. Onze inspecteur voor het onderwys, de heer dr. H. D. Bergansius, thans met verlof in Nederland, zal met 10 Januari den dienst ver laten. Verteld wordt ook, dat èn de agent- generaal èn de adm. van Financiën in den loop van 1910 uit de kolonie gaan, de eerste met pensioen, de andere met verlof, 't, Ziet er alsdan treurig uit met den Raad van Bestuur, den Raad, die den Gouverneur moet bijstaan. Aan dr. Bergansius vóóral verliest de kolonie een groot man en de Raad van Bestuur een lid, dat wat zyn bekendheid met de kolonie en wat zyn bekend doorzicht betreft in de ko loniale toestanden aan de spits staat. Een woord van waardeering is hier dan ook wel op zyn plaats. Het oorverdoovend geknetter van de Chi- neesche klappers, die hier afgeschoten worden bij het eindigen van het oude en het begin van het nieuwe jaar, moeten op den Europeaan, die hier voor het eerst een nieuwjaarsfeest bijwoont, wel een vreemden indruk maken, 't Is dan ook iets typisch Chineeseh. Die ge woonte bestaat meen ik in Oost-Indië en zal overal bestaan, waar Chineezen zich gevestigd en ingeburgerd hebben. Als nieuwjaarsge schenk kreeg de kolonie twee nieuwe leden van den Raad van Bestuur. Toevallig schreef ik u over dezen Raad, en vond ik dien toestand treurig. Niemand had ooit kunnen denken, dat reeds zoo gauw in die vacatures zou voorzien worden. En wat vooral eene verrassing was, en wel eene aangename is, dat twee leden ge kozen zyn, die de volle sympathie der kolonie bezitten, een daarvan is een onzer grootste koop lieden en industrieelen, terwijl de andere, districts-commissaris, een man is van wien ge zegd kan worden, dat hy de kolonie op en top kent. Een man, in wien wy den toekomstigen agent-generaal zien, en die in alle baantjes, door hem waargenomen, getoond heeft op zyn plaats te zyn. Hy is dan ook een aanwinst, een groote aanwinst zelfs, in dien Raad. De kolonie is onzen Gouverneur zeer dankbaar voor deze benoemingen. Hiermee i3 een „Surinamer" weder eene bij zondere onderscheiding te beurt gevallen en telt ook de Raad niet meer alleen hoofdambte naren, maar ook particulieren. De eene is een groot planter, de andere, zooals ik reeds zeide een groot koopman. De Gouverneur heeft we derom getoond gehoor te willen geven aan het publiek, dat steeds vroeg om ook, buiten den ambtelijken kring leden te benoemen, of liever aan H. M. voor te dragen ter benoeming, tot lid van den Raad van Bestuur. Een zeer gelukkige greep was deze, een greep uit onze maatschappij, waarvoor hulde aan onzen landvoogd wordt gebracht. Niet ge noeg te waardeeren is het van dezen Gouver neur, die reeds méér dan vorige Gouverneurs, het bewy's geleverd heeft, ook Surinamers, mits daarvoor in aaniperking komende, te willen benoemen tot hooge ambten in onze kolonie. Wie zich nog herinnert van vroeger, zal wel moeten inzien, dat het een waarlijk verblijdend verschijnsel is, en dat, dank zy de eerlijke op> vatting van dezen landvoogd, niet langer be hoeft gevreesd te worden voor passeering, alléén maar omdat men „Surinamer" is. De regens zyn intusschen losgebroken en zetten ouze straten reëel onder water. Ja, wanneer zal ook hierin verbetering ko men, ik meen niet in den regenval, maar in dezen hopeloozen toestand van onze straten, die door gebrek aan goede loozing, steeds één groote modderpoel gelijken. De Dysenterie, die hier in de laatste tjjden onrustbarend woedt, heeft enkele zéér gevoelige slagen berokkend. Zoo stierven o.m. in één week een jongeman van 30 jaar, en een kind van 4 jaren uit ge zinnen, waar men vrijwel mag aannemen, dat de hygiëne niets te wenseben overlaat. Ook moeten zich onder de militaire bezetting hier vele gevallen hebben voorgedaan, gelukkig nog zonder doodelyken afloop. Een feit is het, dat Paramaribo nog nooit zoo ongezond is geweest als in de laatste jaren, waar het aan ligt is een raadsel, want onze geneeskundige inspec teur, een wakker man, treedt in alle gevallen beslist op. Maar helaas 't is éene treurige waarheid, dat de gezondheidstoestand der ko lonie nooit zoo slecht was als nu. Moge het pas ingetreden jaar beterschap daarin brengen, moge onder het krachtige bestuur van Gou verneur Focke de kolonie weer in bloei gera ken, opdat zy eenmaal vry kome van de sub sidie, die het Moederland telken jare moet afstaan ter bestrijding der uitgaven, benoodigd voor de huishoudig, Het was een mooi St. Nicolaasgeschenk van H. M. de Koningin, de portretten van Haar en Prinses Juliana te doen uitgeven. Ook Suriname telt nu heel wat exemplaren en de bekende oranje-gezindheid der Surina mers toont zich nu meer, daar een ieder moeite doet de beeltenissen dezer geliefde oranje-vor stinnen te bekomen. 8URGSBLIJRK STAND VAN MIDDELBURG. Van 1—7 Maart. ONDERTROUWD; M. Malgo, jm. 23 j. met J. P. A. van der Weel, jd. 24 j. W. E. Con nolly, jm. 24 j. met P. C. Klaassen, jd. 24 j. H. J. Waage, jm. 21 j. met A. M de Rijke, jd. 21 j. GETROUWD: C. Hendrikse, jm. 23 j. met J. Bassie, jd. 24 j. C. de Munter, jm. 22 j. met B. Griep, jd. 16 j. BEVALLEN N. A. Vermeulen, geb. Ga- brielsp, z. C. M. Tisserand, geb. Back, z. G. J. C. Heeren, geb. Raben, d. J. W. van Liere, geb. De Kok, z. Q. H. A. Kampman, geb. Vermeulen, z. J. Pieterse, geb. Geense, z. C. Bredyk, geb. Dor, z. G. Cornelisse, geb. Schip per z OVERLEDENE. de Smit, man van A. Boot, 71 j. C. Hondsmerk, wedr. van C. J. Roose, 23 j. M. Koets, vrouw van C. K. Groen, 70 j. Advertontiën. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het MATTEN van Dampoortsingel S 195. Ondergeteekende, vele jaren werkzaam gewsest zijnde in het BRANDKAST£NVAK by wylen den Brandkastenfabrikant L. VOGEL, beveelt zich beleefd aan tot het het openmaken en repareeren van alle soorten SLOTEN en het verrichten van alle bij het Burger Smidsvak behoorend9 werkzaamheden. Verzekerende een vlngge en accurate bediening. Voorloopig adres: Beenhouwerssingel K 73c. M Pd =S5 s» S3 nd CO I Mej. Wed. PETERS, Tollenstraat 85 te Amsterdam, schrijft hoe dankbaar zy is dat zy de neeft leeren kennen. „Mijne dochter had al langen tyd erge hoofdpijnen zag zeer bleek, maar na het gebruik van drie flesschen Sanguinose (door mij gehaald by den heer A. VAN TUYLL, Paleisstraat) is zy geheel veranderd, en zoo goed als geheel hersteld". De Sanguinose gaat maar aldoor voort zich vrienden te maken. Bloedarmoede, zenuwzwakte, slapeloosheid, gebrek aan eetlust, gedurige vermoeidheid, kortom alle verschijnselen van anaemie en neurasthenie worden snel en afdoende overwonnen door de Sanguinose. Gewoonlijk is tweemaal per dag een eetlepel voldoende. SANGUINOSE kost per flacon f 1,50; 6 fl. f 812 fl. f 15. Te Middelburg bijC. A. SCHULTE Co.. LangedelftR. M. SMITS, DamF. DIELEMAN, Korte Noordstraat; JOH. DE ROOS, Vlasmarkt en te Vlissingen bii S. A. LUITWIELER en A. BENIEST.

de Faam | 1910 | | pagina 1